Nieuwe leidse Courant Regen legde ijskorst op de verkeer in wegen; last KVP IS NIET OP EEN CRISIS UIT Waarom niet voor toelating Peking? Heel Nederland alwéér spiegelglad Busdiensten gestaakt Burgemeesters in Delft en Dordt Geen eed van trouw in Rhodesië Tilburgse bankrovers in België gearresteerd? Regering verschuift lastenverzwaring Benzine wordt 2 cent duurder Bonn werkt meer samen met Londen («"O N.V. Commentaren weerbericht Westduitse staalfabrieken verminderen produktie CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD «Stantvastigh ia gSeblevan mijn haft in leghenspoart" Zaterdag 20 november 1965, 46ste jaargang VOLWAARDIG BOOT - BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28. Tel. 01726-2541 Vraagt brochure. Keuze uit vele merken. J DEN HAAG. Met ingang van 1 januari is benoemd tot burgemeester i Delft mr. J. M. Ravesloot. sinds 1946 burgemeester van Almelo. De heer Ra- resloot is 58 jaar oud en lid van de Christelijke-Historische Unie. Tot burgemeester van Dordrecht is be noemd mr. J. J. van der Lee. directeur algemene zaken bij het directoraat-ge neraal ontwikkeling van landen over- bij de EEG te Brussel. De heer Van der Lee is 47 jaar oud en lid van de party van de Arbeid. SALISBURY/NEW YORK Pre mier Smith heeft besloten ambtenaren en officieren niet te verplichten een eed van trouw aan de nieuwe grond wet af te leggen. Dit zou hen voor de bewuste keuze regering-Smith of ko ningin Elizabeth plaatsen. Smith is bang dat hieruit moeilijkheden kunnen voorkomen daar vele officieren niet tpenlijk Engeland willen afvallen. In de Veiligheidsraad hebben Bolivia Uruguay aangedrongen op een verbod an uitvoer van olie naar Rhodesië. In en resolutie die het midden hield tussen de Afrikaanse en Engelse standpunten werd uitbreiding van economische sanc- n verbreken van diplomatieke be trekkingen gevraagd. Geweld dat door Engeland wordt afgekeurd werd niet ge noemd. ME (Van een onzer verslaggevers) dikke ijskorst bedekte wegen hebben vanmorgen in het groot ste gedeelte van ons land het verkeer volkomen lamgelegd. Pas in de loop van de dag werd de situatie enigszins beter. Er moet op worden gerekend, dat het vanavond en morgen opnieuw glad wordt door regen, yzel en sneeuw. En dat is dan allemaal het gevolg van het feit, dat ons land ligt in het grensgebied van koude en warme lucht. Om een uur of half vijf vanmor gen begon het hard te regenen, na dat het 's nachts overal een graad of twee, drie had gevroren. De regen bevroor onmiddellijk en veranderde wegen en straten in spiegelgladde ijsbanen: voor de tweede maal in een week. Automobilisten, die vroeg op pad gingen, werden door de gladheid volkomen verrast. Tal van hen slaag den er zelfs niet in, voor hun deur weg te rijden. Anderen hadden soms een half uur of nog langer no dig om een afstand van tien kilo meter af te leggen. Vele busondernemingen staakten him diensten, omdat het levensgevaarlijk was de wagens de weg op tc sturen. Als gevolg hiervan hadden de taxibedrijven het op deze vroege morgen abnormaal druk. Maar ook zij konden niet sneller rijden dan de anderen. Geen school Vele scholieren uit kleine gemeenten kregen onverwacht een vrije zaterdag morgen, omdat de bussen niet reden. De wegeninformatiedienst van de ANWB moest op volle toeren werken. De ♦elefoontoestellen van zeventien functio narissen stonden van vijf uur s morgens roodgloeiend. Zij verstrekten inlichtingen, die acht collega's overal in het land in wonnen. Noorden redelijk Groningen en Friesland meldden, dat de toestand redelijk goed was. In Drente, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord en Zuid-Holland was de situatie echter hopeloos. Langs de wegen stonden tien tallen wagens van gestrande automobilis ten. Groot was ook het aantal auto's, dat Zelfde werkwijze bij diefstal in Antwerpen KAL.MTHOUT Rechercheurs van de Tilburgse politie zijn naar Antwer pen gereisd in verband met de arres tatie van zeven mannen en twee vrou wen, die direct of indirect betrokken touden zijn geweest