DE DOKTER aan 't woord Griekse bisschoppen in verzet tegen regering Kerk moet geen konkrete structuren aangeven Een woord voor vandaag OM HUN „PROMOTIERECHT" Hoog spel van Chrysostomos een nieuwe flets! Wijsgerige bezinning op theologie noodzakelijk PUROL Eén kerk in Brussel Chefarine 4 Puzzelhoek Bisschop geeft haver aan Sinterklaaspaard Einde breuk tussen Tito en Vaticaan ENGELSE ZIEKTE DINSDAG 23 NOVEMBER 1965 „Uw Bewaarder zal niet sluimeren(Psalm 121 :3). De Psalmist zegt twee belangrijke dingen. In de eerste plaats: De Here is een Bewaarder. Een ander woord is: Bewaker. God een Bewaker. Het begrip bewaker is in ons dagelijks leven niet onbekend. Hij hoort in onze samenleving thuis. Aan hem dragen we op te zorgen voor onze bezittingen. Hij zorgt, dat er niets met de auto gebeurt als we hem parkeren. Hij neemt gedurende enige tijd de gehele verantwoordelijkheid op zich. Zo doet God met de kinderen Gods. Hij bewaakt, bewaart hen. Hij laat Zijn oog over hen gaan, Hij ziet nauwlettend toe. Niets ontsnapt aan Zijn aandacht. Maar God is een Bewaarder, Die niet sluimert. In het leven van alledag kan het gebeuren, dat een bewaarder een ogenblik de ogen afwendt van hetgeen aan zijn hoede is toevertrouwd. God sluimert nooit. Hij laat Zijn kinderen geen ogenblik onbe spied. Geen fractie van een seconde zelfs ontsnappen zij aan Zijn aandacht. Hij volgt hen, waarheen hun stappen zich ook richten. Hun, die menen, dat God hen niet ziet, die in dagen van droef heid en benauwdheid denken, dat God Zich van hen heeft afgewend, moge deze tekst tot troost zijn. God, onze Bewaarder, Die nooit sluimert. Wij lezen vanavond Exodus 35 vers 30 tot 35 en 36 vers 1 tot 7. 'n pracht geschenk Weer brochure over Geref. Kerken ATHENE Een lang sluime rend conflict tussen kerk en staat in Griekenland is vorige week tot een uitbarsting gekomen. In str^d met de wet op de verkiezing van bisschoppen en tegen de uitdrukke lijke wens van de Griekse regering hebben de bisschoppen van de Griekse kerk onder leiding van de 85-jarige aartsbisschop Chrysosto mos vijftien nieuwe bisschoppen gekozen. De bisschoppen ontkennen niet, dat zij in strijd met de wet gehandeld hebben, maar, zeggen zij, die wet is hopeloos verouderd en onredelijk. De openbare mening heeft zich echter te gen de kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders gekeerd en beschuldigt hen er van, dat zij op geldelijk gewin uit zijn. „Onwaardig, onwaardig" werd zon dag door groepen jongeren geroepen in zes kerkgebouwen in Athene, waar nieuw benoemde bisschoppen gewijd werden. De politie moest de spreekko ren ontbinden. De regering houdt het been strak en weigert de nieuwe bis schoppen te erkennen. Enkele heethoofdige bisschoppen hebben gedreigd, de kerk te sluiten voor alle huwelijken en doopplechtig- heden. Zij spreken van kerkvervol ging en willen de klokken luiden ten teken van rouw. De Grieks-Orthodoxe Kerk is een staatskerk en dat betekent, dat de ver kiezing voor hoge ambten in de kerk geregeld wordt door staatkundige wet ten. Benoemingen moeten goedge keurd worden door de regering en be krachtigd door koning Konstantijn. (Van onze kerkredactie) (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Veel heden daags theologisch denken is ge oriënteerd aan een irrationalisti- sche wetenschapsbeschouwing, zo als het vroegere theologische den ken georienteerd was aan de na tionalistische wetenschapsbeschou wing. Het merkwaardige is, dat dit ten aanzien van het vroegere theologische denken inziet men spreekt depreciërend over scholas tieke en rationalistische theologie maar ten aanzien van het hui dige denken minder kritisch is. Dit schrijft de gereformeerde predi kant van Vleuten-De Meern, drs. H. van