Voor burgerlijk huwelijk geen rechtsgrond meer Gunstige geluiden over Algemene Bijstandswet Vader Janaros, laatste boek van Kazantzakis Individualisme verzwakt sociaal christendom HORA EST ZATERDAG 20 NOVEMBER 1965 Een woord voor vandaag Welzalig hij die acht slaat op het geringe" (Psalm 41 2). In feite is de tijd er niet naar om dit woord te verstaan. In deze periode van welvaart hoeven we, in het algemeen gesproken, met het geringe geen genoegen te nemen. We kunnen krijgen wat we wensen. Het gaat ons, weer in het algemeen gesproken, hijzonder goed. En toch: welzalig hij, die acht slaat op het geringe. Die blij is met het kleine, die zich kan verheugen over het minste. Wie dat kunnen zijn zij, die in angst en vrees hebben geleefd in de zware voor-oorlogse krisisjaren. Het woord voor vandaag wijst in de eerste plaats op de zege ningen, die de mens ontvangt van God. We zijn soms zo af gebot, dat we ze niet meer zien, zeker niet de geringe wel daden. En dat betekent een diepe armoede in ons geestelijk leven. De mens, die de ogen sluit voor al die kleine zorgen, waarmee God ons omringt, is een beklagenswaardig mens. God toont Zijn liefde jegens ons op allerlei wijzen. Zij spreekt niet alleen uit de grote, ook uit de geringe dingen. Als wij onze ogen daarvoor maar niet sluiten. Als wij maar ziende blijven. Acht slaan op het geringe. Er is een heel oud lied: Tel uw zegeningen, tel ze één voor één, en we mogen er aan toevoegen: vergeet de geringe niet. God heeft ons eens daarin Zijn na bijheid geopenbaard. Wij lezen vanavond Exodus 34 vers 1 tot 17. Wij lezen zondagavond 2 Thessalonicensen 1 vers 1 tot 12. Na beslissing van Hoge Raad in Spanje (Van onze kerkredactie ke huwelijk is niet rechtsgeldig, wel het rooms-katholieke) moet een ROTTERDAM Een recente beslissing van de Hoge Raad van| ^rie™n.zijjaa°r£ SeTgeS^dat Spanje heeft het burgerlijk huwelijk daar op losse schroeven gezet, j een rechter zegt: Die voorganger gerechtshof het huwelijk (gésloten in een Rooms-Katholieke Kerk) heeft goedgekeurd van een vrouw die burgerlijk gehuwd was met een ander, maar haar man en twee kinderen in de steek had gelaten. Zij hertrouwde zonder dat het eerste huwelijk was ontbonden. De beslissing van de Hoge Raad heeft de protestantse kerken die de Commissie voor verdediging gesticht hebben, ernstig beziggehouden tijdens hun jongste vergadering, vertelde de Spaanse predikant ds. Ruben Gil ons. Ds. Gil brengt een bezoek van ruim een week aan ons land. De vrouw was burgerlijk getrouwd en het huwelijk was in een prote stantse kerk bevestigd. Toen er twee kinderen waren liet zij haar man in de steek en trouwde enige tijd later met een rooms-katholiek in Barcelo na. Haar man klaagde haar aan we gens bigamie en de vrouw werd ver oordeeld- In hoger beroep werd het Wintercollecten in kerken overbodig Prachtig werk UTRECHT Het moet in de toekomst niet meer nodig zijn. dat naast de financiële bgstand, die de overheid verleent krach tens de Algemene Bijstandswet, (Van onze soc.-econ. redactie) RÜk heeft deze cursussen ook particulieren nog eens afzon- hel,t .gefinancierd en de gemeenten van Divosa van Divosa is ook geweest het geven van driedaagse bijscholingscursussen over de Algemene Bijstandswet. Niet minder dan 1400 ambtenaren hebben aan deze cursussen deelgenomen. Het enkele Spaanse protestantse kerk). Dan moeten de verloofden een no tariële acte overleggen waarin beves tigd wordt dat zij niet tot de Rooms Katholieke Kerk behoren. In de derde plaats is er een getuigschrift nodig, ondertekend door drie rooms-katho- lieken dat de verloofden niet naar een rooms-katholieke kerk gaan. De rechter kan deze drie getuigen oproe pen. Is een van hen een goed katho liek dan mag hij eigenlijk niet teke- dergelijk geval voordben, "en zou de 'S'JfaSftetolE Hoge Raad opnieuw heteeMetalméchter eT^ nemen dan. vertelde ds. Ruben G" narochieoriester ons, dan krijgt deze gang van zaken I par0ChiePnester- automatisch wetskracht. Maar dan] Ricc/»ïinn tevens het burgerlijk huwelijk) DlbbLlHJ jj bevestigd, maar toen de vrouw opnieuw in hoger beroep ging werd het vonnis teniet gedaan en het twee de huwelijk rechtsgeldig verklaard. Dit besluit haalde dus automatisch een streep door het burgerlijke huwe lijk. Zou zich in Spanje nog eens een Nog geen definitieve uitspraak paus over geboortenbeperking ROME De komende uitspraak van paus Paulus over de geboortenbe perking zal een tussentijdse medede ling worden in plaats van het definitie ve antwoord, waarop miljoenen ^ooms-katholieken wachten, zo ver nam AP gisteren van betrouwbare zij de in het Vaticaan. Volgens deze bron had de paus twee weken geleden al een verklaring wil len doen. Hierin zou de paus vasthou den aan het afwijzend standpunt van de Rooms-Katnolieke Kerk ten aan zien van de „pil". Progressieve theolo gen adviseerden de paus echter drin gend, dat verdere studie noodzakelijk Als de paus nu eind december een uitspraak doet, zoals in sommige krin gen verwacht wordt, zal deze een voor lopig en niet een beslissend karakter hebben. De zestig man tellende pauselijke commissie inzake de geboortenbeper king kan ook nog geen definitief ant woord geven. De commissie zou haar conclusies in een meerderheids- en een minderheidsrapport aan de paus hebben voorgelegd. Het traditionele standpunt zou door de minderheid worden gehuldigd. ondergraven zijn. derljjk bijstand gaan verlenen. Ook de wintercollecten van de kerken zullen op den duur op geheven kunnen worden of een andere bestemming gegeven. De uitkeringen van de Bijstandswet zullen niet gebaseerd moeten worden op de strikt noodzakelijke kosten van levensonderhoud, maar op de normale levensom standigheden. Deze visie gaf ons mr. A. H. van den Brink, voorzitter van Divosa, de Vere niging van directeuren van overheids diensten van Sociale Arbeid. De heer Van den Brink gaf wel toe, dat hier en daar de Algemene bijstandswet nog niet functioneert zoals het behoort, maar hij vond de periode van tien maanden ook te kort om een oordeel te vormen. Tegenover alle klachten, die er zijn, wilde hij wijzen op de vele goede resultaten van de wet. Divosa is slechts een vereniging van personen zonder rechtsbe voegdheid. maar de invloed van de vereniging is enorm. De vereni ging werkt aan een codificatie en een jurisprudentie van de wet. die vrij algemeen door de gemeenten in Nederland wordt aanvaard. Ambtenaren van de diensten van sociale arbeid uit ongeveer 900 ge meenten zijn bij Divosa aangeslo ten. Dit betekent, dat vrijwel alle gemeenten een contactman bij de ze vereniging hebben. Bovendien heeft kortgeleden een enquête onder de verenigingsleden een ver rassend goed resultaat opgeleverd. Niet minder dan 652 leden reageer den reeds op de enquête; 346 deel den mee de richtlijnen van Divo sa in de praktijk op te volgen. 242 gemeenten gingen er zelfs boven uit en slechts 60 gemeenten ble ken er in geringe mate beneden te blijven. Geen minimum De heer Van den Brink geloofde, dat de kritiek op de wet wel in een erg vroeg stadium is gekomen. Alles wijst er volgens hem od. dat de Alge mene Bijstandswet in de praktijk wezenlijk iets anders gaat betekenen dan in het verleden de zogenaamde Armenwet. verschillende^ systemen, zoals de bud- lelijke provinciale vergaderingen wor- gettaire methode en de loonmethode. Bij de budgettaire methode wordt na gegaan, wat een bepaald gezin onder normale omstandigheden nodig heeft, van daaruit redenerend wordt de hoog te van de bijstand vastgesteld. Bij de loonmethode rekent men vanuit het loon, dat in een grote bedrijfstak, zoals de metaalindustrie, wordt ver diend. Ook kent men nog de bijzondere bijstandverlening voor bijstand bij aankoop