Nieuwe Leidse Courant STEUN VOOR 25.000 MIDDENSTANDERS y artola Juweliers weer in paniek: nu buit van f 5 miljoen Prijsvraagkrant Saneringsfonds moet helpen Kosten half miljard gulden Getroost U grotere inspanning cl. Op 7 en 8 ""december n voetbal op tv. NIEUW! Brussel heeft een nieuw „manneken' Drie doden op overweg in Oudenbosch Benzine in Indonesië nu peperduur Commentaren weerbericht Diractavr: f. DlEMER Hoofdredacteur, Or. E. OlEMEf CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvaitigh ia ghebleven mijt» hart in taghanipoall" Dinsdag 23 november 1965, 46ste jaargang Zie pag. 3 3.55, p'kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Suurhoff over verkeer DEN HAAG Minister Suur hoff van Verkeer en Waterstaat heeft vanmorgen voor beide zenders de Nederlandse bevol king opgeroepen grotere in spanning te getroosten voor de verkeersveiligheio Hij deed dit ter gelegenheid van de door wij len prinses Wil- helmina ingestel de bezinnings dag. De ver- I keersonveilig- I lieid is in feite I ernstiger dan de I ramp van 19531 die aan 18001 mensen het le- ven kostte en tienduizenden dakloos maakte. De verkeersramp is een ramp die telkenjare terugkeert. In 1964 2377 dodelijke ongeluk ken, nog afgezien van gewon den en materiële schade. Ge middeld zes doden per dag, van wie een kind onder de veertien jaar betoogde minister Suurhoff. Meer veiligheid hangt van iedere verkeersdeelnemer af, van de kennis der verkeersregels, het besteden van de nodige aandacht aan de toestand van het voertuig en de bereidheid zich te ont houden van alcohol bij het deel nemen aan het verkeer, aldus de bewindsman. w'feuSSUM Dinsdag 7 december zendt de N.T.S. een directe reportage uit van de voetbalwedstrijd ItaliëSchotland, een ontmoeting die beslissend is voor uit zending naar het eindtoernooi om het wereldkampioenschap in Engeland. De uitzending begint om half drie. Om half zes 's avonds volgt een herhaling, p woensdag 8 december zal de wedstrijd SpanjeEngeland te zien zijn. !el,Id Auto stopte wegens benzinegebrek: een lenzaj dode en gewonde >pen gen VEENDAM Op de rijksweg 33 ii ,a [Veendam is gistermiddag de 49-jarige J. J. Jorem uit Rotterdam bij een ver- TMA keersongeluk om het leven gekomen, )-5149Ret ongeval gebeurde doordat een per- Bonenauto wegens benzinegebrek plot Vling stopte. Een daarachter rijdende truck moest (afremmen, waardoor de oplegger dwars op de weg kwam te staan. De uit tegen overgestelde richting komende personen- auto, bestuurd door de heer J. Boer uit Rotterdam, botste daardoor tegen de h "agen. De heer Boer werd zwaar dc heer J. J. Jorem overleed (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het is wenselijk en mogelijk dat 20.000 a 25.000 kleine middenstanders hun bedrijfje vrijwillig liquideren met steun van het te stichten ontwikkelings- en saneringsfonds voor het midden- en kleinbe drijf. Tot deze conclusie komt de commissie, die medio november vorig jaar door de staatssecretaris van economische zaken werd ingesteld om een on derzoek in te stellen naar de vraag of in navolging van het O. en S.-fonds voor de landbouw ook voor de middenstand een dergelijk hulpfonds in het leven moet worden geroepen en zo ja, op welke wijze het fonds zou moeten werken. De commissie, die onder leiding stond van de Tilburgse hoogleraar prof. dr. H. O. Goldschmidt, is van KoStGll mening dat de vorming van een O. en S.-fonds voor de middenstand in derdaad noodzakelijk is, omdat on geveer een-derde deel van het mid den- en kleinbedrijf een bedrijf sin- komen heeft beneden het voor een zelfstandige als aanvaardbaar te achten minimum-inkomen. Dit inko men werd voor 1962 gerekend op ca. f 6.000.Zoals bekend heeft de re gering zich in de rijksbegroting in middels voor de vorming van een dergelijk fonds uitgesproken. Uitkeringen Voor de praktische uitvoering er van doet de commissie een groot aan tal voorstellen. Zij meent dat slechts ondernemers voor saneringshulp in aanmerking komen, die minstens tien jaar onafgebroken een bedrijf hebben uitgeoefend en die in de drie afge lopen jaren een netto-bedrijfsinkomen hebben gehad, dat gemiddeld beneden het aanvaardbaar geachte minimum inkomen (berekend naar f 6000 in 1962) lag, terwijl het bruto-bedrijfs- inkomen in die jaren meer