Sinterklaas is best een knip voor de neus waard ZONDAGSBLAD De kinderen van het Boshuis Nieuws van de boekenmarkt ZATERDAG 20 NOVEMBER 1965 ^LS de maan weer door de bomen schijnt en de makkers hun wild geraas staken, is het heerlijk avondje gekomen. Op die bewuste avond, als iedereen een beetje opgewonden is, inspecteren we de tafel: er is chocolademelk en banketletter net als toen. Er is bisschopwijn en gevulde speculaas, net als toen. Maar er is meer. Op de tafel ligt de camera klaar, compleet met flitser, flitslampjes en een nieuwe film, voor als die in het toestel niet toereikend is. Dat is nieuwdat was er niet toen wij de tijd voorbijzongen met Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht". We voe len spijt om dit mankement het verleden, maar ons, omdat wij nu wél in staat zijn de feestavond van het jaar voor onze kin deren vast te leggen. Want als er één avond recht heeft gefotografeerd te worden dan is het wel de Sinterklaas avond. Op 5 december volgt het ene „fotorijpe" moment op het an dere. Het begint al. als de grote zoon of dochter zich gaat metamorphoseren tot Zwarte Piet. Dat ern stige, half zwarte, half witte gezicht vraagt er om op de plaat vastgelegd te worden. En dan het gezicht- Je van de kleine als ze vol overgave zin- fen. Vergeet voorts et schoentje niet, dat al enige keren zo aan doenlijk bü de haard stond met wortels en brood voor het paard, een dropje voor Zwarte Piet en een zakdoek voor Sinter klaas. Omdat hij wel verkouden zal worden met dit koude weer! Als Sinterklaas in hoogst eigen persoon de kamer heeft betreden, is het haast niet meer bij te hou den met de camera. Plaatje schie ten. oud lampje er uit, nieuw lamp je er in, weer knippen. Vergeet u niet in de haast de film door te draaien, als u niet zo gelukkig bent dat u een camera hebt, die dienst weigert zolang de film niet doorgedraaid is. uw onderwerp moet richten, afstand van ongeveer 2 meter tot 5 meter van uw onderwerp een foto maakt met reflectieflits, verheugen dan zult u verbaasd staan over Met boxje Heeft u een boxje en denkt u, dat je daarmee geen behoorlijke binnenopnamen kunt maken? Dan vergist u zich! Schaft u zich maar gerust een flitser aan. Wan neer u een film van 21* Din in het resultaat. Weet u niet wat reflectieflits is? Reflectieflits be tekent, dat u de flitser niet op uw onderwerp moet richten, doch omhoog op het plafond Beatrix Fotoalbum. Uitgaven NV Gebr. Zomer Keunings. Wageningen. Een Spiegel Prinses uitgave. Een korte inleiding over de maanden die vooraf gingen aan de publikatie van de geruchtmakende foto's, van Beatrix en Claus genomen. Prach tige foto's van de koninklijke fa milie en Claus von Amsberg met prinses Beatrix als stralend mid delpunt completeren dit verzorgde fotoboek. (Prijs ƒ3,90.) PUZZEL VAN DE WEEN Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. voorlichting, 5. wijnsoort. 9. kreupele, 14. gelijk. 16. schans, 18. wordt gezongen, 19. plaats in Gelderl., 21. teken, 22. socië teit (afk.), 23. voegwoord. 24, onbep. voornaamw.. 26. scheik. element (alk.), 27. bezigheid tot ontspanning. 29. geurigheid, 31. telwoord. 32. bastaarduitgang. 34. eer, 35. palmboom. 37. stad in Tsjecho-Slowakije. 39. kortademig (gewestelijk). 41. voorzetsel. 42. bloeiwijze, 43. buiten haven. 45. myth, figuur. 46. vlaktemaat. 47. godsdienst (afk.). 48. vreem de munt 50. Amerikaanse sierheester. 52. schor. 53. gevangenis <bar- goens). 55. landtong. 