HOOFDSCHOTEL? VLEES! „De vrouw in het ambt", interkerkelijk gesprek OPENBAAR KUNSTBEZIT TIEN JAAR =Tj Het geheime dorp Jubileuinbijdrage van Mia Smelt BRINK SLIK UW PIJN WEG MET EEN "AKKERTJE' Brick Bradford lit de Haagse hof geplukt. Senmoet DINSDAG 23 NOVEMBER 1965 Ontvangst in Gooilar Tk heb het bijzonder prettig gevonden en vooral interes- Predikanten deden van harte mee met grote zorgvuldigheid te werk. Ik - heb er alle vertrouwen in. En wij als sant zegt mejuffrouw E. G. van (Van onze radio- en tv-redactie) protestanten hebben erg graag TT*3 *1ij „i_v i;„„3»r„ 21.15 Debat actuele onderwerpen: 21.15 Planoreci- classieke muziek: 22.15 Licht ensemble: muziek: 22.30 Nieuws; 22.40 Actualttei- 23.00 Venster op de hedendaagse mu- im II. 298 m. KRO: 19.00 1 ualiteiten: 19.35 Promenadi ;n: Die Abreise. muzikaal 1 2055 Klassieke gramr Stadsmuzikante ziek (opn); 21.10 Van niqué's: documentaire over de mast 21.40 Radlophilharmonlsch sextet: Egmond theol. cand. in algemene dienst voor de evangelisatie van de gereformeerde kerken, hoofd van het Evangelisatiecentrum in Baarn. Zij tuurt even in de witbe- sneeuwde, kale tuin die het vrien delijke gebouw omgeeft, zinnend op haar eerste ervaring met de KRO. „Wij zijn met alle égards be handeld, wij zijn ruimschoots aan het woord gekomen en hebben onze inzichten goed kunnen ver gelijken. Het was een veelzijdig, maar allerplezierigst contact." Een van haar speciale bijdragen aan het KRO-jubileum heeft Mia Smelt genoemd: „De tijden veranderen". U kunt dit programma morgen, woens dagmiddag om 3.35 uur horen over Hilversum II. Hierin besteedt zij alle aandacht aan de vrouw in de kerk. Eerst hoort men een klankbeeld over de situatie, zoals deze zich in de laatste 40 jaren heeft gewijzigd: in 1925 telde de stem van de vrouw in de kerk niet mee. nu wordt deze wél gehoord, al is de posi tie van „de vrouw in de kerk" nog ii het begin van ontwikkeling. Na het klankbeeld volgt een inter kerkelijk gesprek over de vrouw in het ambt, alweer een stapje verder dus. „Ja", zegt mejuffrouw Van Egmond, „en daarin spreken dus twee r.k. gees telijken (prof. dr. J. C. Groot en drs. R. J. A. van Eyden) mee en drie protestante theologen: ds. G. S. Wes- terouen van Meeteren, remonstrants j predikante in Rotterdam, dr. G. HuLs, (Advertentie) Commentaar Voor het eerst heeft Henk van Stipri- aan via het radioprogramma „Van Harte'' het gestelde doel niet voldoende kunnen hereiken. Er is wel de lieve som van 37.000 gulden bijeengebracht plus vele geschenken in natura waar onder stokbroden en kerstbomen, 1 de gevraagde 70.000 kwam er niet uit voor het Kerstfeest van de Griekse werknemers in ons land. Toch heeft de oproep behoorlijk weerklank gevonden. De VARA zal nu wel moeten bijpassen, maar daar staat zij garant voor. De uitzending op zich zelf toas levendig genoeg met artiesten e.a. die medewerking kwamen toezeg gen, met het aanbod van speenvarkens en keukenmateriaal, limonade, Griekse wijn, kaas en zelfs niet-gevraagde vliegreizen voor arbeiders die evt heen en weer naar huis willen gaan. Men zal dus een heel eind vooruit kunnen met het feest in Utrecht. De vraag was bijzonder groot en daarom kan toch worden gezegd dat het Ne derlandse volk opnieuw uitstekend heeft gereageerd op het radioprogram ma dat ingesteld is op naastenliefde. (Advertentie) Sneu voor bejaarden Eigen programma's op twee netten BUS SUM Vanavond is er weer eer. staaltje van misse coördinatie te zien: op twee netten tegelijk loopt een program ma voor bejaarden. Dit is toch wel erg font. Toegegeven: bij de VARA op Ned. 1 is het voornamelijk gezelligheid en bii de NCRV op Ned. 2 mogen we weer vrii zware kost verwachten, maar dat doet niets af aan het feit dat het beide bejaar