Nieuwe leidse Courant "Voorlopig geen bom op Noord-Vietnam" Geen tussenlanding meer in Bremen Alles gereed voor reis Gemini-7 Handige knutselaar bouwt super- radara pparatuur Suggestie van minister Luns: KLM contra Lufthansa Eén opvarende na 16 uur uit zee gered Vier CHU-ers met meer 111 Prov. Staten Kans op overleg dan groter Spaarpotten geleegd Weer erupties in Sleen Duurste project: 90 min dollar Commentaren Aristona tv-tip: Voetbal Directeur: F. DIEMER I Hoofdr*d«ct*un Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „St«ntv«»tigh t» gS«bl»*t Vrij dap 3 decomber 1965, 46ste jaargang Dezelfde temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond Wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen zuid- west en noordwest, langs de Hollandse en Zeeuwse kust aanvankelijk echter krachtig tot hard. Weinig verandering in temperatuur (opgemaakt om 11.15 u.). .J SAMENWERKEN? Op de pagina Kernmerk vandaag twee (ver schillende) verhalen over samenwerking en samengaan van christenen. Politieke jongeren gaven een gezamenlijke publikatie uit en de „Achttien" hebben de balans opgemaakt. Wolkenkrabber leijzigt silhouet van Parijs - pagina 7 Joekes' bezuinigings plan is niet meer dan een stunt. Dit was gis teren te horen in de Eerste Kamer pag. 6 MAM en de schuld pagina 7 v T V-rij test pagina 9 SCHIPHOL De KLM zal haar tussenlanding in Bremen op haar jiagelijkse vlucht Amsterdam-Hamburg moeten laten vallen, waarschijnlijk toet ingang van de komende zomer- i Dit is het gevolg van maatregelen van het Westduitse ministerie van verkeer pm luchtlijnen van buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, waarop twee Duit- fce luchthavens worden aangedaan, te reduceren: dit om de eigen Lufthansa meer armslag te geven. De KLM doet op in totaal vijf lijnen naar Duitsland twee jsteden aan en heeft nu besloten Bremen te laten vallen. Reeds vorige maand verklaarde de I 1RIISTRAAT 173 Lid Stichting Bontwaarborg Willem Barendsz zocht yverlevenden booreiland i UMUIDEN De zeesleepboot Willem Barendsz. die gedurende de gehele afge lopen nacht en dag ln een gebied van Nftien mül in de Zuidchinese zee heeft kezocht naar eventuele overlevenden van bet booreiland Sedco 135-b Bryard, heeft één van de vermiste 14 mannen kunnen bppikken. I Het is de Canadees Mc Keever. die zes- ten uur in het water had gelegen. Zijn toestand is goed. 1 Ook twee vliegtuigen namen aan de op- pporiivgsactie, die bij windkracht 5 uit fcoordoostelijke richting wordt uitgevoerd, peel I Van het eiland blijken nog twee ge deelten te drijven. Het zijn twee van de prie pontons met de tien meter brede en tachtig meter lange flessen er aan vast. I Alhoewel de kans op verdere overle venden nagenoeg uitgesloten is, wordt bat zoeken voortgezet. Inmiddels is ko- jmen vast te stana, dat tot de tien man- pen van de Shell die worden vermist, geen Nederlanders behoren. Publikatie pan deze namen van de slachtoffers zal «erst geschieden als hun familie is inge. ficht. FN. Glavimans te Rotterdam is me pensioen gegaan als hoofd van de accoun jtantsdienst van Landbouw en visserij. Op- [volger is G de Jong, tot dusver hoofdac- pountan-t. KLM, dat zij „om bedrijfs-technische denen" de tussenlanding in Breinen op de avondvluchten naar Hamburg zot laten vervallen, wat in Bremens zaken wereld op veel verzet stuitte en tot vra- gen van de plaatselijke kamer van koop handel leidde. Gisteren was het een alge vaardigde van Bremen, die minister See- bohm (verkeer) over deze kwestie in het parlement vragen stelde. Zelf uitvoeren De Lufthansa is van plan de vooi Bremen zo belangrijke avondvlucht Am. sterdam-Bremen-Hamburg bij de komen de zomerdienst zelf te gaan uitvoeren, aldus antwoordde de minister. Tot die tijd zal de KLM op Bremen blijven vlie gen. Met dat laatste doelde hij op twee andere vluchten Cs ochtends en 's mid dags), die voorlopig nog wel normaal via Bremen zullen lopen. Als gevolg van de reactie in Bremen heeft het Duitse ministerie intussen de KLM verzocht de tussenlanding in Bremen te blijven uit voeren en in plaats daarvan op een an dere lijn een tussenlanding op te geven. De KLM is bereid op Bremen te blijven vliegen, maar weigert daarvoor een an dere tussenlanding op te offeren. Te druk of wegens leeftijd DEN HAAG Naar het zich laat aanzien, zal de Christelijk-Histori- sche fractie in de Provinciale Staten van Zuid-Holland na de verkiezin gen in 1966 aanmerkelijk worden ge wijzigd en verjongd. Van de acht leden hebben er vier verklaard zich niet meer voor een vol gende periode herkiesbaar te stellen. Dit zijn de hen-en ir. P. Boersma uit Rot terdam, S. H. van Eybergen uit Katwijk aan Zee mr W. D. Okkens uit Leerdam (fractievoorzitter» en J. C. Vogelaar, bur gemeester van Nieuwerkerk aan den IJs- sel, die wegens hun leeftijd of drukke werkzaamheden voor een nieuwe kandi datuur hebben bedankt. DEN HAAG Minister Luns zou het nuttig vinden wanneer de Ame rikanen hun bombardementen op Noord-Vietnam zouden opschorten. „Dit is wel enige risico's waard", zei de bewindsman gisteren in de Twee de Kamercommissie voor buiten landse zaken. Het staken van de bombardementen zou de kans, dat de partijen in het Vietnamese conflict aan de conferentietafel gaan zitten, groter maken. Dit Amerikaanse ge baar zou de positie van de V.S. veel goed doen. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken beantwoordde prof. Patijn (soc.).-die had opgemerkt, dat de Amerikanen in Vietnam op de verkeerde weg zijn. Volgens dit Ka merlid was het onwerkelijk Zuid- Vietnam te veranderen in een anti communistisch bolwerk. Hoogstens kan men er neutrale prinsen met linkse denkbeelden aan het bewind krijgen. Niet verantwoordelijk De bewindsman legde er de nadruk op, dat de Nederlandse regering geen enkele verantwoordelijkheid voor het Ameri kaanse optreden in Vietnam heeft. Dit Aziatische land valt buiten het verdrags- gebied van de NAVO. Wel wordt de kwestie regelmatig met de NAVO part ners besproken. Minister Luns betwijfelde trouwens of in Noord-Vietnam bereidheid tot onderhandelen bestond. Hij somde negental bemiddelingspogingen op Hanoi niet op in was gegaan. De be windsman bevestigde de berichten dat Noord-Vietnam in augustus 1964 Oe Thant een voorstel had gedaan tot onderhandelingen te komen. Maar de regering in Hanoi stelde toen als thans voorwaarden die Verenigde Staten op een feitelijke ca pitulatie neerkwamen. Noord-Vietnam wekt de indruk geen onderhandelingen te willen omdat men daar van me ning is dat men de militaire strijd zal winnen, aldus de bewindsman. De heer Bakker (cpn) fulmineerde tegen de Amerikaanse bombardementen op Zuid-Vietnamese dorpen. Hij werd bestreden door de socialist Goedhart. De P. v. d. A.