Penkowsky-documenten geen onthullingen WILSON NEGEERT ULTIMATUM OAE SPIONÏVEWERERLNG I\ OMSTREDEN ROEK Boeiend verslag over Russische inlichtingendiensten coldrex ONTMOETING WILSON EN KOSYGIN? Overleg met Zambia duurt nog voort Eredoctoraat voor P. A. Hendriks Jjt een danfce hy alles goed en wel 5 DINSDAG 7 DECEMBER 1965 GREVILLE WYNNE .acht jaar gevangenisstraf Rusland CHROESJTSJEF Penkowsky had een afkeer GORDON LONSDALE vijfentwintig jaar gevange nisstraf in Engeland (Van onze speciale verslaggever) QP 11 mei 1963 werd de 44-jarige Russische kolonel Oleg Penkowsky in een kleine rechtszaal te Moskou tot de dood door de kogel ver- oordeeld wegens hoogverraad. De mandie een hoge junctie in het l°!jnetwerk van de militaire inlichtingendienst (GROE) bekleedde was ■g schuldig bevonden aan de grootste misdaad tegen de staat: spionage de Verenigde Staten en Groot-Britannië. De Britse zakenman irtj Greville Wynne, die tezelfdertijd terecht stond en die als tussenper- Ï7soon had gefungeerd, kreeg een gevangenisstraf van acht jaar opge- f'j legd. Het vorig jaar iverd hij uitgewisseld tegen de Russische spion Vi Gordon Lonsdale, die in Engeland een cehtraf van vijfentwintig jaar ooi uitzat. Over Penkowsky, die vijf dagen na zijn veroordeling werd geëxcecu- ,J teerd, is in 1962 veel rumoer r(jf ontstaan. Verscheidene, in Moskou verblijvende Amerikaanse en Britse t diplomaten werden tot persona non grata verklaard. Enkele honderden Russische attaché's, die in het buiten land werkten, werden door anderen vervangen, omdat de kolonel jhen^e- com'promiteera had. Hoge officie- ren, die de ongetwijfeld briljante Rus dit blijkt uit zijn carrière gepousseerd hadden, werden uit hun Storm thans is er weer een storm om Penkowsky opgestoken. Aanleiding j hiertoe zijn de zogenaamde Pen- V kowsky-documenten, die door de ~j Amerikaan Frank Giby en de naar Vt! het Westen gevluchte, vroegere Rus- sische kapitein Peter Deriabin (ook van de GROE) in een boek zijn ver- f i werkt (in Nederland verschenen bij de Forum Boekerij te Den Haag onder de titel De Penkowsky Docu menten; 291 blz., 14.90). Moskou heeft reeds verklaard dat de bewe- I ringen, welke de ter dood gebrachte L kolonel in de mond worden gelegd, vervalst zijn. Een Amerikaans jour- nalist. die als correspondent in Rus- land verbleef, moet dit land verla- I ten. omdat zijn krant het manu- script in extenso had afgedrukt. In het boek wordt Penkowsky afge- rl! schilderd als een idealist, die uit ge voelens van onlust over het commu- nistische systeem zijn land verried. :ss Winstbejag zou geen motief voor eg» hem zijn geweest. Tijdens het pro- er. ces. dat door Westerse waarnemers kon worden bijgewoond, is slechts bewezen dat hij één keer een be- drag van drieduizend roebel ontvan-1 die ow gen heeft, waarvan hij later tweedui-j wen zend roebel heeft teruggegeven. communistisch stelsel is schadelijk voor ons volk. Een schadelijk stelsel kan ik niet dienen". Zowel door de kringen, waarin hij ver bleef, als door de hoge functie, die hij in het militaire inlichtingenappa raat bekleedde, beschikte Penkows ky over veel waardevolle gegeyens. Van april 1961 tot augustus 1962 speelde hij deze naar het Westen door. Maandenlang werd hij gescha duwd volgens de samenstellers van het boek had hij dit van het begin af door en tenslotte ontmas kerd. Niemand zal betwijfelen dat Perikows- ky een belangrijke inlichtingenbron