Weer hogere winst KLM Tuijnman... toen en nn Liever meer loon dan andere verbeteringen Man doodt vrouw zijn collega van Helft loopt met warm voor bezits vorming Daling van temperatuur Drama in Vlaardingen Ofarimshuis in Nederland „Der Rosenkavalier' gaf heel wat moeite Gaat Fokker ook de F-5 maken? In 1966 fluor in Amsterdam Kan Westzaner met Russin trouwen? K.L.M. geïnteresseerd in Fokkers F-28 9 DONDERDAG 18 NOVEMBER 1965 Werknemers metaalindustrie DEN HAAG De werknemers in de metaalindustrie (zowel handar beiders als beambten) zijn unaniem van mening dat het grootste deel van de jaarlijks beschikbare ruimte voor verbetering van de arbeidsvoorwaar den moet worden besteed aan loons verhoging. Dit blijkt uit een breed opgezette enquête, die de Neder landse Stichting voor Statistiek in opdracht van de werknemersorgani saties in de metaalindustrie heeft ge houden onder de leden van deze bij het NW, het NKV en het CNV aan gesloten vakbonden. De ondervraagden bij dit opinie onderzoek kregen het verzoek een veronderstelde positieverbetering van 10 procent te verdelen over vijf vor men van verbetering in de arbeids voorwaarden. Het resultaat was dat de werknemers gemiddeld 4.1 procent besteed willen zien aan verhoging van lonen en salarissen. Veel minder belang wordt gehecht aan% de andere ver beteringen: 1,8 procent zou moeten worden besteed aan meer vakantie dagen, 1,7 procent aan een grotere vakantietoeslag, 1,2 procent aan een kortere wekelijkse arbeidsduur en eveneens 1,2 procent aan een verho ging van de pensioenen. Vooral di bandarbeiders hechten groot belang aan een verbetering van de loonposi- tie, maar ook bij de beambten is deze het voornaamste. Gevraagd naar andere wensen positieverbetering werd door het grootste deel van de werknemers opnieuw de hoogte van het loon genoemd, 17 procent noemden het systeem van de loonbe- paling en de winstdeling, 7 procent de sociale voorzieningen, 6 procent de medezeggenschap van de werknemers in het bedrijf en 3 procent de verhouding tussen beambten en handarbeiders. Vakantie (Pro)centen Het opinieonderzoek heeft nog tal rijke andere interessante gegevens op geleverd over hetgeen er onder de werknemers in de metaalindustrie leeft ta.v. de arbeidsvoorwaarden. Zo bleek in totaal 69 procent de voorkeur te geven aan een loonsverhoging in cen ten boven een verhoging in procenten. De beambten hechten er minder waarde aan: van hen geeft ca. 42 procent de voorkeur aan een absolute verhoging boven een relatieve ver hoging. Bezitsvorming (Zoals bekend bestaat er in de vakbeweging een sterk streven om de weeklonen door maandlonen te ver vangen). Ca. 78 procent van de handarbeiders wil voorts de persoonlijke prestatie meer n het loon tot uitdrukking brengen. Overigens is 80 procent van hen van mening dat een vast loon rechtvaardiger is dan tariefloon, omdat tariefloon „de -—en opjaagt" en een belemmering is de samenwerking en de collegiali teit. Een kleine meerderheid (68 procent) denkt dat tariefloon produktie-bevorde- rend werkt. Verreweg de meeste werk nemers (71 procent) zijn tégen afzonder lijke contracten per bedrijf naast de landelijke cao. Opvallend is dat de meeste Y argumenten daarvoor niet wijzen op een - *"mutten" van de arbeidsmarkt, maair een bescherming van de bedrijven, :t voorkomen van verdeeldheid onder werknemers, het behouden van >eidsrust en het voorkomen van con- op de arbeidsmarkt. Van alle ondervraagden vindt 42 pro mt bezitsvorming voor werknemers be- ingrijk genoeg om er warm voor te >pen; 46 