Mr. Roosjen: „Ik koos voor belang van hele omroep" I Het geheime dorp j Afscheid van NCRV drukt zwaar Brick Bradford (lit de Haagse hof geplukt. Senmoet MAANDAG 6 DECEMBER 1965 ÊTHERGOtVEN-ÉTHEROOLVEN-ETHERGOtVEN-ETHERGOlVEN N ESI leger. PWEftGOLVEN-ITHERGOLVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOLVEN- OMt. A. B. Roosjen I voorzitter van de ^„nieuwe" NRU n HILVERSUM De minister van cul tuur. recreatie en maatschappelijk werk. mr. M. Vrolijk, heeft een groot aantal benoemingen bekend gemaakt in verband met het overgangsbestel ïiIkii voor radio en televisie. De vier belang- rijkste benoemingen aijn die van mr. 1 A. B. Roosjen (thans voorzitter van de NCRV en van de NRU> tot voorzitter van de NRU ..nieuwe stijl", de heer E. A. Schüttenhelm. die voorzitter van de Ned. Televisiestichting blijft, drs. L. J. M. van de Laar. burgemeester van Bergen op zoom en oud-staatssecretaris W., tot voorzitter van de mr. programmaraad en de program ma-coördinatiecommissie van de NRU. en drs. J. H. Mulder, hoogleraar aan de Rijksacademie van beeldende kunsten in Amsterdam, in dezelfde functies bij de NTS. Van de overige benoemingen vermel den we nog de volgende leden van de besturen van NRU en NTS: H. Algra, lid van de Eerste Kamer. D. J. A. Geluk, wethouder van Haarlem, drs. G. van Lieshout, oud-voorzitter van de Fe deratie van Nederlandse Journalisten, prof. mr. L. G. A. Schlichting. hoogle raar in Nijmegen en K. de Wilde, wet houder van Amersfoort. Aangewezen door Culturele organisa ties zijn: J. W. Ooms. voorzitter van de Ned. Jeugdgemeenschap, drs. C. van der Ploeg, lid van de Ned. Sportfedera tie, prof. dr. R. Schippers, hoogleraar aan de VU. R. Smit jr. secretaris-gene raal van het Oranje-Groene Kruis. Tot voorzitter van de Reclameraad is be noemd jhr. W. van Andringa de Kem- penaer, oud-voorzitter van het Genoot schap voor reclame. Grote kennis van zaken AMSTERDAM „Natuurlij* wist ik dat dit af zou komen", zegt B. Roosjen, voorzitter van antwoord? Ik niet! Met het mes op de keel zou ik het u niet kunnen zeggen Natuurlijk, wij hebben onze gedachten laten gaan. Er zijn ook wel NCRV en NRU, die dadelijk via de radio zijn officiële benoeming (Van onze radio- en tv-redactie) looft u mij. Ik weet het tot voorzitter NRU-nieuwe-stijl za! ViSS"'SS bekend horen maken, „maar het het in oraktiit bren„n vm een nieuwe NCRV-w,ltt,r nlet.'^ *n dubbele taak?" Misschien wel, ook dat staat nog niet „Zout is de zeewind", die dins dag aanstaande door de NCRV onder regie van Willy van He- mert wordt uitgezonden. Lambert vraagt Sint bloemen op van broer graf NIJMEGEN Personeel van het Sta tionspostkantoor heeft spontaan geld ge offerd voor de achtjarige Lambert Soheyka, die in een brief aan Sinter klaas vroeg om een bos bloemen op het graf van zijn driejarig broertje Werner- Paul. dat in april bij een verkeersonge luk om het leven kwam. In de niet gesloten en on gefrankeerde enveloppe vond een sorteerder een vel letje papier, waarop hij las: ,.Aan Sin terklaas. Spanje. Lieve Sinterklaas, u weet toch wel. dat mijn broertje Wer- ner-Paul laatst met zijn stepje onder een auto is gekomen. Nu is hij dood. En daar om vraag ik u om een bos bloemen op zijn grafje. Dat zou ik zo fijn vinden. A! vast heel erg veel dank Sinterklaas. Lambert Scheyka, Weurtseweg 24. Nij megen". Via de burgelijke stand ontdekte de afdelingschef, dat Lambert acht jaar is en dat zijn broertje op 2 april door een tankauto werd overreden Ontroerd door de brief organiseerde hij een geldinza meling die 64 opbracht Daarvoor kocht hij een prachtige bos bloemen en een elektrische trein Voor het laatste cadeau was er echter zestien gulden te kort De winkelier, die hoorde hoe het geval in elkaar zat. liet prompt zestien gulden op zijn prys vallen Op het graf v; H zaterdagmorgen Sinterklaas bezorgde bij electrische trein Gemengde