Drs. H. van der Laan wil een nieuwe belijdenis iets voor z'n fiets! Athenagoras doet stap naar monofysieten Puzzelhoek RenniesJI L. Attema overleden Greetjes platenactie feestelijk gestart Thuisfront gereformeerde zending decentraliseert te Hervormde retraite in rooms klooster blijft verzet oproepen MAANDAG 29 NOVEMBER 1965 I NIEl Een woord voor vandaag Het is een psalmmaar hij staat niet in de Psalmen. Het is een lied van de profeet Habakuk. „Here, ik heb de tijding aangaande U vernomen" zingt hij uit, „roep het in het leven in de loop der jaren, maak het openbaar in de loop der jaren; gedenk in de toorn aan ontfermen." Habakuk schreef een echt adventslied. Het gaat om de komst van God. Met angst werd bi het Oude Testament die komst tegemoet gezien. God zou immers komen om te oordelen. Maar telkens weer klinken er dan de stemmen van de profeten die in die oordelende komst ook genade zien. Er is ontferming in de toorn. Christus komt de zonde aan de kaak stellen, Zijn Licht onthult de duistere diepten van ons eigen wezen. Maar Hij komt niet om ons uit te lachen, of om ons naar het eeuwig duister te verwijzen.. Hij komt om ons van die zonde te reinigen, om Zelf in ons oordeel te gaan staan. Dat beseft Habakuk, en daarom kan hij ook zingen: ,Er is een glans als van zonlicht." En hij kan er aan toe voegen: „Gij trekt uit tot redding van Uw volk." Wij lezen vandaag: 2 Thess. 2 112. Verontruste gereformeerden bijeen AMERSFOORT Er is een nieuwe belijdenis nodig, heeft drs. H. van der Laan, gereformeerd predikant van Vleuten-De Meern zater dagmiddag tot ongeveer 150 verontruste gereformeerden gezegd- Een belijdenis dient de eenheid van de gelovigen te bevorderen en moet daarom verstaanbaar zijn voor al'le gelovigen. De huidige be lijdenisgeschriften van de Gereformeerde Kerken zijn volkomen ongeschikt. Duidelijk bleek tijdens de nabespreking dat een groot aantal aanwezigen van die noodzaak niet zo overtuigd was. 'n geschenk voor vader? kanten en werd geleid door J. Schel haas Hzn. Initiatiefnemers waren onder meer ds. M. Vreugdenhil uit Rui- nerwold, drs. J. Vlaardingerbroek uit Ermelo en ds. J. B. van Mechelen uit Heinenoord. Drs. Van der Laan. met zijn 33 jaar een van de jongste aanwe zigen. sprak over ..Aard en functione ring van de belijdenis' DUIDELIJK Liturgieën worden vertaald gen dat we niet moeten spreken over waarheden, omdat er maar één Waar heid is, in de persoon van Jezus Chris tus. Daar wilde de spreker niet aan: „Je krijgt de indruk," zei hij, „dat het denken niet meer gezien wordt als een gave van God." Ook voor reductie van de belijdenis voelde hij niets. Er ii wel gezegd dat de kerk terug moet gaan naar de eerste drie oecumenische belijdenisge schriften (Apostolische Geloofsbelijde nis, de belijdenis van Nicea en die Athanasius). maar dan verwaarloost men de gehele geschiedenis kerk. Drs. Van der Laan was ook te gen concentratie. Men zegt dat rug moeten vallen op het hart belijdenis, Jezus Christus, en daarom maar een aantal bijkomstighe- DOLEREN Maar de zaal bleef roepen: „Wat oeten we doen?" vooral toen drs. Van der Laan door achttien ouder lingen gestelde vragen ging beant woorden en daar niet of nauwelijks op inging. Eindelijk gaf hij zijn antwoord. Hij voelde niets voor een poging om uit te treden, of te proberen een grote groep in de Gereformeerde Kerken te iceren. Er mag niet nog Gerformeerde Kerk bijko- hij. Zijn oplossing voor de verontruste gereformeerden was: Bin- :n de kerk doleren. Voorzitter ds. Schelhaas sloot de vergadering. Een poging om besluiten te de belijdenis moeten laten /al len: „Maar er zijn geen bijkomstighe- KRITIEK tuigen tot de mensen die buiten s of lid zijn van andere kerken. Het moet nit onze belijdenis duidelijk zijn GENèVE Het oecumenisch pa triarchaat heeft aangekondigd, dat het de liturgieën van de Armeense en de Ethiopische kerken gaat vertalen in het Grieks. Deze vertaling wordt be schouwd als een nieuwe stap in de richting van een dialoog tussen de de mo- Onder de monofysitische of pre-chal- cedonische kerken verstaat men een vijftal oude kerken in Afrika en Azië, die zich afscheidden van de toen nog ongedeelde kerk. omdat zij de leer van de twee personen van Christus, zoals die door het concilie van Chalce don in 451 werd geformuleerd, niet wilden aanvaarden. Deze vijf kerken (de Armeense, Ethiopische, Koptische, Syrische en die van de Thomas-christe nen in India) hebben gezamenlijk ongeveer 25 miljoen leden (de oosters-orthodoxe kerken meer dan 150 miljoen). In het begin van dit jaar kwamen de monofysieten voor het eerst in conferentie samen onder lei ding van de keizer van Ethiopië. Een woordvoerder van patriarch Athenagoras in Genève verklaarde, dat het leren kennen van eikaars litur gie van grote betekenis is voor weder zijdse toenadering. Hij zei ook, dat theologische commissies aan beide zij den aan het werk zijn. Volgend jaar zullen zij in een speciale bijeenkomst het resultaat van hun arbeid bespre- Om de cijfers, te begir Tegelijkertijd heeft een prominent theoloog van de oosterse orthodoxie in de Verenigde Staten sombere woorden laten horen over de toenadering tus- westerse christendom (rooms-ka- tholicisme en protestantisme) en dat het oosten. „De waanzinige wens in het westers christendom om in plaats van woorden (de leer) daden te demonstreren" noemde hij schadelijk de zaak van de christelijke eenheid. Alexander Schmemann. die docent is aan een Russisch-orthodox semina rie in Tuckahoe bij New York, had daarbij vooral het oog op predikanten, die meedoen aan de strijd voor de burgerrechten voor de negers, zoals dr. Martin Luther King. Dat strijd met de opvatting van de oosterse orho- doxie, dat hét gebed de enige daad is in de kerk, zo zei hij. Diakenenconferentie in Rotterdam ROTTERDAM Woensdag zal de pro vinciale diakonale conferentie Een belijdenis, zei drs. Van der Laan, stelt de gemeente in staat om voor het aangezicht van God en van mensen te belijden. Die belijdenis moet dienen om het geloof van elkan- jfr -l' jVejSjerhinn'- °"f |ba"eP In het bij.«tder had hij kritiek op dat me' w,lle" sel"te"' 9m ®e* prof. dr. G. C. Berkonwer en prof. dr 1 D. R. Polman, die niet me«r kun- spreken als de Nederlandse Ge- I loofsbelijdenis over bijvoorbeeld wereld Rt^M" Drs. Van der Laan ging in op aller- indienen, was zijn reactie. .ei bezwaren die tegen een belijdenis! .Zijn conclusie was dat er een geheel worden ingebracht. Er zijn er die zeg-j nieuwe belijdenis moet komen, waant de gehele inhoud van de Drie Formu lieren van Enigheid (Nederlandse Ge loofsbelijdenis, de Catechismus en dt Dordtse leerregels) in moderne taal moet worden uiteengezet. de ambtsdragers Brandend maagzuur? helpen direkt! Oplossing vorige puzzel boete - reuk. 6. Ospel - - en - kap. 8. Roden - Vere. 9. stel - Epe - Lena. 6. Ommeren - V.A. 7. dn - _i de Beatrixzaal het Groothandelsgebouw bij het Centraal Station begint, zal het gemeentediako- naat worden behandeld, 's Middags leidt drs. J. Hendriks, adjunct-directeur het diakonaal burea - - Kerken, dit onderwt maaltijd volgt dan 1 king met behulp van een forum. Bond tegen vloeken uniek in wereld UTRECHT De Bond tegen het vloeken, die