-w oordvoerder wees er op dat dit onvermijdelijk was omdat de Vietcong in Zuid-Vietnamese dor pen versterkingen aanlegt. Dit is de zelfde taktiek die Hitier toepaste. Toen waren de Engelsen ook genoodzaakt Ne derlandse steden te bombarderen, al dus de heer Goedhart. Mr. Van Vollenhoven opent Staatscourant DEN HAAG De heer Pieter van Vollenhoven heeft ook voorpaginanieuws geleverd voor de Staascourant.. Onder het hoofd Koninklijk Huis stond daarin namelijk het volgende bericht: ..De heer Pieter van Vollenhoven is heden aan de rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht, privaatrechtelijke rich. Voor St.-Nicolaas DEN HAAG Bij de rijkspostspaar bank is in november f 5.8 miljoen meer opgevraagd dan gespaard (vorig jaar was er een spaaroverschot van f 8,8 min.). Het totale tegoed was eind november f 4062.2 (v. j. 3742,3) min. SLEEN De krater op de boorloka- tie in 't Haantje, die gistermiddag op natuurlijke wijze tot rust kwam, is in de namiddag opnieuw gaan werken. Hoge fonteinen zout. water, gas en modder spuiten naar boven. Het lawaai is tot ver in de omtrek te horen. Per soneel van de NAM en rijkspolitie heb ben alle toegangswegen tot het gebied geblokkeerd: het fietspad langs het Oranjekanaal mag niet meer worden gebruikt Volgens niet officiële bronnen zijn er in de wallen van het Oranjekanaal als gevolg van de erupties grote scheuren ontstaan. Nam-directeur ir. J. M. P. Bongaerts verklaarde op een persconferentie, dat de schade enkele miljoenen guldens zou bedragen. Het is voor het eerst dat de Nam in ons- land een dergelijke te- gelijke tegenslag treft. VIETNAM KAAP KENNEDY Vandaag is de generale repetitie gehouden voor de 14-daagse ruimtereis van de astronau ten Frank Borman en James A. Lovell, die morgen als alles volgens plan verloopt om half negen 's avonds (Nederlandse tijd) met hun Gemini-7 zullen worden gelanceerd. Inmiddels zijn technici ook begonnen de Gemini-6 gereed te maken voor de lancering op 13 december. Met dit ruim tevaartuig zullen, zoals bekend. Walter Schirra en Thomas Stafford jacht gaan maken op hun collega's in de Gemini-7. Deskundigen geloven in een redelijke kans, dat de Gemini-7 wordt ingehaald en dat de twee ruimteschepen in forma tie verder zullen kunnen vliegen. Dit is de boorlocatie in Sleenwaar een kostbare boorinstallatie volkomen werd vernield door een ondergrondse aardgaseruptie. Op de achtergrond een enorme opzwellende modderberg. Het zal nog wel enige tijd duren voor mei herstelwerkzaamheden kan worden begonnen. De schade bedraagt thans al enige miljoenen guldens. Het welslagen hiervan hangt vooral af van de vraag of het lanceringsplatform snel weer voor de volgende lancering ge reed kan worden gemaakt en van de toe stand van de Gemini-7 na negen ruimte- dagen. Vlot Op de basis is men zeer tevreden over het verloop van de voorbereidingen: bij een bemande ruimtevlucht is het nog nooit zo vlot gegaan. Borman en Lovell zijn gisteren bezig geweest met het doornemen hun vliegplan. terwijl Schirra en Stafford zich in een nagebootst ruimteschip oefenden in het bijsturen voor een tref fen in de ruimte Beide bemanningen zijn in tip-top- conditie meldde dr. Charles Berry, die de medische leiding van de vlucht heeft. Borman en Lovell willen zo spoedig mogelijk starten voor hun ruim 329 durende recordvlucht, tijdens welke zij 206 maal rond de aarde zullen cirkelen. De kosten van het gecombineerde pro ject «uilen hoger zün dan alle voorgaan de experimenten: 90 miljoen dollar. Hier van neemt het vllegdekschip Wasp het leeuwedeel voor zijn rekening: 4236 dol lar per dag voor brandstof en 1153 dollar per dag voor de bevoorrading en uitrus ting. a naar wens te kunnen opereren moet voor de