Roemruchte squadron 320 gaat zilveren feest vieren Beurs is sceptisch over de spaarbrieven 26 november: „alle hens" Freule - 20 jaar Kamer - met cadeaus verrast Wallace (77) overleden FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Koerspeil zakt nog verder in Nationaal monument voor de marine bij Scheveningse haven WE LEIDSE COURANT 7 ZATERDAG 20 NOVEMBER 196.r Op marinevliegkamp Valkenburg dat het Nederlandse vliegtuig squadron 320 bfj de Britse RAF werd opgericht. Ofschoon er in ju ni al plannen bestonden om dit ju- bileum te vieren, moesten deze in' (Van onze luchtvaartmedewerker) verband met vele detacheringen worden uitgesteld. Op vrijdag 26 ondergebracht op Valkenburg, welk veld op 15 oktober 1947 officieel als vliegkamp werd aangewezen. Hier kwamen de over de gehele wereld verspreide MLD-ers weer Manager Batelaan „Nog niets op papier" Jumping Jewels begeleiden Rob de Nijs AMSTERDAM Rob de Nijs ls bijzonder snel uit de zorgen, hij is namelijk met de Jumping Jewels tot een akkoord gekomen dat zij hem voorlopig zullen begeleiden. november a.s. echter hoopt het huidige squadron, met oud-leden uit de oorlogsjaren en uit de na oorlogse jaren, het 25-jarig be staan op het marinevliegkamp Val kenburg te herdenken. Om 12 uur zal er in de hangar van het squadron een „alle hens" plaats vinden, waarbij onder meer zullen spreken de sqn commandant, ka pitein-luitenant ter zee vlieger H. J. E. van der Kop en de voormalige hoofdvlootpredikant, ds. J. H. Sil- levis Smitt. Toert m mei 1940 de Duitsers Neder land binnenvielen en het na drie dagen van harde weerstand dui delijk was, dat onze strijdkrachten het wiet langer konden bolwerken, werd besloten om alles wat de Ma rine Luchtvaartdienst nog aan ma terieel en manschappen had over gehouden naar Engeland te evcu- eren. Veel was dit niet. Acht bt-uik- bare Fokker T.8W watervliegtui gen en een tachtig man personeel kwamen in Engeland aan. Toch werd onmiddellijk gepoogd Nederlands squadron te vormen. Op 2 juni 1940 nog geen. maand na Nederlands capitulatie kon een eigen eenheid worden gevormd, die de naam van ,.No. 320 (Dutch) Squa dron" kreeg en dat als eerste niet Brits onderdeel werd ingedeeld bij het Coastal Command van de RAF. Meehelpen De taak, die men. bij de RAF te vervul len kreeg was het meehelpen aan het beschermen van de waterwegen rond Engeland, waar talrijke Duitse onder zeeboten in die dagen voor de geal lieerde koopvaardij-vloot een duidelijk gevaar betekenden. Terwijl het grond personeel dag en nacht bezig de machines klaar voor de start te houden, werden er met de meege brachte oude Fokker machines nog 136 oorlogsvluehten gemaakt door de Ne derlandse vliegers. Eén van deze oor logsvluehten voerde ook naar ons land. In oktober 1940 maakte de toenmalige officier-vlieger-der-tweede-klasse Schaper, die later chef van de lucht machtstaf zou worden en thans chef van het militaire huis van H.M. de Koningin is, zijn beroemde vlucht naar het Friese Tjeukermeer. Op deze vlucht, waarvoor hij later be noemd zou worden tot ridder der MWO der 4e klas, trachtte officier vlieger Schaker enige geheime agenten op te halen. Deze waren echter aan de Duitsers verraden en de bestuurder kon zijn toestel alleen redden door, terwijl hij hevig werd beschoten, pijlsnel er vandoor te gaan. Hoewel de machine werd be schadigd kwam hij toch nog veilig in Engeland aan. Inmiddels waren er al twee Fokkers verloren gegaan en de overgeble ven toestellen werden met kunst en vliegwerk in „conditie" gehouden. Door gebrek aan onderdelen had men er reeds twee buiten gebruik gesteld om de overige machines in de lucht te kunnen houden. De materieeLpostitie was dus verre van rooskleurig. De ,.S!ag om Enge land" werd in die dagen op z'n he vigst gevoerd. Het was niet altijd de Duitse onderzeeboot, die men bestrijden