Nieuwe Leidse Courant Orkaan het in brengt westen n chaos teweeg Veel schepen in nood door storm KOFFIE &THEE Water liep weer tal van woningen in Honderden in angst voor het water Commentaren weerbericht Regering wil verhoging van spoorwegtarieven Kameda s as naar Japan KLAVERBLAD CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantrastigh is ghabtavei» Woensdag 1 december 1965, 46ste jaargang Steenstraat" 37 Postbus 76 Telefoon 31441 0,83, p.m. 3,55, p'.kw. f 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 ,,PBO een christelijke zaak- pagina Kernmerk De Nederlandse musical Heer lijk duurt het langst" staat nu ook op een langspeelplaat, en de eer ste exemplaren werden gisteren in Amsterdam uitgereikt, o.a. aan de schrijfster Annie M. G. Schmidt zie pagina 7 De zindelijke Burgerheren pagina 7 De GaulleMoeten tie terug naar de chaos -pagina 5 Ook in de Eerste Kamer worden thans de algemene politieke beschou- wingen gehouden. De liberaal Van Riel wil De Quay terug zie pagina 7. BEUNHAZERIJ TIERT De beunhazerij op het gebied van het schilderwerk tiert welig. Vrije- tijd-schilders dreigen gevestigde bedrijven kapot te maken._ Aldus een i de christelijke schilderspatroonsbond. Zie pagina 2. (Van een onzer redacteuren) EEN harde storm, die soms de kracht had van een orkaan (windsnelheid 110 tot 115 km per uur windkracht 12) heeft gisteren vooral het westen van het land geteisterd. alarmcentrale van de Haagse brandweer werd gesproken van een gekkenhuis. In het Rotterdamse havengebied raakten vier schepen op drift. Op een woonwa genkamp in Rijswijk waaide gisteren een woonwagen om. Bij Haarlem stort te de zijgevel van een boerderijtje in. EUROPA Geheel West-Europa is door het noodweer geteisterd. Engeland. Zwitserland en Oostenrijk meldden zware sneeuwval, waardoor het verkeer werd ontwricht. Op sommige plaatsen lag een halve meter. Ook aan de Ita liaanse Rivièra woedde een zware storm. Nadat de wind gistermorgen min der was geworden, stak ze gister middag in alle hevigheid weer op. Gepaard gaande met regen-, sneeuw en hagelbuien veroorzaakte de storm overal ongerief. VERKEER De felle windstoten maakten het rijden op de weg zeer ge vaarlijk. In de regen en sneeuw bewoog het gemotoriseerde verkeer op de buiten wegen zich maar traag voort. Veel veer diensten werden gestaakt. SPOORWEGEN De dienstregeling van de treinen raakte in de war, nu eens door het uitvallen van de elektriciteit, dan weer door het vastraken van de wis sels als gevolg van de stuifsneeuw. SCHEEPVAART Voor de kust van Holland en Zeeland was de storm het felst. Een aantal schepen raakten in grote moeilijkheden en de sterke zeeslepers stonden voor een zware opgave de aan wind en golven overgeleverde vaartui gen in veiligheid te brengen. DIJKEN EN POLDERS Van de zijde van rijkswaterstaat zijn geen spe ciale maatregelen getroffen ter bevei- liging van de zeeweringen, omda hei wa vijand he, ua,„ deed ter niet meer dan 1.60 hoger dan normaal IN - zou worden. Verder in het binnenland Z,C I «,S'"en "5" Selden La"KS werd het water in de zee-armen nog de. ^amen oversten- mmgen voor. In Gorkum kwamen ne hoger opgestuwd In de B.esbosch had Javastraat en de Celebesstraat blank men het zwaar te verduren evenals de te gtaan In Raamsdonkveer verander- grote rivieren. In Schiedam en andere de het ncrenplcin in een stromende rivier en kon men het gemeentehuis Het veerhuis aan de Zwijndrechtse kant van het Puttershoekse Veer stond er gisteravond zó bijEen illustratie van de benarde situatie waarin de Hoekse Waard, de Bies- bosch en andere