Weekagenda Toch Herv. kerk in Zuid-West Professor Heering over „Wegen naar vrede' Mej. G. W. Kantebeen (59) bij YVSL „verzilverd w. Op soek naar een acteur die zich verstopt NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 NOVEMBER 1%5 LEIDEN Wie de oplossing van alle vredesvraagstukken meent te ken. nen, is een illusionist. Ook het radicale pacifisme, dat aanvankelijk we móest beginnen met het losslaan van christendom en humaniteit uit iedere oorlogsbereidheid, moest zich op den duur wel rekenschap geven van de praktisch-politieke mogelijkheden en consequenties. Dat gebeurde in de laatste decennia, waarin de militaire vernietigingsmiddelen een perfectie hadden bereikt die ook de meest berekenende cynicus dwong tot herzie ning van zyn standpunten en tot begrip voor het pacifisme. gemeenteraad zitting Bouw- uur: spreekuur Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Boeing - Boeing". Oude Vest 13, 8 uur: C.J.V. De Valk, nerrybaL Rapenburg 10: sociëteitsavond 't Roefje Hal Bevrijdingskerk, 10 uur yoorm uur nam.: bazaar speeltuinver. Zuid- West. Boshuis, Hoflaan 7476. 35 uur: re ceptie 35-jarige C.J.V. „Jong Leiden". Hooglandse Kerkgracht 44, 8 uur Nightclub Herv. jongerensociëteit. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met „De vervolging jn en de moord op Marat". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: piano recital Jacq. Klein. Scheveningen: Kurzaai, 8 uur: jazz concert. Zondag Rapenburg 10: sociëteitsavond De Spil Museum Volkenkunde, 3 uur: film over Siam, inliding dr. A. C. van der Maandag De Doelen, 8 uur: jaarvergadering foto amateurs. ie zaal Gehoorzaal, 2.30 uur: afd. >idtn Ned. Ver. Huisvrouwen, indruk - i Rusland. Breestraat 85. 8 uur: mr. W. J. Geertse- >r afd. Leiden jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie. Stadhuis, 2 en 7.30 uur: gemeenteraad (begroting). Zomerzorg, 8 uur: forumavond scheids- Dinsdag Gehoorzaal, 8 uur: Residentie-Orkest, net bariton. Stadhuis, 2 en 7.30 uu begroting). Stadhuis, 7 tot 8 uur onds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 !hr. Emigratiecentrale. Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: filmclub O., Jan Blokker over „Nieuwe ba- is voor de Ned. filmtraditie". Haag: Dierentuin, 7.30 uur: laagse Leken-opera. Maag: Diligentia, 8.15 uur: re- ital altmezzo Rosemarie le Gras-Pier- H a a g: Goede-Vrijdagkerk, 8 u.: ubileumconcert t.g.v. 40-jarig bestaan leref. zangver. Asaf o.l.v. Jan van der /aart. Woensdag Kaasmarkt 1, 8 uur: Geref. Schoolver. «iden, installatie E. Sleeboom jr. als oofd Zuiderparkschool. Stationsweg 35a, 8 uur: afd. Leiden led. Genealog. Ver., contactavond. Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O.-le er het Amazonegebied, door N. F. albertsma. Binnenstad: 11.30 uur: intocht van interklaas. Museum Volkenkunde. 3.30 uur: film De Mekong, levensader van Azië" (kin- beneden 12 jaar onder geleide), nsburg: Gebouw Flora. 3 uur: pening bloemenvaktentoonstelling. n Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 Ned. Comedie met „Kleine Alice", heveningen: Kurzaai, 8.15 uur: esidentie-Orkest, met bariton. Steenschuur 6. 8 uur: vergadering eidsche Vereeniging van Postzegelver unelaars. Donderdag Schelpenkade 6, 8uur: afd. Leiden Kon. ed. Natuurhist. Ver., mr. R. de Bruijn n excursie naar Noorwegen. Gehoorzaal. 8 uur: K. en O.-concert. Stadhuis. 2 en 7.30 uur: gemeenteraad legroting). n Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „Er is een oord gepleegd". ïveningen: Kurzaai, 8.15 uur: unstmaandorkest. Vrüdag Stadhuis, 2 en 7.30 legroting). Kanaalweg 160, 12 llarissen Van Wijk. Aula school Kagerstraat 7, 8 uur: cul- jrele avond H.B.S.