Bizet's opera Carmen uitstekend op tv KRO bofte met het weer Geslaagde televisiedag ging er in als koek 9 MAANDAG 29 NOVEMBER 1965 ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN ,3P"- I Bfonchïleften Hoestdrank in tobletvorm.95ct ITHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN. Mogelijk in Boxmeer Halve ton bijeen voor viscentrum gehandicapten HILVERSUM Een apart tintje heeft het aan de KRO-feestdag gege ven, dat er via Kanjer Koning Bouw man uit Weesp plotseling een inzame lingsactie werd ontketend en wel voor het stichten van een viscentrum voor gehandicapten, die daar dan enige da gen kunnen verblijven om zich rustig aan hun geliefde sport te wijden. Eer de dag om was kreeg dit plan steeds vaster vorm: tenslotte was er meer dan een halve ton bijeen aan geld en materialen, bouwtoezeggingen en wat niet al (tot lunchpakketten toe!), en er zal zeker nog meer bin nenkomen. De hartelijke instemming welke mi nister Biesheuvel betoonde toen de prijswinnaar zijn duizend gulden di rect voor dit door hem bedachte doel beschikbaar stelde („Ik heb aldoor ge dacht: hard werken, want ik wil de prijs winnen, juist hiervoor!") zal daar beslist toe hebben bijgedragen. De heer Bouwman smeedde het ijzer toen het heet was: heel Neder land aan de beeldbuis en de minister op twee passen afstand! Al dadelijk begonnen bij de KRO de telefoons te rinkelen. De telefoonposten waren de ze dag geheel bezet, omdat men „op eventualiteiten" rekende. Nu, en er kwèm een „eventualiteit". Voorlopig kon men niets anders doen dan het telefoonnummer van de KRO herhaaldelijk opgeven, maar aan het eind van de avond verscheen er een inderhaast met goedkeuring van de PTT opgediept gironummer. Bijzonder verblijdend voor initiatief nemers en gehandicapte hengelaars beide was het wel, toen de burgemees ter van Boxmeer liet weten, dat hij met zijn gemeentebestuur zal overleg gen of men een goed viswater plus 80 ha grond, dat voor de onderneming heel geschikt zou zijn, ter beschikking kan stellen. Intussen waren de aanbie dingen voor pootvis al meervoud ge worden. Wat kan het Nederlandse volk toch fijn reageren, als er om hulp wordt gevraagd. Het ging hier nog niet eens om een van te voren aangekondigde actie, er werd zelfs geen wens tot di recte hulp uitgesproken, maar de bij dragen kwamen evengoed én snel. Dat dit een origineel en bijzonder goed doel is, heeft blijkbaar menigeen dadelijk begrepen. Gelukkig. HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws, i Lichte gramm. 8.15 Morgenwijding. 9.00 Lichte orkestmuziek (opn). 12,27 Land- tuinbouw. 12.40 Licht ■nsemMe. 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal en beursberichten, 13,30 Stereo: Pianoduo (opn) 14.00 Lezing grammofoonplaten. 14.40 Schoolradio. Parijs. 19.05 Gamelan. 19.35 Muzikale lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Volksliedjes. 20.30 Radio strip. 21.00 Dansmuziek. 21.15 Radar. 21.45 Promenade-orkest. 22.25 Ik geloof, dat praatje. 22:30 Nieuws 23.00 Jazz- en dansmu ziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte gramm. (7.30-7.32 Nieuws. 7.45 KNAC/ANWB wegen informatie). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte gramm. (8.30—8.32 Nieuws). 8.40 Voor de hulsvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Muziekprogramma. 10.50 Lichtbaken. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gramm. 12.03 Lichte koorzang (gr.). 12.20 Voor het platte land. 12.30 Nieuws. 12.50 Lichte gramm. 13.35 Voor de plattelandsvrouwen. 13.45 Muzikaal B-. 