Herv. synode geeft visie op doop en nooddoop IVOROL Uitkering voor .koperen' ei .zilveren' georganiseerden i Een woord voor vandaag Zondvloedverhaal vindt oorsprong in Bahel Bespreking over Raad van Kerken uitgesteld De kwalifeifsfandpasta Actie voor protestantse kapel in kamp Daclian C.N.V. protesteert tegen foltering in Boeroencli O O O O 0 O O O O O O O O O Uw probleem is het onze.... DONDERDAG 18 NOVEMBER 1963 „Voor eeuwig, O Here, houdt uw woord stand in de hemelen. Van geslacht tot geslacht is uw trouw" (Psalm 119:89). Wat een diep-geworteld geloof! Wat een zekerheid! Om jaloers op te zijn. Hier is geen twijfel, hier zijn geen moeilijk heden, hier is geen vrees. In het leven van deze mens staat slechts God centraal. Uw woord houdt standvan geslacht tot geslacht is uw trouw. Het is de juichkreet, waarmee eens de eerste christenen de arena betraden om door de leeuwen te worden verscheurd, het was ook de juichkreet, waarmee zeer en zeer velen in de jongste oorlog naar de fusilladeplaatsen liepen. Het is de enige juichkreet, waarmee de mens door het leven kan gaan. We zullen misschien nog moeten leren het te zeggen. Want het betekent in wezen, dat we bereid zijn alles te aanvaarden wat ons wordt opgelegd. Het betekent, dat we bereid zijn zonder klagen door de diepste diepte te gaan. Maar wat ons wacht is enkel heerlijkheid. Daarop dient het oog gericht. God houdt de belofte aan Zijn kinderen gedaan gestand, Zijn trouw is eeuwig. Wat een zaligheid. Laat komen wat komen moet we hebben uitzicht. Wij lezen vanavond Exodus 33 vers 1 tot 11. Brief aan r.k. episcopaat Inauguraties in Kampen (Van onze kerkredactie HYDEPARK, DRIEBERGEN De hervormde synode gaat een brief schrijven aan de Rooms Katholieke Kerk. In de brief zal het gevoelen van de synode ten aanzien van nooddoop en doopbediening worden uiteengezet. In het communiqué van de hervormde pers dienst wordt geen overzicht gegeven van deze bespreking. De wederzijdse erkenning van de doop binnen een kerkelijke context J J 3 j moet plaats vinden. de doop kwam gisteren op de synodevergadering aan de orde, toen de commissie, die een gesprek heeft gevoerd met een commissie, van de Rooms Katholieke Kerk, gisteren verslag uitbracht. Aan dit gesprek hebben ook vertegen woordigers van de Gereformeer de Kerken, de Christelijke Gere formeerde Kerken en de Remon strantse Broederschap deelgeno men. De synode betreurde het dat de Evangelisch-Lutherse Kerk niet was verzocht een afgevaardigde te zenden. (Van een onzer medewerkers) KAMPEN Tijdens een druk bezochte plechtigheid verbonden zich gistermiddag twee nieuwe docenten aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken, dr. J. Wytzes uit Rotter dam en drs. J. C. de Moor uit Kampen, die door de synode be noemd waren tot respectievelijk buitengewoon hoogleraar in het patristisch Latijn en Grieks en lector in het Hebreeuws en de Semitische talen. Prof. Wytzes handelde in zijn inau gurele rede over het Griekse christen dom van Clemens Alexandrinus. Uitvoerig belichte hij de godsdienstfi losofie van deze theoloog uit de vroeg-christelijke kerk. die trachtte een synthese van het christendom en de toenmalige cultuur te ontwerpen. Kenmerkend voor Clemens systeem, dat in alle onderdelen de invloed van Plato vertoont, is de verheffing van de kennis boven het geloof. Hij onder kent, dat het geloof een verhouding tot een Persoon is, maar er blijft een spanning tussen de bijbelse sfeer met de ik-gij-verhouding en het Griekse streven naar inzicht in het goddelijk De kennis wordt langs de weg der mystiek bereikt (Clemens kan als