Stoom afblazen In de greep van het reus-achtige Goedgelovigen door „hemelse boodschappen" (voor f 150.000) misleid Moet inrichting geestelijk gestoorden dicht Recherche kent maker valse goudkeurstempel NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 NOVEMBER 1965 Winst van bijna 100.000 per maand Vrouw bleek aan het hoofd te staan van grote bende autodieven (Van onze verslaggevers) PARIJS/ROTTERDAM Com missaris Bellemin-Noel van de Pa- ryse politie heeft een heel goede vangst gedaan. Dank zij de mede werking van de Rotterdamse recher che heeft de heer Bellemin-Noel de Zuidslavische leidster van een inter nationale autodievenbende, Damiana Lombardo-Volvik (27), kunnen ar resteren, tezamen met haar vriend .chef staf", Harry Campbell Tur ner (35). •Deze beide arrestaties houden verband met de eind september nogal gerucht makende achtervolging van autodieven in Rotterdam, met als gevolg twee on beheerd gevonden en kennelijk van dief stal afkomstige wagens. I Turner stichtte samen met Damiana in Parijs een garagebedrijf, dat zich spe cialiseerde in Engelse sportwagens. Da miana en haar man hielden van uitgaan. Damiana kon echt wel wat geld aan en het garagebedrijf bracht voor een ,,dolce vita" te weinig op. Turner begon, met auto's te huren en die verder te verko- Ordinaire oplichting dus. Later werd de zaak beter georganiseerd, enige helpers werden aangetrokken en er kwam een bende tot stand, die auto's stal in heel Europa, gedegen met verfspuit en valse nummerplaten werkte en voor een bijzonder lucratieve bron van inkomsten zorgde. Uit het voorlopig onderzoek van com missaris Bellemin-Noel is gebleken, dat de bende reeds ruim een jaar opereert in die tijd ongeveer achttien ge stolen sportwagens hun weg naar Ne derland hebben gevonden. Aan te nemen is dat de bende in de loop van het jaar dat zij werkte meer dan een miljoen gulden bijeen ..ver- Dr. Einaar benoemd tot gevolmachtigde PARAMARIBO Dr. J. F. E. Einaar i benoemd tot gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland. Hij heeft deze functie sinds het aftreden van mr. Mannels op 1 januari waar genomen. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Verdacht van op lichting gedurende de afgelopen vijf tien jaren is gisteren voor de officier van justitie geleid de 67-jarige J. P. S. de Man, die voorwendde in 1949 en 1950 verschijningen van Maria te heb- gehad, heeft vele goedgelovige rooms-katholieken geld uit de zak ge klopt door te zeggen dat er voor hen een boodschap uit de hemel is geko men. Naar schatting heeft hij deze mensen f 150.000 armer gemaakt, heeft zich tevens op zedelijk gebied misdragen. zou de boodschappen tijdens exta- een in zijn woning te Rotterdam en te Naaldwijk ingerichte kapel hebben gehad. Daar hing een levens groot schilderij van Maria, zoals ze hem was verschenen. In deze kapel werd door de r.k. gelo vigen veel gebeden om van Maria gun sten te verkrijgen. Zijn motto hierbij as: niets voor niets. Zijn volgelingen, die als „getuigen" werden opgeroepen en die door S. een zwijgplicht kregen opgelegd over ze in zijn huis hoorden en zagen, geloofden hem onvoorwaardelijk. Ze hebben hem niet alleen financieel ge steund, zodat S. onbekommerd door het leven kon gaan, ze hebben zich ook diep in de schulden gestoken om aan zijn gril len op velerlei gebied te kunnen vol doen. S.. die zich knecht des heren noemde, heeft twee tuindersgezinnen vol komen te gronde gericht. Een tuinder wist hij volkomen in zijn macht te krij gen na zijn extase-vertoningen. De mar werd volgens de hemelse boodschappen ongeschikt bevonden voor het tuinders- beroep. De man raakte geheel overstuur en kwam in een zenuwinrichting terecht. Na daar enige maanden te zijn geweest, kwam hij weer terug op z'n tuin, die in die tijd volkomen verwaarloosd was