maand half miljoen WÊÈSM aan tienerhladen Hoofdredacteur Brandpunt werd niet overbluft Het geheime dorp Goudmijntjes bij gratie van jeugd Brick Bradford Drievoudige moordenaar voor rechter Uit de Haagse hof geplukt. Senmoet 9 DINSDAG 7 DECEMBER 1965 ITHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN- Radio morgen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Neder landse tieners (dertien tot twintig jaar) geven elke maand een half imiljoen gulden aan tienerbladen uit. Verreweg het grootste gedeel te hiervan komt in de kas van de vier muziekbladen Muziek Ex- ipres, Tuney Tunes, Muziek Pa rade en Teenbeat, die in ons land worden uitgegeven. Daarnaast komen er nog enkele Belgische tienerbladen over de (grens, maar hun aantal kan niet in de schaduw staan van de rond {zeshonderdduizend exemplaren, idie elke maand opnieuw voor een prijs variërend van 45 tot 90 cent tieners precies op de hoog te houden van hun favorieten. De uitgave van tienerbladen is een mplete industrie geworden, die flo bert bij de gratie van de Nederlandse jeugd. Als de tieners er op een gege- :n ogenblik schoon genoeg van zou- ■n krijgen, bestonden de muziekbla- tn geen maand meer. Daar ziet het lerigens niet naar uit. De oplagecij- rs gaan nog steeds snel omhoog. On- lanks de felle concurrentie, die een likke stok achter de deur is om nóg otere bladen, in een nog duurdere it voering en met nog meer kleur en- Joto's van de persen te laten komen. „Onze bladen zijn de mooiste en beste ter wereld", vertelt trots één van de Nederlandse uitgevers. „Daarvoor zijn Igrott investeringen nodig, die alleen door grote oplagen honderdduizend en meer rendabel kunnen worden ze- Blaakt". LOSSE VERKOOP Merkwaardig is, dat ongeveer negen tig procent van de oplagen het van de I losse verkoop in winkels en kiosken j moet hebben. Het aantal tieners met een abonnement op een muziekblad is zeer gering. De uitgevers maken zich daar echter weinig zorgen om. De erva ring leert, dat tieners met de „trouw van abonnees" elke maand hun lieve lingsblad kopen. Dit verschijnsel wijst er wèl op, dat tieners liever per keer een halve gulden of nog meer op de toonbank leggen dan dat zij voor een jaarabonnement wat geld opzij leg gen. MATIGE TEKST Over het algemeen maken de Neder landse tienerbladen een aardige indruk. De vierkleuren-uitvoering ziet er ver zorgd uit, de foto's zijn goed en de opmaak is aantrekkelijk. Alleen de tekst is doorgaans matig tot slecht. De redac ties schijnen zich daar weinig om te bekommeren, wellicht door de weten schap, dat zij meer een „kijkblad" dan een „leesblad" maken. TUNEY TUNES 'ten. 13.00 Nieuws. 13 10 Actualitei lender. 13.25 Lichte grammofoonm Gesproken portret. 14.00 tereo: 1730 VARA's Popshoi >n solisten. II. 298 m. NCRV: 7.00 J ning. 7.20 Oude ichten. 7.10 Dagope- 1965 werd opgekocht door de Haagse impressario Paul Acket (42), die het blad een gezonde injectie gaf. De oplage be reikte weldra de 44.000, veertienduizend meer dan in de bloeiperiode van Tuney Tunes. 0 MUZIEK EXPRES Muziek Expres eveneens een uitga- van Paul Acket steekt met kop en schouders boven de andere tienerbladen it. De oplage van het tien jaar bestaan- ie blad, dat er als enige een correspon- dent-in-vaste-dienst te Hollywood op na kan houden, is 235.000! 0 MUZIEK PARADE Guus Jansen Jr. is de grote man van Muziek Parade, het grootste muziekblad in Europa. Het wordt in dertig lan den verspreid in een oplage van 750.000. In ons land worden per maand 130.000 exemplaren verkocht. 