Nieuwe Leidlse Courant NEDERLAND HERADEMDE: WEGEN BEGAANBAAR Dik pak jneeuw in jet Noorden Soekarno in rede: ,Ik heb Allah om leiding gevraagd' Booreiland op kust te dreigt slaan Sneltrein bleef steken: twee uur ,gevangen' Vervuilde man leeft in krot - eet uit asbak Met 39 man door storm op drift geraakt 45 tankwagons van Z-.Slavië gesmokkeld Statenkringen van CHU met „eigen" lijst Commentaren Directeur: F DlEMER - Or E. OlEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stentveitlgh n gSebleven mili» hert 'm teghenipoetl" Maandag 22 november 1965. 46st« jaargang Plaatselijk buien Plaatselijk sneeuw of hagelbuien vooral in het westen van het land, maar ook opklaringen. Overwegend matige wind aanvankelijk tussen zuidoost en zuidwest, later veran derlijk. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte tot matige vorst. In de middag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 /.'f 0,83, p.m. 3.55, p'.kw. 10,70 1 HondeweeT: zó kun je er tegen RONINGEN Vooral het noorden van ons land is tijdens het afgelo pen weekeinde verrast met een dik pak sneeuw. Zo werd in Eelde niet minder dan zes centimeter gemeten en door opwaaien ont stonden plaatselijk sneeuwbanken van een tot twee meter hoogte. Maar ook in onze omgeving woed de gistermorgen op sommige plaatsen een sneuwj acht. Slechts met moeite konden de hoofd- üikeerswegen in het noorden begaan- worden gehouden Aan de secun- wegen was vaak geen beginnen 1 De sneewval in ons land was gering vergeleken met de dikke pakken die West-Duitsland kreeg. Na een bijna ononderbroken sneeuwval van 24 uur het sneeuwtapijt in de omgeving van Neder-Saksen tien tot- 25 centime- ij R ter dik geworden. Vele dorpjes werden geïsoleerd. In het Harz-gebergte is het winter- ►orlseizoen begonnen. In West-Berlijn zijn tweeduizend man aan het sneuwruimen gezet. Het terzonale verkeer, in het bijzonder in richting Hamburg, werd vertraagd. In Enschede (Van een onzer redacteuren) TVTEDERLAND kon vanmorgen her- -L ademen. Het was weer moge lijk normaal, zij het dan nog voor zichtig, over de hoofdwegen, provin ciale wegen en over de straten in stad en dorp te rijden. De Nederland se Spoorwegen bedienden het pu bliek volgens de dienstregeling, de bussen reden op tijd. op Schiphol heerste dog ebruikelijke bedrijvig heid van bet internationale vlieg verkeer en het was weer mogelijk enkele stappen buiten de deur te zet ten zonder gevaar te lopen lelijk te vallen. Al deze gemakken van alle dag Vooral het noorden kreeg werden met enige verwondering er varen en niet meer zo vanzelfspre kend geacht, nadat het land twee dagen achtereen in d e kille greep was geweest van ijzel, sneeuwstor men en mist en het dagelijks leven het afgelopen weekeinde voor een groot deel ontwricht was geweest. Vanmorgen kon de wegeninforma tiedienst. die meer dan 25.000 inlich tingen had verstrekt, melden dat alle prote steden goed berijdbaar weren. Alleen waarschuwde men nog voor sommige binnenwegen, die door re cente sneeuyval alad waren gewor- den.en voor de Zuiderzeestraatweg en de rijkswegen van Zwolle naar Gro ningen, die op enkele plaatsen nog gevaarlijk waren. Maar voor de rest was het leed geleden. Ook de Spoorwegen hadden hèt ge vecht tegen de ijselafzetting op de dra den gewonnen. Vannacht reed een spe ciale wagencomfoinatie, voorzien van een extra zware beugel, op de meest be dreigde trajecten en veegde de boven leiding schoon. Srijd verloren Ondanks de inzet van groot mate riaal werd- het bijna overal in het land zaterdag de strijd tegen de gladheid verloren. Wanneer er net was ge strooid, viel er' weer ondergekoelde regen, zodat men opnieuw moest be ginnen. Zo veranderde ook de grote wegen in enorme ijsbanen, nadat de secondaire wegen al lang onbegaan baar waren. Zondag gaf het zelfde beeld. Pas in de namiddag werd men de toestand enigszins meester. Gelukkig