Nieuwe leidse Courant NGELAND IN HET AUW GEDRONGEN ietcong valt aan centrum Saigon Weer is gunstig voor lancering frikaanse landen stellen \ltimatum aan landen •Elf doden - .29 gewonden hisland ^nceert ^oena-8 N.V. Vragen over spuiter bij Sleen Trein grijpt auto - 3 doden Wat vroegen de heren aan de Sint? Een das! Delegatie van regering naar het concilie? Maar anderen, een auto... De Gaulle: schenk mij vertrouwen Staking bij Handelsblad geëindigd Commentaren weerbericht Qüta) Lovell en Borman wachten t Was nacht in t Oosten llnBctaur: F. DIEMER .StaMvasHgh a ghabWvaa KL*.».. D,. t oiemer CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD Zaterdag 4 december 1965, 46?te jaargang ORGEL BOOT - BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28. Tel. 01726-2541 Vraagt brochure. J ADDIS ABEBA De 36 OAE-Ianden zullen op 15 december de diplo matieke betrekkingen met de Britse regering verbreken indien zij voor die tijd de Rhodesische rebellie niet de kop heeft ingedrukt. Dit ultimatum werd gisteren gesteld tijdens de bijeenkomst van de ministerraad van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid te Addis Abeba. Wereldtentoonstelling. Bedrijven klagen, Kerken slagen - pagina Kernmerk Kandidatuur van de Gaulle, bewijs van zijn nederlaag - pagina 5 Kan een mens overal verstand van hebben? De heer A. N. J. Vriens. be drijf 'econoom bij Philips, Eindhoven, lijkt dit te be vestigen. Hijzelf echter on kent dit en meent: iedereen, die brede be langstelling heeft plus een goed geheugen en boven- die 4 aardig kan rekenen, zou deskundigen op hun vakgebied nog allerlei nieuws kunnen vertellen. Meer over deze .prakti sche puzzelaar" op pagina 1, Zondagsblad. EN DAN DEZE NOG Tilburgs meisje in België voor f72 verkochtt" BRUSSEL De Belgische politie heeft drie Grieken aangehouden, die een 16-jarig meisje uit Tilburg voor een bedrag van duizend frank (f 72) hadden verkocht aan een herbergier in het Belgische plaatsje Lanklaar. Volgens het Belgische ochtendblad „Het Laatste „Nieuws", dat gisteren van deze „verkoop" gewag maakte, was het meisje op uitnodiging van een van de Grieken na een kennismaking in Tilburg naar Eisden gekomen, waar zij door hem en enkele landgenoten werd gedwongen in een café te gaan „werken". Een onenigheid over de voorwaarden en een daaruit ontstane ruzie, waarbij het meisje werd mishandeld, deed haar be- sluiten naar de politie te gaan. De Afrikaanse landen gaan voorts proberen een volledige economische blokkade tegen Rhodesië in te stel len. Aan alle naties wordt verzocht geen olie en brandstoffen aan dat land te leveren. Ten slotte zullen alle Afrikaanse en bevriende landen hun radio- en andere verbindingen ge bruiken om de zaak van de Zuid- rhodesische negers te dienen. Intussen heeft president Kaoenda Zambia geweigerd Britse troepen te AIGON Viet cong-terroristen .ben vanmorgen in het centrum i Saigon bomaanslagen gepleegd hotel Metropole, waar veel Ame- tanse militairen wonen. Als aflei- gsmanoeuvre werden overal in de feving van Metropole, het hart de stad, hevige straatgevechten oerd. Elf personen, onder wie e Amerikanen en een Nieuw- lander, kwamen om het leven en werden gewond. (oewel de aanslag al erg was, is ramp voorkomen, doordat een ii die de Vietcong midden op straat gelegd niet ontplofte. e explosie zou tientallen levens hen geëist in de toegestrooomde iigte. e aanslag begon met een schiet- tij. Een „fietstaxi" stopte voor het tl. De bestuurder kreeg opdracht r te rijden maar hij vluchtte weg. r in burger geklede terroristen be- 5KOU Rusland heeft gisteren •nieuw een maanraket, de Loena- gelanceerd. Doel: de 1-552 kilo- am wegende raket een zachte lan- ng te laten maken op de maan. De strumenten aan boord werken fels automatisch op signalen van i aarde. toestel volgt volgens voorlopige me tgen een vrijwel met de plannen 'ereenkomende baan. Alle apparatuur srkt normaal. Gistermiddag om vier ir onze tijd bevond de raket zich op .670 km van de aarde, lancering van de Loena-8 is het vier- Russische „schot op de maan" van jaar. De Loena-7 stortte na een ucht van drieëneenhalve dag op 8 ;tober op de maan te pletter. pogingen, zowel van Russische als nerikaanse zijde, om een raket een chte landing op de maan te laten aken zijn tot dusver mislukt. VOLAUTOMATISCHE gonnen dé wachtposten met automati sche wapens te bestoken. Intussen plaatsten andere opstandelingen met explosieven geladen voertuigen voor het gebouw. In enkele ogenblikken was de voorzijde een gróte vlammen- Terroristen drongen het gebouw ook aan de achterzijde binnen en smeten met handgranaten om zich heen. Onder d« gewonden zijn 67 Amerikaanse militai. ren. De democratische fractievoorzitter van de Senaat, Mike Mansfield, die in Saigon op werkbezoek is, bezocht samen met ambassadeur Cabot Lodge het ver woeste hotel. Metropole. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Oele (PvdA) heeft aan de minister van economische zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: is de minister bereid om de ka- een overzicht te geven van oor zaken en omvang van de schade, ver bonden aan de uit de hand gelopen aardgasboring bij Sleen?: 2. kan de minister toezeggen, dat niets zal wor den nagelaten om deze aardgasspui ter zo spoedig mogelijk onder bedwang te krijgen?; 3. kan de minister uiteenzet ten hoe de verantwoordelijkheid voor de delging van de schade aan lande rijen en kunstwerken in dit geval is geregeld onder de vigeur van de nog steeds geldende napoleontische mijnwet waarbij de exploratievrijheid onbeperkt is, behoudens de uit het mijnregle ment voortvloeiende voorschriften? welke maatregelen zijn genomen een herhaling van het gebeurde voorkomen? vaarden Engeland niet toestemt dat deze de grens overtrekken elektrische centrale aan de Kariba-dam bezetten. Engeland wil dit pas doen wanneer Rhodesië de stroomvoorziening van de voornaamste industrie van Zam bia, de kopermijnen, afsluit. Gemenebest-minister Bottomley zei alvorens naar Londen te vertrekken om daar aan premier Wilson verslag uit te brengen, dat het voldoen aan de wensen van Kaoenda oorlog zou betekenen. Het Zambiaanse staatshoofd heeft gedreigd dat hij de VS om grondtroepen zal vragen om de krachtcentrale te ver- In ons land heeft de overheid de tabakverwerkende industrie gepolst over een embargo op Rhodesische tabak. De regernig wil deze maatregel blijk baar op een zodanige wijze treffen, dat onze industrie daarvan de minste schade ondervindt. HEILOO Drie personen zijn gis- iren om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten op een niet-be- veiligde overweg in de visweg door goederentrein werd gegrepen. De slachtoffers zijn het echtpaar Castri- cum-Groot en de 20-jarige mejuffrouw Butter uit Egmond-Binnen, cheffin bij het impakbedrijf van de heer Castri- cum. Door de botsing werden beide sporen in de lijn Amsterdam-Alkmaar versperd. De spooorlijn was om kwart voor tien weer over twee sporen be rijdbaar. EEN DERDE HAD GEEN VERLANGLIJST Uit Londen wordt nog de gouverneur, de vice-gouverneur andere directeuren van de Reserve Bank of Rhodesia van hun functies zijn ont heven en dat hun alle bevoegdheden met betrekking tot de bank zijn ont zegd. Deze maatregel werd genomen in het kader van de maatregelen tegen Rhodesië; Van Dis: En de synodes dan DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid de heer Van Dis (SGP) heeft de minister-president schriftelijk ge vraagd, of het waar is, dat een de legatie der regering op 8 december aanstaande in Rome de sluiting van het tweede Vaticaans concilie gaat bijwonen en zo ja, of de regering het zenden van een delegatie naar een dergelijke aangelegenheid niet in strijd acht met het in ons staats recht gehuldigde beginsel van schei ding van kerk en staat." Is de regering voornemens, zo vraagt de heer Van Dis, in het vervolg ook mis haar, delegaties slotzittingen te doen bijwonen van synodes der Neder landse Hervormde Kerk en van ande- kerkformaties in ons land? Indien dit niet het geval is, wenst de heer Van Dis, dat de regering dan ook af ziet van haar voornemen, om op 8 de cember aanstaande een delegatie naar de slotzitting van het Vaticaans concilie te zenden, aangezien hiermede aan de r.k. kerk het cachet wordt opgelegd alsof deze kerk de enige kerk is, die door de regering wordt erkend en als zou Nederland een rk. natie zijn. UTRECHT H. M. van Gerwen (19) uit Amstelveen is gisteren tussen Bukten post en Visvliet door een trein gegrepen en gedood. Van Gerwen, die in dienst was van een bedrijf dat in de onmiddellijke omgeving van de lijn aardgasleidingen legt, kwam onder de trein toen hij de baan overstak om zich naar een werkkeet