Schulden Hierin zag hij dat de boodschappen gelijk hadden. Daarom zag hij af van het tulndersbedrijf S. had een andere ruinder aangewezen om het bedrijf te Deze had echter geen geld. Je knecht de» heren zei dat het bedrijf maar voor de helft van de waarde verkocnt mocht worden. Na aftrek van de od het be drijf rustende hypotheek bleef voor het eerste tuindersgezin niet veel meer over Directeuren geen vergunning 1 UTRECHT Moet de inrichting »oor geestelijk gestoorde kinderen te Imersfoort worden gesloten? De rechtbank heeft geen antwoord kun- cn vinden. daan. De beide directeuren gingen hoger beroep. De directeur van de Amersfoortse GGD, dr. W. J. van der Hooft, verklaarde als getuige-deskundige voorstander te zijm van het open houden van de inrich ting De Eik. Dr. W. L. Meijering, inspeo De directeuren, L. van E. (51) uit Hui- teur voor Noordholland en Utrecht van H. E. (31) uit Hilversum, waren de geestelijke volksgezondheid, zei dat hij zomer veroordeeld geweest omdat aangifte had gedaan omdat het huis niet zonder vergunning de inrichting ex-1 aan de eisen voldeed. Zijn voornaamste loiteerden. Vonnis was: boete van f 25 bezwaar was, dat het huis werd geëxploi- to een voorwaardelijke gevangenisstraf! teerd met het doel winst te maken, an drie maanden met een proeftijd van j De rechtbank heeft de behandeling van wee jaar, met als bijzondere voorwaarde i de zaak aangehouden om op de volgende at binnen een half jaar na het ingaan zitting de hoofd-inspecteur van de geeste. an de proeftijd aan de bij de wet be- lijke volksgezondheid als deskundige te (aaide voorwaarden moet worden vol-1 horen. De nieuwe eigenaar moest links en rechts lenen om aan de koopsom te komen. Na alle narigheid moest hij van S.. du zelf in het tuindershuis wilde gaan wo nen, ook nog de verbouwing van het huis betalen. Bovendien kwam later ook de inventaris en zelfs een dure auto voor zijn rekening. Ook dit gezin kwam daardoor diep in de schulden te zitten. Met verscheidene vrouwelijke „getuigen" Knoopte S. naar aanleiding van de hemel se boodschappen een verhouding aan. S. heeft bekend dat alles op leugen en bedrog berustte. De deken van het bisdom Rotterdam verklaarde dat de kerkelijke overheid wel van het be staan van het zogenaamde „devotie-oord" op de hoogte was. maar dat men zich steeds bewust van het geval gedistan tieerd had, omdat men aan de verhalen geen waarde wilde toekennen en de verschijningen niet als serieus beschouw de Dat er echter zoveel kwaad was ge schied, had men niet vermoed. Vier schepen hebben op Noord-Vietnam gevaren DEN HAAG Vier Nederlandse schepen, de Hollands Diep, de Sambas, de Sanana en de Keerkring, alle van de KPM. hebben in de afgelopen jaren deelgenomen aan het scheepvaartver keer op Noord-Vietnam. De drie eerst genoemde schepen voeren in charter. Deze charters zijn intussen beëindigd en niet hernieuwd. De Keerkring, die voor eigen rekening van de KPM voer, is in november 1964 voor het laatst in Noord-Vietnam geweest, sinds mei 1965 hebben geen van deze. noch andere Nederlandse schepen Noordvietnamese havens aangedaan. Voor zover bekend, hebben de vier schepen geen strategi sche goederen naar Noord-Vietnam ver_ voerd. Minister Luns (buitenlandse zaken) deelt dit mede in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Goedhart (soc.). Bij een verkeersongeluk on rijksweg E-J0 bij Warder (NH) is mevrouw Wit- tenmarijt uit Baarn Gisteravond om leven gekomen. Bij een inhaalmanoeuvre kwam zij met haar auto klem te zitten tussen een vrachtwagen en een tegen- Handel gesmokkeld goud uit Italië AMSTERDAM De afdeling del en oplichting van dc hoofdstede lijke recherche kent de indentiteit van de maker van valse goudkeur- stempels. „Wij hopen spoedig de hand op hem te leggen", vertelde hoofdinspecteur Hoch