Druk op Wilson: stuur troepen Kernwapensterkte is verdubbeld 10 W! Twee dagen langer vakantie Loonsverhoging in 1966 1 voor „metaal" 4,75 pet. Hl Britse bakkers voorlopig weer ►bel aan het werk Geen pessimisme over regeringscoalitie g alles Jgoed en sr wel ATHEÏSTEN WORDEN CANADEZEN Tsjomhe niet opgenomen in nieuwe regering /ft een feoftte Ky. Ruimte wordt te vol Buks gaat onder jas af: kogeltje in schedel MAANDAG 29 NOVEMBER 1965 Verhoging bij prijsstijging (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De werknemers in de metaalindustrie, zowel hand arbeiders als beambten, krjjgen VOOR WINTER ÈN ZOMER verhoging van 4,75 procent. In de TFRFM t/flRCT CM DflCCT l vakraad voor de metaalindustrie >ain ■toen wunoi en nUCdl en de centrale commissie voor be- Ga voor permanente bescherming van ambten is dit met de werkgevers het koelsysteem naar een Esso dealer.1 overeen gekomen. In de 4,75 pet. 2 WW^auto Ibetan9ri'k dit ni6UWS is de 11/4 Pct- buurcompensatie voor volgend jaar begrepen. d< Na verhoging van de lonen en salarissen zullen per 1 januari eveneens de huurbijslagen 1960, 1962 en 1964 in de loonschalen worden verwerkt. ere! Du. !e°c I jaar de prijzen met meer dan 1 pct. I stijgen de lonen automatisch verhoogd moeten worden met het percentage, waarmee de prijssijging boven de 1 pct. uitgaat. Hiervoor geldt een maxi mum van 2 pct. Bij een forse prijsstij ging komt er dus nog 2 pct. op de lonen, zodat een totaal percentage van 7 wordt bereikt, het cijfer dat de rege ring als maximum heeft aange- Zoals bekend heeft de metaalindus trie een drie-jarig contract afgesloten, dat de loonkosten jaarlijks met 5 pro cent verhoogt. De besteding van de 5 pct. zal elk jaar afzonderlijk worden bezien, zoals ook nu gebeurd is. Te vens wordt elk jaar nagegaan, of er een loonaanpassing nodig is tengevol ge van prijsstijging (loonindexe ring). Bij Philips, waar de loonindexering enige tijd geleden reeds werd inge voerd, gaan de lonen per 1 januari a.s. 1,75 pct. extra omhoog tengevolge van de gestegen kosten van levenson derhoud. BIRMINGHAM De Britse bak- 'ef<J kers zullen hun regionale stakingen, die de huisvrouw voor problemen heb ben gesteld, korte tijd achterwege la- 58 ten- Zij hebben echter het dreigement tLj geuit opnieuw het werk neer te zullen w l®g?en wanneer op 7 december niet ie™ aan hun looneisen is voldaan. En deze stakingen zouden wel eens tot na Kerstmis' kunnen voortduren, waar schuwde een vakbondsfunctionaris. Meer dan twintig miljoen Britten ti ondervonden in het afgelopen weekein de de lasten van de 48-uursstaking van de broodbakkers. Deze eisen meel loon en veertigurige werkweek. Y eiligheidschef Naimoesjin (52) omgekomen still MOSKOU Het hoofd van de Russi sche staatsveiligheidsdienst in Krasno- ante dar' de 52"jarige generaal-majoor Nai- "w t moesjin, is „bij de uitoefening van functie" om het leven gekomen. N&««.^ naai bijzonderheden zijn niet bekend ge- jaar maakt. De generaal is hoofd van de veilig- rdei heidsdienst in de republiek Oezbekistan /art geweest, voordat hij naar Krasnodar in -u de noordelijke Kaukasus werd overge ven. Plaatst- Hii was lid yan de Opperste jen- Sowjet. De uitkering ineens van twee procent :er 1965 is voor 1966 bij de vakantie toeslag geteld, zodat deze is gebracht op procent. Dit is overigens geen extra loonstijging. De werknemers beneden de 23 jaar krijgen een evenredige extra verho ging. Voor de handarbeiders varieert dit van 4 ednt per uur bij 14 jaar tot 12 cent bij 22 jaar. Voor de beambten beneden 23 jaar varieert deze extra verhoging van 10 per maand bij 15 jaar tot 30 per maand bij 