Nieuwe Leidse Comiramt oVakbeweging: Stichting voor ons 'dood' mm Paar trouwt in stadhuis Na mislukt beraad over minimumloon „Vietnam staat -vrede in de weg" DERBY COLA DRINK Felle aanval van Kosygin Treinramp: 67 (doden en ruim jlOO gewonden Treinmachinist probeert het met roeibootje Soldij gaat op 1 januari Kamer akkoord omhoog Soebanclrio wil besprekingen met Maleisië uitkeringen weerbericht üps?l óffEA 'JËË Donderdag 9 december 1965, 46ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37^ Postbus 76 Telefoon 31441- „Stantv*stigh it gheblev*o mijn hert in teghentpoetl" Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 TE Film bewijst: oppositie in Rusland Cals: misschien ook tvel naar synode pagina 2 Minder bommenwerpers in Amerika pagina 5 Kanunnik Collins, voor r^j, „__i ,imt zitter van het Zuidafri- iLthergolvenveel nieuws van- kaanse Defence and Aid daag vagina 9 Fund", was gisteren in r o ons land om de regering te danken voor de gift van een ton zie pag. Kernmerk. Amsterdam bereidt zich in hoog tempo voor op de 10e maart van het volgend jaar. Ontzaglijk veel werk moet worden verzet aleer alles voor het huwelijk van prinses Beatrix gereed is. Zie pagina 7. Protest van Kamer tegen atoomduikboten zakt als een pudding in elkaar pag. 7 Meer dan 100 boven de 100 pag. 7 „Het is half negen, Karei: moet je niet in de startblokken om ip recordtijd naar kantoor, te sprin ten?" AANVAARDEN ARBITRAGE VAN REGERING NIET (Var* onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Ar beid zijn er gisteravond niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de inhoud van het begrip minimumloon. En als gevolg daarvan heb ben de drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) meegedeeld met ingang van heden geen loonpolitieke werkzaamheden in de stichting meer te wil len verrichten. Zij zullen de vakbonden volmacht geven om de vier punten, die de regering buiten het vrqere systeem van loonvorming had willen houden ft.w. het minimumloon, verdere arbeidstijdverkorting, koppeling van de lonen aan de prijsontwikkeling en gelijke beloning van mannen en vrouwen) naar eigen goeddunken in de loononderhandelingen voor 1966 te betrekken. Daarbij gaven de vakcentrales duidelijk te verstaan dat zij op het punt van het minimumloon eventuele arbitrage van regeringswege niet zullen aanvaarden. Zij zullen, wellicht nog deze week, het kabinet en de Tweede Kamerfracties van hun standpunt t.a.v. de vier genoemde loonpolitieke elementen op de hoogte brengen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de vakbeweging zal proberen om via het parlement aan te dringen op een wettelijke regeling van het minimumloon. De Tweede Kamer zal waar schijnlijk nog deze maand de begroting van sociale zaken in plenaire zit ting behandelen. MOSKOU De Russische premier osygin wil, zolang de oorlog in Viet- im voortduurt, president Johnson et ontmoeten, hoewel hij in prin- pe voorstander van een dergelijke itmoeting is. Kosygin verklaarde dit een bijna twee uur durende inter- dat hij 6 decamber aan de po- tieke medewerker van The New ork Times, James Reston, toestond. Kosygin liet zich in felle bewoordingen t over de Amerikaanse politiek in Viet- zei onder meer dat de Ameri- LI iropeanen". De Sowjetunie streeft naar n betere verstandhouding met de V.S.. doordat de buitenlandse politiek ln Johnson wordt bepaald door mili- ire argumenten, is politieke en econo- ische samenwerking tussen de twee lan» tn moeilijk. De Sowjetunie was van plan militaire begroting met vijf procent te rlagen. Dit was door deze politiek, die Europa tot uitdrukking komt in onder ?er de bewapening en ophitsing est-Duitsland en de plannen van de AVO voor mede-verantwoordelijkheid 'nbor kernwapens echter onmogelijk. De nssische premier veroordeelde verder erk de Amerikaanse vredesleer. „U zet ensen op een rij en schiet ze neer. Be- dat dit uw vredesleer is?" Deze ontwikkeling voltrok zich gisteravond in het SERgebouw tijdens een vergadering, die slechts een half uur duurde. Zoals bekend hadden de werkgevers zich in de vorige ver gadering na lang