moest; vooral de Duitse vliegtuigen maakten het de RAF bijzonder lastrig. Ergo: de belangen van de jachtsquadrons wogen op dat moment veel zwaarder dan die van de onderzeebootlbestrijding, die voorlopig nog maar even' moest wachten. Betere tijd Desondanks ging het squadron in okto ber 1940 wat zijn personeel en mate rieel betreft een betere tijd tegemoet. Academische examens AMSTERDAM Aan de universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor de examens: kand. wiskunde en natuurwetenschappen: de heren J F de Jongh (Amsterdam), G H Wegdam (Castricum) en W Broers (Zaan dam): doet. biologie: mevr. E H van Dljk- man-Nieuwenhuyzen (Utrecht): doet. psy chologie: de heer R J Dingemans (Hengelo). UTRECHT Aan de R.U. zijn geslaagd voor de examens: doet. rechtsgeleerdheid: de heren N C M Wilke (Utrecht), G W Kernkamp (Utrecht): doet. geneeskunde: de heren W G E Bettman (Enschede), N M van Hemel (Hilversum), W J Maertzdorf ■Schacsberg). C van der Meiden (Zeist). J M W M Mcrkus (Slttard). W J Remme (Gou da). J Schneider (Nuenen): kand. sociologie: de heren J M Pennings (Eindhoven), R J Smeding (Utrecht): kand. culturele antro pologie: mej. C R Harms (Gouda): kand. Ned. taal- en letterkunde: de heren J H van den Blink (Breukelen); semi-arts: de heren A W van Dalfsen (Arnhem). W P A M Evcraerd (Hulst). G W Wlegersma (Ulven- hout); arts: de heer J Rijken (Sprang-Ca- pelle). Uit de Oost kwamen wat vliegers en volkomen opgevlogen T.8W-water- vliegtuigen konden worden vervangen door een ander type de Hudson. Deze tweemotorige vliegtuigen waren als verkenners en als bommenwerpers uitstekend te gebruiken. Toen op 30 maart 1943 het sqn in de RAF-organi- satie een andere plaats kreeg, name lijk bij het zg. Bomber Command, had men maar liefst aan Engelands kusten 120.000 bruto ton aan vijandelijke scheepsruimte beschadigd of tot zin ken gebracht, hetgeen zoveel bete kende als de beschadiging of vernie tiging van 37 vijandelijke schepen. Het moedige werk van de Hudsonbe- manningen willen wij ook nog illus treren met een voorbeeld uit het De moeilijkheden begonnen het afgelo pen weekeinden, toen het contract met de vloog 320 do hand gedaan een contract te sluiten met de Jumping Jewels. nsog met Mitchells. Een aantal cleze machines heeft als droppings- vlii-egtuig nog waardevolle diensten bewezen tijdens die Watersnoodramp dn 1953. Later moest dlit type plaats maken voor de Harpoon, die in de loop der jaren weer het veld moest, ruimen voor een tweetal ver sies van de Neptune „Ogen van vloot"1 Ook na de oorlog bleef dit onderdeel bij de Koninklijke Marine in dienst, wederom ten behoeve van de onder- zeebootbestrijding en maritieme pa trouilles. De MLD-toestellen worden in de wandeling wel: „De ogen van de vloot" genoemd. Tevens worden de tweemotorige Neptune-machines inge zet voor opsporing®- en reddingsdiens ten. Naast de twee normale motoren is Rob de Nijs volgt Johnny Lion op ais solo-zanger bij de Jumping Jewels. Gisteravond stond hij reeds met hen op het toneel in Oirschot. Het oorspronke lijke plan om het te doen met Peter en zijn Rockets kon daardoor vervallen. De manager van de Jewels, de Hage naar Herman Batelaan, wist gisteravond nog van niets. Hij stelde, dat hU in het contract met de Jewels de naamhouder Is en dat zonder zijn toestemming die naam niet gevoerd mag blijven. Van het optreden in Oirschot was hij wel op de hoogte, er zou later worden overlegd met mensen van Phonogram, maar die afspraak werd weer later ge annuleerd. rapport van officier-vlieger-waarne mer W. A. van Rossum, die op 23 november 1941 een patrouillevlucht maakte en dicht onder de Noorse kust een klein vijandelijk konvooi ontdekte. Twee van de drie door zijn Hudson afgeworpen bommen ontploften op een 6000-tonner. Het schip maakte direct zware slagzij naar