Nieuwe Leidse Courant Zware storm - windkracht elf - leverde nauwelijks schade op Symbolische Britse troepen in Zambia fiÜSSSPl Mr. Pieter mikpunt van gelukwensers artola Koningin Elisabeth ten grave gedragen Omstandigheden goed: >E „er was geen water Boel op V1AM geslaagd „Nog een kus alstublieft" Pannen vol nieuws! Herkeuring van Pieter nodig Was Tilburgse bankroof werk van smokkelaars? Commentaren Het Kwartet weerbericht I CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „StMtvasttgh h ghabUvan mijn hart In tagh®n»po«H" Dinsrlap 30 november 1963, 'léste jaargnns Steenstraat 37 Postbus 76 Abonnementsprijzen p.wf 0.83, p.m. 3.55, p'.kw. ƒ10.70 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Dr. C. Rijnsdorp schrijft vandaag over: Mijn Heer vertoeft te komen - pagina 5 ©r Onze verkeersrubriek - pagina 7 Rooms-katholieken ernstig verontrust over besluit van paus In Brussel is imen na een heftig debat tot overeenstemming gekomen over de sinaasappelprijzen. De EEG-com- misis zal met nieuwe vooratellen komen, die voor alle zes EEG-landen (inclusief Frankrijk en Italië) bevredigend zullen zijn zie pagina Ook op pagina 9 is te lezen dat de moderne techniek in staat is luchtverontreiniging te voorkomen. De Mobil Oil heeft de inderdaad strenge voorwaarden om vuile lucht tegen te gaan, geaccepteerd, omdat de directie meent dat ze hieraan kan voldoen. Ter bescherming van de Kariba-dam LONDEN De Britse regering heeft in beginsel besloten een sym bolische strijdkracht, bestaande uit luchtmachteenheden, naar Zambia te sturen. Deze troepen zullen later worden gevolgd door een beperkt aantal grondstrijdkrachten. Londen voldoet hiermee aan iW> Verzoek van president Kaoenda van Zambia ter bescherming van de Kariba-dam. Nadat de Britse regering president Kaoenda gisteren van haar besluit op de hoogte had gesteld, zullen vandaag nog de eerste kwartiermakers in Zambia aanikomen. De volgende voorwaarden i zijn aan de overeenkomst verbonden: de Britse troepen vervullen In Zambia slechts een defensieve rol; terwijl de Britten in Zambia zijn, mogen geen buitenlandse troepen het land binnen- komen. De conservatieve (oppositie)partij zal iber het regeringsbesluit steunen, als de strijdmacht van beperkte omvang is en raat de troepen niet tegen Rhodesië worden reau ingezet. Clifford Dupont, de opvolger van 'den gouverneur sir Humphrey Gibbs, is I op mde rechtstreekser VERKOOP AF FABRIEK AAN PUBLIEK verschaft u aanwijsbaar TIENTALLEN GULDENS VOORDEEL De fijnste wollen stoffen 1 voor tiener, twennie en voor alle dames van elke leeftijd. DE LAATSTE DESSINS DE NIEUWSTE MODELLEN plan enige tijd in het gouverneurshuis in Boelawayo door te brengen. Sir Hum phrey kan daar niets tegen doen, omdat hij Salisbury niet mag verlaten. Kist met schilderijen bij expeditiebedrijf zoe k geraakt ENSCHEDE Een kist met drie schil derijen en vUf tekeningen van de Ensche- dese kunstenaar Jan Dibbet6, die is inge zonden voor mededinging naar het „Ko ninklijk subsidie voor vrije schilder kunst", is bü een expeditiebedrijf zoekge raakt. Drie weken geleden heeft Dibbets de kist verstuurd, maar werd nooit ontvan. gen bij het centrale verzamelbureau, een expeitiebedrijf in Duivendrecbt. Vorig jaar won Jan Dibbets een prijs van 2500 gulden voor zijn inzending de Koninklijke subsidie. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De vijfde storm in de tyd van één week heeft geen nadelige gevolgen gehad en nauwelijks schade opgeleverd. Hoewel de ba rometer in korte tijd een dertig milibar daalde en een zelden voorkomend laagtepunt bereikte en een windkracht van elf (dat is een honderd kilo meter per uur) werd gemeten wees niets op een noodtoestand. De oorzaak hiervan is een gunstige samenloop van omstandigheden: de afgelopen da gen stond er een krachtige zuidoosten wind, die het noor(feeewater gele genheid had gegeven af te vloeien (zodat het door de noord-ooster opge zweepte water