Stralende Duitse operette Viktoria und ihr Husar Het geheime dorp Brick Bradford Gematigder KRO zet zijn feestweek in Alle samenwerking met de Vara opzeggen ZATERDAG 20 NOVEMBER 196S ETHERÖOIVENETHEROOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN ER fTHERGOlVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN- Commentaar Hoewel „Zo is hetweer niet van de godsdienst kon afblijven en dwars tegen de kritiek in telkens weer op zaken, het koningshuis betreffende. terugkwam, was over het algemeen j de toon toch iets meer gematigd. Een nogal grof staaltje van kinder achtige durf echter was het (door Jan Blokker) regelrecht aanspreken van de koninklijke familie met de woor den „Als u daar in Soestdijk soms naar ons luistert. Verdedig u dan" enz. Het team gedraagt zich met zulke dingen irriterend onvolwassen. Is dat nu echt zo leuk? Grofheden kwamen we ook tegen in de overigens niet onverdiende tik welke de Roosendaal- se huisvestingsambtenaar, de heer Vlak, kreeg te incasseren en tijdens de scène waarin het doopceel van ex- minister-president De Quay werd ge licht. De aflevering van gisteravond be vatte meer geestigheid dan de vorige, met een goede persiflage op de Twee de Kamer-speech van de gevolmach- tige minister voor Suriname. Einaar, steken op de BVD en een beschamend mopje op het vieze woord" bij de BBC. De politieke satire was niet tel kens even best geslaagdmaar liet ons af en toe toch wel lachen, bijvoor beeld bij de kreten over de olie industrie-vestiging in Amsterdam. De VARA trok de herhaling van „Veertig jaar liedjes" om piëteits- redenen in: de deze week overleden organist Cor Steyn had er namelijk i een belangrijk aandeel in. In plaats daarvan kregen we een van de Ame- rikaanse heldinnen te zien in de t Kennedy-serie blijft ons als Nederlan- 5 dres niet zo bijster boeien, omdat wij in figuren noch situaties onze eigen landshistorie herkennen. Voor de Amerikanen ligt dat heel anders. Vermelden wij nog, dat de Vlissing- se Herk-Jan de Ruiter er tijdens de VARA-quiz op de valreep in slaagde, zijn duizend gulden in de wacht te slepen. Die mogen de slimme jongen van harte zijn gegund. Verbod gevraagd tv-uitzending toneelstuk AMSTERDAM De uitgeverij „Ons leekenspel" in Bussum heeft in een kort geding voor de president van de recht- bank te Amsterdam een verbod gevraagd Bomans geschreven toneelstuk „De huis- lyran" via de K.R.O.-t.v. op straffe van een dwangsom van ƒ1500, zolang de kwestie van het auteursrecht op het stuk niet is geregeld. De omroepvereniging is i van plan het stuk op 26 november in het kader van haar 40-jarig jubileum uit te tenden. De directeur van de uitgeverij, de heer A. Sweers, was medio 1965 door een ver tegenwoordiger van de K.R.O. benaderd voor de uitvoeringsrechten van het stuk. Het overleg had echter niet tot overeen stemming geleid. De K.R.O. had zich daarna gewend tot het Internationaal Bu reau voor Auteursrechten in Amsterdam, omdat haar later zou zijn gebleken dat dit bureau gemachtigd was de uitvoe ringsrechten op het stuk uit te geven. In opdracht van Godfried Bomans was er toen een contract gesloten waarbij de omroepvereniging het recht kreeg het toneelstuk via de t.v. uit te zenden. Volgens de raadsman van de heer Sweers. mr. M. de Kort. berusten echter alle rechten, dus ook die voor radio en t.v., bij zijn cliënt, die in 1939 met de schrijver een contract sloot waarin alle rechten