van Engeland en Amerika is; ge weest. Hij kende de opbouw van het buitenlandse spionagenet van Rus land door en door; hij kon de con tactmensen bij naam en schuilnaam noemen. Tijdens de veertien dagen, waarin hij nauwe betrekkingen met de Angelsaksische inlichtingendien sten onderhield, was de koude oorlog tot op het vriespunt gedaald. Het was de periode van de Berlijnse muur, van de Russische uitdagings- politiek via Oost-Duitsland en Cu- Toch vragen we ons af. of de spionage- rol, die Penkowsky wordt toegeme ten, in het boek niet wat overtrok ken wordt. Ook al was de kolonel raketdeskundige wat betekende dat hij volledig op de hoogte was van de Russische vorderingen op het De Loena EB ving begint meer „openheid" te ko men in de Russische berichtge- over de ruimtevaart. De afgelopen acht jaren moesten we het doen met mededelingen die niet of moeilijk gecontroleerd konden worden. Daarom werden de ruimte successen niet altijd serieus geno men. Dus kwamen er berichten, als zou den talrijke Russische proeven zijn mislukt en veel mensenlevens heb ben gekost. Een dergelijke sfeer van geheim houding was ook tijdens het „ver lichte" bewind van Chroesjtsjef on ontkoombaar. De Sowjetleider kon zich eenvoudig niet veroorloven, op zichzelf wel licht onvermijdelijke nederlagen tot de buitenwereld te laten doordrin gen. Het gevolg is. dat men in deskundige kringen nog altijd twijfelt aan be paalde prestaties die door Russische kosmonauten zouden zijn verricht. De berichtgeving over de Loena 8 is wellicht een voorzichtige poging tot verandering. De huidige macht hebbers in het Kremlin gaan zich mogelijk distantiëren van de over drijving, die het Chroesjtsjef-tijd- perk heeft gekenmerkt. Omgekeerd wordt de mislukking van gisteravond in westelijke ruimte vaartkringen anders beoordeeld dan voorheen het geval kon zijn. Gezegd werd, dat de Russen dit keer zeer dicht bij een succes moeten zijn geweest. Een fractie van een secon- ou hun parten hebben gespeeld. Het is wellicht nog maar een begin, maar het is op zichzelf interessant, dat het kan worden gesignaleerd. Bahalweeb dieb vebstobte neus Maar verkoudheid is meer dan'n neusverstopping alleen.Verdrijf uw hele verkoudheid met Coldrex! Bij een verstopte neus komen koorts, snelt het herstel en geeft extra weer* hoofdpijn en rillen. U voelt u ziek. stand door vitamine C. Neem uw Bestrijd niet één van de symptomen, verkoudheid serieus. Bestrijd hoofd- maar de hele verkoudheid. Neem pijn,neusverstoppingen koortsteg^ ColdrexHet tweelaags Coldrex lijk met Coldrex. tablet heft niet alléén de i stopping op, maar het verdrijft ook hoofdpijn en koorts. Coldrex Z Beschermeling Omdat hij via zijn vrouw geparen-! teerd was aan een generaal, en; reeds als jong politiek commissaris ;tJJ de beschermeling van een latere !tj veldmaarschalk werd, vertoefde hij jjJ veel in hoge militaire en politieke kringen. „Ik ging begrijpen", aldus een van de brieven, die uit Rusland zouden zijn U gesmokkeld, „dat hun lovende woor den over de partij en het communis- ec me niets dan woorden waren. In i c hun privé-leven liegen en bedriegen jc» zij, intrigeren tegen elkaar, verklik- ken elkaar, en doen elkaar de das om. In hun jacht naar geld en pro- c motie bespioneren zij hun vrienden el en collega's voor de KGB (de staats- veiligheidsdienst - red.)