bij de beroving van de Amro-bank (op 15 oktober) en bij de recente overval op twee Ant werpse bankbedienden, teren, drie inwoners van Marseille, een Parijse en een neger uit Guadeloupe. Zij hadden onderdag gevonden in de villa ien Nederlandse fabrieksarbeider, s niet uitgesloten, dat deze man de bende heeft getipt voor de overval op de Tilburgse bank. Voor de deur van de villa stond een Citroen met Belgische nummerplaten, die vals bleken te zijn. In de koffer ruimte vond de politie inbrekersgereed schappen, maskers en nummerplaten. van de beide nummerplaten (zij waren verschillend) is gesignaleerd bij de beroving van een Antwerpse bank. In Antwerpen zijn gisteren nog vier verdachten gepolst, dri mannen en een vrouw. De neger, die een van de bank- lopers heeft neergeslagen, is niet gear resteerd. Hij heeft kans gezien naar Frankrijk te vluchten. Het gebruik van maskers en het feit dat zij in gestolen Citroëns met valse nummerplaten reden, komen overeen met de bij de Tilburgse bankroof gevolg de taktiek. Uitnodiging tot stelen Dongen geplunderd. Hun buit bedraagt ongeveer 50.000 gulden aan geld en waar depapieren. Het werd de inbrekers zeer gemakke lijk gemaakt. De achterdeur was niet af gesloten en ook de boekhoudkast en de z.g. kleine kluis waren niet op slot ge- Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. De politie vermoedt niet, dat het bankpersoneel iets met de diefstal heeft te maken. Het niet afsluiten van de achterdeur, de boukhoudkast en de klei ne kluis, die bovendien in de grote kluis had moeten worden opgeborgen, wordt aan onachtzaamheid geweten. STOCKHOLM Een Zweedse so ciaal-democratische jongerengroep te Göteborg heeft in een brief aan prins Bertil verzocht mee te werken de mo narchie af te schaffen in het belang van de democratie. bij slippartijen en kettingbotsingen of meer ernstige schade had opgelopen. Sti ooiploegen kwamen zo snel mogelijk in het geweer om de wegen weer berijd- Daar te maken, maar hier en daar ge beurde het dat het personeel niet bij de uitrukposten kon komen In Zeeland waren de wegen niet glad. wel hing daar een zware mist. De wegen in Limburg en Brabant leverden het vei keer evenmin ernstige ongemakken op. Gelukkige omstandigheid was dat het bleef regenen. Hierdoor zette de dooi door en smolt het ijs zienderogen. Maar toen had de narigheid al een uur of vijf geduurd. Voor sportliefhebbers zal het dit week einde een gedwongen bij de kachel zitten worden. Alle veldsporten op zaterdag zijn reeds afgelast De kans, dat er morgen in de openlucht gesport wordt is zeer ge ring. De KNVB heeft nog geen beslissing genomen ten aanzien van het zondagvoet bal. Het programma zal bij afgelasting een week verschoven worden. Tot slot volgt hier het weer overzicht voor het weekeinde, zoals dat vanmorgen door onze weerkundige medewerker werd opgemaakt: Tijdelijk vorst De koude vorstluclit die zich de ge hele week in noord-Nederland wist te handhaven, is in de afgelopen nacht via het westen en midden van ons land weer tot Zeeland en Limburg doorge drongen. In het grensgebied van zachte en koudere lucht is in de afgelopen nacht regen en ijzel gevallen met als gevolg, dat vele wegen en straten met een ijslaag werden bedekt. Voorlopig blijven wij weer in deze koude lucht maar een stormdepressie die van de Golf van Biscaje nadert, zal in de loop van zondag de zuidoosten wind weer in kracht doen toenemen. Deze depressie zal een nieuwe aanval op de vorst gaan ondernemen, waarbij het mogelijk is dat wij tegen zondagavond weer gelei delijk in een zachtere luchtstroom komen. In ieder geval blijft de komende 48 uur Nederland in het grensgebied van koude èn zachtere lucht liggen, waarbij er neerslag in de vorm van regen, ijzel of sneeuw kan vallen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zoals wij gisteren al in een deel van onze edities meld den, is de regering bereid de omzet belasting op textiel en schoeisel pas 1967 in te voeren. De voorgestel- Kamermuziek: stoom afblazen pagina 11 