Opener spreken over KANKER 1 Yb-vloot bij Vietnam REGEN SPOELDE BUNGALOW WEG V.N.-resolutie stop proeven Strijd Vietnam in nieuw stadium Rhodesia voorlopig nog ongrijpbaar Smith: communisten pleegden sabotage EEG-deur op kiertje voor Engeland Jn een bonte Kij ZATERDAG 27 NOVEMBER 1965 Schroder bepleit TWEESTRAKS NOG TWEE zeggenschap over Kernschepen versterken atoomwapens \to i i L" 17' j BONN De Westduitse minister Schroder heeft er gisteren op aange drongen, dat de Bondsrepubliek een aandeel zal krijgen in de atoomstrate gie. Hij sprak aan de vooravond van een bijeenkomst in Parijs van de mi nisters van defensie van tien Navo-lan- Bij de ontwikkeling van een geza menlijke atoomstrategie, zo zei hij, moeten wij een redelijk aandeel heb ben. Wij zijn bereid de daarbij beho rende verantwoordelijkheid te dragen. Hij ontkende, dat West-Duitsland de ambitie heeft zich eigen atoomwapens te verschaffen. Schroder hield zijn pleidooi op een bijeenkomst van zijn christen-demo cratische partij in Bonn. De Sowjetunie heeft via Izwestia fel le kritiek geleverd op een eventuele Duitse zeggenschap over atoomwa pens. Het zou de spanning sterk doen toenemen, aldus het blad: wij beoorde len de toestand in Europa als gevaar lijk. Rusk: Geen hoop op spoedig gesprek SAIGON/WASHINGTON Twee door kernenergie voortge dreven Amerikaanse oorlogssche pen hebben zich bij de Amerikaan se zevende vloot in de Stille Oce aan gevoegd voor de oorlog in Vietnam en twee zelfde schepen zullen volgend jaar volgen. De nu bij de vloot gevoegde schepen zijn het grootste oorlogsschip ter we reld, het vliegdekschip Enterprise en het met raketten uitgeruste fre gat Bainbridge. Zij zullen voorna melijk Noord Vietnamese troepen bases en kustdoelen bestoken. Frankrijk vraagt andere verdeling ontwikkelingshulp PARIJS Frankrijk wenst herzie ning van de bijdragen aan ontwikke lingslanden door landen, die lid zijn van de commissie voor hulp aan ontwikkelingslanden van de OESO. De Franse minister van financiën, Valery d'Estaing, heeft een méér geMjke ver deling van de lasten voorgesteld. Thans variëren de bijdragen van 0,14 tot 2,24 procent van het nationale inko men, wat wil zeggen, dat bepaalde lan den naar verhouding 16 maal zoveel hulp verlenen als andere landen. Een uitbreiding van de te verlenen hulp („de huidige 6 miljard dollars zijn veel te weinig") vereist, dat dit ver schil wordt verminderd. Door de instel ling van een nieuwe verdeling zouden bepaalde landen hun achterstand kun nen inlopen en de anderen hun hulp op hetzelfde iveau kunnen voortzet ten, aldus de minister. Tijdens een vergadering van de ver bondsraad van het Verbond van veilig verkeer is de heer J. Zwanikken uit Hilversum benoemd tot lid van het hoofdbestuur. De heer Zwanikken maakt deel uit van de KVP-fractie in de Twee de Kamer. Onderdompeling (2) Aan Jezus werd de vraag gesteld over Zijn bevoegdheid. Hij antwoordde met een wedervraag. „Vanwaar was de doop van Johannes? Uit de hemel of uit de mensen? (Ma. i. 21: 24—25.) Johannes de Doper getuigt: „Hij die mij gezonden had om te dopen met water enz., (Jph. 1:33.) Johannes sprenkelde niet, maar doopte. Wij lezen in Matth. 3:16: „Ter stond nadat Jezus gedoopt was, steej op uit het water". Johannes predikte de doop der beke ring iMatth. 