Europese Gemeenschappen <;en eigen studio kregt Saxofonist Piet Noordijk won de Grote Jazz Prijs Het geheime dorp Fransen zeiden alleen „Dag!" BRINK «U MODENMJWS Brick Bradford Uit de Haagse hof geplukt" Senmoet alles kan met cetal 11 DINSDAG 30 NOVEMBER 1963 CTHEBGOlVEN-fTHflGOlVIN-fTHERGOlVEN-ETHESGOLVEN CTHERGOlVEN-ETHERGOtVEN-ETHERGOlVEN- I, 4»2 m. VARIA! 7.00 Nieuwe, octotendgymn. 7.23 Licht* gramm muz. en eportages. (7.30 Van de voorpagine: aanslui- end: evtl. wegeninformatiedienst). Nieuws. 8.10 Lichte gramm. muz. en reports - .n alle markte s Symfonle-orli 9.35 Waterstanden. ViPIRO: 9.. VARA: 10.00 Lichte gramm. muz. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 (Nieuws 11.02 Radto- Volks Universiteit: Pi'lmoogst. door H. (Van onze radio- en tv-redactie) BRUSSEL Na vier jaar nog al benauwd zittend gast te zijn ge weest van de Belgische omroep, heeft de pers- en informatiedienst van de drie Europese Gemeen schappen eindelijk een eigen radio- en tv-studio veroverd op de zevende etage van het EEG- gebouw. Voorlopig: moet men het nog doen met één fikse ruimte plus bijbehoren de montagekamer en projektiezaal. Op den duur hoopt men een tweede studio speciaal voor televisie te kunnen in richten. Wat radio betreft kan men in de nieuwe studio autonoom werken, voor televisie echter heeft men nog hulp van de BRT nodig. Er is o. m. nog geen aansluiting op het Eurovisie- net. De afdeling radio, televisie en film van de E. E. G. begon vier jaar gele den hoogst eenvoudig: er was nauwe lijks geld voor. Al heel gauw echter bleek, dat de E. E. G. voor zijn publi- katies deze massamedia niet kon mis sen: er kon nooit genoeg informatie over de activiteiten van de gemeen schappen naar buiten worden ge bracht. Het werd een gulden regel, deze publiciteit zoveel mogelijk bij te staan, niet alleen ten bate van de zes landen, evengoed voor alle landen die belangstelling tonen voor de Europese beweging. Deze medewerking is intussen zo omvangrijk geworden, dat het verschil lende malen kwam tot co-produkties met bestaande omroep- en filmdien sten. Telkens wordt overleg gepleegd over het gezamelijk uitwerken van een idee of een programma-opzet, de organisatorische voorbereiding voor een film of documentaire, het moge lijk maken van interviews enz. BELEMMERINGEN Belemmering ondervond de uitbouw van het werk, doordat men steeds een (altijd gaarne toegestaan) beroep moest doen op de technische installa ties van een der Belgische omroepen, die ook al niet zo dik in hun studio's en apparaten zitten. Men moest dan wachten op indeling, kortom, men had beperkte vrijheid in het uitbuiten van mogelijkheden. De noodzaak een eigen studio te heb ben, werd steeds groter en nu is dus in die behoefte voorzien. Met een eenvoudige plechtigheid is de studio dezer dagen in gebruik geno men: prof. Hallstein hield een korte toespraak en knipte met een gewone kantoorschaar een filmstrook die de toegang versperde, door. Om de degelijkheid van de studio te bewijzen werd toen in een radiouitzen ding direct overgeschakeld naar omroe pen van de zes E. E. G.