Nieuwe Leidlse Courant Loena-8 sloeg toch nog net te pletter op maan Toeristische NS-reizen niet duurder Grote teleurstelling voor Russen \stronauten, wordt toch wakker!' Er moet landelijk centraal antennesysteem komen De Gaulle is gereed voor tweede ronde Mislukking enige tijd 5in duisternis5 gehuld lenimi vlucht: voorspoedig Concessie voor aanleg en exploitatie weerbericht Automobilist reed acht km op linkerbaan Starlichter verongelukt McNamara sluit 149 bases Commentaren Dinsdag 7 december 1965, 46ste jaargang ^•ctauri F. 01 Udr.d.cteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD IQQj Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Onthullingen JÊÊ&i Penkowsky-documenten bevatten veel onthullingen. Over een boeiend verslag over de Russische inlichtin gendiensten wordt op pa gina 5 uitvoerig geschreven. Wilson negeert OAE pagina 5 Hoe gaat het de tcin- keiiers pagina 7 Koersval in Wall- street Zie beurspagina ,1 minister-president ',enbewijs leveren Gvestie Panorama in Eerste Kamer EN HAAG Verwacht wordt, nu 'SP-er, A. G. van der Spek de zaak het Panorama-artikel over de e jeugd van de heer Claus von sberg in de Eerste Kamer aan de zal stellen, dat de minister-presi- het bewijs zal leveren, dat dc ers van de heer von Amsberg niet stisch gezind waren, regering zou over nog tal van ge- is beschikken die nimmer in de ibaarheid zijn gekomen, verigens wordt het terugnemen van orama wel een beetje overbodig als weet. dat in tal van plaatsen met in het westen het bewuste num- al is gedistribueerd. Er wordt links rechts druk uit geciteerd, zodat de door het ingrijpen van de uitgever geruchtmakender lijkt te zijn ge- den. teneur van het bewuste artikel is: e Duitsers in Tanganjika zouden lid de nazipartij zijn geweest, dus ook mders van de heer von Amsberg". De ijver, ex-redacteur van De Waarheid, Klinkenberg, had het gewraakte ar- 1 eerder vergeefs aangeboden aan ooi. Algemeen Handelsblad en Groene terdammer. MOSKOU/LONDEN Het Russische ruimteschip Loena-8 is er gister avond in de laatste stadia van de vlucht naar de maan niet in geslaagd, een zachte landing op deze planeet te maken. Enkele uren tevoren had Sir Bernard Lovell van het observatorium in Jodrell Bank (Engeland) gecon stateerd, dat de Loena om 22.51 uur (Ned. tijd) de maan had bereikt. Op dat moment hielden de signalen op. Pas na twee en een half uur maakte het Russische persbureau Tass melding van de mislukking. Tass meldde, dat het ruimteschip op de landing na vlekkeloos heeft gewerkt. Het tijdstip, waarop de Loena te pletter sloeg werd opgegeven als 00 uur, 51 minuten en 30 seconden ,Moskouse tijd. Het observatorium in Jodrell Bank hoorde twee seconden later, dat de signalen ophielden. Sir Bernhard Lovell zei, de indruk te heb ben, dat de Russen dit keer dicht bij een succes moeten zijn geweest. Het Russische persbureau beschreef de laatste ogenblikken van de vlucht van de Loena als volgt: „Toen het station de maan naderde, werd de werking van de apparatuur voor de zachte landing ge controleerd en deze controle toonde aan, dat de apparatuur in alle stadia van de landing normaal werkte, uitgezonderd de uiteindelijke aanraking met het maan oppervlak". LucJitdrukgebrek Een zachte landing op de maan is bij zonder moeilijk vanwege het gebrek aan luchtdruk. Dé Russen hebber» «eprobeerd.J dit probleem te overwinnen mét rem- raketten. Kennelijk is er met deze raket ten iets misgegaan, waardoor de Loena-8 met een te harde klap is neergekomen en de radio-apparatuur