Wintercollecten overbodig pagina Kern merk Nieuws achter het nieuws 420 seconden heeft dr. Einaar in de Tweede Kamer gesproken. In die tijd heeft hij meer goodwill voor Suriname verworven dan jaren van propaganda kun nen doen. In ons Zon dagsblad vindt u een geschreven portret van de sympathieke 70-ja- rige. Kerk en Wereld bestaat 20 jaar. Op de pagina Gees telijk Leven van ons Zon-v dagsblad leest u dat het nog bruist van leven in Drie-- bergen. Dwingt een automobiel van „standing" nog respect af? Drie redacteuren van onze pagina Ruimte vroegen zich dat af; ze lieten zich daarom een dag rond rijden in een bijna dertig jaar oude Rolls Royce. Conclusie: res pect voor stijl is tijdeloos. pagina o „Wij vieren de ontdekking van Ame rika door Columbus niet!" HEERLEN De K.V.P. is niet op een crisis uit. Er is een schaduw over het kabinet gevallen, maar wanneer men meent, dat de KVP daaruit con sequenties gaat trekken bij de behandeling van de grote vraagstukken, heeft men het verkeerd. Deze woorden zijn van de fractielei der van de K.V.P. in de Tweede Ka mer, drs. W. Schmelzer. Hij sprak gis- CHR.-HISTORISCHE JONGEREN: AMERSFOORT. Het dagelijks bestuur van de Christelijk-historische jongerenorganisatie is er teleurgesteld over dat de regering opnieuw heeft gemeend haar steun niet te kunnen geven aan het voorstel tot toelating van de volksrepubliek China tot de Verenigde Naties. Het dagelijks bestuur, dat in Amersfoort heeft vergaderd, hoopt en verwacht dat de C.H.U. in de Staten- Generaal een krachtig protest zal doen horen tegen dit „onverantwoordelijke besluit van een zich vooruitstrevend noemende regering". teravond in Heerlen. De K.V.P.- fractie, zo voegde drs. Schmelzer aan zijn verklaring toe, zal elk vraagstuk in de Tweede Kamer beoordelen op haar eigen merites en vanuit het nationaal belang. Kennelijk onder meer zinspelend op de nieuwe voorstellen van het kabinet over de wyziging van de omzetbelasting ver zekerde de fractieleider van de K.V.P., dat voorstellen voor een verdere bezui niging een eerlijke kans zullen krijgen. Het kabinet verkeert nog steeds in een inloopperiode. Het kan pas aan de hand van een uitloopkans bewijzen wat het Over de politieke schaduw sprekend, zei drs. Schmelzer, dat de K.V.P. deze schaduw niet heeft veroorzaakt. „Al wil ik daarmee geenszins beweren", voegde hij er aan toe. „dat wij heilige boontjes zyn en de anderen deugnieten". Geert sent a te Zandvoort op een kabinetscrisis. Wan neer er een breuk tussen de regerings partners zou ontstaan, zag hij twee oplos, singen. Men kan een minderheidsregering vormen of alle partijen zouden water moe ten doen in de radio^ en t.v.-wijn, waar door de V.V.D. in het belang van het land aan een regering zou kunnen meedoen. Het houden van nieuwe verkiezingen vond mr. Geertsema geen oplossing. (Zie ook „Kamermuziek" Drie keer gescheiden Man liet 8 kinderen zonder geld achter: eis 6 maanden AMSTERDAM Zes maanden waar van vier voorwaardelijk eiste de pro cureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof gisteren tegen de 34-jarige lasser H. E. P. uit de hoofdstad. Hij heeft de afgelopen jaren acht kinderen van arie vrouwen die hij allemaal heeft verlaten zonder middelen van bestaan gelaten. De procureur vroeg hiermee bevestiging .van het .vonnis van de poli tierechter. de heffing op deze goederen wordt gehalveerd. (Textiel IV2. in plaats van 3, schoeisel niet 5 maar 2Yz) Ook de voorgestelde heffing op brom fietsen is herzien: niet van 5 naar 18 maar naar 10 procent. Door deze maatregelen inclusief het vervallen van de belasting op schoen, reparaties, waartoe reeds eerder is be sloten wordt de geschatte opbrengst van de belastingverzwaring voor 1966 met 189 miljoen verminderd tot 447 miljoen. De verminderde omzetbelasting op tex tiel en schoeisel zal op jaarbasis 118 mil joen opleveren (in 1967 89 miljoen zijn). Vergeleken met de oorspronkelijke op. zet betekent dit dat de schatkist aan be lasting op textiel en schoeisel in 1967 163 miljoen minder ontvangt dan