Het geheime dorp Bomans' „De huistiran" vanavond te zien Geesink als gangster op tv-scherm Brick Bradford lit de Haagse hof geplukt. DUET Senmoet am 63 VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 ETHÏRGOtVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOlVEN-iTHERGOlVtN ITHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN- Na veel wederwaardigheden Radiogesprek over Wilhelmina BUSSUM Indien U er een stuk cabaretkroniek, de hele Oude Draaidoos en een paar liedjes van Barbara, alles van de VPRO op Ned. I, voor over hebt, kunt U van avond op Ned. II tussen 8.35 en 9.40 uur kijken naar de klucht van Godfried Bomans „De huistiran", waarover in de laatste dagen zo veel stof is opgewaaid. De KRO heeft de rechten nu op de juiste plaats kunnen afdragen en dus mag de vertoning doorgaan. Van U wordt alleen gevraagd, dat U zult lachen om alles, wat Paul Meyer als kolonel Biederlack over hoop haalt. De KRO zegt ervan: „Een van onze bekendste vaderlandse humoristen heeft zich in een onbewaakt ogenblik aan het toneel gewaagd en „De huis tiran" geschreven". Een feit is, dat zijn uitgever in deze een overeenkomst met hem sloot. Niettemin raakte het spel op de achtergrond en nu heeft de KRO er het stof van jaren afgeschud om het door Jan Blaaser voor de tele visie te doen oppoetsen. In deze klucht vol onwaarschijnlijk heden, zoals het in een dergelijk stuk betaamt, steekt Godfried Bomans de draag met het „militarisme stoelend op de jaren '14—'18, toen Nederland wel tegen een oorlog aankeek, zelf niets mee van doen had". Daarom is kolonel Biederlack, dol op discipline, thuis een tiran en laat hij z'jn gezin de hele dag en in alles „dienst doen". Dat gezin bestaat uit hemzelf bovenaan, dan zijn toegeven de vrouw Anna (een goede rol voor Sara Heyblom) en zijn recalcitrant dochtertje Maria, gespeeld door Pleu- nie Touw. Maria buigt zich net zo lang onder (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op de sterfdag van koningin Wilhelmina, zondag 28 no vember a.s. zal dr. O. Jager voor de NCRV-radio 's middags om 6.25 uur •*en gesprek voeren met Thys Booy, die jarenlang secretaris van de konin gin is geweest. De heer Booy heeft, vaders militair gezag, totdat zij ver- naar men weet, een boek geschreven üefd wordt. Als papa dat merkt is hijover haar levensavond en hierover zal in alle staten: dat past niet in het het gesprek gaan. wélgeordende leven in zijn huis. Bo- Zes kanten van haar persoonlijkheid vendien raken de zaken gecompli- worden belicht: haar visie op krijgs- ceerd, als Maria niet één, maar twee aanbidders tegelijk opdoet: Jan Ram poen en Wittebol. Zij vindt vader dan lijnrecht tegen over zich, maar moeder en de brave huisknecht Hendrik (Dick Swidde) die zo onhandig mogelijk intrigeert, stevig naast zich. Er ontstaan dus allerlei verwikkelin gen met uiteraard een „eind goed al goed" tot besluit. haar simplistische idealen, haar antithese tussen geloof en weten schap, haar majesteitelijke moed, haar hardnekkige hoop en haar nederig ge loof, aldus bericht de NCRV ons. IAdvertentie ilstische Partij van Neder land. 18.30 Jazz-rondo. 18.50 Naar onze me ning. kritisch commentaar. 19 00 Voor d< jeugd. 1930 Lezen en schrijven: letterkundig '22.50 Lichte ammotoonmuziek. 23 45 Socialistisch uws in Esperanto. 23.55-24.C0 Nieuws. Ilversum II, 298 m. NCRV: 19 00 Nieuws weerpraatje 19.10 Radiokrant 19.30 Volks- Tante van Charlie voor NCRV-tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV gaat op de avond van vrijdag 3 december a.s. via Ned. 1 een opvoering van de bijna klassieke klucht „De tante van Char lie" uitzenden. Er is een heel special! rolbezetting voor gevonden, want het spel zal Ank van der Moer en Joop Doderer samen voor de camera's bren gen. Ank zal de echte tante van de stu dent Charlie zijn, Pieter Lutz de pseu do-tante en Joop Doderer Stephen, die op deze merkwaardige figuur verliefd wordt. Als dat geen lachen geblazen is, we ten we het niet meer. Advertentie uziek. 