te begeven. Een beeld van de ravage in Saigon, nadat in een actie van de Vietkong een door de Amerikanen bezet hotel werd vernield. Hierbij vielen elf doden en 129 gewonden. Meeste militairen rond moeders dis tijdens feestdagen DEN HAAG Tijdens de kerst dagen en de jaarwisseling zullen de meeste militairen thuis kunnen zijn. Minister De Jong van defensie heeft laten weten dat de dienstplichtigen van de vredesonderdelen met extra treinen naar hun woonplaats zullen worden vervoerd. De data van vertrek, welke zijn vast gesteld, vallen op 24 en 31 december. De treinen vertrekken niet lang na i3.00 uur. Op respectievelijk 27 december en 3 januari vindt de terugkeer plaats. - De militairen zullen op deze datum voor het middaguur in hun legerplaats terug moeten zijn. wat de Nederlandse dames het liefst van Sinterklaas zouden krij gen, heeft een merkwaardig cijfer aan het licht gebracht. De enquête wees uit, dat 25 procent van vrouwen op het ogenblik van het stellen van de vragen (nog) geen verlanglijst had of helemaal niet aan Sinterklaas deed. Maar de Nederlandse man overtof de vrouw verreweg in bescheidenheid. Niet minder dan 34 pet. van de mannen had (nog) geen verlang lijstje of interesseerde zich niet voor Sinterklaas. Over de verlanglijstjes van de dames kan nog worden meegedeeld, dat de huishoudelijke artikelen op retour zijn. In 1963 kwamen deze cadeaus nog op 13 pet. van de dameslijstjes voor en dit jaar was dit percentage teruggelopen tot 7. De kleding vertoonde bij de dames een teruggang van 10 pet. in 1962 tot 7 pet. nu. In 1962 werden door de mannen het meest rookartikelen gevraagd. Bij 11 pet. stond de rokerij toen boven aan. Nu was dat nog maar op 11 pet. van de verlanglijstjes het geval. Dit jaar hebben de mannen het meest truien, kostuums en dassen ge vraagd. Trouwens, de dames vroegen ook het meest kleding (mantels, japonnen, vesten en sjaals). Opvallend is een plotseling verlangen van de dames naar bromfietsen. Op 2 pet. van de verlanglijstjes bovenaan. AUTO De dames ontberen dikwijls ook pan toffels. Op 6 pet. van de verlang- Frankrijk morgen ter stembus: PARIJS Frankrijk kan morgen president kiezen: president Gaulle en zijn vijf tegenstanders hebben gisteravond officieel hun campagnes besloten met een oproep voor radio en t.v. Opmerkelijk was daarbij, dat zelfs de Gaulle zich verwaardigde om een „de monstratie van vertrouwen" te vragen: „Francaises, Francais, opnieuw heb ik voor elk van u mijn verantwoordelijk heid op mij genomen Zondag draagt u uw verantwoordelijkheid". De Gaulle liet aan deze woorden voorafgaan: Francalses, Francais, bij mijn verzoek aan elk van u om een demonstratie uw vertrouwen, bied ik u de beslissen de middelen aan om de nieuwe repu bliek te bevestigen. Ik ben er zeker van, dat na mij de nieuwe republiek levend en vruchtbaar zal blijven voort bestaan. omdat het soevereine volk het getekend zal hebben als het hare en dat mannen, die haar waardig zyn in de komende jaren gekozen zullen wor den om haar lot te bepalen". Dit was ten dele een antwoord aan zijn jongste mededingers, Francois Mitte- rand en Jean Lecanuet. Mitterand '49). lid van een kleine half- socialistisehe splinterpartij, heeft de steun van de socialistische en commu nistische partijen als de kandidaat van „verenigd links". Lecanuet (45) wiens aanhangers geprobeerd hebben van hem een Franse Kennedy te maken is lid van de republikeinse volksbewe ging. Deze voornaamste tegenstanders van de Gaulle zullen vanavond in hun woon plaatsen de laatste verkiezingsvergade ringen houden. lijstjes stond dit artikel nummer één. De heren wilden ook wel pan toffels. Doch slechts voor 3 pet. was dit het vurigst verlangen. Wie meent dat de verlangens altijd bescheiden zyn, vergist zich. Op niet minder dan 2 pet. van de heren lijstjes prijkte een auto bovenaan. AMSTERDAM Het ochtendblad Trouw is toch van de persen geko men. De directie van het blad zocht en vond elders een mogelijkheid tot drukken en zo kregen de lezers van morgen toch een krant in de bus, zij het van beperkte omvang (16 pagi na's), en sporen vertonend van een nooduitgave. Ook de Financiële Koerier, die normaal vrijdags op de persen van het Algemeen Handelsblad wondt gedrukt, is niet de dupe geworden van de staking bij het HbL Evenals Trouw vond het blad elders J - mogelijkheid