56. troep, stel, zwik. 57. deel van een fiets. 60. maal. 61. telwoord. 62. berg bekend uit de bijbel 64. voornaamw.. 65. achting. 66. berrie, 68. plaats in België. 70. verstand. 72. beginsel van blad of bloem. 74. gekleurde plaat. 75. tapijt 76. algemeen ruilmiddel. 77. oprolbaar zonnescherm. Vertikaal: 1. oproerling, 2. stad in Frankrijk. 3. oude vochtmaat. 4. juffrouw, 6. nevenschikkend voegwoord. 7. paard. 8. deelteken op een klinker. 10. telwoord. 11. plaats in N.-Brab.. 12. ketting. 13. nobel. 15. meisjesnaam. 17 metaalsoort 20. vreemde munt, 25. riem, 27. bij riviertje van de Rijn in Duitsland. 28. tweetal. 30. bijwoord, 31. stad aan de Moezel, 32. rijstbrandewijn, 33. scheik. clement (afk.), 35. wa terloop waarnaar Appingedam genoemd is, 36. vogel, 37. openbare wandelplaats, 38. dorp in N.-Holland. 40. Rom. veldheer, 41. haar vlecht. 44. priem. 46. bijb. figuur, 48. deel van een huis, 49. zangstem, 51. voorzetsel. 52. plaats in Gelderl.. 54. gat in de grond. 56. wezen lijk. 57. kruipend dier. 58. faam. roem. 59. jaargetijde. 60. bedehuis. 61. vaartuig. 63. knorrepot. 64. gindse. 67, stok. 69. afgelegen. 71. be houdens vergissingen (afk. Latijn), 73. meervoud (afk. Latijn). de, 10. kader. 12. pi. 13. ed. 15. Linne. 17 bos. 18. els. 19. Erp. 20. pen. 25. ik. 26. ot. 28. eerst. 29. fa. 31. Almen, 32. eg. 33. stork. 34. dom. 36. aha. 37. alm. 39. ene. 44. ar. 46. ga. 48. Rumpt 50. Eer- sel. 51. A.M. 52. To. 54. Raalte. 55. taart 57. nis, 58. dol. 60. mug. 61. hit. 63. snel. 67. eb. 68. is. 70. i.l. 71. pe. 73. Em. 74. se. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: ..Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. schol, 6. horde, 11. ton. 12. pee. 14. moe. 16. A.R.. 18. einde. 20. pi. 21. dommel, 22. Ressen. 23. os. 24. si. 26. op. 27 nn. 28. elf. 30. kat 32. Ems. 34. de. 35. Aa, 37. Ag. 38. te, 40. Norg. 41. hemel. 42. dons. 43. ms. 44. aa. 45. mg. 47. re. 49. ter, 51. ant, 53. ark. 56. un. 38. dm. 59. om. 61. ha. 02. Mierlo, 64. urania, 65. C86. lenig. 69. tr, 70. iep. 72. s. 73. ets. 75. alles. 76. smeer. Vertikaal: 2. ct. 3. hommel. 4. on. 5. lens. 7. om. 8. Rossum. 9. VOOR DE JEUGD - VOÓft Ét J0JGO VOOR Df. -EOGO VOOR DE JEUGD VOOR 01' JEUGD VOOfc DE JEUGD - VÜORjPE L. Dag nichten en heven. Wat hebben veel meisjes en jongens al gauw hun zin gekregen. Jullie verlangden toch zo héél erg naar ijs? Echte boffers zijn jullie dat je wens al zo gauw in vervulling is gegaan. Hebben we de ijzers nog fijn kun nen onderbinden? Zijn we aan het zwieren geweest? In ieder geval konden we met beide benen op het ijs staan. Wat een feest! De grote mensen (en vooral de oude) vin den het helemaal niet fijn dat de vorst al zo gauw om een hoekje kwam kijken. De winter duurt nog lang genoeg hoor en jullie zullen best nog weieens een keertje van het ijs kunnen genieten. Jammer dat de pret zo gauw Het is voor de goede Sint te hopen dat het koude weer voorlopig nog een poosje wegblijft. Hij komt uit zo'n heerlijk warm land en dan valt het niet mee om in de vries kou al die daken op en af te klimmen. Brrr! Komt hij wel bij jullie allemaal? Vergeten we niet onze geboortedatum in de brief te schrijven? Vooral de nieuwelingen moeten hier goed aan denken hoor! dat je zo'n mooi boekje dikwijls naar geluisterd? hebt gekregen. Hoe is het met je Was jij tante Jos niet een klein paraplu? j beetje aan het vergeten Marjo Ben jij al w1 - - - - l klein beet- j