de vader van de christelijke mystiek gel den en is slechts voor weinigen toe gankelijk. In zijn exegese zoekt hij volgens de methode der allegorie de waarheid achter de woorden. Prof. Wytzes wees er op, dat Chris tus in dit systeem niet meer de centra- Ie plaats kan innemen. Hij wordt gede gradeerd tot de paedagogos, de opvoe der der mensen. Overlevering Drs. De Moor stelde een onderwerp aan de orde, waarover in de Semiti sche wetenschap vooral in de laatste tijd vele discussies gevoerd zijn, name lijk de aard en de functie van de mon delinge traditie. De stand van zaken, die wij in de gehele cultuur van het De klemtoon ligt op de mondelinge traditie, maar tegelijk wordt de norma tieve waarde van de geschreven bron nen erkend. Mondelinge en schriftelij ke traditie lopen parallel, waarbij de mondelinge overlevering naar schriftelijke gecorrigeerd wordt De onderlinge verschillen tussen parallel le verhalen moeten uit de varianten ir de mondelinge traditie verklaard wor den. Het bijbels zondvloedverhaal vindt zijn oorsprong in Babel. Israël heeft geput uit nog niet gefixeerde zond- vloedtradities, zo stelde drs De Moor vast. In de creatieve traditie werd het verhaal onder de zuiverende werking van de Heilige Geest omgevormd tot het getuigenis aangaande het gericht van God. De nieuwe lector accentueerde de betrouwbaarheid van de mondelinge traditie, maar waarschuwde voor een vereniging van de probleemstellingen door de aandacht eenzijdig te concen treren op de vraag naar de historici teit conform de westers-rationalis- tische opvatting van de historie. Boekenhoek Karakterkunde, door prof. dr. A. L. Janse de Jonge. Zevende druk. Uitgave Bosch Keuning NV. Baarn (252 blz. ƒ8.90). Zelfportret van J. F. en ander proza, door H. Marsman Salamanderreeks, de druk. Uitgave Em. Querido. Amster dam (189 blz 1.95). Versterkende kip en andere Falkland- jes, door Herman Heijermans. Salaman derreeks, vierde druk. Uitgave Em Queri do. Amsterdam (190 blz. 1.95) De overval, door dr. L. de Jong. Sala manderreeks. vijfde druk. Uitgave Em Querido. Amsterdam (154 blz. f 1.95). Puure Piffel. door John 0*Mill. Bundel kolder-poëzie". Uitgave Andries Blitz Laren. (63 blz. ƒ2.90). Dimon Gieke. dec' 1 en II. _door Meva- ïor naar een oud d Uitgave De Banier, ruim 200 blz. ƒ7.50). Het begeren, door Piet van Aken. Gro te Marnixpocket. derde druk. U Manteau. Den Haag. (148 blz., ƒ4.50) Van hervormde zijde nomen aan het gesprek deel prof. dr. H. Berkhof, dr. E. Emmen, prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker en dr. C. A. de Ridder. Van rooms-katho- lieke kant waren aanwezig prof. dr. H. A. M. Fiolet, prof. dr. J. C. Groot, drs. F. Haarsma, prof. dr. B. van Leeuwen, bis schop P. A. Nieman en dr. F. Thijssen. Het gesprek was een direct gevolg var het contact dat de Hervormde Kerk nï de herdoop van prinses Irene in de Rooms-Katholieke Kerk opnam met kar dinaal Alfrink. De kardinaal had verzocht om dit ge sprek, omdat er tot nu toe geen afspra ken waren omtrent wederzijdse erken ning van de doop. In het gesprek ging het om twee punten, deelde prof. Berk hof mede: 1. Wat is het minimum om de doop bediend in een andere kerk te erkennen? en 2. naar welk zullen wij moeten groeien? EISEN plaats Op het punt van de ..nooddoop" de hervormde deelnemers het in hun rapport niet eens. Prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker diende daarom een minder heidsnota in. De meerderheid sprak uit dat deze „dient te worden erkend, neer zij geschiedt op de redelijkerwijs te veronderstellen wens van de ouders en liturgische nandeling door