22 jaar. Voor de volwassen handarbeiders bo ven 23 jaar zal de verwerking van de huurbijslagen een extra verhoging van het basisuurloon betekenen van ten minste 14 cent. Voor de jeugdige werknemers wordt de extra vakantie met twee dagen ver lengd. De werknemers van 55 jaar en ouder krijgen eveneens twee dagen extra. Ook deze maatregel geldt zowel voor handarbeiders als beambten. Bij de gemeentegroepen Al en A2 wordt de 14 cent voor de verwerking van de huurbijslagen verminderd met resp. 1 en 2 cent. Niet boven 7 pct. Met deze regeling voor 1966 blijft de metaalindustrie waarschijnlijk binnen de loongrenzen, die de regering voor het volgend jaar heeft aangegeven. De overeengekomen verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden zijn berekend op in totaal 5 pct. In de c.a.o. is eilhter ook een loonindexering vastgelegd maximaal 2 pct. Dit houdt in, dat wanneer volgend NEDERHORST OP PvdA-CONGRES: NIJMEGEN De socialistische fractie leider in de Tweede Kamer, drs. G. M. Nederhorst, is niet pessimistisch over de samenwerking in de huidige regerings coalitie. Hij zei dit zaterdag op het ver kiezingscongres van de Partij van de Arbeid. „Er zullen ongetwijfeld nog ver schillen opduiken, maar de basis voor een redelijke samenwerking is aanwezig en bovendien is er veel, dat op een elkaar toegroeien duidt." De uitzichtloze situatie in Vietnam noemde hij voor socialisten nauwelijks meer aanvaardbaar. De verguizing de Amerikaanse politiek in Vietnam wees hij echter van de hand. Hij drong vs SALISBURY Drie leiders van de Afrikaanse nationale unie in 1 ®g Rhodesië hebben premier Wilson ;chte iji j da8 een boodschap gezonden, waarin state zij vragen een regering in te stel- "etóej *en onc*er leiding van de door Ian naar Smith afgezette Sir Humphrey vore Gibbs. Deze regering zou in de be- ^3a°® ginfase met de Britse gewapende KI tuiert (3) De vader van Jaap had er bezwaar zy tegen dat zijn kind het versje thuis ,o zij leerde. Dat is zijn goed recht. Boven- c dien is dat thuis leren helemaal niet ee belangrijk. Het schoolbestuur heeft oorb! het vaderlijk gezag aangetast en zette uit i jongen buiten de deur. De letter d°°dt. de geest maakt levend. Rotterdam J. Koosterman zettin (Niet het vaderlijk gezag Is in deze kwestie aangetast geweest, maar het m» schoolgezag, zoals wij van onverdach- i mi te zijde vernamen en in ons artikel Jrt t> hebben weergegeven. De moeilijkhe- lekui den zijn. zoals u ook gelezen zult i wpJ hebben, thans opgelost: Jaap gaat weer naar zijn „oude school". rhool Htd Geld.... yelnU Ik las het stukje bij de foto van gekoiAnna Maria Hitz, een meisje dat mil- [abri6 ioenen erft eund. t zijn een geen belangstelling 0omdat geld niet ge lukkig maakt. Welnu, ik vind geld gemakkelijk, je kunt er van alles mee De 9 doen. Een vrij leven en verre reizen hee! maken en al wat mooi is kopen. Als zij er niet om geeft, ik kan het best Vel gebruiken. Een honderdje is voor mij al heel wat... Oudalblas Lida Toom Afrika CD Al degenen die menen, dat dr. uo- late-mimcus alleen maar een grote mond „„heeft, gelieven goed kennis te nemen f van: 1. dat hij tijdens een bijna Je m< achtjarig verblijf in Z.A. een bekroon- ïbegrtde beantwoording van een prijsvraag iestuUheeft geleverd, die handelde over het huiselijke en maatschappelijke leven der Zuidafrikaners in het begin der .oll achttiende eeuw. 2. Dat hij elf jaar /Cl li later promoveerde te Leiden op het proefschrift „Het ontslag van Adriaan ossiedWillem van der Stel" (gouverneur eerst Kaapkolonie begin achttiende eeuw). ■eweeiS. Dat hij tot 1964 lid was der afd. n„ i Kaapstad van het Algemeen Neder- 'K 'lands Verbond. 