aan hem (Sweers) werden over gedragen. De raadsman van de omroepvereni ging, mr. C. Hulsenbek. voerde aan dat de K.R.O. geheel te goeder trouw had Cehandeld omdat Godfried Bomans had iten weten dat de t.v. rechten bij hem berustten. Mr. De Kort bestreed dit laat ste. BUSSUM Uit de toch nog romantische toneeljaren tussen de twee wereldoorlogen in stamt het geweldige succes van Paul Abraham's operette „Viktoria und ihr Husar", vol populaire melodieën en charmante inval len, zoals alleen deze Hongaars/ Duitse grootmeester van het zangspel die kon schrijven. De première van dit spel, in 1930 in Wenen gegeven, bezorgde Abra ham in één klap wereldberoemd heid en was het begin van enkele jaren grandioze sucessen, welke hem helaas aan het tragische einde van zijn leven geen troost meer konden bieden. Het valt .moeilijk te rijmen dat het stralende spel, vol toevalligheden, liefde, misverstanden en met de gebruikelijke drie gelukkige paren op een vreugdevol wijnoogstfeest zo heerlijk lichtvoetig muzikaal werd gecomponeerd door J:- zijn leven van 68 jaren geluk heeft ge- mam- elf van succes Paul Abraham, een Hongaarse Jood, werd op 2 november 1892 in Apatin gebo ren. Zijn uitgesproken muzikale aanleg deed hem op 18-jarige leeftijd naar het conservatorium in Boedapest gaan. waar hij zes jaren klassieke muziek en compo sitieleer studeerde. Hij schreef enkele strijkkwartetten en was een tijdlang le raar. maar na de eerste wereldoorlog vertrok hij naar Berlijn, omdat hij in Boedapest niet voldoende tot ontplooiing kon komen. In het Berlijn van de jonge jaren '20 bloeide het muziekleven, kwam vooral de lichte muze lachend naar voren. Paul Abraham raakte in haar greep en compo neerde een operette „Der Gatte des Frau- leinsdie in 1928 met redelijk succes oj de planken kwam in de Duitse hoofd stad. Hij raakte thuis in de operettewereld ontmoette daar de voornaamste tekst schrijver van de componist Emmerich Kalman (zijn landgenoot) Alfred Grün- wald. die hem het libretto voor „Viktoria und ihr Husar" aanbood. Verovering Abraham, wat zwaarmoedig bus soms, kreeg nu het gevoel zich uit zijn zorgelijke jaren omhoog te kunnen werken. Zijn muzikale geest was speels genoeg om de mèest romantische melo dieën te vormen en de operette werd één stuk feestelijke compositie, zoals u vana vond nog eens zult horen. Tegelijk bleek, dat Paul Abraham er een geheel eigen stijl op nahield, een stijl, die wonderwel aansloeg bij het kieskeurige publiek die verwende jaren. de sfeervolle amusementsmuziek. Rudolf Schock, die als haar dood-gewaan- ria oan <n TTnnagr.-fo "'cr.oior.ri (je beminde, maar krijgsgevangen ge maakte huzaar Koltay optreedt. Johan Heesters is natuurlijk ook weer present: hij fungeert als de echtgenoot van de zeer rijke Viktoria. Een echtge- noot met wie ze het zo best niet kan vinden en die haar tenslotte ook ver laat. Viktoria, een zich in Hongarije afspelend verhaal dat appelleert aan het einde van de vorige eeuw, toen het fraaie uniform van de hoge militair nog zo sterk tot de verbeelding sprak veroverde iedereen, die het spel zag. De pers putte zich in loftuitingen e1J- plotseling kende ieder een ae naam van de componist. Er braken nu enkele gouden jaren aan voor Paul Abraham; het geluk bleef aan zijn zijde. „Die Blume von Hawaii" bete kende in 1931 een nog rijker succes, een jaar later kwam „Ball im Savoy", intus sen schreef hij de befaamde muziek