de kerk worden geconfirmeerd". Prof. Lekkerkerker had echter zeer ernstige bezwaren tegen de praktijk van de nooddoop in de rooms-katholie- ke ziekenhuizen al of niet aangevuld door latere ceremoniën. Hij heeft de indruk dat vele rooms-katholieke theo logen daar ook mee fitten". Hij meen de dat de Hervormde Kerk hun een goede dienst zou bewijzen als zij krachtiger zou blijven protesteren te gen de nooddoop. Hij was echter blij dat de besprekingen bewezen hadden dat allen verlost waren van allerlei criteria als stromend water en het ge bruik van de trinitarische doopformu le en dat de samenhang van doop en geloof duidelijker naar voren was ge komen. past. BESPREKING Naar wij vernemen besprak de syno de in het bijzonder de vraag hoe men de nooddoop in het rapport moest for muleren. Terwijl de commissie uitsprak dat de doop ..dient te worden erkend" onder bepaalde voorwaarden, wilden sommigen toch niet verder gaan dan „kan worden erkend". Bovendien werd nog gesproken over de vraag, hoe men moest staan tegeno ver de doop bediend door een dienaar van de Hervormde Kerk als men twij felt aan zijn belijdenis. Algemeen was men van mening dat de Hervormde Kerk als een geheel gezien moet wor- nieuwe paragraaf toe te voegen. Daarin wordt uitgesproken, dat de Her vormde Kerk, naar de provinciale kerk vergaderingen en de classicale vergader ingen te hebben gehoord ten aanzien van andere kerk kan besluiten tot bepaal- /ormen van „uitwisseling" van predi kanten. Dr. W. Nijenhuis noemde dit tijdens de bespreking een belangrijk besluit, omdat daardoor in wezen de theologische oplei dingen van andere kerken worden erkend. Hij vroeg zich wel af of de synode zich niet zou moeten bezinnen op de vraag: Hoe komen we tot een eerste stap voor de coördinatie van de opleidin- Nevenwerk De hervormde synode is niet akkoord gegaan met het voorstel van predikanten die nevenwerk willen verrichten te eisen het breed moderamen van hun provin ciale kerkvergadering op de ho«f- te te stellen, nadat overeenstem ming Is bereikt tussen kerkeraad, kerkvoogdij en predikant. Zelfs dan zou de predikant slechts zes uur per week mogen besteden aan dit nevenwerk. Het aantal bezwaren was legio. Ds. C. de Ru uit de classis Haar lem sprak uit dat het niet juist is te eisen dat een predikant toestem ming vraagt aan kerkeraad en kerkvoogdij. Ds. A. Faber zei dat het tijd wordt dat het recht van een predikant op vrije tijd erkend wordt. Juist daarom moet hij deze vrije tijd naar eigen goeddunken kunnen besteden. Op voorstel van ds. G. P. Post, die een heleboel administratieve rompslomp vreesde werd de Com missie voor kerkordelij ke aangele genheden verzocht dit voorstel nog eens te bezien. Bij de bespreking van de minimum eisen ging het om de vraag: Is een kerk nauwelijks kerk an Christus meer, moeten wij dan de doop toch erkennen? Een tweede vraag werd opgeworpen: Kan een doop zonder! He( moderamen van de synodc zal toestemming van de ouders erkend nu het episcopaat van de Rooms-Ka- worden? Bij deze laatste vraag kwam ,holieke Kcrk eea brie[ sturen, waarin de nooddoop aan de orde die in de gevoeien van de synode wordt uiteengezet. Het ligt in de bedoeling dat daarna de gesrpekken zullen wor- Hervormd moderamen geeft uitleg de orde die in de Rooms-Katholieke Kerk wordt toege past. De afgevaardigden in de bespreking waren van mening en werden daarin gesteund door de synode dat een zeke re gemeenschappelijkheid noodzakelijk is wat betreft de vorm (dus dat het water moet vloeien om het beeld van de afwassing der zonden duidelijk te ma ken) en de woorden die worden