Weekagenda Verhoging riool- en straatbelasting wordt niet algemeen toegejuigd 100 Bejaardenzorg ligt Leidse raad na aan het hart Bewaar deze krant goed; morgen kunt u puzzelen Thans is het een interessante tijd Leidse scholieren zagen jilm over John Kennedy Commentaar Samengaan Arbeidsreserve in Leiden en omgeving nam toe '5 [NIEUWE LEIDSE COI R V\T 3 DINSDAG 23 NOVEMBER 196S Dinsdag; Gehoorzaal, 8 uur: Residentie-Orkest, iet bariton. Stadhuis, 2 en 7.30 uur: gemeenteraad rich fbegroting). Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- inds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur !hr. Emigratiecentrale. Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: filmclub en O., Jan Blokker over „Nieuwe ba- s voor de Ned. filmtraditie". Den Haag: Dierentuin, 7.30 uur aagse Leken-opera. Den Maag: Diligentia, 8.15 uur: re- ital altmezzo Rosemarie le Gras-Pier- Raad van Leiden begon begrotingsdebat g: Goede-Vrijdagkerk, 8 u.: ibileumconcert t.g.v. 40-jarig bestaan eref. zangver. Asaf o.l.v. Jan van der Paart. Woensdag Kaasmarkt 1. 8 uur: Geref. Schoolver. eiden. installatie E. Sleeboom jr. als jofd Zuiderparkschool. Stationsweg 35a, 8 uur: afd. Leiden ed. Genealog. Ver., contactavond. Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O.-le- het Amazonegebied, door N. F. albertsma. Binnenstad: 11.30 uur: intocht van nterklaas. Museum Volkenkunde, 3.30 uur: film )e Mekong, levensader van Azië" (kin- ;n beneden 12 jaar onder geleide), ijnsburg: Gebouw Flora, 3 uur: tening bloemenvaktentoonstelling. n Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 Ned. Comedie met „Kleine Alice", heveningen: Kurzaal, 8.15 uur: esidentie-Orkest, met bariton. Steenschuur 6, 8 uur: vergadering pidsche Vereeniging van Postzegelver- [oor: meiaars. tiket dat Donderdag *aaHschelpenkade 6, 8uur: afd. Leidén Kon. leerLd" Natuurhist- Ver-> mIV R- de Bruijri Dro-fer een excursie naar Noorwegen. den-£fehoor.zaal' 8 uur: K- en O.-concert. is in [Stadhuis, 2 en 7.30 uur: gemeenteraad euzeMfiroting). nog Breestraat 85, 8 uur: Leidse Assurantie- lub, J. Ribbe over „Autoschaden". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 !6r: Haagsche Comedie met „Er is een (oord gepleegd". Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: lunstmaandorkest. Vrydag .Stadhuis, 2 en 7.30 hgroting). Kanaalweg 160, 12 uur: huldiging Ju- Van Wijk. Aula school Kagerstraat 7, 8 uur: cul- rele avond HR.S.-vereniging Ende Dis- reert Niet. jGehoorzaal, 7.30 uur: uitvoering ballet- gemeenteraad ang-p ipenburg 10, 7.30 uur tienersoc. 't jnster, voorbereiding voor 3 december, feit,Kleine Gehoorzaal, 8 uur: afd. LeideD tieketd. Reis-ver., films over Joegoslavië. itonius-clubhuis, 8 uur: feestavond ineelsver. Kamsteeg, n Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „Cactus- ,n Zaterdag ^pCantine Roomburg, ingang eind Asser- 8 uur: Jazz-sociëteit, combo The hide Vest 13, 8 uur: C.J.V. De Valk. puntjes op de i". ^itonius-clubhuis, 2 uur: Sinterklaas- ddag voor kinderen van leden perso- elsvereniging Kamsteeg. Haranathakerk, L. Morsweg, 8 uur- jeugdraad, film „Liefde als je zes- bent". )en Burcht. 8 uur: toneelavond D.O.B. D.O.S. Uubgebouw speeltuinver. Oosterkwar- r: tentoonstelling L.P.K.V. (pluimvee konijnen), 1922 uur. lapenburg 10, 3 uur: opening tentoon- Uing werk van Henk Overduin. i Haag: Diligentia, 2.15 uur: Are- t „Dag ezels". t Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „Glazen «lgoed". Haag: Diligentia, 8.15 uur- Komedie met „Romulus de Gro- Apotheken tot Hulp der Mensheid. Hooigracht 48. 