procent zou er niet warm voor jpen, terwijl 12 procent hierover geen "ïning heeft. Volgens 72 procent van werknemers bestaat in hun bedrijf een winstdelings- en/of spaarregeling en hiervan is 46 procent er tevreden over. Meer dan de helft der werknemers •57 procent) heeft nimmer van het Plan van de vakcentrales tot ver- imogensaanwasdeling gehoord; 43 pro- DE BILT Ten zuidwesten van \Nederland bevindt zich een lagedruk gebied, waarin een aantal centra voor tkomen. Een van de kernen bewoog \gisteren via het Kanaal naar Ierland. jAan de voorzijde ervan drong zachte Ilucht op, waardoor de temperatuur vooral in het zuiden van ons land aanzienlijk is gestegen. Vlissingen en Jbet vliegveld Zuid-Limburg meldden vanochtend vroeg al zes graden. Het binnendringen van de zachte lucht ging verder gepaard met [vzei, sneeuw of regen. In de noorde lijke provincies, waar de koude lucht aanwezig bleef, lag vanochtend onge veer vijf centimeter sneeuw. Een ander centrum van het lage drukgebied volgt een geheel andere koers. Dit trekt nl. over Frankrijk haar het oosten. In verband hiermee Riet liet er naar uit, dat de koude lucht met temperaturen enkele graden heneden het vriespunt weer naar het tuiden zal uitvloeien, zodat de tem- Peratuur in ons land weer zal gaan dalen. ZON EN MAAN Vrijdag 19 november: zon op 8.06 uur; Wider 16.44 uur. Maan op 3.09 uur: onder 15 33 uur. Dinsdag 23 november: nieuwe maan Hoogwater te Scheveningen if november: 12.06 v.m; n.m. (Van onze soc.-econ. redactie) cent zegt „er wel eens iets over ge hoord of gelezen hebben". Ca. 64 procent vindt dat er een afge vaardigde van de werknemers in de raad van commissarissen moet zitten, maar over het nut is men sceptisch: 35 procent meent dat zo'n afgevaardigde niet veel zal bereiken en slechts 18 pro cent denkt van wel. Over het instituut Met betrekking tot de secundaire arbeidsvoorwaarden bleken o.m. de vol gende meerderheidswensen: 66 procent verklaart zich voor een eenmalige waar deringsuitkering bij langdurig dienstver band (28 procent wil een eenmalige vakantie van enkele maanden), 80 cent vindt dat jeugdige werknemers meer vakantie moeten hebben dan oude ren, 59 procent wil geen kortere werk tijden voor jeugdigen. 95 procent vraagt voor jongeren studieverlof tijdens werktijd met doorbetaling van loon vrijwel alle ondervraagden menen recht hebben op een langere vakantie mensen met een hogere functie geen dan werknemers met een lagere functie. Iets meer dan de helft (56 procent) vindt dat voor handarbeiders en beambten één (gedifferentieerde) cao moet gelden. Ca. 61 procent van de werknemers in de metaalindustrie bezoekt zelden of nooit en 23 procent soms de vergaderingen van hun bond. Ca. 63 procent verklaarde de vakbondsbladen gewoonlijk te lezen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De 35-jarige mevrouw Henny Apotheker-ter Haar is dinsdagmiddag in haar woning aan de Blois van Treslongstraat 83 te Vlaardingen door wurging om het leven gebracht. De dader, de 40-ja rige voorman J. v. W. heeft zich gis teren van het leven beroofd door verdrinking. De recherche heeft gis termiddag zijn stoffelijk overschot ter hoogte van de Algemene Begraaf plaats in Schiedam uit de Polder vaart opgehaald. Dinsdagmorgen vroeg W. na de lunch vrij om naar de dokter te gaan. Hij moet toen rechtstreeks naar de woning van het slachtoffèr gegaan zijn. Daar heeft hy tussen 13.45 en 14.45 de moord gepleegd. Een ziekenfondsbode die om. streeks 15 uur aanbelde kreeg geen ge hoor, zodat de politie aanneemt