3:16.) Ook Petrus predikte de doop der bekering (Hand. 2: 381. Ruim een eeuw later heeft men 'o.a. in liet westen) deze biibelse doop niet meer toegepast en de kinderdoop ingevoerd. Wij lezen nog in Joh. 4:1 dat Jezus meer discipelen maakte en doopte dan Johannes, ofschoon Jezus zelf niet doop te. maar Zijn discipelen". In Mare. 10:13—15 worden de kinderen niet ge doopt maar omarmd en de handen opge legd. Rest hier voor mij de vraag: „Is de kinderdoop uit de hemel of uit de men- LOS ANGELES Toen hij avonds van zijn werk thuiskwam vond de eigenaar dit terug van zijn riante houten bungalow bij het stadje Glen- dale in de heuvelachtige omgeving var Los Angeles. Als gevolg van de langdurige zware regenval waren de grond onder bunga low en de weg ervoor grotendeels weg gespoeld. Precies de helft van de wo ning werd meeggesleurd in de krater, die was ontstaan toen de grond ging schuiven. De bewoners hadden gelukkig kans gezien, snel te vluchten. Bijbeldrukkerij in Bogor start BOGOR Het fabricksgedeelte van de drukkerij van het Indonesisch bijbel genootschap te Bogor is gereed. Binnen kort kan worden gestart met het druk ken en brocheren van kleinere uitga- Van Geenesis, Exodus en Deuteroro- mium zullen elk afzonderlijk vijfduizend exemplaren in het Indonesisch worden, gedrukt. In het Bataks zullen vijf bijbel-^ boeken uitgegeven worden, elk in een oplaag van tienduizend exemplaren. Per jaar zijn honderdduizend nieuwe testa menten nodig als minimum. Ook daar voor zal deze drukkerij moeten zorgen Te zijner tijd zal de druk van gehele bijbels ter hand worden genomen. Voor het tot stand komen van deze drukkerij heeft het Nederlands Bijbelge nootschap belangrijke hulp verleend. De komende jaren zal nog zeker vijftig zestigduizend gulden voor rekening va het NBG moeten komen. Begrafenisauto verongelukt C? BAARN Op rijksweg 1 tussen Eemnes en Hoevelaken is gisteren een begrafenisauto verongelukt. De lijkau- to, die op weg was naar Vorden, kwam bij een inhaalmanoeuvre fron taal in botsing met een zware vracht auto. De bestuurder van de begrafenis auto werd ernstig gewond. Door de kracht van de botsing were de begrafenisauto zwaar hesch.irligd. De lijkkist werd zo gehavend, dat het lijk in een andere kist moest worden auto is de overledene naar haar laat ste rustplaats vervoerd. Minister Rusk heeft gisteren op een persconferentie verttlaard. dat Noord-Vietnam niet bereid is binnen afzienbare tijd akkoord te gaan me een conferentie zonder voorwaarden vooraf. De poging, die vorig jaar werd gedaan, is op niets uitgelopen omdat Noord-Vietnam niet oprecht vrede wenste. De VS zijn echter nog steeds, aldus Rusk, bereid zonder voorwaar den vooraf met Hanoi te onderhande len. Op die onderhandelingen heeft de democratische senator (en lid van de senaatscommissie voor de strijdkrach ten) Stephen Young gisteren sterk aangedrongen. Hij verzooht president Johnson de bombardementen op Noord-Vietnam vijf dgen te staken en in die periode te proberen tot een ge sprek te komen. Om zich op de hoogte te stellen van de toestand gaat minister Mc Namara zaterdag naar Saigon. De Amerikaanse actie in Vietnam wordt fel gekritiseerd in een vandaag door ruim honderd Westduitse schrij vers en hoogleraren uitgegeven verkla ring. Zij beschuldigen de VS ervan een derde wereldoorlog te riskeren en dringen aan op vrijheid en zelfbeschik king voor het Vietnamese volk. De Westduitse regering wordt verzocht haar financiële en morele steun aan de Amerikaanse acties te staken Unionist-partij behaalt grootste meerderheid BELFAST De pro-Britse Unio nist-partij, die al sinds 192? Noord-Ierland regeert, heeft bij de algemene verkiezingen de grootste meerderheid behaald sinds 1949. De door premier Terence O'Neill geleide partij veroverde 36 van de 32 zetels in het lagerhuis. In het oude parlement had zij 34 zetels. Labour verloor van haar vier zetels de helft. De voornaamste oppositiegroep, de nationalistische partij, die voor samen werking met de Ierse republiek is, handhaafde haar negen zetels. NEW YORK De politieke van de algemene vergadering der VN heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin stopzetting van alle kernproeven wordt gevraagd. Rusland onthield zich van stemming, de VS stemden voor. Voorts wordt in de resolutie een beroep tedaan op de Geneefse ontwapenlngscon- 'erentie met spoed een akkoord te be werkstelligen inzake stopzetting van de proeven. De resolutie gaat nu naar de algemene vergadering. Het staat vrijwel vast, dat haar zal aanvaarden. McNamara, de Amerikaanse minis ter van defensie gaat binnenkort weer naar Vietnam om de stand van zaken te bespreken. Hij kondigde deze week aan, dat de bombarde menten op Noord-Vietnam heviger zullen worden. De oorloa in Vietnam is al enige tijd in een nieuw stadium gekomen. Oorzaak daarvan is het deelnemen door geregelde strijdkrachten uit Noord-Vietnam aan de strijd in het Zuiden. De infiltraties hebben zul ke vormen aangenomen, dat de Amerikanen besloten hebben, hun bombardementen op de aanvoerlij nen in het Noorden te intensive- Het feit, dat men zich in Hanoi, de hoofdstad van Noord-Vietnam, genoodzaakt heeft gezien, op grote schaal troepen in te zetten tegen de Amerikaanse en Zuidvietnamese strijdkrachten, bewijst dat de strijd tegen de Vietcong niet zonder resul taat was gebleven. Terecht had men in Washington aangenomen, dat de kansen waren gekeerd en dat de mogelijkheid van een militai re overwinning langzaam maar ze ker naderbij zou kunnen komen. Dit laatste is nog altijd niet uitge sloten, ondanks het feit, dat Noord- vietnamese troepen nu openlijk aan de strijd deelnemen. De oorlog in Vietnam heeft thans zulk een omvang gekregen, dat het voor de Verenigde Staten mogelijk moet zijn, de infiltraties tot een minimum te beperken. Dit kan echter alleen, wanneer de bombardementen op de aanvoerlijnen uit Noord-Vietnam en via Laos en Cambodja heviger worden. Men ziet, hoe de strijd in Viet nam langzaam maar zeker uitgroeit tot een oorlog op groter schaal. Dat is begrijpelijk als men er van uitgaat, dat de partijen, die tegen over elkaar staan in wezen de Ver enigde Staten en communistisch China zijn. Het belang van de strijd gaat ver uit boven dat van Vietnam zelf. Voor Washington en Peking staat er heel veel op het spel. De vraag is nu, hoe lang de Noordvietnamezen zich nog voor het karretje van Peking laten span nen, nu al gebleken is, dat de Viet cong zijn greep op Zuid-Vietnam begint te verliezen. In dit stadium zijn bemiddelingspogingen zeker oiet bij voorbaat nutteloos. Premier Wilson van Engeland zal volgende maand een bezoek aan president Johnson brengen, kort voordat kanselier Erhard van West- Duitsland hetzelfde zal doen. Onge twijfeld zal Vietnam een belangrijk onderwerp van gesprek zijn. Philippijnen T\E Philippijnen krijgen op 14 december een nieuwe presi dent, nu Macapagal is verslagen door zijn vroegere partijgenoot Marcos. Deze zal het heel moeilijk krijgen. Macapagal heeft als president be paald geen slecht figuur geslagen. De ontevredenheid was niettemin zo groot, dat velen er de voorkeur aan gaven, het eens met Marcos te proberen. Macapagal bestreed de machtige suikerlobby, ging voorzover moge lijk de corruptie te lijf en voerde op bescheiden schaal landhervor mingen door. Dat was echter niet voldoende. Vooral deze hervormingen, of lie ver het beperkte karakter er van, zijn voor de Philippijnen een groot probleem. De uitvoering van een grootscheeps programma vraagt veel geld. Bovendien tast zij de po sitie van de grootgrondbezitters aan. Daar staat echter tegenover, dat met name op het eiland Luzon, waar de helft van de bevolking leeft, de pachtboeren steeds armer worden. De mogelijkheid van een nieuwe opstand naar het voorbeeld van die der Hoekbalahaps, begint op te doemen. Er zijn al vele honderdduizenden werklozen. Elk jaar komen er weer