14.45 Godsdienstige vorming. 15.00 Muzi- ial programma 16.00 Voor de zieen. 16.30 Gebedsdienst. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Voor padvinders. 17.50 De Curacaose samenle ving. 18.00 De Zilvervloot. 18.20 CR.U. 18.30 Stereo: Licht ensemble. 18.50 Vragenbeant- woording. 19.00 Nieuws. 19.35 G4i Orazl ed i Curiazi. opera. 20.45 Klankbeeld over com municatie. 31.15 Instrumentaal ensemble. 21.50 Orgel. 21.55 Geestelijke liederen. 22.15 Gods dienstige vorming. 2250 Nieuws. 32.40 Epi loog. 22.45 Lichte gramm. 23.5524.00 (Van onze radio- en tv-redactie) JJET mag wel een unicum heten dat men voor het welslagen van een 16-urige jeestdag hoopt opniet zulk gunstig weer. Maar de KRO had zaterdag weer tje nodig, dat iedereen thuis hield (ook al trad er enige stagnatie op door het uitblijven van enkele medewerkers die in Amsterdam moesten zijn) en heeft daarom met sneeuw, regen, koude wind en on aangename temperaturen geweldig geboft. In miljoenen huiskamers bood de televisie op deze dag wel kome afleiding en vooral veel prettig amusement. Het was een feestviering die klonk als een klok, want wij mogen gerust zeggen dat elk van de 16 uren beeldfestijn keurig verantwoord was en een heel fraaie afwisseling inhield. Wie de hele 16 uren uitkeek, zal tenslotte 's nachts om half één, toen de aardige NTS-commentatrice Eugenie Herlaar voortijdig uit het beeld ge draaid was en de derde KRO-omroep- ster-van-de-dag iedereen welterusten had gewenst met tuitende oren en knipperende ogen in bed zijn gerold. Een te verwachten enquête zal ons later informeren, hoeveel kijklustigen dat wel zijn geweest. Maar wij moeten toegeven, dat het heel moeilijk was te besluiten, welk programma-onderdeel men nu eens „zou laten lopen", aange zien elk op zichzelf aan de top stond. Natuurlijk heeft de KRO met deze hoge prestatie niet laten zien, hoe het op een doorsnee „hele tv-dag" kunnen gaan, daarvoor waren er te veel uitzonderlijke programma's en dat zou dus veel te kostbaar wor den. U zult hebben opgemerkt hoe er aan deze 16 uren niet één strip of feuilleton te pas kwam: er was zelfs geen minuutje gereserveerd voor Kro- nanza (hetgeen van goede smaak ge tuigde, men bedelt niet om leden op een jubileumfeest!) en dat zou nor maal natuurliik overvloedig het geval moeten zijn. Trouwens, een dergelijk „teveel" dat deze dag in feite bood, zou geen kijker regelmatig kunnen Maria Carloforti overleden (Van onze kunstredactie) NEW YORK Maria Pos Carloforti, die in de eerste helft van deze eeuw als operasopraan benoemd was, is zondag in de ouderdom van 75 jaar overleden. Zij werd geboren te Venetië en zong hoofd rollen in de vroegere Keizerlijke Opera te Berlijn, de Scala van Milaan, in Ham burg en Straatsburg. Later werd Maria Carloforti concert- Zangeres: zij zong vele moderne werken en nam deel aan de continentale pre mière van Strawinsky's „Mavra". Dit werd toen door de componist zelf gedi rigeerd. In 1917 trad zij in het huwelijk met de Nederlandse tandarts Julius Pos In 1939 vestigden zij zich in de Verenig de Staten. Ofarims bedreigd ULM Een anonieme waarschu wing dat op Esther en Abraham Ofa- rim een bomaanslag zou worden ge pleegd, deed de politie hier zaterdaga vond op volle sterkte uitrukken naar hun concert. De Ofarims waren zicht baar nerveus, toen zij optraden onder politiebescherming. Er gebeurde echter niets. De politie zoekt nog naar de afzender van de schriftelijke waar schuwing. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS 8.30 uur film over het oerwoud. i 9.00 uur speelfilm „Misdaad door hartstocht wel bedoeld voor vol wassenen. 8.01 uur eerste aflevering van een uit 18 delen bestaande detective- serie „Tim Frazer". Van de BBC. 8.25 uur zingt de jonge Franse zanger Jean Arnulf eigen liedjes. 8.50 uur gesprekken over literatuur. 9.50 uur jazzmuziek. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 8.05 uur quiz tussen twee bedrijven. 8.30 nur liedjesprogramma. 9.20 uur hoorspel „Huiszoeking" met misdaad en andere spanmngei 11.15 uur studentenrubriek Almanak. 11.30 uur hedendaagse Franse muziek op de plaat. Britse omroep-uii voering. Hilversum 11 KRO 8.00 uur amusementsmuziek. 8.40 uur hoorspel „Horloges", een smokkelgeschiedenis. 9.20 uur serieuze muziek, afgewisseld met avondoverdenking en boekbesprekingen. 11.00 uur koraalmuziek. verwerken en juist daarom is zo'n spe ciaal verschijnsel op de buis heel aantrekkelijk geweest. Tijd vloog om Mét ons zult u hebben ervaren, hoe de hogelijk gevarieerde Brandpuntuit zending (4 uren aan één stuk) de tijd als het ware deed omvliegen. Het pro gramma mocht er dan ook zijn, met grote reportages uit Majorca en Marok ko, behoorlijk schril in tegenstelling en nieuw van onderwerp, naïef afge wisseld met liedjes door het Cocktail trio en wat kolder van Adèle Bloemen- daal, die de samenkomst in Bellevue levendig hielden. Een aardig halfuur tje voor de kleintjes, een directe over schakeling naar Parijs waar ook weer eens over een „ander" object werd ge praat, nl. over het St. Nicolaasfeest, dat daar jaarlijks door de „Nederland se kolonie" wordt gevierd. Een uitste kende reportage uit Polen, veelzijdig en niet zo tobberig, wat aardige inter views en een modeshow met quiz, waaraan vooral de dames haar hart konden ophalen. Een van de hoogtepunten in deze boeiende uren was voor het laatst be waard: de prijsuitreiking in de lange viswedstrijd. Minister Biesheuvel, die vrolijk opmerkte dat hij het plezierig vond „na zo'n nachtelijk debat over de loonpolitiek" dit werkje te mogen ver richten, stond er zo fris en geïnteres seerd bij, alsof er geen lang Kamerde bat had bestaan. In een geestige toespraak prees hij het initiatief dat de KRO heeft geno men met deze Kanjer Koning Competi tie, niet alleen omdat de wedstrijd de sportvissers zoveel genoegen deed, maar ook omdat de rijksinstelling voor visserij-onderzoek en de musea plus dierentuinen er zoveel profijt van hebben gehad. De hengelsport, aldus de minister, is nu ook regeringszaak geworden, er is een ton voor uitgetrok ken op de begroting. Nadat hij het overheidsbeleid in deze had toegelicht zeide hij te hopen op kritische belang stelling, maar ook vertrouwen in en medewerking van de hengelaars ten opzichte van dit beleid. Bij herhaalde hulde aèn de KRO 'vertelde minister Biesheuvel nog „dat Artis nu een sneep in zijn aquarium heeft, hetgeen sedert mensenheugenis niet is voorge komen". Startschot Doordat de minister voorts de heer Bouwman uit Weesp kon uitroepen als Kanj'er Koning vanwege diens geweldi ge snoekvangsten, werd onverwacht het startschot gegeven voor een sponta ne actie, welke de gehele dag en avond bleef lopen: het bijeenbrengen van gelden en materialen voor een viscentrum voor gehandicapten. Een ogenblik later was het alweer tijd voor grapjes van Jan Blaaser met „alleman" (echt of gespeeld!) op de zomerse Amsterdamse Dam, waar men nog gezellig in gebloemde jurkjes en colbertjasjes samendromde: heel be haaglijk om te zien bij een nu witte wereld buiten. Jan