dat de vrouw toen niet meer in leven was. Dochter Het tienjarige, enige dochtertje Janny van het slachtoffer kwam 's middags om 4 uur uit school en kon eveneens niet naar binnen. Het meisje is toen gaan schaatsen. Om zes uur vond zijn nog steeds niemand thuis. Buren hebben toen de heer Apotheker gewaarschuwd, die op dezelfde fabriek, het bakkerrijgrondstoffenbedrijf Damco. in de Industriepolder, werkt als de dachte. Toen hij zijn huis binnenging vond hij zijn vrouw levenloos voor de haard liggen. De gewaarschuwde huisarts kon slechts de dood constateren. Aanvankelijk dachten zowel de dok ter als de door de G.G.D. gewaar schuwde politie aan een natuurlijke dood, niets wees op geweldpleging. Uit een gesprek dat de heer Apothe ker met zijn dochter Janny had die bij de buren was bleek later dat zij W. het naar school gaan op bezoek zien komen. Dat wierp een ander licht op de zaak. Sectie De woensdagmorgen door de ana toom-patholoog dr. J. Zeldenrust ver richtte sectie bracht aan het l.cht dat he slachtoffer gewurgd was- De sub stituut-officier van justitie mr. D. J. de Jong vaardigde toen een arrestatie bevel uit tegen W. Hoewel deze tegen zijn vrouw zegd had naar de zaak te gaan, kwam hij daar niet opdagen. Het feit dat W. regelmatig het graf van zijn ouders in Schiedam bezocht leidde het politie onderzoek naar de Schiedamse begraaf plaats. Inderdaad vond men daar woens dagmiddag de fiets van de verdachte. Na enig dreggen werd het lichaam vlak in de buurt gevonden in de Polder vaart. Inspecteur van Slooten tast wat het motief betreft nog volkomen in het duister. De man van het slachtoffer zo wel als W. werkten al tien jaar samen. Paus Paulus kondigt zaligverklaring voorgangers aan ROME Paus Paulus VI heeft van daag de opening aangekondigd van de processen tot zaligverklaring van zijn beide onmiddellijke voorgangers. Pius XII en Joannes XXIII, Dit is een eerste stap in de richting van een even tuele heiligverklaring. De Paus deelde dit tot veler verras sing mee tijdens de openbare conciliezit ting, die vandaag gehouden werd ter af kondiging van twee nieuwe conciliede kreten. Hij zei dat zijn beide voorgan gers in Rome in herinnering moeten blijven, en dat de kerk en wereld veel tn hen te danken hebben. Een maand geleden liepen in Rome geruchten, dat meer dan 370 bisschoppen een rekest aan paus Paulus hadden on dertekend, waarin om kanonisatie van paus Joannes werd gevraagd. De beide mannen konden voor zover bekend goed met elkaar opschieten doch hadden buiten het werk weinig be moeienis met- elkaar. W. is een paar maal op bezoek geweest tijdens de ziekte van zijn collega. Een mogelijkheid is dat W. in een vlaag van verstandsverbijstering ge handeld heeft. Vanaf januari dit jaar tot eind mei is hij ziek thuis geweest omdat hij aan zware geestelijke de pressies leed. Sinds een half jaar was hij evenwel weer aan het werk en tot dinsdag waren er geen tekenen die er op wezen dat hij weer aan depressies ten prooi was. W. laat een vrouw en twee zoons van 10 en 15 jaar achter. Proefhij C. en A. Camera's speuren naar winkelcUeven AMSTERDAM Bij wijze van proef heeft het kledingmagazijn C en A Bren- ninkmeijer in enkele van zijn panden de strijd tegen de diefachtigheid met een gesloten tv-circuit aangebonden. Na Hil versum heeft nu ook Amsterdam moni tors, die onder meer gericht zijn op de zgn. grabbelbakken en de verkooprek- De resultaten van dit monitorsysteem zijn, althans in Hilversum, goed. Het aantal diefstallen is daar, na een aantal maanden, met dertig tot