huwelijken gevaar voor Joden viel niet mee voor mij om te kie zen. Ik ben, als ik zal heengaan in juni, juist 18 jaar voorzitter van de NCRV en om die taak op te geven kost mij veel. Toch heb ik in deze nieuwe benoeming, op zichzelf heel vererend, toege stemd, omdat ik hiermee het be lang van de hele omroep en dus ook dat van de NCRV, kan die nen". Het is vreemd, maar mr. Roosjen, die sinds een week met een lichte ziekte aan huis is gebonden, spreekt nu voor het eerst over zijn leeftijd. Dat heeft „de onverwoestbare" eer der niet of nauwelijks gedaan. Maar nu zegt hij: „Ik heb ook, in verband met mijn leeftijd (71 jaar) overwogen, dat dit in feite een tijdelijke functie is, be doeld voor het overgangsstadium. De nieuwe NRU kan pas officieel wor den, als de omroepwet in werking treedt. Daar gaan een paar jaren over heen en het is niet onmogelijk, dat de minister dan nieuwe benoemingen doet". Onderbreking We moeten het gesprek even onderbre ken, want het zaterdagse nieuws van 1 uur geeft de rij nieuwe omroepnamen door en mr. Roosjen wil die nauwkeurig horen. Wij kijken hem. uit hoofde van ons beroep, min of meer hongerig aan: hij is een ingewijde, hij weet natuurlijk nog méér namen, die later gepubliceerd j zullen worden. Zijn slimme ogen verra- den dat. Helaas... de heer Roosjen is niet alleen een meester in de rechten, hij is er ook een in het zwijgen en zich van de dom me houden. Zijn „Hoe zou ik dat weten? Ik hen de minister niet!" is voor ons sinds lang een bekende opmerking gewor- Als de nieuwslezer het zwijgen wordt opgelegd, komen we terug op het onder werp van gesprek. „Toen de minister mij aanzocht voor deze functie had ik mij kunnen veront schuldigen met het oog op mijn leeftijd, maar dat vond ik toch niet fair. omdat het omroepwerk mij in 't geheel niet te zwaar valt. Ik zit er nu al zóveel jaren in! Bovendien ben ik een van degenen geweest, die sinds 1948 hebben geroepen om en aangedrongen op een omroepwet, en om dan juist nu we in die richting gaan, niet mee te werken, neen. dat zou de rechte weg niet zijn. Maar de Levenswerk ..Ziet U. de NCRV heeft de volle liefde van mijn hart en mijn werk daar is een stuk van mijn leven geworden. Ik kan me nauwelijks voorstellen hoe het zal zijn als dit wegvalt. Maar op mijn nieu we plaats kan ik toch de belangen van de NCRV mede behartigen. En dan. in verband met de moeilijke problemen waarvoor de omroep op 't ogenblik staat, is het toch wel van belang, dat er niet a bout portant iemand van buitenaf in ge zet wordt Die zou veel te lange tijd nodig hebben om zich in te werken. Denk maar eens aan wat de heer Mayij- nen zei bij de kabinetscrisis: „Ik wist niet, dat er bij radio en televisie zóveel moeilijkheden liggen", heus, een buiten staander heeft daar geen idee van. Omdat ik al een jaar of zeven voorzitter van de NRU ben. is het natuurlijk het eenvoudigste, mij op deze post te handha ven." Mr. Roosjen zegt dat bescheiden, maar hij weel heel goed. dat hel voorzitter schap NRU-nienwe-stiji iets anders bete kent dan de taak. die hij nu in de NRU verricht: er zal van alles overhoop moe ten worden gehaald in deze overgangsja ren. Die zullen in feite veel moeilijker zijn dan de jaren na die tijd. als alles in kannen en kruiken is en het nieuwe omrocpapparaat rustig kan gaan wer- Tal van functiewisselingen staan de omroep in zijn geheel te wachten, het inwerken van totaal nieuwe organen zo als programma- en coördinatieraden, het reilen en zeilen met reclame in de ether, het in praktijk brengen van een nieuwe omroepwet, het mogelijk samenwerken met nieuwe zendgemachtigden, de exploi tatie van het derde radionet, kortom, er wacht de nieuwe NRU-voorzitter een machtig stuk arbeid, waarvoor de minis ter zeker geen figuur zou hebben geko zen, die niet noest kan werken. Daarom valt het nog wel mee met die „leeftijdsbezwaren" nu opeens door