was ge raamd. Ter compensatie stelt de regering voor: Een verhoging van de accijns op ben zine met 2 cent in plaats van 1 cent per liter (levert 28 miljoen op; voor 1966 25 miljoen). Een verhoging van vennootschapsbe lasting voor winsten boven f 100.000 met twee punten in plaats van Het tarief wordt dan 47 procent. In een nader in te dienen wetsontwerp zal worden voorgesteld 16% van het dividend met de inkomstenbelasting te verrekenen. (Aanvankelijk 10%) Deze beide maatregelen leveren het rijk per saldo 13 miljoen op. Een omzetbelasting bij invoer van tex tiel (zal in 1966 8 miljoen opbrengen, op jaarbasis 10 miljoen). Ten slotte heeft minister Vondeling een vereenvoudiging van de vijf-proccnts- regeling voor aftrekbare kosten bij loon- en inkomstenbelasting en de z.gai. reis- kostenregcling aangekondigd. Deze maat regelen zullen de belastingdruk met 12 miljoen verminderen. Er is rekening mee gehouden dat de verhoogde vennootschapsbelasting in 1966 nog 30 miljoen zal opbrengen. Het totaal van verhogingen en ver lagingen levert voor het Rijk een nega tief saldo van 126 miljoen op. Hiertegen over staan echter de bezuinigingsmaatre gelen ten bedrage van 130 miljoen. Hier tegenover staat weer de inkomstenver- mindering van 12 miljoen door de nieuwe aftrekregeling bij de loon- en inkomsten belasting. In het schema hieronder is de budget taire betekenis van de aangebrachte wij zigingen voor 1966 en 1967 in miljoenen aangegeven. Bromfietsen Textiel Schoeisel Handhaving vrijstelling schoenreparaties Benzine Omzetbelasting bij ïr textiel Vennootschapsbelasting Prinses Margaret heeft tijdens haar rondreis door de V.S. vrij dag een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van de Verenigde Naties. Met een stralende lach poseerde zij met UNO-secretaris- generaal Oe Thant. Scliröder sprak Stewart LONDEN Duitsland en Engeland zullen voortaan nauwer met elkaar samenwerken door middel van veel- vuldiger overleg op ministerieel niveau. Dit is het resultaat van de be sprekingen die minister Schroder van buitenlandse zaken gisteren gehad heeft met zijn Britse collega Stewart. Zoals bekend is de Westdtiitse be windsman in Londen om te pogen de verhouding tussen de Bondsrepubliek en Engeland te verbeteren. Minister Stewart zou bij het gesprek getracht hebben Schroder ervan te over tuigen, dat een verdedigingssysteem voor de NAVO gebaseerd op het Britse plan voor de vorming van een Atlantische kernmacht de beste oplossing biedt voor het probleem van de verdeling van de verantwoordelijkheid voor het gebruik •an kernwapens in NAVO-verband. Smog had geen gevolgen voor bewoners Westland DEN HAAG Staatssecretaris Bar- tels (sociale zaken en volksgezondheid) is niets bekend van schadelijke gevol gen voor de bewoners van het West- land als gevolg van de Smog in oktober, die schade aan de gewassen heeft toe gebracht Hy deelt dit mede in antwoord op ;n schriftelijke vraag van het Tweede- Kamerlid Lamberts (PvdA). Een punt extra vennootschapsbelasting geeft in 1966 reeds effect voor Minder belasting nodig wegens Nota Vondeling Effect voorgestelde wijziging- loon- en. inkomstenbelasting: reiskostenaftrek en 5 -aftrekregeling VOLAUTOMATISCHE .•Tot uw geruststelling: ik neb eerst mijn matras naar beneden gegooid, voordat ik zelf sprong". VERSCHOVEN Het gewijzigde dekkingsplan van minister Vondeling heeft dc politieke spanningen rond het financiële belch niet weggenomen. Ondanks de aan drang van de Kamer heeft de rege ring de voorgestelde lastenverzwa ringen niet verder verminderd, maa alleen verschoven. Er zijn enkele ver lichtingen aangebracht, besloten r tot uitstel en temporisering van be paalde belastingverhogingen, maa- daartegenover staan verzwaringor die de vraag doen rijzen of nog we" van een evenwichtig geheel kan wor den gesproken. Worden door de ster kere verhoging van de benzinepri en de vennootschapsbelasting h- wegverkeer en -verv oer en het inve- teringsgrage bedrijfsleven nu nh onevenredig zwaar belast? Daarin schuilt overigens niet de voo* naamste moeilijkheid. Het kernpir waarover a.s. woensdag het Kamr debat zal gaan, is dat de regering nic van verdergaande bezuinigingen w'' weten. Ze had zich het zoeken na?