mm NORTH m Logboek, Onafhankelijke vakbonden: SOEKARNO DREIGT MET NAASTING 't is weer tijd voor wij ook extra-uitkeringen Balkan-express heeft zijn glans verloren L-___ Jsk DINSDAG 23 NOVEMBER 1965 Luister naar n't Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 u 10.30 en 18.45 a Zuid-Afrika (3) Dr. F C. Dominicus schrijft alsof hij alles weet over Zuid-Afrika. Hij geeft de raad aan een vorige ingezonden stukkenschrijver eerst eens over deze dingen te gaan lezen, alvorens zich een oordeel te vellen over het rassen vraagstuk in dat land. Het komt mij echter voor, dat de heer Dominicus nog nooit een objectief artikel of boek over dit onderwerp heeft gele zen. Waarschijnlijk put hij zijn gege vens uit De Telegraaf, Elsevier en consorten. Deze bronnen zijn meestal niet de betrouwbaarste. Ik protesteer tegen de kwalificatie van de reserva ten voor de Bantoes als „Zelfbestuur- gebieden". Inderdaad hebben Ver woerd, c.s. de Bantoes zelfbestuur ge geven, maar dat is nu juist de grote fout Dé fout van Zuid-Afrika is, dat de blanken en de kleurlingen altijd gescheiden moeten leven. Dat is, dacht ik. een kwestie waartegen juist een christen tegenin moet gaan. Den Haag. C. J. Knoester. Crematie Wat is het toch jammer, dat onze confessionele partijen niet meer zo den aan de dijk hebben gezet. De oud-christelijke kerk heeft de begrafe nis hoog gehouden ten opzichte van de Grieks-Romeinse wereld, die wel wat zag in crematie. Men kan aan een niet-christen geen christelijke levens stijl opdringen, maar het bijbels getui genis te dezen blijve niet onvermeld. Mijns inziens laat Romeinen 6 vers 4 en 5 ons niet in het onzekere. Rotterdam, H. Hazewindps. Vivisectie Sectie toepassen op een levend we zen. een dier. ik begrijp dat niet. Ik v eronderstel namelijk dat in een land als het onze de overheid dient in te grijpen. Het gebeurt echter niet. Wa re het wel zo. dan was het met de wreedheden afgelopen. Onze kroon prinses heeft toch ook een hond? Noordwijk a Zee P. van Abswou- (Van onze soc.-econ. redactie) De motie doet een dringend beroep organiseerden-ongeorganiseerden bezig SCHEVENINGEN Bestuur ders en andere vertegenwoordi gers van een dertigtal categorale vakorganisaties hebben tijdens een gisteravond gehouden (beslo ten) vergadering unaniem een mo tie aangenomen. Hierin wordt met klem geprotesteerd tegen de be reidheid van de werkgeversorga nisaties in de Stichting van de Arbeid om extra-uitkeringen te verstrekken aan leden van bij het NW, het NKV of het CNV aange sloten vakbonden. Deze categorale organisaties, die samen ca. 90.000 leden tellen, vin den het in hoge mate discriminerend indien deze uitkeringen niet ten goede komen aan leden van vak bonden. die niet bij één der drie vakcentrales kunnen of willen zijn aangesloten. Er zijn momenteel een kleine honderd onafhankelijke vak organisaties, die in totaal rond 300.000 leden hebben geregistreerd. In de motie, die vandaag is toege zonden aan de ministerraad, de beide Kamers der Staten-Generaal, de Stich ting van de Arbeid en de Sociaal- Economische Raad, wordt er tegen geprotesteerd, dat „de vertegenwoor digers van 300.000 werknemers bewast van het overleg over de kwestie ge- organiseerden-ongeorganiseerden zijn buitengesloten". Daardoor worden volgens de motie nieuwe oneerlijke concurrentieverhoudingen in diverse geledingen van het Nederlandse orga nisatiepatroon opgeroepen en wordt de vrijheid van vakorganisatie opnieuw in hoge mate belemmerd. op overheid, volksvertegenwoordiging en georganiseerde bedrijfsleven te be vorderen dat het vraagstuk georgani- seerden-ongeorganiseerden „wordt be naderd op een wijze, die (met uitsluiting van enige discriminatie) democratisch aanvaardbaar is voor alle betrokkenen". Verklaard wordt tenslotte dat de categorale organisaties „zich alle vrijheden voorbehouden ten aanzien van het uiteindelijke