veertig profcent gedaald. (Van een onzer verslaggevers) DEIN HAAG Nog steeds be vindt de KLM zich in opgaande lyn. In de tweede driemaandsperiode van dit boekjaar (juli tot en met sep tember) heeft de maatschappij f 42,9 miljoen winst gemaakt, wat f 18,1 min. meer is dan over dezelfde pe riode in 1964, zo blykt uit het zo juist uitgekomen kwartaalverslag. Daarmee is de totale winst sinds het begin van het boekjaar (1 april) ge stegen tot f 57,4 min. (vorig jaar be droeg de totale winst in deze periode f 23,4 min). De produktie steeg in het laatste kwartaal met 11 pet. tot 279,4 min. tonkilometer, terwijl de omvang van het vervoer met 14 pet. omhoog ging tot 164,3 min. tonkilometer. De ver voer sinkomsten bedroegen f 198,8 min hetgeen 10 pet meer is dan in 1964. De „overige inkomsten" waren 15 pet hoger en beliepen f 23.3 min. De bedrijfskosten (exclusief afschrij vingen) stegen van f 156,2 min in 1964 tot f 158,8 miljoen, in 1965. Dat deze toeneming beperkt kon blijven tot 1,7 pet ondanks loon- en prijsstijgingen en ondanks de grotere omvang van produk tie en vervoer, is in hoofdzaak gevolg van efficiency-maatregelen. Vervoer Cijfers over de produktie en het ver voer op lijndiensten: de grootste stijging werd geboekt bij het passagiersvervoer (103,5 min tonkm tegen 92,2 min in het tweede kwartaal van vorig jaar), het vrachtvervoer bedroeg 45.3 min tonkm (35,5 min. tonkm v.j.) en het postver voer 3,0 min tonkm (v.j. 2,8 min.). De beladingsgraad kwam daardoor op 58,7 pet te liggen tegen 57.0 pet vorig jaar. De directie tekent hierbij wel aan, dat bij de beoordeling van de resulta ten in aanmerking worden genomen, dat de eerste twee kwartalen van het boekjaar de zomerperiode betreffen. Voor de winterperiode (voornamelijk voor het kwartaal januari tot en met maart) zal met een verlies moeten worden gerekend, dat de tot dusver behaalde winst zal verminderen, al dus de directie. AMSTERDAM Het bekende Israë lische zangduo Esther en Abraham Ofarim an plan zich in Nederland te vestigen de Nederlandse nationaliteit aan te ïen. Eigenlijk: erbij te nemen, want zij kunnen daarnaast de Israëlische nationa liteit behouden. Het populaire tweetal maakt thans een tournee döor West-Duitsland, waar de successen overweldigend zijn. In alle ste_ den - waar eenmaal werd opgetreden, moesten Esther en Abraham terugkomen. Daarnaast zijn nog contracten voor dertig tot veertig andere avonden afgesloten. Ned. Operastichting stelde zich voor AMSTERDAM De nieuwe Neder landse opera heeft zich dan voor gesteld. Gisteravond in de Am sterdamse RAI-Congreszaal met een opvoering van „Der Rosen kavalier", de „Komödie für Mu- sik", zoals Richard Strauss en zijn tekstdichter Hugo von Hofmanns- thal hun schepping noemden. En het werd een voorstelling eigenlijk iedereen in de stamp volle schouwburg voor vele pro blemen zette. Want er mislukte op het toneel en in de orkestbak veel te veel om de algehele presentatie positief te kunnen waarderen. Maar toch willen we aan de an dere kant het nieuwe opera-plant je zo min mogelijk beschadigen. Het moet de kans krijgen zich te ontwikkelen, uit te groeien, ook in de ongunstige omstandigheden van een akoestisch bijzonder slechte zaal. Wat is er dan gebeurd Kijk, de „Ro senkavalier" is een schuimende mu zikale komedie, waarin fijne en gro ve humor, smart en tederheid, een jonge eerste liefde en een berustend opgeven bezongen worden in een lichte, sierlijke muziek, waardoor het walsritme slaat, muziek, die als 't ware overstroomt van de heer lijkste