Nieuwe Leidse Coraramt KAMER ACHT DEKKINGSPLAN VONDELING TELEURSTELLEND (Van onze parlementsredactie) Kraan moet nog wat verder dicht KOFFIE &THEE Duidelijker instructies Haagse politie stuurde namen door naar BVD Cor Steyn (58) is plotseling overleden KLAVERBLAD VS nog steeds voor gesprek Vietnam Juan Carlos volgt Franco op Commentaren (Thta) CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvestlgh ti ghebleven mijn hert 'm feghenspoeH" Woensdag 17 november 1965, 46ste jaargang Stijging temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, plaatselijk voorafgegaan door «zei, tot vrjj krachtig of matig afnemende wind tussen oost en zuid. Stijging van tempe ratuur met vannacht in het noorden van het land nog temperaturen om het vries- AbonnémentsprijZen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 vur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het bezuinigingsplan van minister Vondeling blijft vol gens vele Tweede-Kamerleden beneden wat zg voor een gezonde sociaal- economische ontwikkeling van ons land wenselijk achten. Zjj schrijven dat de voorgestelde bezuiniging op de overheidsuitgaven van 70 miljoen nog geen vier-tiende procent van de begroting bedraagt. Zij dringen er bij de minister op aan, naar verdere verlaging te streven. Dit blijkt uit bet voorlopig ver slag waarin de vaste commissie financiën de nota van minister Von deling behandelt. Veel commissieleden zijn teleur gesteld, dat de dekking van de rijks uitgaven door middel van belasting verhoging slechts met 120 miljoen zal worden verminderd. Zij herinne ren de bewindsman eraan, dat de Tweede Kamer vrij algemeen de op nieuw in te stellen omzetbelasting op textiel en schoeisel heeft afge keurd. Hiermee is echter een bedrag gemoeid van 240 miljoen. Deze le den dringen nogmaals aan op mati ging. Het voorstel om een lening van 50 miljoen mogelijk te maken door hei bouwprogramma in de niet-wonLngsector in te krimpen achten veel leden een ge vaarlijke ingreep in ons economisch be stel. Zij vinden het onjuist om de rente voet af te remmen door het omlaag drukken van de investeringen. Verscheidene leden vinden het vreemd, dat de minister een vermindering van overheidsuitgaven voorstelt zonder aan ie geven welke veranderingen dit in het dekkingsplan ten gevolge zal hebben. Dit wijst volgens hen op geringe eenstemmig heid over het dekkingsplan bij de rege ringspartijen. De beperking van de bouw sector achiten zij een stap in de richting van fysieke investerlngscontrole. Andere leden vragen in dit verband of het ka binet er rekening mee heeft gehouden dat de kapitaalmarkt op dit moment krapper is dan de minister aanvankelijk Vele andere leden stemmen in beginsel j met de nota Vondeling in. Over de af- zonderlijke posten willen zij zich echter i pas bij de diverse begrotingsbehandelin gen uitspreken. Kritiek vail KVP Uit de voorlopige verslagen wordt dui- delijk, dat met name de KVP-fractie 's ministers standpunt onmogelijk kan delen. Zij had gehoopt, dat de oorspron kelijke begroting-1966 zou worden ver minderd met het bedrag van f 240 mil joen, dat de (niet in te voeren) omzetbe lasting op textiel en schoeisel per jaar moet opbrengen. De nadere wijzigingen van het uitgaven- en dekkingsplan vindt de KVP zonder meer teleurstellend. Met klem dringt zij aan op verdergaande be zuinigingen. Het KVP-standpunt wordt, zij het minder geprononceerd, door de AR-fractie gedeeld. De situatie is nog vrij ondoorzichtig omdat de regering nog niet officieel meegedeeld heeft hoe zij met de om zetbelasting op textiel en schoeisel zal handelen. Deze heffing zou in '1966 de schatkist ongeveer f 180 min en in 1967 en volgende jaren f 240 min op leveren. Als de omzetbelasting op textiel en schoeisel niet doorgaat, moet voor l.