Grondstof f enpr ijzen zijn in beweging Broertjes spoorloos in Italiaanse grot Produktie soms groter dan vraag Utrecht heeft landhonger Mededelingen over BVD in openbaar onmogelijk Boekenweek uitgesteld Tankwagen op busje: vier doden Jordanië gaat meer voor pelgrims doen PARKEERHAVENS Volkswagen gaat nog steeds aan de kop fïifff If^ifif „Regeling van kentekens is waardeloos" Nieuwe DAF-vestiging in Frankrijk 7 DINSDAG 30 NOVEMBER 1965 Van invloed op kosten van levensonderhoud DE koperprijs op de wereldmarkt stijgt voortdurend. Vorige week werd op de Londense metaalmarkt een all-time record gevestigd. Ten- dele is dit het gevolg van de onaf hankelijkheidsverklaring van Rho- desië. Als er sancties komen, dan stokt én de aanvoer van koper uit Rhodesië en de aanvoer van koper uit Zambia (dat koper moet via Rho desië naar de kust worden ver voerd). Maar de koperprijs werd ook naar boven gedreven door de staking van de arbeiders in de ko permijnen van Chili. Vietnam is bepaald geen grote rub berproducent. Maar toch heeft de log in dat land invloed op de rubber- prijs. De moeilijkheden in Indonesië, wel een belangrijke rubberproducent, trouwens ook. De oorlog in Vietnam heeft meer grondstoffenprijzen in zijn ban. De V.S. hadden in de loop der ja ren van veel grondstoffen grote voor raden aangelegd. Die oorlog en vooral de opvoering van de bewapening vreten echter grondstoffen. En ook dat helpt de prijs omhoog duwen, in de eerste plaats van metalen. Agrarische produkiten zoals koffie, ca cao en suiker hebben het al jaren moei lijk, omdat de produktie in de wereld groter is dan de vraag. Vandaar de po gingen van de pruducenten om in inter nationale conferenties de produktie te regelen, waardoor het aanbod in de hand kan worden gehouden. Afgelopen herfst zijn in Genève conferenties voor cacao en suiker gehouden maar de producenten konden geen overeenstemming bereiken. Oorsaken De grondstoffen, zo blijkt steeds, wor den ndert door de kostprijzen in de lan den van de producenten geregeerd maar sterk beïnvloed door overproduktie, pro- duktieregeling, oorlogen, politieke on rust, stakingen en niet te vergeten natuurrampen. Wij zien dan ook die prijzen enorm schommelen. En dus ook de inkomsten voor de producerende landen, die nu jnist veelal tot de minder ontwikkelde gebieden behoren. Dalende prijzen be tekenen minder deviezeninkomsten en dit betekent weer minder mogelijkhe den om industrieprodukten en andere noodzakelijke goederen in het buiten land te kopen. De levensstandaard zakt en politieke agitatoren staan onmiddel lijk klaar om dit uit te buiten. Indexcijfers Men leest de psijsschommelingen van de grondstoffen af aan de indexcijfers van Moody en Reuter. Eerstgenoemde worden berekend voor een pakket van ROME. Twee broertjes, veertien en twaalf jaar oud, zijn spoorloos ver dwenen in een gevaarlijke grot even buiten de Italiaanse hoofdstad. Brand, weerlieden en politiemannen zijn aan een uitgebreide speurtocht begonnen. Hun vader kwam op het idee, dat beide jongetjes naar de grot te Cento- celle waren gegaan. De broertjes had den grote belangstelling voor de boe zen Mark Twain en de neiging de avonturen van Tom Sawyer na te bootsen. Zijn veronderstelling klopte: bij de ingang van de grot vond hij de schoenen van zijn zoon Diolio. Een politiepatrouille ging daarna het donkere doolhof in. Zij vond enige honderden