der Laan, in zijn dezer dagen ver schenen brochure „Spanningen in de Gereformeerde Kerken". Dit boekje, geboren uit een referaat op een predi kantenconferentie in juni, is de vijfde brochure In één Jaar, die een balansop- maak wil zijn van de huidige stand van zaken in de Gereformeerde Ker ken. In zijn voorwoord schrijft drs. Van der Laan (33 jaar en predikant sinds 1961), dat zijn geschrift weinig congru entie heeft met het boekje van ds. E. G. van Teylingen, dat de rij opende. Des te meer komt het overeen met de brochures van prof. dr. S. U. Zuidema, prof. dr. K. Dijk en dr. M. J. Arntzen, die volgden. Dezelfde bezorgdheid komt er in tot uitdrukking, al wijken argumenten en visie op verschillende punten af van die van deze auteurs. Drs. Van der Laan stelt eerst de problemen inzake de eerste hoofdstuk ken van Genesis aan de orde. waarbij hij de kadertheorie van prof. dr. N. H. Ridderbos, de duaal-antithetische opvatting van prof. dr. J. H. Kroeze en de kerugmatische exegese van onder anderen dr. H. M. Kuitert, drs. H. A. L. van der Linden en prof. dr. C. A. van Peursen bespreekt. Verder bespreekt de Vleutense predi kant de kwestie van de realiteit van de hel in de discussie Arntzen-Berkou- wer, de aard en de functionering van de belijdenisgeschriften in verband met Berkouwers en Polmans kritiek op de Dordtse Leerregels en tenslotte de oecumenische roeping der Gerefor meerde Kerken. In al de dogmatische studiën van prof. dr. G. C. Berkouwer ontbreken tot nu toe de inleidende beschouwin gen tot de theologie en de dogmatiek, waarin de mogelijkheid en de wettig heid van theologie in het algemeen en dogmatiek in het bijzonder aan de orde worden gesteld. Prof. Berkouwer heeft nog geen uiteenzetting gegeven rer de structuur van de theologische ethode. Dit ernstige manco maakt de bestu dering van Berkouwers dogmatische studiën niet makkelijk en evenmin tot een onverdeeld genoegen, aldus drs. Van der Laan. Hij noemt het daarom ook niet zo vreemd, dat dr. Arntzen moeilijkheden kwam. Berkouwer maakt onderscheid tus sen informatie (reportage, neutrale objectieve kennis, een theoretische toe schouwershouding) enerzijds en aan de andere kant een in het geloof be trokken zijn op de laatste dingen in de prediking, de waarschuwing, het ver maan, de oproep tot bekering. Het eerste verwerpt hij in de dogmatiek. Het. laatste aanvaardt hij als legi tiem. Ook volgens prof. dr. G. E. Meule- man heeft men thans een afkeer van scholastieke of speculatieve denkbeel den en methoden in de theologie. Men wil daarom terug naar de theologie van de Reformatie, zowel naar inhoud, als naar vorm en methode. Theologie is volgens prof Meuleman het gelovig naspreken van het Woord Gods. Mikpunt De wet op de verkiezing van bis schoppen bevat de bepaling, dat een bisschop voor zijn gehele leven voor een bepaalde diocese gekozen wordt. Het is dus onmogelijk, dat een bis schop van standplaats verandert. Het is deze bepaling, die het mikpunt van de kritiek der bisschoppen is, want de grenzen tussen de bisdommen zijn eeuwenoud, zodat er soms grote schillen in grootte en betekenis Vooral begaafde bisschoppen van onbe duidende bisdommen willen deze bepa ling afgeschaft zien, om een kans te krijgen in een groter bisdom te kun nen komen. De Griekse regering zag de billijk heid van deze eis in en wees zeven van de grootste bisdommen aan, waar de vacatures voortaan -ook door over plaatsing zouden kunnen worden ver vuld. Een kleine groep bisschoppen onder aanvoering van bisschop Ambro- sios van "Eleftheroupolis wist echter gedaan te krijgen, dat de hoogste juri dische instantie in Griekenland dit re- Aartsbisschop Chrysostomos van I Athene heeft de strijd nooit ge schuwd. Reeds in 