gisteren. Zoals bekend ondtdekte drie dagen ge leden een ambtenaar van de dienst „Waarborg platina, gouden en zilveren werken" bij een handelaar twee gou den banden met een vals keurmerk de dienst. Aangenomen wordt dat het goud uit Twee maanden eeëist wegens O O mishandeling AMSTERDAM De procureur-gene raal bij het gerechtshof in Amsterdam heeft tegen drie Haarlemse jongelui, de 19-jarige magazijnbedienden H. B. en R. B. en de 18-jarige etaleur K. H., we gens openlijke geweldpleging in vereni ging twee maanden geëist. De politie rechter in Haarlem had hen tot drie maanden, waarvan een voorwaardelijk, veroordeeld. De jongens hadden in oktober vorig jaar in het Haarlemse wandelpark Den Hout een homosexuele kantoorbediende mishandeld en in een vijver gegooid. Zij deden dit ómdat voortdurend mensen door homosexuelen werden lastig geval len en ook om te kunnen lachen. Poëzieprijs 1965 voor Nooteboom Amsterdam toegekend aan Cees Noote boom voor zijn bundel „Gesloten ge dichten." De jury, die dit adviseerde, bestond uit Hanny Michaelis, Sybren Polet en Remco Campert. Nooteboom ontvangt f3000. Italië is gesmokkeld, omdat de v de van gekeurd goud hier aanzienlijk hoger is. Ook konden dan de hoge in voerrechten en de omzetbelasting den ontdoken. Arrestaties De politie heeft in deze zaak twee mannen en twee vrouwen gearresteerd. Maar de vrouwen zijn inmiddels vrij gelaten omdat zij de sieraden van de mannen hebben gekocht of gekregen. De mannen, de 26-jarige J. de J. uit Amsterdam en de 42-jarige Fransman E. U zullen maandag worden voorge leid. In een bloempot in het huis van U werden negen valse keurstempels aan getroffen. Tevens werd een hoeveel heid ongekeurd Italiaans goud gevonde „Het onderzoek wordt onverhinderd voortgezet. Wij verwachten in Amster dam en omgeving nog aanzienlijk veel meer van dit goud te vinden, verze kerde hoofdinspecteur Hoch Nooit sprake van Landbouwschap DEN HAAG Er is nooit sprake ge weest, dat de heer Claus von Amsberg, de verloofde van prinses Beatrix, een functie zou aanvaarden bij het Land- bouwschap of in de landbouw in het algemeen. Volgens het Landbouwschap zijn deze geruchten in de wereld gebracht door een onvolledige en daarom onjuiste mededeling van een van de leden van het dagelijks bestuur. In het kader van zijn kennismaking met het Nederlandse bedrijfsleven zal de heer von Amsberg een bezoek bren gen aan het Landbouwschap, omdat hij dan tegelijkertijd de voorzitters van de "rie centrale landbouworganisaties en an de drei landarbeidsbonden ontmoet. ZON EN MAAN Zondag 21 november: zon op 8.10, on der 16.42; maan op 5 50, onder 16 04. Maandag 22 november: zon op 8.11, on- deT 16.40; maan op 7.10, onder 16.23. Dinsdag 23 november: nieuwe maan. PvdA-voorzitter dr. J. G. H. Tans (53 jaar, rooms, onderwijs- expert) gelooft niet in een kabi netscrisis. In een interview met pater-journalist Van Hees zegt hij in De Nieuwe Linie van deze week: „Je kunt in zes maanden niet tweemaal een kabinetscrisis hebben. Dat weet de PvdA, dat weet ook de KVP". Dr. Tans slaat de spijker op de kop. Met zijn uitspraak relativeert hij afdoende de crisisgemchten waarvan de Haagse lucht dezer dagen weer vol is. Het is lekkere leesstof, al die verhalen over een kabinet dat wan kelt aan de rand van de afgrond, over spanningen binnen en buiten de Trèveszaal, over een dreigende staatssecretaris, maar by gebrek aan fantasie houden we ons toch maar liever bij de werkelijkeidszin van de PvdA-voorzitter. Zeker het kan volgende week, als de Kamer minister Vondeling's her ziene dekkingsplan bespreekt, wel gaan spannen. Er kan een eind komen aan de politieke bliksemcarrière van de veelbelovende staatssecretaris van financjjin dr. Hoefnagels, die per se niet zonder duurdere kleren en schoenen het jaar 1967 wil binnen