meters van de ingang een DE BILT Tijdens het voorbij trekken van een depressie is de lucht druk in ons land gedaald tot de uit zonderlijk lage waarde van ongeveer 965 millibar. Nadat de depressie aan vankelijk zuidelijke winden bracht, draaide de wind maandagavond naar west tot noordwest en wakkerde ver volgens aan de kusts tijdelijk aan tot windkracht 10. Het centrum van de storing lag vanochtend voor de kust van Denemarken. Verwacht wordt dat de depressie het komende etmaal ge leidelijk opvullend, in noordoostelijke richting zal trekken. In verband hier mee zal de wind afnemen tot krachtig of matig. Ook zal de buïigheid minder worden. In de komende nacht zal de tem peratuur plaatselijk tot enkele graden beneden het vriespunt dalen, maar morgen overdag komt de temperatuur overal weer een aantal graden boven nul. Op het westelijke deel van de oceaan nam vanochtend een nieuwe depressie belangrijk in diepte toe. Op iets langere termijn bezien is eev voortduren van de periode met on rustig weer waarschijnlijk. HOOGWATER SCHEVENINGEN. 30 november 7.33 v.m.; 19.57 n.m. Zon en Maan Woensdag 1 december: zon op 8.25, on der 16.32, maan op 14.05, onder—.— Woensdag 1 decmber: eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Maan I I 1 """*'1 illlhijij D. Helder regenbui Ypenburg gh bew. Vlissingen h. bew. Eelde regen De Bilt regen Twenthc sneeuw Eindhoven sneeuw Zd.-Limb. sneeuw Stockholm sneeuw w 18 6 3 13 wnw 13 8 3 19 w 13 8 2 15 wzw 8 4 3 12 W 6 8 3 24 wzw 7 6 2 18 WZW 8 8 0 17 zw 8 -0 17 O 2-6-7 1 O 8-2-7 0.3 Kopenhagen sneeuw Aberdeen zw. bew Londen onbew A'dam regenbul Brussel zw. bew Luxemburg sneeuw Parijs regenbui Bordeaux onbew Grenoble regenbul Nice zw bew. Berlijn gh. bew Frankfurt 1. bew OZO 10 3 1 8 nnw 16 -1 -1 3 w 10 10 0 7 w 11 7 2 18 wzw 4 9 -0 21 n' 6 14 5 *1 w 10 14 8 S zw 12 3 2 3 wzw 9 8 2 6 Zilrlch regenbui Genève zw bew. Locarno regen Wenen zw bew. Innsbruck h. bew. Belgrado zw bew Athene 1. bew. w 13 4 3 5 zzw 8 11 2 9 windstil 5 0 6 zzo 12 7 3 0 nnw 5 7-10 zo 10 6 3 0 windstil 17 8 0 Barcelona onbew Madrid onbew Lissabon onbew. w 11 15 11 0.1 wnw 4 12 5 0. (Van onze econ. medewerker) ;t van 21 in Engels geld genoteerde grondstoffen. Die indexcijfers laten het volgende zien: '31=100 eind 62 eind 63 eind 64 19/11/63 Voor Moody in 1963 dus een stijging, in 1964 een daling maar in 1965 een stijging van 7 pet. Het prijsverloop is hier trager dan van de Engelse goederen en wel omdat de Amerikaanse grondstof- fenmarkt een beschermd karakter heeft. In Engeland volgt het indexcijfer de ontwikkeling op de wereldmarkten veel sneller. De stijging was in 1963 dan ook groter dan in de V.S., terwijl ook de daling in 1964 groter was. Opvallender is it in 1965 die prijsdaling zich voortzette. Hierbij moeten we aantekenen dat er in de eerste vier maanden een stijging as tot 460 ednd april. De wereldmarktprijzen zijn ook voor ïze economie van groot belang. Wij moeten veel invoeren en dus ook betalen er op de wereldmarkten gevraagd wordt (de werkelijkheid is in verband met termijncontracten ingewikkelder maar dat doet aan de tendens niets af). Stijgende prijzen komen dan ook onher roepelijk in de groothandelsprijzen van ingevoerde grondstoffen tot uiting. Tegenwicht Het zou voor de prijzen van de sumptie-artikelen natuurlijk prettiger zijn geweest als de wereldmarktprijzen niet waren gestegen maar juist