Blaaser weet met zulke dingen goed raad en dus viel er wel te lachen. Lang mocht het niet duren, want in Treslong werden fraaie kunsten ver toond in Piste met een vooral bewon derenswaardig nummer van de Carlos Twins die zich precies synchroon in de griezeligste bochten wrongen en daar na kregen we nog eens weer de „afge lopen 40 jaren te zien, nu via de KRO-bril. Heel goed. Wie dacht, dat na Piste de kindercir cus-show wel erg zou afvallen, deed toch goed aan de buis te blijven, want het was een bijzonder leuk program ma. Ze spelen toch wat klaar, die kin dercircussen! Wie keek niet vertederd naar de twee Warmondse meisjes van Atleta, met hun keurig gedresseerd hondje Toto, dat het beslist kon opne men tegen zijn professionele collega's van het grote variété, naar de „aapjes" uit Amstelveen en de tafela- crobatiek uit Heerhugowaard? Jam mer, dat de gedurfde luchtacrobatiek (zonder net!) van de handige ama teurtjes uit Goes zo slecht was opgeno men, dat men er te weinig van kon zien. Meer jeugd Een goede stoffering voor de latere middaguren vormde de finale van de muziek- en declamatiewedstrijden voor scholen. Aardig spelende orkes ten en opvallend goede declamatie wa ren het luisteren meer dan waard. Tens en Twens kregen hun deel nog in een tienerfestijn compleet met pro minenten en toen was net half zes en kon niemand weglopen bij Wim Sonne- veld in de 563ste voorstelling van zijn jubileumshow, behalve misschien dege nen, die hem al in de schouwburgzaal hadden gezien. Wim Sonneveld speelt op het grote publick: zijn conference en liedjes zijn niet ingewikkeld, neigen altijd wel ergens eventjes naar het platte, maar houden een speciale bekoring voor een leger enthousiasten, dat ook nu weer volop kon genieten van dwaasheden, aangedikt door Marijke Merckehs als Ie werkster Catootje. De lange avond verging met als inzet de nieuwe quiz van Zwitserse makelij en dito allure, een nogal kost baar programma met sterk-opgesmuk- Dat de K.R.O. met.de Lu.-opvoering van Bizets opera Carmenvoor een vrolijk slot van haar jubileumviering gezorgd heeft, kunnen we niet bewe ren. Het loopt met de mooie Carmen en haar jaloerse, afgewezen minnr.ar heel tragisch af. Maar het is wel een uitstekende voorstelling geworden, waarin goed gezongen en goed geac teerd werd. Het „play-back"-systeem heeft als voor deel. dat de zangers zich apart op de mu ziek en het spel afzonderlijk kunnen con centreren maar de moeilijkheid ligt na tuurlijk in de montage. Nu is zo'n ingewikkeld en kostbaar procédé beslist niet voor alle zangers nodig, bijv. niet voor Cora Canne Meyer, die een even groot vocaal- als acteer talent bezit, en ook niet voor Guus Hoek man. of Jos Burcksen. Maar goed, men heeft hier de gewone operavoorstelling te maar in wezen vrij onnozele behen- digheidsopgaven, waarvoor weer dik geld in de prijzen werd gestoken. En uur duur amusement voor „de massa", spannend gemaakt doordat kijkers erbij betrokken worden, door het opdraven van echte geiten en een gan se kapel uit Limburg, een burgemees ter op het scherm en het schenken van liefdadigheidsgiften... het kon niet op. Maar het zou wel fijn zijn, als spellei- der Kees Schilperoort wat minder j hard schreeuwde in de microfoon, het is zo vermoeiend. Even rust genoot men bij het fijnzin- nige programmaatje van Jules de Cor-i te, die ook zijn oude succesnummertje j „Regientje" nog eens van zolder had j gehaald, en waarbij men nu eens kon zien hoe dat gegoochel met platen in z'n werk gaat. Glanspunt Het glanspunt