... Ik heb het gevoel dat ons communisme mij elke dag verder terugtrekt in plaats 4 van vooruit brengt. Ons land wordt gf aangevreten door een soort ziekte of c infectie van binnenuit, en wij moe- er ten iets doen om daar een einde aan te maken. Ik zie geen andere moge lijkheid, en dit is de voornaamste reden, waarom ik mij aansluit bij de daadwerkelijke strijders voor een betere toekomst van ons volk. Het gebied van de ruimtevaart, zomede i van de bedoelingen met Cuba, waar later lanceerinstallaties werden opge richt. die nóg later weer ontmanteld werden het gaat ons inziens te ver van „onschatbare diensten voor de vrede in onze wereld" te spreken, welke door hem bewezen zouden zijn. De als spion zo zeer bewierook te Penkowsky was een van de velen, 'er en weer, voor het opbou- an inzicht en overzicht wor- i den gebruikt. Als het werkelijk omi ..het'schokkendste spionagefeit van j deze eeuw" gaat. dan zouden én Lon-| den én Washington op één kaart heb-1 ben gespeeld, en misschien nu nog: met de handen in het haar zitten. Chroesjtsjef De afkeer, vaak zelfs walging, waar mee Penkowsky over Chroesjtsjev] geschreven zou hebben, is bijzonder merkwaardig. Hij zag de voormali ge. Russische leider als een gevaarlij ke. oorlogzuchtige en van atoomwa pens bezeten man. terwijl het Wes ten hem juist als de voorvechter van de vreedzame coëxistentie betitelde. Men krijgt sterk de indruk dat Pen kowsky alle mogelijke rancunes te gen alle mogelijke personen had. en ook dat hij niet alleen uit idealisti sche motieven handelde, toen hij be sloot voor de Engelsen en Ameri kanen te gaan werken, r is nog iets wat op z'n minst be vreemding wekt. De sluwe, koelbloe dige en intelligente spion de kwa lificaties zijn van de samenstellers van het boek begon zijn kortston dige loopbaan als de grootste dilet tant. Aan een groepje Moskou bezoe kende, Amerikaanse studenten bood hij namelijk per brief zijn diensten aan... Welk een risiko zulk inhoudt, kan iedereen weten. Pen kowsky in zijn functie van kolonel van de militaire inlichtingendienst moet er zeker van op de hoogte zijn geweest. Een later contact liep over de vrouw en de drie kinderen van een in Mos kou gestationeerde, Britse diplo maat. De kleuters kregen zoge naamd een doosje met snoepjes van hem. als hij op een afgesproken plaats in een strandbad zat, doch hadden opdracht dit onmiddellijk naar hun op een bankje zittende moeder te brengen. Vier personen werden dus ingeschakeld bij het doorspelen van informatie op micro- Omstreden Omstreden blijft het boek, als het om de echtheid van de documenten gaat. Volgens het „Ten Geleide" zijn deze uit de Sovjet-Unie gesmokkeld de samenstellers maken een vage toespeling op een geheime la in Pen- kowsky's bureau, dat in zijn flat aan de Maxim Gorki Kade in Moskou stond waarna de inhoud werd verhaspeld met het officiële verslag van het proces, en de persberichten en commentaren in Amerika Europa (inclusief Rusland). Om „een aaneengesloten verhaal" te kun nen krijgen, werd afgezien van bron. vermeldingen. „Wat de methoden, de gewoonten en de terminologie van de Russische inlichtingendien. sten betreft", wordt er nog aan toe gevoegd, „is gebruik gemaakt van de kennis en de ervaring van Peter Deriabin, de vertaler". Slechts een klein deel van het boek naar onze mening bepaald niet het interessantste wordt letterlijk aan Penkowsky toegeschreven. Dit is te merken aan de stijl, die in de eerste persoon is gesteld. Waarschijnlijk Het is waarschijnlijk