stand punt van de Stichting van de Arbeid in deze kwestie" De vergadering, die in „Op Gouden Wieken" van zeven uur tot half twaalf duurde, droeg een bewogen karakter, zo vernamen w(j na afloop. Er werden tal van „strUd-suggestles" gedaan. Van ver schillende kanteu werd aangedrongen op de stichting van een vierde vakcentrale als overkoepelend orgaan voor alle categorale bonden en zonder „confessio nele of politieke binding". Er werd een commissie in het leven geroepen, die zich hierop zal bezinnen en die zich ook zal bezig houden met de vraag wat er moet gebeuren indien de bü de onafhankelijke vakbonden aan gesloten werknemers inderdaad van de speciale uitkeringen worden uitgezon- De vergadering werd bijgewoond door •n 75-tal afgevaardigden van categorale organisaties voor hoger personeel, koop vaardij-officieren. KLM-personeel. spoor wegpersoneel, buspersoneel. handels reizigers, opticiens, toonkunstenaars. Ook was een afvaardiging aanwezig jin het Gereformeerd Maatschappelijk Verbond. De Ned. Chr. Vereniging van Hoger Personeel (aangesloten bij het CNV) en het Ambtenarencentrum hadden waar- gezonden. Van een achttal andere bonden waren adhesiebetuigingen binnen gekomen. De vergadering werd geleid door mr. A. F. W. Rapati. advocaat en procureur te Amsterdam, en voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Koopvaardij Officieren. boudt. komt vandaag opnieuw in gadering bijeen om verder te praten over het voorstel van de werkgevers aan werknemers bij pensionering of blijvende invaliditeit 50 te verstrekken voor elk jaar dat zij lid zijn geweest van een erkende vakorganisatie en 10 per jaar per lid beschikbaar te stellen voor het vakbewegingswerk. Aan boord s.s. Rotterdam, zaterdag J?N DAN. een paar uur voordat de thuishaven wordt bereikt, beleef je de apotheose van een achttien dagen geduurd hebbende reis. Je stommelt in het half duister nog wat slaapdronken de brug op, en je ziet de eerste schemering als een waas op trekken. Met een mijl zicht vaart de Rotterdam op halve kracht de Nieuwe Waterweg op. Je voelt je even onderdeel van een maanlandschap, zo bleek, zo inbleek. ziet alles om je heen er uit. Van onze speciale verslaggever LINK van BRUGGEN De loods is vaag zichtbaar op het midden van de brug. Commodore Auke de Jong met zijn weer-en-wind-kwartiersmuts op is een even wazige figuur, en hetzelf de kan worden gezegd van eerste stuurman Jan Steert, een tweede en een vierde „mate", zomede van de roerganger in het marine-achti- ge matrozenpak, dat gedeeltelijk schuil gaat onder een korte, duffel se jekker. Radar Niet meer dan zes man brengen de 38.000-tonner veilig naar bin nen; niet meer dan zes man lood sen haar over het laatste traject: de drukst bevaren waterweg ter wereld. Het radarscherm met zijn immer rondtastende, ragfijne straal, licht ter hoogte van obsta kels bijna verblindend op. Radar stations op de wal „praten" de Rot terdam van de ene boei naar de andere, radarstations, die bij mist onmisbaar zijn. Toen ze er nog niet waren, zat er voor een groot schip bij slecht zicht niet veel anders op dan voor anker te gaan. En het wachten op helderder weer kon vaak een langdurige aangelegen heid zijn. Een oceaanreus koerst op graden en niet op windstreken, zoals wel eens ten onrechte wordt veron dersteld. ..Honderdvijfentwintig", klinkt de rustige stem van de loods. De kwartiermeester aan het' rad. dat door middel van een be krachtiging met het roer in verbin ding staat, zegt het hem toonloos na. „Walstemmen" De aanwijzingen van de loods en die van de radarposten langs de Waterweg zijn zo goed als de enige geluiden, die op de brug worden gehoord. Krakend, maar glashel der, komen de zware walstemmen over de radio door. „Geen grote zeevaart", luidt de melding, „met uitzondering van een afkomer". De kleine, de heel kleine vaart is er wel. Het zijn vletjes