van noodzakelijk huisraad of betaling van medische voorzieningen. Deze gevallen worden helemaal beoor deeld vanuit de draagkrachtsfeer. Een gezin dat normaal leeft van ƒ200 per week, wordt bij de bepaling bijstandverlening niet teruggedrongen tot een bedrag van 100 per week. De heer Van den Brink acht het niet helemaal uitgesloten, dat de rege ring in de toekomst aan Divosa de status zal geven van een officiële adviesinstantie, waardoor de richtlij nen van de vereniging nog meer ge- icht krijgen. Regelmatig bestaat reeds contact tussen het bestuur van vereniging en staatssecretaris Egas. Een bijzonder belangrijke activiteit Onverzorgd Voor wie gelukkig getrouwd is komen er geen moeilijkheden. Dat huwe lijk is rechtsgeldig. De moeilijkhe den komen pas als een man of vrouw, getrouwd voor de burgerlij ke rechter uit zijn of haar gezin wegloopt. Dan kan hij of zij door deze uitspraak zonder meer her trouwen in een rooms-katholieke kerk. Een echtscheiding is niet no dig en het gezin blijft onverzorgd achter. In feite wil dit zeggen dat in Spanje een rooms-katholiek huwelijk onontbindbaar is, terwijl voor de niet- roomsen geldt dat hun huwelijk een voudig ontbonden is als een man of vrouw zijn gezin in de steek laat en rooms-katholiek hertrouwt. Bedreiging Deze beslissing betekent een nieuwe! bedreiging voor het protestantse hu welijk. In feite is het reeds zo dat iemand die rooms-katholiek gedoopt is, maar overgegaan is naar een pro- testantse kerk, nauwelijks toestem oor de andere helft. Naast de gebrui- ming krijgt om burgerlijk te trouwen. Maar ook protestanten van origine worden veel moeilijkheden in de weg gelegd. Als twee rooms-katholieken willen trouwen duurt het hooguit 20 dagen eer de vereiste papieren er zijn. Ds. Ruben Gil heeft een paar in de echt verbonden dat vijf jaar heeft moeten wachten op de documenten. 2 ie papieren allemaal in orde bevt ii, dan moet de rechter de rooms-katholieke bisschop schrijven. Als de bisschop binnen dertig dagen niet antwoordt dan kan het huwelijk gesloten worden. Maar zegt de bis schop wel bezwaren te hebben, dan weet de rechter niet wat hij doen moet, want daarin voorziet de Spaan se wetgeving niet. Dan moet hij eerst overleg plegen met de regeringsin stanties in Madrid. En zo duurt het eindedoos lang eer een protestants paar kan trouwen- Het komt nu door het huidige besluit bovendien tot de ontdekking dat het huwelijk niet wordt erkend als er zich moeilijkheden voordoen. 1966 ook nog regionale voorlich tingsbijeenkomsten belegd. Divosa is voor zo groot mogelijke openheid bij de gemeentelijke richtlij nen. Door publicatie ontstaat immers groei naar elkaar toe. Ook is zij er voorstander van, dat afwijzende be schikkingen worden gemotiveerd, zo dat het beleid van de afzonderlijke gemeenten beter kan worden nage gaan. Van de 125.000 beschikkingen in acht maanden waren echter slechts 465 afwijzend. Mr, Van den Brink vindt, dat de bijstandverlening voldoende moet zijn voor het handhaven van de normale levensomstandigheden. Maar ook het particulier initiatief heeft nog wel een taak. Hij dacht met name aan het par ticulier maatschappelijk werk op le vensbeschouwelijke basis, zoals instel lingen van gezinszorg. Van groot be lang achtte hij ook de research, de sociale planning voor de hulsvesting van bejaarden. Moeten er meer tehui zen komen of meer flats? Er zijn naar ziin mening nog genoer maatschappe lijke fondsen en instellingen, die niet voor 100 nrocent worden gesubsidieerd en die de gelden van particulieren goed kunnen gebruiken. Bij de Fontein-Boekerij in Utrecht verschenen vier romans, waaronder het laatste boek van wijlen Kazantza kis, de beroemde schrijver van Chris tus wordt weer gekruisigd. Vader Janaros speelt in de jaren na de laatste oorlog toen communisten en monarchisten elkaar in Griekenland op leven en