nog alle ruimte had) en het was juist doodtij. „Er was geen water", zo werd vanmorgen in kringen van waterstaat en polders gezegd. Wanneer deze storm, die de allure had van een orkaan, zich vorige week had voorgedaan, toen het extra spring tij was, zou de situatie uiterst kritiek zijn geweest. Nu leverden de krachtige windstoten een voortdurend gevaar op voor het ver keer. Ook oudere bouwwerken kregen het te verduren. Zo wankelde gister avond de torenspits van de Ridderzaal in Den Haag. Er werd voor een afzetting gezorgd om te voorkomen dat iemand door de valende spits getroffen zou wor- Dijk Bij Dintelsas was de situatie gisterenen eergisteren spannend. Van de dijk van de Volkenrakpolder was de steenglooiing op twee plaatsen over een oppervlakte van tien vierkante meter beschadigd. Met man en macht heeft men gewerkt om het euvel te verhelpen. Men slaag de erin juist voor de storm op stak. Het water was de afgelopen nacht ongeveer 1.50 meter boven normaal. Dit was niet verontrustend. Nergens sloegen de golven over de dijken en ook de dui nenrij bleef praktisch onbeschadigd. Wel liepen hier en daar, zoals in het oude ha venkwartier van Dordrecht, de kaden onder. Maar dat werd niet ongewoon ge noemd. Diepe depressie De oorzaak van de storm is een zeer diepe depressie, die van de Atlantische Oceaan via Engeland in de richting van ons land dreef. De storm bereikte gister morgen de Golf van Biscaye en de ingang het Kanaal en verplaatste zich daar- aar onze kust. Het uitzonderlijke van deze depressie was, dat de luchtdruk daalde tot een waarde, die nog niet was voorgekomen sinds het begin van de waarnemingen. In de loop van de dag nam de storm af. Intussen had de noordwester recht streeks uit de poolstreken ijzige lucht aangevoerd met regen-, sneeuw-en ha gelbuien. DEN HAAG Het Internationaal Gerechtshof gaat niet in op de Zuidafri- kaanse uitnodigingen en voorstellen bezoeken aan gebieden in Afrika. Het besluit werd niet gemotiveerd. In de twintigjarige geschiedenis het Hof is het nog nooit gebeurd, dat een onderzoek ter plaatse instel de. Vanmorgen in Leidse Academie ROTTERDAM De Verenigde Bank bedrijven delen mede, dat het bod van lOOfc op 436 aandelen N.V. Vlissingse Aannemings-My. (VLAM) thans onher roepelijk is geworden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een breed lachende mr. Pieter van Vollenhoven (27) was vanmorgen om tien over half elf in het Academiegebouw van de Leidse universiteit het middelpunt van een groepje blijde mensen. Van alle kanten werd hij overstelpt met gelukwensen met de zojuist behaal de meesterstitel in de rechten. Daar waren koningin Juliana, prinses Margriet, prinses Christina, de heer en mevrouw Van Vollenhoven-de Lange, de broer van Pieter met zijn echtgenote, mr. J. van der Hoeven en secretaris van de Koningin, met echtgenote. En uiteraard de hoogle raren die Pieter van tien tot half elf het tweede deel van het doctoraal examen hadden afgenomen, prof. mr. J. M. van Bemmelen (strafrecht), prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma (staatsrecht) en de decaan, prof. mr. A. van Oven. judicium naar de hofauto voor het Academiegebouw aan het Rapen burg. Zij verontschuldigde zich te genover de fotografen omdat zij niet gefotografeerd wilde worden. Zy had nog twintig minuten vóór zij in de St. Jacobuskerk aan de Haagse Parkstraat moest zijn, waar zij de mis van Requiem bij woonde, gecelebreerd in verband met het overlijden van koningin Elisabeth van België. De kroon prinses verblijft in verband daar mee in Brussel. Nog eentje Buiten het zweetkamertje was het een en al vreugde rond de met een hand vol papieren ronddraaiende Pie ter van Vollenhoven, die handen te kort kwam om de felicitaties in ont vangst te nemen. Stralend van blijd schap gaven prinses Margriet en haar verloofde bij herhaling gevolg aan het verzoek van de fotograaf, die in zijn zoeker kijkend riep: ,,Nog een keertje