hadden de vele waarschu wingen, die per radio en televisie wer den gegeven, hun uitwerking. Wanneer het maar enigszins mogelijk was. bleef men binnen. Zo heerste er gisteren op de Nederlandse wegen een opmerkelijke zondagsrust. Beneden de rivieren was de toestand over het algemeen iets gunstiger, hoe wel de Spoorwegen juist op het ra- ject Eindhoven-Venlo de grootste na righeid ondervonden. Ook elders in het land was de situatie zorgelijk voor Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 IV; iXSCHEDE Bewoners van de Lip- kerkstraat hebben het gemeentebestuur int gemaakt op de onhoudbare toe and in twee vervallen huisjes langs verkeersweg. Er woont een onge ler tachtigjarige man in, die volkomen vervuild en leeft van wat hy aan eet- vindt in vuilnisbakken. Honden, ttcn, vogels, marmotten en ratten hou- n hem gezelschap. Het huisje heeft geen gas of elektrici- it. De oude man warmt zich bij een tkacheltje. Zijn zuster is een paar jaar geleden tod aangetroffen in de tuin van het lis. Teetfeff BINNENVERI NG het beste bed ooit gemaakt! (jooilwill SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. x JL. i flink pak sneeuw. In het Groningse Winsum joeg de storm de sneeuw tot hoge bulten. Als het eenmaal glijden wordt, is er vaak geen houden meer aan. De personenauto die hier het water van een Delftse gracht i ingereden, was de enige niet dit weekeinde. De inzittenden wer den met behulp van een keuken trap naar de beijsde wallekant geholpen. het treinverkeer. De ijzelafzetting op de bovendraden maakte het rijden zeer moeilijk om het treinverkeer nog enigs zins op gang te houden, maakte men gebruik van diesellocs. die voor de treinstellen werden gekoppeld. (Voor vervolg zie pag. 6) HAMBURG Een vloot van acht Duitse sleepboten en de Nederlandse sleper Utrecht van Wijsmuller voert nog steeds een zware strijd om het op drift geraakte booreiland Transocean I, vijftig mijl ten noorden van Terschel ling. te redden van een rampzalige stranding op de Nederlandse Wadden eilanden. Op het eiland bevinden zich 39 man, onder wie een gewonde. Gistermorgen vroeg raakte het gevaarte op drift toen het werd overvallen door storm. Dit gebeurde juist toen de zes poten waren opgetrokken om het naar een andere locatie te verplaatsen. Dit was noodzakelijk omdat de grond on der het eiland plotseling was gaan wer ken en de kolos wegzakte. Het eiland eigendom van een Duits- Amerikaans olieconsortium heeft een platvorm van 1000 ton. De poten zijn 72 meter lang. Volgens van het eiland opgevangen be richten zou de toestand aan boord ..nog niet zo dramatisch" zijn. Wél zal de ene gewonde van boord moeten worden ge haald. Een poging van een Duitse leger- helikopter gistermiddag faalde ech ter om dat het toestel werd gehinderd door de 55 meter hoge poten van het eiland. Het ongeluk, waarbij de man werd gewond, was overigens al drie da gen geleden gebeurd. Hij had toen een omvallend olievat op een voet gekre gen. De Nederlandse sleepboot Utrecht is gistermiddag rond twaalf uur uitgevaren en zal proberen met zijn 3750 pk's con tact te maken met het eiland. De Utrecht was enkele uren tevoren in IJmuiden binnengelopen uit Rotterdam. Daar had hij de ruim 13.000 ton metende Ameri kaanse Globeprogress binnengesleept. Het schip, dat met 21.000 ton kolen was ge laden. werd door de Utrecht op 12 no vember in stormweer in de Atlantische Oceaan vastgemaakt, omdat het machine- schade had opgelopen. Zodra de beman ning van dc Utrecht in IJmuiden was afgelost, ging de sleepboot direct naar Op de Waddenzee kwam gistermorgen door de storm de 800-tonncr Goudefrida (op weg naar Puttershoek) in moeilijk heden. In een zware sneeuwbui raakte het schip even buiten dc haven van Oudeschild aan de grond. Texelse kotters trachtten vergeefs het schip, dat was geladen met suikerbieten, vlot te krijgen. Het wachten is op