-vereniging Ende Dis- preert Niet. Gehoorzaal, 7.30 uur: uitvoering ballet- hooi Leiderdorp. Boshuis, achter Hoflaan 74. 7 tot 8.30 ruilbeurs voor verzamelaars. •enburg 10, 7.30 uur ticncrsoc. 't er, voorbereiding voor 3 december Kleine Gehoorzaal. 8 uur: afd. Leiden ed. Heis-ver.. films over Joegoslavië. Antonius-clubhuis. 8 uur: feestavond irsoneelsver. Kamsteeg. lr* n Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „Cactus- n Ha Dit zei gisteravond prof. dr. H. J. Heering op een bijeenkomst in de Re monstrantse kerk, belegd door de Leidse Commissie voor internationale samenwerking. In zijn toespraak over „Wegen naar vrede" noemde hij vier mogelijkheden om tot vrede te komen. In de eerste plaats die van het ..terreur-evenwicht", waarbij beide (of alle) betrokken mo gendheden de macro-wapenen niet kunnen gebruiken, maar ook niet kun nen missen. Dat evenwicht is echter zeer dubieus; deskundigen erkennen dat reeds het bezit van wapenen ge vaarlijk is. Een andere weg is die van het we- reldfederalisme en de wereldregering Hier bestaat het gevaar dat de volg orde wordt omgedraaid: macht kan wel een regering vormen, maar regering zonder machtsmiddelen hangt in de lucht. Ghandi en Luther King hebben een derde weg gewezen: die van het ge weldloos verzet. Als echter een zekere mate van „aanspreekbaarheid" van de Ook Leiden in greep van de ijzel LEIDEN Ook in Leiden was het verkeer vanmorgen volkomen ontwricht door de ijzel. Sinds 5 uur vanochtend is de Gem. Reinigingsdienst met 5 wagens pekel en zand aan het strooien geweest om 9 uur was men toch nog niet dat de routes van de stadsbussen al volledig waren bestrooid. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Dirk Jan. z v G K Swartsenburg en J Vreeling, Ja cob Matthijs, z v J Parlevliet en A Mos, Edwin, z v J H Hagemeijer en J M van Drongelen. Marjan, d v B van Veen en W C Keus, Laura, d v E Harrison en J Parlevliet, Johanna C-lazina, d v JC Gaijkema er. A van Dijk, Herman, z v L Romeijn en H Vermaat, Arjan Gerard, z v A van den Oever en G M H Oosthoek. Mat thijs. z v A Janssen en M T F Vis ser. Raymond, z v J P Boelee en Y Dado, Johanna Wilhelmina. d v M J Delfos en J Siebert, Brenda Gerarda Cornelia, d v H A N Kondngs en C M C Pot. Overleden: J R Affourbit, 85j, man; C G Hanselaar, 86 j, wed van A P Spek; J Sin/teur. 46 j, man: M Schijff, 80 j, wed van G Spaargaren. Opbrengst bazaar Molenwijk: f 4880 vijand ontbreekt, leidt deze weerbaar heid niet tot vrede. De laatste mogelijkheid is die van de gelovige, vindingrijke onderneming, die uitwegen ontdekt en bezig is in concrete situaties. Goede informatie en goede geestelijke voorbereiding zijn daarvoor onontbeerlijk. Hier mag en moet de Kerk vooropgaan, met raad én daad, in haar eenheid iets zichtbaar makend van de ene mensheid waartoe wij behoren. Zo'n stad is Leiden LEIDEN In opdracht van d< Vereniging voor Vreemdelingenver keer te Leiden schreef de journalist B. A. van Mourik een aantrekkelijk en handzaam hoekje, getiteld „Zo'n stad is Leiden". Mr. F. E. de Wilde nam de talrijke foto-illustraties voor zijn rekening en verder bevat het van een gedeeltelijk blauwe omslag voorziene boekje een plattegrond van de Leidse binnenstad. Het boekje is bijzonder vlot ge schreven. Het zal ongetwijfeld bij menige vluchtige belangstellende een royale interesse voor Leiden wekken. In „Zo'n stad is Leiden wordt onder meer aandacht geschon ken aan talrijke