0 TEENBEAT Teenbeat is de jongste producent van tiener-voer. Het werd acht maanden gele den opgericht en «naar men beweert heeft de oplage nu al de 130.000 bereikt Twintigduizend exemplaren hiervan gaan naar België. Man achter de Teen- beatschermen is Joost de Draayer. de vlot pratende discjockey van Radio Vero nica, maar met de eigenlijke samenstel ling heeft hij niet zoveel te maken. Dat is het werk van de bij Muziek Expres weggelopen Raymond Dobbe. BEATBOX sen de tien en twintigduizend". Behalve die op de voorpagina zijn alle foto'* zwart-wit. Het Belgische Music Fan vermeldt zijn oplagecijfers niet. Dat betekent zoveel als dat de verspreiding niet indrukwek kend is. Hetzelfde geldt voor het eens Belgische Twist. Drie maanden Amerikaanse tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Toen ik naar Amerika ging voor die drie maanden, om daar op uitnodiging van het States Department de filosofie en de werk wijze van de Amerikaanse televisie te bestuderen, dacht ik: natuurlijk word ik helemaal overbluft van alles wat daar gebeurt en daar mogelijk is. Maar dat is me tegengevallen. Als ik nu de echte winst van deze maanden moet noemen is dat de overtuiging, dat de tv in Nederland nog zo slecht niet is!" Wat Richard Schoonhoven, hoofd redacteur van Brandpunt KRO- televisie) nu hij terug is in Hilver sum „na ontzettend veel te hebben gezien en gehoord" gisteren tegen ons zei, is geen nieuwe kreet: wij hebben die al eerder gehoord van VS-bezoekers. Hoe dat komt? „Wel," zegt Richard Schoonhoven, „ten eerste omdat de Amerikaanse televisie eigenlijk een industrieel produkt is. Het draait allemaal om de commercie. Op de 550 zenders zijn er 5 educatieve, die dan ook niets dan onderwijsprogramma's uitzenden en ja. daarvoor is de belang stelling nog altijd groeiende. Maar het „normale" televisieprogramma wordt voor zeker 70 procent in Hollywood ge maakt. Dat draait maar door, het een na ander: cowboygeschiedenissen en thrillers, familiefeuilletons, strips, shows, spelletjes. Er wordt niet meer dan 15 procent van de gehele zendtijd (en dat is tot 24 uur per etmaal!) besteed aan der zal erover peinzen, die in de lange avondprogramma's te plaatsen. Dan lo pen ze kans, dat er geen mens kijkt.... en dat dus de advertenties niet genoeg ople veren. Neen, een stukje cultuur kan je daar niet kwijt. „Een maand lang heb ik dus als lid van een internationale groep gestudeerd aan de Syracuse Universiteit: de filosofie van de televisie. Nou, er waren ongeveer tien professoren, allemaal mannen uit de praktijk van de televisie of de reclame. En de „filosofie" liep van: „Bah, wég met al dat goedkope amusement" tot „We moeten spelen op wat de grote mas sa wil, en dat is: 's avonds na de dag taak, als er niet meer kan worden ge bokst of gebaseball-d, en zoals vroeger lekker kan worden geschoten, zich fijn ontspannen bij boksen en baseball en schieten op de televisie". En ja. dat laat ste stuk filosofie geeft nog altijd de NIEUWS „Als je wat opinie wilt van de televi sie, moet je niet bij de grote networks zijn. Die mogen niet eens opiniëren. dat is overeenkomst. En verder.... nu, een derde van de locale zenders doet het. Maar heel anders dan bij ons. Wel hard, maar altijd zeer Amerikaans. Er worden geen conclusies getrokken, men zet bijv. vóór- en tegenstanders van het