gedaald. Dan waren ook onze groothandelsprij zen naar beneden gegaan. En dit was weer een goed tegenwicht geweest te gen de sterk stijgende onkosten voor de ondernemers, welke stijging opwaartse druk op de prijzen heeft veroorzaakt. De wereldmarkten hebben zich daar echter niets van aangetrokken. En daar die prijsstijgingen zonder toestemming van de regering in de verkoopprijzen in ons land mogen worden doorberekend, hebben zij bepaald de stijging van de kosten van levensonderhoud in de hand gewerkt. Wel moeten ook grondstofprijs dalingen worden doorberekend maar hier zien wij niet zo veel van. De onderne mers kunnen door die prijsdalingen de kostenstijgingen opvangen. Soms grijpt echter de overheid in en dan gaan onder dwang de prijzen iets naar beneden. Het blijven echter uitzonderingen. De wereldmarktprijzen zijn dus echt wel belangrijk, niet alleen voor de prij zen die wij in eigen land moeten betalen maar ook om de gang van zaken in de minder ontwikkelde landen. De econo mie heeft daar invloed op de politiek. Poging tot doodslag Jongen reed paar met auto over trottoir na NIJMEGEN Een achttienjarige woonwagenbewoner vestigde gister nacht de aandacht op zich, toen hij in het centrum van Nijmegen met zijn auto vol kornuiten het trottoir op zwenkte en daar tientallen meters bleef rijden. Een wandelend paartje kon zich nog net in veiligheid stellen door opzij te springen. Toen een passerend echtpaar, dat de vreemde escapades aanschouwde, aan merkingen maakte op het gedrag van de bestuurder, stopte deze prompt, kwam uit de wagen en stompte de man enkele malen hard in het gezicht. Het echtpaar sloeg op de vlucht, over de trottoirs achterna gezeten door de automobilist, die uuidelijk pogingen deed hen U overrijden. Van portiek naar por tiek rennend, slaagden de man en de rouw er tenslotte in te ontkomen. In de loop van de nacht heeft de po litie de jonge woonwagenbewoner van zijn bed gelicht. Hem wacht een vervol ging wegens poging tot doodslag. Hij is geen onbekende voor de politie. UTRECHT De provincie Utrecht ontplooit steeds meer annexatie-acti viteiten. Is van eerdere datum het stre- om niet alleen gebied in de buurt bij Woerden maar ook deze gemeente zelf aan de provincie Utrecht toe te voegen, thans richt het begerige Utrechtse oog zich op Het Gooi en Zuidelijk-FIevoland. Argumentatie: de provincie krijgt te maken met een groeiende overloop Het Gooi. Daarom wil Utrecht een stuurschap ontwikkelen, uitsluitend onder supervisie van Utrecht. Commentaar uit Noordholland: „Moei lijk om je gezicht bij in de plooi te hou- Het lijkt wel een verlate april grap Hoe ernstig Utrecht het meent moge blijken uit het feit, dat een brief naar de minister van binnenlandse zaken is ge zonden. Nogmaals Noordholland: „Er is geen reden een provinciale grens te maken tot een planologische grens en dan nog vol gens eenzijdige inzichten. Op de Harderwijkerweg te Eerbeek is gisteravond de 59-jarige wielrijder G W te Beest (Eerbeek) aangereden door een bestelauto De man werd zo ernstig ge wond dat hij bij aankomst in het zieken huis bleek te zün overleden. stuk van een jasje van één van de broers en een leeg pakje koekjes. De groit staat bekend als een schuilplaats van misdadigers, die aan de greep van de Romeinse politie pro beren te ontkomen. Minister Smallenbroék: DEN HAAG Het is niet mogelijk in het openbaar mededelingen te