Franse satelliet in baan Hoe moet bedrijfsleven de hogere kosten opvangen? Tolk secretaresse van Seyss Inquart eep van het reus-acht ige Dit jaar doet voor 1964 niet onder Loonsom steeg in één jaar elf procent E luim 550.000 leerlingen verkochten postzegels 153 jaar oud N.S. vervoerden weer veel toeristen Stoekholmse politie vindt bewijzen IBB®*- fgpnMSi y 1 EEN LITERATOR OVER CALVINISME I a l mHA JH Door dr. C. RIJNSDORP DINSDAG 7 DECEMBER 1965 Doei (RQ u e Hfranse satelliet Fr-la in een baan bm de aarde gebracht De satelliet de activiteit van radiogolven ■teint de iono-sfeer bestuderen. De 60 confcilo zware capsule is geconstrueerd door het Franse nationale centrum devoor de bestudering van de ruimte, t is de bedoeling dat de Franse denatelliet de voortplanting zal bestu- •ans |eren van radiogolven met een zeer age frekwentie in de iono-sfeer en G°$e magnetosfeer en de lagen ge- idenjlektrificeerde deeltjes die de aarde rmgeven. gegevens zullen worden vergeleken het die van de Amerikaanse Cgo en E le Canadese Alouette-2, die onlangs Bn eenzelfde baan om de aarde zijn P (ebracht. G waarnemingsstations zijn gevestigd Sin»ij Parijs en in Panama. T dj 11; JEN HAAG De Continental oil com- L ay en Dow chemical international Ltd. GüHen volgende week een proefboring euJen in Oost-Flevoland. Omzetbelasting lonen en premies omhoog Struisvogelpolitiek is altijd verkeerd. Verkeerd is dus ook om de moeilijkheden waarmee het bedrijfsleven worstelt te overdrijven dan wel te onderschatten. Het is be slist niet zo dat de ondernemingen door de stijgende kosten aan de rand van de afgrond worden gebracht (een enkele uitzondering daargelaten). Maar het is bepaald ook onjuist om te zeggen, dat al dat geklaag slechts voor-de-gekhouderij is. De dividenden die de naamloze vennootschappen, waarvan de aan delen aan de Amsterdamse beurs noteren, in de loop van dit jaar be kend hebben gemaakt, zijn ongetwij feld meegevallen. In de periode januari tot en met oktober zijn er 346 dividenden gepubliceerd, uiaar- Nog evenveel zwart loon betaald Nov ter, j JJTRECHT De wijzigingen van collectieve arbeidsovereenkom- l*n (voor 93 pet. der werknemers) de eerste negen maanden hebben oorf1 loonkostenstijging van 6.4 pro- jit meegebracht. De loonsom per Wat onbestendiger BILT De westelijke tót noord- stelijke stroming van onstabiele ;m cht aan de achterzijde van een op depressie bij de Deense kust zwakker en de buïigheid neemt Tussen IJsland en Groenland ont- i^yekelt zich intussen een nieuwe de- c essie. Verwacht wordt, dat deze aan sten) flank van een krachtig hogedruk- sha^bied, waarvan het centrum even ti noorden van de Azoren ligt, naar jhotland zal koersen en daarna in g&tdposteljjke richting zijn weg zal abc&rvolgen langs de Engelse noordzee- ist. In verband hiermee wordt ver- cht, dat de wind in ons land het amimende etmaal naar zuidwestelijke zuidelijke richting draait en weer kracht zal toenemen. n Morgen overdag zal onder invloed ■esjn de depressie de bewolking toene- /cncn en zal later een regenzone ons m id bereiken. De komende nacht Innen de temperaturen tot om het Mespunt dalen. Overdag worden on- ayoheer dezelfde temperatuurwaarden Ireifcf als vandaag. HOOGWATER SCHEVENINGEN I december: 2.31 v.m.; 14.45 n.m, Zon en maan Woensdag 8 december: zon op 8.35, on- r 16.29; maan op 16.12, onder 8.16. Kuifaoensdag 8 december: volle maan. «SET WEER IN EUROPA apporten hedenmorgen zeven uur b ii 1 s» |egiwb bm b« zi windstil 14 windstil 18 12 15 9 24 werknemer is van 