voor de film „De privé-secretaresse", kortom, hij werkte als een bezetene, totaal opbrandend in zijn muziek. Het einde T'elevisiedokters terug bij NRCV e radio- en tv-redactie) had met de reeks „Memorandum van dokter", in het Nederlands nagespeeld van de Engelse serie, zal zij er deze winter mee verdergaan. Morgen(zondag)avond komen de twee huisartsen, dokters Finlay en Cameron, weer op het scherm in de gedaante van de acteurs Bram van der Vlugt en Rob Geraerds in de aflevering „Schenking van vader". Zij raken betrokken bij een onaangenaam familiecomplot, dat zijn hoogtepunt vindt op een Oudejaarsavond aan het sterfbed van de grote zakenman Robert. Ferguson. Dit is een van de avonturen welke de romanschrijver-arts A. J. Cronin zijn be jaarde en jonge huisartsen liet beleven tijdens hun compagnonschap in een Schots dorp. Een gezonde huid, een mooie huid! De in rijke mate in PUROL aanwezige, stimulerende krachten maken en houden de huid zachter, zuiverder en gezonder. Hierdoor worden huid-verarming en huid-veroudering tegengegaan. PUROL: wereldvermaard, enig in zijn soort. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 5 uur eerste aflevering „Alleen op de wereld". 7.05 uur herhaling serie „Ivanhoe", eerste avontuur. 8.45 uur operette van Paul Abraham „Viktoria und ihr Husar". 10.50 uur mr. Benno Stokvis (marxist) in de derde epiloog „Werken van barmhartigheid". \ed. 2 AVRO 8.01 uur Robin Hood redt broeder Tuck. 8.25 uur derde serie „Liedjes op zicht". 9.10 uur voortzetting van de spionnagereeks „De vijfde colonne". VANAVOND TE HOREN Hilvt i I VARA 8.05 uur muziek door Malando en zijn Zuid Amerikaanse orkest. 9 uur hoorspel „Een bijzonder zeldzame vogel" (dat is de vader van twee opgroeiende, hem zorgen barende kinderen). 9.55 uur lichte muziek door het Metropole-orkest en solisten. 10.40 uur tweede optreden Shaffy chantant. 11.10 uur drie kwartier na-platen met Mies Bouwman. Hilversum II KRO 8.30 uur 4e vervolg hoorspel „Operatie Buvard" (spionnage). 9 uur amusementsprogramma met muziek, zang en spelletje. 10.10 uur Jules de Corte speelt met muziek en liedjes in Roulette. 11 uur tweede deel van het oratorium Die Schöpfung van Haydn Oostenrijkse bijdrage aan de Internationale Radioweek. Elk jaar verscheen een nieuwe operet te van zijn hand, verscheidene zijn echter blijven liggen: Duitsland voerde ze niet meer op, want de Jodenvervol ging was begonnen. In 1938 durfde hij niet langer in Duitsland te blijven, hij vluchtte, angstig en opgejaagd, van het ene land naar het andere, tot hij in 1941 in Amerika aankwam, geestelijk ziek. Plotseling was zijn inspiratie verdwe nen, in Amerika kon hij niets meer schrijven. Hij leefde er in zeer behoefti ge omstandigheden en overgrote nerveu ze spanningen, welke het vrij spoedig noodzakelijk maakten, hem In een ze inrichting op te nemen. Uit een tweede inrichting werd hij tenslotte verlost door een aantal van zijn Europese vrienden, die er in 1956 in slaagden hem per vliegtuig naar Duits land terug te brengen. In de na-oorlogse jaren, toen anderen schatten verdienden aan zijn composities, veegde hij, berooid en ziek, de trappen van het Creedmóre Hospital bij New York. dat zijn „thuis" was. Lang heeft hij niet meer in Hamburi waar zijn vrienden hem een woning had den bezorgd, kunnen leven. Op 7 mc 1960 kwam het einde van zijn nu zo diep tragisch en vereenzaamd bestaan. Misschien denkt u daaraan