doen om trent de middelen die door de Binnen landse Veiligheids Dienst of andere In stanties worden gebruikt. Dergelijke me dedelingen kunnen wel worden gedaan in de desbetreffende Kamercommissie. Minister Smallenbroek (binnenlandse zaken) antwoordt dit op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid de Bruine (pac.), mede namens zijn ambtgenoten van Binnenlandse zaken, defensie, alge mene- en buitenlandse zaken. T.bc.. geval op school voor Kunstnijverheid AMSTERDAM Bü een negentien jarige leerlinge uit Laren van de dag school van bet instituut voor kunstnijver heidsonderwijs is tuberculose geconsta teerd. Directeur mr D. Vis vernam dit geval woensdag van het Amsterdamse consul tatiebureau ter bestrijding van tbc, waar mee het Gooise bureau kontakt had op genomen. In overleg tussen het Amsterdamse in stituut, directeur en medisch-adviseur van het instituut werd besloten dat voor eerst de circa vijftig medescholieren waarmee de Larense leerlinge zeker in direct kontakt is geweest op aanwezig heid van tbc-bacillen zullen worden on derzocht Niet uitgesloten blijft de mogelijkheid dat alle circa 300 leerlingen van de dag school zullen moeten worden onderzocht, Keino onttroonde Clarke op 5 kin AUCKLAND Kopchongo Keino, de fameuze hardloper van Kenya, heeft van daag tijdens atletiekwedstrijden te Auck land in Nieuw-ZZeeland het wereldrecord op de 5000 meter, dat sinds 4 juni van dit jaar op naam stond van de Australiër Ron Clarke met 13 min. 25.8 sec. en dat ge vestigd werd in Los Angeles, verbeterd en gebracht op 13 min. 24.2 sec. Invitatietoemooi van Rijswijk met vele damcracks DEN HAAG De damclub Rijs wijk zal donderdagavond in gebouw Irene aan de Herenstraat 44 te Rijs wijk een groot damtoernooi organise ren. Door het deelnemen van de Katwijkse crack C. Varkevisser en de Rotterdam mers M. H. Soetens en Th. van Prooijen mag dit toernooi een provinciaal evene ment worden genoemd, temeer daar de beste na-oorlogse dammer uit het district Den Haag, de HCDV-er Freek Gordijn eveneens van de partij zal zijn. Ook zijn leerling, de sterke J. Ch. Weerheijm. zal meespelen. Met zijn clubgenoot A. L. J. Dolle vertegenwoordigt Weerheim de organiserende vereniging. De win naar van het Zilveren Dambord K. Toet (RDG) dingt eveneens mee. terwijl C. van der Scheer van het Watringse VEVA debuteert in dit gezelschap. In het tweede toernooi wordt aparte prijzen gespeeld door het volgen de achttal: D. Dibbets (de Haagse jeugd kampioen van Monster), J. A. de Jong (Naaldwijk), C. Kusters (Rotterdam^ J. J. Roozenburg (Delft) alsmede de Rijs- wijk-spelers H. de Hardt, P. C. van der Laan, Th. J. van Stein en H. Wester beek. Gaat Geesink zingen? - Louis van Tulder boos! DEN HAAG Vorige week hebben enkele dagbladen een bericht gepubli ceerd dat Anton Geesink voor de televi sie zal gaan zingen. Dit bericht en in het bijzonder de opmerking van Anton Gee sink in de Gooi- en Eemlander dat hij niet weet of hij een goede zangsitem heeft, heeft bij de heer Louis van Tulder, op richter en oud-voorzitter van de Neder landse Vereniging van Vocalisten, ver ontwaardiging gewekt. De heer Van Tul- der laakt in de eerste plaats de tv-instan- ties, voor wie het z.i. weinig uitmaakt of degene die als zanger zal optreden voor de t.v. een goede zangstem heeft of niet. Hij is de mening toegedaan, dat „de schoenmaker bij zijn leest moet blijven"; Gré