denuitzendingen zijn en aangezien die toch al zo spaarzaam voorkomen, dienen ze niet op hetzelfde uur te gaan, geen „keuze geven". Toen het tweede net ging werken heeft men expres telkens twee omroepor ganisaties tegenover elkaar gezet, om de coördinatie wat gemakkelijker te maken De resultaten zijn over het geheel niet om over te roepen, maar vanavond zal men ten eerste een belangrijke kijkers- groep teleurstellen omdat men moet kie zen tussen twee „eigen" programma's en ten tweede een massa andere kijkers, die er niets anders tegenover gesteld krij gen: in het hart van de avond heeft geen uitwijkingsmogelijkheid En het is niet daèrvoor, dat wij twee televisienetten hebben. Integendeel. Natuurlijk gaat het bij de NCRV (8.45-9.25 uur) om belangrijke zaken: Jan van Hlllo is in het gebouw van de Twee de Kamer en ontvangt daar tussen vele anderen als eregast dr. W. Drees, die veel met het onderwerp voor deze uitzen ding heeft te maken, want het gaat over „Waarvan leven de bejaarden?" Er zal weer veel gedocumenteerd en gesproken worden, want juist dit element in het maatschappelijk bestaan is van groot belang voor velen, die boven de 65 zijn. Maar laten we de doodgewone werke lijkheid niet voorbijzien: we herinneren eraan, hoe de 99-jarige Goudse dame in Jan van Hillo's vorige programma opmerkte: „Ik mis de muziek van- Daarom zullen heel velen zich even eens verheugen op de liedjes en praat jes „van vroeger", waarop de VARA (9-9.55 uur) „tieners van toen" vergast. (Advertentie) Mejuffrouw E. G. van Egmond hervormd predikant in Gouda en ik. Naar mijn mening heeft Mia Smelt voor uitstekende schakering gezorgd. U weet, dat de remonstranten sterke voorstanders zijn van de vrouw in he' ambt, zelfs vóór de oorlog al vrouwe lijke predikanten hadden. Dominee Huls is de man, die promoveerde op een proefschrift juist gewijd aan de positie van de vrouw in de kerk. Hij begon te schrijven als tegenstander van vrouwen in ambtelijke functies, maar al studerende kwam hij tot de conclusie, dat de vrouw in het ambt niet kan worden gemist. Een opmer kelijk resultaat, hé?" „En U zelf.... Uw functie hier ver raadt al voldoende hoe Uw mening over de kwestie is?" „Vanzelfsprekend. Ik zie een duide lijke taak in het kerkelijk werk voor r. Daarom heb ik zelf theolo gie gestudeerd. U moet er wel reke ning mee houden, dat het gesprek niet uitsluitend handelt over de vraag of een vrouw predikante kan worden: er zijn meer kerkelijke ambten die om vervulling vragen bij alle kerkgenoot schappen, ook de Rooms Katholie ke." „En hoe is de mening van de beide r.k. geestelijken?" „Ook die liggen heel interessant: we hadden een vóór- en een tegenstander. In de r.k. kerk is er nétuurlijk in 't geheel geen sprake van vrouwelijke geestelijken in de eredienst, maar daar zijn net als bij ons ook andere ambten te vervullen." ,Wat mij het meest boeide", vertelt mejuffrouw Van Egmond verder, „is het feit dat op het ogenblik in een aantal kerken tegelijk bezinning op Bijbelse gronden wordt waargenomen. Het blijkt dat zowel in de r.k. kerk, in andere protestantse kerken en ook in de Bijbelse protestantse kerken zoals ik onze gereformeerde kerk wil men, vragen rijzen naar aanleiding van dezelfde teksten uit de Bijbel. Ik zou mijn bijdrage aan het gesprek maar begrijpt U mij goed als „de meest rechtse" willen aanduiden, en wij bestuderen toch in feite dezelfde facetten als alle andere kerkgenoot schappen. Is dat niet fascinerend?" Dit alles zal dus uitkomen in het radiogesprek dat morgen wordt uitge zonden. Er zullen meningen tegenover elkaar worden gesteld (zulks onder lei ding van mevrouw drs. T. Govaart- Halkes), er zullen raakpunten worden gevonden. „Bij de KRO", gaat mejuffrouw Van Egmond verder, „was men bijzonder