uassie 's-Gravenzande? Heerlijk je beter Henk den Boer. Hey-^at jjj jn de vakantie plaat? Fijn dat ik toch een brief iogei-en bent geweest. Ileb je ge- jou kreeg. Heb jij nog noten? Prachtig dat je nu wel- broertjes? Hoe heet eens r^je jé aU{0 jouw vriend? Van harte beter-1 maken. Marja Boos Rotterdam en A 's-Gravenzande? Jouw Booy. Bolnes? Zo moeilijk is hetl naam komt dan jn de krant en je toch niet. Volgende keer bet rjkan jn aanmerking komen koor! I voor een prijs. Wat zal jij deftig Was jij tante Jos niet een klein, met ZQ»n mooie nieUWe man- beetje_ aan het vergetenJannle Wat weg Boudesteln. Nieuw Lekker- land? Fijn dat ik nu weer een brief van jou kreeg. Jij hebt Wat kreeg ik deze week mooie gekleurde oplossingen! We hebben er goed ons best op gedaan hoor! Veel van jullie schreven dat het zwarte Piet was. Nu dat j kan ook. Het is in ieder geval een mannetje met een zak op zijn rug. De hoofdprijs gaat naar Marjo Blom. Langerak. De troostprijzen krijgen thuisgestuurd Addie van Ber- kel. Waddinxveen en Beppie Brand. Loosduinen. Lang zullen ze leven!!!! Deze week hebben we één jarige in ons midden. Lenie van Dommele van harte gefe liciteerd met je verjaardag van de nichten en neven hoor! Wat kreeg ik van jou een mooi- e gekleurde plaat Leo Alblas, Rlj- soord. Waarom schreef jij hele maal niets? Ook van jou kreeg ik deze week geen brief Joop Alblas, Rij- soord. Hoe komt dat? Geweldig dat jij zo'n klein lief Meisjes en jon gens zoals jullie allemaal wel ziet staat op deze af beelding een gi raffe afgebeeld. Deze puzzel is niet zo héél ge makkelijk maar dat is juist wel leuk, vind je nie zusje hebt gekregen Gert Bergac- ker. Werkendam. Wat kreeg ze een mooie naam! Heb jij het nieuwe zusje weieens even vast gehouden? Prachtig dat het zo goed gaat op school? Hoe heet jouw vriend? Jouw vorige brief was te laat Beppie Bergw«rff. Rozenburg. Nou en of ik zaterdag Swiebertje heb gezien. Allemensen wat ben jij verschrikkelijk verwend met zoveel moois. Wat zal jij deftig zijn. Heb je je ijstrui al aange had' Het vriest in Rotterdam ook hoor' Heb je nog kunnen schaatsenrijden? En of de teke ning van prinses Beatrix mooi was. Wat wordt de kleine Joke al groot. Leuk hoor! Bedankt voor je gezellige brief! Sinterklaas is bij jullie al vroeg gekomen Addie van Ber- kel, Waddinxveen. Heb jij hem goed gezien en heb jij gesmuld van de pepernoten? Tante Jos heeft Swiebertje ook gezien hoor! Fijn dat je één konijn mag houden. Waarom heb jij zo- i lang gewacht met schrijven? i Niet meer doen hoor! Nou en of tante Jos een leuke logeren geweest. Zal je de vol gende keer goed opletten wan neer je aan de beurt bent Ook jij moet voortaan schrij ven als je letter aan de beurt is Nellie van den Bos Naaldwijk. Ik verwacht dan echt een „hele lange" brief hoor! Heeft sinterklaas wel kunst schaatsen bij zich Beppie Brand Loosduinen? Wat een feest zal opa nog We de f 2.50. Si- hokjes allemaal cijfers staan die precies aangeven hoe we het alle maal moeten in- Van link3 naar rechts: 2 muziek noot, 4 aanleg plaats voor sche pen, 6 vader, 8 vocht Uit een vrucht, 9 geperste vruchten, 13 ie mand die rookt, Vertikaal moe ten we invullen: 1 speelgoed, 3 woon boot. 5 bergtop, 7 visdeeg, 9 deel van het koren, 10 op je gezondheid. 