hoog water. Behalve de Schipper zijn zijn vrouw en vijf kin deren aan boord. Hier en daar. maar nog lang niet overal: de schaatsen onder en voor het eerst in dit seizoen weer de witte polderruimte om je heen. Foto uit Kortenhoef. Op simpele wijze (Van onze correspondent) VENLO Op een ogenschijnlijk simpele wijze heeft een te Bazel en Rotterdam zetelende Zwitsers- Nederlandse firma niet minder dan 45 tankwagons vanuit Zuid- Slavië naar Duitsland en Neder land weten te smokkelen. De firma verhuurt de spoorwagons aan diverse oliemaatschappijen. Zij kocht ze in Zuid-Slavië, omdat ze daar aan zienlijk goedkoper zijn dan elders in De Duitse douane is nagegaan hoe het smokkelen van deze tankwagons (waarmee men de 20 pet invoerrechten omzeilde) mogelijk is geweest. Sedert mei van dit jaar kwamen de wagons uit Zuid-Slavie en waren voorzien van reparatie-opdrachten. Dank zij deze be geleidende papieren werd de indruk gewekt alsof het wagons waren welke allang in gebruik waren. Uiteraard kwamen ze niet terecht op de herstel werkplaats, want onderweg werd het zo geregeld, dat ze wegens spoedgeval moesten worden ingeschakeld. In Kaldenkirchen bij Venlo) kwam men achter de praktijken en begon men een onderzoek. Het Duitse minis terie van verkeer werd zelfs inge schakeld, doch daar bepaalde men. dat de gesmokkelde wagons niet uit de roulatie mochten worden genomen, aangezien het benzinevervoer anders deels ontwricht zou worden. De 45 tankwagons vertegenwoordigen ;n geldwaarde van circa 3 miljoen gul den. De firma heeft ze van eigendoms merk voorzien en intussen verhuurd. De gesmokkelde wagons zijn nu onder controle gesteld van de Duitse douane, nu een bedrag van 900.000 mark invoerrechten verlangt. DJAKARTA Op de bijeenkomst in zijn paleis in Bogor heeft Soekar- na zoterdag verteld Allah te hebben gebeden om leiding. Er was echter geen wonder gebeurd, „omdat ik maar een gewoon mens ben als u'\ aldus de Indonesische president. Hij had echter wel goddelijke inspi ratie gekregen, de geschiedenis en de revoluties van andere rassen te bestu deren. Sindsdien heeft hij veel boeken gelezen over de geschiedenis, ook een werk over de activiteiten van de Ame rikaanse geheime dienst. Soekarno is tot de conclusie gekomen, dat grote be schavingen ten val komen als ze van binnen uit worden vernietigd. Hij wekte de Indonesiërs op, de leer van Moham med te volgen en zich van zelfvernie tiging te onthouden. Sirene-geloei De radio-rede van Soekarno werd onderbroken door het geloei van sirenes. De president maande zijn gehoor tot kalmte en verliet vervolgens de zaal om met generaal Soeharto, de opperbevel hebber van het leger te spreken. Nadat de president zijn redevoering had her vat maakte hij geen melding van sirene en van zijn onderhoud met de generaal. Intussen is bekend geworden, dat BREESTRAAT Lid Stichting Bontwaarborg de staatsgreep van 30 september ei genlijk op 5 oktober (de dag van de strijdkrachten) had moeten plaats hebben. Het lijfwachtbataljon onder leiding van kolonel Oentoeng had tij dens de parade op die dag het vuur moeten openen op de niet-communis- tische generaals. Men was van plan geweest, deze generaals een eind van Soekarno vandaan op de tribune te laten plaatsnemen. Oentoeng moest zijn moordplan laten varen, toen het leger de plannen voor de mars en de bezetting van de tribune terzijde legde. Hij besloot toe eerder in actie te komen, hetgeen op 30 september geschiedde. Bij verkiezingen Prov. Staten DEN HAAG Naar wij vernemen komt de Christelijk-Historische Unie (in de provincie Zuid-Holland) bij de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten in alle staten kringen met een afzonderlijke lijst uit. Dit is besloten in een zaterdag j.L gehouden vergadering van de be sturen van de statenkringen Rotter dam, Dordrecht, 's-Gravenhage, Lei den, Gouda, Delft en Ridderkerk. De