bakboord en er stegen dikke rookwolken uit op. Na deze aanval archtte de Hudson-vlie- ger sergt. C. A. E. van Otterloo onmid dellijk het afweervuur te ontwijken, maar dit was zó hevig en zó goed ge richt, dat het toestel herhaaldelijk werd getroffen. Een 20 mm granaat ontplofte in de cockpit en de explo- die scheurde het linkerbeen van de vll,-"«ir weg. Hij zakte inca i o- t leed kort daarop door bloedverlies. De waarnemer nam onmiddellijk de stuur- knuppel over en trachtte de Hudson, die steil omlaag was gedoken, op te trekken. Deze had echter nooit een ma chine van het type Hudson gevlogen en tot overmaat van ramp was de automatische piloot defect. Ondanks diverse tegenslagen wist de waarnemer met behulp van de rest van de bemanning, drie uur later na vier vergeefse pogingen om te lan den de Hudson veilig op het vlieg veld neer te zetten. Voor deze prestatie verwierf de waarnemer Van Rossum, die plotseling als le piloot moest die nen, het Vliegerkruis met eervolle ver melding en het Distinguished Flying Cross. Ook de tweede waarnemer P. v. Meer kreeg het Vliegerkruis. V I's en V 2's De plaatsing bij het Bomber Command maart 1913 bracht in de eerste plaats nieuwe e>n betore toestellen. Deze nieuwe machines waren de bekende Mitchells tweemotorige middelzware bommenwerpers, zeer snel en tot de „tanden" bewapend- Hiermee opereerde 320 sqn van di verse vliegvelden over geheel En geland verspreid, zodat verhuizen aan de orde van de dag was. Di verse bombardementen op West- Europa werden ondernomen, in het bijzonder na de invasie (juni 1944) toen de Duitsers 'hun beruchte V-l en V-2 raketten gingen lanceren en ook diit squadron de opdracht kreeg de startbanen o.a. die van Was senaar van deze projectielen op te sporen en te vernietigen. Zware verliezen Frankrijk. België (Ardennen—offensief), Nederland (Slag bij Arnhem) en Duits land (o.m. Berlijn) werd en bleef het operatie-gebied. Na vijf jaren onafge broken dienst te hebben gedaan kon 320 sqn terugzien op een totaal van 3253 operationele vluchten. Anderzijds zijn de verliezen van het sqn zwaar geweest zeer zwaar soms. Het is bij voorbeeld voorgekomen dat in twaalf dagen acht machines met bemanning verloren gingen. In totaal honderd zes tig leden verloren het leven voor de bevrijding van Nederland. Na dat strijd-tijdpork werd de MLD en P c van Boland (allen Rotterdam): baccalaureaatscx.: de heer H Briinlng (Rot- •dam); doet.: de •dam). F S von R van Geijn (Amsterdam). Nederlands: nerts-Jansen en de heren P M H B Smlnk (Amsterdam). M.O. EXAMENS UTRECHT Geslaagd voor (Utrecht): staatsinrichting M.O.: de huidige Neptune nog uitgerust met twee extra straalmotoren, waarmee de vlieger zijn machine nog eens extra van Jetje kan geven. Op zoek naar zijn on zichtbare vijand. Immers de Sovjet- Russ. onderzeebootvloot vormt momen teel de hoofdbedreiging voor het Wes ten en het zijn ook onze Neptune vliegtuigen, die in Navo-verband daar aan het hoofd zullen bieden. Een Mitchell-bommenwerper wordt klaargemaakt voor een oor log svlucht. Karakter Iin de loop van de ruim 15 jaren dat de Navo nu bestaat, is de dreiging ter zee van karakter veranderd. De Russische kruisers zijn wat op de achtergrond geraakt, maar de laatste jairen is daar een heel groot ander gevaar voor in de plaats gekomen, namelijk de onderzeeboten, die ge leide wapens met atoomladiing van girote afstand kunnen afvuren op doelen dn West-Europa en Amerika. Jaaiüijks verlaten zo'n 60 Russische onderzeeboten, die werven en zij be- schikken nu over zo'n vier- k vijf honderd stuks, verdeeld in drie klassen- Twee ervan zijn in staat ge leide of ballistische projectielen af te vuren- Ergo: een modernisering van beide kanten. 