12 vrucht, 15 deel van een wagen. De oplossing moet worden, in gezonden vóór dinsdag 23 no vember. grootse plannen hoor! Dat ben je echt niet zomaar. Bedankt voor je gedichtje hoor! Als er plaats is komt het 4 december Ln de krant. Zal je de volgende keer niet vergeten te schrijven? Wat heb jij verschrikkelijk lang gewacht met schrijven Cora.^uusuulllcu van de Bovenkamp, Hellevoets-1 d worden' zijn t, lols. k Geloof wel dat jij t»n'e gÓed gSo°d? ïiuk dat Jos helemaal vergeten was. haar dracht draag, prachtig dat Prachtig dat p, zoveel boeken d b h winterslaap kan leest, maar dan blijft er toch nog (joen. Jij kan de oplossing toch wel in de brief schrijven Rietje Bron Schevenlngen? Nu kost het dub bel port. Prachtig dat jij het zo goed naar je zin hebt op de huis houdschool. Moet je een heel eind fietsen? Heb je thuis al flensjes gebakken? Mmmm, wat was dat allemaal lekker. Jij boft maar dat je zo dikwijls kan gaan schaatsen op de HOKY-baan. Heb je al veel gezwierd? Schrijf jij voortaan als je let ter aan de beurt is René de Bruin Oegstgeest? Ik verwacht dan een lange brief hoor! Jij was tante Jos ook al een beetje aan het vergeten Elly Brussen Leimuiden. Wat moeten jullie straks zingen op de uitvoe ring? Is het al gauw? Hoe was het op de bruiloft? Heb je geno ten? Jouw brief was de vorige keer te laat. Voortaan moet je hem echt eerder op de bus doen Fijn dat ik weer een brief van jou kreeg. Mariejanne Buitelaar De Lier. Ik dacht werkelijk dat jij tante Jos aan het vergeten was. Prachtig zo'n mooi huis. Oef. wat zijn jouw tante en oom weer ver weg. Ga jij graag naar de gymnastiek? Natuurlijk mag jij een nichtje worden Marianne Cosman Den Haag. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Wanneer ben jij jarig? Hoe gaat het op school? Wist jij werkelijk niets te schrijven Cobie Dekker Voor schoten? Zo moeilijk is het toch niet? Volgende keer verwacht ik echt een lange brief hoor! Schrijf jij voortaan als je let ter aan de beurt is Dory Dikkes Lelden? Goed opletten hoor! Allemensen wat hebben jullie veel poezen. Engelien v.d. Dool Pijnacker. Weet je ze wel uit elkaar te houden? Wat zullen er mooie bloemen en planten groei en in die kas. Grappig dat jij al tante bent. Wil jij een nichtje worden? Speel jij veel met Lise- loth? Geweldig zo'n mooi feest Mar jo van Duin Noordwijk. Leuk hoor zo'n feestmuts op. Wat wa ren jullie wel in de stemming! Hebben jullie al veel met het spel van je vrieidn gespeeld? Mmm, wat ben jij verschrikke lijk verwend. Wat zal jij deftig zijn met zoveel moois. Natuurlijk is jouw kleine broer weieens ondeugend. Fijn, zo'n kleine lie- Hoe is het nu met jouw kleine beetje tijd schrijven? Heb je al veel in de auto gezeten? Wat is Marjan ver wend? Leuk hoor zo'n club. Tan te Jos handwerkt ook graag. Wat heb jij de brief mooi ge maakt Joke Buizer, Sprang Ca- pelle. Heb jij al op de schaats gestaan? Jij hebt toch veel te lang gewacht met schrijven? Was jij tante Jos niet een beetje aan het vergeten? Hoe komt dat? Dat wordt een leuke avond op de meisjesclub. Volgende keer niet vergeten te schrijven hoor! Jij hebt veel brieven geschre ven Nelleke van Dam, Bleskens- graaf. Dat hoeft niet hoor! Je moet alleen schrijven als je let ter aan de beurt is. Is het baby mutsje mooi geworden' Was het dinsdag groot feest? Zijn al je wensen in vervulling gegaan? Jammer' dat jij het lootje niet had. Zijn je vriendinnen nog ge- Prachtig dat mamma zo is ver wend Martien van Dam. Goude rak. Oef, wat zullen jullie ..v. fijn kunnen genieten van mooie mu ziek. Leuk hoor dat oma en opa ook zijn geweest. Heb jij al op de schaats gestaan? Heb jij wel een huisje voor marmotjes? Welk eten krijgen ze? Geweldig dat jij ook op de bruiloft mocht komen Cobie Don ker Nieuwland. Wat heb jij geno ten. Was het gedicht mooi? 