de heer Roosjen wél genoemd. Zijn vitali teit en volledige gejnteresseerdheid. sa men met zijn grote kennis van zaken, maken hem juist de aangewezen man tcii k deze belangrijke post Dat heeft j,|jj ejjni ,jat Amusement j Handenvol amusement waren er zaterdag en zondag van de beeldbuis \te halen. Niet alles was even best, niet Ialles even aantrekkelijk, maar alles was ruim voldoende om het ieder naar de zin te maken die verstrooiing zocht. Iets van ernst was er nauwelijks bij. Dat kon men beter bij de radio zoeken. Over radio gesproken: de platen- uitzending van zondagavond bij dc KRO is toch nog een heel festijn ge worden met meer of minder zinnige babbeltjes hier en daar en overal: zelfs mochten we horen, dat minister-pre sident Cals wel tijd weet te vinden om met zijn kinderen Sinterklaas te vieren en dat is dan weer een hele geruststelling. De AVRO had zaterdagavond haar shows en haar spelletjes naar bekende I trant, de VPRO bracht o.m. een goede 'documentaire over de dichter Rilke, juoor degenen die iets anders dan het j vrolijke Sinterklaasfeest wilden. Zondagmiddag had de NTS een bij zonder aardig kinderprogramma, dat 'poed in elkaar zat, boeiende afwisse ling bracht en vele kinderen gezellig in de huiskamer hield. Avonds was Rob de Nijs met voornamelijk dolle Sinterklaasshow op de buis. Het meest opvallende hierbij de nieuwe verschijningen: Piet Bambergen, die zich handig aanpaste dit tienerprogramma en de 16-jarige Mia Swart uit Den Haag, die haar grote kans greep als vervangster van (Van nnrr radio- en De middaguitzendingen, welke de NTS tv "da ",l °P 25 en 26 december (Kerstdaeenl ver- zorgt, vallen buiten deze programma's. BUSSUM In de periode van vrijdag 24 december tot en met vrijdag 31 decem ber zal de NTS elke middag van 4 tot ongeveer 5 uur op Ned. 1 een gevarieerd televisieprogramma uitzenden. De In houd van deze programma's zal nader orden bekend gemaakt. BUSSUM Met ingang van zondag 19 Op 28 en 30 december duurt dit mid- december zal de NTS ook vroeg op de dagprogramma tot 5.30 uur. omdat daar- avond via Ned. 2 een korte uitzending na reportages van het internationale van Sport in beeld geven, en wel van 7 ijshockey tornooi om de Spengler Cup tot 7.05 uur. De herhaling^ van de cursus worden overgenomen. Deze beeldversla- Engels gen komen uit Davos. minister Vrolijk goed ingezien. „Wanneer aanvaardt u het voorzitter schap NRU-nieuwe-stijl?" ..Dat moet u aan de minister vragen, dat staat nog niet vast." ..Heb ik het goed. dat alles bij de omroep op 't ogenblik wél erg in het vage wordt behandeld?" ..Ik zal het niet tegenspreken, maar Ik zal er officieel niets van zeggen, het is uiterst moeilijke materie, laten we toch geregeld wat schot Extra tv tussen Kerst en Nieuw Engelse les vijf minuten later de zieke Trea Dobbs. Zij zong uitste kend een paar liedjes, maakte een lieve en bescheiden indruk, liet zien dat zij iets kon van het showvak en zal middels dit debuut wel een grote stap vooruit maken. Het eerste optre den van Rita Mill op zaterdagavond in de Johnny en Rijk-show kwam wat minder duidelijk uit de verf. Zij staat kennelijk nog aan het begin. De VARA vertoonde voorts een lange thriller ,flet tweede schot", waarin de meest grove onwaarschijnlijkheden tenslotte leidden naar een toch nog onverwacht slot. De acties aan het eind van dit spel moesten de wel wat lange inleidingen goed maken. Het spel op zichzelf was niet zo groots maar de verschillende rollen werden bijzonder goed gespeeld en dat was dan winst op een ander plan. Nederland I: NTS: 19.00 Nieuws in het kort 19.01 Klaas Vaak. CVK/IKOR/RKK: 19.06 Kenmerk NTS: 19.35 riipper, TV-fflra. 20 00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzen ding van de Anti-Revolutionaire Partij. 20.30 Kinderrechter, speelfilm. (Beide keuringen 14 jaar). 