Nieuwe Leidse Courant Dramatisch weekeinde in Z.-Vietnam: 1100 doden Opnieuw een conferentie? Drama op Schelde bij Terneuzen Toch verbod van de pil enz. Nederlander pleegt overval op bar Frontale botsing na slippen: echtpaar uit Rijswijk verongelukt Jongetje had geen cholera Kritiek op reis van prinses Margaret Beatrix en Luns naar begrafenis Echtpaar steekt huis in brand Rendez-vous Gemini 6 en 7 13 december Mf«ctoun F. DIEMER Hoofdr.d.et.un Or. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stanfvattigh i» gSablavait mijn Knrt in t»gh*mpo*H" Maandag 29 november I960, 46ste jaargang Zeer onbestendig Half t«t zwaarbewolkt met nu en dan re gen-, sneeuw- of hagelbuien. Aanvanke lijk tot krachtig of matig afnemende wind, In hoofdzaak uit zuidelijke richtin gen, daarna wind draaiend naar noord west en toenemend tot krachtig of hard en aan de kust tot storm. Temperatuur in het algemeen enkele graden bvoen het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). SAIGON Twee Zuidvietnaniese bataljons van elk ongeveer 400 man rijn in het afgelopen weekeinde vrij wel geheel vernietigd bij hevige ge vechten die om de grootste rubber plantage van het land zijn geleverd. De strijd tussen Vietcong-eenheden en Zuidvietnamese regeringstroepen duurde meer dan een etmaal en ein digde in de grootste regeringsneder laag sedert een half jaar. Bij de gevechten waren drie Zuid- Vietnamese bataljons betrokken, die werden verrast door naar schatting 2000 guerillastrijders. Behalve de twee bataljons die geheel werden j vernietigd leed een derde bataljon „matige verliezen", zo deelde een Amerikaanse militaire woordvoer- der in Saigon mee. Aan de zijde van de Vietcong zouden 300 doden zijn gevallen. De bloedige strijd bij de grote rubber plantage. op ongeveer zeventig kilometer ten noordwesten van Saigon, bereikte juist zijn hoogtepunt op het moment dat (de Amerikaanse minister van defensie. McNamara, in de Zuidvietnamese hoofd stad aankwam. McNamara. die zich op de hoogte kwam stellen van de militaire .stand van zaken in Vietnam, zei, dat 'de sterkte van de Amerikaanse ge- veohtseenheden in Zuid-Vietnam sinds jzijn laatste bezoek aan het land, in juli. bijna was verdrievoudigd. Militairen De minister wm vergezeld van gene raal Wheeler, de voorzitter van het comi té chefs van staven. HU toonde zich ver rast over de Intensiteit van de Vleteong- a&nvallen. Over eventuele tegenacties wilde hjj zich (nog) niet uitlaten. Van daag zou McNamara, die sinds 1962 al zeven keer In Zuld-Vietnam is geweest, een bezoek brengen aan de Amerikaanse militairen te velde. In de loop van de avond keert hü dan naar Washington terug. De strijd van zaterdag werd geken merkt door gevechten van man tegen man, waardoor de Amerikaanse lucht- imacht moeilijk kon ingrijpen. Eerst toen 'Zuidvietnamese elitegroepen werden in gezet die door hefschroefvlietguigen waren overgebraoht. verliep de strijd. De vietcong-eenheden trokken zich daarop in oostelijke richting terug, met aohterlating van honderden doden. Onder de regeringsstrijdkrachten vielen ook Inogal wat slachtoffers doordat drie bom men van Amerikaanse vliegtuigen in 'hun gelederen kwamen. Befog i mgen In verscheidene steden in de weste lijke wereld is zaterdag gedemonstreerd tegen de Vietnamese oorlog. Ongeveer 90.000 mensen begaven zich naar het monument voor Washington. Zij wilden met hun mars bereiken, dat Johnson de bombardementen op Noord-Vietnam ■topzeilen en zich meer inspant om via onderhandelingen tot vrede te komen. De betogers droegen borden, waarop onder meer stond „nooit meer oorlog Paus Paulus de zesde" en enorme foto's van de paus. Zoals bekend heeft de paus ln een toespraak die hij vorige toaand in de Algemene Vergadering van de VN hield, gepleit voor uitbanning van de oorlog. Ook waren er honderden legenbetogers op de been. Telegi ram Namens de betogers werd ook een lelegram naar de paus gestuurd en naar president Ho Tsji-Minh