'k Geloof best dat jouw tante erg mooi was. Wat wordt de kleine Meta al groot! Volgende keer schrijf jij zelf weer een briefje? Leuk dat jij het nu hebt gedaan, Jannie! Is Ria al een klein beetje be ter. Ietje Donk. Nieuwland? Ge weldig dat jij al een verlanglijst hebt gemaakt voor sinterklaas. Heeft hij dit jaar veel bij zich? Het is mooi postpapier hoor! Fijn dat de koeien nu in hun warme stal staan. i dank voor je mooie \„Lidy van Dor- Vlaardin- mH h®b, j'i er goed aan gedacht. Leuk hoor! Hoe gaat het op school? Jij hebt je zin gekregen hoor Annie van Drunen Werkendam. Wat zal je nu je hart kunnen ophalen met schaatsenrijden. Hoe gaat het op school? Heb jij al een verlanglijst voor sinter klaas gemaakt? Prachtig dat jij al in het „die pe mag Margriet Akse Den Haag. Hoe was het op mamma's verjaardag? Had jij mooie slin gers gemaakt? Vond ze de ca- door M. VAN NUIS-ZUIDEMA (Vervolg) Ja, daar had hij gelijk aan. de golven bleven nu al onafgebro ken over de stenen stromen. Maar dwars door het water? „Nee, dat gaat niet! Kom mee" Hen greep zijn zusje bij de hand „we moeten er zo gauw mogelijk zien af te komen." „Ja, maar dan gaat het toch veel vlugger!" probeerde Boude- Hen stond besluiteloos. Het was wel veel korter, maar het was er ook diep. Hij had wel eens gezien als het water heel laag was, hoe hoog de pier dan lag, en als ze halverwege waren, en het water kwam steeds hoger en hoger?... Nee. het kon niet, ze moesten op de pier blijven. Hen en Han hand aan hand voorop, de anderen er achter, zo gingen ze de pier over. Het water leek wel hoe langer hoe sneller te stijgen. Daar voelde Han een druppel op haar neus, en nog een. en nog een. De jongens voelden het nu begint het ook nog te regenen!" Han huilde haast. „Lopen jullie dan ook wat door!" commandeerde Boudewijn. die achteraan liep. „Ja... au!" riep Han. Daar stootte ze haar teen tegen een steen. Door het grauwe water konden ze ze nauwelijks meer „Au!" riep meteen Boudewijn. „Wat een gemene punten zitten daar aan, en dan nog dat akelige het regendruppels of tranen wa- Doordat ze zo voorzichtig moesten lopen, kwamen ze maar langzaam vooruit, i nier eens aan de hoek van de pier. Dat ze zo ver gegaan waren, daar hadden ze geen erg in gehad. „Voorzichtig maar. dat je bij de hoek niet te ver gaat," riep Boudewijn. „Want dan val je er zo af." Hij had er plezier in midden in de zee te lopen. Jammer, dat Han er bij was, meisjes waren altijd zo bang. ..Zijn we er nu nog niet?" Dik vond dat het toch wel erg lang duurde. ..Laat mij maar eens voorop lopen." Hen probeerde vlugger te lo pen, maar het ging niet, ook hij stootte zich telkens aan de scher pe stenen. Toen ineens hij had Han losgelaten zwaaide hij met zijn armen om zijn evenwicht te bewaren, voorover, achterover, en met een plons, die het water (Volgende week verder) ■:§öK8CScW8CSïcl^Se zus Anneke Boot Haamstede? Is haar arm weer een klein beetje beter? Prachtig dat het zo goed gaat op shcool. Vind je het leuk om naar de mulo te gaan? Wordt het kussen mooi? Zouden je wen sen op 5 december in vervulling Fijn dat jij al zoveel kalenders hebt Zuidland. Wat vonden oma en opa van het Zondagsblad dat jij kwam brengen. Heb je de kleine Leo al bewonderd? Krijg jij al veel