melodieën, van de zoetste welluidendheid: een betoverende, zorgeloze, verrukkelijke muziek. Maar de tekst is hier even belang rijk: de figuren van de mooie ouder wordende „Marschallin", van de jonge Octavian, die op een slag verliefd wordt op Sophie, fris uit de kloosterschool, van de baron Ochs auf Lerchenau, de arme maar adellijke huwelijkskandidaat voor de rijke Sophie, komen door deze tekst tot scherpe karakterisering, waardoor men het fijne spel van de sentimenten ook beter gaat begrij pen. En dit spel speelt zich af in een rococo-Wenen. zoals Strauss en Hofmannsthal zich dit dachten, ge ïnspireerd als zij werden door Mo zart's Le Nozze di Figaro. Tekst en muziek By elke voorstelling van de Rosen kavalier is het dus zaak de grond elementen van tekst en muziek, die onverbrekelijk met elkaar verwe ven zijn, te handhaven. En dit is nu, in de opvoering van de Nederlandse Operastichting, niet gebeurd op één uitzondering na. Dirigent Richard Kraus (uit Berlijn) nam de tempi te langzaam, waar door b.v. de mooiste delen uit deze opera, de duetten en het verzet van de vrouwenstemmen, uit elkaar vie len, het Utrechts Stedelijk Orkest klonk gortdroog en onsamenhan gend (hetgeen het door de slechte akoestiek van de zaal niet helpen kan) maar speelde ook ronduit be droevend slecht, zodat er totaal geen binding kwam tussen toneel en bak. En dan had Johan de Mees ter een regie uitgedacht, die zich Northrop neemt aandelen over gegaan naar de Northrop Corporation in Californië. Regelingen z(jn getroffen dat het Nederlands karakter van Fokker ge handhaafd wordt. Fokkers commerciële direoteur Diepen noemde deze overname van aandelen „technisch bijzonder interessant". Insi ders menen echter dat dit wel eens het voorspel zou kunnen zijn van de licen. tievervaardiging van het Northrop F-i aanvalsvliegtuig. In een recente uitgave van het Franse blad Aviation Magazine is dit ook gesuggereerd. Sinds geruime tijd zoeken de lucht machten van België en Nederland naai een vervanger voor de Republic F-84F Tliunderstreak, die in 1970 buiten ge bruik zal worden gesteld. Voor dit doel werden een zevental vliegtuigen geëva lueerd waaronder de Northrop F-5. Bin- een paar maanlden kan de officiële bestelling worden verwacht. Volgens de buitenlandse vakpers zou het hier gaan n 200 machines, een aantal vo-ldoende >or een licentievervaardiging. Grote toekomst Sedert enige tyd wordt de F-5 het klei- vliegtuig met de grote toekosmt ge noemd. By de constructie zijn de technici ervan uitgegaan, een machine te ontwik kelen die zowel in fabricage als in ge bruik aanzienlijk goedkoper zou moeten lijn dan de huidige supersnelle straalja gers, zonder dat de gevechtswaarde daar. onder zou lüden. Ondanks eenvoud be zit de F-5 uitstekende eigenschappen, zo- "en snelle klim (150 meter per secon- een snelheid van 1500 km per uur en de mogelijkheid om te opereren vanaf een baantje van 500 meter. De F-5 is door zijn veelzijdige bewapening geschikt voor het uitvoeren van aanvallen op gronddoe len en daarnaast te gebruiken als lucht verdedigingsjager Onder de vleugel zijn voorzieningen aangebracht, die het moge lijk maken 2800 kilogram aan bewapening ee te voeren. In oktober 1962 besloot de Amerikaanse regering een aantal van deze machines als „weggevertje" te laten bouwen, voor die landen waarvoor de Starfighter te ge- zijn. On er ook besloten het toe-' stel bij de strijd in Vietnam in te schake len, waar het uitstekend blijkt te vol doen. Daarnaast hebben de regeringen van Canada, Noorwegen en