waterrijke delen van ons land gisteren verkeerde. Overstroming langs de rivieren (Van onze correspondenten) Slepers hadden het druk TTEN aantal schepen voor de kust raakte door de storm in zware moeilijkheden. De kapitein van de sleepboot Schelde van Leen Smit meld de uit zee: „Het weer is bar en boos. Een orkaan van windkracht 11 en een felle sneuwstorm beïnvloeden radio en radar, 'an enig behoorlijk zicht is geen sprake''. De Schelde was op weg naar het Griekse vrachtschip Olga (2372 ton), dt»t aan Scheveningen-radio om hulp had verzocht De gezagvoerder deelde mee, dat hij zijn schip niet meer on der controle had en dat het in de rich ting van de kust afdreef. Banken Tegen half vijf was de schade op de aangegeven positie, maar van de Olga was 'ïiels le bekennen. De kapitein van de sleper trachtte via de radio in contact te komen met een vage stip op zijn radarscherm, die mogelijk de op drift geraakte Griek kon zijn. Dit radio-contact werd tot stand gebracht De Schelde vocht zich een weg naar de nieuwe positie. Het dreigde een ogen blik een wedloop met de tijd te wor den. In de loop van de avond was De Schelde ter plaatse. De Olga bevond zich ongever 5,5 mijl noord-noord-ost van Goeree. Het schip bleek nog over een beperkt motorvermogen te be schikken. Direct gevaar was er voor de Olga niet De Schelde maakte ook niet vast, maar bleef op verzoek van de kapitein in de nabijheid van de Griek. Brit op drift Eerder in de morgen had het Britse vrachtschip Nwlane (7043 ton) gemeld, dat het in de zware noordwester storm drift maakte naar de Nederlandse kust. De sleepboot Titan van Wijsmuller veriet de haven van IJmuiden. Later zette Wijsmullers sleepboot Noord- Holland, die op de Noordzee was, eveneens koers naar het schip. In de loop van de middag accepteer de de gezagvoerder van de Newlane de diensten van de Titan op basis van Lloyds open form voor hulpverlening om vast te maken en te trachten een stranding te voorkomen. De bemanning van de Newlane gaf SOS-seinen met de seinlamp, zodat de Titan het schip uit de vele op de Noordzee aanwezige schenen kon ont dekken. Gisteravond kon de Newlane zichzelf weer redden. Vanmorgen is de Newlane veilig voor anker gegaan bij Texel- Het Belgische schip Fery (1100 ton), ge"laden met erts, onderweg van Ant werpen naar Thionville in Frankrijk, raakte :n moeilijkheden op de Wester- schelde tussen Bath en Walsoorden- Htt schip was zinkende- Onmiddellijk vertrokken sleepboten naar de onfortuinlijke Belg. De Belgi sche sleepboot Laurent Letzer wist vast te maken en de opvarenden van de Fery, de kapitein met vrouw en drie kinderen, aan boord te nemen. (Voor vervolg zie pag. 7) In Schiedam plaatsen liep het water de woningen in. In de Biesbosch liepen acht tien pol ders onder. Enkele gezinnen werden ge- evacueerd en ondergebracht in een school. Verder liep het water in een hervormde kerk. Vrijwilligers droegen de banken naar buiten. In Ridderkerk beleefden woonwagen bewoners angstige uren, toen het kamp onderliep. Uren waren zij geïsoleerd. STROOM Hoogspanningskabels had den het zwaar te verduren en bezweken nog slechts per boot h'-riken In de meeste plaatsen konden tijdig de no dige voorzieningen getroffen worden om het water buiten de woningen te houden. Honderden mensen gingen vannacht niet naar bed uit angst voor wind en water. De rivierdijken de laatste da gen zwaar beproefd hielden echter stand. Het waterpeil in de rivieren steeg tot hier en daar. De 50-jarige J. Vermeulen I abnormale hoogte. Merwede, Maas, Waal, uit Groessen kwam gisteravond bij