1964 op 1965 ge stegen met 11 procent. Deze cijfers heeft het Nederlands Ka tholiek Vakverbond berekend. De door de Stichting van de Arbeid aangehouden cijfers waren gelijk aan het percentage 5 dat voor 1965 als maximum loon kostenstijging was overeengekomen. In de land- en tuinbouw bedroeg de loon kostenstijging 5,6 procent, in mijnbouw industrie 6,9 procent, in de bouwnij verheid 5,1 procent, en in de dienstensec tor 6,6 procent. In de grootmetaalindus trie bedraagt de loonkostenstijging voor handarbeiders 9,2 procent en voor be ambten 6,5 procent. Het percentage zwart loon is In ver gelijking met 1964 niet gewijzigd. In de bedrijfstakken waar deze vergelijking met 1964 mogelijk is, bedraagt het ge middelde in de periode januari tot en met september 1965 namelijk 3,6 procent tegen 3,7 procent voor geheel 1964. Al leen in de kleinere bedrijfstakken trad lichte stijging op. Koe liep maand met tolstok in haar maag (Van een onzer verslaggevers) MEERKERK Een koe van de heer G. van de Berg heeft bijna een maand lang met een tolstok in haar maag rondgelopen. De heer Van de Berg kwam tot deze won derlijke ontdekking, toen hij za terdag een rijp geworden gezwel op de buik van het beest doorprik te. Tot zijn grote verbazing kwam er een hard voorwerp te voor schijn, dat bij nader inzien een 47 cm lange tolstok bleek te zijn. De koe is nu weer gezond en heeft er blijkbaar geen nadelige gevolgen van overgehouden. Inbreker tot politie: Ach, verbindt u mijn vinger ALKMAAR Een man die minder goede bedoelingen had en de deur van een magazijn wilde forceren, verwondde zich daarbij ernstig aan een vinger, die hevig begon te bloeden. Hij begaf zich onmiddellijk naar het dichtstbijzijnde po litiebureau, waar hij de vinger liet ver* binden. Hij zou met zijn fiets zijn ge vallen en zodoende Toen de politie enkele uren later met de poging tot inbraak werd geconfron teerd en bloedsporen ontdekte, was het verband snel gelegd. De man was bekend bij de politie, die de inbreker in woning opzocht. Hij zat daar iuist sigaartje te roken uit een kistje dat hij nog had weten mee te nemen uit het magazijn. IJ Kinder ze gelactie ook in rijksdelen AMSTERDAM Aan de kinder- istzegelactie Door het kind, voor het ind van dit jaar hebben 550.000 leer- Qgen uit 19 000 klassen van ruim K)0 scholen meegedaan. Evenals vorig tar heeft het Nederlands Comité voor 1 .inderpostzegels twintig prijzen onder **3 die klassen verloot. Jas zès van dc Sint Franciscus Sale- jschool uit Tilburg won de hoofdprijs: £j3een vakantie van veertien dagen in va«Nederland. pmfen de opbrengst van de actie van vorig "jaar vier miljoen gulden was JJytachtig procent aan de schooljeugd te 111 Ut bedrag is bestemd voor vijf grote groepen: de jeugdzorg op de Neder landse Antillen en in Suriname, de z.g. „Menggroep" (preventief werk), het Steunfonds voor de Nederlandse Kin derbescherming. de Nationale Federatie voor Kinderbescherming en de Neder landse bond voor moederschapszorg er kinderhygiëne. Voorwaarde Suriname en de Nederlandse Antillen ontvangen een bedrag van f 150.000 onder voorwaarde, dat men in die lan den zelf ook een kinderpostzegelactie ter hand neemt. Hier dient een actieve kinderbescherming te zijn. Men staat daar echter voor een zware taak. (Van onze econ. medewerker) van niet minder dan 50 pet hoger was dan een jaar er voor; 41 pet was gelijk gebleven, terwijl slechts 9 pet naar beneden was gegaan. Deze divi denden sloegen echter op de resul taten in het jaar 1964. Van de resultaten in 