320 Sqn, begonnen met de Fokker T. 8W, is nu uitgerust met de SP-2H Neptune, maar sinds enige tijd wordt er al weer naar een opvolger gezocht Hierbij werd gedacht aan de Orion, Argus en Atlantic. Er zijn nog geen beslissingen genomen, maar de belangrijkste is in ieder geval dat 320 sqn, het oudste sqn van de MLD ja zelfs van de Neder landse luchtstrijdkrachten nog Bteeds een open oog heeft voor de toekomst. Proficiat 320 en nog vele jaren, maar dan graag zonder oorlog. Mr. Beernink sprak hartelijke woorden DEN HAAG. Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen is giste ren in haar flat aan de Laan van Mccrdervoort hartelijk gehuldigd, om dat zij 20 jaar Tweede-Kamerlid is. Haar fractievoorzitter, mr. H. K. J. Beernink, vergezeld van mr. W. Scholten, fractielid van de C.H.U., was WASHINGTON Henry Wallace, voormalig vice-president lid van kabinet en presidentieel kandidaat, donderdag op 77-jarlge leeftijd in een ziekenhuis te Danbury overleden aan de gevolgen van aderverkalking. Wallace was een groot voorstander van Roosevelts New Deal. Zijn inzich ten op het gebied van de internationa le politiek waren in de democratische partij echter zeer omstreden. Ver. Periodieke Pers AMSTERDAM De Uitgeversmij. Elsevier heeft de uitgeverij Verenigde Periodieke Pers N.V. in Den Haag op gericht samen met Kelly-Illifee Hol dings Ltd. en The National Trade Press Ltd. te Londen, die daarin samen :n minderheidsbelang hebben. Zij maken deel uit van de grote Mlrrogroep en leggen zich door 45 werkmaatschappijen toe op uitgaven van industriële, professionele en andere bijzondere tijdschriften en boeken. Ontbinding Pondok Gedeh AMSTERDAM De cultuur mij. Pondok Gedeh onder directie van Gebr. Teixeira de Mattos heeft over 1064 f 46-926 (vorig jaar 11.168) winst door verkoop van panden behaald en f28.509 f55.566) interest ontvangen, tegen f40.658 (45.688) algemene kosten. Ont binding wordt voorgesteld. Op 31 de cember 1964 was het totale verlies f 1,58 (vj.1.,62) miljoen. Vettewinkel: omzetstijging ving de kostenstijging niet op. Wellicht 13 (13) pet dividend over het van f 3 tot f 3,8 min vergrote kapitaal. Industriëele MU. Zntphen deelt mede, dat de winst over de eerste 9 maan den beter is dan een jaar tevoren en dat het hele jaar gunstiger blooft te worden (In 1964 steeg de winst van f285.842 tot f388.728 en het dividend was onveranderd 25 procent) MIDDELHARNIS De SGP is giste- in als grote winnaar uit de bus gekomen J de gemeenteraadsverkiezingen op Goeree-Overflakkee. In Middelharnis be haalde deze partij zelfs bijna 300 stem men meer dan bij de verkiezingen in 1962; in Goedereede werden 200 8temmen meer behaald. Ook de CHU en de PvdA boekten winst vergelijking mej 1962, ;erwijl de ARP met minder stemmen ge noegen moest nemen. De KVP en de WD bleven vrijwel stabiel. In totaal werden 18.295 stemmen uitgebracht tegen 18.103 bij de raadsverkiezingen in 1962. De stemming op Goeree-Overflakkee was noodzakelijk geworden doordat een aantal gemeenten werden samengevoegd. aanwezig om vele woorden van I< spreken en haar enkele geschenken aan te bieden. HU memoreerde in vogelvlucht haar loopbaan eerst enige tUd in het nood- parlement om daarna in 1946 officieel gekozen te worden tot lid van de Tweede Kamer. Mr. Beernink noemde freule Wttewaall als enige vrouw in de C.H.- fractie „de laatste der vrouwelijke hikanen" „en de eerste" voegde zU er aan toe en zei dat hy er bly om was. dat zU de zaken benadert zoals een vrouw dat pleegt t'e doen. Hij prees haar harte- lUk meeleven, haar collegiale omgang goede verstandhouding met de andere leden van haar fractie. Naast secretares Is freule Wttewaall sinds kort vice-voc zitster en mr. Beernink prees haar prestaties ook op dit' gebied: „Ik dank u voor de wijze waarop u mij tweemaal hebt vervangen in kwesties met hel Koningshuls, toen ik in het buitenland was." Vervolgens bood mr. Beernink freule Wttewaall een plant, een knipselalbum