20.10 Prisma: gevarie ia. 20.50 Zanggroep, houtblaz geestelijke liederen NTS: 19.00 Nieuws in het Vaak. VPRO: 19.C5 Concr-* nsen. SOC: 1955_ Socutei VPRO?V20.20 "a'baretkroniek. Commentaar Eindelijk na tien jaar strubelingen heeft de Poolse regering toestemming ge geven tot het bouwen van een rooms-ka tholieke kerk in Nowa Huta. Deze „model" stad. bekend om zijn staalfabricage ligt in de omgeving van Krakau. Er zijn 100.000 inwoners, maar staat niet een rooms-katholieke kerk. Kerklied Na een heel geslaagde opvoering van het Britse kijkspel „De baas zoekt een vrouw", heeft de NCRV-televisie gis teravond in „Literair Kijkschrift" ruim aandacht besteed aan de nieuwe psalm berijmingen en gezangen, waarvoor interkerkelijke belangstelling bestaat. Onder leiding van Ad den Besten kwamen verschillende reformatorisch zowel als r.k. dichters aan het woord. Men wisselde gedachten en opvattin gen uit en besprak de mogelijkheden tot interkerkelijk gebruik van bepaal de liederen. De NCRV zal deze gesprekken interviewvorm ook via de radio gaan houden in de komende weke als men weet is de actie „Het iied van de week" ook aan het gezamenlijk streven op dit gebied gewijd. Alle zeven leden van het pasgekozen bestuur van de Raad van Poolse Baptis ten Gemeenten hebben trouw beloofd aan de Poolse grondwet en wetten. De voorzitter en de «ecretaris van de Raad. ds. Alexander Kircnn en ds. Zdlslaw Pawlik. voerden het woord. In een radio-uitzending van radio War schau. die de gebeurtenis uitzond, werd de verhouding tussen staat en Baptisten Gemeenten goed genoemd. Er zi.in onge veer zesduizend baptisten in Polen. Leiders van andere kerken is nu ge vraagd hetzelfde te doen. VPRÖ-produktie, een musical, die de goed Nederlandse naam „Hands up, ma jesteit" draagt. Hij zal daarin vanwege zijn indrukwekkende gestalte de hoofd rol spelen: die van een Amerikaanse gangster. Het heuglijke avondje is be paald op zaterdag 11 december. NEW YORK General Electric Com pany en Time Incorporated hebben plan nen bekendgemaakt voor een gezamenlij ke onderneming met een kapitaal van 37,5 miljoen dollar, die voor het onder wijs leermiddelen, systemen en diensten zal ontwerpen, produceren en afzetten in de Verenigde Staten en daarbuiten. De presidenten van General Electrie en Time legden er de nadruk op dat de nieuwe onderneming zich in hoofdzaak zal bezighouden met wetenschappelijk onderzoek en ontwikkeling op het gebied van het geïntegreerde gebruik van leer middelen en nieuwe elektronische techno logieën voor officieel en niet-offlcieel onderwijs. 21.25 Zangsoliste le begeleiding. 21.55 Openhi kijk op - .55 De oude een kriti- samenleving. 22.35-22.50 Nederland II. NTS: 20.00 Nieuws kort. KRO: 20.01 Franse chansons. 20 huistiran, klucht. 21.40 Wat weten we lijk?. documentair programma. Muziekverenigingen (oj je. VARA: 10.C0 ZO. 135: ge\ lulnbouw; 12.30 Aktuee de twintige Jazzclub; 14.55 Voor nu en lat Nederlandse zanger» uit net de lichte :s; 14.15 Radio :r, lezing; 15. Willem Duys krijgt de gouden ster (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Bij de jaarlijkse populariteitsverkiezingen, uitgeschre ven door een Nederlands muziektijd schrift dat aan de winnaars in de di verse categorieën gouden sterren uitreikt, heeft Willem Duys (naar de AVRO ons vol trots meedeelt) de onderscheiding „tv-persoonlijkhetd van het jaar" veroverd met 43 pet van de stemmen. Willy Schobben werd mu sicus van het jaar met zelfs 57. pet van de stemmen. In de categorie buitenlandse tv-per- soonlijkheid van het jaar ging Danny Kaye met de eer strijken; hij