dood bestreden. Bij zijn poging om als dienaar van God de vrede te bewerkstelligen komt pope Janaros met zijn zoon, de leider van een groep rode guerilla's, In conflict. Kazantzakis schreef dit boek, dat in het tragisch slot de verdeeldheid van dit land ten voeten uit tekent, vlak vóór zijn dood. (254 blz. 6.90) Een spannende spionageroman is De man in de spiegel, door Frederick Ay- Divosa wil de gevallen, die bij de j er. Een gewezen Duitse kolonel wordt gemeenten om bijstand komen door de Russen opgeleid om de plaats aanklonnen. niet vastpinnen op de nimnmkosten van levensonderhoud zoals een bepaalde Algemene Maatre gel van Bestuur rap de minister wel heeft gesuggereerd. Divosa adviseert in te nemen van een der belangrijkste adviseurs van de Amerikaanse presi dent. De spion krijgt bevel de presi dent te vermoorden. (235 blz. 5.50). Eveneens een thriller is De Duizend Uitknippen en op briefkaart plakken a.u 6. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant Uw nieuwe abonnee heet Woonplaats betaling per WEEK/MAAND/KWART AAI M Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee t Naam. Adres Woonplaat» Ik ontvang al» geschenk 0 HYACINT,JENBOl MET HOU .DE DOKTER ZEGT' li OEP .DE DOKTER ZEGT" t TIP-PARADE-TWEE (e'k deel is een (ander) geheel) streep door wat o niet wenst. Documenten s„r Voor Baby li POEDER - CREME - OLIE-ZEEP Nieuwe boeken Herinneringen uit het ondergrondse, door F. M. Dostojewski. Vertaling S. vpn Praag, derde druk. Uitgave L. J. Veen. Amsterdam. (278 blz., ƒ3,50). Ratje, een jongen van de straat, door Anne de Vries. Zesentwintigste druk. Uit gave J. N. Voorhoeve, Den Haag (126 blz., ƒ3.25). Het Vogelboekje, door dr. Jac. P. Thijs- se. Bijgewerkt door dr. Fop. I. Brouwer. Illustraties Rien Stuurman. Uitgave A. G. Schoonderbeek. Laren. (208 blz., ƒ6.90). Het speelgoedboek 65/66. Achttiende uitgave. Communicatie Centrum, Amster dam. (63 blz., ƒ0,40). Koortseiland, door A. J. Cronin. Verta ling dr. J. N. C. van Dietsch, tweede druk. Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden (232 blz. 8.90). Schema 13 voorlopig goedgekeurd ROME Gisteren heeft het concilie de stemmingen voltooid over schema 13 (de kerk in de moderne wereld) Het stuk gaat nu teru r,aar de commissie voor het aanpassen van de tekst in het licht van de gemaakte voorbehouden Er zullen echtei geen substantiële wijzigin gen meer in kunnen worden aang*. tracht, want elk onderdeel kreeg de ver eiste tweede'-de meerderheid De paragraaf over het atheïsme werd goedgekeurd met 1.672 tegen 16 stemmen en 453 voor onder voorbehoud. Dat bete kent, dat de poging van een groep bis schoppen, om een openlijke veroordeling an het communisme in dit stuk op te :emen, is mislukt. Het aantal stemmén onder voorbehoud cedroeg 250 minder c.'an een derde van bef aantal stemmende bisschoppen en bovendien is het niet ze ker, of alle 453 bisschoppen, die onder voorbehoud stemden, voor de veroorde ling van het comnjunitme waren. Regering verzegelt kathedraal in Athene ATHENE In Griekenland is een grote crisis ontstaan tussen Grieks-Orthodoxe Kerk en de rege ring van premier Stephanopoulos. Op last van de regering verzegelde de po litle de kathedraal van Athene. Veertig Grieks-Orthodoxe bisschoppen hebben een bespreking met de 85-jarige primaat van de kerk in Griekenland ge houden. waarbij beslissingen werden ge nomen over de bezetting van vacante plaatsen voor nieuwe metropolieten De staatsraad, de opperste gerechtelij ke instantie in Griekenland, besloot dat verkiezingen „voorlopig moeten worden uitgesteld" Er bestaat reeds jaren meningsverschil tussen kerk en staat en ook in de kerk over deze kwestie. deuren, door Abraham Rothberg. Ten grondslag aan dit boek ligt de figuur van Milovan Djilas, eens een vooraan staand Zuidslavisch communist, di< een boek schreef dat de communisten