dat de kern hier van inderdaad uit de pen van de Russische kolonel is gevloeid, wat nog niet wil zeggen dat diens mémoi res politiek testament is schien een beter woord uit de Sovjet-Unie werden gesmokkeld. Penkowsky was tenslotte diverse len in Londen en Parijs, waar hij langdurig van gedachten wisselde met diverse personen van de Engel se en de Amerikaanse geheime dienst. Het boeiendste deel van het boek, dat namelijk wat een gedetailleerde be schrijving geeft van de organisatie en de methoden van werken van de Russische inlichtingendiensten, kan van de hand van velen zijn. Ook van die van Peter Deriabin, die als voormalig lid van de GROE het spio- gage- en contra-spionagenet van de Sovjet-Unie net zo goed kent als (ter kwamen zij op deze verklaringen tc- Oleg Penkowsky eens deed. j rug. Door te suggereren dat Penkowsky j misschien nog leeft de Russen zouden er belang bij hebben hem nog jaren te verhoren werpen de Stewart: binnenkort LONDEN De Britse minister van buitenlandse zaken, Stewart, heeft gis teren in het Lagerhuis gezegd, dat hij binnenkort een verklaring hoopt af te leggen over „een ontmoeting tussen premier Wilson en premier Kosygin van Rusland." Stewart bracht verslag uit van zijn bezoek aan Moskou. Hij gaf verder te kennen dat Oost en West wat Vietnam betreft, geen stap dichter bij elkaar zijn gekomen. Rusland bleek ook elk akkoord binnen de NAVO, waardoor Bonn in het bezit zou komen van kern wapens, als een hinderpaal te zien voor eventuele overeenkomst ter voor koming van verspreiding van kernwa pens. In dit verband zei Stewart, dat het nu in de eerste plaats zaak was om nauwkeurig te omschrijven wat Oost en West nu precies verstaan onder „niet-verspreiding" van kernwa pens. Alleen in dit perspectief kon het overleg in New York of Genève over dit onderwerp vruchtbaar zijn. Na afloop van het gesprek met president Johnson zal premier Wilson een bezoek aan Ottawa brengen op 19 december. Ex-gevangenen komen op verklaring terug HONOLOELOE De twee Ameri kaanse militairen die de vorige maand door de Vietcong na twee jaar gevangen schap zijn vrijgelaten zijn gisteren op de basis Okinawa aangekomen, waar zij me disch zullen worden onderzocht. Zij had den eerst gezegd dat zij tegen Ameri kaanse interventie in Vietnam zijn. Zij Belastingverhoging in Rhodesië LOESAKA/LONDEN De Britse regering heeft gisteren het ultimatum van de Afrikaanse landen genegeerd. Zoals bekend hebben de OAE-leden gedreigd de betrekkingen met Londen te zullen verbreken indien Engeland voor vijftien december de rebellie in Rhodesië niet de kop heeft inge drukt. Premier Wilson 1 -klaarde, dat nie mand hem zal dwi >n tot het nemen van stappen die niet verantwoord j zijn. In dit licht weigerde Wilson ook president Kaoenda van Zambia Britse troepen die naar Rhodesië zouden moe ten oprukken en dat land bezetten. Inmiddels heeft een woordvoerder van de regering van Zambia het be richt tegengesproken, als zou Kaoenda zijn verzoek om Britse troepen voor de bewaking van de Kariba-dam heb ben ingetrokken. Enkele uren tevoren hadden Britse regeringskringen te Londen gezegd dat Zambia van de Britse troepen had afgezien. Aan deze mededeling was toegevoegd, dat er geen aanwijzingen waren dat Kaoenda van plan zou zij om elders om militaire bescherming voor de dam te vragen. De Zambiase woordvoerder zei dat er geen waarheid school in het bericht uit Londen en