1965 weten wij reeds het een en ander dank zij tussen tijdse mededelingen. Hierin spreken de meeste ondernemingen van gelijke resul taten en van dezelfde winst als in 1964. Het aantal bedrijven dat een winstdaling laat zien, is tot nu toe klein gebleven. Maar zij zijn er, vocaal in de sector die kapitaalgoederen maakt en de katoen industrie. Verschil Hier zouden wij uit kunnen conclu deren dat er hard gewerkt moest worden om, ondanks de gestegen kosten dit jaar, gelijke resultaten te behalen. Van uitge sproken winststijgingen, zoals over 1964 in tal van gevallen, is echter geen sprake. Er is dus wel degelijk een verschil m^t 1964. Globaal genomen, gaat het nog goed in ons bedrijfsleven. Ondanks dc ge stegen kosten wordt er winst gemaakt. Maar dat kost steeds meer moeite. Er is meer denkwerk, meer activiteit nodig om ezelfde resultaten te be halen. Op zichzelf is dit niet erg, het kan zelfs gezond zijn. Lonen Wij weten nu dat 1966 voor de onder- nemers weer moeilijker gaat worden. De lonen mogen volgens het jongste rege ringsbesluit volgend jaar maximaal 7 pet omhoog gaan. Gaat de stijging verder, dan bestaat de kans dat de collectieve arbeidsovereenkomst onverbindend wordt verklaard. Hier blijft het echter niet bij. Met in gang van 1 januari 1966 gaan verschil lende premies voor de sociale verzeke ring omhoog, hetgeen volgens insiders zou neerkomen op een loonkostenstijging van ongeveer 3 pet. Dan is het ringsfeit, dat tal van dienstverleningen voor de ondernemingen duurder zullen worden. Wij denken hierbij zeker ook aan de dienstverleningen door de overheid. Wij weten voorts dat voor een groot aantal artikelen de omzetbelasting dan wel de accijnzen naar boven gaan. Is het niet mogelijk die in een hogere prijs door te berekenen, dan betekent dit een lasten verzwaring. En kan het wel worden door. berekend, dan is een omzetdaling niet on. mogelijk. Bekend is ook gemaakt dat de vennoot, schapsbelasting gaat stijgen, waardoor de winst ook onder druk zal komen. Voorts worstelen de ondernemers nog altijd met tekort aan arbeidskrachten maar een probleem van de laatste tijd is de hoge rente die bij het lenen van geld moet worden betaald. Bij obligatieleningen is pet al geen haalbare kaart meer voor n onderneming als zij geld nodig heeft. Vanzelfsprekend zijn de banktarieven Winstmarges Door de stijgende kosten gaan In veel ondernemingen de winstmarges dalen en wordt de liquiditeit (het be schikbaar zijnde geld) krapper. Dus ook kleiner wordt de mogelijkheid om noodzakelijke uitbreiding en moderni sering van het produktie-apparaat te financieren. En die investeringen moeten gedaan worden om meei goedkoper te kunnen produceren. Tot slot wordt de concurrentie door de Euromarkt scherper. De beschermende invoerrechten tussen de landen worden steeds lager. Op 1 januari 1965 waren de tarieven voor industriële produkten reeds 70 pet lager dan op 1 januari 1957; landbouwprodukten was die verlaging 55 pet resp. 50 pet. Volgens de afspraken behoren de tarieven op 1 januari 1966 opnieuw 10 pet te dalen. Of dat ook in derdaad gebeurt, nu Frankrijk niet meer meewerkt, moeten wij afwachten. De kosten stijgen dus verder. Elke ondernemer zal daarom proberen die stijging op te vangen. Dat zou kunnen door een hogere omzet én/of door i efficiency. Die hogere omzet heeft de ondernemer echter niet vast in de hand. Als de prijzen stijgen zal het zeker niet gemakkelijk zijn om dan toch meer te verkopen. Verkoopt de onderneming ar tikelen die in de noodzakelijke