21060. Pé zaterdag-, zondag- en avonddienst p de apotheek Leiderdorp wordt waar nomen door apotheek Tot Hulp der Insheid Films damera (2.30, 7 en 9.15 uur): Op be- Zhernikov (18 jaar). Jdo (2 en 8 uur): My fair lady (alle ttijden). .uxor (2.30 en 8 uur): Zorba. de Griek jaar). tex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Jong en noreel (18 jaar) itudio (2.30 en 8 uur): La peau douce jaar) met als voorprogramma: Een idag op het eiland van de Grande te. "rianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Geheim in Gibraltar (14 jaar) Tentoonstellingen )e Lakenhal: tentoonstelling werk van an de Ned kring van Tekenaars ,iov.13 december), oerhaavezaal: schilderijen .van Turk, (Van onze stadsredacteur) LEIDEN De gemeenteraad is gistermiddag aan de jaarlijkse marathon begonnen, het begrotingsdebat, dat met een onderbreking van a.s. woensdag waarschijnlijk tot en met volgende week maandag zal voortduren, iedere middag en avond. De heer Sommeling (PvdA) opende de algemene be schouwingen met een toespraak, waarin hij bedenkingen uitte tegen de voorstellen tot verhoging van reinigingsrechten en riool- en straatbelasting. Hy vroeg zich af waarom B. en W. willen afzien van het invoeren van een brand-assurantiébelasting. verband' naar voren, dat het dek kinigspercenrtage van de brandweer slechte 11 procent bedraagt, tegen 3; procemt van de riolering en 55 pro procent va-n de riolering en 55 pro cenit van de Reindigiingsdienst. door de Tweede Kamer aanv voorstel tot wijziging van de Leidse grenzen kan volgens de 'heer Somme ling niemand reden tot juichen ge vers ook de omliggende gemeenten niet. Hij noemde het voorstel geen oploseinig voor de bestaande moeilijk heden. Maar hoe het ook zij Leiden moet rru aan het wenk; onder meer moet er naar worden gestreefd de bevol'kingsstnuctuur in gunstiger om te buigen. Ten slotte bepleitte de heer Sommeling het invoeren van propagandateksten in het poststempel van de gemeente. „Ondegronds vuil" Een deel van de KVP-fractie kan zich voorstellen, da-t de straatbelas ting iets moet worden opgetrokken, zo deeilde de heer Ten Broek mede, maar verhoging van de rioolbelas ting moet als onrecht/vaardig worden beschouwd omdat ddt op een klein deel van de bevolking zou gaan druk ken. Waarom dtnuflaken de kosten van het verwiijdere van „bovengronds" huisvuil wel op de hele bevolking en die van „ondergronds" vuil niet?, al dus de heer Ten Broek. In verschei dene andere gemeenten wordt de oolbela-s-ting wel op de huurders ver- aald. Mr. Woudstra (prot.-chr.) had de indruk, dat de burgemeester veel en hard wenkt; hij had daar waardering roor, evenals voor de „begrotingstfol- der", die de gemeente heeft laten verspreiden. Over de grenswijziging zei de heer Woudstra. dat het resul taat van de beslissing in de Kamer, afgewogen tegen de oorspronkelijke Leid&e ambities, teleurstellend is. Men kan het jammer vinden, dat Noord-Hofland is weggevallen maar het was nu eenmaal een zwak punt in het regeringsvoorstel, vond de heer Woudstra. Hij kon ook niet treuren over het stuk Oegstgeest, dat door een amendement uit het voorstel ge werd omdat het voor Leiden van weinig betekenis was. Prettig vond sipr. het, dat het recreatiege bied Zoeterwoude nu bij Leiden komt. De protestants-christelijke fractie is altijd al een warm voorstandster ge weest van de aanleg van sportterrei nen aan de rand van de stad en daar voor komt nu een mooie gelegenheid, volgens de heer Woudstra. We kunnen nu twintig jaar vooruit maar wat daarna?, zo vroeg hij zich af. Leiden zal dan 120.000 inwoners tellen, Leiderdorp 40.000 en Voorscho ten en Oegstgeest 20.000. Er moet nu reeds aan de toekomstige verdere ontwikkeling worden gedacht maar dan niet in de richting van grenswij ziging, vond mr. Woudstra. Er moet worden aangestuurd op intergemeen telijke samenwerking. Het gemeentelijke investeringspro gramma vond