stappen. Er zal uiterst behoedzaam moeten worden geschipperd om. te voorkomen dat over 120 miljoen gulden een soortgelijke rampzalige ruzie onstaat als eind 1960 over 2500 woningwetwoningen. Geen crisis Maar de uitslag staat bij voorbaat vast: er komt géén kabinetscrisis. Het kabinet dan wel de regerings partijen gaan door de knieën, of er komt naar goed vaderlands gebruik een compromis, dat de familie Cals in het Catshuis houdt en de koninklijke wintersportplannen vei lig stelt. Er komt geen crisis, omdat er eenvoudig geen alternatief is. Een HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur MMk Aberdeen niet on tv. Amsterdam ljzel Brussel motregen Luxemburg regen gh. bew. Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Zttrioh Genève Belgrado Barcelona gh. b Madrid gh. b herstel van de rechts-liberale samen werking. Er komt geen crisis zolang het radio- en t.v.-vraagstuk niet definitief is geregeld. Is al dat crisisachtige gepraat en gedoe rond het veelbesproken dek- kingsplan dan een schijnvertoning? Niet helemaal. De boze woorden van de KVP, die de crisisstemming voor namelijk hebben veroorzaakt, zijn echt. De Lucas-vleugel van de ka tholieke Kamerfractie voelt zich zwaar genomen en eist op hoge toon minder lastenverzwaringen en dras tischer bezuinigingen. Maar de za- kelijk-politieke bezwaren van de KVP tegen het program-Vondeling zouden zonder de affaire-Nederhoret nooit zó'n sterk accent hebben ge kregen. De heren Schmelzer en Aal- berse worden nog elke dag over stroomd met brieven van boze par tijleden, die niet kunnen begrijpen dat de PvdA na Nederhorsts schan delijke aanval op De Quay nog in grond van de stoere taal die mr. Aal- berse vorige week zaterdag in Utrecht bezigde. Het was taal voor inwendig ge bruik. Kabinet noch PvdA zullen er erg van onder de indruk zijn geko men, want ze weten dat de KVP nu even stoom moet afblazen. Als er wérkelijk een crisis in de lucht zou zitten, een crisis die de KVP niet wil omdat ze daarmee haar beste mensen het bos in zou sturen, dan had mr. Aalberse zich in zijn Utrechtse rede en in het Handels blad heel wat genuanceerder uitge drukt. De wetenschap dat er géén crisis zal komen, gaf hem nu de vrijheid zijn gemoed te luchten. Het maakte de stemming nog wat ge prikkelder. maar verder kon het geen kwaad. Verkeken Had het kabinet deze spanningen om het financiële beleid kunnen voor komen? Stellig. Het kabinet heeft zich lelijk op de verhoudingen in de Kamer verkeken. Het is al te enthou siast van start gegaan. Het had. toen het de begroting samenstelde, behoor lijk moeten „afchecken" welk uitga- venpeil en vooral welke dekkings maatregelen al dan niet aanvaardbaar zouden zijn voor de regeringspartijen. Een globale indruk was al voldoende geweest. Dan waren pijnlijke verras singen, zoals nu met de omzetbelas ting op textiel en schoeisel, voorko men. Maar premier Cals begon pas over gemeen overleg met de Staten-Gè- neraal" te praten toen het kwaad al was gesticht. Wat daarna gebeurde, had met een stabiel regeringsbeleid weinig meer te maken. Er werden haastig wat bezuinigingen bij el kaar geïmproviseerd (te weinig. het kabinet zit. De woede vai KVP over „de brief' duurt voort en keert zich nu indirect tegen minis ter Vondeling en diens voorstellen. Persoonlijk „lssabori regen Hoogwater Scheveningen 21 november: 1.30 v.m.; 13-48 n.m. 22 november: 2.16 v.m.; 14.32 n.m. Door dr. C. RIJNSDORP "DEEDS IN de eerste christengemeenten waren er man- AAnen „die geacht werden pilaren te zijn" (het herhaalde lijk citeren van de Statenvertaling betekent geen voorkeur, maar spreekt bij mij vanzelf omdat ik er zo lang bij geleefd heb). Ik wil hier niet natuurlijk geen leidersprin cipe poneren, maar herinneren aan de eenvoudige realiteit. Een kerk moet zo georganiseerd