-»66 nog een gat van f 60 min (f 180 min min de 120 min bezuinigin gen en extra-leningen) en voor 1967 enz. een gat van f 120 min worden ge dicht. Het staat wel vast, dat de regering in 1966 textiel en schoeisel nog niet wil be lasten. Zij zal alternatieve fiscale maat regelen voorstellen om aan de bewuste f60 min te komen. De Kamer zal worden geconfronteerd met een reeks van keuze mogelijkheden; een iets sterkere verho ging van de benzineprijs, hogere omzet belasting op frisdranken en zoetigheden, een nog wat forsere verhoging van de vermogensbelasting e.d. Helft toch I In 1967 zou de regering echter de helft van de omzetbelasting op textiel en schoeisel alsnog willen laten door gaan (opbrengst: f90 min in '67, f120 min in de daarop volgende jaren). Jaap je mocht van vader thuis geen psalmen leren Zie pagina Kernmerk Sir Humphrey Gibbs: een zaam man in Rhodesia Zie pagina 5 Kamermeerderheid: cremeren gelijkstellen met begraven Zie pagina 7 Boekhandel: „Maar zó ligt het niet!" Zie pagina 7 Nederlands strand het mooiste van Europa Zie pagina 7 Tegen dit voornemen nu waarvan minister Vondeling de Kamer waar schijnlijk eind deze week in kennis zal stellen bestaan in KVP- en AR- kring grote bezwaren. Als, zo zegt men, de Kamermeerderheid de omzetbelas ting op textiel en schoeisel overduide lijk van de hand heeft gewezen, moet, de regering niet proberen de helft van die heffing nog te redden. Bovendien kweekt de regering aldus voor 1967 en volgende jaren een surplus aan dekkingsmogelijkheden. Immers, de in 1966 in te voeren alternatieve dek kingsmaatregelen (hogere o.b. op fris dranken, zoetigheden enz.) blijven ook na volgend jaar van kracht. Daar bovenop komt nu nog de helft van de aanvankelijk voorgestelde omzetbelasting op textiel en schoeisel. De regering bindt de Kamer zodoende aan een dekkingsbeleid op lan gere termijn, zonder dat enig inzicht be staat in het toekomstige uitgavenbeleid en in de mogelijkheid bezuinigingen aan te brengen. Conflict Al met al ligt in dit meningsverschil de kiem van een conflict tussen kabinet en KVP-ARP (bij wie de VVD, CHU en de kleine rechtse oppositiepartijen zich zullen aansluiten). Hoe de spanningen zich zullen ontladen, zal pas volgende week blijken als de Kamer over het her ziene dekkingsplan debatteert. CRYSTAL LAKE (Illinois) De NV Messa Electronics te Emmen is thans 100 pet eigendom van Oak Electro/netics Corp. Deze bezat reeds 75 pet De prijs wordt niet genoemd. Messa zal de ex ploitatie voortzetten als 100 pet dochter Oak. Koningin Juliana heeft giste ren in Amsterdam het nieuwe Joodse kindertehuis aan de Mi- nervalaan geopend. Het tehuis is bedoeld voor moeilijk opvoed bare kinderen uit de orthodox- joodse gezinnen. Na de officiële opening maakte de vorstin een praatje met enke le kinderen. Premie invaliditeitswet van 1,5 naar 2,4 pet. DEN HAAG Het premiepercentage ingevolge de interimwet invaliditeitsren- tetrekkers is met ingang van 1 januari vastgesteld op 2,4 (thans 1,5). Het is rekening van de werkgevers. Demonstratie op Prinsjesdag (Va een onzer verslaggevers) HILVERSUM De virtuoze hammond organist Cor Steyn (58) is vannacht in zijn woning aan de Loosdrechtseweg plotseling aan een hartaanval overle den. De populaire artiest had een suc cesvolle muzikale carrière van meer dan veertig jaar achter de rug. Een groot gedeelte van deze periode was hij in vaste dienst bij de VARA. Zeer on langs kwam hij nog in het nieuws als de enige bespeler van het nieuwe VARA- orgel. Vanmorgen heeft de VARA Cor Steyn, die zich de laatste tijd niet zo goed voelde in een radio-uitzending her- Het leven van Cor Steyn is een leven met muziek geweest. Hij werd op 22 de cember 1906 geboren in Leiden en kreeg op vijfjarige leeftijd al