dan óf procent van het gemiddeld totaal fis caal zuiver inkomen bedroeg. De leef tijdsgrens zou de commissie bij 50 of (hoogstens) 55 jaar willen zien, uitge zonderd degenen die door fysieke of andere omstandigheden niet in staat zijn zich elders voldoende inkomsten te verwerven. Vergoeding Voorgesteld wordt een maximum- liquidatievergoeding (van bijv. f5000) te verstrekken. Degenen beneden 50 of 55 jaar zouden een eenmalige uitkering kunnen ontvangen ter grootte van het verschil tussen het loon van een ge schoolde arbeider en het in de cao's overeengekomen minimumloon op jaar basis. Naast de liquidatievengoeding wenst de commissie dezelfde welvaarts- vaste maandelijke toelage als het O. en S.-fonds voor de Landbouw betaalt landbouwers, die hun bedrijf be- liigen, t.w.: bij beëindiging op 50- jarige leeftijd f196, op 51-jarige leeftijd f 207, 52 jaar f 219, 53 jaar f 225, 54 jaar f243, 55jaar f255, 56 jaar f273. 57 jaar f303. 58 jaar f338, 59 jaar f392 er 65 jaar f451. Bij het ingaan van de artola de nieuwe aluminium kookset zit vol met nieuws: 1 moderne vormge ving met gesty- leerde knoppen en grepen 2 rood geëloxeerde deksels 3 glanzend gepolijs te (versterkte) bovenrand, Q verder mat gesatineerd 4 4 mm dikke bodem, geschikt voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgas!) yy GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen De commissie heeft ook een begroting gemaakt van de kosten, die met de sa neringshulp gemoeid zouden kunnen zijn, waarbij er rekening mee is gehouden dat (zoals ook wordt voorgesteld)) gedurende een periode van vijf jaar aanvragen bij het fonds kunnen worden ingediend. Bij bedrijfsbeëindiging met 50 jaar als mi nimum-leeftijd stijgen de kosten van f 14.620.000 in het eerste jaar tot f 62.110.000 in het vijfde jaar, waarna elk jaar een daling plaatsvindt tot f504.000 in het twintigste jaar. Indien wordt uit gegaan van een minimum-leeftijd van 55 jaar zijn deze kosten resp. f 14.520.000 (le jaar), f51.366.000 (5e jaar) en f 1.896.000 (15e jaar). Uit de deelbegrotingen blijkt dat de totale saneringskosten van het fonds (indien de 50-jarige leeftijd wordt ge nomen) 360.160.000 zouden bedragen bij 17.000 deelnemers en (indien de 55-jarige leeftijd wordt ingevoerd) 237.820.000 bij 14.000 deelnemers. Daarbij is rekening gehouden met ca. 9000 deelnemers beneden deze leeftij den waarvoor de kosten ƒ28 800 000 zouden bedragen. De ontwikkelingskosten (kredieten enz.) zijin geraamd op f 1.550.000 per jaar en de kosten van uitvoering van het fonds (behandeling van aanvragen ed.) op f250.000 per jaar. De commissie meent, dat de kosten geheel voor rekening van de overheid moeten komen. In haar rapport aan de staatssecretaris beveelt de commissie-Goldschmidt aan om J stimuleren van bedrijfsverbetering; 2 aanmoedigen van bekwame onderne mers hun onderneming uit te breiden of te verplaatsen; o stimuleren van de overgang naar andere (meer perspectief biedende branche; instellen van een rest-kredietregeling; i branche- en/of streek- Wat de uitvoering van de fonds- activiteiten betreft is de commissie te gen centralisering. Zij beveelt aan om bij de uitwerking van de te treffen maatregelen gebruik te maken van de dienstén van lagere organen als re gionale stichtingen, borgstellingsfond sen, Kamers van koophandel en fa brieken ed. Ter verkrijging van een behoorlijke coördinatie adviseert zij tot nauwe samenwerking met de pro vinciale overheden en de rijksconsu lenten voor het midden- en kleinbe drijf en toerisme. BRUSSEL Het ..manneken" staat er weer: gistermiddag is een nieuw afgietsel van het beroemde beeldje geplaatst op het voetstuk in de Stoofstraat bij de Grote Markt in Brussel. De hoop het oude beeldje nog te vinden heeft men opgege- Een zakenman weet overal geld uit te slaan. Zo ook een Franse textiel fabrikant. De komende presidentsverkiezingen waren voor hem de inspi- ratiè tot het produceren van hoofddoeken met de narden van de presidents kandidaten erop. Hier een fraai stuk textiel met de naam nart Lecanuet LONDEN Vyf miljoen gulden bedroeg de waarde van de buit, waarmee inbrekers zich gistermor gen vroeg uit de voeten hebben ge maakt na een bezoek te hebben ge bracht aan een van Londens grootste juwelierszaken, Carrington's in Re gent