van Noord-Vlet- nam. ln dit laatste telegram stond, dat Ie demonstranten voor onderhandelin gen z(jn en niet geloven in een oplossing ran het vraagstuk-Vietnam door middel ran wapengeweld. (Voor vervolg zie pag. 11) Veel schepen in moeilijkheden Vader en dochter verdronken DE harde storm van het afgelopen weekeinde heeft vooral de scheepvaart in moeilijkheden ge bracht. Zo verging in de vliegende zuidwesterstorm (windkracht tien) zaterdagmiddag omstreeks kwart voor zes op de Westerschelde ter hoogte van Othene (bij Terneuzen) het 350 ton metende binnenschip Dinka. De schipper, de heer P. Thijs- sen (31) uit Made en zijn zesjarig dochtertje Carla kwamen om het leven. De vrouw, die met een reddingsboei om over boord was gesprongen, kon ge red worden door twee sleepboten van de rederij Muller uit Terneuzen. Zij vertelde, dat haar man uitstekend kon zwemmen Hij had haar nog toege roepen dat ze maar over boord moest gaan en dat hij wel voor het kind zou zorgen De vrouw kon zioh niet voor stellen, dat hij er niet in geslaagd was de wal te bereiken. 's Avonds heeft de politie de over van de Westerschelde afgespeurd iri de hoop vader en dochter levend aan te treffen. Om half negen spoelde het lijkje van Carla bij Terneuzen aan. Het echtpaar Thijssen had twee kin deren. De oudste is op en internaat. Het schip was met een lading zand ui Bergen (Limiburg) op weg naar Kort- rijk in België. Tankschepen Niet ver van de rampplaats kwamen ter hoogte van Valkenisse twee tank schepen met elkaar in aanvaring. Het waren de Engelse coaster Seeshelle (900 brt) en het Belgische binnenschip Citer- na 69. Het Belgische schip liep zware averij op en is naar Antwerpen terug gesleept. Zaterdagmiddag was men er reeds in geslaagd met behulp van zes sleepbo ten van de maatschappij Muller de twee Metaal" in 1966 4,7 P.v.d.A. niet pessimi 5 pet. - pagina o stisch - pagina 5 „Harry, ik ben bang. dat niemand van de visclub dit zal geloven. zeeschepen, die bU Rilland Bath in de Westerschelde aan de grond zaten, weer vlot te trekken. De Zweedse ertstanker Virlhaire was in de gevaarlyke bocht van de Schelde in aanvaring gekomen met het Belgische schip Frube America. Het Canadese vrachtschip Boylen liep bU een poging de twee schepen te ont waken ook aan de grond. Waddenzee De reddingboot Prins Hendrik van Den Helder moest zaterdagavond laat uitva ren om het binnenschip de Catharina, dat op het Scheurrak, een zandplaat in de Waddenzee, was vastgelopen, te hulp te komen. De schipper van de Catharina was de koers kwijt geraakt De Prins Hendrik heeft de Catharina in veilige haven gesleept Het 4714 brt metende ms Tristan uit New York liep zaterdagavond ter hoogte van Breskens op een zandbank. Gister ochtend om vijf uur kwam het vaartuig weer vlot. Het Britse kustvaartuig Victic Isle liep in de nacht van zaterdag op zondag aan de grond in de Kramer. Drie sleepboten van Muller uit Terneuzen en een ber gingsvaartuig van Van der Tak trokken de Vectic Isle weer vlot. In de Oostzee verging het Westduitse vrachtschip Ute (800 ton). Van de zeven opvarenden konden er slechts twee wor den gered. Ook in de Golf van Biscaye kwam een aantal schepen in moeilijkheden als ge volg van het noodweer. Een Franse trei- ler meldde, dat heit de gehele bemanning had gered van het 2.500 ton metende Panamese schip Bluefin. Honderd kilo meter voor de kust van La Rochelle was de bemanning van boord gegaan toen het schip een gevaarlijke slagzij maakte. De bemanning van het Britse vracht schip Fred Everard '1.542 ton) kon even eens worden gered. De reddingsboot van Scarborough haalde ze van het lekke Niet gevaarlijk De harde storm heeft te land geen ge vaarlijke situatie doen ontstaan. Het wa ter steeg 1,40 meter hoger dan normaal. Rijkswaterstaat maakte zich hierover niet ongerust en speciale maatregelen waren dan ook niet nodig. Wel werd weer de stormvloedkering tussen Krimpen en Ca- pelle neergelaten. In Engeland ondervond