22.00 Uitzending Stichting Socutera: een film van de Kon. Ned. Centrale Vereni ging tot Bestrijding der Tuberculose. 22.15-22.20 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Bredero en de min: een drieluik in muziek en toneel AVRO: 20.40 Muziek maakt de man. TV-portret. NTS: 21.20 De misstap, comedie (Bavaria-produktie). 22.10- 22.15 Journaal. Opvolger opvolger worden bij wat! Weet u het1 in komt. Maar we zijn t we beginnen pas." En daarmee moeten nog niet, nee. iziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoon muziek. (8.25-8.30 De groenteman). 8.45 Morgenwij ding. 8 55 Boekbespreking. 9.00 Voor de zie ken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte grammofoonmuziek (U.00-11.02 Nieuws). 12.00 Metropole orkest. 42.27 Mededelingen Licht Instrumentaal 13.40 Actualiteiten. 13 30 Klassieke en moder ne muziek door Radiophllharmonlsch orkest. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor dc vrouw. 15.40 Zang en piano. 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte grammofoonmuziek. 16.15 Voor de jeugd. York calling, praatje. 17 20 Lichte grammofoonmuziei formatiedienst). k. (7.30-7.32 Nieuws: 7.45 Wegenln- i- re Overweging. 8.00 grammofoonmuziek, 1227 Mededelingen t.b.v ■aatje. 13.35 Voor de heidsvoorlichting: Olie-i: 18.50 Aktuallteiten v o: Licht instrumentaal ensemble. e middenstand. F M - k a alen) NRU/NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Instrumentaal allerlei (gr.) 10.00 Nieuws. 10.02 Licht mu ziekprogramma (gr.). (Om 11.00 Nieuws) 12.00 Nieuws. 12.02 Volksmuziek (gr.). 12.30 De Top Tien van deze week (gr.). Nieuws, eventueel aktualiteiten. 13.02 Orgel spel met ritmische begeleiding (gr.). 13.30 Klanken van eigen bodem (gr.) 14.00 Nieuws. 14.02 Lichte vokalc muziekjes (gr.). 15.00 Nier 15.01 ziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Tien show voor de tieners. NRU/VAfRA: 17.02 Lichte grammofoon! 17.00 NOU we hebben het weer ge had. De dag na Sinterklaas is wel de nuchterste dag van het jaar. Opeens zijn alle geheimen verdwe- keert, maar ook nog het verkeer hin- zag, toen een ander er zich uit tracht- dert. Om negen uur verschijnt die, te te wurmen. Dat duurde te lang en om één uur verdwijnt hij. Om drie de man reed door, om na een blokje :n, de dichtader gesloten, de fantasie matieke post terug te keren op zijn diplo- rond te verschijnen. De ander wurmde nog. Weer een blokje. De uitgeput. Blijft de rommel, die niet vijf uur gaat hij er vandoor. Dat kan ander stond nu met één wiel buiten weggewerkt kan worden, de overvolle die diplomaat keihard doen, alleen als de parkeerboord. Nog een blokje. Tfc het lege omhulsel van zijn ambassadeur maatregelen neemt Langzaam tobde de ander voort. '""I n douw' krijgen. Maar dan Eindelijk schoot hij de straat op, weg- eerst bonnetjes Net verscheen de zoekende weer op de hoek. Net zo'n mooie zwarte slee als de eerste, althans zo leek het. Maar hoe dan ook, er schenen vijf centimeters meer aan te zitten. Hoe hij ook laveerde, het paste niet. Ten slotte moest hij er wel weer helemaal uidraain om de goede positie te krij gen. Weer een blokje om, maar toen.... toen net vóór hij het haventje bereikte, draaide er vlot en vlug een miniatuurtje in! Helemaal perplex bleef hij staan, :jes°nict stapte uit om het wereldwonder te bekijken. Juist toen stapte er een komt dan wel geen ƒ7,50 uit agent aan en riep: Dubbel parkeren..