Mobil Oil akkoord met strenge voorwaarden ®eef goed, geef coldrex Compromis tussen „vijf' in sinaasappeloorlog Zweed onthult: nazi-komplot was verzonnen Verdovende middelen in tennisrackets Verdrag Oostblok - NAVO Proeven met kleuren-tv Secam-3 geslaagd 9 DINSDAG 30 NOVEMBER 1963 Vestiging van raffinaderij Jongens, tklopt zo boem in mijn hoofd boem boem.,, Maar verkoudheid is méér dan alleen een bonzend hoofd.Verdrijf uw hele verkoudheid met Coldrex! snelt het herstel en verhoogt boven dien uw weerstand, omdat het vitami ne C bevat. Neem uw verkoudheid se- r/et/s. Bestrijd hoofdpijn,neusverstop ping en koorts tegelijk met Coldrex I Hoofdpijn is maar één symptoom van een verkoudheid. Ook koorts, neus verstopping en dat gevoel van ziek •zijn moet bestreden worden. Daarom hebt u Coldrex nodig. Coldrex be strijdt uw hele verkoudheid. Coldrex stilt de pijn en verjaagt uw verkoud- heidsnarighedenradicaal.Coldrexver- Spaak boos op Euro-commissie BRUSSEL De vijf partner- landen van Frankrijk hebben gis teren een compromis bereikt in de ministerraad van de EEG i: de „sinaasappeloorlog". De door de Europese commissie voorge stelde referentieprijzen zullen zo als zij had voorgesteld op 1 dec. van kracht worden. Op de korts mogelijke termijn zal echter de Europese commissie een nieuw voorstel doen, dat voor alle zes E.E.G.-landen bevredigend zal zijn. Het compromis kwam tot stand na een vrij heftig debat tussen de Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak en de Europese commissie. Spaak verweet haar met zoveel woorden verder te zijn gegaan dan toelaatbaar is door de referentie-prij zen voor de sinaasappelen voor te stel len. Door de Franse afwezigheid kan dit orgaan niet normaal werken en was het voor de commissie mogelijk het voorstel te handhaven ondanks het feit, dat het door vijf van de zes E. E. het overhemd vele troeven makkelijk snel gewassen 4 zo droog 4 nooit strijken nooit kreuken 4 lang meegaan 4 aangenaam ventilerend 4 gecontroleerd G.-landen (alleen Italië niet) werd afgewezen, aldus Spaak. Voorzitter van de commissie* Hall- stein, verdedigde de houding van de commissie door er op te wijzen, dat de afwezigheid van één der lidstaten niet tot gevolg mag hebben, dat de co missie haar plicht niet doet. Het compromis, dat tenslotte uit bus kwam, komt enerzijds tegemoet aan de Italiaanse voorwaarde, dat het besluit van de commissie moet worden toegepast en anderzijds aan de wens van de vijf andere E. E. G.-landen om tot een andere oplossing te komen. Gisteren heeft de ministeraad zon der Frankrijk de ontwerpbegrotingen goedgekeurd voor de Euromarkt en voor de gemeenschap voor atoomener gie. Minister Luns van buitenlandse zaken zei gisteren een nieuwe formule ter bevestiging van de eenheid tussen de „vijf" in de crisis in de E. E. G. te verwachten. De kwestie komt vandaag aan de orde. Franse kunstmaan legde 1,9 miljoen kilometer af PARIJS De Franse kunstmaan A-l, die op 26 november werd gelan ceerd, had gisteren om 17.00 uur 41 omlopen rond de aarde volbracht en daarmee 1,9 miljoen kilometer afge legd. De signalen voor telemeting op de frequentie 252 megahertz zijn opgevan gen door het Franse marinevaartuig Guegratte in de Golf van Gabes. Door een mededeling van het Franse minis terie van defensie is indirect bevestigd dat na de derde omwenteling van de kunstmaan geen signalen meer wer den opgevangen. AMSTERDAM Hoewel de aan Mobil Oil gestelde voorwaarden ter voorkoming van lucht- en wa terverontreiniging zeer streng zijn heeft de maatschappij ze toch ge accepteerd, omdat zij meent er