Moskou zou thans breuk met Peking voorbereiden ni nieuws Logboe\Ute. Generaal De Gaulle maandag 75 jaar Italiaanse socialisten hopen op hereniging ht eett Éuwtfce Landing op Westeinder afgekocht tegen f 250 Amerikaanse troepen zwaar gehavend ZATERDAG 20 NOVEMBER 1965 Aan boord s.s. Rotterdam, donderdag. JE hebt het al eerder geschreven: behalve zo'n 1400 passagiers bij volboeking dan ver voert het vlaggeschip van de H.A.L. ook nog eens 700 bemanningsleden. Een dorp op zichzelf, doch tevens een straf gedisciplineerd bataljon met eigen uniformen, eigen bevelvoerders en eigen, geschre ven codes. Vermenging met de eigenlijke reizigers is er niet. Beide groepen hebben een totaal ge scheiden leven, en alleen de staf, in totaal nog geen tien man, geniet het voorrechtof, beter gezegd: wordt er voor betaald, de geheel souvereine krin gen te doorbreken. In Café de la Paix, dat het tref punt van de toeristenklasse kan worden genoemd, mogen voorts officieren komen, die een diensttijd van tenminste acht jaar achter de rug hebben. Er zijn lagere goden, die daar show. De laagste in rang kan daar Jaloers op zijn. Er is personeel, dat de hoogste in rang in overtreffen, het regelmatig contact met passa- Niemand kijkt echter naar sterren yAN ÉEN wordt anders zo eentonig", wordt aanloophaven een excursie wordt Van onze speciale verslaggever LINK van BRUGGEN groot schip als de Rotterdam meer dan eens problemen oproept. „Jaren geleden" verklaart hij, „zijn we met een eenvoudige klom pendans begonnen. Dit nummer sloeg enorm in bij de passagiers, ndersteuning van deze visie gemaakt. Waar alles op neerkomt, vooral bij de Amerikaanse. Succes- oAi j_ i het beoefenen van een stuk vrije- sievelijk hebben we een steeds ontspanning weer wisselend repertoire opge bouwd, met zangers, goochelaars en beatgroepen, terwijl er ook wel eens een Weense, een Franse, of steeds weer iets een Russische revue aan de orde aangevoerd. „Als je de gelegenheid hebt je met landrotten te onderhou- tijdsbesteding, den, hoor en zie je steeds:~l- 1-:-" anders". iets biedt en vermaak geeft, en dat pre cies dezelfde kenmerken draagt als Het mag allemaal waar zijn, als op wal" alle andere scheepvaartmaaschap- pijen heeft de Holland-Ameri- ka-Lijn een zekere stand op te hou den. En bij die stand hoort de ge woonte de passagiers in de denk- van te maken", zegt de 38-jarige komt. Op hebben nog boek staat e ut t/aaoagicia ui uc UCIIIV- c kring te laten dat zij er niet voor de ëebied van het schilderen van meester is op het ringen wordt klaargestoomd, wat hels karwei De Holland-Amerika Lijn, die décors. „Met alleen maar werken, stemmen zitten er biertje drinken en slapen, kom den tussen". je er niet op een schip, zeker niet, als dit een lange reis maakt. Straks voor haar passagiersschepen veel verseren met "personeel";" slechts gaan we weer v00r een maand of beroepsartiesten engageert, acht de weinigen zijn in staat een gesprek zes .weg- Cruises in het Caribif"^- hpm^nmccRm» op te breken, als dit om deze of febie.d< daarna een wereldreis van gene reden niet bevalt. De HAL en tacbtl£ dagen." bemanning zijn. Tenslotte is het zo dat een zeereis psychologisch op de tenen werkt. Niet iedereen is ge diend van lang en breedvoerig con- mèt de HAL de internationale con currentie huldigen bovendien het standpunt dat de haan van de OIOUUJJUIH uoi uc Iictdll van ae -r, r>--r cc i klant onder alle omstandigheden 55 jaar, brengt als com konine kraait pomst, arrangeur en muzikaal lei- Gezellig Met adjunct-chef-hofmeester Ja cob Vroom zit je in de hut van kapelmeester Rel Rijf, die op de Rotterdam over een