alstublieft". Dat sloeg dan op de feli- citatiekus. Na dit plezierige gebeuren ging het gezelschap, waaruit iemand de nieuw bakken mr. Van Vollenhoven een tak met twee rozen in het knoopsgat van zijn rok had gestoken, naar de kamer van de rectormagnificus, prof dr. J. Mr. Pieter van Vollenhoven te midden van een groepje blijde mensen onder wie zijn verloofde priTises Margriet, zijn moeder, zijn schoonzuster en hoogleraren. In Zwitserland zijn demonstraties gegeven, met een nieuwe berm beveiliging, die zo is geconstru eerd, dat een auto wordt opge vangen, maar niet terug op de weg wordt geslingerd. Ook blijft de materiële schade zeer beperkt zoals de foto toont. Een auto rijdt met een snelheid van 80 km. de afzetting in. Een beetje plaat- schade is alles. artola de nieuwe aluminium kookset zit vol met nieuws: 1 extra versterkte bovenrand, prachtig glanzend gepolijst 2 verder mat gesatineerd 3 4 mm dikke bodem, voor het heetste vuur, de heetste vlam (ook aardgasl) Q GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen Duizenden Belgen langs route BRUSSEL Tienduizenden Belgen zyn vanmorgen naar Brussel gekomen om af scheid te nemen van koningin Elizabeth, die, 89 jaar oud, is overleden. Vrydag- avond werd het stoffelijk overschot van haar paleis Stuyvenberg in het flakke rend licht van toortsen overgebracht naar het koninklyk paleis in Brussel, waar vanmorgen de begrafenisplechtigheid is begonnen. Om tien uur arriveerde de Belgische Koninklijke familie; afgevaardigden uit vele landen volgden of waren reeds wezig. Kort hierna droegen grenadiers de Herstel beenbreuk mahoniehouten kist naar de wagen. In de Michelskathediraal heeft kardinaal Suenens een toespraak gehouden, waarin hij onder meer zei „niet in droefheid, maar in de straling van een levende hoop afscheid te nemen van deze hoogstaande vrouw. Wij blijven haar zien bij de sot daten aan het front en de gekwetsten in de hospitalen, naast geleerden, ongeluk- kigen, kunstenaars en schrijvers, als de koningin met het hart zonder grenzen". DE LIER Het in aanbouw zijnde gro te warenhuis van de heer W. van den Berg aan de Burg. Elsenweg werd door een sterke windstoot geheel platgedrukt. Dit warenhuis was voor de helft reeds met glas bedekt. Het betekent dus grote schadepost. Communiqué Op vragen over de toekomstplannen van de heer Van Vollenhoven, wilde men nog geen antwoord geven. De R.V.D. gaf hierover te kennen, dat nog vanmorgen een communiqué hierover zou worden uitgegeven, omdat men dit vreugdevolle gebeuren en de zakelijke toekosmtplannen gescheiden wilde houden. DEN HAAG De militair-geneeskun dige keuring van de heer P. van Vollen hoven, de verloofde van prinses Margriet, op 15 november jL heeft uitgewezen dat het herstel van de beenbreuk nog niet van dien aard is, dat hij thans in mili taire dienst zou kunnen treden. Te gélegener tijd zal de heer van Vol lenhoven opnieuw een keuring onder- TILBURG. De Nederlandse politie zoekt op een verkeerd spoor. De be- rovers van de AMRO-bank zijn geen Marokkanen, maar de groten uit de on derwereld van de botersmokkel tussen Nedenland en België- Aldus een bericht van het Algemeen Dagblad. Elke week gaat een ton Nederlandse boter, die met AMRO-geld gekocht is, de grens over. De blonde Belg die reeds eerder in de bank werd gezien, zou de leider van de bende zijn en de twee Citroëns zouden in Rotterdam zijn gestolen door de contactman van de bende. De smokkelaars van de grens praten erover alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Zij noemen echter geen namen, omdat deze bende die langs de hele grens opereert, niet voor een moord terug zou deinzen. De smokkelaars weten zelfs het hoofdkwartier van de bende, een villa dicht bij de grens. Volgens velen concentreert de bende zich ook op het geldtransport van ander half miljoen gulden dat maandelijks naar de legerplaats Ossendrecht wordt vervoerd, slechts door twee MPT's begeleid. VRIJHEID