repetities Kla- rie Brcederland Zuidland? Leuk dat Metha vandaag komt. Hoe gaat het met haar? Ben jij deze week nog aan de zwier geweest op de gladde ijzers? Hoe is het jurkje geworden? Natuurlijk mag jij een nichtje worden Bea Dinkelman Leiden. Hartelijk welkom hoor bij de nichten en neven. Wat speel je allemaal op de blokfluit? Heeft de goede sint wel barby's meege nomen uit Spanje? Heb jij nog meer zusjes en broertjes? De poppenwas. Marleentje doet de poppenwas, let op, let op, let op. Dan moeten alle kleertjes „hup- sakcelje" in het sop. Het water klotst al op de En alleipoppen zitten braaf. Te bibberen in hun blootje. Vandaag geen tijd voor knikke- Doorn Den Haag. Gelukkig dat jij tante Jos niet helemaal verge ten bent. Tante Jos kan toch geen foto van haarzelf in de krant zetten? Je moet tegen je vriendin zeggen dat ze echt be staat hoor! Ze moet dan maar eens komen kijken. Fijn dat jij naar de opleidingsklas mag. Goed je best doen hoor! Wacht je niet meer zolang met schrij- Leuk dat jouw rok zo mooi is geworden Arga van Dijk, Nieuw Lekkerland. Hoeveel jaar werd jouw kleine nicht? Heeft jouw vader een bakkerij? Allemensen wat een lange sjaal heb jij ge kocht. Wat zal dat lekker warm En anders doet ze niets. Hoe vinden jullie dit versje? Meisjes en jongens de brieven bus is helemaal leeg. Zorgen jul lie weer voor een volle? De let ters E t/m K zün aan de beurt. Veel plezier met alle geheimen hoor en tot de volgende keer, historie: het doordringen nieuwe tijd op het eiland Sardinië, ongeveer honderd jaar geleden, Een van Garibaldi's officieren wordt naar het eiland gezonden om daar a'.= onderwijzer aan de opbouw van het nieuwe Italië mee De Sardijnse bevolking is echter nog geheel anaiïabeet en onder houdt eigen ongeschreven recht en Dit leidt tot spanningen en con flicten. Muenster laat die spannin gen beleven en hij doet dat vlot en onderhoudend. (292 blz., ƒ6.50) Moord op tournee, door Ton Vervoort. Uitgave NV De Arbei derspers, Amsterdam. Jean Tasman is een wereldbe roemd violist, die met vrouw en zoon aan het Amsterdamse Vondel park woont. Op een avond wordt zoontje Erwin ontvoerd. Daarmee gaat zich een nogal onwaarschijn lijk spionageverhaal ontwikkelen, dat echter knap in elkaar zit. Zeer slim laat Vervoort talrijke herken- ningpunten naar voren komen in hoofdstedelijke situaties, mensen (redacteur Knaapjens van zeer „exclusieve bladen" in de hoofd stad e.d.) en actuele gebeurtenis sen. Dat maakt van deze spannen de spionage-misdaadroman een lek ker stukje lectuur om in enkele uren door te rood-oren. (251 blz., Zo leert u paardrijden, door Adolf Freiherr von Seefried. Uitgave L. J. Veen nv, Amster dam. Een instructief boekje dat de liefhebbei- van paardrijden rede lijk goed op weg helpt. De tekst wordt verenigd en verduidelijkt door tekeningen. Bovendien bevat het boek een aantal prachtige ac tiefoto's. (71 blz., 5,90). Het geheim vnn het spook schip 020, door Rein van der Waal. Uitgave W. Versluys NV, Amsterdam. Elbert en Roel zijn twee vrien den die allerlei avonturen beleven: ze ontdekken een onderaardse gang die uitkomt op het spook schip 020. Ze ontmaskeren een schurk die zich als journalist voor doet. De boerenzoon Elbert wint de uitgeloofde beloning en kan stu deren. Jongerensspeurdersverhaal, 10—14 jr. (205 blz.. 3.75). Geschiedenis van ie genees kunst, door Jean Starobinsky. Vertaling drs. J. G. M. Wellen en P. G. M. Wellen-Leeuwen