eigen kwartet beschikt: piano, bas, viool en hobo. En opeens merk je dat de beman ningsleden het aan boord net zo ge zellig kunnen hebben als de passa giers. Ze kunnen de laatsten zelfs nog iets onvergetelijks meegeven in de vorm van een onvolprezen der naar voren programma. Cdstuums en requisie- ten bij elkaar een grote vracht wagen vol worden door de maat schappij betaald. Alle leden van het vaak uitgebreide gezelschap arrangeur en muzikaal lei- krijgen voor elke repetitie of Leider uitvoering een tegemoetkoming in VOOR WINTER ÈN ZOMER TEGEN VORST EN ROEST! >hi voor permanente bescherming van het koelsysteem naar een Esso dealer. Hij vertelt u hoe belangrijk dit nieuws is voor tfw auto I Kritiek (2) De heer De Meer zette de zaak wel tte grondig op zijn kop. Hij geeft de G( redacteur al haast de schuld door er| diens uitvoerige informatie inzake de afzetting van ds. v. d. Ziel. Mag, moet maandenlang gedelibereer, dit vonnis 'ou publiek wordt? Want heel deze gang voivan zaken met de predikant is een bbe bespotting voor de Kerk. De heer De efMeer voegt de redactie toe: de mantel der liefde beter hanteren. Maar Pau- lus, dacht ik, spreekt ook van oprecht handelen in de liefde. Rotterdam S. van Wouwe ktc Kritiek (3 Als de heer De M. over de mantel —3. der liefde spreekt, dan moet hij toch i wel allereerst bij de kerkeraad in 2 Groningen wezen. Wie een ander ote jverigens met die mantel kleden wil moet hemzelf zeker aanhebben. Maar jo i hoe kan men dan schrijven zoals hier gedaan werd? De redactie zal m.i. )on zeker het vele goede uit de kerken 1 publiceren, maar heeft evenzeer de :1e aak fouten en misstanden, zo nodig 2 uitvoerig, te registreren. Opdat de 1 lezers mogen verstaan dat ze nog lang niet daar zijn, waar ze behoren m.a.w. dat er nog zo bijzonder veel ontbreekt an ons christendom, iliedrecht J. C. Lanser Pensioenwet onbegrijpelijk voorkomt, vindt u het onaanvaardbaar iat ambtenaren in sommige opzichten iets gunstiger positie hebben dan f werknemers in het bedrijfsleven? Op liggen de salarissen vaak ge- of zelfs voor de ambtenaar wat set betekenen. Deze ontbreken te kaj male bij de overheid. Den Haag T. van Dam „Op elke reis probeer je nieuw de vorm van een zakcentje, voor het kopen van een paar pils jes kan worden gebruikt. Beroeps De amateur-show van de Rotter dam, die tijdens een bijna drie maanden durende wereldreis ten minste vier keer van inhoud wis selt dit om de passagiers in span ning te houden is al op het Nederlandse televisiescherm ge weest. En één beatgroep, de zoge naamde Jaywalkers, is zelfs het be roepspad opgegaan, en viert met haar op zee ingestudeerde num mers leuke triomfen op de wal. „We hebben eens een liftboy ge had", aldus Jacob Vroom, „die onder de naam Ronaldi alle moge lijke goocheltrucs bracht. Ook hij is beroeps geworden, en naar ik amateuren. Je schaaft bij, je geeft den vergeten. Ze hebben een be- zangles, als dat moet, je arrangeert langrijk aandeel in de show, omdat b<|paalde nummers, of je schrijft ze het hele schmink- en pruiken totaal nieuwe composities. De werk voor hun rekening nemen." aanmelding geschiedt op basis van Het is bijna avond, als je je weer brengen, staan auditie klaar'" Sommelier Harry Kreetz treedt de aan de einder meteen met een machtige gloed neigt de zon ter kimme. Het tegenlicht maakt van der dobberende visser- In zijn wijnrood uniformjasje de schepen gitzwarte Andreaskruizen. behoefte aan is. Als factotum is hij Het Kanaal. Morgen Southampton tevens belast met het onderlinge en Le Havre. Overmorgen, na acht verkeer en contact, wat op een dagen varen, de thuishaven. De