spr. te weinig gedetail leerd en verhoging va-n de rioolbelas ting achtte hij nodig ondanks de be zwaren die hij heeft tegen het onder- haivdge belastingsysteem (dat als con sequentie hieeft, dat de 'toosten slechte op een bepaalde groep dinuikltoenO. Niet progressief Porbheine (V.ViD.) had als kern van zijn toespraak het finan ciële beleid. Volgens hem kiezen B. en W. de weg van de minste weer stand door verhoging van riool- en s>traa-tbelagtirug voor te stellen. De heer Porbheine wil de leefbaarheid Leider» zo hoog mogelijk ziert op geveerd en dan dentot bij ook vooral aan het verkeers- en pankeenvraag- uk. Over het openbaar vervoer en de Reinigingsdienst was hij veel op timistischer gestemd dan vorig jaar. Het permanente spulten van de fon tein op de Vischmarkt noemde hij een symbool van optimisme. De P.S.P. is tegen vetihoginig van reónigingsrechtteu omdat ze niet pro gressief zijn- en ook tegen verhoging straat- en riooifoelastlng, met de heer Frans. Het omschakelen op aardgas door de Gascon achtte hij MR. WOUDSTRA: aansturen op intergemeente lijke samenwerking dure oplossing omdat het Ameri kaanse systeem, dat de Gascon volgt, hier niet goed is toe te passen. Al dus de heer Frans, die zich ten slot te voorstander noemde van een bo- venigemeentelijk bestuursorgaan. Zal het aardgas de bevolking voor deel brengen-?, vroeg mewrouw Van der Bloem (CPN) zich af. Dn heeft het college een anidere ligplaats op het oog voor de arkbewoners van de Haarlemmer trekvaart die moeten verdwijnen? Herna kwamen de zgn. specialis ten aan het woord, allereerst over de financiële apecten van de begro ting. Brandassurantie- beiasting De heer Den Dubbelden (P.v.d.A.) i van mening te zijn, dat invoe ring VEih. brariüaissurhhtiêbël'^stin'g' progressiever kan geschieden dan erhoging van reinigingsrechten.Hij Folders misten doel niet LEIDEN De folder, die het bureau voorlichting der ge meente heeft doen uitgaan en waarin werd getracht bij de bevolking belangstelling te wekken voor de behandeling van de gemeentebegroting, die deze week plaats heeft, hebben hun doel blijkbaar niet gemist. Vooral gisteravond was de pu blieke tribune goed bezet. De belangstellenden kregen een plattegrond van de raadzaal alsmede een lijst met namen en adressen der raadsleden en ze deelden uiteraard, zou den wij willen zeggen heel democratisch in de „verver singen", die de raadsleden op regelmatige tijden kregen voorgezet. Op woensdag en zaterdag na komt de raad deze week elke middag om 2 uur en elke avond om half 8 bijeen. was niet te spreken over sommige antwoorden die wethouder Harmsen de vorige raadsvergadering had gegeven tijdens het debat over het al of niet uitgeven van grond in erf pacht. Hoe denkt het college over verho ging van de tarieven der nutsbedrij ven?, vroeg de heer Ham (KVP). Is alleen verhoging van de Leidse tarieven (met uitsluiting dus van de buitengemeenten) mogelijk? Over de sociale uitkeringen zei hij, dqt het geen pas geeft, dat een onderaanne mer in het bouwvak, die een jaarin komen heeft van meer dan 12 mil le, 's winters een vorstuitkering durft te varagen. Verhoging van de in 1961 ingevoerde rioolbelasting riep bij spr. bezwaren op, verhoging van de reinigingsrechten niet. Hij achtte besparingen mogelijk door coördinatie en efficiency. Lenersvergoeding Drs. De Bruyn (PSP) deelde een aantal raadsleden lijsten met cijfers uit en daarna rekende hij voor, dat de efficiency in Leiden ten aanzien van de gemeentelijke kredieten het geringste is van het gehele land. Jaarlijks worden hier per ambte naar slechts 271 kredieten verstrekt, terwijl de lenersvergoeding een der hoogste is van het land. Ondertussen wordt er nog verlies op geleden. Spr. vond het opmerkelijk, dat