Japie wreef in z'n handen Cijferreis door eigen land Leidse student zaaide paniek in Sassenheim Wie een beetje duurder wil wonen staat voor een stuk niemandsland Leidenaar veroordeeld na duivenmishandeling 100% Grote drukte in Leidse binnenstad Kangeroes won van U.S. Geen dividend Textiel-Unie; bod Menko 1964 NIEUWE LEIDSE COURANT m DINSDAG 30 NOVEMBER 196! IR. J. J. G. VAN HOEK OPENDE GISTEREN OVERDEKTE WARENMARKT IN WAAGGEBOUW Spaarvarken voor begroting van wethouder (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Tweemaal liet bur gemeester Van der Wiligen weten dat de begrotingsdebatten hem niet toestonden op tijd te komen. Eerst om half vier, toen om tien voor vijf. En om vijf uur kwam plotseling wethouder ir. J. J. G. van Hoek met zijn echtgenote de Waag binnen. HU verontschuldig de de enigszins in de lengte van dte vergadering teleurgestelde bur gemeester, waarop hij overging tot de opening van de overdekte Sinterklaas-war en/markt. „Ik heb de marktkooplieden vroeger wel eens moeten teleurstellen. Maar dat was voor het verkeer noodzake lijk. Daarom vind ik het bijzonder leuk. dat ik deze overdekte markt mag openen. Want toen ik van het plan voor deze overdekte markt in Waaggebouw hoorde, zei ik mei dat is iets bijzonder aardigs. En ik heb er iedereen in de marktcommissie in B. en W. warm voor gekregen". Ook niet alles denstand vooral met dat verkeer teveel de hand boven het hoofd houd. En dan moppert de middenstand weer. zoals nu omdat deze overdekte markt een regelrechte concurrentie aan die zelfde middenstand is. Het is onmoge lijk iedereen het Die Barend lieden, deed ook zijn woordje. Speciaal tot mevrouw Van Hoek richtte hU zijn eerste welkomstgeschenk: een grote gele beer. „Deze speciale echte Barend. Kijk maar eens in de familie wie u er gelukkig mee kunt maken", zei Japie. Haar echtgenoot kreeg het volgen de toespraakje: „Vooral in verband vergaren, en vooral u Voorlichten Toen de wethouder een in de door gang hangend lint had doorgeknipt, maakten de officiële gasten een rond gang. Daaraan namen o.m. deel het raadslid dr. S. J. Roorda. marktorga- nisator Zonderop en directeur M. Weima van de markt- en havendienst. Vooral mevrouw Van Hoek liet zich uitgebreid voorlichten. De overdekte straatmarkt is de hele week van 's morgens tien tot 's avonds negen uur geopend. Er zijn zeventien kooplieden, die in Waaggebouw voor deze vijf dagen een vaste (extra) kraam hebben op gericht. Op de gewone woensdag en zaterdagmarkt en in de buitenge meenten zullen zij derhalve niet ont breken. En dat voorzitter Japie Stik- kelorum in zijn handen liep te wrij ven, was niet direct om de kou bin-| nen, maar meer om de gure regen buiten. Hij liep dan ook op een dro ge markt len hoekje van het Waaggébouu s ingericht als kunstzaak een ver- ameling van oude spullen, waar- >an een aantal tegenwoordig weer zeer in trek is. Voor kantonrechter LEIDEN Met zijn sportauto zaaide een 23-jarige student in de (Leidse) medicijnen op de avond van 4 april paniek op de Hoofd straat te Sassenheim. De toege stane (15 km) snelheid vervier voudigde hij ten minste, boven dien haalde hij een andere auto in, toen er een tegenligger aan kwam en er beslist geen ruimte voor drie auto's was. De student en zijn opponent wer den uit de wagens geslingerd. Won der boven wonder werd geen van beiden ernstig gewond. De sport auto van de student racete alleen verder tot hij tegen de gevel van een woonhuis bezweek. Voor de kantonrechter vertelde de student gisteren iets over een mist bank, die zijn tegenligger in nevelen zou hebben gehuld. Maar tegen de vasthoudende getuigen kon hij niet op. „Spelen met levens van andere weg gebruikers", noemde de officier dit staaltje acrobatiek. Hij eiste f 100 boete en intrekking van h'et rijbewijs gedurende negen maanden, temeer daar de student al drie veroordelingen wegens te hard rijden met een brom mer