grote en kleine mo numenten, bezienswaardigheden en mooie stadsgezichten. Op camera-jacht DEN HAAG Zes weken nadat hij voorwaardelijk in vrijheid was gesteld na inbraak in de fotografische afdeling van net vliegkamp Valkenburg, pleegden een 20-jarige fotograaf en diens collega, een zi-jarige, beiden zonder vaste woon- of verblijfplaats, opnieuw inbraak in het zelfde gebouw, waar zij zeven fototoe stellen ouiten maakten. Na verkoop van een toestel werden zij opgespoord. Dt fotograten bleken in de gevangenis met elkaar kennis te hebben gemaakt. Naar zij mededeelden, hadden 'zij na hun invrijheidstelling in de maatscnap- pij geen werk kunnen krijgen. De Officier van justitie eiste IV2 jaar] gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering, voor wat de jongste betreft. Alvorens te eisen de andere zaak besloot de rechtbank beide zaken een nader rapport te doen uitbrengen. Ambtsaanvaarding prof. mr. Koopmans LEIDEN Prof. mr. T. Koopmans heeft gistermiddag het hoogleraarsambt ii Leiden aanvaard met een rede over „Con tractueel stippelwerk". De hoogleraar do ceert de inleiding tot de rechtsweten- In ons overeenkomstenrecht valt drietal ontwikkelingslijnen waar te de verschuiving van bedingen reglementen; de klemtoon in de wetgeving plaaitst zich van de overeenkomst de achterliggende maatschappelijke realiteiten; het contract doet in afnemende dienst als verklaring van privaatrech telijke verschijnselen In het licht van deze ontwikkelingen meent de hoogleraar dat wij niet alleen de rol van de partijwil. maar ook die var de rechtshandeling zelf in ons contrac- •tenrecht hebben overschat. Wij dienen de contractuele rechtsbetrekking niet te veel geïsoleerd te bezien, zij is „ingebed" in reglementeringen, feitelijke situaties, een maatschappelijk context in reeksen van gelijkgerichte verhoudingen. Deze beschouwingswijze heeft ook belang aor de praktijk van de rechtsvinding. Mr. Koopmans werd in 1929 geboren 1 studeerde te Amsterdam. Van 1957— 1962 maakte hy deel uit van de afd wet geving van liet ministerie van justitie. In 1962 werd hij benoemd tot juridisch ad viseur bij het secretariaat van de raden der Europese gemeenschappen. Bazaar Koningskerk bracht op: f 3039,58 bijeenkomst in de sociëteit van de Vereniging van Vrouwelijke Stu denten in Leiden is mej. G. W. Kan tebeen (59) gehuldigd wegens haar 25-jarig jubileum in dte huishoude lijke dienst van VVSL, waarvan zij al geruime tijd hoofd is. Dat leden en oudleden van de VVSL bijzonder op mej. Kantebeen en haar D-,nn oiuin dienstverlening gesteld zijn (geweest), Bedragen van 100 f 2.000, I 0]eek uit de lof die haar werd toege- af te lossen in maximaal twee 'waaid. I Tal van geschenken zullen haar jaar; per week. maand of uit zilveren jubileum herinneren, zoals LEIDEN Tijdens een gezellige werkzaam, heeft zij heel wat bekende personen meegemaakt, onder anderen leden van de koninklijke familie. Een onderbreking van een drietal jaren in haar loopbaan is er oorzaak van dat haar jubileum eerst nu een feit is ge worden. PERSOONLIJKE LENINEEN antieke zilveren schaal met inscrip tie. die haar werd aangeboden door de praeses van de huiscommissie, mej. A. E. N. Hacquebard. Eerste-tot-en-met- vijlde-jaars boden haar een iadio met platenspeler aan. Ook de Ned. ver. van Huisvrouwen, vertegenwoordigd door de dames L A. M Schophuizen-Blekkink en A. C. Kriest- de Haan, bood haar gelukwensen aan. G_ Van de verniging kreeg de jubilaresse F M F F N T F I II K P de onderscheiding voor 25-jarige huis- L L L 1 L L ,J n L aoudlijke