alleen de gemeenten, die him kredieten finan cieren via het Gemeentelijk Finan cierings Fonds verlies hebben. Vol gens een berekening van de heer De Bruyn kan de lenersvergoeding aan merkelijk dalen. De heer Lijten (KVP) bracht de situatie van grootverbruikers bij de omschakeling op aardgas ter sprake. Hij was pessimistisch gestemd ten aanzien van het Industrieschap De Grote Polder; uitbreiding van het Gemeentelijke Archief vond hij ur gent. De heer Lambermont (KVP) zei als laatste spreker van de middag vergadering, dat het hem wenselijk voorkomt, de tarieven van kleinver bruikers-bedrijven in een gelijke or de van grootte te doen zijn als die van particulieren. diept in de financiële aspecten. B. en W. ramen immers thans reeds het nadelige exploitatiesaldo van de toe komstige veemarkt op f 725.000 per jaar. Voorlichting Veemarkt Dr. Duy verman (WD), eerste spreker in de avondvergadering schonk aandacht aan het subsidiebe leid. Men kan door subsidiëren het eigen initiatief laten verschralen. Voorts kan subsidiëring gespletenheid bevorderen, aldus de heer Duyver- De investeringsnota had de aan dqcht van dr. Roorda (P.v.d.A.), die vanmening" was, dat de nota de vesterlngen aangeeft, die in moeten worden gedaan maar w; •an" héT töTlëge in mei van dit jaér nog niet wist, dat ze in 1966 m ten worden gedaan. Spr. wilde graag wat meer duidelijkheid en een verde- uitwerking in en van de nota. Voorts bracht hij de veemarkt ter sprake, speciaal de bouw van de nieu we veemarkthal, die volgend jaar be gint. De heer Roorda achtte het no dig, dat de raad zich nog eens ver- De heer J. G. hamers, als raads lid een „sprekend voorbeeld". Zoekt U een Gouden armband of collier voor f 70.- en t 100.- of f 300.- en f 800 - JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 neefi ze Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG i 13 tot 22 nov., 2 tot 6 uur, ook zon dag. De Ruif. Janvossensteeg 59; aquarellen tekeningen van Mies Deinum (hele maand november, dagelijks open van 10- ur. zat en zondag alleen van 2024 uur) Rapenburg 10: tentoonstelling van te keningen van Frans Pieck (tot en met nov., van maandag tot en met vrij- ig van 10—12 en 2—4 uur) WASSENAAR: kunstzaal Heuff, Hof- laan 7: eretentoonstelhng werken Betsy Westendorp-Osieck (tot en met 2 dec., van 10-17 u_ bovendien vrijdag avond van 8-10 uur, zondag niet). (Van onze stadsredacteur) LEIDEN Reeds oin half tien gisteravond begon de gemeenteraad vóór op het schema met de behandeling van het hoofdstuk „Maat schappelijke zorg, volksgezondheid en personeelszaken". De lieer Van der Horst (PvdA) wenste te worden geïnformeerd over de mogelijkheid een plaatselyk maatschappelijk contactorgaan in te stellen. Mej. Van Buel (KVP) zou graag zien. dat een onderzoek wordt inge steld naar het aantal bejaarden, dat Ln de verschillende stadswijken woont zodat beter kan worden nagegaan wat voor de bejaarden kan worden gedaan. Zij bepleitte een spoedige nieuwe huis vestingsmogelijkheid voor de Commis sie voor Huishoudelijke- en Gezins voorlichting. Vrij uitvoerig ging zij in op de toepassing van de Algemene Bijstandswet in Leiden- Een betere voorlichting hiervoor acht zij gewenst. Dienstengemeenschap De heer Lamers (prot. chr.) ging in op de bejaardenzorg. Hij bepleitte een dienstengemeenschap van gemeen te en particulieren tezamer. die hulp aan bejaarden beoogt. Verder vroeg hij zich af of er geen gezinshulpen - dienst voor bejaarden moet komen- De door de U.V-V. georganiseerde actie ..Tafeltje-dek-je" is volgens de heer Lamers de dienst van het jaar geweest. Hij ging voorts uitgebreid in op de Algemene Bijstandswet, en deed dat op vlotte wijze voor de vuist weg. met als leidraad slechts enkele aan