4. Dat hij een gedocu- ,^menteerd boekje schreef „apartheid. Koste een wijze voorzorg". 5. Dat hij pogin- digengen heeft gedaan in bepaalde bladen videneen ander geluid over de z.g. „rassen discriminatie" te laten horen, welke pogingen schipbreuk leden omdat men kennelijk beter gediend was met galse voorlichting. macht moeten worden g- De leiders, wier namen bekendgemaakt, zullen o onderhoud met Sir Humphrey hebben. In de boodschap zeggen de leiders ver rast te zijn over het uitblijven van krach tige initiatieven van Wilson. Economische sancties noemen zij onvoldoende om de regering-Smith haar politiek te doen wij zigen. De loyale Afrikanen en Europea nen zouden de gouverneur direct steunen als hij afdoende bescherming zou ge nieten, aldus de boodschap. TROEPEN In Londen is gisteren de Britse spe ciale afgezant voor Afrika, Malcolm Mac- donald aangekomen om met Wilson te spreken over de groeiende spanning in midden-Afrika. Hij zou er bij de premier op aandringen troepen te sturen naar Zambia, aan de noordgrens van Rhodesië, ter bewaking van de Karibadam. Naar verluidt overweegt Wilson dit verzoek, dat al eerder door Zambia's premier Koeanda werd gedaan, in te willigen en een symbolische troepen- afdeiing te sturen. Een bataljon van het regiment der Royal Scots, terdag in een paraatheidstoestand Manuscripten uit Yaticaan zijn weer terecht Twee kostbare manuscripten die donderdagnacht uit de bibliotheken van het Vaticaan werden gestolen, zijn zaterdagochtend aan de buiten kant van Rome teruggevonden. Een tuinman van een villa trof de ,,Can- zonière van Petrarca en een bundel gedichten van Torquato Tasso aan op het grasveld. De politie vond later in de omge ving een kopie van de kroon van St. Stephanus, de beschermheilige van Hongarije, die ook vermist werd. Een met bloed bevlekte toespraak toe spraak van Garcia Moreno, president van Ecuador die eind vorige eeuw werd vennoord, is nog niet terecht. Petrarca en de gedichten van Het werk van Petrarca en de ge dichten van Torquato Tasso behoren tot de mooiste en kostbaarste werken van de boekerij van het Vaticaan. snel maatregelen neemt. Ook in Kenya wordt aangedrongen op het zenden van Britse troepen. Inmiddels is het treinverkeer tussen Zambia en Rhodesië weer op gang ge komen nadat gisteren de blanke spoor- die om een rassenincident in ine in staking waren gegaan, het er hadden hervat. negerwijk van de Rhodesische hoofdstad is het zaterdagavond onrustig geweest: een auto en een autobus wer den in brand gestoken en enkele andere bussen met stenen bekogeld. Een Afri kaans kind werd gewond. Twee Afrika an zijn gearresteerd. KERKEN De Rhodesische kerken hebben zich in tussen tegen de regering van Smith ge keerd. De vijf r.k. bisschoppen noemden het in een herderlijk schrijven belache lijk, dat Smith zijn eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring motiveerde met te gen, dat hij dit deed om de westerse christelijke beschaving te behouden. De Rhodesische raad van kerken heeft een communiqué opgeroepen tot trouw in gouverneur Gibbs. Volgens een niet bevestigd bericht an de correspondent in Salisbury van Ide Sunday Times van Johannesburg, - ,n ien rïïSn? zon premier Smith bereid zijn om elk uur ACiln u'nrHcn gestuurd' ogenblik en op elke plaats onderhan- lyk naar Aden worden gestuurd, ^jïTg®" met premier Wilson te her- zijnde het dichtstbijzijnde Britse over vatteDi mits ^eze op een construc- zeese garnizoen. tieve basis kunnen beginnen. Smith hebbenDgedreigd S "rikS S I JOU hiertoe echter niet relt het initia- den om hulp te vragen als Wilson niet tief willen nemen. op een duidelijk gebaar van Ameri kaanse zijde voor wapenstilstand onderhandelingen. Strenge economische sancties tegen Rhodesie achtte de heer Nederhorst nood zakelijk. Hij deed een beroep op _het Nederlandse bedrijfsleven daaraan te werken. Sprekende over de Europese samenwer king zei hij: „We mogen en zullen geen enkele concessie doen aan de chanta- ge-politiek van de Gaulle". In zijn openingstoespraak had P. A.