Street. Het was de grootste buit De Nederlandse deelnemers aan de komende Zuidpoolexpeditie hebben zich gisteren in het Haagse perscentrum Nieuws poort voor de schietgrage lenzen voorgesteld. Op de voorste rij v.l.n.r.: ir. A. J. Meerburg, C- Kraan, C. Stelling, C. W. van Vliet, en J. E. ten Bosch. Daar achter v.l.n.r.; Lt. ter zee eerste klas A. van Gandelle, ir. P. M- Buis en J. A. v. d. Salm.. (Verslag op pagina 7). SAN DOMINGO Een staatsgreep in de Dominicaanse republiek is ijdedl; de leiders zijn gearresteerd- Dit is gisteren bekendgemaakt. Leider de rebellie. Aleibiades Eupinos, werd gepakt nadat zijn volgelingen belang rijke gebouwen in de stad Santiago hadden bezet en hij zich tot president had uitgeroepen. Naar 29 graden onder nul: fijn weertje Bisschop redt het paard van Sinterklaas pagina 2 Rooms hoogleraar: PBO bloedt gelukkig dood pagina 2, Sockarno dreigt met naasting pagina 5 Tien jaar Openbaar Kunstbezit: al miljoen banden met repro- j dukties verspreid zie Ethergolven. pagina Knipperlichten slecht te zien Nog twee „Als hij iets over die koe zegt, begin dan maar gauw ergens anders over botsingen met treinen OUDENBOSCH De 41-jarige M. Mol uit Oudenbosch, de 20-jarige L. van Broekhoven en de heer Van Geel uit Bergen op Zoom, zijn van morgen om half negen om het le ven gekomen, toen zij met hun PTT- busje op een met automatische knip perlichten beveiligde overweg tegen een trein botsten. Zwaar gewond werden de 18-jarige Pieter Besnets en de heer Elands uit Bergen op Zoom. De heer Mies uit Roosendaal liep lichte verwondingen op. Het ongeluk op de spoorlijn tussen Rooscndaa en Oudenbosch is vermoede lijk gebeurd doordat dé besneeuwde knip perlichten slecht zichtbaar waren. De trein had ongeveer een half uur vertra ging. Even verder op dezelfde spoorlijn, ook in Oudenbosch, kwam enkele uren later een tractor met twee aanhangers onder de trein AmsterdamVlissingen terecht. Hier waren geen slachtoffers. Wel wer den beide sporen versperd. Om het op onthoud van de TEE-trein zoveel moge lijk te beperken, is deze omgeleid Breda. De N.S. hadden in dit deel van Noord- Brabant vanmorgen nog meer pech. In Wouw namelijk botste een tractor met twee aanhangers tegen een trein. Er waren geen slachtoffers. Een van beide sporen wtrd versperd. DJAKARTA Dc tijd van de spot goedkope benzine is voorbij. Met ingang van vanadag kost een liter benzine 250 roepiah. Gisteren was de prijs nog vier roepiah per liter. De prijs voor één liter dieselolie is gestegen van 1 tot 100 roe- in de golf van juwelen- en bontdief- stallen van de laatste tijd in West end. De verzekeringsmaatschappijen hebben een beloning van 300.000 gul den uitgeloofd aan degene, die de politie op het spoor van de dieven brengt. Volgens Scotland Yard, dat een grootscheeps onderzoek is begonnen, zijn de inbrekers zeer deskundig te werk gegaan. Zij bedienden zich van snijbranders, die met enkele cylinders acetyleen waren achtergelaten. Snel waren ze ook: om zeven uur had Scotland Yard een telefoontje van een onbekende gekregen, waarin deze meedeelde, dat een groep man nen zich verdacht bij de zaak op hield. maar toen even later de pa trouillewagen ter plaatse kwam. wa ren zij al verdwenen. De politie heeft alle Britse havens gewaarschuwd om te verhinderen, dat de buit naar het buitenland wordt gesmokkeld. Cliënten Volgens de bedrijfsleider is de scha de van vijf miljoen gulden alleen nog maar de waarde van de eigendommen van de zaak zelf. Er is ook een groot aantal juwelen weggenomen, die voor reparatie of veranderingen bij de zaak berustten. Onder de vermiste stukken zijn een paar peervormige smaragden, oorhangers met zestien diamantjes, een in smaragdvorm geslepen diamant van 65.58 karaat in een ring met zeven diamantjes aan weerszijden, een grote blauwe saffier in een zetting met een diamant, die een zevenpuntige ster vormen, afgezet met veertien diamant jes en een Russische tiara met dia manten. Premies omhoog De golf van diefstallen in Westend is vorig jaar begonnen en heeft al verschei dene malen paniek gezaaid onder dc ju weliers. Dc verzekeringsmaatschappijen vonden de golf zelfs zo ernstig, dal zij hun premies drastisch verhoogden. Car rington's behoort tot de oudste Britse juweliers. De zaak werd in 1700 