viooL en pianolessen. Toen hij twaalf jaar was, deed hij ver vroegd toelatingsexamen aan het ko ninklijk conservatorium in Den Haag. Een jaar voor het einde van de opleiding moest hij zijn studie afbreken, omdat zijn vader een ernstig ongeluk had ge kregen. Cor Steyn moest de kost voor het gezin gaan verdienen en het lag de hand, dat hij dat met Hij ging in een Haags bioscooporkest spelen en maakte later toernees met een eigen trio. Als accordeonist kwam hij bij de VARA en daar kreeg hij gelegenheid zioh op het orgel te bekwamen. Na drie weken kreeg hij zijn eerste uitzending als organist Met onderbreking van de oorlogsjaren heeft Cor Steyn meer dan vijfduizend uitzendingen gehad. Talrijk zijn ook de toernees, die hij in binnen- en buiten land maakte. Op zijn naam staan verder ïen produktie van ongeveer vijfhonderd grammofoonplaten, die er mede toe hebben bijgedragen, dat het hammond orgel een populair muziekinstrument een uitgebreid publiek werd Cor Steyn eveneens geliefd door zijn optre den voor de televisie. Bekend was hij vooral als „meneer Cor Steyn" in df Dorus-shows van Tom Manders. Cor Steyn was onder zijn collega'; ook erg gezien. Hij was de oprichter var het artriesten-viscollege, de club var honderd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Haagse politie heeft een lijst met namen van mensen die op Prinsjesdag voor de republiek en tegen de heer von Amsberg heb ben gedemonstreerd, doorgezonden de Binnenlandse Veiligheids dienst. De politie vermoedde namelijk dat het hier om mensen met een ex tremistische inslag ging. De veilig heid van de staat en het staatshoofd brengt met zich mee dat zo'n lijst wordt opgemaakt. De BVD doet ech ter niets bijzonders met de toegezon den namen. Dit heeft minister Smallenbroek gis teren verklaard in de Tweede Kamer, waar hem bij de begrotingsbehandeling van binnenlandse zaken door de list Scheps vragen werden gesteld het geval van de Haagse ambtenaar Remmerswaal. Deze demonstreerde op Prinsjesdag met een bord waarop stond: Claus von Amsberg geen Prins der Ne derlanden". Na zijn arrestatie Haagse politie hem hebben laten weten ,U staat op de zwarte lijst van de BVD ;n u komt er niet meer van af Minister Smallenbroek beloofde dit ge val te zullen onderzoeken, ma reeds verklaren dat de BVD er bui ten staat. „Die zwarte lijst is geen uit vinding van de BVD. Het betrof hier uitsluitend een activiteit van de Haagse politie, waarmee de BVD geen be moeienis heeft". De heer Scheps: „Als het verhaal van de gearresteerde ambte- juist is, heeft de Haagse politie ge faald". De minister betreurde het, dat de BVD af en toe sprak de bewindsman abusie- ■elijk van VVD) de laatste tijd bui ten haar schuld weer in opspraak is ge komen. Hij nam het krachtig voor de dienst op. De mannen van de dienst heb- (vaak onder zeer hoge druk) voort varend, voorzichtig en vindingrijk ge werkt en van de BVD een waardevolle informatiebron gemaakt. De dienst ver zamelt inlichtingen ter bescherming de veiligheid van de staat. Deze worden niet gebruikt voor binnenlandse politieke spelletjes. Er is geen sprake dat de BVD politieke invloed zou uitoefenen. Over de middelen waarvan de BVD zich bedient, wilde de minister niets zeggen. Wel zei hij, dat „de dienst de beschikking moet hebben over mid delen zonder welke anno 1965 geen enkele veiligheidsdienst kan werken, wil ze het opnemen tegen diensten die geen enkel middel schuwen". Ook in het buitenland bestaat veel waardering voor de Nederlandse ligheidsdienst. die in NAVO-verband samenwerkt met soortgelijke diensten in andere landen. Verschillende BVD-ambtenaren hebben in de oorlog hun leven ingezet voor de democratie, de minister, die dit als een garantie be- t schouwde dat, de BVD de rechten vrijheden