behoef ten voorzien, dan is het wat gemak kelijker dan dat er luxe of andere niet- noodzakelijke artikelen worden kocht Belangrijk is ook of de artikelen naar de consument gaan (wiens koop kracht door de loonstijging groter geworden) of naar ondernemingen die de gekochte artikelen in haar pro- duktie-proces nodig hebben. Prijsbeheersing Stijgen de prijzen niet, dan komen de gestegen kosten geheel ten laste van omzet en van de winst. Wij moeten hierbij aan denken dat het niet stijgen van de prijzen een gevolg kan zijn de prijsbeheersing maar ook van scherpe (internationale) concurrentie. Wij hebben niet de indruk willen wek ken, dat onze ondernemers het haast niet meer kunnen bolwerken. Dit is beslist niet het geval. Wij leven nog in hoogconjunctuur en ook de hogere kosten kuninen in vele gevallen betaald worden. Maar het wordt steeds moeilijker en het struisvogelpolitiek om dit niet te wi>- len 2 Vietcong-activiteit neemt weer toe SAIGON De Vietcong-activiteit is na een pauze van een week weer toe genomen. Gisteren werden diverse Zuidvietnamese militaire posten aan gevallen waarbij de verdedigers ern stige verliezen leden. Op slechts enkele kilometers van de plaats waar zondag zeshonderd Ameri kanen gedurende zes uur in verwoede strijd waren gewikkeld met de Vietcong, viel gisteren een bataljon regeringstroe pen in een hinderlaag. De Amerikanen zouden zware verliezen hebben geleden. Aan Vietcong-zijde waren volgens een Amerikaanse schatting zeker tweehon derd man gesneuveld. Dit lieve oude vrouwtje is 153 jaar oud. Het is de Russische Asmar Salakhova, die in 1812. het jaar waarin Napoleon Rusland binnenviel, werd geboren. Nu leeft zij in het huisje van haar achter achter-kleinzoon op de staatsboer derij in Arazan (Armenië). Ge zicht en gehoor zijn redelijk goed en zij voelt zich uitstekend. Geen biddag van Geref. (vrijgemaakt) DEN HAAG Het ANP-bericht van gisteren over een biddag in de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) was on juist. Het verzoek van de kerk van Driebergen aan de classis Den Haag om een biddag voor het hele land uit te schrijven, is op de classisvergadering. be sproken maar niet ingewilligd. Ook is het niet waar. dat de meoilijkheden in de genoemde plaatsen steeds het gevolg zijn van een „controverse over het al dan niet houden van een samenspraak met de gereformeerden". Dat is alleen het geval in Groningen-zuid. Rumoer tijdens proces tegen ex-nasi Verhelen WENEN Tijdens het proces te gen de Vlaamse collaborateur Ver helen is gisteren rumoer ontstaan over de Nederlandse mevrouw Josi- na Antonius-Van Bemmelen (60) die voor de rechtbank als tolk optrad. Aanklager Kovacs verzocht de recht bank een andere tolk te laten komen die de woorden van Verhelen moest vertalen, omdat de Nederlandse bezet Nederland secretaresse is ge weest van dr. Seyss Inquart. „Iemand met een dergelijk verleden is niet geschikt om als tolk in dit proces op te treden", aldus Kovacs. Hij voegde er aan toe: „Deze vrouw heeft samenge werkt met een oorlogsmisdadiger. Ik ge loof dat de rechtbank met mij zal in stemmen dat haar aanwezigheid hier verenigbaar is met de reputatie van Oostenrijkse justitie, die in dit proces op het spel staat". Door eed gebonden Mevrouw Antonius werd later tij dens een vraaggesprek gevraagd hoe zij hierover dacht. „Een tolk is door zijn eed gebonden. Ik moet correct vertalen wat mij word getoond of ver teld, naar eer en geweten". Zij vertel de veertig jaar van haar leven in Oostenrijk te hebben gewoond en