tot drukken. Bij het Algemeen Handelsblad behoort de staking inmiddels tot het verleden. De dagploegen zyn vanmorgen ween aan het werk gegaan, zodat de lezers hun kramt vanmiddag weer zullen ontvangen. Zoals gemeld, was de 24 uursstakimg bedoeld als „protest" togen verslechtering der arbeidsvoorwaarden, waarvan het ontbreken van een kerstgratificatie er een MATIGING Het is nog maar enkele jaren gele den, dat pater dr. Hoefnagels sterk de aandacht heeft getrokken door zijn opmerkingen over een te grote meegaandheid van de vakbeweging. De vakbeweging, meende hij, zou zich agressiever moeten opstellen, wanneer het gaat om verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Thans blijkt pater Hoefnagels be zorgd over de economische positie waarin ons land verkeert. In Het Parool heeft hij uiteengezet, dat de forse loonsverhogingen van de afgelopen jaren de bedrijven in adem nood hebben gebracht en dat boven dien het ambitieuze regeringspro gram de vakbeweging tot matiging voor 1966 verplicht. De vakbeweging heeft immers instemming betuigd met de besteding van enorme bedra gen voor collectieve voorzieningen. Waarschuwingen, uit deze mond, bet aanboren extra waard. AANDACHT Ook wij hebben de laatste maanden verscheidene malen voor volgend jaar voorzichtigheid in het loonvlak bepleit. De situatie bij vele bedrijven is minder rooskleurig en de inflatie is in een gevaarlijke versnelling ge komen. Daarom vragen wij gaarne aandacht voor het zeker voor de vakbewe ging onverdachte woord van pater Hoefnagels. Deze meent thans, dat niet hoge looneisen, maar wel mati ging op het gebied van de lonen in het belang zelf van de werknemer is. Inderdaad zal de vakbeweging zich bewust zijn, dat looneisen, die de produktiviteitsstijging te boven gaan. voor de toekomst de welvaart in ge vaar brengen. Uit het verleden kan bekend zijn dat het ook de werknemers zijn die in tijddepressie zware klappen moeten incasseren. Daarom is ook voor de vakbeweging matiging een zaak van welbegrepen belang. Dezelfde temperaturen De Bilt verwacht tot hedenavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buien. Matige tot vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen west en noordwest. Weinig verandering ln temperatuur. ,Jk zie het liefst met bruine ogen. Welke soort hondeogen vind jij het mooist Ellent KAAP KENNEDY Het weer de omgeving van de Amerikaanse basis Kaap Kennedy, waar vanavond Lovell en Borman met hun ruimte cabine Gemini-7, in een baan om de aarde zullen worden gebracht, is gunstig. Het regenfront dat een be dreiging voor een goede lancering vormde, is weggetrokken. Technici hebben de hele nacht bn schijnwerpers aan de geweldige Titan- 2 raket gewerkt en brandstof ingela den. Vanmiddag om tien minuten over half vier zou met aftellen wor den begonnen. Een uur later gebrui ken de ruimtevaarders het ontbijt, waarna zij zich aan boord zullen be geven. Vanavond om half negen is het grote moment van de lancering. „Ruimtevaarder" Ruimtevaarder Lovell zal waarschijn lijk de eerste „ruimtevader" van de ge- sohiedenis worden. Zijn vrouw verwacht half december, wanneer de ontmoeting mot de Gemini-6 is gepland, een baby. Tijdens de vlucht zullen de grondpos- ten nagaan of ruimtevaarder Frank Bor man normaal slaapt en droomt. Hij krijgt op geschoren plekjes op zijn hoofd elektroden aangelegd, waarmee de hersengolven worden gemeten. Onmiddellijk na de lancering wordt begonnen met het gereedmaken van de Gemini-6, waarmee Schirra en Stafford omhoog gaan voor het beoogde rendez vous. Moeilijkheden met schakelaar HENGELO Volgens programma werd gisteravond om twintig minu ten voor twaalven in de elektrici teitscentrale in Harculo bij Zwolle een machine uitgeschakeld. Men kreeg daarbij moeilijkheden met een schakelaar, waardoor railslui ting ontstond. Hierdoor werd de koppeling naar het westen en het noorden van het land verbroken. Het gebied ten zuiden van Zwolle en een deel van de Gelderse Achterhoek kwamen daardoor anderhalf uur zon der stroom te zitten. Omstreeks één uur vannacht kon ren r^erve-raü worden gebruik^ worziening kon toen worden hervat In tel van bedrijven leverde de sCgnaito moeilijkheden op. De ovens in de bak kersbedrijven werden koud en dat kwam jrnjt op deze avond wel byzondï XS

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1