Heviger bombardementen op Noord-Vietnam HOFNAR Gericht tegen omvangrijke infiltraties Afrikaanse top over kwestie - Rhodesië In dertig jaar werd huis vuilnisbelt Criminaliteit nam toe in de Jju. eeft kostte. Kif „Vijf' gaan zich opnieuw beraden over EEG-crisis 9 VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 GEVAERT-AGfiA1 l-flitslampjes 1.50. Isopan ISS „Iets Frys WASHINGTON De bombar- dementen op Noord-Vietnam wor den nog heviger. Aldus McNama- ra, Amerikaanse minister van de fensie, gisteravond voor zjjn ver- trek naar Londen. I Dat Ja leuk: ee I pakking met nieuwsgierig i kende teket. Inhoud? Ssssi 40 diaraampjes, voorzien I zelfklevend materiaal plus han- I dige viewer. Mooie dia's in een I oogwenk beschermd tegen stof en krassen. J 18.70 J GEEF GOED, GEEF De Noordierse Unionistische partij (gelieerd met de Britse Conservatieve party) heeft de verkiezingen van gisteren gewonnen. Koeweit in rouw: sjeik Abdoellah begraven I DAMASCUS Met 76 saluutscho ten is gisteren de heerser van Koe weit, sjeik Abdoellah Salem el Sabah, begraven. Volgens rar'io Koeweit wa ren de straten van het kleine sjeikdom vol huilende mensen toen de kist van de voormalige heerser, gevolgd door een stoet auto's, naar de begraafplaats werd gereden. In de stoet liep de nieu we sjeik Sabah al Salam al Sabah, de jongere broer en opvolger van de over ledene. McNamara zal na zijn gesprekken te Londen en Parijs over de verant woordelijkheden op kernwapengebied binnen de Navo naar Zuid-Vietnam doorreizen. De verheviging van de aanvallen moet grootscheepse infiltra ties van Noord- naar Zuid-Vietnam tegengaan. Te Londen is inmiddels bekendge maakt. dat het Britse socialistische Lagerhuislid mevrouw Anne Kerr binnenkort voor drie weken naar Hanoi gaat op uitnodiging van de regering van Noord-Vietnam. Ze wil de gevolgen nagaan van de Ameri kaanse bombardementen voor niet- militaire doelen. De Britse premier, Wilson, bereidt nieuwe vredespogingen voor, die hij in december met president Johnson wil bespreken. Westduitser gaat China vliegtuigen verkopen HONGKONG De Westduitse za kenman Hans Joachim Seidenschnur vertrekt zondag naar Peking om te trachten Amerikaanse transportvlieg tuigen, die deel uitmaakten van het oorlogssurplus, aan China te verko pen. Hij zei dit gisteren in Hongkong. Seidenschnur, werkzaam voor vier Zwitserse firma's, voegde er aan toe, dat hij in Europa 170 vliegtuigen heeft die hij aan China, Indonesië en Pakis tan wil verkopen. Met Pakistan wor den reeds onderhandelingen gevoerd en vorige week had hij met Indonesië een verdrag voor levering tot 3.600.000 dollar getekend. Uitstel Regering volgens noodbewind Moboetoe: Kongo krijgt Staatsmijnen: van militair bewind Tsjombe nog onzeker over ministerspost LEOPOLDSTAD Generaal Joseph Moboetoe, de nieuwe pre sident van Kongo, heeft gisteren het parlement laten weten dat hij de komende vijf jaar het land zal regeren volgens een noodbewind. Hij omschreef deze term niet, maar men neemt aan dat hij een militair gezag zal instellen. De verklaring, die werd voorgelezen door de Senaatsvoorzitter, wekte ver bazing bij vele parlementsleden. Een sip kijkende Tsjombe zei na de verga dering: „Wij moeten de verklaring eerst nog eens goed lezen voordat wij onze mening kunnen geven." Hij kon niet zeggen of hij eventueel een func tie in de nieuwe regering zou aanvaar den. Eerder had Moboetoe op een pers conferentie verklaard, dat opstandelin genleiders die als moordenaars bekend staan niet zullen worden vrijgelaten. Terugkeer cokesgas naar olie en