en sleep bootjes. die overal lijken op te dui- door een havenloods afgelost. Tot het afmeren aan de Wilhelminaha- ven toe blijft de Rotterdam onder loodsaanwijzing varen, wat de ver antwoordelijkheid en de eventuele voeren. Ze zijn de schrik van meni ge gezagvoerder, die een „kneiter" van een schuit onder de voeten heeft, en ze hebben de Waterweg min of meer berucht gemaakt. Als Zes sleepboten zijn massa is, hoe langer wordt de weg van doorglijden, hoe lelijker komt als gevolg hiervan een aanva ring aan. Tegenlicht modore Auke de Jong: „Hoeveel sleepboten zijn er?" „We hebben er vier, kapitein", antwoordt de havenloods. „Er is een dubbelschroefs bij; daar kun nen we alles mee doen". „Niet genoeg", beslist „de ouwe". „Bestel er nog maar twee bij". Zo gebeurt het. Zes pezige sleep boten maken successievelijk vast om de Rotterdam bij haar laatste manoeuvres te assisteren. Hierbij hoort o.m. het volledig „zwaaien" op de rivier om de reus voor de volgende uitreis meteen vaarklaar te hebben liggen. Afhalers Als deze langdurige operatie in volle gang is, verzamelen zich steeds meer passagiers op de dek ken. Ze zwaaien en schreeuwen naar de afhalers, die in de aankomsthal staan. Het ontbijt heb ben ze al heel vroeg genuttigd, ter wijl hun grote bagage al de avond tevoren uit hun hut is gedragen. Wat ze in die vroege morgenu ren ook al achter de rug hebben, is de paspoortcontrole. Dat is gisteren ken als een matineuze hengelaar, gebeurd, nadat in Southampton de of een in de nacht op pad gegane „groenjassen" van de douane en de woestijnreiziger ervaart. De kassen- „blauwjassen" van de waterpolitie complexen van het Westland gedra- aan boord waren gekomen. Het be- SALZBURG De treinen, die i nen uit de Balkan-landen gevraagd de dagenlange verbindingen tus-om huidige overbevolking 8 wamnc toaon to aaan Do tron sen de verschillende steden in de Balkan onderhouden zoals de Hellas, en de Istanboel-express hebben vroeger tot de verbeelding en fantasie van velen gesproken. Hun reputatie van luxe en com fort en een menigte spionnen en aantrekkelijke vrouwen onder de passagiers waren daar de oorzaak van. Die glans en reputatie hebben de Balkan-treinen thans volkomen verlo ren concluderen Beierse grensbeamb ten, die de paspoorten van de reizigers controleren. Ze hebben om extra trei- JN de negerwijk Highfield zijn Afrikanen, van wie men moeilijkheden zou kunnen ver wachten naar aanleiding van het eenzijdig uitroepen van de Rhodesische onafhankelijkheid, in een speciaal kamp opge- litie- en douane-ambtenaren hun controle niet meer normaal kunnen uitvoeren. De reizigers moetennu uitstappen in Salzburg voordat ze Oostenrijk verlaten. Dat betekent een uur vertraging. De voornaamste schuldigen zijn ken nelijk arbeiders uit de Balkan-landen, die of naar huis of maar hun werk in West-Duitsland gaan. Andere passa giers hebben geklaagd over het feit. dat de gangen worden geblokkeerd door grote hoeveelheden bagage, waar onder zelfs ijskasten en manden met kuikens. De toiletten zijn ofwel voort durend bezet ofwèl onbereikbaar door dat ook in die vertrekken de bagage hoog opgestapeld staat. Andere klachten waren, dat de meisjes uit de Balkan de waslokalen gebruikten voor het uitvoerig wassen van hun voeten en dat sommige moe ders hun kinderen in het openbaar de borst gaven. De Beierse autoriteiten hebben bij de Duitse Spoorwegen aangedrongen op spoedige maatregelen om een einde te maken aan de erbarmelijke toestan den, waaronder de passagiers van de Balkan-express moeten reizen, „dagen lang op elkaar gepakt in smerige wa gons" en waaronder trein- en douane personeel zijn werkzaamheden moet verrichten. Het onwezenlijkste van alles is matig worden gedaan, het tegenlicht. De metropool, waar- Hoe anders is dit naar de steven is gewend, lijkt in kant, in NeW York. Da vuur en vlam te staan. De mannen