-landen om gelukwensen in ontvangst te nemen. Dit gebeurde uiteraard op gesloten ke ten. Eerst kwam de voorzitter van de A. R. D. (gezamelijke Duitse omroepen) aan het woord, daarna het Z.D.F., de Italiaanse omroep R.A.I., Te- le-Luxemburg, Nederland, de zender Europe no 1 en vervolgens Frankrijk. Hier was niemans van de omroep O. R.T.F. noch van het ministerie van voorlichting aan de microfoon. Spreker was Fernand Cardin, direc teur van het kantoor van de Coordina tion Radiophonique, die slechts één woord zei: „Salut!" Maar dat werd weer goedgemaakt door vriendelijke toespraken van B. R-T. en R. B. T. HELE WERELD De nieuwe studio heeft een opervlak- te van 80 m2, behoorlijk groot dus, Zij is smaakvol ingericht volgens de modernste voorschriften en kan wor den gebruikt voor radioprogramma's die rechtstreeks worden uitgezonden dan wel op banden vastgesteld. Er kan overgeschakeld worden naar elk land ter wereld. Ook is de studio direct aangesloten op het Europese net. Tijdelijk zijn voorts aanwezig (voor televisie) een kleine camera en enkele monitors en twee filmcamera's met ge luidsinstallatie. Bij het complex behoort een projec tiezaal waar 50 a 60 toeschouwers een zitplaats kunnen vinden, en die in geval van nood ook nog als radiostudio kan worden gebruikt. In de monta ge-afdeling is de technische appara tuur volledig en strekt zelfs voor het na-synchroniseren van films. van B.R.T.-faciliteiten en het zal nog wel eventjes duren, eer aan de ruim ten ook een speciale tv-studio kan wor den toegevoegd: daarvoor is op het ogenblik nog geen geld voorhanden. Niettemin is men dolgelukkig met de- belangrijke eigen aanwinst. Wilt u ook zo graag quizmaster worden? (Van onze radio- en tv-redactie) HAMBURG De Hessische omroep, die in Hans Joachim Kulen- kampf nog altijd een top-quizmaster bezit voor zijn televisieprogramma' wilde er toch wel een paar in reserve hebben. Een oproep voor gegadigden bracht een leger van 1593 enthousiaste candidaten op de been..."twee selec ties reduceerden het aantal eerst tot 150 en daarna tot 20 en die mogen elkaar nu in een finale bekampen. Welja, waarom er geen wedstrijd van gemaakt? Het kijkend publiek heeft er de pret van, zo redeneerde de omroepleiding. Wedstrijden komen trouwens regelmatig voor in het pro gramma „Wie stelt de beste vragen?" en dus riep men nu eens candi- daat-quizmasters op. Het resultaat was wel een beetje overbluffend. Men begon met er 150 voor serieuze voorselectie uit te schie ten, dat was nóg een heel karwei. De 20 die hieruit overbleven, zullen in enkele uitzendingen onder leiding van Hans Joachim zelf moeten laten zien, wat zij kunnen. De omroep hoopt er een viertal reservisten uit over te houden. Zaterdagavond a.s. komt eerste ronde op het scherm. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO 8.20 uur politici en anderen geven commentaar in Parlementaire Spiegel. 8.35 uur aflevering van de wild west-held Paladin in Have gun. 9 uur boksen in Groningen: amateurwedstrijden NederlandWest Duitsland. 9.45 uur vraaggesprek in Interpellatie. Ned. 2 NTS en KRO 8.01 uur 14e aflevering van de serie Het grote Avontuur. 8.50 uur Ballet van Milenko Banovich: Verboden gebied, een pro gramma van de RTB. 9.20 uur Bill Dana Show: José speelt voor Cupido. 9.45 uur nieuws uit de Bondsrepubliek. 10.15 uur 8e uitzending in de serie „Bijbel voor alleman?' VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 AVRO 8.05 uur gaat Coby Schreier weer zangers en zangeressen van het volkslied ontvangen. Ook Jules de Corte is er. 8.30 uur verdere avonturen op het 14-daags bridge-avondje in „4 Sans". 9.45 uur concert door het Promenadeorkest. 11 uur jazz en swing in Ritme Club. Hilversum 11 KRO 7.35 uur eerste deel van de opera Gli Orazi ed I Cunazi van Cima- rosa, Brabantse uitvoering onder leiding van Hein Jordan. 