technisch aan te kunnen voldoen. Dit zei gisteren algemeen direc teur drs. D. J. Vreeken op een persconferentie. De heer Vreeken zei zich de veront rusting van het publiek ten aanzien van de millieu-verontreiniging te kun nen begrijpen. ,JBij alle verontrusting moet men echter niet vergeten, dat de moderne techniek in staat is voorzie- Nieuw onderzoek in zaak-Jaccoud GENÈVE Het hof van cassatie hier heeft gisteren een nader onder zoek gelast naar bepaalde punten in de zaak-Jaccoud. De ex-deken van de orde van advo caten Pierre Jaccoud werd indertijd tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij Charles Zumbach in diens woning aan de buitenkant van Genève zou hebben gedood. In feite zou hij het hebben voorzien op Zum- bachs zoon, die betrekkingen zou onderhouden met zijn vriendin. Er zou nu een getuige zijn gekomen, die Jac coud ten tijde van de moord in het centrum van Genève zou hebben ge- McNamara: Vietcong breidt oorlo» uit O SAIGON Amerika's minister van defensie McNamara heeft de indruk dat de Vietcong van plan is de strijd op groter schaal te gaan voeren, omdat zij er nog niet van overtuigd zijn dat zij aan de verliezende hand zijn. Hij voorspelde een lange oorlog, maar Amerika zou dit niet verliezen, hoewel McNamara verrast bleek door de aanvalskracht van de tegenstander. Tegengesproken werd dat 800 rege ringssoldaten zouden zijn gesneuveld. De verliezen waren wel zwaar ge weest bij de slag om de rubberplanta ges in de buurt van Saigon. De Vietcong heeft nu ook aanvallen ge daan 8 kilometer van het centrum van de hoofdstad. Een VN-woordvoerder heeft giste ren gezegd dat secretaris-generaal Thant in augustus op eigen initiatief en met goedkeuring van de VS ge tracht heeft besprekingen tussen Ha noi en Washington tot stand te bren gen. De VS hebben toegegeven dat Hanoi toestemde in besprekingen in Rangoon, maar Rusk zei verleden week dat Hanoi dit niet ernstig meende. Ook in Laos is Noord-Vietnam ac tief. Samen met de Pathet Lao heb ben de Noordvietnamezen een aanval ingezet op de koninklijke troepen in Midden-Laos. Volgens velen gaat het hier om de reeds lang verwachte aanval van de communisten om hun i positie in Laos te verbeteren. Technisch uitvoerbaar Ten aanzien van de publikaties der voorwaarden merkte hij op, dat dit geheel een zaak van het ministerie van volksgezondheid was. „Wij heb ben evenmin als de gemeente Amster dam er bezwaar tegen." De maatregelen die Mobil zal nemen zullen gecontroleerd worden door het onafhankelijke instituut van gezond heidstechniek T. N. O. te Delft. Dit instituut zal voortdurend het gehalte van zwaveldioxyde in de luct meten op vier rondom de raffinaderij gele gen plaatsen- bij Halfweg, Zwanen burg, Spaarrdam en in de polder van Zaandam. Ook zullen er metereologi- sche waarnemingen worden verricht. STOCKHOLM Een man die enige maanden geleden de Zweedse poli- tie-actie tegen een geheime natio- naal-socialistische organisatie te Stock holm op gang bracht, heeft nu in een brief aan de justitie verklaard, dat zijn mededelingen over komplotten om de regering omver te werpen en Zweedse Joden uit te roeien, waren verzonnen. Volgens de openbare aanklager heeft de betrokkene, Goeran Gran- quist, nu gezegd, dat de documenten welke de politie indertijd in het hoofd kwartier van de organisatie in beslag heeft genomen, het resultaat waren van „gezellige avonden in nazi-stijl". Onder deze stukken was een „doodvon nis" over een vooraanstaande Joodse Zweed. De leider van de nazi-groep Bjoern Lundahl (30) is in verband met deze zaak gepakt. Het is niet ze ker of Lundahl vrijgelaten zal wor den. Ook is niet bekend of Granquist vervolgd zal worden. Bij verdienste buitenlandse arbeiders (Van een correspondent) GENÈVE Arbeiders, die uit landen komen, waar een groot overschot aan arbeidskrachten be staat en die naar meer geïndustria liseerde gebieden trekken, vorme« een gemakkelijke prooi voor han delaren in verdovende middelen. Dit wordt vermeld in een overzicht over onwettige handel in narco tica. Het rapport is samengesteld ter gelegenheid van de twintigste bijeenkomst van de V.N.