bij, als de scholen en universiteiten talrijke geslaagde jonge mensen afleveren. Zij vinden meestal niet het werk, waarvoor zij zijn opge leid. Om daar verbetering in te brengen moet men wel van bijzonder goe den huize komen. Marcos moet be wijzen. dat zulks met hem het ge val is. D\, maatregelen, die Engeland een nieuw gesprek met de blanken _ji enkele andere landen tegen in Rhodesia mogelijk zal worden. het illegale bewind van de blanken Dit gebied is voorbestemd om een in Rhodesia hebben genomen, zet- samenleving van blanken en ten totdusver nog geen zoden aan niet-blanken te herbergen, waarin de dijk. Op den duur zal de bevol- langs de weg der geleidelijkheid Premier Wilson van Engeland be- vindt zich wat Rhodesia betreft in gen, dat er voor hen geen andere een- heel moeilijke positie. Ener- en zeker geen betere toekomst in zijds heeft hij te maken met de Rhodesia is weggelegd. Verenigde Naties, in welke organi satie de Afro-aziatische groep met geweld een eind gemaakt wil zien aan de blanke rebellie in Rhodesia. Aan de andere kant staat de Con servatieve oppositie in eigen land, die onderling sterk verdeeld is en een zo voorzichtig mogelijk beleid verdedigt. Om een gewapend VN-optreden in Rhodesia te voorko men moet Wilson proberen, de blan ken in dat gebied met economische middelen op de knieen te dwingen. Zijn maatregelen moeten krachtig genoeg zijn om de Afrikaanse lan den tevreden te stellen. Tegelijker tijd moeten zij zodanig zijn, dat het thuisfront er niet tegen in verzet komt. Daar komt nog bij, dat de sanc ties hun doel niet voorbij mogen schieten. Voorop moet staan het streven naar een situatie, waarin SALISBURY Volgens premier; gewerkt. Vanavond zou de stroomleve- Ian Smith van Rhodesië hebben rin£ weer worden hervat, communistische saboteurs de hand gehad in het opblazen, gisteren van een hoogspanningsmast in Zambia bij de Kariba-dam op de grens met Rhodesië. Over de mast liep de electriciteitskabel, die het belang rijke Zambiaanse kopermijncen trum Kitwe van stroom voorziet. President Koeanda heeft Groot- Brittannië inmiddels verzocht troe pen te zenden om het project ver der te bewaken. Voor de aanwezigheid van saboteurs als de Zambiaanse minister van justi tie Desmond Lardner-Burke donder dag al gewaarschuwd. Met man en macht wordt aan de vernielde kabel FRONT TEGEN DE GAULLE BREDER PARIJS De Gaulle krijgt een steeds groter front van vakorganisaties tegen zich. Nadat de machtige vakorganisatie van boeren al eerder haar leden aanried op 5 december niet op De Gaulle te stemmen, hebben zich thans nog vijf organisaties tegen de president gekant. Het zijn de organisaties van ambachtlie- den, kleine werkgevers, middenstanders, vrije beroepen en lager personeel. Zij zullen een eenheidsfront vormen ter dediging van het verdrag van Rome. Premier Smith reageerde niet op de jongste maatregel tf^ïn zijn land: het besluit van Iran om de levering van Perzische olie aan Rhodesië te verbie den. Het gaat hier om 400.000 ton ru we olie per jaar, die in de Rhodesische plaats Oemtali wordt geraffineerd. Een grote slag is dit overigens niet voor Rhodesië, omdat er gemakkelijk olie uit andere landen in het Mid den-Oosten zal kunnen worden betrok- Canada heeft de invoer van suiker en tabak uit Rhodesië verboden. Vorig jaar kocht dit land voor 500.000 dollar Rhodesische suiker. Engeland tot het Europese vaste- Bonn. land eertijds in de weg stonden langzaam aan het verdwijnen zijn." We zouden hierbij drie opmerkin- Ten slotte bestaat de mogelijk heid, dat De Gaulle een nog veel belangrijker doel nastreeft. Het is hem bekend, dat de Britten over gen willen plaatsen. In de eerste het algemeen niet zoveel op hebben plaats mag worden