Wes. B«sache( Maas en andere wateren tra- tervoort om het leven door aanraking met eert losgewaaide kabel die op de weg was terechtgekomen. IN DE STAD In de grote steden heerste soms een chaotische situatie. Omgewaaide schoorstenen en bomen ga ven de brandweerkorpsen handen vol werk. In Eindhoven ging de hele golf platen dakbedekking van de Pi-uskerk de lucht in. De brandweer kon weinig uitrichten. Men moest uit de buurt van de kerk blijven omdat de neervallende golfplaten gevaarlijk waren. Bij de Uiter- den plaatselijk buiten de waarden en polders werden meren Vrij wel alle polders in het rivierengebied liepen onder. In Dalem en Vuren moesten voor vele bovendijkse woningen extra voorzienin gen worden getroffen. Van enkele moes ten de benedenvertrekken ontruimd wor den. Aan de andere kant van de Merwede was het beeld niet anders. In Woudri- chem werd camping De Mosterdpot over spoeld. In Werkendam was het overzet veer niet meer bereikbaar, ook het nabij gelegen restaurant niet. In Raamsdonkveer kwam rondom de haven alles onder water. In West-Brabant dezelfde situatie. In Moerdijk, Willemstad, Lage Zwaluwe, Geertruidenberg en Drimmelen kwamen enkele huizen en bedrijven langs de ha vens of buitendijks in het water. In Put- tershoek, in de Hoeksche Waard, staan eveneens enkele huizen in het water. Geïsoleerd De gehele Hoeksewaard was gister avond geïsoleerd. In Barendrecht liep de Boonsweg, de zuidelijke toegangsweg naar de Barendrechtsebrug, onder water. Om half negen ging Rijkswaterstaat vloedplanken plaatsen. De Hoeksewaard was hierdoor voor het wegverkeer tot- ongeveer half elf onbereikbaar. Nadat ook het Gravendeelseveer zijn diensten had gestaakt, kwam het eiland tijdelijk in een absoluut geïsoleerde positie. (Zie ook pag. 7) HAGEL DOOR DE RUITEN (Van een onzer redacteuren) In Krimpen aan den IJssel on dervond men de kracht van de storm wel op zeer bijzondere wijze. Toen de orkaan op zijn hoogtepunt was (omstreeks half zeven), joeg een plotselinge salvo hagelstenen met zo'n grote fel heid tegen de voorkant van het huis, dat het leek, alsof in het donker een jager aan het werk was geweest. Zowel de ruiten in de huiskamer, als de voordeur (van gestreept matglas) vertoon den kleine gaten. De glasscher ven van de voordeur sloegen tegen de achterdeur van de keu- Noord en Zuid korte tijd in 't donker T7NKELE plaatsen in Nederland heb ben gisteren urenlang in het don ker gezeten. Gistermiddag zat men in het zuiden, vooral in Tilburg en Breda, zonder licht, gisteravond in de noord- westhoek van Friesland. Door de storing stond het treinverkeer in het zuiden enige tijd stil. Ook op de lijnen UtrechtDen Haag en Utrecht Den Bosch was treinverkeer korte tijd onmogelijk. De oorzaak van de stroomstoring in Brabant, die tot ongeveer zes uur duurde was een breuk in de verbinding tussen de Amercentrale en een onderstation. Door omschakeling op de centrales Zee land en Limburg kon de stroomlevering weer op gang komen. Een defect aan een scheidingsschakelaar van een openlucht station in Leeuwarden was de oorzaak dat men zich In noord-west Friesland tussen zes en zeven ook met kaarsen moest behelpen. In Leeuwarden moesten enkele flat bewoners in de lift blijven zitten, die tus sen twee etages was blijven hangen. De grote warenhuizen, die in verband met St. Nicolaas open waren, werden ook verrast. Chef MARVA bij afscheid geëerd DEN HAAG De hoofdofficier Marve der 2e klas K. M. R. mevrmouw mr. E. G. van DiemenMekking is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. staatssecretaris Van Es aan mevrouw De