ons land kent, is uniek in de wereld. Een gevolg hiervan was in het afgelopen jaar onder meer, dat de Duitse radio in Keulen een vraag gesprek heeft uitgezonden met de bondsvoorzitter, dr. Joh. H. Scheurer te Amersfoort. Aldus het jaarverslag van de bond, dat werd uitgebracht op de algemene vergadering in Utrecht. Er zou overigens ook in ons land nog veel meer getuigd moeten worden tegen het misbruiken van Gods Naam, met name door de jongere generatie. Met het oog op het gouden jubileum van de bond in 1967 wil het bestuur zich hier speciaal op richten. Rome-Reformatie conferentie bij Taizé-broeders i de dr. Abr. Kuyperlaan 2. De broe- s van Taizé zullen als gastheren optre- laar. Meentweg 52 te Bussum. (Van een onzer medewerkers) In de ouderdom van 90 jaar is te Amstelveen overleden de heer L. Attema, pionier van de christelijke middenstansbeweging, die hij in ons vaderland in tal van functies heeft gediend. De overledene werd 23 no vember 1875 te Leeuwarden geboren en bracht zijn jeugd door te Zwolle. Hij heeft een vooraanstaande rol ge speeld in de voormalige Nederlandse bond van jongelingsverenigingen op gereformeerde grondslag, zowel lande lijk als provinciaal. In 1906 richtte hij met wijlen minis ter mr. H. van der Vegte het anti revolutionaire dagblad voor Overijssel „Onze Courant" op, waarvan hij eerst administrateur-redacteur en van 1913 tot 1918 hoofdredacteur is geweest. Ook was hij in Zwolle werkzaam als correspondent van het Algemeen Handelsblad. In 1918 volgde zijn benoeming tot directeur van het bureau van de christelijke middenstandsvereniging en redacteur van de Christelijke Mid denstander. In 1920 werd hij lid van de Hoge Raad van arbeid, in 1922 var de middenstandsraad, in 1929 directeur van de middenstandsbedrijfsvereni ging, in samenwerking met het CNV opgericht. In 1918 richtte hij het hoofd comité op van actie uit de christelijk- sociale organisaties, waarvan hij ook secretaris is geweest. In 1929 werd de Nassau. Óp 23 november 1941 ging de heer Attema met pensioen. Hem viel een hartelijke huldiging ten deel. Woensdagmiddag om een uur vindt op Zorgvlied te Amsterdam de begrafenis plaats. Conferentie voor maatschappelijk werkers Gereformeerde Kerken, die deze Drie Formulieren moeten ondertekenen, maar nauwelijks wat er in staat. Als die nieuwe belijdenis er is, dan kan die ondertekening weer met recht ge vraagd worden. Bovendien moeten d« kerkelijke vergaderingen de predikan ten en hoogleraren er weer op wijzen, dat zij een gravamen moeten indienen als zij het in sommige punten niet meer eens zijn met de huidige belijde nisgeschriften. Het mag niet toegelaten worden dat zij hun inzichten in bladen op de kansels verkondigen. Zij heb ben immers beloofd dat zij dat niet zouden doen. BOND Het was duidelijk dat velen - niet de meesten in de vergadering enthousiast waren over geheel nieuwe, moderne belijdenis. En zij geloofden ook niet erg dat de Hoog leraren tot een gravamen zouden ko men. „Wat moeten we doen, tiroe- ders," zo vroeg een van hen. „Als wij onze bezwaren indienen worden zf toch maar naar een commissie toege schoven. Laten we een Bond in de Gereformeerde Kerk oprichten." En al spoedig klonken er ai stemmen: „Laat dan kunnon i eniging oprichten." Confessionele Ver- Maar al dra klon- ook waarschuwingen tegen al te overhaaste beslissingen: „We ten ons niet onbezonnen gedragen," zei een ouderling uit Arnhem, gen maar niet zomaar zeggen dat al diegenen, waar wij het niet zijn, maa de (Van een onzer verslaggevers) NIEUWERKERK Zater dagavond is de platenactie van Gr eet je Kersbergen