rassen vraagstuk of betreffende de oorlog Vietnam, samen in beeld. Uit het gesprek voelt men dan wel, aan welke kant de programmamakers staan." „Of ik speciale dingen heb meege bracht? Neen. Voor Brandpunt direct ze ker niet: ze hebben daar immers zo'n programma niet. Maar wel indrukken, die op andere manier misschien de KRO-televisie ten goede kunnen komen." Richard Schoonhoven gaat zich zo gauw „Dat nieuws is Amerikaans of vei want mogelijk weer aanpassen bij het eigen Amerika. Er waren toen ik daar was werk en neemt dan weer de hoofdredac- Brandpunt ter hand. erland I: NTS: 19 00 Nieuws in kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal Whoorgestoorden. 19.21 Engelse les kort. VARA: 20.01 Tim Frazer, thriller-feuil leton (deel III). 20.30 Achter het nieuws. 2055 Tieners van toen NTS: 21.45 Toerisi 22.10 rnaal. RKK: bij hoge uitzondering eens twee minuten gewijd aan Nederland: je zag Iets een plakkaat met „republiek" erop, daarna freule Wttewaal, die in de Twee de Kamer over de kwaliteiten van Claus von Amsberg sprak. Daarmee uit. Nooit commentaar, nooit gedachtenvormende toelichting. Men kent daar bijv. geen rubrieken met achtergrondnleuws, zoals Brandpunt is: men geeft óf gewoon jour naal, óf men maak* een documentaire.' „Ik had gedacht dat de man, die in Amerika documentaires maakt, geweldi ge faciliteiten zou hebben, maar neen. hoor. Hier bij ons drukt de maker van een documentaire als het ware zijn stem pel op het produkt, daèr gaat de man onder in de techniek. Heb je hier een idee, dan wordt daar rustig over gespro ken en bestudeert men in overleg de mogelijkheden. Komt dèar iemand met een voorstel voor een documentaire dan wordt er gevraagd: „Móét dat? O, nou goed dan. Maak maar. hij gaat op het net zondag over vier weken om half één 's nachts. Voor documentaires bestaat geringe be langstelling. Geen network of locale zen- 7 45 Radiokrant. 8.00 ek. 830 Nieuws, iziek. 9 00 Voor de ziek luziek. 11.30 Mededelin- 30 Nws. 12.40 ofoonmuziek •nveen, hoorspel. 14.20 Moderne ek (gr.) 15 05 Semi-klassieke i muziek 15 50 Bijbelvertelling jeugd. 16.00 Voor de j—--* Minister installeerde „reel ame-stichting" DEN HAAG Minister Vrolijk heeft gisteren het bestuur geïnstalleerd van d< Stichting tot uitzending van reclame. Zo als gemeld zal als voorzitter optreden oud-minister prof. dr. J. E. Andriessen. In een korte toespraak zei de bewinds man dat het noodzakelijk was de recla me-stichting snel in het leven te roepen, omdat er nog veel gedaan zal moeten worden, voor de eerste reclamebood schappen de lucht in gaan. Het bestuur zal een voor Nederland geheel nieuwe taak op zich nemen: het distribueren, tegen door de stichting vast te stellen tarieven, van zendtijd voor reclamebood schappen. Hierbij 'zullen de moeilijkheden vol gens mr. Vrolijk nog vergroot worden door de omstandigheid dat Nederland hiervoor een vorm heeft gekozen, die enig in zijn soort is. Met vele uiteenlo pende belaneen van luisteraars ei kijkers, adverteerders, advertentiebu reaus en consulenten, omroepinstellingen en pers zal rekening moeten worden gehouden. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NCRV 7.05 uur journaal voor gehoorgestoorden. 7.35 uur Engelse les voor gevorderden. 8.20 uur musical „Zout is de zeewind", geschreven en geregisseerd door Willy van Hemert. Nederland 2 VARA 8.01 uur derde aflevering van de Durbridge-thriller „Tim Frazer". 