enthousiast. Mia Smelt, die tot taak had ons (in overleg met mevrouw Go- vaart) bij elkaar te brengen, de voor bereidende gesprekken te leiden er die nu een veel te lang geworden ge sprek tot de helft moet inkorten, gaat JBÊÊmANnk Hilversum I. 402 m. AVRO 18.00 Nieuws: 8.15 Actualiteiten: 18.25 Lichte orkestmuziek opn.): 18.55 Voor de kinderen: 19.00 Gespro ten brief uit Parijs: 19 05 Gamelan: Indone- programma: 19.35 Sitar: radiotijdschrift gitaristen: 20.00 Nieuws: 20 05 :erd program- uitzending meegewerkt. We vonden het een heel waardevol initiatief en we hebben ons allemaal samen'afge vraagd, of er misschien nog meer mo gelijkheden op dit terrein liggen, omdat er toch in alle kerken een aantal vraagpunten gelijk liggen en eeen gesprek daarover heel nuttig kan ,Toen ik met het voorstel kwam... o, al weer maanden geleden, stemde de programmaleiding er direct mee Voor mij was het, eerlijk gezegd, een moeilijke materie, maar ik wilde toch ook graag voor de luisteraarsters naast allerlei vrolijkheid bij 't jubi leum een ernstig en betekenisvol pro gramma maken. Daarom heb ik het onderwerp goed bestudeerd en ik hoop dat ik de juiste wegen heb gevolgd in het samenbrengen van de gespreks partners." Ze geeft toe, dat het wel in haar lijn ligt, een bijzonder programma op in terkerkelijk niveau te plaatsen: haar luisteraarsters, welk van de KRO- vrouwenprogramma's het ook betreft, zijn van zeer gemêleerde levensover tuiging. Hoewel zij haar eigen geloof volledig is toegedaan, beweegt zij zich graag op oecumenisch terrein: „Noem het liever op dat van de openheid", zegt ze, „ik vind het altijd heerlijk, brieven te krijgen van vrou wen die uit andere kerkelijke kringen komen, dat leidt tot wederzijds begrip en een goed vrouwelijk saamhorig heidsgevoel, waarbij ieder in eigen waarde blijft. Zo kan men komen tot een algemeen gesprek op veel terrei nen des levens. Daarom durfde ik het nu wel aan, de kerk centraal te stellen in dit speciale programma. Ik hoop dat ik ermee een steentje bijdraag tot de eenheid, die in wezen toch be staat." En: „Ja, het contact met juffrouw Van Egmond en met de protestantse dominees was allerprettigst, zij heb ben zo Van harte meegedaan om er iets goeds van te maken en dat was voor mij natuurlijk van het hoogste belang." (opn.); 22.15 Zie. ik maak alles dienstig programma: 22.30 Nieu- loog: 22.50 Het ambt (1): Drie p AMSTERDAM De stichting Openbaar Kunstbezit, die giste ren tien jaar bestond, heeft een werkzaam en succesvol eerste decennium gehad. In Nederland se boekenkasten staan al een mil joen banden met reproducties en teksten en het museumbezoek is mede dank zij de gratis mu seumkaart, die de Nederlandse musea uit waardering voor het werk van de stichting beschik baar stelden opvallend toege nomen. Ook de belangstelling van de rijpere jeugd voor ons cultureel bezit is groei ende, gezien- de vele vragen om afbeel dingen van middelbare scholieren Nederland I. NTS: 19.00 Nieuws ln het kort; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 Journaal voor gehoorgestoorden: 19.32 Engelse les. (Les 8 en herhaling les 7); 20.00 Journaal; 20.20 Dag van bezinning, toespraak door de heer J. G. Suurhcff; VARA: 20.25 Achter het nieuws; 2050 Voordracht; 21.00 Tieners van toen: programma voor de oudere generatie: 21.50 Signalement, manndelijks programma over toneel, muziek, literatuur en beeldende kunst; NTS: 2250-22.35 Journaal; 22.50-23.20 Teleac: Samen leven nu en morgen 8). r 20.01 Dieren kijken, pi 20.20 Haal Je kijkgeld terug, TV-prijsvraag; 20.45 Eén op de tien. documentaire over bejaarden. (2e uitzending); NTS: 21.25 Dzjes len: jazzprogramma; NCRV: 21.55 Attentie jctualiteitenrubrlek; NTS: 22.10 Journaal: RKK: 22.15-22.40 Bijbel voor