Van het bepleite vrije of vrijere loonbeleid is nog niet zoveel terecht kunnen komen. Zelfs als overgangs- regel is het thans bereikte resultaat pover. Rijksbemiddelaars, al zo onge veer met groot verlof gezonden, moeten opnieuw in actie komen en de eigen verantwoordelijkheid der bedrijfstakken wordt door een ge middeld percentage begrensd. Het heeft ons niet verbaasd. Bij hoogconjunctuur verdraagt een even wichtig nationaal-economisch beleid zich om de gespannen arbeidsmarkt moeilijk met meer vrijheid. Overigens moet afgewacht, in welke mate de onderhandelingspartners in de bedrijfstakken zich aan het op centraal niveau overeengekomene zullen houden. De werknemers in de textielindustrie hebben al een ver der strekkend voorstel op tafel ge legd en er is al een enkel protest. De moeilijkheden zijn dus nog niet overwonnen. OVERGANG Men mag zich afvragen, in welk op zicht het thans ontworpen loonsys teem een overgangsregeling is. Kun nen regering en stichting, bij een gespannen arbeidsmarkt als deze, ook in 1967 tot groter vrijheid over gaan? Kan men dan de rijksbemid delaars naar huis zenden? Zij moeten nu nog de rode lamp hij sen in geval van te forse verhogin gen Zal dat volgend jaar niet meer nodig zijn? Wij betwijfelen het. Het loonsysteem zal altijd nauw verband houden met de fase van conjunc- Tijdens een hoogconjunctuur moet men zich van een vrij loonsysteem niet te veel voorstellen. Bovendien: zal in tijd van depressie de vakbewe ging op meer vrijheid gesteld zijn? Intussen heeft de Stichting van de Arbeid nog enkele problemen: mini mumloon, koppeling van lonen aan prijzen, werktijdverkorting. Wijs heid blijft geboden. ONAFHANKELIJK In zijn laatste nummer prijst Else- viers Weekblad de kamerfractie der ARP om haar onafhankelijke hou ding, ook in het debat over de finan ciële politiek. Terecht, menen wij. Het blad schrijft: „De heer Roolvink is er de laatste weken in geslaagd in de kamer over zaken, waarover geen afspraken bij de kabinetsformatie zijn gemaakt, een onafhankelijke po litiek te voeren. Hij heeft hier de positie van de AR ingeklemd tus sen twee politieke reuzen zeker mee versterkt". Zo zien wij het ook. Juist in de spanningen en moeilijkheden der laatste weken kon de ARP een be langrijker rol vervullen dan met haar omvang in overeenstemming- Bovendien kan zulk een onafhanke lijkheid de deur openhouden naar de zusterpartij in de oppositie, de CHU. Aan de onderneming tot het uitgeven van de bladen van Het Kwartet De Rotterdammer, Nieuwe Haagse Courant, Nieuwe Leidse Courant en Dordts Dag blad zijn per 1 december a.s. benoemd to*, adjunct-directeuren de heren E. Diemer Gzn. en A. van Egmond, beiden reeds aan ons bedrijf verbonden. Afnemend buiig De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen en afnemend buiig. Kach- tige tot matige, aan de kust aanvankc- lük nog stormachtige westeiykc wind. Vannacht in het binnenland plaatselyk lichte vorst, morgen overdag tempera tuur enkele graden boven het vriespunt. Opgemaakt om 11.15 uur. Wasbeurt: een groot moment' Kinderen kunnen zo vertederend zijn. als zy verdiept in hun spel de grote mensen imiteren. „Mijn was is nog witter dan die van moeder", zal wel een slagzin zijn die niet in een kinder brein zal opkomen. Dergelijke slogans ont. spruiten alleen aan de fantasie van vinding rijke copy-writers, die het een of andere wasmiddel via adver tenties aan de huis vrouw moeten verko pen. Zo'n klein meisje kan haar poppen was doen met een stukje toiletzeep of met ge woon helder water. En als na die was beurt alles aan de lijn hangt, is ze even blij als moeder zelf, na de grote was. Over slagzinnen ge sproken: „De krant kunt u niet missen. is er ook een. En een volkomen waarheids getrouwe. Wij hopen, dat u zegt: „Deze krant kan ik niet mis senMisschien kunt u iemand uit uw om geving deze zin laten nazeggen, via de bol- bon op pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1