werd op de 2e en de 3e plaats resp. gevolgd door Dick van Dyke en Roger Moore (The Saint). En wat de meest populaire buiten landse tv-programma's betreft: Shin dig 1, Bonanza 2, The Saint 3. Advertentie I-- Spelscène uit „De huistiran", met Paul Meyer, Sara Heyblom en Pleunie Touw als het gezin Biederlack, dat militair wordt gedrild. Nico van Vliet was in Zuid-Afrika (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Deze zomer was Ni co van Vliet op zijn traditionele NCRV-reis in Zuid-Afrika, waar hij stof heeft verzameld voor een nieuwe serie documentaire programma's onder de titel „Ooggetuige." ,Het karakter van deze reeks," zo zegt hij, „kan het beste worden omschreven als een objectieve registra tie van het apartheidsvraagstuk, zijn historie, evolutie en actualiteit." Er wordt dus geen stelling gekozen. Draadomroep vanavond mensen; 17.00 Metropole-* .muziek; 17.30 Radioweekjournaal. versum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Meditatie; 7.15 Klassieke grammofoonmu- ziek; Symphonie Orkes Radio Berlijn o.i.v. Ferenc Fricsay. Ill go Bolto uit „Meflstofele". L'altra nott fondo al mare. Stefania Woytowlcz Orkest van de Nationale PhUharmonie War schau o.l.v. Witold Rowicki. IV. IV. Gaetano Donizetti. 1. uit „La FavoriU Symphonie Orkest van Radic Richard Kraus. 2. Ouverture le". Philharmonia Orkest o.l.- fin. V Giuseppe Verrli. ,.R Sutherland; Maria Fiori; St. Renato Cioni; Cornell MacNei Giuseppe Morresi; Fernando K.K.O.-40: Overzicht van jubileumprogi 8.15 Jubileum Djinn: gevarieerJ ma; (8.30-8.32 Nieuws; 11.15-11.45 Uitslag Hengelsport kompetitie) 12.00 Angelus; 12.03 Country dedellngen 2.24 Marktber land- en ipulaire gra Westei 12.27 Me- mofoonmuziek; 2.46 Overheidsvoorlichting nen; 12.56 Overzicht van Jubileumprogram- na's, 13.00 Toernooi van het lichte lie' Hilversum UI AVRO: 9.00 Niei kestenpar HBIHI Lichte grammofoonmuzlek NRU/NCRV: 11.00 Nieuw 11.30 Leger des Hells Lied van de week (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Voor de week v: 5 december is gezang 37 gekozen als lied van de week. Men zal het kunnen horen in het NCRV Te Deum-program- ma op maandagochtend 6 en vrijdag ochtend 10 december, in de KRO-epi- loog op dinsdag- en zaterdagavond en in de VPRO-dagopening op donderdag morgen. De week daarna komt gezang 48 aan de beurt. Dit is dan te horen bij de NCRV (Te Deum) op maandag- en woensdagochtend, in de KRO-epiloog op dinsdag- en zaterdagavond en op zondagmorgen 12 december in d» IKOR-kerkdienst uit Nieuw Scheem Nieuwe amusements- serie van VARA-tv (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM De VARA-televlsie be gint od woensdag 1 december a.s. met het uitzenden van een nieuwe amuse mentsserie ..Caesar en Cleo," geschre ven door Dimitri Frenkel Frank, die de afleveringen zelf regisseert. Over zijn hoofdpersonen vertelt hij het volgende: „Caesar Assegaai is een wat warrige jonge acteur, onbehouwen en soms ronduit ergerlijk. Cleo Jansen is een wat onrijpe studente in de geschiede nis. een mengeling van intellectuele ideetjes en jongemeisjes-romantiek. Caesar woont in een Amsterdams ap partement, Cleo betrekt de kamer naast de zijne en dan komt het L eerste aflevering tot een stormachtige kennismaking via het motto „Sla de spijker er maar in"." De rol van Caesar wordt gespeeld door Jules Hamel, die van Cleo door Lettie Oosthoek. De serie heeft 12 afleveringen, wel-1} ke zoveel mogelijk om de 14 dagen via Ned. 1 worden uitgezonden Cor van de Poel na Max van Gijn (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De opvolger van Max van Gijn in de VARA-rubriek „Van de voorpagina" is gevonden in Cor van de Poel (41 jaar), reeds vele jaren verbonden aan de redactie van Het Vrije Volk. Hij heeft na het vér- trek van Max van Gijn ook diens func tie van redacteur buitenland overgeno- Od woensdag 1 december a.s. zal de VARA dus deze radiorubriek weer her vatten, 's morgens omstreeks 7.30 spaar plezierigmet NYLONS 4s" met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart landse tienei Nederland: 14.00 Nieuws; 14.02 Hoogtepi VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 VPRO 8.20 uur cabaretkroniek van Wim lbo. 8.55 uur in de Oude Draaidoos ojn. een interview met de 82-jange Francis Bushman, eens Hollywoods body-builder. 