aardgas ___oHEERLEN De chemische afdeling Hij zei voorts dat het leger voort zal i v30 ae Staatsmijnen zal in 1966 volle gaan met zijn strijd tegen de rebellen, 9ig overgaan van cokesgas op aardgas net zo lang tot de opstandelingen zijn onderdrukt. De leden van het kabinet zullen worden betrokken bij de be raadslagingen over de vorming van de nieuwe regering. De afgezette president Kasavoeboe zal in zijn residentie blijven en zijn persoonlijke veiligheid is verzekerd, zei Moboetoe. Na de onbloedige staats greep werd de links-nationalistische leider Gizenga (al 14 maanden in huisarrest) vrijgelaten. Het Russische regeringsblad Izwes- tia schrijft dat Kasavoeboe is afgezet, omdat de Belgische en andere kolonia listen hem niet langer kunnen gebrui ken. Zij hebben een sterke man nodig die hun gehoorzaamt. Het is duidelijk, aldus het blad, dat de machtige mijn- bouwmaatschappij „Union Minière" zich zal blijven bemoeien met de za ken van het Kongolese volk. WIERINGERMEER Vrachtwa genchauffeur A. Brijder (60) uit Wie- ringerwerf is gisteravond cm het le ven gekomen. Op rijksweg zeven raak te zijn auto in een slip, waardoor hij door de voorruit werd geslingerd, waarna de kantelende auto op hem viel. Mevrouw Ann Ida Brostroerti, rijk ste vrouw van Zweden, is gisteravond ,°P 83-jarige leeftijd te Goeteborg Christopher Gbenje, Ni- j overleden. Zij was de weduwe van ro,w Brostroem. die in 1925 bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Afrika Aller aandacht concentreert zich op Rhodesia. Natuurlijk behoort men daar, en straks in Zuid-Afrika, iedere volwassene stemrecht te geven. Het tegenwoordige stelsel is niet democra tisch. Het overwicht der blanken moet verdwijnen. Maar wat doen de gekleurden nu met hun stem? Is de macht in al die nieuwe Afrikaanse staten aan allen of althans aan de helft plus één? Afrika is grotendeels in handen van goed- of anders willen de dictators. Hoe gaat liet met de minderheden? In Boeroendi worden goten, negers worden door Arabieren in de Soedan vervolgd, er is in Zuid-Soedan vervolging van de Chr. kerk. Zou de boycot Rhodesia op de knieën brengen, dan zouden 200 000 blanke Rhodesiërs kunnen vertrek ken. Waarheen? De rijke mijnen, de spoorwegen blijven dan achter. Het territoir wordt dan basis voor door Russen of Chinezen getrainde Afri kaanse vrijwilligers, die vervolgens ongetwijfeld de Unie van Zuid-Afrika willen „bevrijden". Rhodesia wordt dan een tweede Congo zonder Tsjom be. vrees ik. of een groot terrein voor militaire operaties. De grote rustverstoorders komen niet uit Kaapstad. Pretoria of Salisbu ry. Die wonen noordelijker en oostelij- Gorinchem G. J. Swanborn Afrika (2) Dit is mijn antwoord aan de heer C. J. Knoester (Den Haag): 1. Ik doe niet of ik alles weet over Zuid-Afrika. Maar ik heb er een boek over geschreven dat in mei 1965 uitkwam en in dec. of jan. a.s. de tweede druk beleeft. Misschien weet ik er dus wel lets van. 2. Ik put mijn gegevens niet uit twee bladen, maar uit dozijnen boe ken. die ik over deze zaak las, en uit een achtjarig verblijf in Zuid-Afri- 3. Bijna alle blanken in Z.