gebruikt (waarbij gedoopt wordt in de naam van de Vader en de Zoon en de Heilige Geest). Bovendien werd uitgesproken dat UITWISSELING Op nog een andere wijze kwam het contact met andere kerken naar voren. Na een uitvoerige bespreking besloot de synode aan artikel 3 van ordinantie Het behoud van Uwtanden Initiatief van oud-gevangenen (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Oud-gevangenen van het concentratiekamp Dachau doen een beroep op het Neder landse volk, om minstens vijftig duizend gulden bijeen te brengen voor de bouw van een protestantse kapel op het grondgebied van het voormalige concentratiekamp. Het is de bedoeling, dat deze kapel, sa men met een rooms-katholieke kerk en een Joods gedachtenis monument die reeds voltooid zijn, een plaats van bezinning vormt. Het initiatief voor de bouw van de protestantse kapel werd drie jaar gele den genomen door enkele leden var het Nederlands Dachau-comité. Hun plan kreeg de steun van het Internatio naal Dachau-comité en werd novem ber 1963 overgenomen door de Evange lische Kerk van Duitsland. Zeven architecten, waaronder de Amsterdam se archtitect Zandstra, maakten een ontwerp. Een jury wees het ontwerp van de Mannheimer architect Helmut Strif- fler aan als het meest verantwoorde en stijvolle. De kosten worden ge steun toegezegd. Inmiddels is op 8 mei 1965 de eerste steen gelegd. Begin 1967 hoopt men de kapel in gebruik te kun- Monument Op een persconferentie in Den Haag gaf de voorzitter van de Nederlandse stichting „Protestantse Kerk Dachau" D. A. E. de Loos, gisteren een toelichting op de plannen. Sinds 1958 werkt het internationale Dachau-co mité aan een herstel van het concen tratiekamp in de oorspronkelijke vorm, als monument voor de gevalle nen in de strijd voor de vrijheid. (Het was de laatste jaren als vluchtelingen kamp in gebruik.) Dachau vertegenwoordigt in dïl opzicht alle kampen. Het is niet alleen het oudste concentratiekamp, maar ook gemakkelijk te bereiken (vlak bij Miinchen). Het museum trok de afge lopen zomer vijftig- tot honderddui zend bezoekers per maand. De rooms-katbolieken wijdden op het eucharistisch congres van Miin chen in 1960 een kapel in. Daarop volg de een synagoge. De protestantse ka pel, die er nu bijkomt, vormt met de twee andere gehouwen één geheel door een muur, die het gehele plex verbindt. Deze muur symboli seert de eenheid, zoals die met name in het geestelijkenblok in Dachau erva- werd. De protestantse kapel zal ruimte bieden aan zestig personen. Zij kunnen er tot overdenking komen, eventueel door een preek of door orgelmuziek. Dank Bij de Duitsers, die aan het project meewerken, zat aanvakelijk sterk de gedachte voor, aldus mr. De Loos, om deze kerk in het licht van de boetedoe ning te stellen. Later is men het meer gaan bekijken vanuit het standpunt van de gevangenen, die er geleefd heb ben en voor een groot deel er gesto ven zijn. Zo wil de kerk een monu ment zijn van dank aan God. Die ver lossing zond en aan hen, die de dag der bevrijding niet mochten zien. Ds. J. Overduin uit Veenendaal, van de comitéleden, vertelde, dat de groep, die in het voorjaar van 1942 uit Amersfoort naar Dachau werd ge zonden, waartoe hij zelf behoorde, slechts drie van de 65 in leven zijn gebleven. In het totaal zijn zeker honderd Nederlanders in Dachau omgekomen. De Haagse bankiers Pierson, Heldring en Pierson hebben hun girorekening (1844) riengesteld voor het storten van giften met vermelding „Kerk In Da chau". (Van onze kerkredactie) HYDEPARK, DRIEBERGEN Op de hervormde synode kwam gisteren ook ter sprake dat de verhouding