zijn, dat zij zich de voor delen van die situatie ten nutte kan maken en de gevaren inperken. By de roomsen wordt de individuele begaafdheid opge vangen in de algemene organisatie en hiërarchie, met een gekozen paus aan de top. Het hele gebouw van het rooms- katholicisme is, in zijn grote dwaling, van een grootse consequentie. Alle katholiserende pogingen bij protestanten maken daarbij een dilettantische indruk, dilettantisch om dat men niet consequent heeft doorgedacht. Of men heeft een gezagskerk, óf er ontstaan mannenkerken, meervoud; logisch omdat juist de grote mannen elkaar het minst verdragen. En de belijdenis dan? Ook achter de confessies staan mannen, van wie we vertrouwen dat zij de doorgaan de leer van de H. Schrift getrouw in hun schema hebben opgevangen en geformuleerd, zonder dat wij, gemeentele den, dit alles in bijzonderheden (kunnen) narekenen. Ze ker, ook de theologische leek ontwikkelt in de loop van zijn leven een zeker herkenningsvermogen: hier spreekt de stem van de grote en goede Herder. Maar ziet hij het verband met de achtergronden, de filosofische b.v.? Merkt hij in hoever de reformatie in haar reactie tegen Rome is blijven steken, welke bijbelse noties zij niet tot ontwikke ling heeft gebracht? Om op Luther en Calvijn terug te komen: het is een besturing geweest dat Luther een muzisch mens was, muzi kaal en dichterlijk begaafd, zodat ook vrouwelijke deugden zoals intuïtie en fantasie in de totaliteit van het erfgoed konden worden geïntegreerd. Bij Calvijn overheersten be wustzijn, intelligentie, wil, tucht, de behoefte aan precies geformuieeroe uitspraken en streng gecontroleerde praktij ken. De kunstenaar Luther en de klassiek gevormde, juri disch aangelegde Calvijn. Gelukkig de dichters, zangers, muzikanten, organisten, cantores en componisten, onder en na Luther. Gelukkig de theologen, theologanten, juris ten, magistraten, politici en zakenlieden, de organisatoren en emigranten, onder en na Calvijn. Minder gelukkig... Is het niet zo dat men theologisch óók eenvoudig onder een regime leeft, waaraan men weinig kan veranderen? Men heeft Juliana tot koningin, en in theologicis worden we geregeerd door de grote figuren die uitmaken waarover gepraat en niet gepraat wordt, de mannen die de thema's aangeven, de slagwoorden formuleren. Drukkender mis schien nog is die tamelijk grote groep van lagere leiders, de bewonderaars, bemiddelaars, uitleggers, waarschuwers, die ons dagelijks bij de kraag grijpen om ons te bewegen achter hen in de rij te gaan staan. Hoe kan men ontkomen aan de beklemmende, verstikkende werking van de actuali teit, waarin men tien maal per dag gedwongen wordt te kiezen, betoeterd rechts door voorstanders, links door tegen standers, gewaarschuwd tegen gevaren zus en dreigende afval zo? Half verdoofd kiest men tenslotte maar wat uit. Is de Wereldraad talentvol zwart gemaakt, ja, dan toch maar de I.C.C.C.; leest men over steriel fundamentalisme, of stoot men zich aan vrome invectieven, dan is de Wereld raad weer niet gek. Vandaag nog een hervormd-gerefor- meerde fusie? Gesprek met Rome? Lodewijk van Deyssel schrijft ergens in zijn Frank Roze laar: „Laat mij begrijpen, laat mij ook heden iets begrij pen!" Ja, dit verlangen kan soms, te midden van de baby- Ionische spraakverwarring van al die tegen elkaar waar schuwende christenen, een obsessie worden. Jakob Wasser- mann (1873-1934) leefde twaalf jaar in afzondering ir de bergen; in een nagelaten oostel, Meine Einsamkeit, zet hij de psychische gesteldheid uiteen, die daarvan het gevolg „...die geringste Kunde von aussen gewinnt dramati sche Bedeutsamkeit; alles Charakteristische des Weltge- schehens hebt sich klarer und wahrer aus dem Wust des NebcnsachlichenBöses und Gutes hat starkeren Wi- derklang, man lebt in einem