versierselen werden gisteren door van Diemen uitgereikt in aanwezigheid van de leden van de adminaliteitsraad. Mevr Van Diemen droeg haar functie van chef Marva vandaag over. STORM De winter brengt ons behoudens wellicht in uitzonderingsgevallen die dan echter de volle aandacht verdie nen geen sociale zorgen meer. Dat was vroeger wel anders. Wat hü ons brengt is ongemak. Ongemak in het verkeer. Guurte waar we de zon zou den prefereren. En daarnaast de stormen die onze kust beuken, die het water opzwe pen, het water dat dan van onze vriend in onze vijand verkeert. Nog kan de mens de weersomstandig heden niet de baas. Wel kan hij er zich tegen beschermen, al kunnen er situaties optreden zoals met de stormramp waarin hij als mens machteloos is. De elementen gehoorzamen nog niet aan de mens, hoezeer hij ook op de beheersing van de elementen uit is. De Bijbel vertelt ons van een aan wie ook winden en stormen gehoor zaam waren. Onder zijn schutse zijn ook wij, mensen van vandaag, veilig. BEWOGENHEID Bij zijn bijeenroepen van het concilie heeft de vorige paus mede beoogd wat hij genoemd heeft een actualise ring van de kerk die met de proble men van deze tijd geconfronteerd zou worden. In welk een mate besprekingen en besluiten van het concilie de gemoe deren der rooms-katholieken bezig houden. blijkt uit de levendige reac ties. Onze rooms-katholieke landge noten die in Nederland niet onge bruikelijk hun geloof bewust be leven blijven in bewogenheid niet achter. Zoals thans, nu vragen van huwe lijksbeleving. en geboortebeperking aan de orde zijn, waarover geen eensgezindheid bestaat en ten aan zien waarvan conservatiever uitspra ken worden geducht. Ook studenten die in onze tijd toch reeds actiever aan de menings vorming meedoen laten zich niet onbetuigd en geven aan teleurstelling jegens hun kerk uitdrukking. Zo brengen dan voor velen de laatste dagen van het concilie nog niet alles waarop werd gehoopt. Controle op eieren dringend nodig UTRECHT Op korte termijn moet er 'm binnenlandse controle op de kwali teit en het gewicht van eieren ko men. De voorzitter van het Bedrijf schap voor de groothandel in eieren, de heer H. H. Knoop, zei gisteren, dat thans een chaotische toestand heerst arvan de consument op den duur de dupe kan worden. Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht opklaringen, by matige tot zwakke naar zuidwest krim pende wind. Temperatuur in het binnen land plaatselijk enkele graden beneden het vriespunt. Morgen half tot zwaar bewolkt met tydelijk regen, mogeiyk voorafgegaan door natte sneeuw. Tot ma tig of krachtig en aan de kust tot hard toenemende zuidwesteiyke wind. Tem peratuur enkele graden boven het vries- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering is voor tmens de tarieven van de Nederland- Spoorwegen opnieuw te verhogen. Op het ogenblik wordt hierover met de directie van de N.S. overleg ge pleegd. De herziening van de tarieven zal zowel op het personen- als het goederenvervoer betrekking hebben. t deelde staatssecretaris Posthu- dinsdag aan de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de be groting van Verkeer en Waterstaat. In verband met de structurele ver- liessituatie bij de spoorwegen zal, al dus de staatssecretaris, naast een ta riefsverhoging binnen het bedrijf sterk op de efficiency gelet moeten worden. Ir. Posthumus acht het niet verant woord op het bedrag dat voor de be veiliging van overwegen en baanvak ken is uitgetrokken, te bezuinigen. Hij deelde mee dat voor deze werkzaamhe- Ongevallen De heer Aantjes (AR) vroeg of reeds