onwelgevallig was. Karst, communist en voormalig vice-president van Zuid-Slavië, schrijft ook een anti-com munistisch boek, dat hij een Ameri kaanse schrijver aanbiedt. Drie landen willen publikatie hiervan verhinderen De Amerikaan raakt in een warnet van intriges. (239 blz. f 5.50). Van een geheel ander genre is Seger Baas. van de schrijver van Brabantse romans. Walter Breedveld. Veel van diens boe ken hpbben de opkomst van Brabant tot achtergrond Zo ook dit. Seger Baas brengt het van bakkersknecht tol architect en keert na lange omzwervin gen weer terug in zijn vertrouwd Den Bosch. Kleurrijk is de beschrijving van volksbuurten in Den Bosch van het begin dezer eeuw. (287 blz 9.75). Mariakerk houdt herinnering aan concilie levend ROME Ter herinnering aan het huidige concilie zal in Rome een nieu we kerk worden gewijd aan „Maria, Moeder der Kerk" De paus heeft vo rig jaar deze nieuwe titel voor Maria geproclameerd. De wijding van de eerste steen voor deze kerk zal een van de hoogtepunten zijn van de slot ceremonie op woensdag 8 december, de dag. die voor de rooms-katholipken in het teken staat van Maria's onbe- vlpkfp ontvangenis. 's Morgens zal het concilie worden gesloten in een openbare zitting op het plein voor de Sint Pieter Na een pro cessie van hisschnnoen zal de paus een mis celebreren en een preek houden Vervolgens zal hii de hoeksteen ze#*e- I nen van de nieuwe kerk. aie in R me 'al verriizen. maar waarvan de plaats verder nog niet is vastgesteld. Na het slotdekreet zal de plechtigheid worden besloten met het zingen van het Te Deum. TOGAL TEGEN REUMATISCHE PIJNEN: SNEL PIJNVRIJ Zorg dat U Togal in huis heeft. Snelle stiller van grote en kleine pijnen. Reumatische pijnen. Ischias. Spit. Griep. Hoofdpijn. Verkoudheid. Alles ver dwijnt snel. Door Togal. Bij apoth. eo drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Beatles gevraagd bij inwijding van kathedraal ROME De Beatles zijn uit genodigd, om een bijdrage te leveren aan de opening van de nieuwe kathedraal van Liver pool in 1967. Aartsbisschop Beck van Liverpool zorgde met deze mededeling voor een kleine sensatie in Rome. De Beatles zijn hun carrière in Liverpool begonnen. Gelijk be kend, trillen de Engelse rooms- katholieken, dat ook de paus bij de inwijding van deze kathe draal naar Liverpool komt. De paragraaf betreffende het gezin in schema 13 werd door het concilie aanvaard met 1.596 tegen 62 stemmen en 484 onder voorbehoud. De geboor- tenregeling wordt er in algemene ter men in besproken. De verantwoorde lijkheid voor de gezinsvorming wordt overgelaten aan de echtparen zelf. Maar wel wordt gezegd, dat zij hun beslissing niet willekeurig mogen ne men, maar volgens hun door de godde lijke wet verlicht geweten. Ook moe- i ten zij zich aan de kerkelijke voor- schriften voor geboortencontrole hou den en mogen zij geen gebruik maken van door de kerk verboden midde len. Prof. dr. R. C. Kwant in Utrecht: (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het christelijk le ven wordt soms begrepen als een individuele weg naar een indivi dueel begrepen heil. Deze kramp achtige opvatting heeft de so ciale rol van het christendom ver zwakt. Een christendom dat zo wordt opgevat, helpt de mens niet zich in samenleving en geschiede nis te plaatsen. Aldus luidde de conclusie van prof. dr. R. C. Kwant, die gisteren sprak op de jaarvergadering van de Vereniging tot bevordering van de geestelijke volksgezondheid op gereformeer de grondslag. Het onderwerp van de rooms-katho lieke Utrechtse hoogleraar was: Het religieus individualisme. Hu consta teerde bij de christenen ook wel de hoop op een betere wereld, waaraan ze willen meewerken, maar het is niet het beslissende perspectief. Vaak ge beurt het vanuit een negatieve waar dering van de wereld. Zolang men ne gatief over de wereld denkt is er moei lijk