dienst. Het gezelscnap heeft tijdens de thee .alrijke herinneringen opgehaald, waar- oij die van mej. Kantebeen het talrijkst waren. Sinds 1937 in het huidige VVSL- Sebouw toen nog een ploerterij voor neisjesstudenten in de huishouding kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede- 1 ren. worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertronwelijke be handeling. DIENST >0011 K1S0EHEER El KREDIETWEZEN SUDHUIS, LEIDEN, POSIBUS 160. (EL MO gemeenteraad huldiging Ju- Zaterdag Kantine Roomburg, ingang eind Asser- raat 8 uur: Jazz-sociëteit. combo The Itics. Oude Vest 13, 8 uur: C.J.V. De Valk. >e puntjes op de i". Antonius-clubhuis. 2 uur: Sinterklaas- iddag voor kinderen van leden perso- «lsvereniging Kamsteeg. Maranathakerk. L. Morsweg. 8 uur: jeugdraad, film „Liefde als je zes- toneelavond D.OB. Are- bent". Den Burcht, 8 D.O.S. )en Haag: Diligentia. 2.15 met „Dag ezels". Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 Haagsche Comedie met „Glazen Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Zoekt u moderne oi Klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten. Nieuwe Komedie met Romulus de Gro te". Scheveningen: Kurzaai, 8.15 gataconcrt Residentie-Orkest, met fluit- Doktersdienst Dokter Wydicks. Witte Singel 17. tel. 30177: dokter Jansen. Rijnsburgerweg 298 tel.53024; dokter Van Alphen. Noord- eindsplein 2a. tel. 22268: dokter Meel, Thorbeckestraat 5. tel. 22522: dokter Schaefer, Rijnsburgerweg 11. tel. 50481; bij geen gehoor, dokterstelefoon 22222. Apotheken Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Zat. 20 nov. van 8 tot 12 uur voorm. ook open apotheek Kok. Rapen burg 9. tel. 24807. De zaterdag-, zondag- en avonddienst van de apotheek Leiderdorp wordt v genomen door apotheek Tot Hulp der Mensheid. De apotheken Oegstgeest en Voorscho ten zijn geopend. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Op be vel van Zhernikov (18 jaar). Lido (2 en 8 uur): My fair lady (alle leeftijden). Luxor (2.30 en 8 uur): Zorba, de Griek (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Jong immoreel (18 jaar). Studio (2.30 en 8 uur): La peau douce (18 jaar) met als voorprogramma: Een zondag op het eiland van de Grande Jatte. Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Geheim sgente in Gibraltar (14 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling werk 'eren van de Ned kring van Tekenaars (van 13 ïov.13 december). Boerhaavezaal: schilderijen van Turk, van 13 tot 22 nov., 2 tot 6 uur, ook zon dag. De Ruif, Janvossensteeg 59; aquarellen en tekeningen van Mies Deinum (hele maand november, dagelijks open van 10- 20 uur. zat en zondag alleen van 20—24 Rapenburg 10: tentoonstelling van te keningen van Frans Pieck (tot en met /I nov., van maandag tot en met vrij dag van 1012 en 24 uur). WASSENAAR: kunstzaal Heuff, Hof laan 7: eretentoonstelling werken Betsy Westendorp-Osieck (tot en met 2 dec., dag. van 10-17 u„ bovendien vrijdag avond van 8-10 uur, zondag niet). (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. Naar wij vernemen, zijn de bevoegde instanties van de Her vormde Gemeente en de Geref. Kerk tot de conclusie gekomen dat aan eigen Hervormde kerkbouw in Zuid-West de voorkeur moet worden gegeven boven een blijvend gemeenschappelijk gebruik van de Geref. Bevrijdingskerk Er zal nu een Hervormde kerk worden gebouwd aan de vijver tussen Brahms- laan en Beethovenlaan, welk terrein al geruime tijd geleden voor dit doel werd gereserveerd. Al van de opening van de Bevrijdingskerk af wordt deze zowel door Geref. als