berg. Uitgave Scheltema en Hol- kema, Amsterdam. Hoofdpunten van de historie der geneeskunst zijn door de schrijver op bevattelijke en overzichtelijke wijze naar voren gebracht. Zoda nig, dat men de vooruitgang punt voor punt kan volgen. De illustra tie vervult in dit boek (niet alleen voor vakmensen) een belangrijke functie. Pregnanter dan het woord dit vermag maakt het duidelijk, dat de geneeskunst eigenlijk pas in de huidige eeuw tot volle ontplooi ing komt. (112 blz.. 14,50). Brammetje Brom. door Jan Zijl. Uitgave W'. Versluys NV, Amsterdam. Een lui kaboutertje wordt ijve rig doordat hij een druppeltje droomhoning krijgt en droomt dat hij een bij is bijen werken hard en bijen plagen niet. Als hij wak ker wordt gaat hij meteen aan het werk. Korte zinnetjes bij goed ge tekende plaatjes. Dun, verzorgd boekje. (52 blz., 3,75). Damrubriek Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Door de match tegen Tsjegolev te winnen behaalde Koeperman voor de derde maal de wereldtitel. Een pres tatie die neg riet geëvenaard is De cijfers liegen er niet om. Met liefst 26—14 cverwon de oudere speler de jongere. Tsjegolev behaalde der halve één punt meer dan onze land genoot :r. Geert van Dijk in 1959. Natuurlijk geeft dit grote verschil niet het juiste beeld van de speel- kraoht van belde kampioenen. Om zijn vrij spoedig cpgelcpen achter stand in te lopen sipeelde de ex-titel houder sterk op aanval Het was haast ontmoedigend voor hem steeds weer te moeten constateren, dat Kce- penman's verdediging ijzersterk en te vens actief was. Hij nam daardoor steeds meer risico's en offerde b.v. in de 12e ronde zelfs een schijf om te trachten zich door een aanval cp Kceperman's lange vleugel te verkrij- g Wie gedacht had dat na het ont staan van een flink puntenverschil de overige partijen wel rustigjes r.aar de remisehaven zouden kabbelen, heeft zich vergist Daarvoor is de ri valiteit tussen belde spelers te grcot Tot de vóórlaatste partij was het een strijd op leven en dood Enige technische details wil ik U niet anthcuden. De gehele match werd espeeld in het Paleis J eventueel afgebroken partijen. Nada nogmaals het zelfde schema was af gewerkt volgde er een rustdag. Merkwaardig is. dat Koepermai (uw plafond moet wel wit of gebroken wit zijn). Het plafond weerkaatst het flitslicht, waar door er mooi, zacht licht op uw onderwerp valt. Wanneer u geen boxje hebt maar een camera waarbij u tijd en diafragma moet instellen, kunt u dezelfde cijfers aanhouden. Film 21° Din. afstand 2 tot 5 meter, diafragma 11 en snelheid 1/25 of 1 30. Dit geldt dus ook weer voor reflectieflits. Tot nu toe spraken we over het gebruik van een zwart/wit film. Wanneer u een kleurenfilm in uw camera wilt stoppen, wordt alles een beetje anders. Bij reflectieflits moet u bij een 17—18' Din film uw diafragma instellen op ƒ.5.6, bij een 2021° Din film op ƒ.8. En denkt u erom, dat u blauwe flits lampjes gebruikt? Wanneer u met een box fotografeert, moet u zich aan de 20—21° Din film houden. Na de drukke gezellige decem bermaand, kemt januari. Het is koud en het duurt lang voordat het lente wordt. Vindt u januari dan geen uitgezochte maand om al die leuke geslaagde Sinter- klaasfoto's in een album te plak ken? Uw album zal nog aardiger worden, als u de foto's afwisselt met de gedichten die de pakjes vergezelden op het Heerlijke Avondje van Sinterklaas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 16