8.45 uur laatste documentaire over de massamedia. 9.15 uur concert van de Internationale Muziekweek: werken van hedendaagse Nederlandse componisten. 10.45 uur Disco rendez-vouw met Victor Conselman. Advertentie Stereo in de auto, 't allernieuwste (Van onze radio- en tv-redactie) NEW YORK De Amerikaanse electronische industrie houdt zich sterk bezig met het lanceren van een nieuwtje, waarvoor men reeds contac ten heeft gelegd met een van de groot ste autofabrieken: stereo-bandappara ten in de auto. Dat wordt pas modern comfort, iets wat niet hoeft onder te doen voor de genoegens die men thuis beleeft. Nu in de States de autoradio al een gewoonte is geworden, moet er nodig een nieuwtje komen, dat lonend is voor de industrie. Daarom deze uitvin ding. Het stereo-effect wordt verwe zenlijkt door voor en aohter in de wa gen een luidspreker aan te brengen. tuinbouw. 12.30 13.10 Aktualiteiten de jeugd. (16.00 Nieuws). 17.00 Voor de zie ken. 17.30 Dansonk. en solisten (opn). 18.00 Nieuws. 18,15 Aktualiteiten. 1630 Uitzending van de Kath. Volkspartij. 1830 Radio Volks universiteit: De maatschappij tot nut van 't algemeen, door Dr. P. H. Schroder. 19,00 Voor de kinderen. 19.10 Licht instrumentaal combo. 1930 Artistieke staalkaart. HUvi •haling (gr.). 7.45 Radiokra Nieuws. 8.10 Gewijde muziek (opn). 630 Nieuws. 832 Lichte gramm. muz 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klass. gramm muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Blaaskwintet: moderne muz. (gr). 1130 Lich te gramm. muz. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Adventsstonde. 13.00 Radiosnelbuffet met actualiteiten, reportages, berichten en lichte gramm muz. 13.45 Licht istrumentaal kwar tet 14.00 Boeren en burgers in Buitenveen, hoorspel (herh. v. donderdag 25 nov. jl.). 1435 Klass. strijkkwartet (gr). 15.00 Radic kamerorkest en soliste: klass. muz. 15.60 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Meisjeskoor er Instrumentaal sextet: lichte muz. 17.0 Jazz- perspectief. 17.50 OverheldsvooriDe pohtie nu. 18.00 Amerikaans a caipellakoor (opn.) geestelijke liederen. 18.30 Spektrum: nieuwt uit de protestants bh rist. organisaties. 18.50 Lichte gramm. muz. 1930 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Op de man af. praatje. 1935 Leger des Heilsmuz. (gr). 19.50 Wereldpanorama. Hilversum UI (FM-kanalen)NRU/KRO 9.00 Nieuws. 9.02 Licht platenprogr. 10.0C Nieuws. 10.0 Aktualiteiten. 10.05 Betty: licht muziekprogr. (gr). 1 liteiten. 11.05 Licht PP praatje. 12.00 Nieuws 02.02 Aktualiteiten. 1205 Licht platenprogr. 13.00 Nieuws. 13.02 Aktualiteiten. 13.05 Bert: licht muziekprogr. (gr.) 14.00 Nieuws. 14.02 Aktualiteiten 14.05 Oevar., platenprogram. NRU/AVRO: 15.00 *".02 Lichte gramm. muz. 1630 blues 16.02 Volksliedjes 1630 Rhythm and gr). 17.00 Nieuws. 173* .•oor de automobilisten. Populair imitatie bontmutsje met moder- ne. bolle rand. In zwart, gtjjs, wit, donker beige en bruin. 16,9$ i Amsterdam Den Haag Rotterdam 'i Kalvers ir. 23 Spuisir. 42 K. Hoogstf. 