op zijn strafblaadje had staan. „Als student hebt u voorlopig geen auto nodig", was het oordeel van de kantonrechter. Zijn vonnis luidde f 75 subs. 15 dagen en de onvoorwaarde lijke intrekking van de rijbevoegdheid voor een half jaar. LEIDEN Duistere figuren hebben de feestverlichting op het Vijf-Mei plein niet kunnen aanzien: nauwelijks aangebracht, zijn er al dertig tot a tig lampjes stukgegooid. LEIDEN Onder leiding van dr. J. P. Duyverman hebben de Tweede- Kamerleden mr. W. Aantjes (ARP), J. Bommer (PvdA) en M. Visser (WD) gisteravond gediscussieerd over bouw-, huur- en subsidiebeleid. Zij deden dat op een regionale bijeenkomst van de WD bij Van der Heij den, die ook voor belangstellenden toegankelijk was. Het forum besprak voor de vuist weg vragen die staande de vergadering naar voren werden gebracht. Eén van de knelpunten die ter sprake kwamen, was natuurlijk de doorstro ming. Er schijnen heel wat gezinnen in de woningwetwoningen te wonen, die gemakkelijk een duurder huis kunnen betalen. Hoe krijg je deze mensen er uit? De heer Bommer dacht, dat dwang maatregelen niet gemakkelijk te tref fen zijn. Hij zei meer waarde te hech ten ?an vrijwillige doorstroming. Dui zenden mensen willen graag beter wo nen, maar zij zien zich gesteld voor een vacuum. Van f 100 huur per maand komt men meteen aan f 300 of f 400 en dat is voor de meesten niet te beta len. De woningvoorraad moet dan ook worden aangevuld met een midden- Kwaliteit De heer Aantjes merkte in dit ver haard op, dat het vasthouden aan een bepaalde woning slechts gedeeltelijk wordt bepaald door de huurhoogte Hij voerde een pleidooi voor de bouw Vonnis kantonrechter hoger dan eis van kwaliteitswoningen, ook voor de laagstbetaalde groepen. Hij bepleitte het totale subsidiebedrag niet te ver lagen, maar het te verdelen over een geringer aantal woningen. Op de vraag of inderdaad in 1970 het woningtekort zal zijn opgeheven antwoordden de forumleden, dat het hier om het kwarntitatieve woningte kort gaat. Met het kwalitatieve tekort i nog heel wat jaren worste- op de oplossing daarvan moet het beleid nu reeds worden afgestemd. De heer Bommers zei aan de waarde in rekensommetjes als die waarop de bedoelde voorspelling is gebaseerd in de loop der jaren te zijn gaan twijfe len. Bij de toeneming van de welvaart ontstaan andere woongewoonten en die kunnen de berekeningen in de war sturen. Niet slechts alleenstaande bijvoorbeeld betrekken te genwoordig eigen woningen, er is ook steeds meer sprake van vrijgezellen- flats. De heer Visser vestigde de aandacht op het grote aantal krotwoningen. Evenals de heer Bommer was hij van mening, dat met de opruiming hiervan reeds een begin moet worden ge maakt. Overigens vond hij het een grote puzzel hoe de juiste mensen in hen juiste woning te krijgen. Elf duiven zonder voer en drinken LEIDEN -— Het was merkwaar dig genoeg. Zijn buurvrouw zorg de beter voor zijn duiven dan de 27-jarige fabrieksarbeider zelf. Als de Leidenaar met zijn vrouw het weekeinde de stad verliet, verweet dc buurvrouw hem 's maandags, dat hjj zijn duiven geen eten en drinken had gege ven. „Waar bemoei je je mee was dan zijn enige reactie. Toen htf zich in juni in Alblasserdaro ging vestigen, liet hij zijn elf duiven achter, zonder eten en op een droogje. Vier dagen zag de buurvrouw het aan, lijdzaam. Toen waarschuwde zij de politie. Tijdens de zitting van het kanton gerecht zette de officier, mr. J- A. v -d. Bruggen, het vervolg uiteen. Leidse politie constateerde dat de dieren er slecht aan toe waren waarschuwde haar rijkscollega in blasserdam. die de man een verhoor afnam. Het werd in een proces-1 baal vastgelegd. ex-duivenhouder weigerde na latigheid toe te geven. Steunend op het politierapport achtte de officier echter ernstige dierenmishandeling wettig en overtuigend bewezen. Hij eiste f20 boete. Kantonrechter mr W. de Koning had andere opvattin