nog eens even, als u vanavond naar „Viktoria und ihr Husar" kijkt. De titelrollen worden gespeeld en gezongen door de charmante Margit Schramm, die u onlangs ook als ,Frau Luna" zag en niemand minder dan Op het moment dat de „arme" Viktoria verlaten en wel besluit, toch maar weer met haar ex-echtgenoot te huwen en alzo het derde paar op het oogstfeest te vie ren (want er komen nog veel meer perso nen aan deze geschiedenis te pas) is juist hij het, die haar in de armen van haar veel-betreurde Koltay, voor wie de lucht nu helemaal is opgeklaard, voert. Die Johan toch, hij is best een edele figuur in de operettes! Met deze fleurige uitzending zet de KRO zijn feestweek in. Wat er allemaal zal komen deze week, u weet het. Uitge zochte programma's tot en met, haast elke avond op de televisie en op de eigen uitzenddagen ook via de radio. U hoort er nog wel van! Claus ontvangt Holst-prijs AMSTERDAM Prof. dr. Garmt Stui veling heeft gisteravond in het gebouw van de Arbeiderspers te Amsterdam de Henriëtte Roland Holstprijs 1965 (ƒ1.000) uitgereikt aan de Vlaamse schrijver Hu- go Claus. Hij deed dit als voorzitter van de in 1949, ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van de grote Nederlandse schrijfster opgerichte Henriëtte Roland Holst-stichting. Prof. Stuiveling legde de nadruk op de persoonlijkheid van de onderscheiden auteur, zoals die in zijn toneelwerken tot uitdrukking komt, op diens waarde voor het contact tussen Vlaanderen en Neder land en zijn betekenis voor de emancipa tie van Vlaanderen. In enkele woorden zei Hugo Claus met deze prijs zeer vereerd en er van harte dankbaar voor te zijn. At- In Oost-Duitsland zal de staat niet langer kerkbelasting innen, waardoor de kerken worden gefinancierd. Voortaan zullen de gelden bijeen moeten worden gebracht door de vrijwillige bijdragen van de kerkmensen. Dit geldt zowel voor de rooms-katholieke als voor de protes tantse kerken. „Johannes Althusius raadt NCRV: Uit afkeer van Zo is het DEN HAAG Het bestuur van de stichting Johannes Althusius heeft de NCRV gevraagd zo spoe dig mogelijk iedere vorm van sa menwerking met de VARA te verbreken. De NCRV moet zelfs zover gaan, dat zjj de samenwer king binnen NRU- en NTS-ver- band opzegt. Wij wél Ivanhoe, Amerika niet (Van o e radio- en tv-redactie) BUSSUM De KRO zal zeer vele Nederlandse kijkers, en vooral de jeugd, een geweldig plezier doen met de her-uitzending van de uit 30 afleveringen bestaande serie „Ivanhoe". We kunnen het niet ontkennen: „Ivanhoe" heeft bij ons (en in verscheidene andere landen!) een bijna legendarische vermaardheid ge kregen. Na Plpo kwam bij de jeugd Ivan hoe op een torenhoge plaats te staan en dat... terwijl men in Amerika de serie voortijdig heeft gestopt omdat men het daar geen geslaagd programma vond. Ja, daar kijkt u van op. Maar u moet dan wel weten, dat Ivanhoe in de Ver. Staten kwam na Davy Crocket, die de •ne held werd van alle Amerikaanse jongetjes. De gehele industrie maakte Da vy Crocket-artikelen, van costuums en pistolen tot pakjes kauwgum en repen chocola toe. Arme Ivanhoe, alleen in de tune gehar nast en gepluimd, moest het tegen die grote concurrent smadelijk afleggen. Ro ger Moore mocht nóg zo paraderen met zijn blonde haren en witte tanden, zijn open shirt en snelle degen, de Ameri kaanse jongetjes trapten er niet in en dus zetten de makers het geval na nau welijks 30 opnamen stop, terwijl een goe-1 serie er wel honderden kan halen. Roger Moore kwam terug als De Saint een Britse tv-serie en deze importeert I Amerika nu met veel succes. Hoe het zij, de KRO is bezweken talrijke aanvragen om herhaling en dus komt vanavond Ivanhoe weer op het scherm: Ned. 1 7.05 uur, voor de liefheb bers! Deze aflevering heet heel toepasse lijk „Vrijheid". Nederland I. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. KRO: 19.05 De avon turen van Ivanhoe. TV-feuilleton (afl. 1). 19.30 Penguins en albatrossen, documentaire film. 19.50 Conciliejournaal. NTS: 20.00 Jour naal en weeroveraicht. KRO: 20.20 Brar 20.45 Victoria und ihr Husar, operet Werken van barmhartigheid, epiloi NTS: 23.00-23.05 Journaal. Nederland II. NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Robin! Hoöd. TV-feuilleton. 2'1.23 Liedjes oo zicht NTS 21.10 De vijfde Jlonnë, TV-film. 22.10-22,15 Journaal. België: Nederlands progr. 'kan. 2 ei 19.00 n.m. Richard Leeuwehart. 19.25 Au 20.00 Nws. 20.25 Johan en de Alver 20.50 Variétéprogr. 21.30 Echo. 22.00 18.15 Coi Boekenwijsheid. VARA: 18.00 1 ziek. 20.00 Nie Lichte orgelmu- ws. 20.05 Stereo. Tango rum- ingsolisten. 20.35 Operettemu- 55-24.00 Nieuws. II. 298 m. KRO: 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualiteiten. Aansluitend: Conciliejour- ,)1. 19.35 Nieuwe klassieke grammofoonpla- ...j met commentaar. 20.30 Operatie Buvard. hoorspel. 21 DO Licht muziekprogramma en ing. 22.00 Pianomuziek met ritmische bege leiding. 22.10 Roulette: muzikaal spelletje. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epi- 22.45 Conciliejournaal. 23.00 Internatio- Raóioweek 1965: Klassieke muziek (opn). 23.55-24.00 Nieuws. RKK: 11.15—12.30 Eucharistieviering CVK/IKOR/RKK19.00 Bijbelvertelling voor de kinderen. MTS: 19.06 De Jetsons. teken- filmserie. 19.30 Internationaal agrarisch i. 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. NCRV: 20.-30 Memoi TV-spel (le aflevering). 21.35 Dienstplicht en nationaal belang, tweede aflevering van een serie documentaires over de dienstplicht 22.13 Vocaal ensemble met zangsoliste en Instrumentale begeleiding: Gospels en spiri tuals. NTS: 22.45-22.50 Journaal Zweedse gouvernante. TV-film. 20.30 Docu mentaire over De Gaulle. 21.30 Benny Hill Show. 22.00 Sport in Beeld. 22.15-22.20 Jour- België: Nederlands progr. kan. 2 en 11.00—11.40 H. Mis. 15.00 n.m. Voor boer tuinder, 15.30 De Flinstones. 15.55 Jeroom Benzarpien. 16.501720 Militaire, muziek Zurich.' 18.40 Klein, klein kleutertje. 19.00 n.m. De ontvreemde actetas, avontu renfilm. 20.00. Nwe. 20.15 Sportweekend. 20.40 "---idistisché musical. De drie Musketiers. 820 Weer of geen ma. (9.00 Sportmededelingen). 9.45 Geestelijk leven toespraak. 10.00 Stereo: Walsorkest. 10.30 Ad Rem. wedstrijdprogramma. 10.50 Zondagclub: gevarieerd muziekprogramr 11.26 Muzikaal feuilleton over de wonde. wereld van de musical. AVRO: 12.00 Bont muzikaal programma 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand In de wereld, lezing. 13.20 Program ma voor alle weggebruikers. 14.00 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 14.50 Boekbe spreking. 15.05 Stereo: Omroeporkest (opn.): klassieke- en semi-klassieke muziek. 16.05 Het stoeltje, muzikaal sprookje. 16.30 Sport- revue. VARA: 17.00 Dansmuziek voor tie ners. 1720 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws en spcrtmededelingen. 18 05 Sportjournaal. VPRO: 18.30 Parlando. 