Brouwenstein en Erna Spoorenberg immers bevechten elkaar ook niet op de judomat! AMSTERDAM In verband met het huwelijk van prinses Beatrix is de Boe kenweek 1966, die volgens plan op 4 maart zou beginnen, naar een latere datum verschoven. De première van Brechts „De heilige Jahanna van de Abattiors" die de. ope ning luister zou bijzetten, gaat wel door op 4 maart. Voor het gala-feest moet men nu naar een andere manifestatie HEEREWAARDEN De directeur van een metaalfabriek uit Drenmel, de heer M. van Erp (59) en drie van rijn werk nemers uit Amsterdam, die met een busje op weg waren naar hun werk, zijn van morgen omgekomen. Het busje werd, waarschijnlijk door een windstoot, van de weg gedrukt, raakte de berm, slipte en kwam dwars over de weg te staan. Een tankauto ramde het busje in volle vaart Vier van de vijf inzittenden waren op slag dood. Een broer van de heer Van Erp, eveneens uit Amsterdam, kreeg een shock. CNV tevreden met uitspraak regering over loonvorming UTRECHT Het CNV ziet reden tot tevredenheid met de uitspraak van de re gering ten aanzien van de loonvorming, omdat het in grote lijnen heeft gekozen voor het standpunt dat de vakbeweging van het begin af aan al heeft ingenomen Maar, aldus het CNV-orgaan De Gids] er zijn nog problemen, zoals het mini mumloon, de loonindexering, verdere ar beidstijdverkorting en gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Het dagelijks bestuur van het Neder lands Katholiek Vakverbond meent, dat door de regeringsuitspraak een vrij stringent overheidsiyeleid met betrekking tot de lonen zou kunnen ontstaan, waar door het afsluiten van langlopende con tracten in de verschillende bedrijfstakken voor de werknemersorganisatie® aanzien lijk onaantrekkelijker wordt. Niet helemaal gelukkig is het NKV met de zes a zeven procent verhoging van de contractlonen. Het NKV spreekt van de invoering van een gevarenzone. Er is hiermee weer een percentage op tafel ge bracht, waartegen zowel werkgevers- als werknemerspartijen nu steeds zoveel be zwaren hebben gehad. Ter gelegenheid van het 300-jarige bestaan van het korps mariniers zal de landmacht vrijdag 3 december in de Rot terdamse Van Ghentkazerne een cadeau aanbieden. Hot cadeau wordt uitgereikt door de bevelhebber van de landstrijd krachten, lt-gen. F, van der Veen. JERUZALEM. De negering van Jordanië wil een moderne weg aan- eggen van Jeruzalem naar Bethlehem. De kosten van deze weg, die twaalf kilometer lang zal worden, worden op vijf miljoen gulden geschat. Per jaar bezoeken thans 360.000 pelgrims de bijbelse plaatsen in Jordanië, maar men verwacht, dat het er 600 000 zullen zijn in 1970. De doorsnee toerist of pelgrim „doet" Jordanië in drie dagen-, genoeg voor een bezoek aan het oude Jeruzalem (de kerk van het Heilige Graf), Bethle hem (Geboortekerk) en Jericho. Door meer moderne voorzieningen hoopt de Jordaanse regering het gemiddelde verblijf tot vijf dagen te kunnen verlengen. Daartoe zullen ook nieuwe hotels verrijzen. Een deel van de bezoekers overschrijdt de grens naar Israël, vooral om Nazareth en de Zee van Tiberias te kunnen bezoeken, maar het jaarlijkse aantal pelgrims in Israël blijft met 260.000 ver achter bij dat van Jordanië. nodig in nieuwe wijken Veel gehoorde klacht in stads- nieuwbouwwijken: de te smalle straten, die door het toenemend aantal autobezitters met het jaar smaller lijken te