Spanje Nor throp opdracht gegeven dit toestel voor hun luchtmachten te vervaardigen. In dien nu ook de Nederlandse en Belgische regeringen opdrachten zouden verstrek ken, is de F-5 aardig op weg voor de ja ren zeventig het standaard NAVO-aan- valsvliogtuiig te worden. Onder de vleugels van de Northop F-5 zijn voorzieningen getroffen, die het mogelijk maken 2800 ki logram bewapening mee te voe- AMSTERDAM B. en W. van Amsterdam verwachten dat in de loop van 1966 zal worden overgegaan tot fluorering van het Amsterdamse drink- Benoemd tot ambassadeur in Finland: dr. J. H. Zeeman, ambtenaar van de bui tenlandse dienst tweede klasse. niet stoorde aan de partituur- aanwijzingen en er zelfs dwars te gen inging: geen bewegelijke, gees tige en puntige handeling, maar een spel, soms opgevuld met onno dige bijzonderheden öf op precies Gré Brouwenstijn was de ster van de avond bij de opvoering van Rich. Strauss' „Der Rosenkavalier" door de Ned. Operastichting. Hier was ze in de 3e acte. de verkeerde momenten statisch en daardoor zonder spanning. Dit gold zowel de hoofdfiguren als de vele bijfiguren en „massa-scènes". Geen raad Bovendien had Wim Vesseur, zo me nen we, geen raad geweten met het grote en vooral brede toneel, en het daardoor met hoge vitrages e.d. be hangen, terwijl nergens zelfs de il lusie gewekt werd van een soort „rococo". Alleen de kleuren van de kostuums waren fraai, vooral die van Gré Brouwenstijn. Hoog boven allen En dan komen we op de enige uit zondering n.l. Gré Brouwenstijn. Konden de overige hoofdfiguren weinig voldoen Dagmar Naaff als Octavian was vocaal niet fraai en zwak in het acteren, Maria Mi- chels als Sophie was lief maar had weinig persoonlijkheid en Arnold van Mill stelde als (als een veel te ordinaire) Baron Ochs beslist te leur Gré Brouwenstijn torende hoog boven allen uit. Zij heeft alles in zich. in stem en in persoonlijkheid, om van de Mar schallin" een indrukwekkende en diep menselijke creatie te maken, en zij slaagde daarin reeds voor een zeer groot gedeelte. Natuurlijk zal zij deze rol, die ze voor het eerst zong, verder uitbouwen, en dan wordt deze partij een van haar mooiste uitbeeldingen. Nu reeds was wat zij deed en hoe zij zong, van internationaal niveau. Zij maakte deze voorstelling belangwekkend en als zij op het toneel stond, dan was ze onmiddellijk het centrum van alle emotie, van alle spanning. Van de vele belangrijke figuren noe men we Caspar Broecheler (de heer Von Faminal) en Mimi Aarden (ondanks haar afschuwelijk kos tuum). Al deze kleine rollen wer den door leden van de voormalige Nederlandse Opera vervuld, min of meer naar behoren. Jammer, dat deze openingsvoorstel ling met de „Rosenkavalier" min of meer scheef ging door een verkeerde keuze der medewerkers. Een vol gende keer beter. Dra. H. E. Kokee-van den Berge (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De liberale Twee de-Kamerleden zetten hun bezuini gingsacties onverminderd voort. Bij de begrotingsbehandeling in de Tweede-Kamercommissie voor land bouw kondigde de WD-er ir. Tuijn man gisteren aan amendementen op de begroting te zullen indienen om de afbraak van de consumentensub sidie op brood te versnellen (f 30 min.) en de uitgaven voor het we tenschappelijk landbouwonderzoek met f 6 min. te verlagen (van f 79 tot f73 min.). Verder diende de heer Tuijnman een ontwerp-motie in, waarin minister Bics heuvel wordt verzooht de Kamer door middel van een nota een „duidelijk en afgerond" inzicht te verschaffen in de werking en uitrusting van de