-- variaties in het inkomstenpatroo- kunnen besparen, als ze besloten ha het uitgavenniveau niet belangrijl meer dan 70 miljoen te verlagen. Dar zouden bepaalde onderdelen van he' dekkingsplan overbodig zijn gewor den. Haar onwil om meer te bezui nigen heeft de regering allesbehalve overtuigend gemotiveerd. Ze loopt nu het risico dat de Kamer haar volgen de week op dit punt In ernstige moei lijkheden zal brengen. Ook de alternatieve oplossing van extra—leningen wijst minister Von deling van de hand. Maar ook hier ontbreekt een waterdichte argumen tatie. Als 50 miljoen meer de kapi taalmarkt niet in de war schopt en het inflatiegevaar niet in de hand werkt, dan geldt dat ook voor 100 miljoen. Het is toch wel vreemd dat een regering die het inflatoir effect van haar uitgavenprogram bagatel liseert, op het punt van extra-lenin gen aan koud-watervrees lijdt. OVER DE STREEP De Kamer zal volgende week ver woede pogingen doen de regering alsnog over de streep tc trekken. Vooral de K.V.P. heeft zich schrap gezet. Als het haar lukt het kabinet te verleiden tot meer bezuinigingen of leningen en minder lastenverzwa- ringen, zal misschien alleen de PvdA daar rouwig om zijn. We geven de K.V.P. overigens geen al te grote kans, want het kabinet schijnt niet tot verdere tegemoet komingen bereid. De gisteren ver schenen memories van antwoord laten geen andere conclusie toe. De enige mogelijkheid is nog, dat de regering onder druk van een deel van de Kamer de omzetbelasting op textiel en schoeisel geheel laat vallen (met het risico dat staatssecretaris Hoefnagels dan opstapt), mits de Kamer dan bruikbare alternatieven aangeeft. Zoals bekend is al gespro ken over hogere omzetbelasting op frisdranken, zoetigheden, weelde artikelen enz. Een dergelijke ontwikkeling zouden wij betreuren. Nu liet kabinet een maal gekozen heeft, dient het (afge zien uiteraard van eventuele lasten verminderingen) aan het huidige dekkingsplan vast te houden. AI te lang heeft het beleid een duidelijke lijn ontbeerd. Een nieuwe verschui ving van lasten, waardoor weer an dere groepen zich door belastingver hogingen bedreigd gaan voelen, zou de indruk van stuurloosheid, die het kabinet-Cals de laatste tijd heeft ge wekt, nog versterken. Geleidelijk kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat sneeuw. In het zuiden van het land hier en daar mist. Overwegend matige oos- teiyke wind. In het noorden van het land lichte vorst, elders temperaturen het vriespunt. Wetsontwerp ingediend V ergunning nodig voor opsporing delfstoffen DEN HAAG By de Tweede Kamer een wetsontwerp tot de opsporing van delfstoffen ingediend, volgens welke het erboden zal zijn zonder vergunning an de minister van economische zaken oor middel .van boringen delfstoffen op te sporen. DORTMUND De Dordtmund- Hoerder Huettenunion, die bijna voor de helft in handen is van de Neder landse Hoogovens, wil haar staalpro- duktie beperken. Gisteren is in Dort mund meegedeeld, dat de SM-staalfa- briek in verhand met dc slechte order- rositie vanaf midden december tot begin januari 1966 zal worden gesloten. Door deze sluiting worden 250 werk nemers getroffen. De Bochemer Verein Fuer Gusstahl- fabrikation, een van de grootste produ- n van edelstaal in West-Duitsland, heeft enige dagen geleden bekendge maakt, dat zy, doordat zij te weinig or ders heeft, de produktie zal moeten be perken en de werktyd in de komende weken zal moeten verkorten. Graaf Guido Chigi Saracini. dc be kende Italiaanse muziekbeschermer. is op 85-jarige leeftijd in zijn paleis te Siena overleden. Hij stichtte de wereld vermaarde Academia Chigiana te Siena. de muziekacademie, waar bij Paul van Kempen jarenlang doceerde en waar ook vele Nederlanders gestudeerd heb ben. Zijn Quintetto Chigiano was even beroemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1