torpedobootjagers. die aan het project deelnemen, rond 1000 dollar per dag worden uitgetrokken. Hbl. van vandaag en Trouw (morgen) verschijnen niet AMSTERDAM Het technische per soneel van het Algemeen Handelsblad is vanmorgen om 7 uur in staking gegaan. De staking, die 24 uur zal duren, is be doeld als protest tegen „verslechtering van de secundaire arbeidsvoorwaarden, waarvan het ontbreken van een kerstgra tificatie er een is". Het gevolg hiervan is, dat vandaag het Algemeen Handels blad en morgen het ochtendblad Trouw dat bij het A.H. wordt gedrukt niet zul len kunnen verschijnen. Reeds gisteravond was het onrustig De nachtploeg ging in staking, maar na een uur kon de directie meedelen, dat er toch werd gewerkt. Er is blijkbaar onenigheid in de gelederen geweest. „De nachtploeg wilde niet zoals bij een vorige gelegenheid het spits afbijten en is daar- om toch aan het werk gegaan", aldus de personeelscommissie. Vanmorgen verschenen de dagploegen wel, maar ze gingen het gebouw niet bin. nen. De 24 uursstaking was ingegaan. De directie van het A.H. verklaart, dat het gezien de enorme kostenstijging niet verantwoord is een kerstgratificatie te geven. Het personeel ontvangt wel een aandeel in de winst. Na het bekend wor- Prof. dr. J. Jongbloed, voorzitter van het nationaal luchtvaartgeneeskundig centrum, arotvangs 17 december de gou den Generaal Snijderspenning (verdiens telijkheid voor het vliegwezen). LONDEN Het Engelse ministe rie van luchtvaart heeft grote be langstelling voor de door een han dige knutselaar geconstrueerde ra- darapparatuur waarmee op een af stand van vijf kilometer een vogeltje kan worden herkend! De in Canada geboren natuurkundige dr. Glen Scheafer. die de gedragingen van vogels als liefhebberij bestudeert, heeft het apparaat gebouwd van dumpmate riaal uit het leger Het heeft hem geveer tweeduizend gulden gekost. Ondergronds. Hei privé-radarstation is gedeeltelijk ondergronds gebouwd op een boer derij in Leicestershire. „Het is voor mij niet moeilijk een eend te volgen op een afstand van acht kilometer en ik kan de afzonderlijke leden van een groep merels gemakkelijk on derscheiden Alle radardeskundigen heben gezegd, dat het niet mogelijk En wanneer u nü even uw Aristona- dealer belt, geniet u nü nog van dit' ij evenement op uw 1 IvvMUti nieuw tv-toestel vo°"MtNS€N ■ouj«,n' 7 december 14.30 uur: Italië-Schotland 17.30 uur: Herhaling 8 december 20.25 uur: Spanje-Engeland Zwermen vogels vliegveld is. de aard van de vleugelslag per radar vast te stellen, maar ik heb bewezen, dat zij zich hebben ver gist". vertelt dr. Schaefer. Luchtvaartexperts willen de uitvinding gebruiken, omdat zij wellicht een op lossing is van het probleem van de zwermen vogels op vliegvelden, die een gevaar opleveren voor snelle straaltoestellen. Ook regeringsdeskundigen belast met Aardgasmisère in Venlo en Reuver DEN HAAG De stad Venlo en de gemeenten Reuver en Belfeld hadden gisteravond tussen vier en zeven uur storing in de aardgasvoorziening. De oorzaak van de storing in Noord- Limburg lag in het ontvangstation te Venlo. De storing in het noorden werd. Gasunie later zei. veroorzaakt door een te laag ingestelde veiligheids klep. Dit is inmiddels verholpen. De KLM zal met ingang van 1 april 166 een dagelijkse dienst gaan onder houden tussen Amsterdam en Oslo. De dienst zal worden gehouden met Electra Turbopropmachines. wetenschappelijk speurwerk op defen sief gebied tonen belangstelling. Zij vermoeden, dat de