1907, toen hij bisschop van Philadelphia in Turkije was, werd hij door de Turken gevangen genomen en ter dood veroordeeld, omdat hij Griekse guerillastrijders leidde. Een gemeenschappelijke actie van de regeringen van Engeland, Frankrijk en Rusland redde hem toen van de dood. Zal hij nu het onderspit delven? RUWE HANDEN MOTIEVEN Deze opvattingen maken volgens drs. Van der Laan een abstract-wijsge- rige bezinning op de theologie noodza kelijk. Veel tegenwoordige gerefor meerde theologen worden weliswaar gedreven door het motief van de dienst aan God naar Zijn Woord. Maar toch zien we, dat hun wetenschappelij ke activiteiten mede bepaald zijn door activiteiten en resultaten, die gekomen zijn uit een totaal andere levens- en wereldbeschouwing, zonder dat men het religieuze motief van die resulta ten doorziet of wil laten gelden. Drs. Van der Laan benadrukt dan ook, dat er voor een christelijke theolo gie alleen perspectief is, als men inziet, dat men niet kan theologiseren zonder zich rekenschap te geven van eigen wijsgerige en wereldbeschouwe lijke vooronderstellingen die van chris telijke aard moeten zijn. Spanningen in de Gereformeerde Kerkei. door drs. H van der Laan. Uitgave Buyten Schipperbeyn te Amsterdam (54 pag. bruik van hervormden en gereformeer den worden gebouwd. Daar het aanbeve ling verdient het Nederlandstalige protes tantse getuigenis in deze grote stad te bundelen is tussen beide kerken contact opgenomen. Eerder contact liep op niets uit, daar de gereformeerden een onderko men elders zouden hebben gevonden. Daar dit echter niet is doorgegaan, be staat een redelijke kans, dat de nieuwe kerk. die voor de hervormde gemeente wordt gebouwd straks ook zal dienen voor de gereformeerden in Brussel. 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep I Vier middelen In één tablet helpen elkaar en~~~.doen wonderenl De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nóg beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Krtt iswoord-puzzel Horizontaal. 1. loods (ZN), 4. gebod, 7. bedehuis. 9. goedertieren, 11. god der lief de. 13. karakter. 15. deel van de helm, 16. water in Z.H., 17. scheepsvloer, 18. bloei- wijze, 20. voorzetsel. 22. koraalrif. 24. een der Kleine Soenda eilanden. 25. plaats in Limb., 28. vernuft. 29. plaats in Drente, 30. kan men op zitten. hij deze krisis heeft opgeroepen, ter wijl de premier een nieuw wetsont werp in het vooruitzicht, had ge steld. Chrysostomos zelf heeft de kerkelijke autoriteiten verzocht, het bestuur de vijftien vacante dioceses nog niet aan de nieuwe bisschoppen ove dragen. Dit is een gebaar van goede wil, om de regering te helpen een oplossing voor het geschil te vinden, zo zei hij. De regerinr heeft gisteren op een buitengewone vergadering een wets ontwerp goedgekeurd dat nu aan het parlement zal worden voorgelegd door minister Allamanis. Het ontwerp be helst plannen voor controle op de inkomsten van de bisdommen door belastingen, het instellen van een leef tijdsgrens voor aartsbisschoppen en meer macht voor de kerkelijke synode tegenover de bisschoppenvergadering. Het heeft er veel de schijn van, dat de Griekse regering vastbesloten is de 85-jarige Chrysostomos met pensioen te zenden. BeroertI r? vswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oudemirdum (toez.) en te Scherpenzeel, kand. W. E. Steenbeek te Lisse; te Zundert, P. A. L. Brinkman te Schoondijke. Aangenomen naar Austerlitz, J. N. Dansen te Urmond. Bedankt voor Bennekom (vac. wijlen P. J. F. Lamens): A. den Hartogh te Bo degraven. Emeritaat; Eind november hoopt ds. J. C. W. Kruishoop te Otterloo met eme ritaat te gaan. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Dinteloord: kand. D. H. Elderman te Almelo, die bedankte voor Koudum, Mariënberg Pesse, Pingjum-Wons. Bedankt voor Rotterdam-Pernis, Mid- denmeer en Berkum: G. Sinia te Ee (Fr). Beroepen te Schiebroek (vac. wijlen J. Verlare), G. L. R. Riphagen te Leidschen- dam. GEREF. KERKEN (vrijgem. Aangenomen naar Leek: H. W. Ophoff te Houwerzijl. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Maarssen: D. Biesma jr. te Aalsmeer en P. van Zonneveld te Ben nekom. Beroepen te Werkendam: M. Baan te Zeist. Bedankt voor Vlissingen: drs. J. P Versteeg te Wormerveer; voor Amster dam-west: D. Biesma jr. te Aalsmeer. WAALRE De geschiedenis van het bejaarde Sinterklaaspaard dat dierenvrienden van de slachter hebben gered, zodat de schimmel van een goedverzorgde oude dag kan gaan genieten gaat een al mooiere afronding krijgen. Vele dierenvrienden in den lande heb ben namelijk feestgaven voor het dier naar Waalre gezonden. Zo heeft Huub van Doorne van de Daffabrieken een warme, ha rige plaid aan het aow-paard ge schonken en voorts een volle zak sappige wortelen beloofd. Ja, het geheel krijgt nog een kerkelijk tintje ook door de acti viteiten van de (tv) bisschop van Den Bosch, mgr. Bekkers, die een zak haver voor de van een wisse dood geredde viervoeter in het vooruitzicht stelde. De oecumene zou compleet zijn als nu ook nog prof. dr. H. Berk hof uit Leiden een groot pakket suikerklonten in Waalre liet be zorgen en prof. dr. G. C. Ber kouwer uit een paar ba len warm stro naar het zuiden zond. Hoe dan ook, het brave dier, dat zoals men wellicht weet Oude Klaas heet zal op vijf december in Waalre met meer genoegen dan anders Sint Nicolaas dragen. De schimmel is zonder meer bezig „het dier van het jaar" te worden! Kwart Premier Stephanopoelos kondigde daarop een wetsontwerp aan, om het overplaatsingsstelsel er alsnog door te krijgen. Hij vroeg de bisschoppen geen nieuwe benoemingen te doen, tot dat de nieuwe wet van kracht zou zijn. Aartsbisschop Chrysostomos was echter vastbesloten, de vijftien vacatu res een kwart van het totaal aantal bisdommen niet nog langer te laten slepen, trok zich niets aan van Stepha nopoelos' waarschuwing tegen een „kerkelijke staatsgreep" en riep verle den week toch zijn bisschoppen bij een. Van de 52 bisschoppen kwamen er 38. Toen de regering honderden politie mannen opriep een kordon rond de kathedraal van Athene te trekken en de kerk te verzegelen, trokken de bis schoppen naar de ambtswoning van Chrysostomos en deden daar hun keu ze, waarbij verscheidenen van hen inderaad „promotie" maakten. Intus- stonden duizenden demonstranten voor het paleis, die spreekkoren aanhieven „Wilt gij Christus geld?" Een decreet, ondertekend door ko king Konstantijn, waarin de bijzonde re zittingsperiode van de bisschoppen voor gesloten werd verklaard, werd op de deur van de aartsbisschop ge plakt, maar door een van de bisschop pen verscheurd. ISog niet De minster van onderwijs en gods dienstzaken, Stelios Allamanis, heeft gezegd, dat de regering de onwettige besluiten der bisschoppen niet zal erkennen. De Griekse pers neemt het de aartsbisschop vooral kwalijk, dat R.K. hoogleraar in Ruim zicht: Jtrecht gaat het op oudejaarsdag anders doen. In plaats van de traditionele kerk dienst 's avonds komt 's middags een his toricus een overzicht geven van de hoog te- en dieptepunten van het afgelopen jaar. Eep ander zal iets vertellen over „de toekomst, dlë al begonnen is." Een UTRECHT Er bestaat geen rooms-katholieke sociale leer. In zoverre in de encyclieken Rerum novarum en Quadragesimo anno en in de interpretatie daarvan idealen en strukturen voor de sociale opbouw van de maat schappij naar voren worden ge bracht, moet worden gezegd, aat de kerk haar bevoegdheid te bui ten is gegaan. Het is haar