-commissie voor narcotische middelen, die in Genève wordt gehouden. Onder de nieuwe, door smokke laars gebruikte methodes, vermeldt het overzicht een partij tennisrac kets, die van Pakistan naar Enge land werd verscheept en waarvan de handvaten omstreeks 1500 gram cannabis bevatten. In Southampton werd in het pakettendepot bijna 4500 gram van dezelfde stof gevon den in de dubbele bodem van een Afrikaanse trom, die afkomstig was uit Livingstone in Zambia. In Bah rein bleek onlangs een zending „ci troenen" omstreek 6 kilo hasjish te bevatten. De stof was in de vorm van een citroen samengeperst en vervolgens voorzien van een zeer smal rubber omhulsel, kennelijk af komstig van speelgoed ballonnetjes. Per brief Het overzicht, dat over 1964 en het eerste deel van dit jaar loopt, ver meldt ook een geringe handel door middel van brieven en postpakketten. Negen postpakketten, vanuit Nigeria naar fictieve adressen verzonden, werden in Liverpool en Londen vast gehouden. Ze bevatten tezamen ruim 50 kg. cannabis. Omstreeks 2 kg. van dit „spul" werd vanuit Turkije naar Londen gestuurd in drie boeken, die afzonderlijk verstuurd waren. Slechts tien procent van alle ille gaal verzonden en verhandelde narco tica wordt onderschept. De interna tionale bendes handelaren in verdo vende middelen zijn uitstekend op de hoogte van de techniek en methodes van de opsporingsdiensten, die hen bestrijden. DE GASAANSTEKER met wereldservice en volledige garantie In vele modellen en prijzen: 5,95/7.95/ 10.-/11.-/12.50/16.50 Vandaag is een vorstelijke per soonlijkheid ter aarde besteld: koningin-moeder Elisabeth, die in vele Belgische harten een grote plaats innam. Dat bleek uit de grote belangstelling bij het volk om langs haar baar te trekken. Uren stond men daar voor in de rij. Om luchtverontreiniging tegen te gaan zal o. m. een groot gedeelte van de zwavel aan de ruwe olie worden onttrokken. De zwavel zal verder wor den verwerkt in een zwavelfabriek tot een grondstof die o. a. door de kunst mestindustrie wordt gebruikt. Brezjnef was in Oost-Duitsland OOST-BERLIJN De eerste secre taris van de Russische communistische partij Leonid Brezjnef blijkt van zater dag tot en met maandag op uitnodi ging van Walter UIbricht een bezoek aan Oost-Duitsland te hebben ge bracht. Blijkens een gisteravond uitgegeven communiqué is van gedachten gewis seld over „de belangrijkste problemen van de situatie in Europa en in andere gebieden en over kwesties betreffende de internationale communistische en arbeidsbeweging". Voorts wisselden de twee leiders gegevens uit over de ontwikkeling in de twee landen en spraken zij over de verdere ontplooi ing van de betrekkingen tussen de communistische partijen. Amerikaans initiatief WASHINGTON Een Amerikaanse commissie voor wapentoezicht en be wapening heeft in een rapport dat vandaag op het Witte Huis is ingediend, voorgesteld een niet-aanvalsverdrag te sluiten tussen het Warschau-pakt en de NAVO. Deze overeenkomst zou moeten inhouden dat de toestand in Midden-Europa alleen met wederzijd se