aarzelen bereid ver klaard het minimumloon in de Stich ting van de Arbeid te bespreken,1 na dat de vakcentrales duidelijk hadden gemaakt dat zij over de andere „cen trale" loonpolitieke elementen geen overleg wensten te plegen indien over het minimuminkomen geen overeen stemming zou worden bereikt. De werkgevers verbonden aan die be reidheid evenwel de voorwaarde, dat eerst duidelijk uit de verf zou moeten komen wat onder minimumloon pre cies moet worden verstaan. Gisteravond bleek dat de werk gevers aan dit loon een waardevast karakter willen geven (d.w.z. koppe ling aan de stijging van de kosten van het levensonderhoud), terwijl de vakcentrales een welvaartsvast mini mumloon voorstaan (d.w.z. een in komen, dat met de „normale" loon ontwikkeling in het bedrijfsleven mee- stijgt). Op deze fundamentele ver schillen is het overleg stukgelopen. Werkgevers: f 110 In de looncommissie, die in de vorige vergadering opdracht had gekregen nadere inhoud te geven aan het be grip minimumloon, kwamen de werk gevers met een berekening, die ge baseerd was op het bedrag van f90 dat de vakcentrales in 1963 verlangden. Rekening houdende met de gestegen 'kosten van levensonderhoud sinds dat jaar concludeerden zij dat het mini mumloon dit jaar f 100 had moeten bedragen. In werkelijkheid is het Het Amerikaanse ministerie van buiten- ndse zaken is over dit vraaggesprek, it eerste dat Kosygin met een Ameri- lanse journalist heeft gevoerd sinds hij eer dan een jaar geleden aan de macht vam, teleurgesteld. Dat de Russische geringsleiders geen lovende woorden n het adres van de V.S. had gesproken niet verrassend. Teleurstellend hter volgens een woordvoerder het eme standpunt van Kosygin en diens nzijdige weergave van de internationale beurtenissen. I RANGOON TT- De express van Rangoon gar Mandalay' isxfrontaal gebotst op c 'Pllederentrein 265 km ten noorden v mgoon. Zevenenzestig mensen verlo- [n hierbij het leven. Het aantal gewon en bedraagt meer dan 100. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Tussen 1500 in rok geklede Leidse corpsstu denten en hun dames onder wie prinses Margriet en haar verloofde mr. Pieter van Vol lenhoven traden vannacht in de sociëteit Minerva zeven leeuwen op. Dat gebeurde op de eerste verdieping in de eet zaal. Boltini-dompteur Aad de Vries (33) gaf een volledig nummer van twintig minuten. Het feest duurde nog langer. echter thans f 110. De minimumtrek kers hebben het gehele jaar „dus" f10 per week „te veel" gehad, zo redeneer den de werkgevers. (Voor vervolg zie pag. 7) Kan gouden koets wel door de smalle straten (Van onze speciale verslaggever) BAARN Prinses Beatrix en Claus von Amsberg trouwen op 10 maart 1966 in Amsterdam. De burgerlijke huwe lijksplechtigheid zal plaatshebben ir het stadhuis (niet het paleis op de Dam), de kerkelijke bevestiging ii Westerkerk. Een en ander is gisteravond door paleis Soestdijk bekendgemaakt. Toegevoegd werd dat de Koningin, prins Bernhard en het aanstaande bruidspaar de datum en de plaats van het huwelijk in overleg met de regering hadden vastgesteld. Niet alleen de Hofhouding is al weken met de voorbereiding bezig, maar ook de Rijksvoorlichtingsdienst. De Westerkerk al herhaaldelijk door officiële personen bezocht. De bedoeling is het interieur te stofferen en het aantal plaatsen (duizend) zo mogelijk te verdubbelen. De burgerlijke plechtigheid in het stad. huis, het Prinsenhof, kan niet anders dan in een intieme sfeer plaatsvinden. De grootste zaal van het bepaald niet fraaie gebouw kan namelijk nooit het gezel schap bevatten, dat in binnen- en bui tenland voor het huwelijk uitgenodigd wordt. Een grote moeilijkheid is het vaststellen van de route door de nauwe straatjes en over de bruggetjes, die moe ten worden gepasseerd. Het is zelfs de vraag, of de gouden koets, die voor de huwelijksplechtigheid zal worden ge bruikt, overal met haar bespanning door kan komen. Hoewel de lijst van genodigden nog van diverse kanten een fiat behoeft, Het woei zo bard op de Gouwe... ALPHEN AAN DEN RIJN storm die opnieuw ons land geselde, al of niet in gezelschap