Swinging Nightingales, een bijna internationaal num mer, dat door drie stewards in de bemanningsshow werd ge bracht. Als er belangrijke politieke stap pen moeten worden genomen, wordt de bevolking van de Sowjet- unie er altijd op de een of andere wijze op voorbereid. Vandaar, dat politieke waarnemers tot voor kort geen reden zagen om aan te nemen, dat er een definitieve breuk tussen Moskou en Peking moest worden verwacht. Hierin is in de afgelopen week verandering gekomen. Voor het eerst sinds de val van Chroesjtsjef zijn de Russen nl. weer op de hoog te gesteld van enige van de meest beledigende Chinese beschuldigin gen aan het adres van de regering te Moskou. De Chinezen worden er van beschuldigd, een gezamenlijke actie met de Sow jetunie in de strijd tegen het imperialisme en de Amerikaanse agressie in Vietnam, te verwerpen. De Chinezen blijven aldus de Prawda, het Russische partij-or gaan de noodzaak onderstrepen van „politieke en organisatorische verdeeldheid tussen de Chinese par- tijd en de andere communistische partijen". Deze publikatie van de Prawda ziet men nu als het begin van een voorbereidingsoffensief, dat moet culmineren in de oprichting van een organisatie van communistische partijen zonder China. Een defini tief besluit zou op het 23ste partij congres worden genomen, dat in maart zal worden gehouden. De Prawda vermeldde ook het Chinese verzet tegen de nieuwe Tijdens haar bezoek aan de Ver. Staten werd prinses Margaret van Engeland met haar echtgenoot (Lord Snowdon) ook door president Johnson ontvangen. Russische regeringspolitiek met be trekking tot de vergroting van het privé-aandeel van de boeren in hun produktie. De Chinezen zo schreef het blad, veroordelen ook de industriële hervormingen, die Voorts maakt de Prawda melding van de Chinese opvatting, dat er tussen de Russische en Chinese par tijen niets is, dat hen verenigt, maar alles wat ze verdeeld houdt. Eenheid is volgens de Chinezen september werden ingeluid, als een onmogelijk, omdat de twee partijen terugkeer naar de kapitalistische posities innemen, die lijnrecht te- maatschappijvorm. genover elkaar staan. China VERTEGENWOORDIGERS van het communistische regiem te Peking zullen dit jaar nog niet de zetel van China in de Verenigde Naties bezetten. De Ver. Staten slaagden er op nieuw in, voldoende steun te vin den voor hun opvatting, dat een enkelvoudige meerderheid niet voldoende zou zijn voor toelating van Peking. We weten niet, hoe volgend jaar om deze tijd de situatie in de we reld zal zijn. Mocht zij niet be langrijk zijn veranderd, dan moet worden aangenomen, dat toelating van de communisten dan onvermij delijk zal zijn. De meerderheid voor het Ameri kaanse voorstel bedroeg slechts zeven stemmen. Er waren elf ont houdingen. De mogelijkheid om de Amerikaanse barrière te doorbre ken is dus reëel. Bovendien werd een gelijk aantal stemmen (4747) uitgebracht voor en tegen toelating van Peking. Er waren 20 onthoudingen. Als Indo nesië nog lid van de VN zijn zijn geweest, zou er al een meerderheid voor toelating zijn geweest. Dit zijn belangrijke feiten, waar mee de Amerikanen als het goed is nu reeds rekening dienen te houden Maandag a.s. hoopt generaal Charles de Gaulle 75 jaar te wor den. De meeste mensen, die deze Dezer dagen werd te Parijs offi cieel bekend gemaakt, dat Frank- WJÊ^ÊË rijk zo zoetjes aan de tijd gekomen leeftijd bereiken, hebben al vele ja- acht voor een bijeenkomst van de ren kalm aan gedaan. De Franse ministers van buitenlandse zaken president echter werkt nog even van de EEG-landen. hard als -zo niet harder dan zijn veel jongere