se dert 1936 lectrice en tolk aan de Wecn- se universiteit te zijn geweest. Sedert 1958 is mevrouw Antonius be ëdigd tolk bij de rechtbank. Voor haar benoeming had ze al haar papieren, ook haar denazificatie bewijzen, aan het Volgend jaar een Veluwe-express UTRECHT De spoorwegen heb ben dit jaar een behoorlijk aandeel gehad in het nationale toeristenver- voer. Er werden 35.000 achtdaagse abonnementen verkocht (vorig jaar 13.000), het aantal achtdaagse pro- grammareizen trok 8000 belangstel lenden (vorig jaar 3300) en voor de frote reeks vakantiedagtochten meld den zich 160,000 gegadigden, iets meer dan in 1964. Deze cijfers werden gisteren bekend gemaakt op een bijeenkomst in Amster dam, waar de N.S.-directie een beeld gaf resultaten en toekomst van het toe- ristenvervoer per rail. Het publiek toon de dit jaar een duidelijke voorkeur voor nieuwe objecten in ons land, zo is de indruk van de heer G. Rameyer, die bij .S. met het toeristenvervoer is belast 's Zaterdags De zaterdagse vakantietreinen van en naar Valkenburg blijven volgend jaar ge handhaafd. Een van de treinen begint evenwel in Den Haag in plaats van Utrecht. De Schelde-express blijft ge handhaafd (van Zwolle naar Vlissingen); nieuw wordt de Schelde-express vanuit Amsterdam naar Vlissingen. Nieuw wordt ook de Veluwe-express vanuit Rotter dam/Den Haag via Amersfoort naar Huls-. horst/Zwolle. De Nederlandse Spoorwegen gaan volgend jaar weer bemiddelen bij het vervoer van duizenden Franse school kinderen, die een schoolreisje van ruim een dag maken naar Rotterdam, Am sterdam en Volendam. Dit jaar waren het er 18.000, die onze deviezenpot met driekwart miljoen gulden verrijkten. Volgend jaar zullen het niet zoveel kinderen zijn (maar toch nog ruim tienduizend), aangezien de Franse schoolkindertjes voor hun schoolreisje nu ook Venetië kunnen kiezen. Treinvervoer met Kerst gelijk aan vorig jaar UTRECHT De reisbureaus ver wachten met Kerstmis geen grotere drukte bij het treinvervoer naair het buitenland dan vorig jaar. Oorzaak is volgens de reisbureaus de voor het toerisme ongunstige data van de feest dagen en de schoolvakanties. Wel wordt een grotere drukte ver wacht in het vervoer van wintersport liefhebbers. De piek wordt in februa- verwacht. Weense Oberlandesgericht (Hoge raad) moeten overleggen. Nederlandse autori teiten hebben later de Oostenrijkse raad meegedeeld dat na een onderzoek naar het werk van haar als secretaresse van Seyss Inquart geen klacht aanhangig was gemaakt. De moord op Hendrik Drost STOCKHOLM De twee Neder landers. van resp. 18 en 20 jaar, die zijn aangehouden in verband met de moord op de 20-jarige Hendrik Drost uit Harderwijk, blijven nog steeds ont kennen iets met de moord te maken te hebben, maar de politie heeft bij hen thuis een dolk gevonden, waarmee de misdaad zou kunnen zijn gepleegd. Er is ook touw gevonden dat gelijk is aan het touw waarmee handen en voeten van het slachtoffer waren gebonden. Ge vonden schoenafdrukken spreken ook in het nadeel van de verdachten, wier na men nog niet door de politie zijn bekend gemaakt Over het motief tast men nog in het duister. Wel was een van de verdachten aan het slachtoffer vijftig kronen schuldig. Hendrik Drost was vijf maanden geleden in Stockholm aangekomen en had on middellijk werk gevonden in een fa- Hij had een kamer in een buitenwijk gehuurd en leidde voor zover bekend een geregeld leven. Dit laatste schijnt niet het geval te zijn met de twee gearres teerden. Ontmoeting tussen Wilson en Kosygin? LONDEN