9.25 uur optreden van Barbara. 9.55 uur eerste aflevering Nederland 2 KRO 8.01 uur Charles Trenet zingt eigen chansons. 8.35 uur klucht van Godfried Bomans „De huistiran 9.40 uur documentair programma „Wat weten we eigenlijk? nwedstrijd. 1/.00 Voor tiener .30 Flnaie concours harmonie s; I860 Lichtbaken, lezing. (F.JM ;analen): NRU/ i verteld, dat in De vaat doen, bedden afhalen en twaalf tot, pak weg, vier Den Haag percentsgewijze de meeste opmaken, de wastafels, aardappelen boterhammen glas melk en houdelijk werk een schort aan. Gaat de bel: schort af. In de keuken: schort aan. Liefst een leuk schort en dus heeft ze er verscheidene passend bij de overige kledij. opgewekt humeur. Dat laatste heeft ze vooral nodig, wanneer de boterhammen weggeschoven worden dan negen uur per dag omdat de zak patat de maag al ge- bezig. Neen, ze speelt of wandelt vuld heeft. Schoolkantines '~l~ met de kinderen, doet ook boodschap- krijgen is dan sprits en cola vrouw, waarover al menige studie en verdoet; moet verdoen, menig rapport gemaakt functie toch nooit of te omschreven is. Nu is wt terd. dat de huisvrouw week werkt. Dat is, gerekend dat ze het des zondags houdt op koffie en thee schenken en eten koken een dik ke negen uur per dag, oftewel con stant doorwerken van des ochtends zeven tot minstens des middags vier uur. Wat een hondenleven in het jaar 1965! Ik geloof er niet in. Ten eerste zijn er huisvrouwen, die met manlief sa men in een flatje zitten en huisvrou wen die met twaalf kinderen een heel-huis-met-tuin-rondom bewonen Huisvrouwen met een hele romp slomp aan stoffigheden in huis drinkt haar kopje koffie als het zijn zeldzaam. En zo ziet de moeder al hagr verantwoorde vocdingspro- gramma's constant bedreigd en in de war gestuurd. Waar is de gouden tijd, dat de bel i negen en twaalf, om twee blieft, hangt eens aan de tele foon met een vriendin. Waarom zou ze niet, het is haar gegund. Hier in Den Haag Waar blijft die stem? n geketende. Ze zal heel wat beleid haast nodig hebben om huishou- boodschappen zo in te richten. een huisvrouw luidde en het schoolvolkje daartussen zo veilig geborgen was? Wanneer de huisvrouwen van 1965 met hun vlek- vrije tafels, hun spuitbussen (wrijven overbodig), hun wasmachines, centri fuges, ollestook, ijskasten en „ideaal" keukens dat weer eens beleven moch ten. Dan konden ze weer met het theelichtje zitten wachten op een als horde binnenwaaiende jeugd, na syste matisch gedane arbeid of... na het middagslaapje, dat altijd een hulsvrou- wenprTvilege is geweest. Het heeft me al jaren verbaasd, dat de huisvrouwen nog nooit haar stem verheven hebben om die schooltijden- als man en kinderen thuis zijn regeling eens logisch te doen zijn. rustig bij kan zitten. Dat is toch minstens zo belangrijk twaalf ais de lengte huisvrouwen met gestroomlijnde, vlek- s£hool komen, de tweede fal op de vrije spullen. Huisvrouwen die met het H.B.S varieert van bij half twee tot droogdo^.., gj °P de middag, dat die cent korting krijg'! (gr 12.02 Licht 1230 Platenshow 13.00 Nieuws; 13.02 muziekprogramm Necier- eesters ln de 17.02-18.00 Sportpara- Televisie morgen >ok alweer?, een kleine geschie de Katholieke Radio Omroep; 4 40 Bioscoopsuc- uitslaan schoon en blinkend krijgen en huis- n, die enorm klungelen en tob- althans iets van te ma- benen het huis - vroeg thuis r. zal de tweede (m een andere klas) net laat zijn. Als goede moeder wil ze voor alle maal aandach'. een stevige hap en een verstandig meelevend woord klaar hebben. Dus wacht ze van de discussierubriek „Openhartig". VANAVOND TE HOREN Hilversum I VPRO en VARA 8.05 uur concert door het Nederlands Hobokwartet. 