-Afrika zijn christenen, maar ook bijna al deze christenen zien in dat apartheid op dit ogenblik voor Z -Afrika de eni ge mogelijke oplossing is. De heer Knoester is dus wel enigs zins ernaast, als hij zegt dat de apart heid een kwestie is. waar een christen tegenin moet gaan Den Haag Dr F C. Dominicus en naphta (olie), als uitgangspunt voor de eigen bereiding van grondstof fen, zo wordt van de zijde der Staats mijnen meegedeeld. Gevolg van deze ontwikkeling is o.m. dat de cokesfabrieken als steen kool-kraakinstallaties voor de ver- wchaffing van grondstoffen aan de che mische industrie, geleidelijk worden ver zangen door een toenemend aantal kraakinstallaties op basis van naphta en aardgas. Tantièmes omlaag IJMUIDEN Minder tantième de leden van de raad van bestuur v Hoogovens is een wens van de priori teitsaandeelhouders, zo bleek gisteren op hun vergadering. Een voorstel tot verla ging zullen zij voorleggen op een 9 de cember te houden aandeelhoudersverga dering. Het voorstel houdt in, dat leden van de raad van bestuur voortaan „slechts" twee procent van de overwinst krijgen indien deze viif m"' der bedraagt. f 5 min, dan krijgen zij re slechts een vierde deel male percentage (0,5 pet). Thans ontvangt de raad zes procent van de overwinst wanneer zij uit twee leden bestaat, plus twee procent voor elk verder lid. De huidige regeling is eens aan een maximum-overwinst 5 min. verbonden, doch het meerdere, dat de leden van het meerdere genieten is een derde van het normale percenta ge. r dit meerde- 0PNIEUW is er verandering geko men in het tijdstip van kanse lier Erhards bezoek aan president Johnson. Aanvankelijk zouden de besprekin gen tussen beide staatslieden kort na de Franse presidentsverkiezingen gehouden worden. Later werd de bijeenkomst naar be gin december verschoven, zodat zij nog vóór bedoelde verkiezingen be ëindigd zou zijn. In dit plan is nu ook verandering gekomen, omdat Erhard nog niet hersteld is van een griepaanval. Hij zal nu pas op 19 december vertrek ken. Vermoedelijk komt dit uitstel de Westduitse kanselier niet helemaal ongelegen. Want de zaken, waarover hij met Johnson wil spreken, zijn bijzonder gecompliceerd geworden. Erhard kan nu het resultaat afwach ten van de ministerraad van de E.E.G. (Europese Economische Ge meenschap), die volgende week te Brussel bijeenkomt. De vijf partners van Frankrijk, die geen antwoord hebben ontvangen op hun brief van vorige maand, zul len dan (bij afwezigheid van de Fransen) opnieuw beraadslagen over de toekomstige ontwikkeling van de E.E.G. Het beraad te Brussel kan van gro te invloed zijn op het gesprek van Erhard en Johnson in de tweede helft van december. VS: geen opschorting ondergrondse proeven NEW YORK De VS gaan door met ondergrondse kernproeven. Een verzoek van dertig landen om opschor ting ervan is door de Amerikaanse ontwapeningsonderhandelaar, Foster, van de hand gewezen. „Een moratori um op ondergrondse atoomproeven is voor ons aanvaardbaar," aldus Foster. Wij blijven voorstander van inspectie ter plaatse en als Rusland hiermee instemt, dan pas kan over opschorting worden gepraat, zei de Amerikaan. het fijne rokertje van... SENOR1TAS SPECIAL ADDIS ABEBA De minister raad van de Organisatie voor Afri kaanse eenheid komt 3 december hier maatregelen tegen Rhodesië bespreken. Zoals men weet, zyn verschillende landen voor gebruik van geweld. Ghana bijvoorbeeld heeft reeds de militaire verloven ingetrokken en houdt de afzwaaiende lichtingen onder de wapens. Het land bereidt zich voor op ..elke militaire eventualiteit". Pre sident Nkroemah vindt, dat de Rho> desische blanken in andere Gemene- bestlanden ondergebracht moeten worden. Intussen kwam het Rhodesische parlement gisteren voor het eerst sinds parlement gisteren voor het eerst BOEDAPEST De Hongaarse rege ring heeft gisteren het Amerikaanse diplomatiek personeel beperking van bewegingsvrijheid opgelegd. Een aantal gebieden van Hongarije is voor de diplomaten verboden. Deze maatre gel volgde op