taak niet, aan te geven welke konkrete strukturen gewenst zijn. Dit zegt prof. dr. R. A. de Moor, hoogleraar in de sociologie aan de room3-katholieke economische hoge school in Tilburg, in een interview met het orgaan van het Nederlands Katho liek Vakverbond „Ruim Zicht". De kerk is geen instituut van sociolo gen en economen. Zij bezit geen bijzon dere deskundigheid op deze terreinen. Voorzover er een min of meer officiële kerkelijke sociale leer is gepropageerd, blinkt deze uit door een volkomen gemis aan op ervaring steunende wetenschappe lijke kennis. Zo gauw de als rooms-katho- liek gepropageerde ethische idealen wor- vertaald in wenselijke maatschappelijke structuren, blijkt ze niet in overeenstem ming te zijn met de realiteit. Ten aanzien van de werkelijke verhou dingen in de samenleving meent de mo derne sociologie, dat er sprake is van een (Van een correspondent) BELGRADO De premier van Joegoslavië, Stambolic, heeft het bezoek, dat zijn Italiaanse collega Aldo Moro aan zijn lana brengt aangegrepen om te spreken over de betrekkingen tussen Joegosla vië en het Vaticaan. Sinds de oor log waren deze relaties geleidelijk aan slechter geworden totdat in de vijftiger jaren een breuk plaats vond. Sprekende over de pogingen van zijn regering om een overeenkomst met de Roomse kerk tot stand te bren gen, legde Stambolic er de nadruk op, dat de besprekingen succesvol verlo pen waren. Een volledig herstel van de diplomatieke betrekkingen kan dus spoedig in zicht zijn. In tegenstelling tot Polen, dat geheel rooms-katholiek is, is Joegoslavië godsdienstig voor een groot deel georiënteerd op het ortho doxe Oosten. Het probleem is dienten gevolge veel ingewikkelder en heeft zowel in het monarchistische voor oorlogse als in het communistische na-oorlogse Joegoslavië een grote po litieke bedrevenheid vereist. De binnenlandse moeilijkheden von den hun oorsprong in godsdienstige onverdraagzaamheid, vooral in gebie den met een gemengde bevolking. Elke concessie aan een van beide gods dienstige groeperingen moest zo voor zichtig mogelijk worden ingekleed, Zelfs het atheïstische communistische regime moest daar terdege rekening mee houden. Hoewel het spoedig een akkoord wist te bereiken met de Orthodoxe Kerk (die gezien werd als een nationale kerk met nauwelijks be trekkingen naar buiten) bleef de ver houding met de rooms-katholieke hiërarchie in het land gespannen, voor al toen bleek, dat zij onder geen be ding bereid was zich aan de communis tische autoriteiten te onderwerpen. De dood van kardinaal Stepinac, een langen. De relatie tussen bij voorbeeld werkgevers en werknemers beweegt zich tussen twee polen: absolute vrede en hon derd procent conflictsituatie. Volgens prof. De Moor is in de rooms- katholieke sociale leer uitgegaan van de absolute vredesgedachte en pleit men daarom nog voor gemeenschapsorganen, waarin de conflictsituaties onder de ta fel gewerkt worden en de gemeenschap pelijke belangen primair worden gesteld. Prof. De Moor vindt het dan ook ver- 1 klaarbaar, dat de PBO in praktisch geen enkel geval heeft kunnen functioneren. De tegengestelde belangen maken het c noodzakelijk, dat werkgevers en werk nemers in een onderhandelingssituatie j blijven. Van de behartiging van de groepsbelangen komt volgens hem in een i gemeenschapsorgaan niets terecht. PBO mislukt Goddank is de PBO-opzet niet gelukt. Als dat wel het geval was geweest, had den de werknemers veel langer moeten wachten- op de realisering van hun ver langens. Nu is het mogelük geweest, de vakbonden geregeld fel in te zetten. Als de PBO was gelukt, hadden de vak bonden hun eigen graf gegraven en wa ren ze verworden tot kiescolleges voor de PBO-organen. De hoogleraar verwacht, dat