het verkeer grote moeilijkheden door de harde wind en sneeuwstormen. De sneeuw werd soms tot een hoogte van 2.5 meter op gewaaid zodat vele wegen onbegaanbaar waren. In noord-west Engeland waren zeventig vrachtauto's ingesneeuwd. In Wighton in Oost-Engeland stortte een 650 jaar oude kerktoren in. Aidit op de vlucht doodgeschoten De voorzitter van de communistische partij. Aidit. zou 22 oktober om het le ven zijn gekomen. Hij zou getracht heb ben over het prikkeldraad van een in terneringskamp te klimmen en toen doodgeschoten zijn, aldus meldt dc Asahi Shimbun te Tokio. Het Indone sische blad Soeara Minggoe meldt echter dat een poging van Aidit en Njoto om in een buitenlandse onderzeeboot Java te verlaten mislukt is door de arrestatie van twee koeriers. Als wij al het ongerief even vergeten en enthousiast de camera tevoorschijn halen, zijn er van de sneeuw aardige platen te schieten. Hier een fraai lijnen spel van autosporen in de sneeuw. UTRECHT Een paar minuten na dat op de A'damse Straatweg een taxi vas gestolen, werd de auto een paar ;traten verder zwaar beschadigd ge zonden. De taxi was in volle vaart te- ten een bestelwagen gereden. Van dé dief ontbrak elk spoor Paus grijpt in ROME Paus Paulus heeft vier veranderingen aangebracht in het hoofdstuk over het huwelijk in het schema Kerk en Wereld. Ze komen erop neer, dat de paus wenst dat het concilie het gebruik van de anti- conceptionele middelen (óók de pil) absoluut zal verbieden, aldus Volkskrant. Men vermoedt dat de concilievaders deze beslissing van de paus niet met thousiasme zullen begroeten. De voorbe reidende commissie heeft de tekst van het hoofdstuk over het huwelijk reeds klaar. Bovendien zou het pauselijke in grijpen bij het overgrote deel van de zo genaamde gemengde commissie, die de eindredactie heeft verzorgd, op bezwa ren stuiten. Voorts is er dan nog de spe ciale adviescommissie. Deze werd ge ruime tijd geleden door de paus inge steld om hem persoonlijk rapport uit te brengen over bevolkingsgroei en ge- boortenregeling. Ook deze commissie zou met het pauselijk ingrijpen weinig gelukkig zijn. Het zou dan ook zeer de vraag zijn of de absolute veroordeling zoveel in stemming van het concilie zal krij gen, als nodig is voor een officiële afkondiging. OOSTENDE De politie heeft de Ne derlander J. van V. uit Hespel gear resteerd, die een overval op een bar heeft gepleegd. Hij had geprobeerd de eigenaressen te wurgen en er i haar geld vandoor te gaan. Daarv had hij de eigenaar van een ander café aangevallen. man is in Brugge opgesloten. Waarschijnlijk als gevolg van hooi- broei is zaterdag de boerderij van D. Wierjnga uit Zeinge (Gr.) gedeeltelijk door brand verwoest. HOOFDDORP Op de Kruisweg in Hoofddorp is zaterdagmiddag een personenauto, bestuurd door de 56- jarige scheikundige I. Keekstra uit Rijswijk, door de gladheid geslipt en frontaal in botsing gekomen met een van de andere kant komende vracht auto. De heer K. overleed ter plaat zijn 58-jarige echtgenote, die zwaar gewond naar een ziekenhuis in Haarlem werd overgebracht, is enkele uren later overleden. HOOGELOON De 39-jarige land bouwer L. W. Hendriks uit Eersel gisteravond op de provinciale weg Hoogeloon om het leven gekomen, toen ret zijn auto op het linkerwegge deelte frontaal in botsing kwam met personenauto Het echtpaar, dat in deze auto zat. werd zwaar gewond. BRUNSSUM Zaterdagavond is de ïvenjarige Steven uit Nieuweinde on er een personenauto geraakt toen hü ui de hand van zyn moeder over het zebrapad liep. Hij werd zodanig gewond dat hü ter plaatse overleed. OOSTERHOUT Op rijksweg 27 ij Oosterhout is zaterdagavond een aut de weg geraakt en enkele keren de kop geslagen, waarbij een van de inzittenden, een vierjarig jongetje het leven verloor. De overige inzitten den. de ouders van het kind en hun beide andere kinderen moesten in het ziekenhuis van Oosterhout worden op genomen. UTRECHT Op een overweg ii Heesenweg onder