van de avond vormde de unieke opvoering van de Ameri kaanse musical „Oklahoma", nooit eerder op enig scherm ter wereld ver toond. Rijk van aankleding en monta ge, een tikje rommelig doordat de Mit chell-Singers niet met de Nederlandse tekst overweg konden, waardoor hun balletten en koren los kwamen te staan van het geheel. Maar een spran kelende voorstelling met goede hoofd rollen en een hele aanwinst in Gerrit van Triest uit de States, die met de allerliefst zingende Thérèse Steinmetz een charmant paar vormde. Voordat Caterina Valente met een stralende show hoewel zij plotse ling zeer veel aan het sentiment offert! tegen middernacht het programma ging besluiten, kregen wij de documentaire „Grenzen", een werk waaraan een wereldreis voor het team Truyman-Zonneveld vooraf ging, te zien. Een kundig samengesteld, infor matief programma, waarin de voortref felijkheid van het beeld nu eens meer kans werd gegeven dan het lange ge sprek. Vermelden wij nog, dat de vooroor logse speelfilm Jongensstad het 's mid dags tussen al het actuele en nieuwe bijzonder goed deed. Advertentie willen overtreffen en dat is hier gelukt, evenals in de „levensechte decors" en in menige massa-scène. Alleen bij de op tocht van de „toreador" in de laatste acte kon men het te kleine toneel van de En- schedese Schouwburg niet oovangen. Overigens alle lof voor de produktie tn Thorwald Dudok van Heel. alle lof _jk voor Anton Kersjes, die deze Carmen opvoering dirigeerde. Hij liet de zangers voldoende gelegenheid tot uitzingen, hij coördineerde het Kunstmaandorkest en de vocale bezetting, hij nam goed tempi. De ster van de voorstelling was Cora Canne Meyer, die de Carmen-rol door en door beheerst. Maar Arjan Blanken als Don Jose was voor ons een grote verras sing. Hij zong uitstekend en zijn toneel stijfheid was verdwenen. Zo'n psycholo gisch indringende vertolking van deze rol als Frans Vroons placht te geven (men zag daar een mens in stukken gaani is hem nog niet gelukt, maar zijn uitbeel ding was de moeite waard. Jeannette van Dtfck toonde oen lieve Micaela, Henk Smit bleek eigenlijk wat te weinig persoonlijkheid te hebben voor de „veroveraar", maar kon zuiver vocaal wel voldoen. De kleinere rollen waren in goede han den, zodat de beroemde ensembles, het Hilversum I. 402 m.: AVRO: 18.00 .25 Lichlc orkestmuziek. 18,50 Voor geren, f9.20 Op de pi: 19.45 Samen- ikkelingslanden. 20.00 20.55 Muzikale lezclng. 21.10 Mezzoso en piano. 21.20 Hoorspel. 22.30 Nieuws. --emble. 23.15 Almanak, muziek (gr.) HU vi BBBMBNCRV: 18.00 Kon. mil. 18.20 A.R.P. 18 30 Geestelijke liederen Openbaar kunstbei" Radiokrant 19.30 Kla- 19.00 Nieuws. 19.10 amm. 1935 Op^de al. 20 00 Stereo: lichte gi Hoorspel. 21.20 Modi 21.50 Moderne muzu... king. 2230 Nieuws. 22.40 Boekbespreking. 22 50 Stereo: Licht ensemble. 23.00 Moderne gramm. 23 25 Muziek van eigen tijd. (opn.). 23.55-24.00 Nieuws. kestmïiziek (opn.). ziek. 22.15 Avondoverden- kwintet in de tweede acte. de kaartle zersscène in de derde acte. uitstekend slaagden. De K.R.O. had het waagstuk aange durfd de tekst in het Nederlands te ver talen. Alfred Pleiter zorgde voor een zingbare en verstaanbare tekst, maar wü prefereren toch de Franse tekst. dra H. Kokee-van de Bergen Brick Bradford Caper. 19.20 Openbaar kunstbezit. 19.35 Flip- Eer. 20.00 Journaal. 20.20 Ger. Politiek Ver- ond. 20.30 De eerste schreden ln het oerwoud. 20.55 Socutera. 21.00 Misdaad door hartstocht, speelfilm. (Belde keuringen: 18 jaar). 22.30-22.35 Journaal. 