ministers. Wat dat be treft lijkt hij wel wat op de vroege re Westduitse kanselier, dr. Konrad inderdaad het geval is. Want totdus- Adenauer. ver heeft Frankrijk slechts ge- schrijven van een portret van de band van de EEG-ministerraad. generaal, die als president zulk een grote invloed heeft gehad op de gang van zaken in zijn eigen land. Wel is er reden om zich af te vra gen, wat er met of zonder de mede- En zelfs al mocht de Franse rege ring thans bereid zijn, aan de EEG-Conferentietafel plaats te ne men, dan zijn de moeilijkheden Duitser vraagt vrijlating van nazi-gevangenen DETMOLD (W. Duitsland) Op de vier voormalige bezettende mogendhe den in West-Duitsland is gisteren een beroep gedaan, de bestrijding van Westduitse oorlogsmisdadigers die in andere landen gevangen zitten te be werkstelligen. Erich Reichmann, ere voorzitter van de Duitse vereniging van repatrianten, krijgsgevangenen en vermisten, verzocht ook de Duitse na zi-leiders die in Spandau gevangen zit ten vrij te laten. Hij zei dat in Neder land nog vier, in Italië een en in het Sowjet-blok een onbekend aantal oorlogsmisdadigers nog in de gevange- werking van de Franse leider in de e?.I?t n0« niet opeejMt. Want Frank - rijk wenst verzwakking van de be voegdheden van de Europese com missie en handhaving van het ne men van unanieme beslissingen in de ministerraad na 1 januari a.s. Is er dan ook reden om de Fran se president geluk te wensen met zijn komende verjaardag, aanlei ding om de (Europese) vlag uit te steken is er niet. Overste Oentoeng, de leider van de mislukte staatsgreep in Indonesië, is de laatste tijd danig „aan de tand gevoeld". Men wil bijzonder heden weten over zijn medeplich tigen. De vooruitzichten op hereniging weg naar een ingrijpende verande- van de Italiaanse socialistische par- ring in het Italiaanse politieke le- tijen lijken thans gunstiger dan ze ven. Er is de laatste jaren echter al ooit geweest zijn. Twintig jaar gele- het een en ander veranderd. De den ontstond er een breuk tussen Nenni-socialisten nemen al enkele wat later de (linkse) Nenni en de jaren deel aan het regeringsbeleid. Saragat-socialisten De Saragat-socialisten deden dat al werden genoemd. De verbetering in de relaties bleek op het congres van de Nen ni-socialisten. Partijsecretaris De eerder, maar zij waren nooit zo enthousiast. Intussen is Nenni vice- premier geworden en werd Sara- gat gekozen als president van Ita- Martino kreeg grote bijval, toen hij lië. zei dat men het in beide partijen Hereniging van de socialistische volkomen eens is over de uiteinde- groepen in een partij zou de moge lijke-doelstellingen van een herenig- lijkheid scheppen, de machtige Ita- de socialistische partij. Verschil liaanse communistische partij de van opvatting bestaat nog slechts wind uit de zeilen te nemen. Ook is over de methoden en over het ogen- er evenwel reden om aan te nemen, bbk van toenadering. Volgens De Martino niging de eerste stap zijn op de dat de grootste partij (die van de de here- Chr. democraten) een veer zou moe ten laten. SCHIPHOL De landing op|van 1000 gulden betalen, maar de de Westeinder Plas met ziin één-' Haar,emse substituut-officier van justi- ae wesieinaer rias met zijn een tje mr 3 wiarda. stemde na lang motong watersportvliegtuigj e is: wikken en wegen tot dat schikkingsbe de Amerikaanse chirurg James drag. Gaston op een bekeuring van«250Gaston Ml( blcef ,aconiek onder betaalde contant de boete en keerde naar Schiphol terug om voorbereidin gen te treffen voor het laatste traject van zijn solomonstervlucht uit Ameri ka naar Zuid-Engeland. I Polietierechter Jack May