aan mee te werken- In dit verband noemde p^of. Kwant zjjn hypothese, dat dit misschien de houding is, die is waar te nemen bij iedere kleine groep, die niet wordt geaccepteerd. Ook merkte hij op, dat in christelijke kringen niet de christelijke verant woordelijkheid wordt beseft. In indi viduele verantwoordelijkheid speelt ook de gezamenlijke verantwoordelijk heid een grote rol. We zijn bang voor de gezamenlijke verantwoordelijkheid. De misdaad is een exponent van de Kerkeraden tegen afzetting van ds. Van der Ziel ALKMAAR Ter vergadering van de classis Alkmaar—Zaandam der Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) is een ver klaring voorgelezen van de kerken Oostzaan en Wormer, waarin dezen pro testeren tegen de afzetting van ds. A. van der Ziel te Groningen en zeggen, dat zij deze niet erkennen. Tevens hebben zij de classis verzocht, deze verklaring over te nemen. De classis heeft op dit verzoek nog geen besluit genomen. Predikant te Wormer is ds. A. H. Algra (tevoren te Gorinchem), die zelf In moeilijkheden is gekomen wegens zijn opvattingen over net gezag van de belijdenis. dat pleegt een heer nu eenmaal te doen als hij een promotie bijwoont, dacht ik, waar zijn ze De dames hadden zich ook uitge- bezign dost in hun goeie goed, niet primair voor die promotie maar meer voor de receptie daarna, grijpt zo'n gelegenheid met huid en haar aan om een beetje te grozen. oaarom ook niet? zat er ook met al en keek met welgevallen naar mijn nieuwe tas. Maar voor de aanstaan de ionge doctor leek het me toch ken aardiger als ik naar hem keek, dus en angstig lieten mijn ogen de tas De spreker omklemde de randen ren. van de katheder alsof dat dingsvlot was en hij werkte zich rien i dapper door de kwelling van de soren ------ middag heen. Ik probeerde hem te wel wezenlijke belangstelling of ctr- Elke vrouw lijdt aan een vreemde maagafwïj- kan iemand niet zonder intense trai- king. Die maag rommelt namelijl ning handelen. Wetenschdppelijk Ik zat er ook met alles op en aan op, stralend van liefde en trots gedaan. We lachten prompt toen naar haar knappe zoon te kijken een opponent iets slims beweerde; Maar ik zag aan het rusteloze trek- niet dat wij dat als slim onderken- haar hals hoe gespannen den, maar omdat een der professo- was, dat haar maag met een stentorlach de toon dit uur van haar zoon zou shocke- aangaf. de ogen van de groep profes- maag, een kelder van vanmorgen, collega's Maar was het de sherry van straks, de boerenkool voor vanavond, een salarisverho- het nette vlak te hou den. Gedachten zijn tolvrij. Ja ja. Het „hora est' had iets van een volqen volledig tevergeefs, want keiden achter die kijkende ogen ging van volgende maand niet alleen dat het specialistische °°k andere gedachten? Wetenschap- ot mnnr n onderwerp ver boven mijn petje pelijke jalouzie de métier mis ging. het weinige van mijn moeder- schien? Of gewoon burgerlijke taal dat me bereikte was zo inge- afgunst omdat de aanstaande jonge bevrijding, de receptie was druk wikkeld geformuleerd, dat het me doctor naast zijn intellectuele be- geanimeerd, de sherry koel en de gaafdheid een vermaard orchizoutjes waren bros. Maar die mid- deeën-kweker was en dan boven- dag bleef me dwars zitten. Narrig dien nog overal gezien en be- dacht ik: Wat had je dan gewild? dwaalden mijn gedachten weg. De mind? Hadden we onkunde moeten tijd draaide wat terug het was weer ochtend. Ik stond in de onder- kende journalist? Wenste hij mis- oelopen kelder waar ik samen met schien heimelijk de hele tent de hulp 60 emmers water uit had de Mokerhei? •ehnnsd We wareri. sportief met laarzen aan begonnen, maar een ogen Wat dacht de ijverige notitiesma- demonstreren door de krant te le- ber handschoenen waren gescheurd Het schokkende vond in de strijd, zodat mijn handen 1 Ik gluurde eens om me heen. leder- of aan een