apparatuur van dr. Schaefer satelieten en geleide projec tielen kan indentificeren. In de Eerste Kamer is gisteren, van een zijde die het wel meent met Amerika, twijfel uitgesproken over de juistheid van het juiste beleid der VS daar. De minister van buitenlandse va- ken heeft daarop ingehaakt door ook zijnerzijds opschorting van de bombardementen te suggereren. De twijfel is inderdaad groeiende, of het daar alles wel communisme is wat ervoor wordt aangezien en of Amerika daar niet grondig velen van zich vervreemdt die door ge heel andere dan communistische overwegingen worden geleid. Het totale verzet dat Amerika in het noorden ontmoet, de betrekke lijk weinige steun die het in het zui den ondervindt dit alles doet de vraag rijzen, in hoeverre de situatie er juist wordt beoordeeld. Deze vraag, lijkt temeer gewettigd, aangezien ook elders de VS in de keuze van een richting en in het naar voren schuiven van figuren niet altijd gelukkig zijn geweest sLANDS BELANG Tijdens het Eerste Kamerdebat heeft deze week de liberale heer Van Riel zich bezorgd getoond over wat hü noemde „het getwist tussen de re geringspartijen". Hij achtte dit niet in 's lands belang. Mr. Van Riel lijkt ons niet de eerst aangewezene om moralistisch de vinger naar anderen op te heffen. Was hij het niet, die in 1962 op het hoogtepunt van de Nieuw-Guinea- crisis om ondeugdelijke redenen zijn vertrouwen opzegde in uitgerekend de minister van defensie, bovendien nog een partijgenoot van hem Dat was, om het zachtjes te zeg gen, ook niet in 's lands belang. ,'Als u er niet tevreden mee oent, moet u haar eerst maar eens leren stil te zitten". Wetsontwerp Vondeling Bij erving tot kwart miljoen geen successierechten DEN HAAG Bij erving tussen echtgenoten wordt een bedrag tot 250.000 gulden vrijgesteld van successierechten. Dit blükt uit het wetsontwerp wijziging succeswet, dat minister Vondeling fia teren bU de Tweede Kamer heeft Inge diend. Ook particuliere pensioenen van weduwen en wezen worden vrijgesteld. De ervende onder 2250 gulden krijgt vrijstelling extra voor elk jaar. dat het jongste kind beneden de 21 jaar is. Voor meerderjarige invalide kinderen en ouders word de kapitaalvrijstelling ge bracht op 10.000 gulden; voor minder jarige 9.000 gulden. Minderjarige kinderen krijgen ook 2250 gulden vrijgesteld voor elk jaar. dat zij nog geen 21 zijn. Andere bloed verwanten in rechte lijn krijgen een vrijstelling tot 6.000 gulden. Minderjarige kinderen kunnen tot 2.000 gulden per jaar belastingvrije periodieke uitkerin gen krijgen; voor een invalide oudre is '00 gulden de grens. Het ligt in de bedoeling van de minis ter de wijzigingen met terugwerkende kracht op 1 januari 1965 in te laten gaan. 7VOG EEN nachtje slapen en in de meeste gezinnen wordt het feest van Sinterklaas weer gevierd. De cadeautjes worden uitgepakt en wij zouden niet graag een schatting doen, als het gaat om het aantal sjaals en stropdassen, dat argeloze vaders (die al alles hebben) moeten uitpakken. Zelfs in de dierentuin van Kopenhagen is zo'n sjaal een dankbaar aanvaard geschenk. Op een koude ochtend verscheen daar Peter de pinguin, gesierd met een rooie wollen das. Zijn makkers staak ten hun wild geraas en keken met jaloerse blikken naar het geschenk. Als u in deze drukke dagen van pakjes pakken niets aan ae bolbon kunt doen. dan hebben we daar alle begrip voor. De bon staat alleen maar voor het geval dat

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1