de PBO vanzelf zal doodbloeden. Ook door werknemers gekozen com- issarissen zijn volgens hem niet meer dan een aardige franje. Het is boven dien gevaarlijk voor de vakbonden, om dat werknemerscommissarissen in de eer ste plaats de totale belangen van de on derneming in het oog moeten houden. Elke onplezierige maatregel, die uit dezei situatie kan voortvloeien, zal neerkomen op het hoofd van de vakbonden. In zijn conclusie zegt prof. De Moor: .Laten we oppassen, overal het etiket „katholiek" op te plakken Laten we dat vooral niet doen, als het gaat om maat schappelijke structuren. Ethische prin cipes op het terrein van de sociale leer zijn niet exclusief katholiek. Ook de pro testant, de humanist en de socialist den- o. Als er iets typisch katholiek is in tijd, dan ligt dat in het religieuze vlak, maar zelfs daarin moeten we nog waken voor etikettenplakkerij." felle tegenstander van het communisti sche regime in zijn land, betekende jaar geleden in feite de verwijde ring van een symbool van de tegen stand van de Roomse kerk. Sindsdien heeft de Joegoslavische regering lang zaam, maar geleidelijk haar politiek jegens het Vaticaan gewijzigd. Officiële bevestiging van het feit, dat het herstel van de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan nog slechts een kwestie van tijd is, kwam uit de mond van president Tito zelf, die dezer dagen ook met Moro gespro ken heeft. Er zal waarschijnlijk geen Concordaat komen, maar een uitwisse ling van geloofsbrieven. Dit zou dan ook het patroon kunnen worden voor gelijksoortige overeenkomsten tussen Rome en andere communistische lan- Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet i Woonplaats betaling per. WEEK/MAAND/KWART AAI Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee Adr< Woonplaats i Ik ontvang als geschenk i HYACINTHENBOI MET HOU „DE DOKTER ZEGT" II DER „DE DOKTER ZEGT" I 0 TIP-PARADE-TWEB (elk deel Is een (ander) geheel)^ streep door wat u niet wenst. Vertikaal: 1. walm (ZN), 2. putemmer- tje. 3. oude benaming voor liter. 4. slaapt men op, 5. profeet, 6. boom, 8. plaats in Gelderl., 9. kleefmiddel, 10. bitter vocht, 12. opium toebereid om te roken, 14. wezenlijk, 18. planeet. 19. zeehond, 20. mens, 21. naam of opschrift van een boek, 23. ongevulde, 24. hap, 26. onbep. 27. lus. Oplossing vorige pnraol Horizontaal: 1. Bree, 4. Esla, 7. aai, 8 deel. 10. ra, 12. keen, 14. Aken, 16. Edam, 18. noga. 20 ma, 21. maar, 23. Ali, 25. arak, 27. dole, 29. Ina, 30. egel, 32. e mare, 36. Iers. 38. taal. 40. even, 42, s oele, 45. Ier, 47. Eems, 48. loge. Vertikaal: 1. ba, 2. Rika, 3. Ede. 4. Ee. 5. slag. 6. are, 7. adem. 9. Enna, 11. anti. 13. Emma. 15. kaal. 17. Daan, 19. orde. 22. aker, 24. leer. 26. Rama. 28. olie, 29. iets 31. geel. 33. Iser, 35. alom, 37. enig, 39. are, 41. vel. 44. es, 46. e.e. VragM *p bmHm-Ii gebied aeadea aaa de redactie vaa aas btad aset llnksbavea *p de eavelept „Medische rabrlek". Antwoord ep vragea vaa algemeea belaag wordt la dexe rabrlek gegevea, vragea waarvan do beantwoording niet langs deze weg gewenst la, geschiedt per brief. De „Engelse ziekte" of rachitis is i van de beenderen, die vroeger zee voorkwam, doch waaraan in de periode tussen HHHHI rekening de voorkant houden dat X- of O-benen bij kinderen wel eens Ao hoirfp merelrlnnrlnnrn «riiine'f een eind is van net aarmDeen. vroeger zag men bij ernstige een zeer lichte rachitis kunnen betekenen, evenals neL-nmen nnïdelf>inn !L He fnulnrrf Sevallen ook allerlei vervormingen van de borstkas, liet laat doorkomen van de tanden. 