breikous te werken? Ach zo'n promotie is natuurlijk een toestand waar je als niet-weten- heen allemaal kijkende schappelijk mens alleen als feeste- luisterende oren. Maar hoe- Hjke franje fungeert Dal is onge vaarlijk, eigenlijk zelfs vermake w lijk. Maar hoe dikwijls en bij hoe- niet, dat veel gelegenheden trekken we dat we niet echt naar de spreker luis- gladde kwasi-geïnteresseerde luik nog raar .:mpeUg voelden onder de terden, maar dat we met zijn allen ie eigenlijk niet open? Het is niet altijd ongevaarlijk en vet-nakelijk dat is het enge daan doen alsof. Zo gespleten MINK VAN RIJSDIJK gemeenschappelijke zawkheden. „Er moet in het gemeenschappelijke leven Iets zijn. waardoor de nozemproble men ontstaan." Van de gevolgen, waartoe religieus individualisme kan leiden, noemde de spreker: het overtrekken van de heilsangst, (Kom ik in de hemel, angst voor de hel) en zwaarmoedig heid vanwege individueel perspec tief. Terwijl ook een farizeïsch type kan ontstaan, zoals het zelfgenoegzame gemeentelid, dat denkt „in orde te zijn", omdat hij zijn individuele plichten goed doet. Een levendige discussie volgde op het referaat van prof. Kwant. Dr. J. de L Wit, directeur van het Paedologisch Instituut in Amsterdam werd tot voorzitter gekozen. Hij zal de plaats innemen van de onlangs overleden prof. dr. A. L. Janse, die verleden jaar werd gekozen. Centraal comité Wereldraad over opdracht in de nieuwe situatie (Van onze kerkredactie) GENÈVE Als thema voor de vergadering van het Centraal Co mité van de Wereldraad van Ker ken is gekozen: „De voortgang van de oecumenische beweging en de specifieke opdracht van de We reldraad van Kerken." De refera ten zullen alleen aandacht schen ken aan de wijze waarop de We reldraad zijn oecumenische op dracht volvoert in de huidige oecumenische situatie, die aan merkelijk is gewijzigd sinds de Wereldraad van Kerken in 1948 werd geformeerd. Het Centraal Comité komt van 8 tot 17 februari bijeen in het nieuwe gebouw in Genève. Na de behandeling van de jaarverslagen van de voorzit ter van het Centraal Comité, dr. Franklin Clark Fry en de secretaris generaal, dr. W. A. Visser 't Hooft, komen de volgende zaken aan de orde: Verhouding tot de Rooms Katho lieke Kerk. De commissie van de Wereldraad die reeds twee be sprekingen gehad heeft met een rooms-katholieke commissie brengt verslag uit. Verhouding tot de orthodoxe pro testanten buiten de Wereldraad. Voorbereiding van de vierde as semblee, die medio 1968 gehouden wordt. Verdere voorbereiding van de we reldconferentie voor kerk en sa menleving in Genève, die in juli 1966 voor het eerst sinds 1937 ge houden wordt. Bespreking van de internationale situatie. In het bijzonder zal aan dacht geschonken worden aan Vietnam, Rhodesië en kernproe ven. Nieuwe leden die lidmaatschap hebben aangevraagd. De Wereld raad telt nu 214 leden-kerken en 10 geassocieerde leden (kerken met minder dan 10.000 doop- en belijdende leden). Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Engbierum: H. van Djjk, kand. te Hilversum, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Tweetal te Enschede-Noord (vac. H. Vogel): O. Moolweer te Leerdam en Joh. Strating te Alkmaar. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwe-Pekela: drs. J. P. Versteeg te Wormerveer; te Middelhar- nis: M. Baan te Zeist. Bedankt voor Bunschoten: B. Bijleveld te Bussum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN De Noorse baptisten hebben 1966 uitgeroepen als het jaar van de Kongo- zending. Men besloot hiertoe ondanks de grote moeilijkheden, die de Noorse bap tistenzending ln Kongo heeft ondervon den. Tijdens de >nlusten zijn alle zen- dinesposten verwoest. Vele zendelingen zijn maandenlang door de opstandelin gen gevangen gehouden, maar allen ajn gespaard gebleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2