8.55 uur „Tieners van toen" amusement voor bejaarden, uit Dor drecht. 9.45 uur tips voor wintersport. 10.10 uur (RKK) 9e uitzending in de reeks „Bijbel voor alleman". VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 8.05 uur Gamelan. 9.05 uur gevarieerd programma uit Hilversum, met huisvrouwenquiz. 9.15 uur een uitzending over Jehova-getuigen. 9.50 uur Fins programma, liederen van Sibelius. 11.00 uur venster op de hedendaagse muziek. Hilversum II KRO 7.30 uur tweede en derde deel van de opera Gli Orazi ed I Curiazi van Cimarosa. 8.55 uur klankbeeld over de moord op de 31 missionarissen in Kongo. 9.40 uur orgelconcert door Edward Power-Biggs. 10.45 uur Disco-rendez-vous. den KRO: 18.00 De sluit: Vaticaans Concilie. NCRV: 1830 Nieuws uit de prot christelijke organisaties 18.50 Lichte grammofoonmuziek. Ill (F.M.-kanalen). NRU/KRO: 9 00 Nieuws 9.02 Lichte grammofoonmuziek 10.00 Nieuws 10.02 Aktuallteiten 10 05 Licht platenprogramma. 11.00 Nieuws. 11.02 Aktua- liteiten. 11.05 Licht platenprogramma en 12.02 Aktualiteiten. praatje. 12.00 Lichte grammofooiiinuticr.. 1302 Aktuallteiten. 13.05 Licht pla- ramma. 14 00 Nieuws. 14.02 Aktualltei ten'. 14.05 Gevarieerde grammofoonmuziek NRU/AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Lichte gram- ziek. 16.00 Nieuws. 18.02 Volkslied- Engelssprekende landen 1630 and blues (gr). 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Gevarieerd platenprogramma voor automobilisten. HYDE Gisteren is het proces be gonnen tegen de 27-jarige kantoorbe diende Ian Brady, die beschuldigd wordt van moord op de 17-jarige Edward Evans, de 10-jarige Lesley Ann Dowpey en de 12-jarige John Kil bride. Met hem staat de 23-jarige typiste Esther Myra Hindley terecht, die Bra dy zou hebben geholpen bij de twee eerste moorden. Zij was ook op de hoogte dat Brady Kilbride had ge dood. De lijken van dé jongste twee slachtoffers zijn later in een moerasge bied gevonden bij Manchester. De twee beklaagden stonden roer loos toen de tenlastelegging werd voor gelezen. Op verzoek van de verdedi ging werd de zaal ontruimd, voordat men aan de bijzonderheden van de moorden toekwam. De verdediging had betoogd, dat een uitvoerige publi citeit over het proces in Hyde een eerlijke berechting in de weg zou kun nen staan, gezien het feit, dat de zaak aanleiding heeft gegeven tot grote emoties bij het Britse publiek. POTTER'S CATARRH PASTILLES Het stationnetje wa. pendeldienst je ging en naar het zuiden langs het bijna vergeten dorpje. De wachtkamer veloos en er hing een enorme grote 1 Koningin heel klein. Een „Schuil liever onder dit afdak" ar het noorden dacht ik nog, „Wie gaat en kwam dan de wind staan Maar de mannetjes gingen helemaal niet staan. De kwieke was al bij de onthoud op de rails beantwoorden, in dat was duidelijk. Maar de kwieke had de zaak in handen, dreef de dove en de stramme met brede gebaren de overkant, zoals een moeder bomen, lichtte behoedzaam de rood- haar kroost over de zebra loodst. geretoucheerde gezichten, slechts aan statiegewaad en uniform te herkennen Prins, met zulke witte paal op en wenkte naar de dove de stramme. De dove was er het eerst: dat?", vroeg hij met wat holle stern! Bij de tweede boom weer uitvoerig oponthoud. De krachten van de ,Mag kwieke waren nu toch wel getaand Een drom scholieren kwam binnen De kwieke lachte, wenkte en wierp zich op cola en spritsen. Ik voelde me zo'n vreemde eend in de bijt, dat ik maar wegdrentelde. Van het tweede perron zou mijn trein gaan. Geen onder- of bovengrondse trap, maar een gewone overgang scheidde eerste en tweede perron. De pendeldienst voor het eerste was blijk baar in aantocht want de bomen wer den gesloten. Nou ja, die trein van het tweede zou pas over tien minuten Dus leunde ik wat tegen een muur, ncgc ut. uv^igaus, ..