met foto's en een koffiezetapparaat Freule Wttewaall noemde haar jubi leum eigenlijk niets bUzonders: ,,Men heeft nooit enige notitie van een jubi leum genomen, al zijn er mensen die al 30, 35 of 40 Jaar lid zUn van de Tweede Over haar loopbaan zei zU: „Ik ben met knikkende knieën in de Kamer ge komen en kreeg ln het begin vele on aardige reacties. Later bleven die geluk kig achterwege. Toch heb ik het niet zo zeer aan mijzelf te danken dat ik zo lang zitting heb mogen hebben in mijn fractie. Ik moet mijn kiezers zeggen, dat ik tij dens elke verkiezing denk: „Ziezo, nu zit ik en nu beslissen anderen over mijn toekomst," Ten slotte sprak freule Wttewaall tegen- /er mr. Beernink nog haar blijdschap uit over de goede verstandhouding die - tussen beiden bestaat Bij de huldiging waren vele parlemen taire Journalisten aanwezig, tot wie de Jubilaresse ook een woord van dank sprak. Rede Drees jr. op juistheid aangevallen DEN HAAG De Tweede-Ka merleden Joeke* en Porthelne (beiden WD) hebben de minis ter van financiën schriftelijk ge vraagd of de uitspraken van prof. dr. W. Dreea jr.. dlrcetenr van de rijksbegroting, ook de mening van de minister weergeven. De Kamerleden vragen voorts of de volgende opmerking van prof. Drees voldoe* aan de eis van stricte politieke objevtiviterirt drie men van een ambtenaar kan ver wachten: ,.Nn is de miniater van finamciNn vrijwel de enige vriend van de belastingbetaler omdat hij de man is die voortdurend pro- beerd de uitgaven af te remmen". De heren Joekes en POrheine verzoeken de minister prof. Drees jr. nog eens onder ogen te bren gen, dat het kabinet Cals een voor stel tot verhoging van de relevam» te rijksuitgaven met ruim 1700 mil joen gulden in de inmiddels aangepaste rijksbegroting 1966 bij de Staten Generaal heeft inge diend. vergezeld van een even eens aangepast -plan tot verhoging van de indirecte belastingen met ongeveer 780 miljoen gulden op jaarbasis. Verder zouden de liberalen graag zien, dat men Drees Jt. er op at tent maakt dart die WD heeft voor gesteld die voor 1966 begrote rijks, uitgaven met ruim 100 miljoen op jaarbasis to verminderen, waar door genoemde belastingverhoging zou kunnen vervallen Vondeling Mulders Fabriek van Rollend Mate riaal: De gang van zaken is bevredigend en de winst is flink hoger dan een jaar tevoren. (In 1964 was de winst f 202 000, )b 1963 f 301.000, het dividend over 1964 was 8%, waarvan 4% agiobonua, to 1MB 9%, waarvan 4% agiobonus). D ,E effectenbeurs toonde deze week wen en het koerspdl zakte nog wat verder in. De onzekerheid over de toekomstige loonvorming in ons land bevordert een afwachtende houding bij de kopers. Internationaal onder vond onze beurs geen steun, noch van de continentale noch van dc Amerikaanse centra. De nieuwe be lastingvoorstellen van minister Von deling en het vasthouden aan de uit gifte van belasting&paarbrieven wer den ter beurze met scepticisme ont vangen. De Soc.-Ecan. Raad heeft in het half jaarlijkse rapport geconcludeerd dat, hoewel de economische vooruit zichten voor 1966 niet ongunstig zijn, er niettemin een aantal factoren zijn, die tot voorzichtigheid stemmen. Ten aanzien van het voortgezette hers-tel d/er betalingsbalans bestaan er vrij veel onzekerheden, zegt de SER en de werkgevers in de Raad zijn van mening, dat de geraamde exportstij ging van 12 pet te optimistisch is, daarin gesteund door enkele Kroon- leden. Van déze zienswijze der SER heeft de beurs kennis genomen en zij is in haar mening gesterkt, dat voorlopig ..uitkijken de boodschap" is. Ook al met het oog op de onzekerheid over de loonvorming, daar de SER niet tot een eensluidend advies kon komen en nu de Regering gedwongen wordt eer» beslissing te ne men Geven en nemen Ook de jongste belastingvoorstellen van minister Vondeling zijn op de beurs met sceptisisme