-voorzitter dr. J. H. G. Tans geconclu deerd: „Wij staan pal achter deze rege ring. Wij zijn met overtuiging tot de huidige coalitie toegetreden en zullen blijven meewerken, maar dan alleen op basis van de gemaakte afspraken.' Aan de uitlating van de KVP-fractielei- der Schmelzer over de schaduw op de regeringscoalitie wilde dr. Tans voorals nog niet die betekenis toekennen, die ei letterlijk in ligt. Het verkiezingsprogram vermeldt, aat het beleid van de P. v. d. A. erop zal zijn gericht ..die maatregelen te nemen, die i;„ \or\ere bureer meer moge- Groep 73 bezorgd over uitblijven salarisregeling DEN HAAG Het bestuur van de beroepsvereniging van creatieve televisie- medewerkers (groep 73) heeft een telegram aan de Stichting van de Aibeid zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over het uitblijven van de salansregelmg van het omroeppersoneel voor 1966. In Groep 73 zijn ongeveer tweehon derd regisseurs "or genwoordigd. productieleiders verte- Waarom niet een gasaansteker met een bekroond ontwerp? SILVERMATCH FIRST CLASS -1 Drs. A. J. J. van der Made, personeels commissaris van NRU en NTS, heeft mee gedeeld. dat op het ogenblik nog geen concrete mededelingen over de behande ling van de loonvoorstellen kannen wor den gedaan. Voor ongerustheid is echter geen reden. St. Willibrordus dreigt met herrieschoppen UTRECHT Als er inderdaad een maximum van zeven procent als norm voor de loonstijging wordt gehanteerd zullen een aantal bedrijfstakken niet meer meewerken aan het afsluiten van cao's en een „heleboel herrie schoppen". Zo reageerde zaterdagmorgen de voor zitter van de Katholieke bond van werk nemers in de industriële bedrijven, de heer H. M. de Groodt op het looncom- promis. In een vergadering van zijn orga nisatie in Utrecht zei hij: „Onder het mom van een vrijere loonpolitiek krijgen we nu nog een sterkere binding dan voorheen. Deze oplossing heeft niets meer met vrije loonpolitiek te maken." Eerste Franse kunstmaan zwijgt PARIJS De vrijdag vanuit de Sa hara gelanceerde eerste Franse kunst maan zwijgt sinds gisteren. Zaterdag reeds kwamen de signalen minder dui delijk binnen hetgeen te wijten was aan beschadigingen die de antenne tij dens de lancering had opgelopen. Het Franse ministerie van defensie kon niet voorspellen of en wanneer de signalen weer te horen zullen zijn. Een groep wijnboeren in het Franse Chateau-neuf-du-pape beloofd de eerste Franse ruimtevaar der jaarlijks zijn gewicht in wijn te schenken, zo lang hij leeft. Mevrouw Sprinkhuizen uit Noot dorp, die al tientallen jaren te bed ligt, werd zaterdag opgeschrikt doordat een auto tegen de gevel van haar woning reed, waardoor een binnenmuur van haar kamer ten dele instortte. Gelukkig staat haar bed aan een „goede" kant vande kamer, zodat haar niets overkwam. Voor ze van de schrik was be komen was de auto al weer ach teruit gereden en had de bestuur der vol gas gegeven. Inmiddels heeft de automobilist, iemand uit Pijnacker, zich bij de politie ge meld. De wagen heeft waarschijn lijk te grote snelheid gehad, zodat de bestuurder hem in deze bocht van de weg niet meer kon houden. SOEKARNO ONTSLAAT DHANI DJAKARTA President Soekarno