19.00 Grenzen der wetenschap lezing. 19.10 Hobo. fagot en pia- moderne muziek. 19.30 Wijdingsdir te muziek. 21.05 Lichte orkestmuziek (opn 21.30 Klankbeeld over Charles de Gaulle, t.g.v. zijn 75e verjaardag. 22.00 Stereo: Vo caal kwartet, oude en moderne liederen. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten en uitslagen 2e klas voetbal 23.00 Franse chansons. 23.30 Lichte orkestmuziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. klassieke muziek. Nieuws en waterstanden. IKOR: 10.00 Ned Hervormde kerkdienst. 11.00 Oecumenisch nieuws. 11.10 Grammof oonmuziek. KRO: 11.15 Eucharistieviering. 12.30 Nieuws. 12.35 14.00 Stereo Omroepmannenkoor omroeporkest: Moderne gewijde muziek ^veranderingen ji sport. 16.30 Tijdsein: rubriek voor Kuxist Cultuur. Convent van Kerken: 17.00 Gerefor meerde kerkdienst. IKOR: 18.16 Zingt het voorbedachte lied. 18.30 Kerk veraf en dlchf bij. 19.00 De Open deur, veertiendaagse ru briek. NCRV: 1920 Radiokamerorkest (opn' gewijde muziek. 19.46 Zangsoliste en orgel spel (gr). 20.00 Nieuws. 20.07 Reflex: ee wekelijkse bespiegeling over leven en samen leven. KRO: 20.15 Wlssewassen, 20.40 Onno dig zwijgzaam.gesprek over de realiteit het Missiefront. 21.00 Hoogtepunten uit Viviane door omroepkoor, -oriaest spmtini. 2T55-2TÓ0 Nieuws./8" Hilversum III (FM-kanalen). NRU/AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte orkestmuziek. 9.3C Muziek uit alle windstreken (gr). 10.0C Nieuws. 10.02 Licht platenprogramma voor alle leeftijden. 10.30 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 11.00 Nieuws. 11.02 Gevarieerd muziekprogramma (gr). NRU/V ARA12.00 Nieuws. 12.02 Gevarieerd muziekprogramma (gr). 12.30 Ankara - Athehe: platenprogram- door en voor de buitenlandse arbeiders '".07 Lichte gram- gramma ders in land. 13.00 Nieuws. imuziek. 1420 Nieuws. 14.02 Pk-.—,-. - de buitenlandse arbei- i land. ma. (16.00 Nieuws: 16.25 Voetbalto'to-uitsla gen). NRU/AVRO: 17.00 Nieuws. 17.02 Geva rieerd muziekprogramma. 17.30-18.00 Country Western Music (gr). muziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoon- muziek. 9.00 New Yorkj Philharmonisch orkest en solisten (gr): moderne muziek. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Leven in con flicten, overdenking. VARA: 10.00 Voor d« huisvrouw, ll .00 Nieuws. 11.02 Voordracht. 11.20 Moderne muziek voor 2 piano's (opn). praatje 13.00 Nieuws. 13.10 Aktualitei ten. 1320 Instrumentaal trio: semi-klassieke en klassieke muziek (opn). 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Grepen uit de muziekge schiedenis. muzikale lezing. 14.36 Pianoreci tal (opn): moderne muziek van Nederlandse componisten. 15.05 Een bijzonder zeldzame vogel hoorspel. 16.00 Nieuws. 16.02 Sociëteit gen van het reformatorisch vrijheids- beginsel op staatkundig, sociaal en-., economisch terrein. „Althusius" is verontrust over het VARA-program- ma „Zo is het toevallig ook...." 7 In de brief aan de NCRV wordt - gezegd dat dit programma een uitge- karakter" draagt. De stichting meent dat samenwerking met de VARA daarom onmogelijk moet zijn voor een christelijke organisatie. Consequentie Een woordvoerder van de NCRV antwoordde dat de NCRV beslist geen - verantwoordelijkheid draagt voor het gewraakte programma. Bovendien zei hij, is de samenwerking tussen de omroepverenigingen een consequentie van het huidige omroepbestel. De NCRV staat achter deze samenwer king, omdat deze in het belang is van5 de luisteraars en kijkers. (De NCRV kan zich moeilijk los maken van NTS en NRU, omdat deze.»