ontvangen. De accyns op benzine wordt niet met één cent, maar (Van tot 367% terugliep, slot kwam iets hoger. Olies daalden van f 152 tot f 149.50, K.L.M. liep terug van f 242,50 tot f 226, ondanks de mooie kwartaalcijfers. Klap i medewerker) De lokale afdelingen op de beurs waren ook niet optimistisch gestemd. Zo zagen we eert. Kon. Zout-Ketjen door buiten lands aanbod teruglopen van 810 tot 760%, maar gisteren volgde een koers- herstel tot 775%. Toch is de klap flink aangekomen, donderdag b.v. 35 punten tegelyk. Houthandel Jongeneel heeft medege deeld, dat de gang van zaken gedurende 1965 tot dusver gunstig is geweest Het ligt in de bedoeling om over dit boek jaar een overanderd dividend van 15% voor te stellen en daarnaast een agio bonus van 25% uit te reiken. Een mooi bericht, maar uit vrees voor aanbod van Stocks daalde de koers der aandelen van 445 tot 428%, echt een teken des tijds! Een andere houthandel, Bontekoning Aukes deelde echter mede, dat 1965 een moeilijk jaar voor de houthandel is en wel speciaal voor de handel in buiten lands gezaagd naaldhout. De voorraden in Nederland zyn hoog gebleven, hetgeen een kostbare financieringsaangelegenheid blijft. De direktie verwacht over de eigen onderneming ongeveer onveranderde re sultaten over 1965. De koers der aandelen daalde van 230 tot 225%. De industrie Zutphen deelde mede. dat de resultaten over de eerste 9 maanden Komt isart hftiw lln Man u i maar /Inr De Walvischvaart kwam met een ver- 1 slag voor de dag, waarin bijzonderheden zUn opgenomen over de verkoop van de Willem Barendsz naar Zuid-Afrika. De wasvisvaart is voor Nederland nu de finitief verloren gegaan, misschien uit historisch oogpunt jammer, maar een succesnummer is de walvisvaart niet ge weest. De aandeelhouders zullen nu bin nenkort een terugbetaling ontvangen van 80% in contanten, terwijl er dan nog een een deel der activa overblijft in de vorm van walvisjagers, reparatiewerkplaats in Kaapstad en een paar panden ginds. Mis schien komt er later nog wel een 20% uit de bus voor de aandeelhouders. Deze week steeg de koers der aand. van 90 tot 93%. in het tussentijds bericht van de Be- leggingsmU. Interunie wordt medegedeeld, dat de aand. Holland Amerika Lijn f 275.000 nom.) verkocht zijn, terwijl ook uit het pakket Kon. Boot en Van met twee cent per liter verhoogd, de omzetbelasting op textiel en schoeisel gaat gedeeltelyk en een jaar later door. terwyl de vennootschapsbelasting ook een gemakkelijk object voor een minister van financiën is, als er „gaten" moeten worden gedicht. Ondanks de veelvuldig uitgebrachte kritiek op de belastingspaarbricven, handhaaft minister Vondeling zijn plan tot uitgifte. De fiscus „geeft en neemt", enerzijds geeft hij een kleine verlaging der inkomstenbelasting, maar de Staat houdt het geld gedurende vijf jaren vast. Wie dan leeft, wie dan zorgt. Amerikaans aanbod Onze internationale aandelen hadden opnieuw te lijden van Amerikaans nnn- bod, dat moeizaam opgenomen werd. Zo daalde Philips van f 119 tot f 116 en Unilever van f 122 tot ruim f 118. Dc koers/winstverhouding van deze aande len is bepaald gunstig te noemen, maar wat baat dat, als Amerika voortgaat om materiaal af te stoten en dc opbrengst te beleggen in Amerikaanse aandelen? Dit is de keerzyde van de medaille. Eerst heeft Amerika veel Europese waarden tegen stijgende koersen gekocht, deel daarvan terug tegen lagere pr(jL zen. Zolang de Amerikaanse economie voor de Amerikanen meer kansen blyft bieden dan die van de E.E.G.