22.10-22.15 Journaal, Draadomroep vanavond o.l.v. William Steinberg. 2. Symphonle In G gr.t. op. 88. Allegro con brio. Adagio. Alle gretto graziose - Coda. Molto vivace. Allegro ma non troppo. Phiïharmonia Orkest o.l.v. Carlo Maria Giulini. II. Béla Bartók. 1. Deux portraits op. 5. Andante. Presto. Rudolf Schulz, viool; RHAS Symphonie Orkest Ber lijn o.l.v. Ferenc Frlcsay. 2. Concert voot piano en orkest nr. 2. Allegro. Adagio. Presto. Adagio. Allegro molto. Géza Anda. piano Symphonie Orkest van Radio Berlijn o.l,v. Ferenc Frisay Uit de Haagse hof geplukt" De zenuwenweek is begonnen. Nog ten verdoen, n een goede vijf dagen en het moet ha£dop zeggen, allemaal voor elkaar zijn. Hier in dat kun je nooit kamer: Dat Canadees was. Tenslotte het uitdenken Hij reageerde met de vraag: zwart huis loopt het boos gerucht, dat ik op prises. Sinterklaas draait nou eenmaai of blond? 6 december al begin aan de volgende elk jaar weer in dezelfde kring 1 sinterklaas cn een tikkeltje waar I, elke meesterlijke vinding ii n dat wel Het begint met papiertjes éénmaal te gebruiken. De rollade van onvoorstelbaar. Hij weigerde de ka- - - -4J- -""--'.pudding, de sluitap- mer te verlaten, deed zelfs pogingen eindeloze kluwen- onder de krantenbende op de vloer te n-geheim hebben in een ver duiken. Van onze kant weigerden wij verleden al afgedaan. Het zeemonster, de mop te laten mislukken, wezen de hoed-met-dubbele-bodem en de hem op zijn ben ik dan prompt vergeten waar ze mot- gebleven zijn en zo moet er toch opnieuw ingeslagen worden. Mogelij ke cadeautjes, die ik zo in de -loop van het jaar tegenkom zijn een heerlij ke reserve, maar in de loop van het jaar blijken er altijd verjaardagen in de vriendenkring te zijn, die pas op het laatste nippertje en steevast na sluitingstijd der winkels, bekend wor den. Dan duikt iemand haastig in mijn geheime bergplaats, pikt er wat uit en ontdekt tegelijkertijd nog iets anders, dat ik terecht als een enorme kiekkast-met-verrassing verrassing gedacht had. En zo is eind sen, maar niet Zenuwenweek begonnen Maar het ergste is, dat ze ook - Dus maak ik er elk ji__. altijd gebeurt er wat geks kop valt er op het verkeerde ogenblik af, of iemand prikt zich aan de nationale vlag van zijn vaderland, die hij hoog te houden had; de Nederlandse streng heid inzake levenswandel. De stakker probeerde uit te leggen, dat hij thuis al een meisje had en deze blonde hem tot een kopje koffie samen verleid had en hij niet van plan was de relatie in welke vorm ook voort te zetten. „Zeg het haar dan maar flink", lokten wij hem. En opeens met opgestoken zeil snel de hij deurwaarts. Riep opgelucht dat ze al weg was, zag de pop niet eens. De gein ebde weg. aar Of hij dan niks, helemaal niks ge- De zien had" niet, maar op het zelfde ogenblik ingewijd werd in de slnterklaaspret. ontvliedt mij elke begeerte. Lanr - ----- 'Les' dat wel verklappen?" Hij had heus ernstig geprobeerd c siriterklaasgedoe te begrijpen. heimgehouden terd, heldhaftig verdrongen, zijn ver- maaxt en in dwenen. De dag na sinterklaas zal ik Een belletje herinneren met knagend het flatportaal neergezet, is altijd wel te organise- ig imitatietalent werd zelfverwijt. Ik weet alleen nog waar- een gesprek aan de deur gearran- e per se hun goeie geld niet r geerd. Toen de boodschap Senmoet 53 „Natuurlijk kunnen we niet voorzichtig genoeg zijn, maar we zouden toch uit Arnhem een seintje krijgen als er plannen gemaakt werden?" „Dat wel, maar die Duitsers zijn ook niet gek. Dacht je niet, dat ze niet