opge richt en heeft sindsdien voor fortuinen aan juwelen aan het Britse hof geleverd. SANERING Een groot deel van het midden- en kleinbedrijf verkeert al jaren in moeilijkheden. Het zag en ziet zich geplaatst voor vaak onoverkomelijke problemen. Om een paar tf noemen: de steeds toenemende concurrentie van het grootwinkelbedrijf, de sterke afneming van de pejpoonlijke klan tenbinding, o m. door de opkomst van de zelfbediening, de sterke stijging van de bouw- en financieringskosten, waardoor het voor de kleinere mid denstanders al moeilijker werd en wordt hun bedrijf door modernise ring en uitbreiding aan te passen bij de eisen van de tijd en voorts: de forse loonsverhogingen van de laat ste jaren, die dikwijls niet door pro- duktieverhoging of door winstmarge- verbetering konden worden opgevan gen. Het gevolg van dit alles is geweest dat sinds de oorlog reeds duizenden kleinere middenstands bedrijven het loodje moesten leggen. En volgens de commissie-Goldschmidt, die thans haar rapport aan de regering heeft uitgebracht, zullen er nog zo'n 20- a 25.000 moeten verdwijnen om de middenstand weer tot een gezonde bedrijfstak te maken. Een bittere waarheid voor al die kleine ondernemers, die jaar-in-jaar- uit hebben gezwoegd (vaak met de hulp van vrouw en kinderen) om het hoofd boven water te houden, maar die daartoe door allerlei om standigheden nauwelijks nog in staat zijn. Het is goed dat hier nu, evenals in de landbouw al het geval is, binnen afzienbare tijd geholpen gaat wor den door middel van een ontwikke lings- en saneringsfonds. MILJOENEN Het te vormen o en s-fonds voor het midden- en kleinbedrijf gaat honder den miljoenen guldens kosten. De commissie-Goldschmidt is van me ning dat deze bedragen volledig uit 's rijks kas moeten worden geput. Hiertoe wordt als overweging om. aangevoerd het beginsel van gelijke rechtsbedeling. Immers, ook het ont wikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw wordt geheel uit rijks middelen gefinancierd. Deze vergelijking gaat naar onze me ning evenwel niet geheel op. Bij li quidatie van een landbouwbedrijfje komt dit (meestal alleen de grond) in het algemeen of ter beschikking van het publiek (wegenaanleg, bouw grond, recreatie) of het wordt ge voegd bij het bedrijf van een andere landbouwer, die de grond dan (uiter aard) moet-., kopen. Geen enkel middenstands- of groot winkelbedrijf „koopt" evenwel de klanten van een geliquideerd mid denstandsbedrijfje. Zij krijgen deze klanten (om het een beetje onge nuanceerd tt zeggen) zonder meer van het fonds „cadeau". Zou het daarom niet rechtvaardig zijn, indien deze bedrijven naar vermogen ook een deel van de kosten van het fonds voor hun reke ning zouden (moeten) nemen? Mevr. Kennedy vond geen moed om naar graf te gaan WASHINGTON Mevrouw Kennedy heeft gisteren de dag waarop twee jaar geleden haar man werd vermoord niet de moed kunnen vinden zelf r de begraafplaats Arlington te gaan. Namens haar legde haar moeder voor dat de begraafplaats voor het publiek open ging een boeket lelies op het graf. Honderden maakten daarna dezelfde gang naar de laatste rustplaats van de voormalige president. Tijdelijk dooi De Bilt verwacht tot morgenavond: Krachtige, tijdelijk stormachtige zuid westelijke wind. later draaiend naar noordwest. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijde lijk sneeuw of regen, later enkele opkla ringen, maar ook enkele buien. Vannacht temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. Morgen overdag op de meeste plaatsen licht dooi. (Opgemaakt te 11.15 uur). •GER DANIELSEN heeft er naam mee gemaakt in zijn woonplaats Stilling op het Deense Jutland. Iedere huisvrouw weet. dat hij de langste (en de lekkerste) salami-worsten kan maken. Van zijn moeder kreeg hij het goed geheim gebleven recept en zijn salami's bereiken dc ongekende lengte van anderhalve meter en een gewicht van twintig kilo. Voor honderd gulden kan men van zo'n worst smullen. Goedkoop, want als we het goed uitrekenen, komt dat op 50 cent per honderd gram. Goedkoop is ook deze krant. Voor uw abonnementsgeld ontvangt u per week kilo's leesstof. Die leverantie nemen we graag op ons Voor nog veel meer abonnees.. De bolbon staat er voor od pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1