te Danville (V.S.) heeft een nieuwe straf ingesteld voor jeugdige verkeerszondaars. Zij moeten hun eigen in me- moriam schrijven. Eerder heeft hij jeugdige ver- keersovertreders ook wel eens opgedragen naar het lijkenhuis te gaan en een opstel te schrijven over mensen die slachtoffer zijn geworden van ver keersongelukken. I Als een kapelaan in Ne derland zich door een „miss" laat kyssen waar om dan een bisschop niet?, dacht St. Nicolaas toen hij vanmiddag bij zijn intocht te Amster dam zich liet omhelzen door de zo juist gekozen Miss Canada 1966, de charmante Diane Landry (twintig lentes). I De Algemene Neder landse Agrarische Be- drijfsbond (ANAB) over weegt een girorekening te openen voor al zijn le den. De bij het NVV aangesloten organisatie begint in IJsselmonde bin nenkort met een proef. Invoering van dit sys teem betekent een enor me verlichting in ver band met de contribu tie-inning. I Terwijl op Sardinië de temperatuur zich gister morgen in de omgeving van het vriespunt bevond en er een ijskoude winter storm stond, was het op Sardinië verrukkelijk weer. De temperatuur be- Ongeldig brevet Even zag het er naar uit, dat de chirurg zijn reis toch niet kon voortzet ten omdat gebleken is, dat zijn brevet niet geldig was. Maar met de hulp van de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst (FAA) te Brussel werd alles geregeld: zijn brevet werd geldig verklaard. Vandaag is dokter Gaston dan ver trokken naar Torquey, waar hij een jaar zal gaan werken in een zieken- reikte 26 graden en veel huis. Volgend jaar keert het gezin hl<*><*'- daar reeds ge- zee. De twee eilanden lig- ^"veerd) naar Amerika terug. „Ik gen 400 kilometer van denk dat ik dan maar met een passa- elkaar. gierstoestel ga", zei hij tenslotte. Amerikaans schip neemt Nederlandse koksmaat op NEW YORK Een Amerikaans mi litair transportschip heeft gistermor gen 1.600 mijl ten oosten van New York de gewonde Nederlandse koks maat Matthijs Stuivenberg van het Ne derlandse vrachtschip Ittersum overge nomen. De koksmaat, die een hersen schudding heeft, zal maandag in Brooklyn aankomen waar hij zal wor den verpleegd. Zijn toestand is goed. Chinezen gereed voor oorlog PEKING China is gereed voor een oorlog met de Verenigde Staten, zei gisteren vice-voorzitter van het Chinese parlement, Kuo Mo-Djo. Hij sprak op een bijeenkomst waar geprotesteerd werd tegen de normalise ring van de diplomatieke betrekkin- gen tussen Japan en Formosa. Kuo meent dat Amerika hier de hand in heeft. Wanneer de Amerikanen de moed hebben ons aan te vallen, dan zullen wij samen met onze bondgeno- SAIGON Amerikaanse troe pen, zwaar gehavend in bloedige gevechten bij Plei Me, hebben gisteren zeer behoedzaam in de ruige westelijke hooglanden van Zuid-Vietnam de achtervolging ingezet. Hun tegenstanders, ster ke eenheden van de Vietcong, hebben zich teruggetrokken. De gevechten van afgelopen dagen hebben aan minstens 1.200 Vietcong- strijders het leven gekost. De Ameri kaanse verliezen zijn om veiligheidsred nen niet bekendgemaakt. Vast staat, dat sommige eenheden zwaar geleden hebben. Geen verrassing In Moskou heeft de Amerikaanse se nator Mansfield een gesprek gehad met premier Kosygin over de toestand in Vietnam. Het onderhoud leverde geen verrassingen op. Het was wel M^.Za«ni'aenwS"'e,'essant' aldus senator Mansfield Waarnemers zien in het feit, dat Kosygin zoveel tijd voor de Amerikanen had uitgetrokken, een aanwijzing dat het Kremlin ondanks de scherpe aanvallen op de Amerikaan se politiek in Vietnam graag de weg naar Washington openhoudt

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5