agrarische onderzoekinstellingen. De WD-er meen de, dat door een bétere coördinatie en programmering enkele van deze insti tuten overbodig zouden worden, dat een belangrijke besparing betekent. „Rauwelings" „Er wordt nu zomaar rauwelings in mijn begroting gehakt", zo reageerde minister Biesheuvel op de liberale voor stellen. De bewindsman gaf de WD-er lik op stuk. Hij begreep niet waarom de heer Tuijnman nu een vermindering van de begrotingsgelden voor het weten schappelijk onderzoek wil, terwijl die zelfde heer Tuijnman in september in het orgaan „De Landbode" de minister lof toezwaaide omdat hij voor 1966 de uitgaven ten behoeve van het landbouw kundig onderzoek de voorlichting en het onderwijs met f 35 min had verhoogd. ,,Wij zijn daarmee ingenomen", schreef de WD-er. „Immers, de geschiedenis heeft dat afdoende bewezen, wil ons land in technisch opzicht mee vooraan blijven staan, dan is een krachtige stimulering van deze taken onmisbaar. In het kader van zijn reeds in vorige jaren getrokken beleidslijnen heeft minister Biesheuvel duidelijk gewoekerd, om niet te zeggen geworsteld, met de hem ter beschikking staande middelen." De heer Tuijnman had geen weerwoord op dit citaat. Hij deed zelfs geen moeite aan te tonen dat hij niet met dubbele tong had gesproken. Minister Biesheuvel legde uit, dat de stijging van de kosten het landbouwkundig onderzoek voor groot deel een gevolg is van toene ming van de personeelskosten en voor een ander deel van de aanpassing van het wetenschappelijk apparaat. Erg meegevallen De invloed van het slechte voor jaarsweer en de koude, natte xomer op de oogst besprekend, deelde de mi nister de Kamercommissie mee, dat de produktie-omvang van om. granen, consumptie-aardappelen en suikerbie ten dit jaar „heel erg" is meegevallen. De sociaal-economische positie van onze land- en tuinbouw moet dan ook niet te zwart worden afgeschilderd. In tal van sectoren Is het beeld ondanks de ongunstige weersomstandigheden vrij gunstig. Meer melk De melkproduktie lag dit jaar zelfs hoger dan in het zeer gunstige jaar 1964. Met het vlees was het ook in orde en in de pluimveesector geeft de produktie- styging zelfs reden tot zorg. De oogst van aardappelen, peulvruchten en meel is ongeveer 10 a 15 pet beneden het tien jaarlijks gemiddelde gebleven, maar zo als gezegd kan dat nog een meevaller worden genoemd. De tuinbouwproduktie vertoonde een normaal beeld en de fruitoogst was ongeveer gelijk aan het tienjaarlijks gemiddelde. ORANJESTAD Een DC-8 straal verkeersvliegtuig heeft gisternacht een geslaagde noodlanding gemaakt op de luchthaven Beatrix op Aruba- Aan boord waren 162 passagiers en 10 bemanningsleden. Vele papieren vereist Fellowship kanshebber op Europese markt SCHIPHOL De KLM •er geïnteresseerd in Fokkers nieuwste pro- dukt, de F-28 Fellowship het is niet uitgesloten dat zij haar luchtvloot naast de bij de Douglas- fabrieken bestelde DC-9 zal uitbreiden met de F-28. Een unieke gebeurtenis, want na de oorlog heeft de KLM feitelijk nimmer Fokker-vliegtuigen gevlogen. Voor de F-28 Fellowship bestaat vooral de zijde van buiten landse luchtvaartmaat schappijen grote belang stelling. Gisteren nog heeft LTU (Luft Transport Un- ternehmen) zo'n kist ge kocht. Het nieuwste Fokkerpro- dukt komt pas in 1968 van de produktlelijn. Commercieel-directeur ir. Diepen verklaarde, dat er met de KLM nog onder handelingen aan de gang zijn, die In „zeer prettige sfeer" verlopen. Hij be toogde, dat de F-28 ver geleken met de DC-9 op bepaalde routes in econo