werd vernietigd; Zou de landing zijn gelukt, dan zou de Sowjetunie een beslissende stap vooruit hebben gedaan in de wedloop om de ruimte. En wel op een ogenblik, waarop de aandacht van de wereld vooral ge richt is op de Amerikaanse Geminivluch. ten. Zondagavond waren tijd van landing en doelgebied bekendgemaakt. De Russi sche pers besteedde vee] aandacht de proef. En het moet dan ook voor het Russische publiek een enorme teleurstel' ling zijn geweest, toen het verwachte succes uitbleef. De Russen zijn-op 4 januari 1959 ge start met de Loena-l. die de maan miste. De Loena-2 was inde herfst van 1959 het eerste door de mens gemaakte voor werp dat op de maan neerstortte. Num mer 3 nam kort daarop tamelijk wazige foto's van de achterzijde van de maan en seinde ze naar de aarde. Pas na 4 jaar kwam nummer 4, die een mislukking werd. Vervolgens duurde het nog twee jaar. voordat de Russen begonnen met de laatste serie maanschoten. Na het te pletter vallen van de Loena-7 op 8 okto ber j.l. werd pas na dertien uur mede gedeeld. dat „sommige operaties voor een zachte landing niet waren uitge voerd". President Soekarno iti gesprek met Herlina. een nationale Indonesische heldin. Herlina werd beroemd tijdens het gewapend conflict op Nieuw GuineaZij was toen de eerste Indonesische vrouw die zich vrijwillig meldde om met een parachute in Nieuw Guinea ie landen. Piraten roven Grieks schip SINGAPORE Ruim honderd piraten hebben zich gisteren meester gemaakt van een Grieks vrachtschip dat, in de Zuidchinese zee aan de grond zit. - zeerovers kwamen in zes boten, die de Filippijnse vlag voerden, naai de gestrande Griek en joegen de wacht, die uit drie man bestond, weg. De drie vluchtten toen in een bergingsvaartuig dat naast de Griek lag. Het vracht schip is de 7.300 ton metende Aeakos die een lading kopra aan boord heef! ter waarde van ruim drieëneenhalf mil joen gulden AAP KENNEDY Van het idstation in Australië moesten eren ettelijke signalen worden [ezonden naar de Gemini-7, voor de astronauten Frank Borman en les Lovell uit hun diepe slaap waakten. Zij hebben negen a tien geslapen. „Dat is langer dan de ste weken is voorgekomen", zei man. Als onderdeel van het pro- trok Lovell 's middags zijn tgewicht ruimtepak uit en ver- !de de tocht in zijn speciale mte-ondergoed". Amerikaanse bureau voor U. en ruimtevaart (NASA) is tevreden over de ruimtevlucht de Gemini-7. Aües functioneert !ens schema, zeiden de ruimte- rt-deskundigen. ïtussen maakt men op Kaap Ken- y goede vorderingen met de voor- eidingen voor de lancering van de nini-6 die straks een rendez-vous it hebben met de Gemini-7. Men is tien uur op het tijdschema vooruit, verband hiermee overweegt men mogelijkheid de Gemini-6 al op 12 december te lanceren inplaats van op 13 december zoals was afgesproken. Om technische reden hebben Lovell en Borman voorlopig van twee be langrijke experimenten af moeten zien. Een lichtmeter waarmee ze zich met behulp van de sterren zouden kunnen oriënteren is onklaar geraakt en ze zijn er nog niet in geslaagd het apparaat te repareren. Verder zijn de grondinstallaties die een zeer krach tige ..Laser"-straai. door de Gemini-7 bemanning uitgezonden, zouden moe ten opvangen, nog volledig gereed voor de proefneming. Aan het einde van de dertigste om wenteling maakte Lovell foto's van de lancering van een Polaris A-3ra- ket vanuit een onderzeeër ten oosten van Kaap Kennedy. Borman vertelde de artsen in het controlecentrum, dat hij tijdens de avond een van de