worden. Langs de trottoirs worden de rijen geparkeerde auto's steeds langer en het parkeerprobleem groter, vooral waar het straten betreft met flatbouw. De passerende automobilist wordt dikwijls voor onoverzichte lijke situaties geplaatst, waarin hij snel moet handelen om geen „crash" te voeroorzaken. Zeker als hij wordt geconfronteerd met een plotseling opdoemende tegen ligger. Geërgerd vragen vele automobi listen zich af: wordt in nieuw bouwwijken niet te weinig reke ning gehouden met autobezitters? Men wijst dan op de dikwijls royale trottoirs, die vooral 's a- vonds vaak verlaten zijn, terwijl op de weg nauwelijks plaats over De wens van de automobilisten: meer parkeerhavens, zodat er op straat meer ruimte vrijkomt. Voor de gemeente hoeft dat geen cent meer te kosten en er zou een belangrijk verkeersprobleem én een hoop schade mee worden voorkomen Na in vrijwel alle Europese landen met succes te zijn binnengedrongen, is de Amerikaanse gigant General Motors nu ook het offensief in Italië begonnen. Het concern heeft 49 pro cent van de aandelen Fiat (die tot nu toe de alleenheerschappij had) ge kocht, zodat het niet denkbeeldig is, dat er volgend jaar een Vauxhall Viva of Opel Kadett in een Italiaans jasje komt ROLLS ROYCE: ZO DUUR ALS EEN BUNGALOW LONDEN Een Rolls Royce 10 duur als een bungalow zal binnen niet al te lange tijd op de markt worden gebracht. Met het snobisme de automobielfabriek aller automobielfabrieken eigen heeft de directie reeds aangekondigd dat de limousine al leen aan staatshoofden zal worden verkocht. De prijs, die offi cieel geheim gehouden wordt, bedraagt dan ook om en nabij de 125.000 gulden. De wagen beschikt over twee systemen voor aircondi tioning: één voor de voor- en één voor de achterruimte. Hierdoor wordt voorkomen dat de passagiers gedwongen worden dezelfde lucht in te ademen als de chauffeur. De exclusieve slee, waarvan er misschien maar honderd met de hand worden gemaakt, is langer dan de naam, die Rolls Royce Phantom V State Landaulette luidt. Het stan daardmodel wordt geleverd met inbegrip van een vlagge- stok op het voorspatbord en een bevestigingsplaats voor een wapenschild. De zetels achter kunnen omhoog wor den gedraaid, opdat de VJ.P.'s beter door eventuele omstan ders kunnen worden gezien. 21 Dat de Amerikaanse auto-industrie steeds meer naar de kroon wordt gestoken, laat deze grafiek zien. Zowel de Japanse als de Europese fabrieken krijgen langzamerhand Amerikaanse omvang en zien elk jaar hun produktie met sprongen omhoog gaan. Volkswagen gaat daarbij met een jaarproduk- tie van ruim 1,3 miljoen auto's glorieus voorop, gevolgd door Fiat (met z(jn rijke scala aan ty pes) en de Britse BMC-fabrieken. Merkwaardig is, dat de produktie van de Japanze fabriek Toyota boven verscheidene Europese merken uitkomt, waarbij wel moet worden aangetekend, dat zij dat vooral moet hebben van de kleine auto's en vrachtwagens. De middenklas-auto's zijn er pas de laatste tijd bijgekomen. Duidelijk is, dat in Europa de Duitse Indus trie de kroon spant Jaarlijks maakt men er, inclusief de produktie van alle kleine fabrieken, totaal bijna drie miljoen personen- en vracht- In de grafiek zijn niet opgenomen de produk- tiecijfers van de communistische landen: hier gaat Rusland met ruim 600.000 auto's per jaar voorop. Toch zijn deze cijfers nog niets vergeleken bij wat wordt geproduceerd in