misch opzicht zeer voor deliger zal zijn. Ir. Diepen prees het nieuwe toestel als een goede kanshebber op de Europese markt. Naar zijn mening kon het huidige luchtnet in Europa met hetzelfde aantal lucht havens tien keer vergroot worden: de frequenties zouden dan moeten wor den opgevoerd. Daardoor zou ook de belangstelling voor het vliegverkeer on der de mensen groter worden. Hiervoor zou de F-28 met zijn lage exploi tatiekosten een ideaal toe stel zijn. (Van een onzer verslaggevers) WESTZAAN De afstand van de Zaan tot de Moskwa en een hoge berg administratieve rompslomp scheiden de 38-jarige bouwvakker W. Boudt van zijn Russische verloofde mejuf frouw R. G. Belova uit Moskou. Be gin volgend jaar wil hij met haar in het huwelijksbootje stappen, maar het is nog zeer de vraag of de Russische autoriteiten hun goedkeuring aan de echtverbintenis geven. Als de Russen geen bezwaar maken, is het nog twij felachtig of de heer Boudt zijn bruid naar ons land mag meenemen. Als eerste stap naar het huwelijk is de bouwvakker naar het gemeentehuisje van Westzaan geweest om in ondertrouw te gaan. Verder heeft hij een visum voor Rusland aangevraagd. Hij hoopt dat hij dit document tijdig genoeg krijgt om de kerstdagen bij zijn verloofde en zijn aan staande schoonouders door te brengen. Het verzoek om met mejuffrouw Belova te mogen trouwen moet de heer Boudt indienen bij de burgerlijke stand in Mos. kou. Als het meezit krijgt hij een maand later het begeerde ambtelijke jawoord. Mochten de Russen het niet goedkeu- ai, dat de bouwvakker met zijn vrouw lar ons land vertrekt, dan zal de heer Boudt proberen in Rusland werk te zoe ken. Hij voelt er overigens niets voor in Moskou te blijven. Liever gaat h(j naar Jalta, de Russische Rivièra. Het eerste gezicht Anderhalf jaar geleden leerde de bouwvakker mejuffrouw Belova ken nen tijdens zijn vakantie aan de zon nige Zwarte Zeekust in Bulgarije. Me juffrouw Belova. die ingenieur van be roep is, bracht daar ook haar vakantie dagen door. Het was liefde op het eer ste gezicht De trouwplannen kregen vaste vorm toen de heer Boudt dit voorjaar naar Moskou reisde. zy vier den een paar maanden later hun ver loving tijdens een korte vakantiereis naar Jalja. Omdat hy geen woord Russisch kent, moet de bouwvakker zich ih het Engels en Duits verstaanbaar maken. Dat heeft tot nu toe geen moeilykheden gegeven. In het dorpje Westzaan zijn de onge wone trouwplannen van de heer Boudt het gesprek van de dag sindt zyn hospita haar mond heeft voorbijgesproken. De bouwvakker is daar helemaal niet mee ingenomen „Ik ga met een Russin trou wen en dat gaat niemand wat aan", zegt hy, alsof het een strikt geheime overeen komst betreft. Hij heeft zyn hospita op het hart ge drukt er tegenover niemand meer iets van te vertellen. Ontslag Dani gevraagd DJAKARTA Het opperbevel van d« Indonesische strijdkrachten heeft presi dent Soekarno verzocht de commandant van de luchtmacht onderluchtmaarschalk Omar Dani te ontslaan. Deze vertoeft titans in Nederland. Vernomen wordt dat Nasoetion en de bevelhebbers van leger, vloot en politie erop aandringen Dani te vervangen door ondermaarschalk Sri Moeljono Herlambang, die nu voor Dani waarneemt. In Djakarta deden in brede kring ge ruchten de ronde dat hoge officieren van Soekarno geëist hebben, een vice-presi dent te benoemen, die zijn opvolger zal zijn ingeval hij overlijdt. Men zou het liefst Nasoetion op de plaats zien, maar men dacht ook aan Hatta of de sultan

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9