heeft zaterdag vice-luchtmaarschalk Omar Dhani ontslagen en vervangen door diens plaatsvervanger vice-lucht maarschalk Moejono Herlambang. Dha ni is nu minister en commandant van het commando voor luchtvaart-indus- Dit is een nieuwe functie. Het com mando is kortgeleden ingesteld om plannen te maken voor een toekomsti ge Indonesische vliegtuigindustrie. Vol gens waarnemers zou deze functie van Dhani niets te betekenen hebben. Vol gens militaire zegslieden is Dhani ontslagen omdat hij betrokken is ge weest bij de mislukte staatsgreep van 1 oktober. De betogingen in Indonesië gaan intussen door. Zaterdag demonstreer den ruim 10.000 studenten te Medan. Zij eisten verbreking van de diploma tieke betrekkingen met Peking. Ook in Djakarta had een dergelijke demon stratie plaats. De menigte riep leuzen als „verbied de PKI", „hang Aidit op" en „weg met de opportunisten". Bruening, kanselier van Duitsland in de woelige jaren voordat Hitier aan de macht kwam, vierde gisteren zijn 80ste verjaardag in het huisje in de heuvels van de Amerikaanse staat Ver mont, waar hij sedert tien jaar woont. Nieuwe arrestatie in Antwerpse roofoverval BRUSSEL De Belgische politie heeft zaterdag een nieuwe arrestatie vericht in de zaak van de Antwerpse roofoverval, waarbij op 15 november bankiopers in het centrum van de stad van zes miljoen frank 450.000 gld werden beroofd. In een trein, die uit Parijs te Brus sel kwam, ging de politie tot de aanhouding over van een 50-jarige caféhoudster uit Antwerpen, die een vriendin van de hoofdverdachte, de Amerikaanse kleurling Rick Ricky is. Vermoed wordt, dat beiden na de over val met de buit naar Frankrijk vlucht ten. De politie had een tip gekregen, dat Suzanne D.D.F. zich in de trein bevond. Er zijn in deze zaak reeds enkele arrestaties verricht. De hoofd verdachte is echter nog spoorloos. Na tien dagen zware regenval zijn in Chili door aardverschuivingen ten minste vijf personen omgekomen. Dit jaar geen zilveren camera AMSTERDAM De Nederlandse Vere niging van Fotojournalisten verleent geen medewerking aan de tentoonstel ling van de Stichting World Press Photo nu is komen vast te staan, dat ook de zg. Drakestevn-foto's zijn ingezonden. Het NVF-bestuur heeft destijds al bezwaren gemaakt tegen de wijze waarop deze fo to's zijn genoemen. De zilveren camera, een prijs van de NVF zal dus nu niet voor een voor de tentoonstelling van de World Press Pho to ingezonden foto worden toegekend. Slachter harkte etalage leeg AMSTERDAM Kort nadat hij de inhoud van een juwelierszaak in de Cam perstraat had gestolen, werd de 23-jarige slachter J. E. door de politie gepakt. Een voorbijganger, die had gezien, dat de slachter met een metalen buis. voorzien van een kromgebogen ijzerdraadje, de sieraden naar zich toe harkte, waar schuwde meteen de politie. Bij zijn arrestatie had de slachter de buit ter waarde van 25 mille nog in zijn zak. Hij is een bekende van de poli tie. VICTORIA Een Nederlands immi grantengezin dat oorzaak werd van parlementaire en juridische verwikke lingen in Canada, omdat het weigerde voor het verkrijgen van het staatsbur gerschap de eed op de Bijbel af te leggen, heeft zaterdag uit handen van de minister van immigratie de staata- burgerschapspapieren gekregen. In eerste aanleg had een Canadese rechter uitgemaakt, dat de heer en mevrouw Marint van de Pol met hun twee kinderen van 10 en 12 jaar niet de Canadese nationaliteit konden krij gen, omdat zij hadden gezegd atheïsten te zijn en daarom niet de vereiste eed op de Bijbel kunnen afleg gen. Naar aanleiding van talrijke pro testen beschikten de autoriteiten later, dat