1 fy Ook telefonisch te bestellen 5t 020 234677, Amsterdam. ff*' Bestelnr. B18 „Ik vind het een hele,eer" (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Ik vind het natuurlijk een hele eer enne nee, ik had het niet verwacht maar ja, ik ben er erg blij mee!" Jazz-saxofonist (alt en sopraan) Piet Noordijk, Rotterdammer, kan stukken beter spelen dan praten. Hij zit er maar zo'n beetje zwij gend bij, nu er te zijner ere een kleine bijeenkomst wordt gehou den in de VARA-studio: bekend making van degene die de Wessel Ilcken Prijs 1965 (ook Grote Prijs van de Nederlandse Jazz geheten) heeft gewonnen. De officiële uitreiking, ook in de VARA-studio, gebeurt op maandag 20 december a. s. en dat is een evene ment in de wereld van de lichte mu ziek. De prijs bestaat uit een som van 2000 uit het Prins Bernhard Fonds en de bekende bronzen trofee, ge maakt door Jan Wolkers. Wat Piet Noordijk met het geld gaat doen? Daar weet hij nog niéts van. De jury, onder voorzitterschap Michiel de Ruyter, heeft opnieuw een lid van Boy's Big Band (verleden jaar was het Boy Edgar zelf) uitverkoren voor de onderscheiding. Het rapport was op zichzelf al voldoende, iemand verlegen te maken: „In het afgelopen jaar heeft Piet Noordijk's muzikale persoonlijkheid zich sterker dan ooit gemanifesteerd. Hij is vrijwel voortdurend creatief en steeds bereid en in staat zich emotio neel volledig te uiten, onafhankelijk van de buiten-muzikale omstandighe den. Instrumentaal staat Piet Noordijk op uitzonderlijke hoogte, waardoor hij een volmaakte harmonie tussen zijn ideeën en het klinkend resultaat weet te suggereren. Hij beschikt over ongewoon rijk toonkleurengamma." En alsof dit alles nog niet genoeg zou zijn om voor de prijs in aanmer king te komen: „Vooral het afgelopen jaar toonde hij dat een geïmproviseerde solo een hechte structuur kan bezitten; deze vormgeving heeft hij gemeen met de allergrootste jazz-solisten." Piet Noordijks talenten, zo verne men wij verder, zijn vooral gebleken uit zijn spel in Boy's Big Band (waar van hij een der sterkste solisten is) en het Misja Mengelberg-kwartet. Voornamelijk door het musiceren in deze groep is hij gegroeid naar zijn huidig niveau. Piet Noordijk werd op 25 mei 1932 in de Maasstad geboren. Zijn muzikaal talent erfde hij zowel van vaders als van moeders zijde. Twee van zijn oudere broers zijn ook beroepsmusici geworden. Toen hij 12 jaaar was. begon broer Cees, toen al saxofonist, Piet klarinet- te geven. Na anderhalf jaar stuur de hij hem naar Huib Steendijk om verder te studeren: Huib was toen juist afgestudeerd aan het Conservato- m. Drie jaar volgde Piet zijn lessen werd ondertussen lid van het Rot terdams Kamerorkest onder leiding "in Piet Ketting. Hier werd hij echter ontslagen we gens telkens te laat op de repetities komen én...jazz-spelen. Piet meende nu zijn klarinetstudie af te ronden op het Rotterdams Conservatorium, maar slaagde daar na twee jaar voor het eindexamen orkestspel. De militaire diensttijd naderde en Piet Noordijk had 2ijn eigen plan: hij nam snel vioolles, om als klarinet tist-violist te kunnen solliciteren bij de Marinierskapel. Hij veroverde daar een plaats nadat hij zes weken ir Duitsland voor de Amerikaanse troe pen had gespeeld en...nam na korte tijd alweer ontslag. Voorts werd hij als dienstplichtige bij de LUWA ingedeeld en daar speel de hij twee jaar als altsaxofonist in een eigen combo voor de RAO. Het jaar 1956 bracht hem terug in de burgermaatschappij en daar ging hij regelrecht de lichte muziek in. Eerst was hij een van de All Stars van Wessel Ilcken, daarna stond hij samen met broer Cees op Rotterdamse podia, en nu treedt hij in het Misja Mengel bergkwartet en in Boy's Big Band, hij speelt by Thom Kelling Latijns-Ameri kaanse muziek en in een ander ensem ble Dixieland. Kortom, zijn veelzijdig heid brengt hem overal. Wie zijn spel eens extra