dat het overleg met En geland nog voortduurde. Te Salisbury verklaarde minister Wrathall van financiën via de televisie, dat de belastingverhoging onvermijde lijk is als gevolg van de Britse sancties. Werkloosheid onder de blanken en zwarte Rhodesiërs acht hij niet uitge sloten. samenstellers een kwalijk licht op zichzelf. Indien dit zo is, was het schrijven van dit boek bepaald niet opportuun, ja, zelfs een ongeoorloof de publiciteitsstunt, die ten koste van een mens gaat. Een eventueel nog in de gevangenis zuchtende Pen kowsky wordt door de onthullingen totaal vernietigd. Van onze plaats uit kunnen we niet beoordelen, of de Amerikaanse inlichtingendienst een politieke zet heeft willen doen. We kunnen ons echter niet voorstellen dat alle gege vens de schrijvers zijn toegevloeid zonder tussenkomst van het appa raat van J. Edgar Hoover. Is het misschien zo dat de geheime dienst van de Verenigde Staten en de Sowjetunie elkaar met het totaal nieuwe wapen van het woord gaan bestrijden, waarbij getracht wordt alle mogelijke militaire en politieke figu- JOHANNESBURG Op 17 december zal Petrus Anton Hendriks aan dc Uni versiteit van Witwatersrand in Johannes burg een eredoctoraat in de wijsbegeerte ontvangen. De heer Hendriks, in 1899 in Rotterdam geboren, is directeur geweest van het museum te Johannesburg. Hij wordt nu onderscheiden, omdat hij dit museum tot een van de belangrijkste in discrediet te brengen? in Zuid-Afrika heeft gemaakt. Hij hield ït is wel een zeer merkwaardigez'ch ook veel bezig met restauratie omstandigheid dat Gordon Lonsdale, historische doeken. die voor Wynne, de contactman van Hendriks heeft gestudeerd aan de Aca- Penkowsky. werd „ingeruild", even-1 demi van Beeldende Kunsten te Rotter- eens een boek heeft geschreven, dat I dam en later in Parijs. In 1927 is hij onder de titel The Spy een paar we- naar Zuid-Afrika gegaan. In de tweede ken geleden in een Engelse vertaling wereldoorlog in Londen is verschenën. In dit ge 1 HU hij voorzitter van de Zuidafrikaanse commissie voor oorlogs- "itSSïSIiiïlchOdW értek?nlaiiledIenlegröntf t de Waarom niet een gasaansteker met een wereldnaam? SILVER MATCH FIRST CLASS* I Monteur Ryabof van de Moskouse taxicentrale had al jarenlang last van hoofdpijn. Radio Moskou berichtte gisteren dat bij een operatie ontdekt werd, dat een zonne bloemzaadje voorspoedig in het oor van Ryabof woekerde. I De dierentuin van Pe king heeft onlangs vier panda's gekregen die in Tibet in de Himalaya zijn gevangen. Tot dusver meende men dat de pan da een van de zeld zaamste diersoorten ter wereld alleen in de dichte bamboebossen van de zuidwest-Chinese pro vincie Sjetsjwan voor kwamen. I Oudheidkundigen heb ben onlangs een geweldi ge pyramide ontdekt, die naar men zegt groter is dan de beide beroemde pyramiden van de zon en de maan te San Juan in Teotihuacan. De pas ontdekte pyramide die ge dolven is bij Chilula, is volgens geleerden mis schien de grootste van het continent. I Aan de Italiaanse kant van de Matterhorn is gis teren een lawine naar be neden gekomen welke een niet bewoonde villa bij deze wintersport plaats bedolven heeft. Niemand werd echter ge wond. Als gevolg van de zware sneeuwval hebben 2.000 toeristen gisteren hun hotel niet kunnen verlaten. I De seismograaf van de universiteit van Califor- nië te Berkeley heeft gis terochtend een aardbe ving geregistreerd, waar van het epicentrum zich op ongeveer 24.000 km ten zuidoosten van Los Angeles bevond. De be ving had een kracht van ruim 6.5 op de schaal van Richter. Afrika (7) Minister Luns heeft in de Kamer over „de" ton gezegd: „Overigens wa ren de felle reacties in Z.