De Britse minister van buitenlandse zaken, Stewart, heeft gis teren in het Lagerhuis gezegd, dat hij binnenkort een verklaring hoopt af te leggen over „een ontmoeting tussen premier Wilson en premier Kosygin van Rusland". Stewart bracht verslag uit van zijn bezoek aan Moskou. Hij gaf verder tte kennen dat Oost e" West wat Vietnam betreft, geen stap dichter bij elkaar zijn gekomen. Rusland bleek ook elk akkoord binnen de NAVO waardoor Bonn in het bezit zou komen van kernwapens als een hinderpaal te zien voor een eventuele overeenkomst ter voorkoming van ver spreiding van kernwapens. In dit verband zei Stewart, dat het nu in de eerste plaats zaak was om nauwkeurig te omschrijven wat Oost en West nu precies verstaan onder „niet-verspreiding" van kernwa pens. Alleen in dit perspectief kon het overleg in New York of Genève over dit onderwerp vruchtbaar zijn. mL 1 ml 2II Sprekende voor studenten, moest ik de vraag beantwoor den, op welke wijze de krachtbron van het gespannen wachten moet worden benut en welk programma daaruit volgt. Er is geen programma: dit is eerst een kwestie van leven, daarna van reflectie en hoogstens in derde instantie aanleiding tot zoiets als voorschriften. Wel is één ding duidelijk: het kerkvolk moet worden herschoold. Op dit concrete punt is ongetwijfeld een programma op te stellen. Het is een oud stokpaardje van mij, bereden in talloze lezingen-met-discussie en nog steeds heel, dat na Kuypers dood het gereformeerde kerkvolk verkeerd is opgevoed. Men was zo onder de indruk van Kuypers „kloekheid", dat men meende in alles stellig te moeten zijn. Meer dan men besefte dacht men uit restanten achttiende-eeuws rationalis me, met zijn platvloerse éénbaanslogica. Op catechisatie heb ik uit de mond van een discipel van Kuyper nog vernomen, dat het verstand door de zonde het minst is aangetast. Kloeke uitspraken doen, over alles daarop kwam het aan. Met natuurlijk een beroep op Gods Woord, of liever: met autoriteit deducerende uit Gods Woord. Deze manier van voorlichten heeft ons een neiging tot rationalis tische stelligheid bijgebracht, die berust op een verouderde, simplistische logica een verarming van de evangelisohe denkwijze. Wat de voorlichting van het kerkvolk betreft, zou een compleet programma op te stellen zijn. Vroeger formuleer de ik het zo: „Men had de mensen moeten leren hoofdza ken van bijzaken te onderscheiden." Met andere woorden: onderricht in de nuance, de relativering van het bijkomsti ge. Nu zou ik het liever zo omschrijven: men moet de evangelische ambivalentie exegetisch en algemeen-theolo gisch uit de doeken blijven doen en die zonder aarzelen toepassen op vraagstukken van de dag. Hier is niet de steen der wijzen in het geding, maar een vergeten hoofd stuk in de christelijke volksopvoeding. Maar belangrijker nog is de prediking. Want het moge dan waar zijn dat men niet altijd meer weet hoe men praken moet, wat, of liever Wie men preken moet is aan niet de geringste twijfel onderhevig. Nog wel een hele generatie dominees heeft werk om Christus' kleed van alle klitten te zuiveren, om Hem zó voor ogen te schilderen dat de gemeente Hem ziet zoals Hij is. En dit op hedendaagse wijze, zonder de retoriek van „het ruisen van zijn voetstap pen", want zo esthetisch-fraai gaat het met zijn komen niet toe. Het is een komen door verschrikkingen heen. Alles komt hier aan op waarachtigheid, veel meer dan op wel sprekendheid en „gaven". Wij kunnen niet met alle proble men „klaar" zijn; zo is schrijver dezes