ten behoe ve van de bouw van een nieu we gereformeerde kerk in Nieuwerkerk aan den IJssel officieel van start gegaan. Of ficieel, want reeds enkele da gen stromen de bestellingen binnen op giro 113100 ten name van het actiecomité GKN te Nieuwerkerk. Omdat Greetje zelf in de NCRV- studio was, verkocht een der medewerkers aan de actie de plaat aan ds. E. Warnink. Toen ook hoorden de honderden aanwezigen (ondanks het slechte weer was de oude kerk vol) van de reacties, die van overal binnenkomen en de spontane medewerking, die wordt aangeboden. In sommige plaatsen komen complete acties op gang. Zaken mensen plaatsen grote bestellin gen om hun personeel te verras sen. Besturen van jeugdvere i- gingen roepen hun leden op, c n daadwerkelijk aan de slag te gaar Ds. Warnink noemde Greetjes initiatief een daad. die getuigt van liefde voor Christus. Het is hart verwarmend. dat in een tijd van business deze dingen kunnen ge beuren. Hij deelde mee, dat ook de rooms-katholieke kerk in Nieuwerkerk zich achter de actie had geschaard. Van hervormde zijde wordt al even enthousiast gereageerd. Toen daarop Greetjes beeld op het scherm verscheen de N JRV had twee televisietoestellen in de kerk laten plaatsen kende de geestdrift geen grenzen meer. De mensen verdrongen zich om pla ten te bestellen. Na afloop zegde iemand duizend gulden toe. Met ingang van 1 januari P. J. FDupuis onderscheiden Huisartsopleiding onder de loep (Van c onderwijsredactie) UTRECHT Het nieuwere zen dingswerk der Gereformeerde Kerken, dat tot nu toe centraal werd geregeld, wordt met ingang van 1 januari 1966 verdeeld over de zendende kerken in de verschil lende provincies van ons land, zo als dat al vanouds bet geval was met het zendingswerk op Midden- Java en Soemba. De verdeling geldt Sumatra en Ma kassar, waarvoor tot nu toe de „Su- mak-commissie" de zending regelde, en Pakistan, Roeanda, Brazilië en de echte griepbestrijder vermaarde cachets, samengesteld uit zeven antigriep-komponenten j ook in voordelige gezinsverpakking gentinië, die tot nu toe werden zorgd door de „Paruba- Door de regionale decentralisatie van deze commissies krijgen de provincies of combinaties van provincies recht streekse verantwoordelijkheid voor een bepaald zendingsgebied. Op deze UTRECHT De opleiding van I artsen is een groot probleem gewor- I den. Belangrijk is op het ogenblik de vraag hoever men moet gaan met het j vasthouden aan een gemeenschappe- I lijk programma voor allen die arts willen worden. Wat de huisartsen be- j treft, zullen de medische faculteiten i zich moeten bezinnen op de vraag welke elementen in de opleiding i moeten worden aangebracht om de h studenten te vormen tot goede huis- band ont staan. Aan de plaatselijke kerkeraden in ons land is verzocht, op zondag 2 januari een informatie-folder uit te reiken aan de kerkgangers. Deze folders, die een korte beschrijving geven van het nieuwe gebied, waar mee men nu in contact komt, zijn samengesteld door het zendingscen trum in Baarn. Hier is ook een uit voeriger brochure verkrijgbaar over de verschillende zendingsterreinen. Indeling i prof. dr. D. Durrer zaterdag op rres van het Nederlands Huisart- Hij gelooft ook dat de Genootscha] reeds pra op den duur verplicht den. Prof. Durrer werd door het NHG initiatief een i gevestigde artsen. De cursus was zulk $mit ccn succes, dat hij elf maal moest worden diens uitvoerige pu- 1 blikaties over de techniek van de ge- boorteregeling in het blad Huisarts en ed. wetenschap. (oor De heer Dupuis vroeg zich af of het Di wel juist is dat mensen die zich naast 'or. hun drukke dagelijkse werk wijden i specialistische studie drievijfde van inkomen dat zij daarmee verdienen moeten afstaan. classis Poerwodadi Jrazilië. Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet i Adres t Woonplaats i betaling per - WEEK/MAAND/KWART AAI Oeze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee i Naam Adres. Woonplaats Ik ontvang als geschenk 0 HYACINTHENBOL MET HOU „DE DOKTER ZEGT" II OER „DE DOKTER ZEGT" I 0 TIP-PARADE-TWEE (elk deel is een (ander) geheel)| streep door wat u niet wenst. (in dienst alle i overheid 1966 een conferentie atschappelijk werkers kerk of trde levensover tuiging, terwijl ook belangstellenden uit andere kringen van harte welkom zijn. Deze conferentie zal worden gehouden De Blije Werelt komt op deze conferenl op lezingen van spreker activiteit van de deeln» bedoeling, dat Het is de gelijke conferentie wordt gehoudei gelijkgestelden zijn --■r studerend» ie-commissie, Cornel elkom, maar Opgaaf aan rnelis Hout- ad. 030 - (Van onze kerkredactie) VOORBURG/UTRECHT De retraite in een rooms-katholiek klooster van een aantal Friese hervormde predikanten uit de ring Workum heeft een vloed van persartikelen in de kerkbladen tot gevolg gehad. De vereniging Protestants Nederland heeft zelfs een brief geschreven aan de pro vinciale kerkvergadering van Friesland, waarin het hoofdbe stuur zegt, met diepe verontrus ting kennis te hebben genomen van dit bericht. In het jongste nummer van Hervormd Neder land geeft de voorzitter van de ring ds. G. van Zeben een uiteen zetting van de achtergronden. Enkele maanden geleden publiceer den wij dat Friese predikanten^het Ruil van kerken in Allerton ALLERTON (Engeland) Baptis ten en rooms-katholieken hier gaan van kerk ruilen. De baptistengemeente vond haar kerkgebouw al lang te groot en te kostbaar. Het biedt plaats aan 450 mensen en het ledental is de laatste jaren teruggelopen tot 39. De rooms-katholieke parochie breidt zich daarentegen sterk uit. De enige ge schikte plaats voor de baptisten, om nu hun kerkdiensten te houden, was de huidige rooms-katholieke kerk, maar die wilden de rooms-katholieken niet verkopen. Men is nu overeengekomen, dat de baptisten dit gebouw zondags kunnen huren. winterseizoen begonnen ..._v —.1 retraite in een ri iiek klooster. In het blad a katho- uen. MUUilut., de Con fessionele Vereniging, het Hervormd Weekblad, reageerde prof. van Itterzon. Hij sprak zijn verbazing en ook verontrusting uit over deze daad. Ds. G. van Zeben reageerde reeds in zijn kerkblad en nu ook in het Her vormd Weekblad. Hij schrijft dat de hervormde predikanten op de gedach te kwamen om in een klooster hun retraite te houden om „kennis te ne men van deze vorm van kloosterleven, van rooms-katholieke vroomheid en van rooms-katholieke meditatieve en contempplatieve methode". Samen De hervormde predikanten kregen de beschikking over het gastenverblijf om „geheel op eigen wyze en naar eigen behoefte het klooster bijwonen, terwijl de prior een viertal inleidingen z" verzorgen over gebed en meditatie. Ds. Van Zeben schrijft: „Persoonlijk heb ik echter het belangrijkste van deze retraite (evenals van de vorige) vooral gezien in het feit, dat het moge lijk is om samen als ring zoiets te doen. Hierbij moge ik dan wel aantekenen dat alle ringcollega's aan deze retraite hebben deelgenomen." Prof. Itterzon antwoordt dat de brief van ds. Van Zeben veel duidelijk maakt. „Maar wordt de zaak er ook maar iets anders van?" vervolgt hij. „Als de ringpredikanten menen, dat de Rooms Katholieke Kerk op dit ge bied een zoveel langduriger ervaring heeft dan