van de burgers zoveel moge lijk ontziet. Het Nederlandse volk houdt niet van geheimen en geheimzinnigheid, maar dit rechtvaardigt niet een wat laatdunkende houding tegenover de vei ligheidsdienst. In het spanningsveld tus sen de belangen van de gemeenschap er die van het individu heeft de BVD ge toond de veiligheidsdienst van een mocratisch land te zijn. Enkele sprekers brachten gisteren nog eens de tussen oude kranten geraakte BVD-nota over het gebruik van afluis- terapparaten ter sprake. Men was het er over eens, dat de BVD hier geen blaam treft „Als één dienst zorgvuldig is met zijn stukken, dan is het de BVD wel", zei minister Smallenbroek, die het met de heren Geertsema (lib) en Beernink (ch) eens was, dat alleen als de veiligheid van de staat in het geding de BVD tot afluisteren gerechtigd is. Voor klachten over praktijken van de dienst is o.a. de vaste Kamercommissie de BVD het adres. nieuwe, uniforme wapeninstruoties ont worpen voor rijks-, gemeentepolitie en douane. Deze instructies zullen helderder van taal en dus duidelijker zijn. Ze zul len meer concreet aangeven in welke gevallen al dan niet van vuurwapens ge bruik mag worden gemaakt. Waarschuwingsschoten zullen alleen mogen worden afgevuurd in situaties die het gebruik van vuurwapens dan wel noodzakelijk maken. Dit heeft minister Samkalden, gister avond in de Tweede Kamer verklaard. Majesteitsschennis Politie onderzoekt toespraak op PSP-vergadering AMSTERDAM De Amsterdamse politie zal in opdracht van de officier van justitie mr. dr. J. F. Hartsuiker, onderzoeken of de toespraak die de letterkundige mevrouw dr. A. H. M. Romein-Verschoor (70) uit Groet (N.H.), maandagavond 8 november op een vergadering van de PSP in Am sterdam heeft gehouden, elementen bevat van majesteitsschennis. Mevrouw Romein, die geen lid van de PSP is, was door deze partij uitgenodigd om op die vergadering het woord te voe ren. Zij is lid yan het comité Staten Ge neraal. Mr. Hartsuiker ontving gisteren een brief van het raadslid D. ter Veen, waar in deze verzoekt een strafvervolging in te stellen tegen mevrouw Romein. Blijkens een verslag in de Telegraaf van 9 november aldus de brief, zou me vrouw Romein onder meer hebben ge sproken van „Hooghartige koppigheid en slimme overrompelingstactiek van prin ses Beatrix". Winter slaat toe Geen gas meer voor Engelse fabrieken LONDEN Aan zeventig grote fa brieken in de Engelse Midlands is ver zocht geen gas meer te gebruiken van het nationale net, want door de kou is het gasverbruik zeer sterk gestegen. Vijftig van deze fabrieken maken deel uit van de auto-industrie. Het British Motor Corporation zal de produktie stop zetten, waardoor 50.000 man voorlopig zonder werk komen. tractorfabriek Massey-Ferguson heeft de produktie eveneens gestaakt en 3.500 arbeiders naar huis gestuurd. Voorts is aan de bevolking verzocht de centrale verwarming of gashaard niet bard te stoken. Ook is gewaarschuwd dat de elektriciteitsvoorziening verder zal wor den beperkt. WASHINGTON President John son heeft laten weten, dat er geen wij ziging is gekomen in de bereidheid de Ver. Staten, zonder enige voor waarde deel te nemen aan besprekin gen ter beëindiging van de oorlog in Vietnam. Niets werd gezegd over de bewering in een Amerikaanse politieke com mentator, als zouden de VS vorig jaar hebben geweigerd, op voorstel van Noord-Vietnam in een Burmese stad aan de conferentietafel te gaan zitten. De heer Oe Thant, secretaris-gene raal van der Ver. Naties, wiens initia tieven door het Amerikaanse optreden zouden zijn doorkruist verklaarde gis teren nog eens, dat het steeds moeilij ker zal worden, een oplossing te vin den voor het Vietnamese probleem. Van beide zijden zouden grote conces sies gedaan moeten worden. Minister