buitenlander niet een-twee-drie de vuurbal in het Oosten groter groter wordt, neemt je omgeving wat normalere kleuren en propor- wereldhaven is. verhoord, terwijl hij nóg vaker als en dief wordt uitgeschud. Een ander opmerkelijk verschil maar weg kunnen, haasten ze zich Niet ver voorbij de plaats, waar van boord. Zo snel mogelijk naar de Vlaardingse Beneluxtunnel in huis, zo gauw mogelijk naar „moe- aanbouw is, wordt de rijks loods ders". zonnetje schieten t prima con- goed objec- GEEF GOED, GEEF De Pakistaanse minister Bhoetto is te Moskou gearriveerd, waar hij zal aandringen op het staken van de wa penleveranties aan India. I PALERMO op Sicilië wordt geplaagd door rat ten. Een woonwijk aan de rand van de stad is onlangs doel geweest van duizenden ratten. Zeker tien personen, voorname lijk kinderen, werden ge beten. De gemeenteraad samen met de inwoners hebben nn de oorlog verklaard aan de ratten: en grote hoeveelheden vergif zijn besteld. I De politie te Padua (Noord-Italië), heeft tien tallen vervalste schilderij en uit particuliere huizen in beslag genomen die dc „handtekening" droegen van vele bekende Italiaan se schilders van vroe ger en thans onder wie Guardi en Tiepolo. I Amerikaanse Senatoren krijgen het weer druk. want de maanzieken (per sonen wier gedrag beïnvloed wordt door de stand van dc maan) zijn weer actief. Zij komen met gekke plannen of pro blemen, die niets of wei nig te maken hebben met ons werk. Kort geleden kwam er een man om zich erover te beklagen, dat de FBI (de Ameri kaanse BVD) een roort straal op hem richtte om zijn gedachten te lezen. Hij wilde dat daar een einde aan werd gemaakt, aldus een secretaresse van een Senator. I Voor de kust van Sici lië is een Romeinse galei uit de vijfde eeuw gevon den. In het wrak liggen beenderen, die vermoede lijk van bemanningsleden of galeislaven afkomstig zijn. Het schip is 35 ter lang en 12 meter de rum en de plum, de „carrol's" en de kaarsen... Kerstsfeer in Londen. Straten en plei nen badend in een zee van licht. Gezellige, intieme restaurants waar u van een "echt-Engels Kerstmaal geniet. Kerstmis in Londen - om nooit, te vergeten I Neem een goed besluit: boek passage bij de Stoomvaart Mij. Zeeland. Uw welverzorgde reis is al een feest op zichzelf. 5- en 8-daagse reizen naar Londen met logies en ontbijt reeds vanaf f 145.-. Speciale 4-daagse winterreis met drie nachten logies en ontbijt in een goed eenvoudig hotel in het West-End van Londen vlak bij underground en bus. Voor f122.-. Vertrek elke dag. DJAKARTA De Indonesische regering zal elke particuliere en buitenlandse onderneming, die na laat de geleide economie in het land te steunen, naasten. Dit heeft dr. Sjaroel Saleh, derde vice-pre- rnier, in de gisteren gehouden ka binetsvergadering gezegd. De ver plichtingen voor de ondernemin gen zullen binnenkort in een presi dentieel besluit worden omschre- Waarnemers zien in het besluit een nieuwe drastische stap om de econo mische crisis het hoofd te bieden. Voorts werd bekendgemaakt, dat alle burger-functionarissen uit het hoogste Indonesische uitvoerende or gaan. het opperste commando, zijn verwijderd. Dit lichaam, waarvan president Soekarno de leiding heeft, bestaat thans uitsluitend uit officie ren bij de gewapende macht. De macht van de strijdkrachten is daar- I door opnieuw toegenomen. j PARIJS De eerste Franse kunst maan zal waarschijnlijk binnen enkele dagen uit de Sahara worden gelanceerd zo wordt gezegd in kringen van het Fran se ministerie van oorlog. De satelliet I wordt in een baan om de aarde gebracht I door de geheel in Frankrijk vervaardig- i de Diamant-drietrapsraket. BERLIJN Op huizen in het Westber- lijnse district Charlottenburg zijn giste ren vier hakenkruizen en de woorden „jood" en „Judenschwein" ontdekt. De daders zijn nog niet gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5