tekeningen (menig raadslid ten voor beeld!). Uitte dc heer Lamers vorig jaar kritiek op het reinigingsbeleid. thans kon hij woorden van lof doen horen. Er is een zichtbare vooruitgang ten aanzien van de reinheid van de stad. De reinigingsdienst zou misschien be ter in uniform kunnen worden ge stoken. vond spreker- De heer Fakkel (PvdA) belichtte enkele facetten van het personeels beleid. De politie kent nog geen mede zeggenschapscommissie. constateerde hij- H of jescom m issie Senaat van Catena Er zijn opmerkelijke verbeteringen aangebracht in „Endegeest", verklaar de mevrouw Spierenburg-Beekhuizen (PvdA). Minder enthousiast was zij over de subsidiëring van „Huishoude lijke- en Gezinsvoorlichting". Zij wilde deze graag zien verbeterd- LEIDEN De senaat van de stu- Hceft de Hofjescommissie (die niet dentenvereniging Catena is voor meer vergadert) nog zin?, vroeg mr. 19651966 als volgt samengesteld: J. Portheine (VVD). J. C. Karres. praeses; E. S. Wiersma, Mej. Van Nienes (PvdA) vroeg zich ab-actis; F. A. Stek, quaestor; H. S. af of eei. dienstencentrum voor be- Goei Thè. assessor I; J. Winkelaar. jaarden kostendekkend moet zijn- 'assessor II. Zijn fractiegenoot Van Aken be pleitte een zo doelmatig mogelijk do cumentatiecentrum voor de raadsle den, alsmede een krantenknipsel- dienst. Daarnaast acht hij het wenselijk, dat de gemeente niet alleen statische gegevens verzamelt maar ook publi ceert. Ten aanzien van de voorlichting zei de heer Van Aken. dat het nog jonge bureau Gemeentelijke Voorlich ting met aan het hoofd mr. Lelie- veldt van positieve betekenis blijkt te zijn. De eventuele uitgave van een stadsperiodiek wilde de heer v. Aken eerst bespreken in de pas ingestelde voorlichtingscommissie, waarin hij zelf ook zitting zal kijgen. Leiden geen 700 jaar? Spr. keerde zich tegen een even tuele herdenking van een 700-jarig bestaan van Leiden in 1966 omdat er verschil van mening bestaat ten aanzien van het juiste aantal be staansjaren van deze stad. Hij wilde voorts volledige klaarheid over het aanlijngebod voor honden. Crematorium Ten slotte bepleitte de heer Van Aken de stichting van een cremato rium in Leiden. De heer De Kier (prot.-chr.) wilde het verkeer dem ping Langegracht e.d. gaan be spreken maar, de voorzitter moest hem tot zijn spijt meedelen, dat dit nog niet aan de orde was. GOOI deze krant niet ver der weg dan een armleng te. U zou er morgen arijze haren van spijt door krijgen. In de krant van vandaag staan namelijk vijf bijzondere pagi na's. Morgen komen er nog eens vijf. Zorg dat u alle tien bij elkaar hebt. Op pagina 3 treft u morgen de opgaven aan voor de Sinter klaaspuzzel van de N.L.Crt. 1965. Dat betekent weer vele uren gezellig met z'n allen om de tafel. Vaders en moeders, mobili seert uw gezin, want morgen is het zover. Vandaag vijf pagina's puzzeladrxrtenties, morgen nogeens. En dan maar puzzelen. Afdelingsvoetbal is opgeschoven LEIDEN In verband met de af gelasting van alle voetbalwedstrijden van afgelopen zaterdag heeft het be stuur van de afdeling Leiden het pro gramma verschoven naar aanstaande zaterdag. Het programma voor de 27e november schuift nu op naar zaterdag 4 december- Beide programma's be ginnen. in verband met de vroeg in vallende duisternis, een kwartier vroe ger, behalve de wedstrijden die 's mor gens worden gespeeld. Tot 5 december ontvangt U in elke MIDZA- zaak dubbele MIDZA-zegels. Dat is dus maar liefst LEIDEN Gisteren twee jaar geleden stierf president Kennedy. Dat was voor de commissie jeugdvoorstellingen van K. en O. en de Leidse Jeugdactie aanleiding in het Luxortheater voor de oudere schooljeugd een film over de vermoorde president te draaien. Een goed idee. Het was een film van George Ste