Hervormden gebruikt. Tussen beide Kerken is in dit stadsdeel een harte lijke samenwerking gegroeid, die men meende ook tot uitdrukking te kunnen brengen in een permanent samen-gebruik van de kerk. De Herv. Gemeente zou dan volstaan met een wijkcentrum op het terrein aan de Brahmslaan. Nu alle facetten van deze zaak konden worden bezien, concludeerde men toch tot de bouw van een Herv. kerk met wijkcentrum, met behoud van de samenwerking die tussen Herv. en Geref. in Zuid-West is gegroeid. Knokpartij in een Leids cafetaria DEN HAAG In de late avond van 2 april werd in een cafetaria aan de Bree straat te Leiden een ware verwoesting aangericht. Schade f 10.000. Vier jongelieden, die al eerder moei lijkheden hadden veroorzaakt in die zaak, drongen de' salon binnen; sloegen tafels en spiegels kort en klein. Een gast nam ijlings de vluoht. De eigenaar van het bedrijf werd mishandeld. In verband hiermee hebben betrokke nen zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad, doch de zaak tegen een 19-jarige schilder werd aangehouden voor een rapport. De drank bleek in het leven van deze jongeman een kwade rol te spelen. Hij was eerder veroordeeld wegens joy-riding. De officier van justitie vond het het beste verdachte in een jeugdgevangenis te plaatsen, doch de directeur van de ge vangenis wees verdachte af vanwege diens verkeerde invloeden. Daarom vorderde de officier nu een jaar gevangenisstraf. waarvan twee maanden voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. Uitspraak op 2 december. Benoemingen voor Leidse universiteit LEIDEN Aan de universl noemd: L. J. Dooren. arts. wel hoofdambtenaar In tijdelijke Kindergeneeskunde, de Neuro-anatomh tie: dr. A. de Groo.t wetenschappelijk amb tenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de Bibliotheek, in vaste dienst; drs. W. J. van der Hart. tot wetenschappelijk ambtenaar ln tijdelijke dienst bij de Theoretische Or ganische Chemie; drs. A. H. Huizing tot rhappelijk ambtenaar in tijde'.nke lijk medewerker in tijdelijke diei bU i Lugt. „delijke bij de Theoretische Organische Che- - N. Mukherjee tot wetenschap- in tijdelijke dienst Radiopathologie en ■- Nijhoff tot tijdelijke •nr. T. J. polljk hoofdambtena; bij het Instituut vo. Stralenbescherming; drs. wetenschappelijk medewerker li Organische Ch< Rechtsgeleerdheid. wederom in deze De dertien jubilarissen van de Grofsmederij met geheel linlks de directeur. Dertien jubilarissen bij Grofsmederij LEIDEN Tydcns een sfeervolle jubileumbijeenkomst in het Antonius- clubhuis zyn gisteravond dertien jubi larissen van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij gehuldigd. Drie jubilaris- ontvingen een koninklijke onder scheiding. De heer J. Padist, die reeds vijftig jaar bij het bedryf werkzaam is, ontving uit handen van burgemeester G. C. van der Willigen de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De bronzen eremedaille dezelfde orde ontvingen de heren M. G. van Polanen en E. A. T. Vogelen zang die beiden veertig jaar by de „Grof' werkzaam zijn. Vijfentwintig jaar in dienst waren de heren J. Warland, W. P. Doove, F. Rom- bout, H. E. Schreuder, C. Pauw, J. L. Ouwerkerk, J. Brugman, N. Taverne, G. Steenbergen, ir. J. van de Hoek en F. G. Strater. De jubilarissen werden allereerst toegesproken door de direc- van de K.N.G., ir M. C. de Jong. Daarna volgden toespraken van de heren J G. Wassink (jubileumfonds), F. J Menzij (ondernemingsraad) en F. v d Berg (personeelsvereniging). De „feestvarkens" kregen allen een blauw herinneringsbord alsmede