in plaats van een eed ook een belofte kan worden afgelegd. Bij het overhandigen van de papieren zei de minister dat dit het einde betekende van een geval, waarin beginselen inza ke vrijheid van mening en geloof in Canada op de proef waren gesteld. Kabinet-Moelamba aan het bewind LEOPOLDSTAD Gisteren is een nieuwe Kongolese regering gevormd. De tweeëntwintig por tefeuilles zijn gelijkelijk toegewe zen enerzijds aan leden van het Kongelese democratische front waartoe de afgezette president Ka- savoeboe behoort en anderzijds aan de nationale Congolese con ventie, de partij van Kasavoeboe's politieke tegenstander, de voor malige premier Tsjombe, die geen zitting zal hebben in de nieuwe regering. McNamara in Parijs: I Vrijwilligers uit een ge vangenis in de Ameri kaanse staat Connecticut doen mee aan proeven ter voorbereiding van een be mande ruimtevlucht naar de maan. Onder de vrij willigers die zich beschik baar hebben gesteld voor experimenten betreffende gewichtloosheid en tem peratuurwisselingen. en daarvoor een vergoeding van 25 dollar krijgen en kwijtschelding van drie dagen van hun straf, be vinden zich een valse munter, een oplichter en een belastingontduiker. De staking van het da- mespersoneel van een fa briek in damesondergoed te Dublin is na een week beëindigd. De meisjes hebben deels hun zin ge kregen. Aanleiding tot de staking was dat de deur naar de damestoiletten, die eerst van hout was, vervangen was door plas tic. De directie zei, dat de meisjes er te lang rokend doorbrachten. Maar de 150 meisjes protesteerden tegen de doorzichtige deur. Men heeft echter een compromis gevonden: den: het onderste gedeel te van de deur blijft zo als het is, maar het bo venste deel blijft door zichtig. I Koningin Elizabeth en prins Philip waren zater dag in Gordonstoun (Schotland) onder de toe schouwers toen hun zoon prins Charles in een schooluitvoering van Macbeth van Shakes peare de titelrol vervul de. Prins Philip speelde 30 jaar geleden eveneens de rol van Macbeth. I Een 51-jarige automobi list werd zaterdagavond te Luik door het hoofd geschoten door een onbe kende man. Daarna liep hij naar een ziekenhuis in de buurt en telefoneerde zijn vrouw. „Maak je geen zorgen", zei hij. Toen stond hij de artsen toe hem te onderzoeken. Zijn toestand bleek ernstig. De man vertelde, dat op hem geschoten was toen hij terugkerend van een voetbalwedstrijd bij een rood verkeerslicht stopte. PARIJS In Europa is een voorraad van meer dan vijfdui zend Amerikaanse torpedokoppen met kernlading opgeslagen. Zij zullen in geval van oorlog Ameri kaanse en andere Navo-eenheden steunen. In de komende zes maan den wordt het aantal torpedokop pen met twintig procent verhoogd. De kernwapensterkte in Europa zal dan in vijf jaar zijn verdub beld. Op een bijeenkomst van de ministers van defensie van tien Navo-landen heeft de Amerikaanse minister McNamara zijn ambtgenoten een gedetailleerd overzicht gegeven van de soorten en de plaatsen waar de kernwapens zijn opgeslagen. De ministers hebben besloten, drie werkgroepen in te stellen. Zij zullen be zig houden met de kwestie van de verbin dingen. het uitwisselen van gegevens en het maken van plannen op kerngebied. De laatste werkgroep zal zich beraden over het Britse plan voor een Atlanti sche kernmacht en het Amerikaanse denkbeeld 'voor een multilaterale kern macht ter zee. De taak van de drie werkgroepen is ei hoofdzakelijk op gericht uit te maken op welke wijze men tot het politieke besluit moet komen om in een ernstige crisis kernwapens te gebruiken. In de werkgroep voor de kernplannen is ook de Bondsrepubliek