-A. en Ne derland voor de regering een volsla gen verrassing". Nu zijn er twee mo gelijkheden: of de regering is zo onno zel geweest te menen, dat men daar dit gebaar prettig zou vinden en dat alle Nederlanders er achter zouden staan: of er werd een politiek „leu gentje om bestwil" gedebiteerd. Het laatste mag niet verondersteld wor den. dusGeen goede beurt voor de regering. In de tweede plaats zei minister Luns o.m.: „De regering zal erop toe zien, dat het geld slechts voor juridi sche bijstand wordt gebruikt. Steun aan families van de betrokkenen wordt niet verleend". Ik acht deze verklaring belangrijk. Het spreekt vanzelf, dat de leden der Kamers de jS e." ,de plicht hebben na enige tijd inlichtingen te vragen over de besteding van de ton. Ik ben uiterma te benieuwd naar wat er dan uit de °us. al komen over het „rechtloze z-.-A. Maar mèt gevallen, cijfers en Personen. Zonder dubbele bodem Den Haag Dr. F. C. Dominicus Afrika (8) „Geef ons blanke baby's cadeau". Dat zou de Zuidafrikaanse staatssecre taris Botha hebben gezegd volgens ve le kranten. In werkelijkheid heeft hij 'in geheel andere bewoordingen) ge wezen op de betekenis van een groot kinderaantal voor het welzijn van de republiek. Hij is echter realist genoeg om te beseffen, dat in een land dat in zo overwegende mate orthodox-protes tants is. het huwelijk niet zonder meer wordt dienstbaar gemaakt aan de staat. Begrippen als ruimtegebrek, kinderbeperking cn geboortenregeling zjjn in Z.-A. bepaald niet actueel. Men i"i?r. tr0uwens een m.i. zeer W. Geldor Afrika (9) Mogen wij in de Rhodesische situa tie van een (meerderheids) oppositie vragen dat zij niet handele volgens de spreuk ..Liever dood dan slaaf'? Of geldt dit alleen wanneer onze eigen vrijheid wordt aangetast? Hier wreekt zich de weigering van de heer sende minderheid serieus rekening te 5ïïfiK "IS'de wen"n van de derheid. Hoe moet die meerderheid aIc „v;°,or haar belangen opkomen? Als andere wegen een vrije pers ieo=traÜevr.ijheid - ^sloten worden vraagt men om geweld in f0e^ds heviger vorm. Degenen die dit aanstoken komen niet van buiten het land, zij zijn al lang binnenslands. In de regeringsgebouwen. Den Haas H. E. Ruitenberg NAAR ENGELAND? voor vakantie of zaken GA PER HARWICH-BOOT U VAART ER WEL BIJ V Per dagboot: 5- en 8-daagse reizen naar Lon den met logies en ontbijt reeds vanaf f145.- Envan 1 november af voor f122.- een speciale 4-daagse winterreis met drie nachten lo gies en ontbijt in een goed een voudig hotel in het West-End van Londen vlak bij underground en bus. Vertrek elke dag. e fi gies voudi W van Lo f en bus. Per nachtbootu reist terwijl u slaapt. Vertrek dagelijks 23.40 uur. Van 30 september 1965 t/m 1 april 1966 weekendreizen nae Londen. Heen donderdag- of vrij dagavond. Terug: maandag- of dinsdagmorgen. Met1,2of 3nach- ten in Londen v.a. f 99.-. f Reizen per Harwich-boot is een modern genoegen. U arriveert op tijd op Uw bestemming. Een prettige zekerheid! Uw reis bureau weet er alles van. Boek vla DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar per dag- of nachtdienst. I HOEK VAN HOLLANDS-HARWICH

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5