Zustand zwischen Traum und zweiten Gesicht, manchmal ist es, als wisse man alles Geschehen vorher, die Seele wird zu Prophetin, der Geist zum allgegenwartigen Botschafter." Zulk een profetische gesteldheid, zulk een pan-(h)orama- tische visie is nodig om het wezenlijke te zien. De kerken van de reformatie baseren zich op de Schrift, maar die moet worden uitgelegd, de belijdenis kan de exegese niet vervangen. Voor die uitlegging zijn knappe mannen nodig, die met gezag kunnen spreken. Deze man nen zijn dun gezaaid en hun gezag is altijd omstreden. Als enkeling ziet men zich in een historisch gegroeide situatie geworpen, waarbij bloedsbanden, afkomst en milieu heel sterk meespreken. De gewone man kan over geen enkele kwestie meepraten, want voor alles is specialistische kennis nodig. Hij moet vertrouwensmannen kiezen, een opinieblad tot lijforgaan verheffen, aan argumenten geholpen worden. Ook in de intellectuele middensfeer van academisch opge leide vakmensen: leraren, artsen, ingenieurs, juristen, psy chologen blijft de discussie zich maar al te vaak in het hori zontale vlak bewegen. Fragmentarisch blijft ook hier de oordeelvorming, want het vak eist vrijwel alle energie op. Buiten het vak moet men maar vertrouwen op zijn algeme ne, wat beter geschoolde intelligentie. Zo worstelen en hijgen we in de verpletterende greep van verleden en heden, terwijl we toch de individuele verantwoordelijkheid voor de gang van zaken niet van ons kunnen afzetten. Een betrekkelijke rust kan men alleen kopen door ook in het kerkelijke maar groepsmens te worden, waarbij men alle gereedliggende argumenten, stokpaardjes, kreten, lijsten van verdachte personen en invectieven-voor-de-tegenstaji- der en bloc overneemt. Het heeft consequenties om de apostolische successie en de roomse traditie af te wijzen. Een volgehde keer: De Aartsconservatief en de Grote Voortbeweger. Dat gebeurt nu en dan zelfs op een persoonlijke manierAls KVP- voorzitter mr. P. J. M. Aalberse in een intervieuw met he t Alge meen Han delsblad zegt: „Men sen als Vondeling hebben zo sterk het air van de-mensen-die-het-we- ten", dan is dat dezelfde stijl van op. de-man-spelen als oppositieleider-in- spe mr. Toxopeus volgde toen hij mr. Cals ongeschikt voor het pre mierschap verklaarde omdat deze al te nadrukkelijk aan zijn „image'' zou bouwen en al te veel interrum peert tijdens Kamerdebatten. Dit soort subjectieve kritiek (die men n.b. de heer Nederhorst hef ft verweten) ligt beneden het niveau van een gentleman-politicus. Mr. Aalberse. die sinds 1963 in de Kamer zit, moet daar z'n maiden-speech nog houden. Niemand die 'm dat kwalijk neemt, maar moet hij dan mensen die het spits afbijten gaan verwijten dat ze te veel air hebben en de politieke body-builder uit hangen? Maar goed, de KVP-leiding zit moeiliik Ze moet de club bij elkaar hou'Vh d.w.z. in eigen kring bezwe rend optreden tegenover de socia- listenvreters, de briefschrijvers over Nederhorst, de bezuinigingsfanatici, en de textiel- en schoeiselfabrikan ten uit Brabant. Anders draait de party in de soep. Dat is de achter- Jorritsma en Carrie Geyssen klas apart AMSTERDAM. Op de Jaap Eden- baan in Amsterdam zijn donderdag bU gunstige weersomstandigheden lange- baan wedstrijden gehouden voor heren (de B-ploeg) en dames. BU de heren werd Jorritsma onbedreigd winnaar. HU zowel de 500 meter (44.2) als de 1500 meter (2.19J). De uitslagen waren: heren 500 meter: 1 Jorritsma 44,2, 2 Heemskerk 45,1, 3 Hartman 45,2. 