vertegenwoor digd. West-Duitsland kan nu dus deelne men aan het uitstippelen van de kernwa penstrategie in Navo-verband. PRA WD A-AANVAL OP CHINA MOSKOU Het Russische partijblad Prawda heeft een felle aanval op commu nistisch China gedan. Het beschuldigt de Chinezen ervan, in de kaart van de imperialisten te spelen door hun weige ring met de andere communistische lan den samen te werken. „De tactiek van China doet enorm veel kwaad. Zij onder mijnt de communistische eenheid en moe digt de vijanden van vrede, socialisme en democratie aan", aldus de Prawda, die met dit artikel reageerde op een Chinees bericht als zou premier Kosygin China hebben verzocht de Amerikanen te helpen een oplossing te vinden voor de Vietnamese kwestie. Sinten onder elkaar BREDA De burgemeesters van Sint-gemeenten in ons land (St. Anna- land, St. Geertruid. St. Jansteen. St. Lau rens, St. Maarten, St. Maartensdijk. St. Michielsgestel. St. Oedenrode, St. Odilien- berg, St. Pancras. St. Philipsland en van het Belgische St. Niklaas) houden dins dag hun jaarlijkse bijeenkomst. Aan het eind van de dag zal Sinterklaas een bow lingwedstrijd tussen de burgemeesters lei den. Tsjombe had tegen verslaggevers ge zegd, dat hij besloten had leider van de Conacopartij te blijven. Van be trouwbare zijde is echter te kennen gegeven dat Tsjombe gevraagd had mi nister van buitenlandse zaken te mo gen worden, maar dat zijn verzoek was afgewezen. Het parlement gaf op een gemeen schappelijke bijeenkomst der beide ka mers zijn goedkeuring aan de nieuwe regering, met 256 tegen nul stemmen, bij twee onthoudingen. Justin Bombo- ko, voormalig minister van buitenland se zaken en van justitie, is weer minis ter van buitenlandse zaken. Victor Nendaka en Cleophas Kamitatoe resp. minister van binnenlandse en van bui tenlandse zaken in de vorige regering, zijn nu minister voor vervoer en ver bint" ingen en minister voor midden standszaken. Generaal Moboetoe. president, wordt tevens minister van defensie en leidt het ministerie van voorlichting, bijgestaan door een hoge commissa ris. De nieuwe regering onder premier Moelamba, kolonel van het leger, is het elfde in vijf jaar en het vierde in minder dan anderhalf jaar. ftp de conferentie van Ameri kaanse staten hebben de Ver. Sta ten hun voorstel inzake de vorming van een interamrikaanse vredes macht teruggenomen. Zij zullen het op een gunstiger ogenblik opnieuw naar voren brengen. NEW YORK Momenteel draaien meer dan 600 voorwer pen waaronder de handschoen die de ruimtevaarder White tij dens zijn „uitstapje" heeft uitge trokken. op grote hoogte rond de aarde. Amerikaanse ruimtevaartdes kundigen vrezen dat toekomstige ruimtevaartuigen in botsing kun nen komen met een deel van dit „ruimteafval", dat bestaat uit overblijfselen van vorige experi menten. Zij willen daarom toe komstige ruimtestations met ra dar uitrusten, waardoor via elek tronische rekenmachines onmid dellijk kan worden vastgesteld of er gevaar van botsing bestaat. Dan kan dit voorwerp met een kleine raket omlaag worden ge drukt, zodat het in de damp kring uiteenvalt. TEXEL De 23-jarige banketbakker J. de N. werd zondagmorgen ge troffen door een kogeltje uit zijn vuurbuks. De jongeman, die naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden werd overgebracht, is thans buiten levens gevaar. Met een collega reed de banketbakker op een brommer naar het strand. Op de hobbelige weg ging plotseling de trekker over van de buks, die hij onder zijn jas droeg met de loop naar boven. Het loden kogeltje drong via zijn kin de schedel binnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5