het ge bruikelijke geschenk onder couvert. Voorts werd hij overhandigd het ge- tuigsahrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met de bijbeho rende legpenning. Na de pauze werd het gezelschap geruime tijd aangenaam bezig gehouden door goochelaar-confé rencier Schoolenberg. Vestdijk laat zich niet gauw kennen LEIDEN Vestdijk-bewonderaars die de „duivelskunstenaar" graag eens van nabij hadden willen zien, hebben gisteravond hun kams gemist als ze niet in de Universiteitsbibliotheek zijn geweest. Ze hadden daar na melijk op een buitengewone vergadering van de Maatschappij der Neder- lamdsche letterkunde met dr. W. A. Ornée uit Zutphen als gids ..op zoek naar Simon Vestdijk" kunnen gaan. De vindplaats werd weliswaar niet bereikt, maar een stuk in de goede richting bracht dr. Ornée zijnvoor namelijk jeugdige „volgelingen" toch wel. De toehoorders waren van tevoren gewaanschuwd: „Het zoekspel zal vrij lang duren, temeer daar de gezochte zioh voortreffelijk weet te verstop pen", zo begon dr. Ornée zijn speur tocht. VOORSCHOTEN Begin met PTT-besteller H. van den Hoorn (54) over sigarenbandjes te pra ten en je behoeft zelf niets meer te zeggen of te vragen. Hij weet er dan ook wel wat van. Een niet- verzamelaar kan trouwens onmo gelijk vermoeden wat er alzo aan sigarenbandjes vast zit. In zijn woning Rijndijk 84 (telef. 31300) heeft de heer Van den Hoorn heel netjes en systematisch meer dan zeventienduizend sigaren bandjes in plakboeken en albums gelijmd. Nog is hij niet tevreden. De heer Van den Hoorn zal dat nooit zijn want steeds weer worden nieuwe series bandjes uitgegeven en het geeft de ware verzamelaar slechts een zeer beperkte voldoe ning als er weer een serie van 1000 of meer bandjes compleet is. En dat, terwijl de meeste siga- renrokers niet eens weten, dat alle bandjes een nummer dragen... Het zijn juist die nummers, die de verzamelaar inspireren vol te houden totdat een serie compleet is. A L jaren verzamel ik sigaren- "S1 handjes", vertelde de heer Van den Hoorn me, terwijl hij zijn bril opzette en een dikke sigaar opstak. „Lang voor de oorlog zat ik al een beetje te verzamelen, te porrelen, zal ik maar zeggen maar dat ging toen nog niet zo gedocu menteerd als tegenwoordig. Ik zal m'n boeken eens pakken, dan kunt u zien hoe ik dat bedoel Soms duurt het wel zes jaar voor dat je een serie compleet hebt. Neem nou de oude Willem II van Weinigen in Leiden en omgeving, ja waarschijnlijk zelfs wei nigen in ons land zullen u zoveel over sigarenbandjes kunnen vertellen als de heer H. van den Hoorn in Voorschoten. Hij heeft een verzameling van meer dan 17000 bandjes, die tezamen een periode van zeker dertig jaar bestrijken. nummers 1001 tot 1677. Daar heb afdeling Den Haag van De Ver- ik zeker wel zes jaar over ge- zamelaar (waarvan ik lid ben), daan. Zolang duurt dat wel. Mits leer je andere verzamelaars ken- je niet koopt maar echt alleen nen. Je weet wat ze te bieden heb- ruïlt en verzamelt, anders is er ben en als dat wat bijzonders is natuurlijk geen aardigheid aan. waarmee je een eigen serie com- Ik kan u de vlaggenserie la- pleet of completer kunt maken, ten zien en de bloemenserie. Op dan wacht je, totdat je er iets 't ogenblik heb ik er dus ruim 9°eds tegenover kunt stellen. 