van regenbuien, heeft weer ongemak veroorzaakt en ook tot ongelukken aanleiding gege ven. Vanmorgen was het treinverkeer tussen Bodegraven en Alphen aan den Rijn enige tijd gestagneerd, doordat de Gouwebrug, die 's nachts openstaat voor het scheepvaartverkeer, niet meer kon worden dichtgedraaid. De brug wachter moet namelijk om de brug van stand te doen veranderen met een bootje naar het midden van het water Met f 0,50 per dag (Van onze parlementsredactie) dienstplichtigen, militairen tot en DEN HAAG De soldij van de met de rang van sergeant titulair zal met ingang van 1 januari a.s. worden verhoogd met twee kwartjes per dag. Dit heeft minister De Jong gisteren meegedeeld in de Tweede Kamer bij de behandeling van de defensiebegroting. De huidige soldij, die sedert 1 januari 1964 niet veranderd is. bedraagt voor een recruut f 1,35 per dag. voor een ge oefend soldaat f 1.60. voor een soldaat le klasse fl,70, voor een korporaal f l,8o en voor een sergeant titulair f2,10. De soldijverhoging gaat de staat op jaar basis f 10 tot f 12 miljoen kosten. DJAKARTA Dr. Soebandrio, de In donesische eerste vice-premier, heeft verklaard dat Indonesië besprekingen wil beginnen met Maleisië, Singapore en Noord-Borneo ter oplossing van het ge schil met Maleisiëë. Er is volgens hem verandering in dc toestand gekomen door de afscheiding van Singapore en hel bestaan van revolutionaire krachten in Maleisië, Singapore en Noord-Borneo. „WU hopen dat wü onze houding op deze bueenkomst kunnen uiteenzetten en dat wü daarmee allen ln vrede zullen kunnen varen en dat was vanmorgen door de storm onmogelijk. Om half zeven stond de eerste trein voor de open brug te wachten. De werk loos geworden conducteur en machinist van de trein probeerden ook eens te roeien, maar zagen al dadelijk in dat het hun evenmin zou gelukken het draaime- chanisme midden op het water te berei- De passagiers stapten in bussen over. Later slaagde de brugwachter erin met een passerend schip mee te varen en er langs de brug varende op de juiste plaats af te springen. Het leed was toen geleden. Langs de spoorbaan Schiedam-Delft is gisteren door de sterke wind een hek van een weiland opengewaaid, waardoor een drachtige zeug de vrijheid koos. Deze vrijheid vond hij op de spoorbaan. Daar werd het beest aangereden door de TEE- trein Amsterdam-Parijs. Het varken kwam om het leven (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gistermiddag akkoord gegaan met het wetsvoorstel van minister Veldkamp om een uitkering-ineens van 2 pet. te geven op bepaalde (inkomens-vervangende) so ciale verzekeringsuitkeringen. Van deze maatregel die een gevolg is van de uitkering-ineens van 2 pet. die dit jaar aan loon- en salaristrekkenden wordt verstrekt profiteren zij die recht hebben op AOW, AWW of uitkeringen krachtens de Interimwet-lnvaliditeitsren- tetrekkers. de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 en de Zeeongevallenwet 1919. Een pleidooi van enkele Kamerleden om ook een uitkering van 2 pet op de kinderbijslagen te geven, wees minister Veldkamp van de hand. De Kamer aanvaardde gisteren ook een ontwerp-wet op de Dividendbelasting 1960 dat voorziet in een verhoging van deze belasting van 15 tot 20 pet. Moeder en dochter komen om door kolendamp AMSTERDAM In een aan de Wit- tenkade ln Amsterdam liggend woonkrot !Ün gisteravond dc negentienjarige me- rrouw J. Kooiker-Knijper en haar een jarig dochtertje door kolendampvergif tiging om het leven gekomen. De 20-jarige echtgenoot die evenals de slachtoffers lag te slapen, moest in het Wilhelminagasthuis worden opgenomen. Hij verkeert in levensgevaar. Een onderzoek wees uit, dat de schoor steen van de haard in het woonvertrek geheel dicht zat. Vijf weken geleden, op 2 no vember, meldden onze bladen als eersten de juiste d^tum en plaats van het huwelijk. Het bericht is nu officieel beves tigd. zij in haar algemene opzet gereed. Vast staat, dat de naaste familieleden van Claus von Amsberg de huwelijksplechtig heid zullen bijwonen. Niet duidelijk is, of de mode-ontwerp ster van prinses Beatrix, mevrouw