draden had ver loren die zijn vastgemaakt op een kaalgeschoren stuk van zijn hoofd. Daarmee hadden elektrische brein- golven moeten worden gemeten om de diepte van de slaap vast te stellen. „Ik kon het er gelukkig weer op krij gen". zei Borman verontschuldigend tot Charles Berry, chef-arts van het Gemini-project. Minister Suurhoff in wetsontwerp DEN HAAG Het is de bedoeling staatsmonopolie voor de aanleg en ex ploitatie van draad omroepinrichtingen te doorbreken. Mi nister Suurhoff (verkeer en water staat) heeft eei wetsontwerp in ge- voor de aanleg en ex- concessie wordt geëist. Voor de aanleg van een landelijk centraal antenne-systeem streeft men naar een vorm van samenwer king tussen de staat en anderen. Verder wordt voorgesteld een uit breiding van de verplichting tot het toestaan van telecommunicatiegelei- dingen en -apparatuur. Dit geldt zo wel voor de aansluiting op het tele foon- als op het draadomroepnet. Deze voorstellen van minister Suur hoff kunnen belangrijke gevolgen heb ben. De wetswijziging maakt namelijk mogelijk, dat in de toekomst in het gehele land het centrale antennesys teem kan worden aangelegd. Zeven programma's Deze vinding van de PTT maakt het mogelijk, dat thuis zeven televisiepro gramma's en bovendien 12 fm-radio- programma's storingsvrij kunnen wor den ontvangen. Bekend in dit verband is de proef in het Haagse Bezuidenhout. De bestaande telegraaf, en telefoonwet remde echter de ontwikkeling van dit systeem. De samenwerking tussen staat e" an deren bij de aanleg en exploitatie van centraal antennesysteem kan verwe zenlijkt worden in een soort nozema (de instelling, die de radio, en televisiezen ders in handen heeft). Niet dat men er met deze wetswijziging u al is. Het overnemen van de buiten- Woningbouw: nu al 13.000 meer DEN HAAG In oktober zijn 10.577 woningen gereedgekomen: 432 meer dan in oktober 1904. Het totaal aantal nieuwe woningen van dit jaar is opgelopen tot 89.614. ruim 13.000 meer dan in de eerste tien maanden van het vorig jaar. Den Haag kreeg 207 nieuwe woningen in ook- tober. DJAKARTA De plaatselijke com mandant heeft de communistische partij voor Djakarta en omgeving verboden evenals alle organisaties, die met haar betrekkingen onderhouden. Deze waren alle betrokken geweest bij de staatsgreep Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en enkele verspreid voorkomende buien. Morgen overdag geleidelijk toenemende bewol king. later gevolgd door enige regen. In de nacht enkele mistbanken. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. morgen krompend naar zuidwest en toenemend tot matig of krachtig. Ongeveer dezelfde temperaturen. SLIEDRECHT De 47-jarige verte genwoordiger A. Arends is gisteravond om het leven gekomen, toen hij op de linkerweghelft van de rijksweg E 15 met zijn personenwagen frontaal tegen een vrachtwagen botste De heer Arends was (komend uit de richting Gorkum) ongeveer acht a nagen km. voor de plaats van het ongeluk op de verkeerde weghelft terecht ge komen. Door werkzaamheden aan de rijksweg wordt het verkeer hier en daar op een andere weghelft overgebracht. Piloot raakte bewusteloos NARVIK Een Westduitse straalja gerpiloot, die waarschijnlijk duizenden kilometers bewusteloos in zijn cockpit heeft afgelegd, verongelukte gister avond even ten noordwesten van Nar vik (Noord-Noorwegen) met zijn Star- fighter Het toestel was om half zeven bij Frederikstad het Noorse luchtruim binnengevlogen. De piloten van twee Noorse straaljagers, opgestegen om een