Nieuw-Leusen. tussen Dedemsvaart en Herfte, is zaterdagmid- ?en auto tegen de trein van Leeu warden naar Zwolle gereden. De inzit tenden konden de auto op tijd veria- Smokkelaars hadden heroïne op lichaam onder pleisters PARIJS De Franse politie heeft gisteren op het vliegveld Orly drie mannen aangehouden, die verdoven de middelen naar de VS wilden smok kelen. Er werd ongeveer negen kilo gram heroïne In beslag genomen. De arrestaties werd enverricht in twee straalvliegtuigen, die op punt van ver trek stonden. Een inzittende van het eerste toestel had enkele kilogrammen onder zijn kle ding verborgen. Toen de politie enige uren later een tweede vliegtuig belette te vertrekken en de passagiers aan een nauwgezet (onderzoek onderwierp, kwamen bij twee personen eveneens verdovende middelen te voorschijn. De smokkelaars bleken een nieuwe methode toe te passen. Zij hadden plaatsen op hun lichaam bepleisterd en dachten de politie om de tuin te kunnen leiden door met een pijnlijk vertrokken gezicht op hun „verwonding" te wijzen. Toen ondanks luid gekerm de pleisters met een ruk werden verwijderd bleek de „verwonding" uit een pakketje heroïne te bestaan. DEN HAAG Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het Britse jongetje An drew Patchatt. dat donderdag jl. op het vliegveld Lydda Airport uit een DC-8 van de KLM is gehaald, geen cholera- patiënt is. Dit hebben de gezondheids- autoriteiten in Tel Aviv het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid meegedeeld. Zo mogelijk nog drukker dan bij Terheyde, waar de Ping An op de kust is geworpen, hetgeen duizenden belangstellenden naar het strand lokte, was het afge lopen weekeinde dc opkomst naar de gestrande Santa Kyria- ki. die ten zuiden van IJmuiden vastzit. Geschat wordt dat vijf tigduizend mensen naar de Griek zijn komen kijken, die maar machteloos in het zand ligt te bijten. De verkeerspolitie had er de handen vol aan. Op een gegeven ogenblik stonden er files auto's tot aan Haarlem- Noord. Met dc berging is men bij IJmuiden nog niet begonnen. Vandaag zou over het wat en hoe worden beslist. Prins onthult standbeeld MAASTRICHT Prins Bernhard heeft zaterdag een standbeeld onthuld van Petrus Regout, Nederlands eerste groot-industrieel en grondlegger van de Maastrichtse industrieën in de vo rige eeuw. Het bronzen beeld staat voor het hoofdgebouw van de N-V. Koninklijke Sphinx-Ceramique, waar van Petrus Regout de oprichter was. Het standbeeld is een geschenk van de werknemers ter gelegenheid van het in 1959 gevierde 125-jarig bestaan van het bedrijf. Kosten punt van onenigheid LONDEN De reis die prinses Margaret en lord Snowdon hebben gemaakt door de Verenigde Staten, heeft in Engeland stof doen op waaien. Men is het in Albion niet eens met die hoge kosten van de reis. Men is met name gebelgd over het feit, dat de Engelse belastingbeta lers een deel in de kosten moeten bijdragen (50.000 pond of meer). Niet alleen de kranten bliezen het stof op. ook in het Lagerhuis ontstonden een woordenwisseling. Men wil weten wat het bezoek heeft gekost en hoe het geld is besteed. Vooral lagerhuislid William Hamilton (labour) trok fel van leer. Hij wil weten wie het initiatief tot deze reis heeft ge nomen, prinses Margaret of de regering. Ook zou Hamilton graag wat meer wil len weten over het doel van het bezoek: ..Als het doel was de export op te voeren, hadden wij ervaren exporteurs moeten sturen. Als de regering de betrekkingen met de Verenigde Staten wil verbeteren, dan moet zU geen echtpaar gebruiken, dat het grootste deel van zijn tijd lykt doorgebracht te hebben met 't verkeren in het gezelschap van de Amerikaanse top society". Verwacht wordt, dat deze week ook nog kritiek wordt geuit op de personen die het echtpaar ln de VS hebben ont moet. ZU hadden wel een ontmoeting met Barry Goldwater en een vooraan staand lid van de John Birch Society, maar niet, zoals een parlementslid het uitdrukte: ..met de