een soortgelijk door de VS genomen stap voor Hongaarse di plomaten in Amerika. onafhankelijke lid, dr. Palley, begon spoedig na de opening van de verga dering bezwaar te maken tegen de geldigheid van de gang van zaken. De voorzitter gelastte ten slotte zijn verwijdering. Negen leden van de uit dertien man bestaande niet-blanke oppositie verlieten toen eveneens de zaal. Na deze stormachtige zitting ging het parlement tot 22 februari uiteen. Ontwikkelingshulp niet Eenmaal per jaar soep uitdelen in arme landen AMSTERDAM De Nederlandse opvatting over ontwikkelingshulp heeft nog te veel het karakter van een keer per jaar soep uitdelen in de arme buurt. Teveel wordt zij nog gezien als een chari tatieve handeling: zij voltrekt zich gro tendeels rond het diaconessenhuis in Su- Deze kritiek uitte gisteren prof. dr. F. in Dam, buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit in Groningen op een tweedaags congres van de vereniging van studenten in de politieke en so wetenschappen aan de VU. Spreker vond het onjuist de aandacht NS en Koppe zetten verbinding Enkhuizen naar Staveren voort (Van onze correspondent) BONN Een van de thesen van Lenin, waarvan in de prak tijk niet al te veel terecht is ge komen, is dat er in een commu nistisch geregeerd land geen cri minaliteit meer bestaat. Criminaliteit tiert in de communis tische landen even welig als in de „ka pitalistische" staten. Alleen de oorza ken zyn misschien verschillend, maar daarover ruziën de geleerden nog. Met de jeugd-criminaliteit is het al niet anders. Het beste bewijs hier voor levert aan de andere kant van de demarcatielijn tussen Lübeck en Hof de zogenaamde Duitse Demokra- tische Republiek. Daar zijn op het ogenblik tot 15 december „rech- ter-verkiezingen" aan de gang. Bo vendien moeten er 45.000 „schepe nen" (bijzitters in de „volksrecht- banken") worden gekozen. Het aan tal rechters en bijzitters moet worden uitgebreid. Oorzaak: de volksrecht banken waar niet-juristen recht spreken krijgen steeds meer doen. Vooral in de eerste twee jaren de bouw van de Ulbricht-muur dw door Berlijn, in de jaren dus van augustus 1961 tot en met 1963, is de criminaliteit met ongeveer eenvijfde toegenomen. De Oostberlijnse „Gene- ralstaatsanwalt", de procureur-gene raal Josef Streit die overigens ook geen jurist is verklaarde dit met de omstandigheid, dat de kriminele ele menten sinds de bouw van de muur niet meer naar Westduitsland kunnen uitwijken. Dit is overigens een zeer interessante bewering. Daarmede geeft de Oostduitse procureur-generaal langs indirecte weg toe, dat de cri- minaliteits-statistiek tot dusverre de waarheid niet heeft weergegeven. Wat in de Oostzone van Duitsland vooral sterk is gestegen is de jeugd criminaliteit. Men kan zich daarvan in West-Duitsland een goed beeld vor men door de eenvoudige lektuur der Oostduitse kranten door het moni toren van Oostduitse televisieuitzen dingen en het afluisteren van de Oostduitse radio. Dan blijkt, dat het aantal jeugdige personen onder de plegers van misdrijven en overtredin gen sterk is gestegen. Dit is een om standigheid, die voor de partij en voor de F.D.J.