onderzoek in te stellen, zagen dat de Westduitse vlieger bewusteloos was. Pogingen om hem via de radio te wek ken mislukten. Dit ongeluk doet denken aan dat met een Nederlandse straaljager van het type F-100 eerder dit jaar. Ook toen was de piloot bewusteloos geraakt waarna het vliegtuig na een lan^e „spookvlucht" voor de Noorse kust in zee stortte. Besparing f 1,5 miljard WASHINGTON Minister McNa mara heeft opdracht gegeven om nog 149 militaire bases te sluiten. Op een persconferentie zei hij gis teren, dat hiermee een besparing van 410 miljoen dollar (1.5 miljard gulden) kan worden bewerkstel ligd zonder dat de militaire pa raatheid hieronder tc lyden heeft. Sedert maart 1961 zyn reeds eerder 703 bases gesloten of ingekrompen. De 149 bases liggen in 39 Amerikaanse staten, in de stad Washington en in tien andere landen. De volledige lijst zal pas morgen worden verstrekt. McNamara zei dat er geen politieke overwegingen schuil gaan achter het besluit een aantal buitenlandse bases te sluiten. Ook zal het geen verande ring brengen in de sterkte van Ame rikaanse troepen die in betrokken landen gelegerd zijn. Het sluiten van de bases zal 153.000 burgers en militai ren vrijmaken voor andere taken, aldus de minister. PARIJS Het is vrywel zeker dat president de Gaulle deb ittere teleur stelling, die de Franse kiezers hem zondag bereidden, zal „nemen" ei 19 december voor de tweede stem ronde zal aantreden. Hij zal zoals bekend slechts met één tegenstander te maken hebben: de linkse kandi daat Mitterrand, die hem in de eer ste ronde gevaarlijk dicht naderde. (44 tegen 32 procent van het aantal stemmen). De reacties over de gehele wereld op de verrassende verkiezingsuitslag waren voor de Gaulle nogal pijnlijk. Zowel de kranten in Europa als die in de VS zagen in het feit dat de pre sident er niet in was geslaagd de ab solute meerderheid te behalen en op 44 procent was blijven staan, een mas sale afwijzing van zijn vastberaden, onafhankelijke politiek ten aanzien van de NAVO. de EEG en het Ameri kaanse leiderschap in de westelijke wereld. W ie schuldig? In het gaullistische kamp is woordenstrijd over de vraag, wie deschuldig is aan de nederlaag. Een aantal partijleiders, onder wie enkele ministers, eist het hoofd van de nister van binnenlandse zaken, Roger Frey. die in hoofdzaak verantwoorde lijk wordt geacht voor de wijze waarop de gaullistische campagne werd ge-, voerd. Ook de minister van voorlich ting, Roger Peyrefitte, heeft het zwaar j te verduren gehad. j De gaullistische afgevaardigden in de Nationale Vergadering willen weten waarom de oppositie het op radio en tv bijna twee weken lang vrijwel al- leen voor het zeggen heeft gehad. De Gaulle-afkerig van veelvuldig gebruik I t-an de publiciteitsmedia liet. zich 1 wee keer en dan nog bij niet zo erg aunstige gelegenheden horen. Onrust l Of de Gaulle het over twee weken i haalt of niet, de gaullisten zullen moeite hebben hun meerderheid in de Nationale Vergadering bij de alge mene verkiezingen over 16 maanden I te behouden, zo is de algemene ver wachting. Nu de positie van de Gaulle is aangetast, staat Frankrijk waar schijnlijk ook voor een nieuwe periode van politieke onrust. Of zoals de po litieke commentator van le Monde I schreef: „De komende 14 dagen zal de regering op binnenlands, en nog meer op buitenlands, terrein in haar acti viteit verlamd zijn. De komende 16 maanden zal er twijfel blijven bestaan over de vraag of het gaullistische be wind in staat zal zijn om de komende