„uu». vp ut &auo, net waar een lokkende plaat vertelde bleef hij staan, blijkbaar verbaasd dat schudde de dat de N.S. je twee dagen dam laat verblijven voor dertig gulden. Toen kwamen aan. Eén nog vief en zeer welverzorgd met een blauwe dikke overjas, uit vroeg krakend: „M een ïljzak stakëfc-^'gewiehtig enige kwieke lachte, trok kranten, later stor De tweede hield het hoofd scheef De dove en zijn gehoorapparaat was duide- Op een klein stationnetje De stramme bukte moeizaam en dat wel?" De duwde ei> even later stonden ze gedrieën op de rails. heel moeizaam schoof hij de boom maar een paar centimeter omhoog. De dove protesteerde, maar kroop er ten slotte toch onderdoor, de stramme zag er geen kans toe. Met veel gebaar be val de kwieke de dove te helpen. Met zijn tweeën duwden ze de paal nog iets omhoog en kreunend schoof de stramme er onder door. Ik haalde verlicht adem en op het zelfde ogenblik doemde de trein op èn een hollende figuur op het perron van een spoorwegman. De drie stonden uit te hijgen bij de boom op het tweede perron. Woest - i-met-de-pet zijn vuist: voorbij of de kwieke riep spoorwegman: „Mag dat niet? dactyt ik nou ook a' De derde hijgde wat ach- want allebei praatten ze druk tegen aar leunend op een wan- hem a - - - delstok, die de wankele benen wat links i extra steun gaf. In ganzenpas ging het i sloten overweg. trein opdagen en wat moest ik - de ge- doen? Ieder waarschuwing zouden ze met een discussie en dus met een op- l&KéilC/' AVRO: 18 00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Licht orkest. 18.55 Voor de kleuters. 19.00 Gesproken brief uit Parijs. 19.05 Indonesisch programma. 19.35 itar: een radiotijdschrift voor gitaristen. 20.00 Nieuws. 20.05 Ontvangst in Gooiland: gevarieerd programma. 21.15 Ontmoeting der levensovertuigingen (III). 21.50 Sopraan en piano: semi-klassieke liederen. 22.10 Licht instrumentaal ensemble. 22.25 Ik geloof, dat...: praatje. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualitei ten. 23.00 Venster op de hedendaagse mu ziek: muzikale lezing. 23 40 Licht instrumen taal trio. 2335-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. KRO: 19.00 Nieuws. \ansluitend: Concilie,.-. i (dl. klankbeeld. 21.40 ziek: semi-klassieke en moderne m 21.55 De zingende kerk 22.15 Zie. ik allee nieuw, godsdienstig programma Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte gra foonmuziek. 2335-24.00 Nieuws. 60 „Maar kun je ze ooit vertrouwen? Die film is en blijft in hun bezit." „Dat is zo, maar wat hebben ze er nog aan?" vindt oom Chris. „De verhoren zijn al lang afgelopen: geloof maar gerust, dat ze er alles uitgeperst hebben wat ze konden!" „En geloof je, dat ze zo naief zijn om te denken, it ze met het grijpen van Marinus en zijn aan hang alle verzet de kop ingedrukt hebben?" „Nee, dat natuurlijk niet, maar Joep valt Gert in de rede. Hij is dichter naar de tafel toe gescho- ven en leunt er met zijn ellebogen op. Het lam plicht in zijn brilleglazen geeft telkens flikkeren de reflexen als hij zijn hoofd beweegt. Hij kijkt