wil beluiste ren (dat is altijd een feest, zei de juiy ons) kan dat doen in een VARA-televi- sieuitzending Signalement op maandag 27 december a. s. POTTER'S CATARRH PASTILLES Televisie morgen geleden nog strijd gevoerd voor het Moeder schudde afwerend het hoofd, recht de haren te laten groeien, zoals Toen ging de familie op bezoek bij de scholieren het wilden en de direc- opa. Ze waren er nog geen kwartier teuren niet, thans zijn lange lokken of zoonlief had het vest al op het het merkteken der beatgroepen zoeken de scholieren het in wat het vest anders. Op de ene school is de parapluie in. Op andere de trui een geminacht kledingstuk. Nog onlangs is er op een der middelbare scholen getracht een paleisrevolutie te ontketenen, toen een nieuw gekozen penningmeester Maar ze liepen allemaal mee. Vader en moeder en de zestienjarige zus ook. Langzaam toog de stoet de trap op, dan naar opa's slaapkamer. De grote kast. de taille. Opa luisterde verbaasd naar die har- tewens, negeerde de boze blik van pa op de zoon en he' den van moeder. jw.iuis„rccoict „Wou jij zo graag een zwart de leerlingenvereniging het presteerde hebben, mijn jongen? Opa m aarzelen e het bed n zonder zelfs maar te een uit. Legde het pak op trok de hoes er af: een mèt trui en zonder jasje op een vergadering te verschijnen. Daar scholieren nog afhankelijk zijn van de scheutigheid der ouders, wordt er in menig Haags huis hardnekkig gevochten. Er moeten nieuwe modieu ze kleren komen. Een jasje zus, een das in pop-art. en een vest met zoveel knoopjes. De kinderen zeggen: Het moet. De ouders zeggen: neen. Ouders kunnen verschrikkelijk hard zijn, maar groutouders zijn dikwijls de verwenners, die de noden van het jongste volk begrijpen. Zo dacht een scholier, die meende dat hij zo langzamerhand niet meer naar school kon gaan, indien zijn jonge leden niet omsloten werden door een vest. Geen gekleurd of geruit vest zoals al jaren in de mannenmode is doorge drongen, maar een zwart vest, nauw „Pas eens", zei hij tegen d« totaal verblufte jongen. Even later stond de jongen voor de spiegelkast in zwart vest, nauw in de taille. Hèt vest. Het vest, dat hij zo hevig begeerd had. Hij yoelde met een voorzichtige vinger over het glanzende laken, telde de knoopjes. Niemand durfde iets te zeggen, alleen de ogen van de jongen blonken De jongen knikte, bedacht zich snel me^ Urote vraag. Het nieuwe oude vest of hij de prijs en winkel noemen of liever nog even doordou wen? Het was voor opa's portemon- naie beslist een hele hap. „Een zwart vest, nauw in de taille", dacht opa hardop en hij keek er zo mild en peinzend bij, dat zelfs de jongen er stil van werd. „Wacht eens even, wacht eens", mompelde opa en stond wat stram op, wenkte de jongen om mee te gaan. „Je mag het hebben", zei opa, „Wees er zuinig op. Het is van mijn 'ierenveertig jaar 54 Ze waren beiden opgesprongen en hielden el kaar zonder dat ze het wisten bij de hand. „IJzig", zei Annet. „Oh, maar er vliegt een ja ger omheen om ze te beschermen. Ze hebben haast geen vaart. Ik zou er niet graag inzitten." Opeens sloeg ze haar handen voor haar ogen, boog een ogenblik haar hoofd naar Joeps schouder....