alleman? Belgle: Nederlands progr. kan. 2 en 10. '.00 Zandmannetje; 19.05 Lunchtijd, film- klucht; 19.20 Tienerklanken; 20.00 Nws; 20.2! De wijkagenten; 20.50 Panorama; 22.00 D< katholieke gedachten en actie; 2350 Nws. MODENIEUWS 9.00 Van alle markten thuis, praatje; 9.05 Klassieke gram- mofoonmuz.; 955 Waterstanden. VPRO 9 40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lich grammofoonmuziek; 10.46 Voor de kleutei 13.10 Aktuallteiten en kalender; 1355 Lichte orkestmuziek (gr.): 13.45 Gesproken portr-'- 14.00 Radiofilharmonisch rökest (opn.l: it derne en klassieke muziek: 15.00 Voor Jeugd; (16.00 Nieuws): 17.00 Voor de ziek 17.30 VARA'a Popshow: dansorkest en so eHllversuTk II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling SOS-berlchten; 7.10 Dagope ning; 7.20 Gitaarmuziek (gr.): (Om 750 Nieuws). 7.45 Radiokrant: 8.00 Nieuws Gewijde muziek (gr.); 83.0 Nieuws; 8.32 te grammofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gitaar en (gr.): klassieke muziek; 1050 Moreend 11.00 Klassiek pianokwartet (gr.); 1150 Lich te grammofoonmuziek: 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 1250 Nieuws; 12.40 Ned. Hervormde kerkdienst; 13 00 Reporta ges en lichte muziek (gr.); 13.30 Instrumen taal trio (opn 1: moderne muziek: 14.00 Boe ren en bburgers in Buitenveen. hoorspel fdeel 34); 1450 Klassieke kamermuziek. KRO: 15.00 KRO. 40: overzicht van de Jubi- leumprogramma's: 15.05 Koninklijke Lui machtkapel en -koor (gr.): lichte muz: 15.35 Documentaire over: Nederland ln afgelopen 40 Jaren: 16.20 Bariton en piano: Japanse- en klassieke liederen; 1650 Bejaar- denfeest; 1750 Overheidsvoorlichting: Mens en samenleving; 18.00 Jubileumprogramma Hilversum III (FM-kanalen): NRU/KRO: 9.00 Nieuws: 9.02 Lichte grammofoonmuziek; 10.00 Nieuws; 10.02 Aktuallteiten: 10.05 Bet ty: licht muziekprogramma (gr.); 11.00 Nieuws; 11.02 Aktuallteiten; 11.05 Koffie me( Kees: licht muziekprogramma (gr.) en praat je; 12.00 Nieuws; 12.02 Aktuallteiten; 12.03 Lichte grammofoonmuziek; 13.00 Ni* 13.02 Aktuallteiten; 13.05 Bert: licht m__ programma (gr.): 14.00 Nieuws; 14.02 Aktuall teiten; 14.05 Gevarieerd muzlekprogri Jeugdig astronaut-modelin imitatie-nerts. Diverse kleuren. 19,95 Amsterdam Den Haag Rotterdam Kalventr. 23 Spuistr. 42 K. Hoogstr. 3: 15.00 Nieuws: 15.02 Lichte muziek; 16.00 Nieuws: 16.02 uit Engels-sprekende landen Ook telefonisch te bestellen 020 - 734677, Amsterdam. Bestelnr. B 23 •oor het maken van scripties, aldus het bestuur in een jubileumoverxicht. Dit was aanleiding voor de stichting samenwerking met andere instellingen de oprichting van een re productie-centrale voor het onderwijs voor te bereiden. Uit bescheiden overschotten en de verkoop van oude jaargangen konden voor 265000 gulden enige duizenden werken van levende kunstenaars wor den aangekocht, die onder de zich tij dig opnieuw abonnerende deelnemers werden verloot. Een der grootste wensen van de stichting: het opnemen in het onder wijsprogramma van kunstzinnige vor ming waar het betreft de beeldende kunsten (al was het maar een half uur per week). Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de stichting stuurde prin ses Beatrix, die destijds bij de start van OK een aanbevelingswoord voor de radio sprak, een gelukstelegram. AMSTERDAM Stichting Open baar Kunstbezit start op 24 januari haar tiende jaargang, waarvoor zich nu reeds ruim 60.000 abonnees hebben opgegeven. Het wordt een gecombineerde radio- en tv-cursus met per maand vier radio en twee tv-uitzendingen. In de toe komst zal, behalve de Europese kunst vanaf de 15e t/m de 20e eeuw, nu ook de kunst uit Azië en Afrika in de cursus worden opgenomen. In de ko mende cursus wordt een uitzending ge wijd aan de Japanse houtsneden van Hokussi