samenstelling van deze kandidaten lijsten geschiedt in alle statenkringen op zaterdag 15 januari 1966. zoals door het hoofdbestuur van de C.H.U. voor het ge hele land is bepaald. WAARDERING De algemene bijstandswet geeft be halve tot kritiek aanleiding tot waardering. Die waardering geldt niet in de laatste plaats DIvom, de vereniging van directeuren van over heidsdiensten van sqciale arbeid. We hebben er zaterdag over geschreven. Deze hoewel particuliere ver eniging heeft tot betere uitvoering van de wet bijgedragen. De door haar opgestelde richtlijnen zijn bij de gemeenten bijna algemeen er kend. Door haar scholingswerk is de algemene bijstandswet in de uitwer king niet nog verder achtergebleven bij wat de wetgever bedoelde. Er zijn teleurstellende gevallen aan te wijzen. Ook organisatorisch klopt de zaak nog niet bij elke gemeente. Toch voert verreweg de meerder heid der gemeenten na tien maanden ervaring de wet zeer redelijk uit. Naast kritiek mag ook op dit positieve gewezen. TWEE JAAR Twee jaar geleden is het vandaag, dat de wereld werd geschokt door de dood van Kennedy. De wereld, die zoveel te danken had aan deze nog betrekkelijk jonge man. en die zich afvroeg hoe verder te moeten zonder hem. Het plotselinge sterven maakte een eind aan dit leven, het kon geen eind maken aan datgene wat dit le ven begonnen was aan doorbreking van verstarringen, aan openheid waar geslotenheid overheerste, aan gesprek waar tevoren ijzig gezwegen werd. De wereld moest verder, en naar de mens gesproken kon zij verder, om dat zij voorlopig teren kon op het geen Kennedy had bewerkt. Met na me echter kon zij verder zoals zü altijd weer verder kan omdat haar lot uiteindelijk niet afhankelijk is van mensen. Ook dan niet wan neer hun invloed groot is en wij hen na hun heengaan terecht zeer missen. 75 JAAR Vandaag dan viert de Franse presi dent zijn 75ste verjaardag. Wanneer hij straks op 5 december herkozen wordt, zal dat niet de grootste zijn onder de verrassingen, waardoor die dag zich gemeenlijk onderscheidt. Niettemin, vandaag worden wij erbij bepaald en hij zelf niet minder dat ook bij hem de jaren klimmen. Juist bij al zijn persoonlijke kwali teiten en verdiensten schept dit een probleem. Zijn bewind is er een van eigen karakter en met zijn eigen In dividualiteit te vereenzelvigen. Hij is erdoor in staat gesteld, Frankrijk op te heffen uit de vernedering. Maar ook nu riist de vraag: hoe straks verder Zozeer is dit bewind van een persoonlijke geaardheid, dat het nauwelijks overdraagbaar lijkt En toch kenmerkt, als het goed is, een staatsman zich daardoor, dat hij aan de toekomst denkt. Het houdt de erkenning van eigen menselijke ver gankelijkheid in. Opiniepeiling: 61 pet. kiezers voor de Gaulle PARIJS Van de honderd Franse kiezers zullen bü de presidentsverkie zingen van 5 december, 61 op De Gaulla stemmen, zo heeft het instituut voor opinie-onderzoek zaterdag berekend. Vijfentwintig geven hun voorkeur aan de linkse kandidaat Francois Mitterand, i aan centrumkandidaat Jean Leca- nuet en zes aan de rechsgezinde Tixier Vignancour. De peiling werd verricht de toespraak van het staatshoofd op 4 november, waarin deze zijn kandida tuur bekendmaakte. TE HUUR OF TE KOOP GEVRAAGD 2000 a 3000 M2 BEDRIJFSRUIMTE (parterre) - SPOED DC VCRENIGDI NED. MAKCIAARSBURBAUX 'EIGEN HAARD' GEVERSSTRAAT 63 - OEGSTGEESI TEL. 01710-51061 J. N. LANCSL - Ba«4lad Makelaar Taaataar Kennedy wilde Johnson niet - pagina 5 Olie-stop voor Rhodesia - pagina 5 Roemenië wil be middelen inzake Vietnam pag. 5 Jeugdboeken pag. 2 Dr. Rijnsdorp schrijft vandaag in zijn vervolg- serie over het cal vinisme over con servatief en pro gressief of lie ver over dé Aartsconservatief en de Progressor pag. 9 Sport (geen voet bal en korfbal, maar wel volley balinterland) pag- 7. 8 en 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1