-jeugdorganisatie bijzonder pijnlijk is. Vóór de bouw van de Ul bricht-muur had de F.D.J. nog een goede smoes, nl. dat de „vrije" Oost duitse jeugd door het westen zo werd geïnfecteerd. Men noemde de invloed van de bioscopen in West-Berlijn en Westduitse lektuur als voornaamste oorzaken van de jeugdcriminaliteit. Vijf jaren sinds de bouw van de UI- UTRECHT De NS en rederij Kop pe zullen de bootverbinding Enkhui zen - Staveren voortzetten dank zij de Provinciale besturen die bereid zijn geweest bepaalde garanties te ge- De periode van exploitatie van de bootdienst zal zijn van 25 mei tot 3 september 1966. De kwaliteit van de verbinding zal in vergelijking met '64 een aanzienlijke verbetering onder gaan, want in plaats van de oude Waalstnom zal worden gevaren met de geheel gemoderniseerde J. H. D. Koppe, een groter en comfortabeler schip met een capaciteit van circa 550 personen. NS en Koppe zullen, meer nog dan dit jaar, zich moeite geven net toeristische karakter van deze ver binding tot zijn recht te laten ko men. I Twee jongens, die woensdag uit een j tuchthuis te Dorset (Engeland) ont vluchtten, na een bewaker te hebben gedood, zijn gisteravond gegrepen. uitsluitend tabak Pasjesakkoord met O.-Duitsland nu ondertekend BERLIJN Het pasjesakkoord op grond waarvan in de periode van Kerst en Nieuwjaar naar schatting 600.000 tot 800.000 Westberlijners twee maal verwanten in het oostelijk stads deel zullen mogen bezoeken, is giste ren ondertekend. De overeenkomst waarover ruim vijf maanden is onderhandeld, werd pas op het laatste ogenblik goedge keurd door de regering te Bonn. Het akkoord werd ondertekend door de Oostduitse staatssecretaris Kohl en de Westberlijnse wethouder Korber. Re geringswoordvoerder von Hase zei dat West-Duitsland door het aangaan van de nieuwe regeling geen politieke veer heeft gelaten. Voor 70 mille aan vlees gestolen HAARLEM Voor diefstal van vlees (in drie jaar voor een waarde van 70.000 gulden) heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank gisteren tegen de 25-jarige expeditiechef J. v. D. uit Lisse en de 31-jarige chauffeur CJ.W. uit Hillegom een gevangenisstraf van 12 maenden «waarvan drie maanden voor waardelijk) geëist en tegen de 30-jarig* chauffeur G. J. D. vijf maanden, waar van twee voorwaardelijk. Allen waren werkzaam bij een vleeswarenfabriek in Lisse. De expeditiechef gaf toe, dat als de chauffeurs met dozen vlees naar de klan ten gingen hij er extra dozen bijvoeg de (voor dezelfde klanten). Daarvoor werd wél geld geïnd, maar dat werd niet aan de patroon afgedragen. De chef en de oudste chauffeur Ver klaarden ieder 17000 te hebben ontvan gen en de derde verdachte, die nog niet zo lang in dienst was van het bedrijf, had ongeveer 5000 gulden gekregen. Uitspraak 9 december. SS-er Verhelen voor Oostenrijkse rechtbank WENEN Maandag begint in de Oostenrijkse hoofdstad het proces to gen de voormalige Belgische SS-leidex Jan Verhelen. Hij wordt beschuldigd van mede plichtigheid aan moord op zeven ver zetsstrijders. Volgens de stukken heeft Verhelen (in België reeds bij verstek veroordeeld) de orders van Himmler de zeven als represaille-maatregel voor verzetsdaden te doden, uitge voerd. België heeft in het verleden reeds om uitlevering gevraagd van Verhelen. Dit was onmogelijk omdat de Belg de Oostenrijkse nationaliteit heeft aangenomen. Op het proces zal, op verzoek van de Belg, een Je zuïet worden verhoord. Waarom niet direct een goede gasaansteker? S/LVERMATCH FIRST CLASS*~ brichtmuur, die de Oostduitse jeugd van het Westen afsneed, is de jeugd criminaliteit nog gestadig toegenomen. Juist het feit, dat zij niet „uit de weg" kunnen, dat zij voortdurend wordt gecontroleerd, leidt er bij vele jeug dige personen toe, dat zij zich aan elke controle trachten te onttrekken. I Prins Franz Joseph van Liechtenstein heeft een bod van zes miljoen dol lar voor een doek van Le onardo da Vinei gewei gerd. Het is het hoogste bedrag dat ooit voor een schilderij