_ samenwerking een overheidsvoor-" schrift is. Alle studio's en de techni-: sche dienst worden beheerd door de NRU en NTS. Onder het gemeen-* schappelijk bezit vallen ook de mu- ziekbibliotheek en de discotheek. Red.) Radiomusici: hoger sehnabbeltarief (Van o i tv-redactie) sturen van de omroeporganisaties heeft het NRU-bestuur besloten (zulks na rug gespraak met de vakverenigingen), de zgn: schnabbeltarieven voor radio-musici met 7 pet. te verhogen, dit met terugwer kende kracht tot 1 januari 1965. Deze regeling blijft voorlopig van kracht tot 1 oudere luisteraars. 37.00 itzendintf. 7.50 Mille V n. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuw*' 7.30 Nieuws.) 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuw 10.10 Moderne or! het Woord: theologische etherleergang. 11.05 Lichte grammofoonmuziek. 12.00 Accordeon met instrumentaal kwartet: lachte muziek. 12.22 Voor boer en tuinder. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Variant: reportages en lichte gramme, foonmuzlek. 13.30 Licht instrumentaal kwin- 13.50 Stereo: Lichte orkestmuziek (opn). rmuziek (opn.). 15.55 Balletmuziek (gr.). 16.20 Herhaling van dc Steravondwedstrljd- Uit bén je, van donderdag 11 november jL 17.00 Voor dc kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoon muziek voor de tie ners. 17.50 Overheidsvoorlichting: Wapenin gen en de integratie van de Surinaamse samenleving. 18.00 Marinierskapel der Ko ninklijke Marine. 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 18.30 Lichte orkestmuziek (gr.). 18.50 Open baar Kunstbezit. Hilversum m (FM-kanalen) NRU/KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Licht gevarieerd platenpro gramma 10.00 Nieuws. 10.02 Aktualiteiten. 10.05 Betty: licht muziekprogramma (gr). 11.00 Nieuws. 11.02 Aktualiteiten. 11.05 Toede- loe...licht muziekprogramma met reportages. 12.00 Nieuws. 12.02 Aktualiteiten 12.05 Licht- telten 14.05 Licht gevarieerd platenprogram-: ma. 15.00 Nieuws. 15.02 Aktualiteiten. 15.08 Vertel dat maar in..., platen en praten op een dorpsplein. 16 00 Nieuws. 16.02 Actuali teiten. 16.05 Liehte gram mof oonmuziek voor de tieners. 17.00 Nieuws. 17.02 Aktua liteiten. 17.05-18.00 Bougie-Woogie. TELEVISIE MAANDAG België: Nederlands progr. Kan. 2. en 10. 14.05-15.10 Schooltelevisie. Boycot gevraagd van Portugal in Veiligheidsraad NEW YORK Zes landen hebben gisteren bij de Veiligheidsraad een ontwerp-resolutie ingediend waarin op alle landen een beroep gedaan wordt geen handel met Portugal meer te drijven en Portugal ook geen wa pens meer te leveren, noch uitrusting voor de Portugese oorlogsindustrie, teneinde dat land er toe te brengen de onderdrokking in Angola, Mozambi- 3ue en Portugees Guinea te staken en e bevolkingen van deze gebieden het recsht van zelfbeschikking te verlenen. Margriet te gast bij toekomstige zeelieden AMSTERDAM Prinses Margriet heeft gisteren het opleidingsschip Pol lux bezocht, waar school en internaat van de lagere zeevaartschool zijn ge- vestigd. Met dit bezoek heeft de Prinses eert! .traditie voortgezet: ook in vroegere ja-1 ren mochten de Pollux (in 1894 opge-1 j richt door de Koninklijke zeil- en roei- vereniging) en zijn voorgangers zich i verheugen in bezoeken van leden van j het Koninklijk Huis. Lessen over sloep-1 i gastopleiding. schiemannen, de beginse- j len van het aanvaringsreglement had- den haar grote belangstelling. Bij het verlaten van het schip werd volgens traditie door de leerlingen in het want gejoeld. 