Beatrix en Claus hebben zelfde voorouders Geleens burgemeester schrijft Prinsessen-trilogie en ontdekt: CNV betreurt besluit consumentenbond Interview met prins Bernhard in Engelse krant was oud HITPARADE Weer vraag naar Vera Lynn ROBERTO FLORES Zingend naar de top Zes illegale zenders voor Engelse kust GELEEN Prinses Beatrix en Claus hebben gemeenschappelijke voor ouders en het is niet eens zó lang geleden, dat zij leefden. Dat is één van de markante punten, die Ge leens burgemeester, mr. dr. J. P. D. van Banning aanstipt in zijn boek over Beatrix en Claus, dat nu op stapel staat en waarschijn lijk kort na het huwelijk zal uit komen. Na een uitgebreid onderzoek, waarbij hij veel steun ondervond van Duitse en Nederlandse instituten op het ge- bied van de genealogie, heeft hij ont dekt, dat zowel de Prinses als Claus afstammen van het Duitse (adellijke) echtpaar Hilmar Albrecht Freiherr von dem Bussche, Herr auf Hadden- hausen (1689—1726) en Anna Doro thea Freiin von Vincke aus dem Hause Ostenwalde (16911763). Trilogie Prins Bernhard was een rechtstreekse af stammeling (zes generaties verder) van de dochter van dit echtpaar, Henriette Sophie Helena von dem Bussche. ter- j wijl Claus afstamt van de zoon Georg Wilhelm Daniel (vijf generaties ver der). HU komt daarmee tot dezelfde conclusie als het Centraal Bureau voor de Genea. I logie ln Den Haag. dat zojuist een on- derzoek naar de afstamming van Claus von Amsberg afrondde. Al maandenlang is burgemeester Van Banning bezig met het verzamelen van gegevens voor zijn boek. dat het tweede j wordt in een trilogie. Al eerder schreef hij een boek over het huwelijk van Irene en zodra dat over Beatrix klaar j is begint hij aan een boek over prinsesAMSTERDAM Twee auto's, een Margriet en Pieter van Vollenhoven.! bestelwagen en een personenauto zijn Noem het aardigheidjes, lacht de heer gistermiddag omstreeks half vijf op j Van Banning. Geschiedenis is altijdde Westhavenweg in Amsterdam fron- j mijn grote hobby geweest Vooral die, taal op elkaar gebotst Het gevolg var» ons vorstenhuis. was één dode en één zwaar gewonde- Bat bewees hij trouwens al veel eerder! De personenauto haalde verkeerd in.' toen hij in 1937 een boek schreef over Dc 28-jarige J. de Ruyter, die be- prinses Juliana en prins Bernhard Dielkneld raakte tussen stuur en kabine hobby was lange tijd zijn werk toen hij I van de auto. was op slag dood. De be- leraar geschiedenis was aan het katho-1 stuurder van de bestelwagen, de 27- liek gymnasium in Maastricht, maar zijjarige Amsterdamse chauffeur J. Huls- liet hem ook niet los toen hij burge-man- 's me^ _een schedelbasisfractuur op- meester werd: eerst in Gennep, toen in Schaarsbergen en nu in Geleen. Tweede boek komt na huwelijk uit (Van een onzer verslaggevers) De Prinsessen--trilogie bestaat zeker niet uit boeiende reportages. Dat laat de heer Van Banning graag aan anderen over. Wat hij wil en dat kwam in z eerste boek in de serie al tot uiting is een staatsrechtelijke genealogische verhandeling geven, gefundeerd op eer flinke brok wetenschap. Daardoor zal hij slechts een beperkt pu bliek bereiken. Van zijn vorige boek werden duizend exemplaren uitgege ven. Van het nu op stapel staande wacht hij hetzelfde resultaat. Band Waarom die speciale belangstelling voor het vorstenhuis? Burgemeester Van Banning: omdat het Oranje-huis altijd nauw aan ons volk verbonden is geweest. Het is zelfs bij uitstek het bindende element voor ons verdeelde volk, zegt hij. De geschiedenis daar van tot in de details na te gaan vult nu al vele maanden