gen over de rechtspleging in deze zaak. Zijn vonnis luidde: f 50 boete of tien dagen hechtenis. Ds. De Boer naar Hengelo (O.) LEIDEN De Geref. predikant ds. J. H. de Boer heeft het op hem uit gebrachte beroep naar Hengelo (O) aangenomen. Ds De Boer vervult de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. W. Baas. Hij hoopt in de loop van volgend jaar, waarschijnlijk na april, naar Hengelo te vertrekken. Ds. De Boer staat sinds 19 oktober 1958 in Leiden Hij werd destijds door prof. dr. K. Dijk uit Amsterdam in de Zuiderkerk bevestigd. Daarvóór dien de ds. De Boer de Geref. Kerken van Monnikendam (1946—1949). Nljver- dal (1949—1955) en Middelburg (1955 —1958). Ds. De Boer is thans vijftig jaar oud. Over de huurcompensatie werd ge zegd, dat men deze niet louter moet vergoeding voor de huur verhoging, De heer Bommer ten slotte toonde zich voorstander van de stichting nationaal bouwfonds, dat volgens hem ook prijsregulerend zou werken. was hem niet duidelijk, waarom de regering wel vijftig miljoen steekt het Fokkerproject, maar voor bouwfonds geen geld over heeft. De oud-Reva-speler Hidde van der Ploeg bleek voor het Amsterdamse U.S. een geduchte versterking, maar onze stadgenoten, ook nu zonder Bert van der Leeden. werden er eerder door gestimu leerd. Hoogopspringend geroes - aanvallers Pasn Lieuwens - de U.S.-verdediging steeds 1 U koopt in de allerbeste zaken en zonder dat u er om behoeft te vragen, ontvangt U tot 5 dec. dubbele MIDZA-zegels. Dus zó maar Kachel ontploft: vrouw gewond LEIDEN Gistermiddag om onge veer half vier is de 40-jarige mevrouw A. HabrakenBiegstraten uit de Mo- plofte. Zij werd getroffen door rondvlie gende glassplinters en is met verwon dingen aan gezicht en linkerpols na; het ziekenhuis gebracht. De ontploffing is te wijten aan et te grote toevoer van olie, waardo< zich gas ontwikkelde. Er brak geen brand uit. Tafeltennis LEIDEN Van de vyf koplopers in de ereklasse van de tafeltenniscompe- tltie zijn er zaterdag twee afgevallen. Smash verloor, ondanks een verrassende zege van Mascini op de Nederlandse kampioen Bert Onnes, met 73 van Maasbree en AMVJ leed in eigen huis een 7—3 nederlaag tegen Scylla. Lands kampioen Nedlloyd bad in het geheel :n moeite met SVE en won met 9—1. Ook voor de staartclubs waren er hel ■afgelopen weekeinde belangrijke wed strijden. „De Treffers" en WGA bleven puntloos door nederlagen tegen resp. (Van onze stadsredacteur) LEIDEN Ondanks de aanhoudende regen was het gisteren ongekend druk de Leidse binnenstad op de eerste koopavond van de Sinterklaasweek. Al vroeg in de avond liep het ver keer volkomen vast doordat de ver keerslichten niet in gebruik waren. Parkeerplaatsen waren niet meer te vinden en vele automobilisten waren gedwongen hun voertuig op een ver boden plaats of zelfs op het trottoir te zetten. Ook de politie had niet op deze grote toeloop gerekend, maar naar wij vernemen is zij van plan vanavond wel de verkeerslichten te laten wer- Op positieve wijze is gisteravond het nut van een vaste koopavond bewezen, zo hebben we voorstanders van een dergelijke avond horen zeggen. Personenauto gestolen LEIDEN Tussen 26 en 29 november is een personenauto gestolen. De auto, een blauwgrijze Ford Anglia, kenteken- LEIDEN Opnieuw is van een bouwterrein aan de Kuypers Rietberg- straat een partij bekistingshout, dit maal ter waarde van f 425, gestolen. LEIDEN Een klaterend applaus klonk gisteravond in de sporthal tan de Morssingel na de hoofdklassewedstrijd KangeroesU.S. (A'dam). Dit gold zowel voor het spel van de thuisclub als voor dat van de be zoekers. Het was dan ook weer een echt ouderwetse volleybalwedstrijd met daverende smashes en spectaculaire reddingen van beide zijden. Na veel spanning wist Kangeroes deze wedstrijd met 31 te zowel als de 2e set In de 3e set moest adem komen en hiervan maakte U.S. ge bruik om door een 9-15 setzege de achter