toestemming, niet met geweld, ge wijzigd kan worden. Dit voorstel houdt in dat Oost-Duits land in feite erkend wordt, zomede de instemming met de Oder-Neisselinie. De commissie, die voorgezeten wordt door Jerome Wiesner, voormalig advi seur van president Johnson en rector- magnificus van het Massachusetts Insti tute of Technology, is toegevoegd aan de conferentie voor internationale samen werking die vandaag op het Witte Huis ls begonnen. Ook China wordt in het rapport genoemd. Op de lange duur zal dit land volgens de commissie toegelaten moeten worden tot een stelsel van inter nationale veiligheid en ontwapening. voor mensen die het de Sint gemakkelijk willen maken. Moeiteloos mooie resultaten AgU Click. De Click I kost maar 16.-. De Click n 22.-.. Een mooie pa raattas voor de Clicks kost 10.50: De Clicks maken 12 opnamen 6 x 6" op een rolfllm. ledereen kan makkelijk mooie foto 's maker Atfalso-Rapidl. Handig. Ele gant. Laag in prijs. Flitscontact. 2 sluitertijden.Polsriem 32.-. H- Rolfilm surprise-verpakking In dit draagtasje vindt de ver raste ontvanger drie rolfilmpjes (1 Agfacolor CN 17 Universal rolfilm, 2 Isopan ISS rolfilms). Maar vóór hij de inhoud ge zien heeft, is het een raadsel. >£- Dat ls leuk: pakking met kende tekst. Inhoud? Sssstt: 40 diaraampjes, voorzien van zelfklevend materiaal plus han dige viewer. Mooie dia's in een oogwenk beschermd tegen stof en krassen, 13.70. Zuinig: 16 foto's op een gewone film Agfa Isoly. Dit ls de succes volle 4x4 camera: 16 opnamen Parat: 2 x méér foto's Agfa Parat T. Duidelijke zoe ker. Prachtig objectief: Agfa Color-Apotar 2.8/30 mm. Half- klelnbeeldfonnaat. Nil J 59.-. ■K Dia-projector Nieuw: Agfa CP 150. Dia projector voor kleinbeeld- en 4x4 dia's niet wisselschuif en 160 W/220 V lamp. Zeer goed GEVAERT-AGFA Uitgezonden via Molnia-1 Frans-Russisch experiment MOSKOU Een kleuren-televisie- program volgens het Franse cam-procedé is gisteren van Moskou naar Parijs uitgezonden. De uitzen ding geschiedde via de Russische com municatie-satelliet Molnia-1. De eerste proeven werden zaterdag genomen en duurden 45 minuten. Gisteren werd na een technische proef van 25 minuten de eerste kleu renfilm, getiteld „de geschiedenis van een misdaad" uitgezonden. Volgens de Russische en Franse specialisten die zich in het Moskouse televisiecentrum bevonden kan het experimentele stadi um nu wellicht verlaten worden. Zij zijn van oordeel, dat het voortaan mo gelijk is te beginnen met een program van uitzendingen tussen Rusland en Frankrijk. De Franse specialisten hebben het procédé Secam-3 verder verfijnd en deze ontwikkeling Secam-4 noemd. Volgens dit systeem kunnen zowel beeld als geluid tegelijkertijd via de Molnia-1 doorgegeven worden; met het systeem Secam-3 was slechts de overbrenging van het beeld via de kunstmaan mogelijk. Het geluid moest toen nog met ondergrondse kabels naar Parijs geleid worden. Britse attachés DEN HAAG De Nederlandse oud-mariniers in Australië zullen een de legatie sturen naar de feestelijkheden rond het driehonderdjarig bestaan van het Korps Mariniers. De delegatie be staat uit de heren J. A. van der Schaar, N. Melkman, A. N. van Grieken, K. J. Fischer en A. E. de Bruyn. Zij worden 4 december op Schiphol verwacht. in Rusland mogen met reizen MOSKOU Verschillende verzoe ken van Britse attachés om toestem ming voor reizen buiten Moskou zijn onlangs afgewezen, zo heeft een woord voerder van de Britse ambassade mee gedeeld. Het is niet bekend of deze Russische houding in verband staat met de publi katies van het dagboek dat de Sow- jet-officier