aangenomen, dat dit gebaar van De Gaulle iets te maken heeft met de presidents met het supranationale karakter de EEG (Europese economi sche gemeenschap). Wellicht zal de Medewerker aan euthanasie- program vast MUNSTER Een van de belangrijk ste medewerkers aan het euthanasie-pro- granima van de nazi's, Robert Lorent, is gisteren in Minister gearresteerd. Lorent nu 60 jaar, wordt er in de eerste plaats van beschuldigd de inrichtingen, waar men zenuwzieken likwideerde, met dode lijk gas te hebben bevoorraad. Hij stond onder rechtstreeks bevel van Hitiers kan selarij-chef. Viktor Brack. Deze werd tij dens het proces in Neurenberg ter dood veroordeeld en opgehangen. Hij neemt ongetwijfeld zijn „Euro- gelijk te mak,en, op voorwaarde, pese" tegenstanders hiermee veel dat ook dit land de supranationale Edward Heath, de leider Britse (Conservatieve) oppositie vraag, of de mededeling vap de pre- geste van De Gaulle zal er toe I bracht onlangs een bezoek aan ge neraal de Gaulle. Na afloop klaarde hij, nu te weien, hoe de toe- tief is wellicht, komst van Europa zich zal ontwik- tegenwicht te neemt. De Vijf zullen het niet ge- Den Haag. Joh. H. Scholte Opspraak Het was met een verdrietig gevoel dat ik de tv-Opspraak afzette. Als al die hoofdzakelijk) v">le<>r«'narde heren me nen dat ze gelijk hebben, het zij zo. Maar laten zij dan tenminste niet de naam van hun kerk als vlag voeren. Wij en duizenden met ons. weten best dal ons koningshuis niet in één adem met God genoemd kan worden. En als je dat dan allemaal hoort....dan denk je machte- loos...ach, laat maar. Daarom was ik zo blij met dat stukje van de heer Algra. waaruit blijkt dat die ..Heren van Gezag" zeker niet de mening van ..de" kerk vertegenwoordigen. Katwijk/Zee. M. Buskop-den Duik. I Het spoorwegstation met de langste naam ter wereld de naam zullen we u maar besparen, want deze beslaat ruim twee regels in deze ru briek zal worden geslo ten. Het station is gele gen op het eiland Angle sey voor de kust van Wa les. Dc lijn waaraan het ligt is niet renderend. Het station werd jaar lijks door duizenden toe risten bezocht, die er spe ciale, \ijftien centimeter lange perronkaartjes als souvenier konden ko- i Om stemmen bij vol macht in het Britse La gerhuis te vermijden zijn de Conservatieve (opposi tie) partij en de Labour- partij overeengekomen dat een van hun Lager huisleden vrijwillig zal wegblijven wanneer een lid van de andere partij gedwongen absent is, en gestemd moet worden. I Ondanks de schermutse lingen in Noord- en Zuid-Vietnam is de rijst oogst in eerstgenoemd land zeer goed. In ver- scheidene provincies was de opbrengst nog nooit zo hoog, „ondanks de Ameri kaanse bombardemen ten", zo meldt het Chine se persbureau Nieuw Chi na. Kansen op genezing zouden groter zijn ALMELO Op de jaarvergade ring van het Overijsselse Wit- Gele Kruis in Almelo heeft dr. L. Meinsma, directeur van het bureau kankerregistratie en -voorlichting, gisteravond de vraag behandeld „welk gunstig gevolg mag worden verwacht van kankervoorlichting en zal deze de daadwerkelijke kan kerbestrijding ten goede komen? Tot nu toe stond de behandeling van kankerpatiënten op de voor grond en werd aan het vóórkomen van de ziekte betrekkelijk weinig ^andacht geschonken. Het op zo ruim mogelijke schaal be ginnen met een gesprek tussen artsen en bevolking over de bestaande genees- mogelijkheden van verschillende vor men van kanker, zo mogelijk met tus senkomst van kruisverenigingen, is volgens dr. Meinsma gerechtvaardigd en noodzakelijk aangezien dit mede zal leiden tot een zich eerder onder behandeling stellen en tot een voorbe reiding voor gericht massa-onder zoek. CONTROLE De kankervrees, het defaitisme bij een enkele