stand tot 2-1 te verkleinen. De 4e set wi Kangeroes met 15-13 te winnen. De dames verloren Valkenburg heeft thans aardgas VALKENBURG Gisteravond heeft Valkenburg aardgas gekregen. Om streeks half tien ontstak burgemeester M. A. van der Have in 't Boonrak de aardgasvlam, daartoe uitgenodigd door de directeur van de Lichtfabrieken te Leiden, de heer Y. Ykema. De burgemeester bracht de heer Ykema en zijn staf hartelijk dank voor de manier waarop het werk in Valkenburg is verricht. Hij sprak de wens uit, dat de SLF tot in lengte van dagen aan een zelfstandig Valkenburg gas zullen leveren. De burgemeester legde hierbij de nadruk op het woord „zelfstandig". Valkenburg is de tweede buitenge meente in het verzorgingsgebied v de SLF waar de aardgasvoorziening verwezenlijkt. Technische Unie Wibo en Belcrum. De stand luidt thans: tevreden Scylla 7—12 SVE 7—4 Maasbree 712 Wibo 74 Nedlloyd 610 Belorum 64 Smash 7—10 WGA 0—0 AMSTERDAM Het prospectus der aandelenemissie van Technische Unie (Heybroek-Zélander) noemt de gang AMVJ 7—10 De Treffers 6-0 Docos heeft een goed weekeinde ach van zaken bevredigend. Al hebben de laatste maanden een belangrijke in vloed, c otverwacht men over 196J ter de rug. Niet alleen wonnen de Leide- naars met 8—2 van HCC, maar boven- dat de uitkering per aandeel niet zal achterblijven bij die over 1964 (toen be van JCV. Door deze resultaten staan Eendracht, AVGA en Docos nu boven aan in de hoofdklasse B. stijgingen zijn belangrijk en de mogelijk heid van prijs- of margeverbebering is gering, doch een algemene groei van In de overgangsklasse F leed het derde team van Scylla een 8—2 nederlaag te gen het sterke Wilskracht, de omzet maakte het mogelijk een be hoorlijk rendement te handhaven. De aandacht isgericht op rationalisatie in de thuis wed- afstaan aan Die Raeckse (Haarlem). Vooral in de slotfase liet het geluk onze stadgenotes in de steek. In de le set wist Die Raeckse met 14-16 winnen, waarna in de 2e set Kange- >es na 12-10 weer op setverldes kwanv- 13-15. Die Raeckse moest in de 3e set echter zijn meerdere erkennen in een nu voor treffelijk spelend Kangeroes; 15-12. Tot 7-3 liep Kangeroes in de vierde set uit, Die Raeckse een prach tig slotoffensief in. Kangeroes zag geen nieuw het divdend zal overslaan. Voor al de spinnerij bevindt zich in een con junctuurdal. Misschien is men het diep tepunt voorbij maar er is nog geen dui delijke verbetering. Voor het gehele concern verwacht het bestuur een derbreking van de stijging. De weverij ontwikkelt zich na april bevredigend, de orderportefeuille steunt de goede verwachtingen. Op 26 juni was het bru- to-exploitatiesaldo 3,8 (geheel 1964: 13,6) miljoen, het resultaat vóór afschrij ving en belasting 2,5 min. Hokatex. Ames en Hollantor niet inbegrepen. Men wil enkele spinnerijen richten op de produktie van meer synthetica, waarbij Roombeek van Menko nutig werk zal kunnen verrichten. Bij overneming var Behti en Menko is gerekend met ver wachte verliezen en men meent, dat de ze de resultaten van 1965 en 1966 niet zullen schaden. Certificaten N. J. Menko N.V. kun nen van 26 november tot en met 15 de cember verwisseld worden in royeer- bare certificaten K.N.T.U. In verhou ding 1 op 1. Er is geen voorwaarde voldoende aanmelding gesteld. Officiële beursnotering wordt gevraagd. houders van 4,8 min. gewone aande len of certificaten en 40.000 prioriteits aandelen Menko is reeds overeenstem ming verkregen over ruil tegen 3,03 min. gewone aandelen K.N.T.U. op naam. Voorts worden 10.000 prioriteits aandelen B a. pari ingekocht Voor de overige 2,4 min. Menko is evenveel ZEVEN - ACHT - NEGEN - TIEN (Van een onze TN de kerk van Tienhoven luis- teren vier kopermuzikanten de eredienst op. Hoog gezeten boven de gemeente, kunnen zij nog net uitkijken over de wijde Lek, want het kerkje ligt vele meters onder de dijk, die in de loop der eeuwen steeds hoger is geworden