- Alles weer gewoon Eerst ben je laaiend enthousiast, dan gaan. Dus moeten die bonnetje gaan alle plannen je over het hoofd eerst zijn. groeien en tenslotte raak je in paniek om alles wat nog gebeuren moet Dan wordt alles werkelijkheid. Er valt wat tegen en er valt wat mee. Genieten doe je, lachen ook. En opeens is het voorbij, dankbaar doch voldaan, heet het dan. En doodmoe. Doodmoe ga je weer terug naar alledag. Heel nuchter en heel gewoon. Met de stilste trom verdwijnt Sin terklaas met al zijn Zwarte Pieten. De orde van de dag. Dat is in Den blijven gaan zolang die Haag het parkeerprobleem. Met Sin- verschijnen, terklaasachtige gulheid strooit de poli- Er tie met bonnetjes, die achter de rui- zo'n tenwisser beklijven. Dat is het enige zal e middel om het publiek te leren par- En keermeters en parkeerverboden te der-' respecteren heeft de politie gezegd. heeft, natuurlijk ook Die diplomaat zal echter gang doodgewoon burger erger je je toch hier ook niet i bon, maar de opvoedende kracht r toch wel van uit gaan. me dunkt dat deze foutparkeer- i-professie dat hard nodig De ruzies nog wat. De sleeënrijder n.... Wat een man! knikte gela- ziek. 19.50 Parlementair overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte ensemble met zangsolis ten (stereo): 20.30 Verhaal halen, wedstrijd- programma. 21.00 Liedjesprogramma. 2125 Etherforum. 22.05 Pianorecital: Noorse volks muziek. 2230 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Discussie tussen twee ervaren musici. 23.25 Jazzmagazine 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m: NCRV: 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant 19.30 Lich te grammofoonmuziek. 19.55 Op de man af. praatje. 20.00 Lichte grammofoonmuz. 20.10 Het bos der onbezorgde dieren, hoorspel. 21.30 Opera- en balletmuziek (opn.). 22.00 Viool en piano (opn): moderne muziek. 22.15 Avondoverdenking 22 30 Nieuws 22.40 Boek bespreking. 22.50 Lichte orkestmuziek. 23.10 40-18.00 Licht; NOT/NTS. 10 45-11.35 School televisie. NTS: 14.25-16.15 Interland voetbal- westrijd Italië-Schotland. 17-30 Herhaling Italië-Schotland. voetbalwedstrijd (Van e r medewerkers) NEW YORK In de Verenigde Sta len is een Joodse commissie in het leven geroepen, om wat genoemd wordt de ..alarmerende omvang" van de gemengde huwelijken te bestude ren. Deze huwelijken zouden vooral veel bij studerende jongeren voorkomen. De president van de organisatie van orthodox-Joodse gemeenten in de Ver enigde Staten, M. I. Feuerstein. vreest, dat als de omvang van de gemengde huwelijken niet tot staan wordt ge bracht, dit onherstelbare schade zal toebrengen aan de Joodse gemeen schap. De studiecommissie gaat onderwijs krachten, rabbijnen en sociologen inschakelen, om de motieven te achter halen, waarom jongeren, die in het traditionele Jodendom zijn opgevoed, toch een gemengd huwelijk sluiten en xich van het Jodendom afkeren. VANAVOND TE ZIEN 7.06 uur Kenmerk: conferentie van jonge christelijke werknemers. 7.35 uur nieuw avontuur van dolfijn Flipper. 8.30 uur film „De kinderrechter" (14 jaar). Nederland 2 NTS en AVRO 8.01 uur Bredero en de min. snaaks en poëtisch drieluik in muziek en toneel. 8.40 uur portret van de klarinettist en cellist Jolle Huckriede. 9.20 uur Duitse opvoering van een komedie van Tsjechow „De mis stap". VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 7.20 uur Jacqueline vermaakt de i 8.05 uur gaan de Jonge Flierefluiters spelen en zingen. 8.30 uur leidt Mies Bouwman het spel „Verhaal halen". 9.25 uur treedt het Etherforum op. 10.05 uur speelt de pianist Paul Niessing werken van Grieg. 11.55 uur Jazzmagazine. Hilversum II NCRV 7.30 uur Sint en Piet vervullen platenwenscn. 8.10 uur hoorspel van ds. Jan Wit „Het bos der onbezorgde dieren". 9.30 uur operamuziek. 10.10 uur pianorecital door Jan Wijn. 59 Mevrouw Bonsma heeft, geholpen door Jackie, allen van thee voorzien. Nu zit ze dieper de kamer >n en legt Jackie, die bij haar op de leuning van de stoel is gaan zitten, het breipatroon uit, waar ze geen weg mee weet. Door de open deuren waait de lente aan, de avond valt snel. De verre hei ligt versluierd in witte dampen; dichtbij in de hoge bomen fluit nog een merel; het eikenhakhout, waaraan het gefronste bronzen loof nog nauwe lijks ontloken is, geurt pittig naar eek. Christina, die achterover geleund een stuk van de hemel kan zien, ziet in dat koele