de onze, dan is die ervaring niet alleen veel eeuwen ouder dan de onze, maar ook totaal anders gevuld. De rooms-katholieke meditatie en contemplatie zou niet wezenlijk echt zijn als ze niet door en door rooms- katholiek was. In de hele methode van mediteren zit de roomse leer en de levenspraktijk compleet ver- In het slot van dit antwoord voegt ij er nog aan toe: „Sinds zelfs een Kohlbruggiaan geestelijk naar Rome verhuisde ben ik voor hoog-liturgische experimenten op het hoogst beducht." Ook het hoofdbestuur van Protestants Nederland is beducht. In de brief aan de provinciale kerkvergadering schrijft dit bestuur dat die verontrusting er niet minder op is geworden door de nadere toelichting van ds. Van Zeben in „Ons Kerkblad" van de ring Wor kum. Protestants Nederland vraagt de provinciale kerkvergadering uit te spreken, dat als predikanten zich wil len voorbereiden op het dienstwerk De n: de kerk een verblijf in één of ander protestants centrum meer op Nieuwe kerk 1 Via het IKOR hebben we zondag middag kunnen zien, welke vorderin gen de bouw van de Nederlands- hervormde kerk in de nieuwe buiten wijken van Leidschendam maakt. Dr. F. O. van Gennep vertelde wat'de camera's lieten zien: men is al bezig met de afbouw van het interieur en de grote vraag is op het ogenblik, hoe de akoestiek zal zijn. „Daarom ga ik hier elke dag even gillen", aldus de predikant, „zal ik nog eens even...?" en hij gaf een paar beste kreten weg. Dr. Van Gennep is bijzonder trots op \de nieuwe Andreaskerk, die mogelijk met Pasen zal kunnen worden in bruik genomen, maar waar mei Kerstfeest een tweede dienst zal houden, ook al moet men van improviseerde zitplaatsen gebruik gastvrijheid geniet in het dr. Neher-laboratorium van de PTT, kan nauwelijks wachten op haar eigen gebouw. De kijkers konden als het ware een ritje meemaken door Leidschendam. hetgeen zeer de moeite waard was. Daarna kon scherm deelnemen aan de avonddienst in het laboratorium op deze eerste belangrijke documentair dienstweigeren om godsdienstige denen. Enkele jongelui, wier verzoek ontvankelijk was verklaard de procedure hiervoor werd goed toege licht vertelden hun wel gefundeer de gewetensbezwaren zonder enige terughouding. Verdere toelichting de heer C. Inja, geestelijk van de gewetensbezwaarden. De jongelui worden op verschillende wij- tewerk gesteld: zes maanden langer n de diensttijd duurt deze verpHch- werktijd, waarin zij geestelijk noch lichamelijk worden gespaard, al val len z\j niet onder het strengere mili- Én regime. duidelijk werd aangetoond dat het dienstweigeren geen gemakkelijke ontsnappen apn een Beroepingswerk Mönchen-Glad- ach-Hardt. GEREF. KERKEN R Bedankt voor Arnhem (vac. D. W. v. d. jur ,aan); voor Boekhout (België) en voor Phi! lijnsburg (vac. H, Post): P. Melse te *lle roorthuizen. d Emeritaten: Ds. B. Bouma te Noordwijk hen an Zee. ds. T. Holwerda te Bellingwoude n ds. A. J. Boss te Berkum (Ov.) hebben L?' generaal van de orde der v»-- 7"7-71Hij heelt zich biertoe onder m rooms-katholiek klooster, omdat dit leiden door het slechte e£fect in strijd is met de juiste reformatori- interview, dat het Spaanse dagblad Ya sche houding in deze tijd, enkele maanden geleden met hem had. Paus waarschuwt bisschoppen uit Latijns-Amerika irxfs...- ,wi Latijns-Amerika noemde. In zijn toespraak voor de raad van Latijnsamerikaanse bisschoppen deed hij op hen een beroep om zich in te zetten voor de verwezenlijking van ------ le rechtvaardigheid. De christelijke tenliefde sluit -- welddadige ei aldus de paus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2