nooit uit het oorlogs- vraagstuk gekomen en met Jezus' belofte: „de Geest zal u in alle waarheid leiden" is hij nog veel minder klaar. Maar getuig dan over datgene waarmee u wèl klaar bent. Wat op ontstellende wijze nodig is, is de oproep tot persoonlijk geloof in Christus; vooral ten aanzien van jonge mensen die voor de beslissende levenskeuzen staan: geloof-inclu- sief-kerk, vrouw, beroep. Van Deyssel wüde wel, opdat vrouwe Literatuur hem zou verschijnen, alles stukslaan tot een berg van schitterend gruis. Zo kan men in uiterste ogenblikken alle kathedralen, liturgische gewaden, beelden en monstransen, maar ook alle papieren pausen, geschrif- KERKVOLK MOET HERSCHOOLD ten, acta, reputaties op de paulinische drekhoop werpen, „wen ich Ihn nur habe, wenn Er mein nur ist". Maar juist dan krijgt men heel wat terug, want alleen datgene wat men van Christus teruggekregen heeft, is „bezit". In Lukas 14:33 leest men (Willibrord-vertaling)„Zo kan niemand van u Mijn leerling zijn, als hij zich niet losmaakt van al wat hij bezit." Hier ligt het begin van de evangeli sche ambivalentie. Wat mij in de krant het meest interesseert, is de wereld politiek en het kerknieuws, internationaal gezien. Maar in deze actualiteit ligt altijd een gevaar op de loer, dit gevaar namelijk, dat het nieuws het commentaar bepaalt. Hier dreigt, wat de dichter A. Roland Holst noemt „het schrikbe wind van uur en feit". Niet het nieuws bepaalt het commen taar, maar het goede commentaar geeft een visie op het nieuws. Het commentaar moet zowel immanent als trans cendent zijn, anders raken we niet uit de verbijstering weg. Uit de doolhof der complicaties verlos ons, Heer. Men spreekt over de zaken die in de voorafgaande hoofd stukjes behandeld zijn, voor een zaaltje vol jonge mensen. Om zich uit de complicaties los te maken, ziet men voor hen maar één redmiddel: persoonlijk geloof in Jezus, de Christus der Schriften, de gekomen en komende Heer. Het gaat niet over het aanhangen van een stelsel, het instem men met de tekst van een menselijk document, het kiezen van een visie op het vraagstuk van eschatologie en parou- sie. In een beslissend moment moet al het secundaire wor den achtergelaten en de knecht moet zich plaatsen voor het aangezicht van zijn Meester: „Hier ben ik. Heer." Op hen behoort een hartstochtelijk beroep te worden gedaan om met niets minder genoegen te nemen dan met de volstrekte zekerheid dat Jezus hun Heer is. Hij staat niet aan het einde van een minutieus onderzoek, waaruit Hij als conclusie verschijnt, want Hij was er eerst. Strict genomen is er geen „gaan" tot Hem. want Hij ls er reeds. Men kan alleen proberen weg te lopen en zich te bedekken met de duizend uitvluchten die voor het grijpen liggen. Dit beroep mag de zaken niet simplificeren, zoals dit soms bij Angelsaksische opwekkingsbewegingen gebeurt. Evenmin mag het de zaken op ongeoorloofde wijze ingewik keld maken door een staat-weg-en-(oestand mystiek, waar bij men, met de rug naar het raam, de werkingen van het genadelicht in de donkere binnenkamer des gemoeds bestu deert, gefascineerd starend naar de wervelende stofjes der zonde in de zonnebaan. Want zo vermijdt men de schijn met dat men zijn gemoedsleven, d.i. zichzelf, belangrijker vindt dan Christus. In plaats van naar buiten te treden in het heldere, scherpe voorjaarslicht. Want ook hier moet men, met een smartelijke variatie op Goethe, constateren: Volgende keer: Van object naar subject.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7