Bergé uit Den Bosch, de bruidskleding zal ont werpen. Er kan ook een bekend Frans modehuis worden ingeschakeld. In de afgelopen dagen zijn enkele diefstallen gepleegd in Utrechtse ker ken. Ontvreemd werden een wierook- scheepje, een zilveren lepel en een kope- altaarbel. Nieuw lekker pittig meesterlijk! fpmiMPotarfiii VOOR OF ACHTER Een vreemde houding heeft deze week in de Tweede Kamer de VVD aangenomen. Ze had kritiek op een zaak waarmee ze vorig jaar stil zwijgend akkoord ging: bouw van twee Nederlandse atoomonderzee- ers. De koerswijziging werd niet behoor lijk gemotiveerd. De enige „verkla ring" zal zijn, dat de VVD vorig jaar in de regering zat en nu oppo sitie is. Aan deze verschuiving van verant woordelijkheid ontleent zij dan vrij heid om vroegere standpunten te verloochenen. Zulk een beleid riekt naar opportunisme. Meer waardering hebben voor de houding van de PvdA. Die heeft in de oppositie altijd kritiek gehad op de naar haar mening te omvangrij ke Nederlandse marine en vooral op het project voor de (dure) atoom onderzeeërs. Als regeringspartij blijft ze daarbij. Dat is consequent. Het standpunt hangt toch niet af van de vraag of men voor dan wel achter de tafel VERDEELD Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid hebben el kaar op het minimumloon niet kun nen vinden. Onze loonpolitiek gaat een moeilijke en onzekere tijd tege moet. Immers kunnen nu ook andere loon politieke onderdelen, die het veiligst centraal worden geregeld (waaron der verdere arbeidstijdverkorting) strijdpunten worden van de vak bonden. De verlangens, tot nu toe over kor ter werken naar voren gebracht en hier en daar al gerealiseerd, ken merken zich gelukkig door voorzich tigheid. Zal dat zo blijven De bereidheid van de vakcentrales om mee te dokteren aan een goede rem is nu weggevallen. Hopelijk gaan de vakbonden niet onder de druk der omstandigheden onverant woorde eisen stellen. Te snelle verwerkelijking van ver dere arbeidstijdverkorting kan voor onze economie ernstige gevolgen hebben. NAAR EEN WET De inhoud van het begrip minimum loon, waarmee de werkgevers giste ren in de Stichting van de Arbeid voor de dag zijn gekomen, kan be denkingen oproepen. Het trekt de aandacht, dat zij voor stellen voor 1966 uit te gaan van hetzelfde bedrag als dit jaar reeds werd verwerkelijkt en bovendien stellen dat hier sprake is van een concessie, omdat het eigenlijk tien gulden per week minder had moeten zijn. De vakbeweging, die aan het mi nimumloon grote waarde hecht, is duidelijk ontstemd. Bij dit diepgaand verschil van in zicht over het karakter van het mi nimumloon lijkt wettelijke regeling voor langere duur de enige oplossing. Wiehij cister uit De Lier geschept door vrachtwagen DE LIER De 62-jarige mevrouw W. van Staalduinen-Woordam is gister middag omstreeks vijf uur om het leven gekomen, toen zij bij het oversteken van de Burgemeester Crezeelaan bij de Hoogweg op haar fiets werd geschept door een vrachtauto. Stormdepressie De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvaukeliik zwaar bewolkt met regen, later veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Krachtige tot stormachtige wind tussen west en noordwest aan de kust tydelük storm. Iets lagere tempera turen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Het zwarte goud IN DE kolenmijn- gebieden hopen de voorraden zich up van wat eens werd betiteld als .het zwarte goud''. Niet alleen Zuid-Limburg kampt met het pro bleem. dat kolen steeds minder wor den gebruikt als brandstof en als energiebrengcr in fabrieken. Dit stem mige plaatje werd gemaakt in de Dal- busch-mijn te Gel- senkirchen in Nord- rhein-Westfalen. Ko len zijn niet meer Als de kachel snon, kan het toch byzon- der gezellig zün. wan neer u, gemakkelijk onderuit gezakt in uw luie stoel, het nieuws via de krant in da geest opneemt. Deze krant tracht steeds zoveel mogeiyk „bti te zUn. Voor steeds meer mensen. By die abonnee-werving (die overigens prima loopk. dank zü u) kunt u meehelpen. De bol- bon staat ook nu weer op pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1