Rusk en senator Robert Kennedy, die beiden in Latijns-Ameri ka zijn, werden uit protest tegen dt Carlistisch document: MADRID Volgens een in de Spaanse hoofdstad circulerend carlistisch docu ment wordt prins Juan Carlos van Bour bon (27), kleinzoon van de overleden ex- koning Alfonso, volgend jaar tot opvolger van generaal Franco benoemd. Dit zou betekenen, dat de echtgenoot van prinses Irene, prins Charles Hugues, nu definitief geen kans meer maakt op de Spaanse troon te komen. Vietnampolitiek van de Ver. Staten door demonstranten in het gezicht ge spuwd. Rusk overkwam dit in Monte video, de hoofdstad van Uruguay. Ken nedy bevond zioh in Conception (Chili). DE LONEN Het Centraal Planbureau heeft voor 1966 een tamelijk optimistisch geluid laten horen. Bij de werknemers is de verwachting gewekt van reële loonsverbetering. In de eerste plaats zal men echter moeten bedenken, dat volgend jaar de premies voor de sociale verzeke ringen al bijna drie procent van do eventuele ruimte voor loonsverbete ring wegnemen. Voorts moet VA pro cent gereserveerd worden voor com pensatie van de komende huurver hoging. En dan zullen de prijsverho gingen doorgaan, ditmaal zelfs ver meerderd met de verhoging van de indirecte belastingen op vele pro- dukten. Ook een aanzienlijk percentage loonsverhoging zou waarschijnlijk betekenen, dat de werknemers er reëel niet of maar weinig op voor uitgaan. De period'eke jaarlijkse verhogingen en die door promotie zullen waar schijnlijk nog het meest betekenen. WAARSCHUWINGEN Behalve omdat extra uitgaven op het program staan, kunnen ook om an dere redenen de materiële verwach tingen voor volgend jaar niet te hoog zijn. De economische situatie laat te wensen over. De winstpositie valt over het algemeen tegen. Investe ringen komen moeizaam tot stand. In de Euromarkt neemt de werkge legenheid af, al vormen Nederland en Duitsland nog gunstige uitzonde- Voorzitter Wemmers van de christe lijke werkgevers liet onlangs een waarschuwing horen. President Hol- trop van de Nederlandsche Bank acht de inflatoire ontwikkeling moei lijker in de hand te houden. Dreigende omslag brengt de werk gelegenheid in gevaar. Kanselier Er- hard heeft de Duitsers opgeroepen harder te werken en voorlopig af te zien van meer sociale voorzieningen. Voor arbeidspotentieel en produktie- capaciteit lijken de grenzen van een ordelijke expansie bereikt. Ter voor koming van grotere moeilijkheden is voorzichtigheid geboden. GEWETENSNOOD Doorgaande mechanisatie en automa tisering brengen steeds meer de zon dagsrust in verdrukking. Vijf jaar geleden al heeft het CNV hiervoor aandacht gevraagd. De zaak was urgent, omdat leden van de christelijke vakbeweging door de zondagsarbeid in gewetensnood ge raakten. De meningen binnen het CNV ble ken echter verdeeld, weshalve het oordeel van de kerken werd ge vraagd. Thans, na vijf jaar, is men nog in de m'st omtrent de collectief en individueel te volgen richtlijnen. Het CNV heeft thans publiekelijk gevraagd waar het antwoord van de kerken blijft. Het is van groot zede lijk belang, dat zij haar mening zeg gen. Wordt in het maatsclianpelijk leven gestreefd naar een strnctunr in overeenstemming met de christelij ke geloofsopvatting, dan mag mede werking van de kerk worden ver wacht. TIET zal de lieve jeugd tegenval len dat er weer wat dooi ver wacht wordt. Het ijs in de sloten zou morgen misschien net sterk genoeg zijn om schaatsers te dra gen. De eenden lopen al een paar dagen op de gladde vloer. Laat het maar breken, dat geeft de dieren weer wat levensruimte! toe met uw keunisscn over deze krant praat, en als u merkt dat bet ijs aan het breken ls, herinner n dan dat aan de achterkant de bol- bon staat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1