17000. Dat strekt zich zeker over karigs de straat heb ik nog nooit dertig jaar uit. En dan moet u een handje gevonden, dat de moei- niet denken, dat ik de grootste te waard was. verzamelaar ben in ons land. Via f\UDE verzamelingen, die de de vr eigen kinderjaren of van hun kinderen, daar zitten vaak aar dige bandjes tussen en dergelijke verzamelingen zijn dan ook altijd bij mij welkom. Heb ik er zelf niets aan, dan een ander. Ik zou graag willen, dat alle volwasse nen, die bandjes verzamelen re gelmatig de ruilbeurzen bezoe ken, zoals die in het Venduhuis in de Torenstraat in Den Haag, elke eerste woensdagavond van de maand. In Leiden is in de kan tine van Clos en Leembrugge ook altijd een goede ruibnogelijkheid" De heer Van den Hoorn stapte nog even met zevenmijlslaarzen door sigarenbandjesland. Zo ving ik nog iets op over commerciële zegels, die nooit om een sigaar hebben gezeten en die alleen voor de verzamelaar worden gedrukt. Voor een bepaald soort verzame laars dan want specialist Van den- Hoorn geeft zich daarmee niet af. Ten slotte benutte hij nog eens de gelegenheid om via mij de le zers te verzoeken hun vaak waar deloze verzamelingetjes naar de heer Van den Hoorn te sturen. Er is ook nog een ziekendienst die ervan kan profiteren. En niemand behoeft bang te zijn, dat hij of zij de zaak krijgt teruggestuurd wam het devies van de heer Van den Hoorn is: „Ik zeg nooit nee, maar altijd ja. Als ik ze zelf niet -nodig heb, is er altijd wel een ander, die er wat aan heeft". de ruilbeurzen zoals die van mensen opruimen, uit hun Hij ging uit van een interview met Vestdijk van Bibeb, waarin de schrij ver zegt dat hij in de eerste plaats al le ik-figuren uit zijn romans as. Het is een uitspraak waarmee men niet veel verder komt, omdat er meer dan 150 van die figuren zijn, die boven dien weinig overeenkomst uiter lijk zowel als innerlijk met elkaar vertonen. Ook het navorsen van autobiogra fische bijzonderheden, zoals bijvoor beeld Nel Gregoor in zijn overigens nuttige boekje Simon Vestdijk en Lahringen" gedaan heeft, levert niet veel resultaat op. Ter Brcidk De moeilijkheid by Vestdijk is dat hij zo afschuwelijk veel geschreven heeft. Het is bijna niet te doen al zijn romans te lezen. De vry grote groep speurders naar het fenomeen-Vest dijk, die overigens met de dag groter wordt, moet zich dan ook noodge dwongen beperken tot bepaalde ro mans,. zoals de Griekse of de histo rische. Iemand düe nc-g wel het hele oeuvre kon overzien was Menno ter Braak, wiens artikel „De duivelskunstenaar", geschreven in 1940. ook het belang rijkste is dat tot mi toe over Vestdijk geschreven is. Ter Braak karakteriseerde Vestdijk daarin als „aards, speels en ketters"; voor de essayisten die na hem kwa men werd die speelse ketter voorna melijk de moeilijk vindbare klassieke schrijversfiguur. Einde Het knappe van Vestdijk is vooral zyn acteurstalent, zyn vermogen de rol te spelen van zulke uiteenlopende figuren als El Greco, juffrouw Lot en zelfs het lichte meisje. Vestdijk is de volmaakte toneelspeler, die als zoda- rug niet meer te herkennen is. Op zoek naar het centrale the ma in alle boeken van Vestdijk, stootte dr. Ornée op diens obses sie voor het einde, de dood. Be halve in de Anton-Wachter- romans gaat er in vrywel alle boeken van Vestdijk iemand dood. In een essay heeft Vestdijk ook zelf geschreven dat hij het einde wil zien als een nieuw begin l vandaar het „open einde" in veel van zijn werk. Wellicht ligt hierin de verklaring dat Vestdijk maar blijft doorschrij ven. „sneller dan God kan lezen", zo als de dichter A. Roland Holst eens gezegd heeft. Het lezen van een roman van Vest dijk, zo besloot dr. Ornée. betekent al- tijd „op zoek met Simon Vestdijk" ziin naar het einde, dat tegelijk het begin

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3