meer de ene ster na de andere opengaan; langs de schelle scherp getekende sikkel der maan, hoog boven de donke re dennekruinen, sliert een doorzichtig wolkje als een nevelvlerk, die zich losgemaakt heeft uit de mistbanken daar ver beneden. In de kamer is het zo donker, dat alleen het witte breiwerk van mevrouw Bonsma en het opschrijf boekje van Gert te zien zijn. De lentegeur wordt zo nu en dan wreed verjaagd door de sigaar, welke Bonsma aangestoken heeft. Hij troont Chris mee het terras op. Met hun heengaan is in de kamer eensklaps de stilte gevallen. Christina zucht diep. Dit is wat haar altijd weer beklemt de vrede, de schoonheid van het ogenblik, waarvan ze toch niet genieten kan, omdat zij de zwarte schaduw voelt van onderdrukking en dood. Altijd moet ze denken aan de mensen, die zich in grote nood aan hen hebben vastgeklemd en ieder ogen blik de kans lopen gegrepen en vermoord te wor-, den. Hier vlakbij zitten zeven mensen in een tent in het kreupelhout verstopt, voor wie de schoon heid van een sterrenhemel met een scherpe maan t DOOR l H. H. VAi\ NIJNATTEN— 3 DOFFEGNIES j LitiitiiiiiiiituiiituiiittiiiiiiiuiiiiiiiAtiiii.' en wollige nevelbanken een koude en vochtige nacht betekent. Stro op kille bosgrond en onvol doende dekking. Er is niets aan te doen. de hulp bronnen raken uitgeput. Later, als ze met zijn allen aan de tafel in de eetkamer zitten achter de gesloten gordijnen, is het Bonsma die veel aan het woord is. Het lamp licht valt op zijn brede schedel vol verward zijdeachtig grijzend haar. Zijn ogen blijven ver knepen als deed ook nu de lichtval hem pijn. Hij zit aan de korte zijde met de rug naar het raam. Oom Chris en tante Christina hebben een plaats naast elkaar gezocht. Onder de tafel grijpt hij telkens met een bemoedigend kneepje haar hand als hij aan het verstijven van haar houding be merkt, dat het gepraat van Bonsma haar irriteert. Joep en Gert voeren fluisterend een gesprek naar aanleiding van hetgeen Gert in zijn opschrijfboek je geschreven heeft. Mevrouw Bonsma is stilletjes naar boven gegaan, waar een klein Jodenmeisje slaapt, dat dikwijls wakker schrikt als in een droom de verschrikkin gen weer opdoemen, die ze bij de jacht op haar ouders meemaakte. Een plomp in het groezelige grachtwater, dat in dikke olieachtige golven uit- rimpelde, toen haar vader, door de bajonetten opgedreven, geen andere uitweg meer zag....En haar moeder met dezelfde rauwe gillen, waarmee het meisje nu telkens opschrikt uit haar slaap, zich uit het hoge venster wrong en als een steen, een flits, een meteoor langs het raam schoot, waar achter het doodsbange kind stond uit te kijken naar de hel in de diepte der straat. Bonsma, in zijn rusteloze handen een potlood, dat hij in een nooit eindigend spel op de blocnote voor hem laat neerduiken, zodat het witte vel eruit gaat zien als een met sterren bestippelde hemel, doet zijn opti mistisch verslag: Hoe het mogelijk is. weet hij ook niet, maar de filmmuis schijnt geen staart te krijgen. Het valt niet te zeggen of de Duitsers misleid zijn, of ze aan de gevonden film geen waarde hechten, of dat het dilettantistisch zoeken onder het mom van „militaire oefeningen" in de omtrek door de drie honderd Duitsers hun werkelijk de overtuiging geschonken heeft, dat er van een Geheim Dorp in de bossen geen sprake is. Marinus en zijn huisheer zijn naar het kamp in Amersfoort vervoerd. De vrouw zit nog in Arnhem, maar zal wel gauw vrijgelaten worden. Het huis is niet leeggeplun derd of in brand gestoken. Is dit alles niet het bewijs, dat de Duitsers het hele geval niet al te zwaar opgenomen hebben? Weer valt het potlood met een harde tik op het papier. Bonsma's dichtgeknepen ogen zijn gericht op oom Chris, maar die geeft geen antwoord; het is Gert, die bedachtzaam zegt: (Wordt vervolgd) 0£0QEE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11