weten hoe ze door verraders omringd zijn als blanken in een kraal vol kannibalen? Als ze hun slag willen slaan, moeten ze zo ondergronds te werk gaan als wij; als er van hun plannen ook maar iets uitlekt, slaan ze altijd in de lucht." „Dan zijn ze al te laat," zei Annet laconiek en ze torpedeerde hem bijna om een kuil water te ontgaan. „Want geloof maar gerust, dat wij niet alleen op pad zijn. Voor de avond heeft de onder grondse al lang zijn wachtposten uitgezet." Ze reden nu over de hei recht op het dorp af. „Hoor," zei Joep, en hij stopte plotseling, plant te zijn benen aan weerskanten van zijn fiets en hief het hoofd op, „vliegtuigen". Annet, die nu achter hem reed, strandde met een schok tegen zijn achterwiel. „Zeg," schold ze, „ben je gek geworden, kun je geen asem geven? Je doet of je nog nooit een vliegtuig gezien hebt. Als het jagers zijn, kunnen we beter zorgen, dat we dekking zoeken. Ik voel er niets voor om op deze vlakte als doelwit te fungeren." Bommenwerpers, Amerikanen, met zwaar motor geronk, doken uit het oosten op. uit de dreigende regenwolken, de ene formatie na de andere, tot het een heel leger was van verstarde libellen, verblindend wit en zilverig, toen ze in het stuk blauwe lucht kwamen en door het zonlicht gegre pen werden. In de verte joelde het afweergeschut' en van nog verder, waar de grote stad lag, klon ken heel zacht de sirenes. Joep en Annet hadden hun fietsen neergesmeten en zaten naast elkaar in de heide. Het zien van vliegtuigen uit een bevriend land is voor een onderdrukt volk even verwarmend en hoopgevend als het vuur, dat de drenkeling ziet opflikkeren aan het strand van een eiland waar hij aanspoelt, al wordt hij er misschien straks boven geroosterd door de wilden. „In dat grote glimmende vliegtuig zit de wing-commander," zei Joep. Annet, die op haar rug was gaan liggen, vroeg: „Hoe zou het komen, dat niet alle groepen even groot zijn?" „Er zullen wel de nodige boven Duitsland afge schoten zijn." „Eigenlijk een lam idee. Je denkt er nooit zo bij na als je door de radio hoort hoeveel er niet op daarginder hebben uitgericht," antwoordde Joep. „Ik zou die Duitsers wel eens willen zien, waar we straks langs gekomen zijn." „Oh, die zie je niet meer, die zijn al lang het bos ingevlucht." „Ik zou wel eens willen weten of ze nu werke lijk nog hoop op de overwinning hebben." „De fanatieker wel, die geloven nog, dat Hitier werkelijk wonderen kan doen en dat hij nog won- derwapens achter de hand heeft voor de beslissen de slag. Laatst vertelde me nog zo'n kerel, dat ze een bom hadden uitgevonden, waarmee ze in Enge land alle levende wezens ineens konden bevrie zen." Joep lachte, maar dan weer ernstig zei hij: „Ik weet het niet, maar ik geloof toch niet, dat we het gevaar moeten onderschatten. Wat ze ge presteerd hebben, is geen jongenswerk: je weet soms niet hoe een kleinigheid de schaal naar de andere kant kan doen overhellen." „Je bent gek." zei Annet, opeens rechtop zittend om hem verontwaardigd aan te kijken. „Winnen doen ze het immers nooit!" „Nee, maar wie weet hoelang een tegenzet het einde kan verschuiven. Wat baat ons een overwin ning als we allemaal dood liggen van de hon ger?" Ze zwegen een lange tijd. De laatste golf vlieg tuigen was overgetrokken, het wegstervende ge brom was nog te horen. Toen wees Joep: „Kijk eens, daar komen er nog een paar....de vleugellamme...die zullen Engeland wel niet meer halen...ze verliezen hoogte." (Wordl vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9