arts ten aanzien van kan ker en de problemen rondom grotere openheid met betrekking tot kanker bepalen in belangrijke mate, dat de geneeskundige voorzieningen nog onvoldoende benut worden. Wanneer van de 23 pet. mannelijke kankerpa tiënten en van de 37 pet. vrouwelijke patiënten, die vijf jaar na het ontdek ken van kanker nog leven, de meesten als definitief genezen beschouwd mo gen worden, dan is dit feit voldoende aanleiding voor een breder opgezet kanker-controle-programma, waarin de preventie en vroege opsoring van kanker het centrale thema behoren te vormen. In dit programma kan, aldus spre ker, er naar worden gestreefd ook via de kruisverenigingen alle lagen van de bevolking werkelijk effectief te be reiken. De vooropleiding en bijscho ling van de wijkverpleegsters is daar bij o.m. een belangrijk uitgangspunt. Inzake de invoering van gericht mas sa-onderzoek moet worden vastge steld, dat opsporing van kanker van de baarmoedermond en van longkan ker technisch als mogelijk moet wor den beschouwd maar de organisatori sche opbouw daarvoor onvoldoende is. Voldoende deskundigen en hulpkrach ten ontbreken nu nog voor het perio diek uit te voeren onderzoek, zelfs ten behoeve van degenen die extra risico's lopen (bijv. zware rokers). Bovendien wordt o.m door de ziekenfondsrege ling niet voorzien in het dekken van de kosten van zulk massa-onder zoek. MEER VERTROUWEN Belangrijker vindt dr. Meinsma daarom voorlopig, dat de wat ouder gewordenen een groter vertouwen wodt bijgebracht in de geneesmoge- lijldieden voor sommige vormen van kanker. Als dit vertrouwen er is geko men, naast een beter begrip voor de betekenis van vroege diagnostiek en behandeling, dan zal het sombere beeld, dat velen omtrent kanker heb ben, plaatsmaken voor een hoopvoller zienswijze. De invoering van gericht mas sa-onderzoek kan daar te gelegener- tijd op aansluiten. Niet alleen de kan- CI1IWCJ kerbestrijding, maar ook de geestelij- richt ke volksgezondheid, zal daarmede ten zeerste gebaat zijn. De kruisverenigin gen zullen deze toekomst sneller tot werkelijkheid kunnen maken, door zo groot mogelijke steun te verlenen aan het voorlichtingsprogramma, zo be sloot dr Meinsma. Douane bestookt met kraaiepoten en benzine-bommen AXEL Na een langdurige en moeiza me achtervolging hebben douaniers van de grenspost Axel in een voorstad van Brussel een smokkelauto met 1100 kilo boter in beslag genomen. Tijdens de achtervolging, die een uur duurde, gooiden de smokkelaars kraaie poten en flessen brandende benzine op de weg. En toen deze voorraad op was, smeten ze ten einde raad alles wat los en vast zat, tot de stoel van de bijrij der en het luchtfilter van de motor toe, door een gat in het dak van dc auto naar buiten. Maar tenslotte moesten ze in de doua niers toch hun meerderen erkennen: de auto werd ingehaald. Dc smokke laars zelf wisten echter te ontvluchten. De waarde van de boter bedraagt 5.000. Twee mannen met gestolen auto in België verongelukt BRUSSEL Twee inwoners van Bre da, de twintigjarige A. B. en de even oude J. van D., zijn in België veronge lukt met een auto, die zij in een Brussel een ziekenhuis in Jumet worden opgeno men. Van D. werd na een medische be handeling ter beschikking van de Belgi sche justitie gesteld en in hechtenis geno- Het tweetal, dat op weg was naar Char leroi, is waarschijnlijk geslipt De auto raakte de weg af en belandde in een kuil. Bij de Hoogovens in IJmulden zijn over het algemeen gunstige berichten binnengekomen over de toestand van de gewonden, die zich na het ongeval in de oxystaalfabriek op 18 november in ver schillende ziekenhuizen bevinden. Bij enkelen zijn huidtransplantaties ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11