tussen de Her vormde Kerk en de Gereformeer de Kerken er niet beter op is ge worden in het afgelopen jaar. De hervormde synode ontving van de classis Groningen een brief waarin verontrusting werd uit gesproken. Reeds eerder hebben wij in onze verslagen van de gereformeerde syno de gemeld, dat zij ook verontrust was over de huidige situatie. Daar werd medegedeeld tijdens de bespreking van het rapport van het moderamen dat de moderamina van de beide syno des besloten hadden om de leidende organen van andere kerken uit te nodi gen voor een bespreking. Men wilde komen tot een Raad van overleg van de Nederlandse kerken. Toen in het Contact in Overheidsza ken-militairen (CIOM) moeilijkheden ontstonden, besloot het moderamen van de hervormde kerk de uitnodiging 'oor de bijeenkomst in het afgelopen voorjaar niet te verzenden. De classis Groningen was tevens ongerust omdat zij niets had geweten dit voorstel en ook niet op de hoogte was gebracht van het besluit de vergadering niet door te laten gaan. WIJS Het moderamen deelde de synode gisteren mede dat de bespreking be doeld was als een eerste aftasten geheél nieuwe zaak. Er was alleen nog maar contact opgenomen met de Gereformeerde Kerken en niet met de andere protestantse kerken en de Oud-Katholieke Kerk. Juist door de moeilijkheden binnen het CIOM kwam het het hervormd moderamen alleen maar wijs voer om het plan om te komen tot een Nederlandse Raad in Kerken op te schorten. Juist omdat het nog maar alleen om een aftasten ging, waren noch de ande re synodeleden, noch de pers ingelicht Het moderamen zei: „Dat dit van gere formeerde zijde wel gebeurde is niet Uitgave raarncj op 750.000 mark. waarv kSS&TS™i?sLV00r :ket tweede druk. Uitgave Manteau.!hun rekening zullen nemen. Ook Fran- n Haag. (144 blz. f2.90). 'se en Belgische kerken hebben hun Uitknippen en op briefkaart plakken a.u b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet i Naam Adres Woonplaats t betaling per WEEK /MAAND/KWART AAI Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee i Naam t Adres Woonplaats Ik ontvang als geschenk 0 HYACINTHENBOI MET HOU 0 „DE DOKTER ZEGT' II DEP „DE DOKTER ZEGT" t 0 TIP PARADE TWEE (elk deel is een (ander) geheel) streep door wat u niet wenst. UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in telegrammen aan de koning en de minister-president van de Afri kaanse staat Boeroendi krachtig geprotesteerd tegen de terecht stelling zonder enige vor.ti van proces van de voorzitter en de oud-voorzitter van de Christelijke vakbeweging in Boeroendi. Ook heeft het CNV telegrafisch aan de organisatie voor Afrikaanse een heid in Addis Abeba gevraagd stappen te ondernemen om verder bloedvergieten te voorkomen. Soortgelijke verzoeken zijn gericht tot de ministers Luns en Veld kamp en aan de Tweede-Kamer fracties van de ARP en de CHTJ. terechtgesteld. Volgens het ICV bevon den zich onder deze slachtoffers tach tig burgers, die niets met de putsch van ongeveer twee weken geleden te maken hebben gehad. Zij waren allen leiders van progressieve en democrati sche organisaties. Met name worden genoemd de voorzitter van de christelij ke vakorganisatie Bernard Niyirikana en de oud-voorzitter Patrice Mayon- do. Nog meer HET ICV acht het gevaar groot dat nog meer slachtoffers zullen vallen. De overige bestuursleden van de vakorga nisatie worden opgespoord. Hun komen voor op de lijst van personen die wegens „subversieve sociale activi teiten" terechtgesteld moeten den. Dit is al de tweede keer dat leiders de christelijke vakbeweging in roendi het slachtoffer worden. In 1962 werden de