was nagegaan hoe het treinongeluk bij Amersfoort, waarbij een koppeling losraakte, heeft kunnen gebeuren. Hij van oordeel dat de beveiligings voorschriften dienen te worden herzien. De staatssecretaris antwoordde dat dit door de N.S. zelf geregeld kan worden, was bereid te informeren in hoe ft op dit punt reeds iets was dernomen. De bewindsman deelde de heer Van dei- Peijl (CH) mee naar de toedracht van het ongeluk bij Oudenbosch een onderzoek wordt inge steld. Er zal een speciaal psychologisch onderzoek worden verricht naar verschijnsel dat automobilisten bij spoorwegovergang vaak door een rood licht en zelfs door gesloten bomen heenrijden. De storm joeg gisteren het water ook op de Willemskade in Rotter dam. Na crematie in Den Haag AMSTERDAM Het stoffelijk overschot van de vermoorde Japanse textielvertegenwoordiger Yutaka Ka- meda, dat op 25 augustus zwaar ver minkt in een aluminium koffer werd gevonden, is in het crematorium op de begraafplaats Nieuw Eykenduynen te Den Haag gecremeerd. De as is op verzoek van de familie naar Japan overgebracht. Hoewel het onderzoek naar de koffer moordzaak officieel nog niet is gesloten, komt het er in feite nu toch op neer, dat het zover is. Daarmee zal de zaak-Ka- meda als 28ste dossier van na 1945 niet tot een oplossing gebrachte moordzaken in het archief kunnen worden bijgezet. Drie Christina's bruidsmeisjes DEN HAAG Zes bruidsmeisjes zul len volgens circulerende verhalen, prin ses Beatrix en de heer von Amsberg op hun trouwdag begeleiden. Naar verluidt zullen drie Christina's de bruidssleep dragen: prinses Christina van Oranje, prinses Christina van Zweden en Chris tina von Amsberg. toekomstig schoon zusje van prinses Beatrix. Over de andere drie zijn er vele spe culaties, zoals: prinses Anne van Enge land, prinses Benedikte van Denemarken en prinses Irene van Griekenland. In de Nieuwe Kerk, in het hart van de hoofd stad. zou het regiecentrum voor de NTS worden gevestigd: in Krasnapolsky het perscentrum. Kerstfeest op Het Loo APELDOORN Woensdagmiddag 22 december viert het Koninklijk gezin met haar personeel op paleis Het Loo het Kerstfeest Het Koninklijk paar heeft het personeel van 't Loo en van de ko ninklijke houtvesterijen Gortel, Uddel, Niersen en Hoogsoeren uitgenodigd. In 1962 werd voor de laatste maal op Het Loo het Kerstfeest gevierd. Brand in Bunde, schade 0,75 min, BUNDE Vanmorgen brandde de autobusgarage Nijsten uit. Ook zes tou- rmingcars werden een prooi der vlam men. De schade wordt op driekwart mil joen gulden geschat Cneeuwlandschap- pen geven idyl lische, kerstkaart achtige plaatjes. De foto hiernaast komt uit de Amerikaanse staat Massachusetts, waar de winter een sprookje toverde rondom de berg Greylock. Er lag daar mee dan 30 cen timeter sneeuw. De man op de sneeuw- mobiel kon zich met de kracht van zijn motor daar gemak kelijk doorheen wer- Heel anders was dat bij ons. Hier na men wij onstuimig afscheid van novem ber- Zo onstuimig, dat het bijna geen doen was om zonder overdekt vervoer middel op straat te zijn. Onze verslag gevers zwermden her en der uit. Ons bezorgersleger deed wat het kon. Maar in sommige gevallen kon het niet meer. Die striemende or kaan was juist iets te veel. Daarom zal hier en daar de krant mer. Maar dit was waarlijk force majeure. Ondanks dat blijven we op alle fronten ons uiterste best doen om het nieuws in uw verwarmde kamer te brengen. Wij willen dat ook graag bij anderen. De bolbon op pagina 2 staat er nog steeds. i gisteren gemist zijn. Jam-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1