Penkofsky zou hebben ge schreven. Penkofsky werd in 1963 we gens spionage voor het westen terecht gesteld. Rusland heeft tegen de publi katies van het dagboek, dat een verval sing werd genoemd, geprotesteerd. Naar verluidt zouden Amerikaanse attachés in Moskou soortgelijke moei lijkheden als de Britse ondervinden. SS'er Verhelen: nationale strijd had mijn steun WENEN De 54-jarige voormalige SS'er Rohert Jan Verbelen zei giste ren voor de Oostenrijkse rechter: „mijn activiteiten tijdens de oorlog hadden ten doel de Vlaamse nationale strijd te steunen". Verbelen, die in België destijds bij1 verstek ter dood is veroordeeld, wordt ervan beschuldigd tijdens de oorlog als leider van een Nazi-groep bevel gegeven te hebben tot de moord op zeven Belgen. Hij is na de oorlog naar Oostenrijk gevlucht, waar hij in 1959 het staatsburgerschap verkreeg. De slachtoffers die door hem tijdens de oorlog zijn vermoord waren twee rechters, drie politiemannen, een waard en een persoon die verdacht werd communist te zjn. De akte van beschuldiging zegt, dat Verbelen met zijn SS-eenheid belast was met het beschermen van collabora teurs tegen aanvallen van Belgische verzetstrijders. Verwacht wordt dat het proces drie weken zal duren. Afrika (4) De heer Knoester moet niet met schimpscheuten beginnen. Dat er een stroom van laster over Z.A. wordt rondgestrooid wordt ook door tegen standers van de apartheidspolitiek grif erkend. Er zijn documentaire uitgaven genoeg, waaruit de heer Rn. putten kan. Dat er tegenstanders van Z.A. zijn die er geen been in zien zelfs onwrikbare feiten te vervalsen is mij herhaaldelijk gebleken. Het wordt dan wel heel moeilijk om een eerlijk gesprek te houden. En dèt is nu juist, wat dhr. K. vraagt. Hij wijst n.l. op de apartheid als onchristelijk. Welnu, hij kan een grote bijdrage aan het gesprek daarover leveren, als hij erkent dat er ongelooflijk veel over Zuid-Afrika gelasterd wordt en als hij bewijst, dat het dooreenklutsen van alle rassen (in alle stadia van ontwikkeling en met alle verschillen in aanleg en handelwijze) Christen plicht is. Voorlopig houd ik dan nog even staande, dat de mensheid niet het produkt is van de dierlijke evolu tie. maar van een goddelijke leiding in de geschiedenis en dat het een eis van naastenliefde is met de bestaande verschillen rekening te houden. Alphen a.d. Rijn W. Geldof Afrika fa) Er zijn in Rhodesia vele Nederland se immigranten. Zelf heb ik er een zoon met zijn gezin. De berichten die je via krant, tv etc. hoort, brengen je als ouder soms in paniekstemming, fn het begin neem je aan, dat de gerust stellende brieven van de kinderen de toestanden daar mooier weergeven dan de werkelijkheid. Je gaat echter later de krantenberichten kritischer lezen en dan kom je vaak tot de ontdekking, dat halve waarheden kun nen worden verkondigd. Verzwegen wordt bijv., dat het be treft botsingen tussen Bantoes onder ling, zich in hoofdzaak afspelend in hun eigen wijken. Intimidaties door meestal van buiten gekomen Bantoes. De oorspronkelijke Rhodesia-Bantoes hebben niets met deze leiders op, we tende. dat zo NU de macht op de Bantoes zou overgaan, het moord en doodslag zou worden en zij tegen het grote aantal van buiten gekomen, tot andere stammen behorende, Bantoes het onderspit zouden delven. Of de onafhankelijkheidsverklaring de juis te oplossing is kan ik niet beoordelen. Ons oordeel moeten wij echter vor men op grond van voorlichting en het is daarom nodig, dat die voorlichting objectief is. Den Haag Mr. C. Baalberben

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9