46 Ze zei niet „ja" en niet „nee". Hij wist wel, dat hij haar alles vragen kon. Het was benauwd in de hut, haar ogen staken en brandden van al die rook en de lucht der petroleum. Haar hart sloeg onre gelmatig. Ze zat boordevol angst, niet om zich zelf, Chris of de andere medewerkers, maar voor de arme opgejaagde kampbewoners, die al zoveel hadden meegemaakt en nu weer wie weet wat voor verschrikkelijke dingen tegemoet gingen. Nu ze het eigen huis overhaast prijs had moeten ge ven, voelde ze pas goed wat het betekende achter volgd. van have en goed beroofd te zijn. Feller, dieper, verbetener gloeide de haat tegen het volk, dat anderen dit dorst aan te doen. Een verschrik kelijke hoofdpijn martelde haar hersens en Chris, die haar betrokken gezicht met de doffe ogen zag en wist wat eraan schortte, zei op een toon die geen tegenspraak duldde: „Ga op een van de bedden liggen. Christina, en tracht wat te slapen. Denk erom, ik reken op je. we kunnen nu geen enkele medewerker mls- Ze deed wat hij zei, maar het was haar onmoge lijk een oog dicht te doen. Pas toen Heintje en Joep om vier uur in de morgen de hut verlieten om het Geheime Dorp te gaan wekken, viel ze in een lichte sluimer. Oom Chris en de anderen had den zich ook op de bedden uitgestrekt en deden of ze sliepen. H. H. VAN NUNATTEN— DOFFEGNIES Doodstil lag het bos in ondoordringbare duister nis. Dat leek Joep en Heintje tenminste zo. toen ze de hut verlieten en op de tast de losse den zoch ten, die het sluippad van het bospad afsloot. Maar toen hun ogen wat aan de duisternis gewend wa ren en ze onder de hoge bomen uit op de zandweg kwamen, zagen ze tot hun verrassing, dat de he mel in het oosten al helder werd en dat de sterren verbleekten. Mooi weer, windstil en niet koud, al was het nu nog kil door de onzichtbaar neerzijgen de dauw, die alles met een floers van mistige druppels behing. De berken leken een lange hobbe lige streep hoog boven de lage dennen uit. Alles ademde een intense wede en rust, zoals het gaat Ze reden naast elkaar, al was het pad daar eigen lijk te smal voor en al moesten ze telkens als acrobaten hun lichaam zwenken om hun even wicht te bewaren wanneer hun trappers en wielen elkaar dreigden te grijpen. Joep vroég: „Wat denk jij er eigenlijk van?" En Heintje bromde: „Niet veel goeds. Als die film werkelijk in de grond gevonden is, zullen ze er wel de nodige aandacht aan besteden en wat voor kans heeft Marinus dan? Jij weet hoe de S.D. met onwilligen te werk gaat. Het is eigenlijk een wonder, dat ze nog niet hier zijn." „Stil," zei Joep. Hij legde een hand op het stuur van Heintjes fiets en die greep hem, om niet te vallen, bij de pols. Zo hielden zij elkaar een ogenblik in evenwicht en luisterden gespannen. Maar het was niets. Op de kleine hoeve, waar water gehaald werd wanneer de pomp in het kamp kapot was kraaide een haan. Ze gingen verder en Joep vroeg: „Maar wat denk je dan, dat ze die film in de grond gevonden hebben?" „Ik weet het niet. Mensen kunnen soms zo vrese lijk nonchalant zijn en soms boffen ze ook nog en worden ze niet eens voor hun slordigheid ge straft." „Hoe bedoel je?" (Wordt vervolgd),'

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9