4 en 5 Eriks en Hilgeman 45.3; heren 1500 meter: 1 Jorritsma 2.19.3, 2 Eriks 2.22.3, 3 Heemskerk 2.22.6, 4 Beets 2.23.9, 5 en 6 Pronk en Hoogeschagen 2.24.3; totaal heren 1 Jorritsma 90.133, 2 Heemskerk 92.633, 3 Eriks 92.733, 4 Hilge- 93.403, 5 en 6 Pronk en Hoogschagen 94.000. de dames bij wie de Nederlandse kampioene Stien Kaiser als gevolg van het vorig jaar opgelopen blessure nog ontbrak, was Carrie Geyssen veruit de sterkste. De uitslagen waren: dames 500 meter: 1 Carrie Geyssen 49.6, 2 Wil van Wees 50,6, 3, 4 en 5 Nel Lamers, Els Vermeu- i Beb Geyssen, elk 51,7; dames 1500 meter: 1 Carrie Geyssen 2.39.4, 2 Wil van Dijk 2.44.8, 3 Wil van Wees 2.44.9, 4 Wil BurgmeUer 2.45.1, 5 Corrie Rueben 2.46.6: dames totaal: 1 Carrie Gevssen 102.733, 2 Wil van Wees 105.567, 3 Wil Dijk 106.833, 4 Beb Geyssen 107.233, 5 Wil Burgmcijer 107.433. Mr. Willinge Gratama overleden ZWOLLE Mr. J. A. Willinge Gra tama is enkele dagen geleden in Zwol le op 81 jarige leeftijd overleden. De heer Willinge Gratama was van 1905 tot 1918 bestuurslid van de KNVB. Bij zijn afscheid van dc KNVB werd de overledene benoemd tot erelid. Hij was voorts erelid van ZAC. Quick (Den Haag) en Hercules. Van beide laatste verenigingen is hij voorzitter geweest. De overledene is vrijdag gecremeerd. SCHAKEN. De zevende partij van de tweekamp tussen de uitdagers voor het wei eldkampioenschap scha ken Michail Tal en Boris Spasski is donderdag in remise geëindigd. De stand ia thans 3,5—3.5. vindt de Kamer), maar het i dekkingsplan bleef almaar in het vage. Het continueren van de onze kerheid was een psychologische blunder. De indruk werd nu gewekt, dat er een onzekere, weifelmoedige ploeg aan het werk was, die een deel van de eigen verantwoordelijkheid naar de Kamer wilde afschuiven. De komende week krijgt het kabi net de kans te bewijzen dat het niet alleen regeert bij de gratie van het gebrek aan alternatieven. Eur. alletiekcommissie kwam er nog niet uit KOPENHAGEN Vrijdag is in Ko penhagen onder voorzitterschap van ir. A. Paulen (Ned.) de Eur. atletiek-com- missie bijeen geweest ten einde de plaats aan te wijzen, waar in 1970 de Eur. Kampioenschappen zullen worden gehouden. Drie steden hadden hun kandidatuur gesteld: Athene, Helsinki en Stuttgart. Na een beraadslaging van vier en een half uur, werd de zitting naar vandaag verdaagd. Hoewel geen officiële mede delingen werden gedaan, meent men uit opmerkingen van verscheidene afge vaardigden te kunnen opmaken, dat de Eur. atletiekcommissie streeft naar een tweejaarlijkse organisatie van de Eur. kampioenschappen, in plaats van om de ':er jaar, zoals tot op heden. IJSHOCKEY Voor de nationale ijs- hockeycompetitie werd vrUdag in Til burg gespeeld de ontmoeting TIJS—Rot terdam. TIJS zgevierde met 20—0 (7—0, 8—0, 5—0). SCHAKEN De achtste party in de finale van het kandidatentournooi tus- de Russische grootmeesters Tal en Spasdky is vrijdag in remise geëindigd. Bij de 25e zet bood Spassky, die met wit speelde, remise aan. wat door Tal werd geaccepteerd. De stand na acht partijen Academische examens AMSTERDAM Aan de V.U. zijn ge slaagd voor: kand. ex. in de Franse taai en lerktteunde: D J van Alkemade (Amster dam); kand. ex. In de Engelse taal- en let terkunde: K Boksma (Rlnsumageest); kand. ex. theologie: C van Glnkel (Hilversum); kand. ex. geneeskunde: W Allon (Hilver sum), J K BoeUinga (Amstelveen), J Jel- lema (Molcnend. Fr.), F D Koolc (Wezep, Gld.), mej. N T S J Luyendljk (Hilversum); doet. ex. geneeskunde: E H Dercksen (Am sterdam): seml-artsex.: mej. J J ten Kate ('8-Gravenhage). Beurs van New York south Pacific „'ons. Euison Jup de Nem „astman KudaJ jen Electric Cood i'ear T 70% «9% 85% 65% S»% 53% int T T Uontg Ward'.' itadio corp Republic St. Royal Dutch ■ears Roeb ihel) Oi. 5Una Brands •tand on NJ itua Sc Pack. 3S% ■sfc Sk si: 134% 135% 1>4'/, Wi 35,, 34% 34 W 48% 48% 48% 42 41 41% 149,50/ 149,30 43% 43% B7 66% 67% 68 65% 64% 65'.. 95% UA 83% 83% 118 115% U S Rubber Westingb Wooiworth <LM Omzetten (In 1000 shares) 8.890.000. 57% 97% «3%

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11