en uit torent boven de lage huisjes. Er worden maar twintig kerkdien sten per jaar gehouden in het kerkje, dat hoog is en wit en zich uitrekt boven het begraafplaatsje, dat geen zerken draagt, want in Tienhoven kent men geen zerken, alleen maar paaltjes met een num- Dat er maar twintig diensten per jaar en dan nog in de zo mer worden gehouden, wil niet zeggen dat de Tienhovenaren niet kerks zouden zijn. Het grootste deel van het jaar kerken ze in Ameide, waar de predikant van beide dorpen woont en dat is niet bezwaarlijk, want het is maar en kele minuten gaans over de dijk. De kerk van Tienhoven stamt uit 1200 en werd enkele jaren ge leden grondig gerestaureerd. Dat is overigens van weinig belang in Tienhoven, want het dorpje, weg gedoken tussen het groen, is klein, droomt en vergeet zo gemakke lijk. Het leeft in zich zelf, laat keert de kerk al 47 jaar met beze men, zorgt er voor de goede orde en is al 45 jaar grafmaker en niet? TTE tijd is niet belangrijk, even- min als de zomergasten, die de laatste jaren naar Tienhoven komen. Het dorpje knikt ze ten welkom toe en laat ze hun eigen gang gaan. Ze kunnen hun tent opzetten op terrein „De Koekoek", 35 ha groot en nog zonder uitein delijke bestemming. Ze kunnen zwemmen in de Lek en als ze een motorboot hebben, kunnen ze daarmee varen of wa- terskieën. Hun boodschappen kun nen ze doen bij de enige winkel die het dorpje rijk is en een «i»r>s- je kunnen ze drinken in 't café. De bakker en melkboer komen uit Ameide. Ameide is trouwens nauw verbonden met Tienhoven: de dorpjes hebben een zelfde burge meester en spelen ook economisch r verslaggevers) Ameide, eeuwenoud, heeft een fraai stadhuis, dat dateert van 1644 en uitsluitend een represen tatieve functie heeft. Dan is daar nog de Fransestraat, genoemd naar de Franse tijd en een oud, dro merig pleintje. Overigens wil Ameide niet dromerig blijven: er is al enige industrie en voor de woningbouw is er 8000 m2 be schikbaar. De vestiging is vrij. Trots wijst Ameide daarbij op zijn centrale ligging ten opzichte van Utrecht, Gouda en Rotterdam. Voor industrie is er een opper vlakte van 8000 m3 beschikbaar, bewijs dat Ameide een stad wil worden. Zover is het echter nog niet: nog fluistert de stilte in de oren en herinneren de huisjes aan een ver verleden, toen het kasteel Herlaer nog de omtrek beheerste tot het verviel in 1800 was het al van de aardbodem verdwenen - en men nu nog slechts de plaats kan aanwijzen waar het heeft ge staan. Overigens heeft het huis Herlaer nauwe betrekkingen ge had met het huis Lippe, waaruit Prins Bernhard stamt. /"NOK de Tienhovenaren dienden onder de kasteelheren. Tien hoven moet even oud zijn als Ameide, hoewel het omstreeks 1000 nog niet wordt genoemd in de annalen. In de kerk ligt nog een grafsteen van Hans Wol- Ook de oude Statenbijbel, die het kerkje rijk is dateert nog uit die tijd. Het dorpje heeft altijd be staan van de landbouw en de man denmakerij en daar komt voorlo pig nog geen verandering in. De 462 inwoners zijn op een gezin na, Nederlands Hervormd. De enkele vrijgemaakt gereformeerden ker ken in Langerak. Ook Tienhoven heeft een uit breidingsplan, niet zo groot als dat van Ameide weliswaar, maai het Overigens ligt het dorpje langs de Lek-Lingeroute. die i« u> door de ANWB en mocht u het eens willen bezoeken, ga dan eens met het pontje waar zelfs twee auto's op kunnen de Lek over, want dan is Tienhoven op zijn aan. Wordt het bod aanvaard, dan zal het geplaatste kapitaal van K.N.T.U. toenemen van 24,4 tot 29,9 min. Het exploitatieverlies van Menko was in de eerste 7'/, maand f 806.000 tegen 1,6 be lasting. zonder deelnemingen, ls 1 mli verlies. Menko heeft de fabreik aan c Brinkstraat verkocht aan de gemeen) en het drukpakket uitbesteed aa Schuttersveld, waar het grootste det van het drukkerijpersoneel kan blijve

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4