vens jr., die onder de titel „Years of lightning, day of drums" een keuze had gemaakt uit de jourroaiailopnamen tijdens de presidentiële jaren van John F. Kennedy gemaakt. Zo'n ontmoeting is natuurlijk altijd interessant hoe de opnamen ook zijn gerangschikt. Een president die een legende is gworden van zo nabij te zien en te horen, heeft zijn bekoring. Eenzijdig Of George Stevens erin is geslaagd, :n verantwoord beeld van de ambi tieuze president te schetsen, is een an dere zaak. Naar or.ee smaak is zijn visie eenzijdig en oppervlakkig. Niet getoond worden de misrekeningen n mislukkingen van Kennedy, te zeinig aandacht krijgen zijn verfris sende en inspirerende initiatieven op het gebied van dc buitenlandse poli tiek. zijn realiteitszin waar het de nu cleaire oorlog betreft en zijn gave de ooroordelen te ontmaskeren. Aafje Heynis valt in voor zieke Gérard Souzay LEIDEN Gistermiddag heeft de directie van het Residentie-Orkest bericht gekregen dat de bariton Gérard Souzay door ziekte ver hinderd is vanavond met dit orkest op te treden in de Stadsgehoor zaal. Men heeft nu de alt Aafje Heynis bereid gevonden in te val len. Van de oorspronkelijk door Souzay uit te voeren werken zal Aafje Heynis alleen Die Kinder Toten- lieder van Mahler zingen. Wat zij in de plaats van de twee cantates van Bach zal zingen, is nog niet bekend. Het instrumentale gedeelte met de Unvollendete van Schubert en (na de pauze) werken van Webern, Debussy en Ravel blijft ongewij zigd. Voorts wordt de indruk gewekt, dat bijkans het hele Amerikaanse volk zijn grote president krachtig steunde bij het doorbreken van de verstarring en het openen van nieuwe wegen. Niets is echter minder waar. Kennedy had het voortdurend met het congres aan de stok en door talloze Ameri kanen werden de activiteiten van John F. Kennedy met grote zorg gadegesla gen. Hoe hard het ook klinkt, voor ve len van her» was zijn verdwijnen van het politieke erf een geweldige op luchting. De politiek van Kennedy heeft in het buitenland meer weerklank en waardering gevonden dan in de Ver enigde Staten. Hij was de Amerikaanse tijd ver vooruit en dat wordt in Ste vens film volledig miskend. MATRASSEN LEDIKANTEN Grote keuze Lage prijzen TJET laat zich aanzien, dat de sa- menwerking tussen C.H.U. en A.R.P. in de Leidse gemeenteraad, waar zij de prot-christelijke frac tie vormen, na de raadsverkiezin gen van volgend jaar zal worden gecontinueerd. Men kan van ons niet anders verwachten dan dat wij dit van harte toejuichen. Deze fractie is na weloverwogen beraad ontstaan en zij heeft in de loop der jaren ge bracht wat men ervan verwachtte. Zij staat in de raad ook heel goed aangeschreven, werkt collegiaal samen met de anderen waar dat maar mogelijk is en zorgt als dat nodir is voor een eigen positief geluid. Partijpolitiek is haar vreemd; zij levert in prot-christelijke geest haar waardevolle bijdrage tot de beraadslagingen. Haar optreden is ook vrij van innerlijke spanningen. Het is zó vanzelfsprekend geworden dat zij als één man deel uitmaakt van ons plaatselijke bestuur, dat ieder het diep zou moeten betreuren als daaraan een eind kwam. In Lei den bestaat daartoe geen enkele reden. Het is goed. dat de plaatselijke afdelingen zich bij hun beraad hierover niet hebben laten be ïnvloeden door incidentele verwij dering elders. De vraag is slechts relevant hoe het prot.