9.00 uur muzikale tragedie van Pizzetti „Moord in de kathedraal Nederlandse uitvoering o.I.v. Fulvio Vernizzi (stereofonisch). 11.50 uur vrolijke platen. Hilversum II NCRV 8.10 uur Prisma, met van alles wat. 8.50 uur zingen onder leiding van Kees Deenik. 9.20 uur show-muziek. 10.20 uur uitzending in de reeks over Afrika. 11.00 uur radiomagazine „Studio 2300". 51 Ze hechtte aan de meubels, het plantje op de vensterbank, het kleedje op de vloer, de klok en de portretten op de schoorsteenmantel, de lamp. ja zelfs aan de eigen droogdoek en het afwaskwastje, het nest met schalen, het fornuis, al rookte het soms nog zo. Ze miste de struik bij het raam, waarvan dezelfde tak altijd door de wind tegen de ruit geblazen werd, wat een tikkend en dan weer een schurend geluid gaf. Ja, ze mis te zelfs het konijn in het rennet je op het gras, hoewel het toch elk seizoen een anders was Ze schudde de hinderlijke gedachten van zich af en ;an haar fiets springend en het hekje open duwend: „Weet je wat Jansje uit de kruidenierswinkel me vertelde? Dat er al mensen zijn die proberen op naam van tante Christina bonloze boodschappen los te krijgen. Hoe vind je zo iets?" Hij lachte. „Ja kind, dat is de keerzijde van de medaille der beroemdheid; je trekt zowel goed als kwaad aan." i maar, wat voor goeds hebben we te ver wachten van mensen, die zulke dingen doen?" „Och, ik geloof niet, dat het zo'n vaart loopt. Het zullen wel doodgoede huisvrouwen geweest zijn, die hun gezin een extraatje wilden bezorgen." alles <Q>kan met CEtBü H. H. VAiN NIJNATTEN— DOFFEGNJES „Zo gaat het altijd in het leven, vrouw, de be rooiden leggen overal het loodje. De mensen den ken niet na, vooral niet wanneer de begeerte hen te pakken heeft. Het engste kamertje, waarin de mens zich op kan sluiten, heet egoïsme." „Kijk," zei hij, op het raam wijzend. „Ik geloof dat Bonsma er is. Wat zou die nu weer op zijn geweten hebben?" „Nieuws misschien van Marinus." De spanning was er opeens weer, dat voelden ze beiden, toen ze haastig hun fietsen in het rek duwden achter het huis. Bonsma kwam alleen maar vragen of Christina die middag kon komen helpen met het koken voor de vluchtelingen in de tent, omdat hij Joep en Annet uitgestuurd had op een inspectietocht in de wijde omtrek. Er gingen geruchten, dat er een detachement Duitsers in de buurt gelegerd lag, zogenaamd voor oefeningen. „Ik vertrouw het zaakje niet," zei hij. Intussen fietsten Joep en Annet al over de tallo ze grindwegen, die in alle richtingen het bos en da heide doorkruisten. Voor de enkele voorbijgangers leken ze een onschuldig paartje, dat op een vrije dag de eenzaamheid zocht. Annet was een flink gebouwd blond meisje met resolute en doortasten de manieren, een tikje nonchalant, zoals ze daar op de fiets, de regenjas wijd open, heen en weer slingerde om de kuilen in de slecht onderhouden weg te omzeilen, fris. gezond en sterk, en die haar mondje wel wist te roeren en zeker een man, zo ze die al begeerde, de handen vol zou geven. Joe was een stuk langer dan zij, ook een stuk bezadig der. Hoewel hij nog jong was, liep er door zijn dik donker haar hier en daar al een grijze draad. Hij wist met minder elan de kuilen effectiever te vermijden dan zij. Beiden vonden ze het baantje om de Duitsers op te sporen helemaal niet onaar dig, het was weer eens iets anders. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 19