uit een particu liere verzameling is gebo den. Het bod was gedaan door de Amerikaanse industrieel Norton Smith. I Bij veehouder Berends te Schoonoord is gister nacht een lammetje gebo ren. Dit meestal voor jaarsachtig gebeuren speelde zich af in de wei, die hier en daar nog met sneeuw bedekt was. Di rect na de geboorte is het moederschaap echter met het lammetje, een ram, in de stal gebracht. Beide verkeren in blakende wel stand. I Meer dan tweehonderd- vijftig in Nederland wo nende Amerikanen heb ben gisteren in de Leidse Pieterskerk Amerika's be langrijkste feestdag Thanksgivenday gevierd. Ambassadeur Tyler las een boodschap voor van president Johnson. I De Ned. Spoorwegen hebben besloten in samen werking met de Bata- vus-rijwielfabriek een de pot van toerfietsen iD Sta voren in te richten en al dus het „fietsen met de NS" als nieuwe toeristi sche formule te introduce ren voor treinreizigers uit de randstad. De gemeentereiniging van Am sterdam had gisteren drie grote schuiten gestuurd om een partij afval op te hulen, die een be jaard echtpaar in zijn woning aan de Kromboot sloot in de loop van vele jaren heeft verzameld. De hele woning was van woon kamer tot zolder volgestouwd. Omwonenden attendeerden de politie op de resultaten dezer verzamelwoede. De berg afval in naar schat ting dertig jaar verzameld was nadat drie schuiten waren vol geladen, nog niet zichtbaar ver minderd. Het opruimen was ge last omdat al het afval groot ge vaar voor brand veroorzaakte. Het komt meer voor dat oude re mensen zo'n verzamelwoede ontketenen, of op andere wijze ernstige vervuilen. Doorgaans kan de overheid aan die gevallen weinig doen. In ons zondagsblad van morgen onder de titel „Extra aandacht voor vervuilde mensen" hopen wij aandacht aan dit pro bleem te geven. Voor derde maal zonder Fransen Uitnodiging onbeantwoord I indien een regeringsconferentie van de Euromarktpartners wordt gehouden, echter niet te houden in Brussel. Zij wil doelbewust vermijden dat de Euro pese commissie in de besprekingen wordt betrokken. BRUSSEL De ministerraad van de vijf EEG-landen komt maandag en dinsdag te Brussel voor de derde keer zonder Frank rijk bijeen om zich opnieuw te be raden over de crisis in de Europese integratie. De „vijf" zullen zich in dezelfde po sitie bevinden als op de 26e oktober toen Frankrijk werd uitgenodigd zijn plaats weer in de gemeenschap in te nemen. Frankrijk heeft tot dusver geen officieel antwoord gegeven op de invitatie. De recente verklaringen van de Fransen over een spoedige hervatting van de dialoog met de vijf EEG-part- ners moet dan ook niet ernstig worden genomen, maar worden gezien tegen de achtergrond van de verkiezingscam pagne, meent men in EEG-kringen. De regering De Gaulle wil alleen contact Goedkeuring Verwacht wordt, dat de „vijf" op de komende vergadering hun definitieve goedkeuring hechten aan de budgetten van EEG en Euratom om die daarna voor schriftelijke goedkeuring aan Frankrijk voor te leggen. Mocht deze uitblijven, dan wordt het niet uitgeslo ten geacht, dat nog in december een vierde EEG-Ministerraad zonder Frankrijk wordt gehouden door de „vijf" om van gedachten te wisselen over verder te nemen stappen. Definitieve goedkeuring wordt ook verwacht van de EEG-verplichting om de interne douanetarieven in de ge meenschap opnieuw met 10 pet. te ver lagen. Daardoor blijft er van de rech ten op industriële produkten, zoals dia in 1958 tussen de EEG-landen beston den, slechts 20 pet. over. Voor land-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9