„Die valt!" zei ze met een stem laag en schor van emotie. Hij zag het ook. Er kwam een zwarte rookpluim achter uit het vliegtuig, gevolgd door een lange rode steekvlam. Het toestel stond een moment stil in de lucht, trilde als een gewond dier en terwijl het begon te draaien, te wervelen en te duiken, omgeven door omhoogschietende vlammen, liet een der vleugels los alsof hij in zijn eentje een zeiltocht door het heelal begon...Het toestel stortte als een laaiende toorts naar beneden. Het greep Joep en Annet zo aan, dat ze elkaar stevig vast hielden en pas weer op dorsten te kijken, toen de klap van het vallende vliegtuig verstorven was. „Zie, wat is dat?" Annet wees. Tegen de donke re lucht boven de bossen ontplooiden zich witte paddestoelen, de een na de ander. „Parachutes," zei Joep en hij zuchtte opgelucht, „ze zijn eruit gesprongen, zes tel ik er, nee ze ven...." „Daar komt er nog weer een," wees Annet. „Acht...Wat ontzettend jammer, dat het te ver weg is om ze te redden...Kom, vooruit, we gaan die kant op, het kan niet ver van het Geheime Dorp zijn." Joep greep zijn fiets. „Óch, wat geeft dat, de Duitsers zijn ons al lang voor!" „Dat misschien wel, maar we moeten proberen DOOR H. EL VAN NUNATTEN DOFFEGNIES binnen te zijn voor de Duitsers de hele boel afzet ten. Die Amerikanen laten zich ook zo een-twee-drie maar niet vangen. Als ze krijgertje gaan spelen, heb je kans dat het Geheime Dorp buutpaal wordt." Toen ze, na een racetocht, doodmoe en adem loos, bij Bonsma aankwamen, was daar alles in rep en roer. Het vliegtuig was vlak in de buurt neergekomen en de Duitsers waren al bezig alle toegangswegen naar het dorp af te zetten. Het leek maar beter de tentbewoners zolang binnens huis te halen en de tent in allerijl af te breken. De omgeving en de tuinen zouden zeker afgezocht worden. „Lieve hemel," zei Annet, die bezig was aan het fonteintje in de gang haar polsen af te koelen met het ijskoude water, „ze sleuren je overal met de haren bij." Maar ze was alweer een van de eer sten die hielp met het in veiligheid brengen van de inventaris der tent. Tante Christina en Bonsma liepen het hele huis door om schuilplaatsen te zoeken voor zeven „Zijn het Wehrmachtssoldaten?" vroeg Bonsma aan Joep, die achter hen aan liep om verslag uit te brengen. „Ja, driehonderd zowat, maar er schijnt nog meer in aantocht te zijn. Nu, ik heb goede hoop, dat dat akkefietje met die Amerikanen goed af loopt. Ze zullen wel gegrepen worden, maar van huiszoekingen hebben die domme boerenjongens geen kaas gegeten. Maak je maar niet te dik, tante Christina. Als je beschermelingen maar een beetje uit het gezicht blijven, lopen ze niet veel ge vaar." Die avond, toen Joep en Annet zich gereedmaak ten om langs allerlei sluipwegen te trachten de ondergrondse hut te bereiken, werd er gebeld. Dat gaf een agitatie, want het was na acht uur en er was een verordening aangekondigd, dat niemand na achten op straat mocht komen. Bonsma was er niet; hij was met tante Christina meegegaan. Joep, die door het kleine ruitje naast de voor deur loerde, fluisterde: ,,Het is geen Duitser, een boer of zo iets. Oh, ik zie het al, het is de boer van de kleine hoeve vlak bij de grote weg!" en meteen deed hij met een grote zwaai de deur open, „Nu, jij durft zeg! Weet je niet dat de Duitser* geordonneerd hebben, dat we met de kippen op stok moeten?" De man stapte bedaard uit zijn klompen en toen de deur veilig achter hem dichtgevallen was, zei hij „Ja, ik dacht, ik moet toch maar effen hier op an om te zeggen, da'k drie van die snuiters, die vanmiddag uit de lucht zijn komen vallen, tegen ben gekomen in het bos." Wordt vervolgd vraag ban dleiding in de winke!

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11