toenmalige voorzitter algemeen secretaris vermoord n_ valselik van te zijn beschuldigd betiok- ken te zijn geweest bij een aanslag op de eerste minister. De ware aanleidine, aldus het ICV, was echter het streven van deze vakorganisatie om verande ring te brencen in het feodale regiem Dit regiem bestaat uit de Mwami (ko- uit Boeroendi vernomen dat daar na I ning) en de adeliike tutsi-families die een militaire putsch 130 personen doorj een overheersende Dositie innemen en een militaire rechtbank zonder verdedi- een terreur uitoefenen op de hutu's. ging zijn veroordeeld en. na op afsehu- die 85 procent van de bevolking uitma- welijke wijze te zijn gefolterd, zijnl ken. Het CNV heeft deze stannen ondernomen on verzoek van het Internationaal Christelijk Vakverbond, waarbij ook de christelijke vakorganisatie van Boe-| roendi is aangesloten. Het TCV heeft onze schuld. Dat tenslotte deze berich ten wei in het blad „Hervormd Neder land" verschenen werd veroorzaakt door het feit dat daarin een verslag van de gereformeerde synode ver scheen." De synode ging met deze opheldering akkoord. Ds. I. Voorsteegh (84) overleden DEN HAAG In de ouderdom van 84 jaar is gistermiddag te Den Haag overleden ds. I. Voorsteegh, emeri tus-predikant der Nederlandse Her vormde Kerk. In vroeger jaren was hij een bekende figuur. Izak Voor steegh werd 14 april 1881 te Zuilen (U.) geboren. Hij studeerde aan de RU in Utrecht. In 1908 werd hij kandi daat in Groningen en in Accquoy (Be tuwe) bevestigd. Voorsteegh diende de gemeente Waardenburg, IJsselmonde, Katwijk aan Zee, Gouda en van 1929 tot aan zijn emeritaat in 1949 die van Den Haag, waar hij werkzaam is geweest in Duin oord en Zorgvliet en in de Indische buurt. Na zijn emeritaat diende de over ledene in Den Haag als ziekenhuispredi kant. Tot op hoge leeftijd ging hij nog tal .an zondagen uit preken. Drieëndertig jaar is hij werkzaam geweest als docent aan de Haagse catechetencursus die opleidde voor het geven van bijbels onderricht op de openbare scholen. Ds. Voorsteegh doceerde de geschiedenis van de christelijke kerken Aan de 's-Graven- haagse kerkbode heeft hij tal van jaren meegewerkt. Daarnaast heeft de overledene zich pp allerlei gebied bewogen. Hij was voorzit- -'an het hoofdbestuur van de Bond christelijke oranjeverenigingen en lid van het hoofdbestuur van de Christe lijk Historische Unie, alsook van de nati onale bond tegen revolutie. Het Haags comité voor volksfeesten diende hij als voorzitter en van de Haagse afdeling van het Algemeen Nederlands Verbond was hij bestuurslid. Ds. Voorsteegh was ook als reserve veldprediker werkzaam en als redacteur van het voormalig christe- lijk-historisch weekblad „De Zuidhollan der". Van zijn hand verscheen o.m „Wil lem van Oranje's godsdienstig leven". Ds. Voorsteegh was een enthousiast volksre denaar die allerwege in den lande oranje redevoeringen heeft gehouden. Zijn diensten werden in 1928 erkend in benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal op nadrukke lijk verzoek in alle stilte plaatsvinden. invul-puzzcl Vul horizontaal in. 1. steeds, 2. zijtak Rhöne, 3. naam of opschrift van een boek, 4. punthoed, 5. stad in Drente, 6. beneden, 7. zuidvrucht, 8. in de richting naar omlaag, 9. gebod, 10. balk, 11. rij tuig, 12. jonge koe, 13. water in Limb, "ij juiste oplossing leest men op de cir- _jitj( drie plaatsnamen in Noord-Bra- 2 3 U 6 7 8 10 11 12 13 Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding ts verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Verzoek van lezeres: Wie kan eei afdeling van de Christen Vrou\ Bond vertellen waar de kerstcanl Bethlehem-Efratha, voor vrouwen- q kinderkoren, woorden van R. Stee1 stra, muziek van Herman Franken, krijgen is? Nasporingen bij de ekhandel hadden geen succes. Vraag: Als een man, die kinder, it een vorig huwelijk heeft, trou^ met een weduwe, die ook kindei heeft erven die laatste kinderen van hem, indien hij komt te ove den? Kan hij ook de kinderen uit vorig huwelijk onterven? Antwoord: Indien het tot een huw» lijk komt en de man komt vóór z&« vrouw te overlijden, dan zullen èl kinderen van de weduwe niets vz 1 hem erven, tenzij hij hen in een tesü ment bedenkt. Het is hem niet mogt lijk zijn kinderen te onterven mar hij kan hun bij testament een de» van hun kindsdeel afnemen. Eventu; le kinderen uit het nieuwe huwelij erven wel. Vraag: Een loodgieter zond een ri 1 kening voor werkzaamheden aan edot dak. In strijd met de afspraak had 1 loodgieter de waarde van het ouqro zink niet van zijn rekening afgetrofco. ken. Ten langen leste echter heeft hj dit gedaan, maar nu heeft hij er etgc| bedrag aan rente bijgeteld omdat SL. betaling zo lang is uitgebleven. Mï dat? Antwoord: Dit mag niet en is in (L J geval waarschijnlijk onbillijk. Ma£e' maak echter geen ruzie over derge't - ke kleine bedragen. iv< Vraag: Als iemand zijn eigen huj J deelt met verschillende mensen, mope ten die dan onmiddellijk het huis ve laten als de eigenaar overlijdt of |,e een bejaardenhuis gaat? Antwoord: In een dergelijk ged kunnen de inwoners zich op huurbfl scherming beroepen en het huis koq niet vrij. Vraag: Hoe lang moet men buitt Europa verblijven om niet mei dienstplichtig te zijn? Ik ga hiermi uit van de veronderstelling dat i betrokkene reeds buiten Europa v« blijft voordat hij zijn oproep voor dienstplicht krijgt. Heeft men een i tract van bijvoorbeeld drie jaar t een werkkring buiten Europa, wi men dan nog opgeroepen zodra weer zich in Nederland vestigt? Antwoord: Iedere Nederlander [z dienstplichtig tot zijn 35ste jaar. 1 kan dus als men na een buitenlai verblijf van drie jaar weer naar 1_ derland terugkeert, zeker wordj opgeroepen om zijn dienstplicht f vervullen. L Vraag: Als men bij een patrol werkt en deze heeft een bedrijfsv| ning beschikbaar met een bepaall huurwaarde, mag dan de werkge\{ de huur bijna verdubbelen na beëindiging van de betrekking? de werknemer hiermee niet akk gaat, kan dan de werkgever eruit zetten? Als die hogere huur v telijk verantwoord is, kan dan huurder daar blijven wonen zo la* hij dit verkiest? Antwoord: Als de huurwet ejp huurverhoging toelaat, kan de werk4( ver inderdaad de huur verhog^ Aangezien dit punt echter onzeker l. staat er altijd de mogelijkheid opr om zich tot de huuradviescommisl®1 te wenden. Blijkt dan de huurveriT ging geoorloofd, dan moet de gewezP nemer in het huis blijven, wi. anders had de gewezen werkgever b verlensine niet toegestaan. Of u huurder altijd erin mag blijven echter van te veel omstandighei afhankelijk. Huurbescherming gef nooit een bescherming voor onbepe£ te tijd. al kan zij veel jaren duren, ti CBC-voorzitter bepleit: l Oplossing vorige puz/o' Horizontaal 1. kaas, 4, dier, 7. s.o., 8. store. 10. is, 12. leg. 14. ara, 15. gat. 16. en, gelag. 