-landen. kan men verwachten, dat liquidaties van materiaal van tyd tot tyd de overhand hebben. Of het moest zijn. dat de eco nomische vooruitzichten in Westeuropa een opvallende verbetering zouden la ten zien. Maar daar ziet het op het ogenblik niet naar uit des jaars beter zUn dan v.j., maar des ondanks daalde de koers der aandelen van 575 tot 560%. Het lijkt wel. alsof de markt imrauum is voor gunstige berich ten! Kip Kampeerwagens N.V. berichtte, dat men in onderhandeling is over de ver koop der onderneming, waaruit een bod op de aandelen zou kunnen voortvloeien. Er is nog geen definitieve beslissing ge vallen. zodat men tor beurze moet raden naar het concern, dat straks zal zeggen „Kip, ik heb Jel". De koers der aand. Kip ging omhoog van 151 tot 180%. Nievelt Goudriaan een deel is verkocht Het is merkwaardig deze liquidatie van scheepvaartwaarden op te merken, nu een andere grote beleggingsmijRobeco, eer der berichtte juist posten scheepvaart te hebben bUgekocht wegens erg lage koets- stand. Men ziet hieruit, dat „de geleerden" het niet altyd met elkaar eens zijn. Interessant is het bericht der In tor- unie is ook de mededeling, dat de markt situaties aanleiding hebben gegeven bij het beleggingsbeleid de nodige voorzich tigheid te betrachten. Men heeft grote bedragen liquide middelen aangehouden in afwachting der verdere ontwikkeling. De 6% Woningbouwlening Bank voor Ned. Gemeenten 1957 noteerde gisteren 99%%, terwijl de nieuwe 6% emissie tegen pari (maar zonder ppro visie-kosten) wordt aangeboden. Van de zijde van het publiek komen er nogal inschrijvingen op de emissie binnen. SCHEVENINGEN Op de Boule vard. in de onmiddellijke omgeving van de haven, zal een nationaal mo nument voor de marine komen ter gedachtenis aan de gevallenen van de Koninklijke Marine tijdens de tweede wereldoorlog. De Koningin is uitgeno digd de onthulling te verrichten. Het is een massief getekende moderne creatie van de beeldhouwer Mari An- driessen uit Haarlem, waarin o.a. drie menselijke figuren zijn verwerkt: een man met een verrekijker, een kanon nier en een seiner, alle drie in verband gebracht mei een schip, het symbool van de Koninklijke Marine. Het monument is uitgevoerd in rode tufsteen en wordt 4.20 meter hoog. Het geheel komt te rusten op een voetstuk van één meter. Het beeld moet de hemel als achtergrond hebben, en mag dus niet voor huizen worden geplaatst. De onthul ling zal op 14 juni van het volgende jaar geschieden. Aansluitend op deze onthul ling zal door de Koninklijke Marine een parade worden gehouden, gevolgd door een défilé van schepen en vliegtuigen. Deze onthulling zal een waardig slot vormen van de nationale maritieme ma nifestatie „1966 Nederland ter zee", die van 11 t/m 14 Juni 1966 door vijf mari tieme verenigingen en Instellingen wordt georganiseerd. Deze samenwerkende ver enigingen en instellingen zijn: de Ko ninklijke Nederlandse vereniging „Onze Vloot", het Nederlands historisch scheep vaartmuseum te Amsterdam, het instituut voor scheepvaart en luchtvaart to Rot terdam. het comité nationaal gedenkte ken voor de marine en de Nederlandse vereniging voor zeegeschiedenis. Deze maritieme dagen zullen onder meer in het teken slaan van de 300-Jarlgt herden king van de vierdaagse zeeslag op 11 en 12 Juni, ter gelegenheid waarvan een aantal mijnenvegera van de marine een bezoek aan de Schevening»e haven zul len brengen. Ook een paar kleine Britee vlooteenheden zijn voor een bezoek uit genodigd. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van de vereniging „Onze Vloot" en de 50-jarige jubilea van het hlstoristh scheepvaartmuseum en van het instituut voor scheepvaart en luchtvaart zaJ op 13 juni een symposium worden gehou den. waarbij een aantal aspecten van de huidige èn van de toekomstige scheep vaart zullen worden belicht 's Avonds ls er op de Boulevard een taptoe door de Marinierskapel met medewerking van tamboers, pij per a en fakkeldragers van het korps Mariniers. In ds „feestperiode" zal een maritieme tentoonstelling worden gehouden over het tijdperk 15M-109&

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7