algemene verkiezingen met succes te doorstaan. Dit getekent dat zyn eigen toekomst en die van zijn buitenlandse politiek twijfelachtig zullen zijn". BUIGEN Het oordeel over de nederlaag die De Gaulle heeft geleden is overal gelijkluidend. Hij heeft niet eens de meerderheid gehaald, laat staan de duidelijke meerderheid die hij had gehoopt Zoals wij gisteren zeiden: de ban is gebroken. Dat De Gaulle in zijn volk. waar van hij zozeer opgaf, is teleurge steld, laat zich begrijpen. Dat goede volk was zo goed niet. of het heeft hem in meerderheid in dc steek ge laten. Daarmee leverde het opnieuw bewijs, hoezeer hij op zand had ge bouwd. Ook verkiezing alsnog straks kan de nederlaag van nu niet onge daan maken. De uitslag is van wereldwijde bete kenis, omdat thans Europa. Atlan tische gemeenschap en alles wat daarmee samenhangt, plotseling aan hernieuwde actualiteit hebben ge wonnen. De Gaulle heeft niet langer als tot dusver dc vrije hand. Zal hij tot in schikkelijkheid. tot buigen, bereid en in staat zijn? WROETEN Sommige mensen hebben behoefte in het verleden te blijven wroeten. In een bepaald geval kan dat leiden tot het artikel dat nu 't uit de circulatie nemen van de gehele oplaag van Panorama heeft veroorzaakt Wat men heeft opgewroet is. alleen al om zijn leeftijd toen niet ter zake doende voor de man om wie het in feite heet tc gaan. Ook daarom was het resultaat van het gewroet weinig indrukwekkend. Het rumoer is pas ontstaan bij wat daarna is gebeurd: het gekrakeel en geharrewar binnen de uitgeverij een blad dat telegrafisch wordt vast gehouden. een president-commissaris van naam die zich met de affaire be moeit, een directie die de hoofd redactie heet te hebben geschorst. Ja. dan kan de publiciteit niet uit blijven. En die maakt zich dan op haar beurt van het geval meester op een wijze als anders stel lig niet zou zijn gebeurd. Het artikel zelf verdiende deze publiciteit nau welijks. DEN HAAG De begin volgend jaar ingaande verhoging van de reizi gerstarieven van de Nederlandse Spoorwegen zal geen invloed hebben op de tarieven van de achtdaagse abon nementen, de dagtochten en andere aanbiedingen uit het toeristische assor timent van dc N.S. De prijzen van deze toeristische reizen zullen slechts worden aangepast aan het peil van dit jaar. Dit betekent, dat daar» in de zes procent tariefsverhoging van dit jaar wordt verwerkt. Ook in het verleden heeft de directie an de N.S. tariefsverhogingen voor toe ristische aanbiedingen pas in het jaar daarop meeberekend. „We kunnen niet anders, want de offertes moeten nu reed» worden gemaakt, terwijl van de aan staande tariefsverhoging nog niets defi nitief bekend is", aldus mr. Rameyer van de N.S., die zich met deze sector van het treinvervoer bezighoudt. HET JUISTE OGENBLIK LO.VDENSK WARENHUIZEN, dit dch al heel druk maken om de verkoop van kerstgeschenken te stimuleren, hopen een geduchte slag te slaan met het nieuwe spelletje, dat dc naam Sticky Finger" kreeg. De bal moet door de 45 centimeter lange vinger gegrepen worden als hij in de lucht zweeft. Dat kan alleen met grote behendigheid Op hei juiste ogenblik moet het zuignapje aan het eind van dc vinger in werking worden gesteld en pas dan kleeft de bal eraan vast. Wat is nu het juiste ogenblik om voor onze krant een nieuwe abonnee te maken? Dat kunt u beter overzien dan wij. Misschien is vanavond voor u wel het meest geschikt. De bolbon is daarom ook vandaar weer present op pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1