0f een verkrom- gekomen, door de ontdekking tan de invloed maar 00k die behoren tegenwoordig gelukkig tot de ming van de wervelkolom. Bij baby's zien we nog van vitamine D voor de kinderen. Hoewel we grete zeldzaamheden. Ook de vroeger zo bekende wel eens een enkele keer dat de schedelbotten wat dus tegenwoordig nog wel met de restverschijn- rachitische dwergen met hun kromme benen, hun zacht zijn, of een te langzaam sluiten van de fonta- selen van deze ziekte te maken hebben bij oude- bochels en hun dikke enkels en polsen, behoren nel de onderhuidse speel midden op het hoofd mensen, kunnen we althans in Nederland gelukkig tot de zeldaamheden. zeggen, dat deze ziekte alleen nog dreigt bi. kinderen, die onder armelijke, a-sociale of onge zonde omstandigheden worden opgevoed. Het groeiende beendergestel heeft kalk nodif zeker het snel groeiende bot. De afzetting van kalk vindt moeilijker plaats bij een tekort aan vitamine D Wanneer het groeiende bot een tekort aan kalk heeft, verliest het bot zijn stevigheid en wordt als het ware elastisch en buigzaam. De gevolgen blij ven niet uit wanneer de beenderen gebruikt wor den, want door het lichaamsgewicht en door de spierwerking worden de botten krom, soms zelfs hoekig. Vooral in de eerste twee levensjaren, spelen de genoemde factoren een doorslaggevende rol, om tenslotte zodanige skeletveranderingen te geven. die na één jaar over het algemeen dicht moet lingen van enige tientallen jaren geleden, kan men *'aardo°rde rack"ïfc,he baby's een slappe ren. In feite is het niet alleen de vitamine D die met de voeding moeten opnemen, doch er komt ook n onze huid een stof voor men noemt deze stof ling wordt omgezet in vitamine D. Het is met name hebben zij ook een navel- of liesbreuk. Het is duidelijk dat de behandeling moet liggen in de verantwoorde voeding en een gezonde zonrij- ke jeugd. Daar dit laatste in ons land niet altijd in voldoende hoeveelheid aanwezig is, zal men er toe moeten overgaan de baby's en kleuters wat extra vitamine D te geven. De huisartsen en consultatie- bureaux zullen dit dan ook altijd voorschrijven, de vitamine A en D nog niet in de waar we later vrijwel geen verandering meer in bet ultraviolette licht in de zonnebestraling die de kleine hoeveelheid vitamine A en D voorzien, zodat kunnen brengen. Zelfs wanneer de moeder in de zwangerschap te weinig vitamine D gebruikt, bestaat er al een kans, belangrijke rol hierbij speelt. Vandaar dat hierbo- men, wanneer men van deze voedingsmiddelen ge- ven al gerept werd van armelijke of ongezonde bruikt maakt, slechts weinig extra vitamine D be- """.de hoeft te worden gegeven. Trouwens nog niet zolang imstandigheden als reden voor het ontstaan 3 dal de ongeboren vrucht rachitis krijgt en dus mei rachitis. Wanneer de zonnebestraling onvoldoende geleden is ontdekt°dat êen teveel een tekort aan kalk in de botten wordt geboren Niet alleen de verkrommingen van de botten is belangrijk maar eveneens de vertraging in van de botten. De groei van de botten vindt melijk plaats aan de uiteinden, bij de gewrichten dus. Hier ter plaatse ontstaan zwellingen, die we ken vooral aan de polsen en enkels kunnen waarnemen, ten dage nog Een andere typische rachlt'se afwijking is de zoge- winter met v' jaaCi "'.et kan bereiken oor overtoil j- Eveneens ongezond is. Dit alles neemt niet weg dat *c bedekkende kleding, wordt onvoldoende vitami- een moeder ook in deze tijd nog er op moet groei ne D in het lichaam gevormd met de genoemde toe 2ien dat haar jonge kinderen, vooral in deze oma- gevolgen. tija van het jaar. vitamine D gebruiken in de Bij de oudere bevolking van bijvoorbeeld Mar- hoeveelheid die de dokter adviseert, terwijl de Volendam kan men deze gevolgen heden baby's al op zeer jor waarnemen. Uiteraard zal ook de maken met de toch al tekort aan zon ongunstig werken, zon!

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2