en aan Afrikaanse en Oost- Aziatische maskers. schijnen, ook in de donkerste avond. x jaar, „zijn wel mooi, afgedekt met honderden kleurige pa- ------- Nooit eens wat anders, rasolletjes, parasolletjes met een lan- klaas is niet alleen officieel welkom geen beweeglijkheid". ge steelhaak. Aan die haak bengelt geheten door de burgemeester, maar Nu hebben we beweeglijkheid, een beeldig pakje. Groot of klein, ook door de Spaanse ambassadeur. Floep, flap, lichtjes aan, eentje uit, mooi verpakt, geheimzinnige beloften. Uit dit laatste blijkt overduidelijk dat ander op, sprinkelsprankelend rood Verborgen schijnwerpers laten de zon wij hier in Den Haag de enige echte licht hebben ontvangen, want geen ambas- sadeur zal een louche landsman inha len. Maar we zijn wel zo, dat Sint de beweging weggelaten, maar van ons-heel het land mag doortrek ken. Vraag hem, als u hem ziet dus of hij via Den Haag gekomen is. Dat is dan de garantie voor de wasechtheid van Sint en vooral van de bijbehoren de Piet. We zijn zo blij, dat de feestlichtjes nu ook ontstoken zijn. Het was wel weer een probleem, want de Haagse gemeenteraad zit net te cijferen Onder onze parasols de t.v het rustig luizijn en morgen is nei weer vroeg dag. Om acht uur in de ochtend zijn alle vogeltjes gevlo gen behalve de huismussen. We gaan enorme ornamenten opgehangen. En hier nou niet met de kippetjes op s begroting, die een tekort van ruim het Spul zelf moet het met de gebrui- stok, maar nachtvlinderen is zeld- veertien miljoen aangeeft en geen enkele zak meer te halen. We hebben het dus voorzichtigjes aan gedaan. Er is een versiering uitge- toch niet dokterd, die de sinterklazenden kan residentie verrukken en tegelijkertijd voor de kerstsfeer moet zorgen. Dus hebben kelijke neonreclames doen. duiten uit nlg floepje bij zit, maar wel eens letter de dienst weigert. Nou ja, waar is het niet zo ln dit Neen, het is alles best leuk, maar nijvere ImhL Ik zal no^it de club^uit r een bustocht naar de 1-4 J" J' J te organiseren. Maar heerlijk, helemaal gek zijn vergeten. Er was een enorm feestdi- de hele avond zoet op het Buitenhof lantarenpalen Plaats en Hoogstraat. Daar zou Ik hadden kunnen zijn. Maar hap-hap omkleed met een witte wade, waarop ieder willen noden. En er een straator- op moest het. Gauw, dan gingen verdwaalde ster gevallen is. De gel bijzetten. Het zijn de deftigste de stad in. Om negen -•1 u* -• vwinkelstanden, - Hofcingel (echt met een c) heeft snoer rode lampjes gekregen. Er loopt vaartsvolk nog schuchter nu een rode draad door ons hart en ges staart. Ni die draad bibbert net zo als het pu- terstraatfeest bliek dat op de gesaneerde buslijnen Met tentjes staat te wachten. Dat bibberen (van de draad) hebben we overigens aan ons zelf te wijten. „Die lichtjes", zei- zelfs het wel- de etala- teuils voor de hotel-t.v., diep teleur- ges staart. Nu~echter zou een midwin- gesteld. „Krek als bij ons", zuchtten wonderwel slagen, ze. Maar bij ons is het nu anders, gepofte kastanjes en heel anders dan waar ook. Onder de oliebollen. Kan .zelfs bij regen en fleur van wiebelende, lachende para- sneeuw. solletjes! Heel de straathemel is namelijk Televisie morgen rederl&nd I: AVRO: 17.00-1750 Voor de VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 VARA 8,20 uur minister J. G. Suurhoff spreekt op de „Dag van bezinning op de verkeersonveiligheid". uur leest Simon Carmiggelt uit eigen werk. „Tieners van toen", bejaardenprogrammi in Signalement een portret van de Zwei Peter Weiss, die tevens schilder, graficus en cineast is. Nederland 2 NCRV 8.01 uur kijken naar dieren rondom een veenplas. 8.20 uur quiz „Haal je kijkgeld terug". 8.45 uur bejaardenprogramma „Eén op de tien" uit Den Haag. 9.25 uur Dzjes zien met Pim Jacobs. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 8.05 uur amusementsprogramma, gepresenteerd door Sonja van Proosdij en Jan de Cler, met huisvrouwenquiz. 9.15 uur politiek debat over actualiteiten. Parlementsleden aan 't woord. 9.45 uur pianorecital door Jan Wijn (Brahms). 11.00 uur Ton de Leeuw bespreekt nieuwe serieuze composities. Hilversum II KRO godsdienstig programma in woord en muziek, besloten met 48 Toen Heintje de villa binnenging, vond hij daar de twee oude Joodse heertjes eendrachtig aan het pakken en hoewel ze zeer nerveus waren, verga ten ze niet de vouw in hun broek te ontzien. Ze dansten als Indianen om een stoel, waarop het kleine koffertje stond, dat onmogelijk al hun bezit tingen kon bevatten. Pas na lang aandringen van Heintje besloten ze zijn raad op te volgen, ieder een rugzak te nemen en hun dassen en overhem den dan maar aan de kreukels en vouwen prijs te geven. De onvriendelijke man en vrouw in de achterste gepakt had. Ze leken twee levenloze poppen, waar in alleen de ogen leefden. Toen Bonsma met zijn helpers kwam om de hem toegewezen mensen te halen, twee families met kinderen, die niet gescheiden konden worden en te veel zouden opvallen als ze gezamenlijk op pad werden gestuurd, was er ee nzekere rust over het kamp gevallen. De meeste mensen zaten met hun bagage buiten de hutten te wachten. De zon was opgegaan en al aardig geklommen, er hing een opwekkende geur van dennenaalden en jong berkeloof, waarop de dauw aan het verdampen was. Bonsma stak afwerend zijn armen uit, toen hij met vragen bestormd werd. Hij wist niet meer DOOR H. H. VAN NIJNATTEN— DOFFEGNIES dan zij, maar het zou wel loslopen, oh ja, het liep zeker los. Hij laadde het meisje, dat pas geope reerd was en nog niet goed lopen kon, achter op zijn fiets. De vader en moeder en de rest van de familie volgden, nagestaard door de achterblijven- den, die opeens weer beseften, dat het ernst was en dat ze in een verschrikkelijk gevaar verkeer den; ze konden elk ogenblik door de Duitsers overvallen worden. Ze merkten het ook wel aan Joep en Heintje, die ondanks hun kalmte toch geen ogenblik de waakzaamheid lieten verslappen. Ze hadden de wachtposten uitgezet op de toegangs gen naar het kamp en hun oren waren steeds gespannen naar het afgesrpken signaal; daarom ook hadden ze opdracht gegeven, dat er geen lawaai gemaakt of hard gesproken mocht worden; hun aller levens hingen ervan af. Ze slaakten een zucht van verlichting, toen Gert met versterking aankwam van de ondergrondse verzetsgroepen uit de omtrek: jongelui van knokploegen, die allemaal een revolver droegen in de binnenzak van hun jas. Even later kwam tante Christina terug van haar tocht naar Amersfoort. Ze had de toezegging ge kregen, dat er onmiddellijk hulpkrachten gestuurd zouden worden. Toen was alleen nog het wachten op oom Chris, die de moeilijke taak op zich genomen had om bij de boeren, in hooibergen en bij particulieren tijde lijk plaats te zoeken voor zoveel mogelijk vluchte lingen. Bart had de hand weten te leggen op een verhuiswagen, die nu verstopt stond achter de kleine hoeve dicht bij de grote weg; als de kust veilig bleef en er tijd voor gevonden kon worden, zouden de kostbaarste inventarisstukken uit het Geheime Dorp daarin gedragen worden. De eige naar van de wagen.was een door en door betrouw bare vaderlander, die al menig goede dienst bewe zen had. De stemming in het kamp was door al deze bedrijvigheid aanmerkelijk gestegen. Het be gon op een degelijk voorbereide veldslag te lijken, waarbij voorlopig de vijand nog geen enkel bewijs van zijn aanwezigheid gaf. Het werd een wedloop met de tijd en voor het moment leken ze aan de winnende hand. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9