Intelligent of Intel lectueel belangrijke mensen van de VS". Commentaar van het ministerie van buitenlandse zaken: ..Niet alle kosten zullen door de belastingbetalers worden betaald. Prinses Margaret kreeg een particuliere uitnodiging om naar de VS te komen. Toen de regering dit vernam, vroeg zij of de prinses enige officiële bezoeken wilde afleggen en public rela- tions-funkties wilde verrichten. De over. heid betaalt het regeringsdeel van hel bezoek, de rest wordt particulier be kostigd". maar het wrak zat muurvast on der de trein, zodat het spoor ook voor de treinen van Groningen naar Zwolle tijdelijk was geblokkeerd. HOOFDDORP Dc 21-jarige landbou wer J. L. Dankelschyn uit Hoofddorp f vanmorgen in rijn woonplaats door drie auto's overreden, nadat hij was getroffen door een toeval. Hy overleed ter plaatse. SOMEREN De negentienjarige brom. fietser M. van Bussel uit Asten is van nacht op slag gedood toen hü bü het oversteken van de kanaaldijk langs de Zuidwillemsvaart in botsing kwam met een auto. SON EN BREUGEL Op de provin ciale weg Eindhoven-Son is gisteravond de 48-jarige J. M. A. van Arendonk uit Tilburg om het leven gekomen. Twee bij hem in de auto zittende personen werden ernstig gewond. Dc heer Van Arendonk kwam op zijn eigen weghelft in botsing met een tege moetkomende auto, waarvan de bestuur der waarschijnlUk onder invloed van sterke drank verkeerde. Deze werd licht gewond. Vele duizenden defileerden langs baar Elisabeth DEN HAAG-BRUSSEL Prinses Beatrix en minister Luns (buitenland se zaken) zullen morgen ons land ver tegenwoordigen bij de staatsbegrafenis van Koningin Elisabeth. Zaterdag en zondag hebben vele dui zenden Belgen langs de baar in het Ko- ninklyk Paleis gedefileerd. Twee hoge officieren en twee verpleegsters houden dag en nacht de wacht bü het stotfelyk overschot. Bewonderaars van de Koningin-moe der hebben grote kransen naar Brussel gestuurd. Het grote aantal auto's in de omge ving van het paleis veroorzaakte ernsti ge verkeersopstoppingen. DOKKUM De 30-jarige autospui- ter Pieter W. en zijn 19-jarige vrouw Jannie hebben bekend dat zij hun huis in brand hebben gestoken door de in ventaris van een rommelkast met pe troleum te overgieten en er daarna een brandende lucifer in te werpen. t vuur werd ontdekt door een buur vrouw. IJltje de Hoop. die. gealarmeerd door een scherpe brandlucht, op onder zoek uitging. Samen met haar 7-jarige vluchtte zij na de ontdekking de straat op. terwijl het vuur werd aange wakkerd door storm met windkracht ne gen. Een gewaarschuwde buurman. Bakker Visser, heeft verscheidene malen ge tracht de woning van het echtpaar W. binnen te dringen, van wie men aan- dat zij niets van het vuur hadden bemerkt. Plotseling doken de brandstichters ech ter op tussen het publiek. Tijdens een verhoor viel eerst dc vrouw en daarna lan door de mand. Eenh oom op stal WINTERSWIJK Bij de landbou wer H. J. Korten in de buurtschap Het Woold staat een eenhoorn op stal Het is een tien jaar oude koe, die in het voorjaar een knobbel op het voorhoofd kreeg. De knobbel heeft zich ontwikkeld tot een hoorn van twintig centimeter lang en met een doorsnee van zeven a acht centimeter. WASHINGTON De bemande ruimteschepen Gemini-7 en Gemini-6 zullen pogen een ontmoeting in dc ruimte tot stand te brengen, die op 13 december zou kunnen geschieden. Dit heeft het Amerikaanse bureau voor lucht, en ruimtevaart (NASA) giste ren meegedeeld. Volgens het huidige program zal de Gemini-7 4 december de ruimte inschie ten en de Gemini-6 op 13 december. Ge durende ongeveer twee omwentelingen zullen, althans volgens de plannen beide ruimteschepen zich naast of ln de buurt van elkaar zweven. De Gemini-6 zal op 15 december op de aarde terugkeren en de Gemini-7 op 17 december. De bemanning van de Gemini-6 bestaat uit Walter Schirra en Thomas Stafford, die van Gemini-7 uit Frank Borman en James Lovell

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1