22. opaal. naderhand, weggewerkt. (Van onze sociaal-economische redactie) DRIEBERGEN De voorzitter van de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale, de heer J. Schotman, is van mening dat de werknemers vertegenwoordigers in de commis sie georganiseerden-ongeorgani- seerden moeten proberen met de werkgevers overeenstemming te bereiken over de mogelijkheid dat ook uitkeringen worden verstrekt aan werknemers, die 12*& en 25 jaar bij een erkende vakbond zijn aangesloten. De heer Schotman verklaarde dit in zijn openingswoord op de twee daagse jaarvergadering van de vere nigingsraad der CBC, die vanmor gen in het vakantie, en conferentie oord „Ons Centrum" is begonnen. Zoals bekend hebben de werkgevers vertegenwoordigers in de commis sie, die het vraagstuk van de verhou ding georganiseerden-ongeorgani- seerden moet oplossen, zich in prin cipe reeds o.m. bereid verklaard de werknemers op 65-jarige leeftijd een bedrag uit te keren van 50 over elk jaar dat zij lid van de vakbeweging zijn geweest. De voorzitter zei, dat men hiermee wel ver is afgeraakt van het uitgangs punt dat de CBC heeft ingenomen, nl. uitkeringen per jaar. Niettemin noem de hij het tot dusver in de commissie bereikte resultaat verheugend. „Wij zijn blij met deze eerste positieve be nadering van het vraagstuk van de zijde der werkgevers. Het laat aanzien dat er nu op korte termijn een eerste stap wordt gezet, waa'roij al te grote ongelijkheid tussen georgani seerden en ongeorganiseerden vordt 25 keten. 26. oraal. 28. er. 30. t.d„ 31. 33. met. 35. aan. 37. km. 38. Davos, 40. at. 41. slok. 42. piek. Verticaal. 1 koe. 2. as. 3. sta, 4. dra. 5. i.e.. 6. Ria. 7. slag. 9. ork. 11. stal. 13 gelaten. 15. Granada. 17. nader, 18. apart. 20. i 21. oho. De heer Schotman verklaarde voort< dat bij het tot stand komen van eer dergelijke regeling de categorale bon den, voor zover zij niet bij een cao zijn betrokken, moeten worden uitge sloten. Hij deelde mee dat bij de loon onderhandelingen voor 1965 door werkgevers, waarmee de CBC ondl handelt, reeds ongeveer ƒ3 miljty ten behoeve van de betrokken georj niseerde werknemers is toegezegd. De CBC-voorzitter ging ook in f het vraagstuk van de herstructureq van de vakbeweging. Naar zijn_ ning bevinden zich binnen de van het CNV diverse bonden, diel klein zijn om de belangen der aant^ sloten leden op den duur voldoende!^, kunnen behartigen. „Een organissL heeft vandaag eerst een redelijk go^ bestaansmogelijkheid met een ledeifc van 30 a 35.000. Wil men de aansdg ken der leden zoveel mogelijk vej stellen, dan zal men moeten reser|01 om niet „va banque" te spelefo aldus de heer Schotman, die meed# de dat binnen het CNV de mogelijk! z den van fusie weer in studie zijn. „lp zijn evenwel vooralsnog niet bereidin krenten uit het CBC-brood te laten len met als resultaat een verzwal bond van industrie-arbeiders." LZ7 Over de komende loononderhai lingen zei de voorzitter dat de vakj weging er voor moet waken bovenr tig hoge eisen te stellen. „Anderz moet worden bedacht dat het nau' lijks aangaat om in een tijd van 1 pe arbeidsmarkt en een gezonde ecor mische situatie de werknemers te mt ten vertellen dat zelfs een kleine r#' welvaartsverbetering achterwege r blijven", aldus de heer Schotman. NED. HERV. KERK Beroepen te Ommelanderwijk «3 kand. W. E. Steenbeek te Lisse. Aangenomen de benoem, v. d. cl» Haarlem tot pred. voor buitengew. wcfe zaamh. geestel. verzorging Meerjn Bosch te Heemstede: T. Kruyne vli pred. Kon. Marine te Valkenburg (Z.-T naar Soest (bijz. wiikgem.V J. Smit. Werkendam: naar Huizen (N.-H.) 1 G. Boer: L. G. Zwanenburg te Staveni^ GF.REF. KERKEN u Beroepen te Baarland: Ouddorp - ZK (evang. opdr.); Aardenburg - Z.-Vl. (Ji ondracht v. a. classis): Onnen - 0. Fijnaart - N.-Br.: Vijfhuizen - N.-H.: k%] GEREF. KERKEN (vrügem.) i Beroepen te Haarlem (vac. A. Bti F. v. Deursen te Barendrecht; te Dra ten: C. J. Smelik te Bunschoten-Spaq burg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2