-christelijke aandeel in het bestuur van Leiden naar in houd en omvang kan worden ge handhaafd. Daarop is maar één antwoord te geven: door hartelijk samengaan! Jongeren actief bij Klaprooscollecte LEIDEN De Klaproos-straatcollecte heeft een bedrag van f2.567 opgeleverd. Bijna de helft daarvan werd ingezameld dioor leerlingen van de gemeentelijke be- drijfstechnlsche school. Gevonden voorwerpen in de maand oktober LEIDEN Bij de politie zijn als ge vonden aangegeven: kinderportemon- naie, bankbiljetten, tasje inh. gereed schap. spaarzegels, damesparaplu, arm band, herenparaplu, damesportemonnaie, autostep, vest, damesschoenen, dames- briL herenportemonnaie, manuscript zonnebril, steekwagen, fototoestel, da mesregenjas, sjaal, rijwieltas enkel, kist, tas, trui, vestzakhorloge, bloembak, munt herenbril, camee, mandje met inhoud, schooletui, schrijfblad, schoudertas met inhoud, broche, kinderschoentjes, zak inh. meel, portefeuille geen inh., laars, damespolshorloge. jongenspolshorloge, dictaatcahier, aktetas, sleutels, vergroot glas, loten, wandelwagentje, badlaken, zwembroekje, lap stof, bijbeltje, sport- kleding, auto-kontaktsleutels, vulpen, overadl; beurs, dameshandschaenen, - he renhandschoenen Terug te ontvangen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, in gang poort op woensdagmiddag tussen 2 5 uur. Nood breekt wet LEIDEN ,.AIs Doopsgezind christen voel ik mij verplicht te protesteren tegen de Amerikaan se Vietnam-politiek", verklaarde gisteren een 23-jarige student uit Leiden voor het kantonge recht. Daarom had hij o.m. op de gevel van het postkantoor pro testbiljetten geplakt die het op schrift droegen: „De V.S. weg uit Vietnam". Hiermee overtrad de student echter een politieverordening, die verbiedt dat men zomaar aanplakbiljetten aanbrengt. „Als iedereen zijn mening of overtui ging op muren ging kladden, zag het er raar uit", verduidelijkte de kantonrechter. „Nood breekt wet", meende de student. Voor het zonder toe stemming opplakken van biljet ten eiste de officier vijf rijks daalders boete. De kantonrechter legde een boete van f 10 op. Academische examens i (Den Haag); H J van tmmeriK PMMH is (Lelden): Franse taal- en letterkunde: mej. A O M Beekman (Den Haag); kand. ex. Franse taal- en letterkunde: mej. H J Kruidenier (Rotterdam); doet. ex. Franse taal- en let terkunde: mevr. J E Creveceur-Koops (Aalst W. sociologie: mej. H E LEIDEN Gedurende oktober nam de geregistreerde arbeidsreserve ven mannen toe van 187 tot 219. Het aan tal openstaande aanvragen daalde van 1282 tot 1211. Een toeneming van de arbeidsreserve viel vnl. waar te ne men in de beroepsgroepen bouwvak arbeiders 18) en horecapersoneel 8). Dc beroepsgroepen .waarin ein de Oktober de grootste aantallen werk lozen werden geregistreerd waren bouwvakarbeiders (30), metaalbewer kers (19), handelspersoneel (15), ho recapersoneel (34). kantoorpersoneel (25) en losse arbeiders (13). Voorts waren in-geschreven 38 min der valide arbeidskrachten. De vraag naar jeugdige bouwvakarbeiders handhaafde zich (61). De vraag naar metaalbewerkers bedroeg eind okto ber nog 465. Het aanbod (19) onder ging geen wijziging. Voor de textielarbeiders bleef de plaatsingsmogelijkheid gelijk. De be hoefte aan personeel heeft in hoofd zaak betrekking op wevers (38) en spinners (20). In de voedings- en ge notmiddelensector bleef er een te kort aan banketbakkers, slagers en personeel voor de visverwerkende in dustrie (36). Het aanbod van handelspersoneel (15) gaf een toeneming te zien. In de vraag (22), die grotendeels betrek king had op winkelbedienden, kwarn geen verandering. De vraag naar ho recapersoneel was uiteraard gering. In het aanbod van kantoorpersoneel (25) kwam geen wijziging. De arbeidsreserve van vrouwen daalde van 83 tot 78. Eind oktober waren als werkloos ingeschreven handelspersoneel (8), horecapersoneel (11). kantoorbedienden (16), soc. en geneesk. personeel (9) en huishoude lijk personeel (12). De vraag naar vrouwelijk personeel nam in oktober toe van 390 tot 436.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3