tante Christina aan, die er wat bedrukt bij zit. „En wat als we die Duitsers juist in de kaart spelen? Als ze ons stiekum onze gang laten gaan tot we hen vanzelf op een spoor brengen? Laten ze misschien niet expres de teugels zo vieren om ze straks met een ruk aan te halen?" „Ach, onzin," zegt Bonsma ongeduldig, terwijl hij het spel met het potlood een ogenblik staakt „jullie maken het veel te ingewikkeld. Ze zijn te stom om voor de duvel te dansen, er zit geen verband in, geen samenhang in hun methodes; ze slaan toe als beesten, martelen hun prooi, sluiten 7e op of maken ze dopd en daarmee basta. Als het speurwerk een beetje ingewikkelder wordt, is er altijd ergens een domme Duitser op wie de boel strandt." „Dat zijn veronderstellingen, waaraan we onze mensen niet mogen wagen!" Oom Chris zegt het H. H. VAN NUNATTEN— DOFFEGNIES ken heeft, in een stoel is gaan zitten. Ze loert bo ven het krantje uit en trekt een grimas, waar hij bijna om lachen moet. Dat kind zegt niet veel, maar ze denkt des te meer. Misschien is zij even roekeloos als Bonsma, maar die mist de snelle re actie van de jeugd. Haar geest en haar lichaam reageren bij gevaar feilloos en snel. Bonsma, die zich door niets en niemand uit het veld laat slaan, zegt met zijn tot liefelijkheid verknepen poesekop: „Net of ze nu geen gevaar lopen. Uit iedere hooiberg, schuur of kippehok steken Jodenbenen. Als de Duitsers een boerenerf oplopen, struikelen ze bijna over hen!" Er valt een stilte. Het is waar wat Bonsma zegt. Christina heeft al die tijd zitten worstelen met haar tegenstrijdige gevoelens; ze is er warm van geworden. Het grote verlangen naar haar eigen bedaard maar móï" 7~"*^6' ««=1 huis trekt, maar haar geweten remt haar. Het hart HHïriik) °"dert00n .vfn afkeuring. klopt voor de verdrukten en het verstand zoekt hij kijkt Annet aan, die, of ze er niets mee te ma- een compromis. Ze zegt wat aarzelend, haar ogen neergeslagen, de handen voor zich op de tafel, de vingers krampachtig ineen gevouwen met vreemd rimpelige en witte knokkels: „Zouden we niet kunnen beginnen met het te rugbrengen van dc mensen, die het gevaarlijkst zitten, en afwachten wat er gebeurd?" En dan spreken ze ineens allemaal door elkaar. Bonsma is er helemaal enthousiast over. Hij wil liefst de zeven mensen uit de tent deze nacht nog overbrengen, maar Gert remt zijn opgewondenheid door de nuchtere opmerking, dat het kamp zo leeg is als na een pestepidemie. Ze zullen er eerst weer het allernoodzakelijkste heen moeten slepen. „Dat kan, dat kan, het is in een ogenblik ge beurd!" Bonsma danst van pure verrukking heen en weer op zijn stoel. Maar Joep neemt het pot lood en trekt de blocnote naar zich toe om te noteren wat er gedaan moet worden. Jackie, die naast hem zit, bukt zich om de kluwen van haar breiwerk op te rapen. Ze stikt bijna van het lachen om Bonsma die zo gek zit te hippen en Annet. die zijn grimassen imiteert. Op Gerts ge zicht zweemt zelfs een lach. Hij mag die Jackie liever dan de zelfbewuste en onverschillige Annet met haar ruwe rondborstige manieren. Ze heeft zo'n grappig kinderlijk rond gezichtje, die Jackie. De ouderdom zal er niet gemakkelijk vat op krij gen. Hij wordt kregel van zijn gedachte, hij heeft geen tijd om achter vrouwenrokken aan te lopen! Als Jackie weer opduikt met een rood hoofd, staat zijn gezicht somberder, strakker dan ooit. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9