Amerika, waar de grootste fabriek General Motors per dag bijna 13.000 auto's bouwt Het is dan ook vooral aan deze industrie te danken, dat er thans op iedere aardbewoner één auto is. De Nederlandse kentekenregeling voor auto's en motoren Is een gran dioze mislukking geworden, schrijft de Delftse advocaat mr. Th. L. van der Veen in het Nederlands Juris tenblad. Geheel waardeloos blijkt het zelfs als er gestolen auto's in het geding zijn. Om het stijgende aantal diefstallen te beperken, stelt hij o.m. voor autobe zitters hun kentekenbewijs te laten afgeven, waarbij een waarborgsom van 100 moet worden gestort een bedrag, dat zij teiugkrljgen bij Inleve ring van een wrak bij sloper of auto kerkhof. Het eigendom van een be wijs zou dan pas mogen overgaan na overschrijving door de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Daardoor zal men beter kunneu nagaan of de auto van diefstal afkomstig is: zodra dit mocht blijken, wordt het ontvangkan toor ingelicht en het daar reeds inge schreven deel II bij de nieuwe hou der, die geen e'genaar van de auto kan worden genoemd, teruggevorderd en ongeldig gemazki. Wat de geïmpo* teerde gebruikte au to's betreft adviseert mr. Van der Veen deze niet in het kentekenregis ter in te schrijven dan nadat overleg is gepleegd met bet registratiekantoor in net land van uitvoer. Voorts stelt hil voor speciale kente kenbewijzen in te voeren voor ver huurbedrijven oir verduistering te voorkomen. Bij elke aangi»V van diefstal zal de politie direct het kenteken motten la ten blokkeren. Het moderne DAF-comph Amerikaanse humor op autoplaatjes Sinterklaas-surprise voor automo bilisten (niet duur, wél aardig), Juist uit Amerika geïmporteerd: een alu minium plaatje met de afbeelding van een auto plus een grappige tekst, dat achter op de auto moet worden be vestigd. Voor elk merit is er een ander plaatje. BIJ de Volkswagen luidt de tekst: ,,you have just been Volkawagened. Passed by 36 H.P." Eigenaars van Amerikaanse auto's kunnen voor hun zelfspot terecht bij deze tekst (een auto): „made in De troit* by idiots" PARIJS Ten behoeve van haar vestiging in Frankrijk heeft DAF langs de Autoroute du Nord en op slechts 20 kilometer afstand van Parijs een modern bedrijfscom- plex gebouwd. Alle activiteiten in Frankrijk zuilen van hiernit wor den geleid, terwijl het centrum te vens dienst zal doen als service steunpunt voor de talrijke, van de autobaan naar Parijs gebruik ma kende, buitenlandse DAF-gehrui- kers. De totale oppervlakte van de DAF-nederzetting bedraagt 12 hecta re. waarvan 7.800 vierkante meter is bebouwd. De reparatiewerkplaatsen vrachtwagens be- personen- slaan 3.500 vierkan?* meter. ,n frontzijde van het gebouw 185 meter breed Is naar de auto baan gekeerd. He' glooiende terrein maakte het mogelijk een deel van het centrum op pilaren te plaatsen, waar door van een ware blikvanger kan worden gesproker, Sinds de intrede van DAF op de Franse markt in oktober 1961 werden meer dan 10.001 personenwagens en ongeveer 1.000 vrachtwagens ver kocht. De verkooporganisatie, die haar net over heel Frankrijk gespan- mm heeft, telt een kleine 250 dea- In het gebouw bevindt zich een zer- viceschool voor technisch onderricht. Gedurende vijl dagen per week wordt les aan de monteurs van de dealers gegeven een cursus, die elk jaar moet worden herhaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7