lang zijn vrije avonden. Zodra ik even vrij ben vooral in de weekeinden duik ik in mijn studeerkamer. Dan is de burgemeester voor iedereen on bereikbaar. Dan bladert hij in oude boeken of schrijft brieven. Naar histo rici in binnen- en buitenland. Van hen heb ik veel steun gehad, zegt hij. Ik kreeg er dikwijls aardige gege vens van, waarvan ik dankbaar gebruik zal maken. Pastoor slachtoffer van een misverstand DEN HAAG Door een misver stand blijkt partoor J. Brouwers ui' Amby (Limburg) onderwerp te zijn ge worden van discussies over de al dan niet toelaatbaarheid van een kus die kapelaan W. Schrouff na het winnen van een wielerronde te Simpelveld rondemiss Tanny Meyes in ontvangst had genomen. Pastoor Brouwers zou volgens bericht van enkele dagen geleden, een ingezonden stuk in een Limburgs blad. zijn afkeuring hebben doen blij Thans is echter gebleken dat niet de pastoor uit Amby. doch diens n genoot uit de Belgische plaats Gelin den de schrijver van het bewuste stuk is geweest. Iln het gebied rond de vulkaan Merapi op Midden-Java zouden zich hevige gevechten voordoen. Indonesische legereenheden hebben in deze omgeving de strijd aangebonden met communistische rebellen. Bundeling van organisaties bleek weer onmogelijk UTRECHT „Het is opnieuw niet i mogelijk gebleken, een stevige bun deling tot stand te brengen van de I organisaties die in Nederland de be-| langen van de consument willen be-j hartigen". Aldus de reactie van het Christelijk Nationaal Vakverbond op de verwerping door de bondsraad van de Nederlandse Consumenten-j bond van het voorstel, de vakcen- tralen als buitengewone leden met recht op een bestuurszetel tot de N.C.B. toe te laten. Het CNV noenvt de huidige toestand in zijn officiële orgaan „De Gids" zeer on bevredigend. Het meent, dat er op het terrein van de consumentenbelamgenbe- hartiging onnodig dubbel werk wordt ge- Bwrgemeester mr. dr. J. P. D. van Banning: Prinses en Claus hebben zelfde voorouders Soekamo kondigt belangrijke verklaring aan O DJAKARTA President Soekarno *al 20 november in het paleis van Bo- gor een belangrijke mededeling doen, deelde leger-minister Soeharto giste ren mee. i Soekarno had eerder op de dag be sprekingen gevoerd met een aantal mi nisters. onder wie Nasoetion. De presi dent zei, dat de bewapening van de tantra-revolutie vrijwel vernietigd was. jHij voegde er aan toe. dat spoedig een mededeling zou komen over reorganisatie ;van Koti, de hoogste politiek-bepalende Instantie in Indonesië. Vernomen wordt nog, dat evenals in Djakarta en midden-Java nu ook een fcvondklok geldt voor Makassar in ver band met zuiveringsoperaties van le- ||er en politie tegen rebellen. I Volgens het legerblad Berita Joeda is de leider der communisten, Aidit, bij So lo aan een omsingeling ontkomen. Hij kou zidh nu in de omgeving van Djakar ta bevinden. De tinprijs te Singapore steeg 16 no vember 7% tot 694y< Singapore-dollars e pikoel. De F.A.O. (voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties) kaamt op grond van de uitbreidingsplan- der fabrieken, dat de wereldpro- an pulp en papier van 104 mil- in 1965 stijgt tot 124 min ton Nasoetion heeft gelast dat allen, die bij de mislukte staatsgreep betrokken wa ren. uit de strijdmachten ontslagen zullen porden. Land-, zee- en luchtmacht zu'.- kn daartoe zuiveringscommissies instel- Copie van artikel in Revue DEN HAAG Het interview met prins Bernhard, dat het Engelse dag blad Daily Express gisteren als nieuw pousseerde, blijkt erg oud te zijn en was helemaal geen eigen interview Hel is een zuivere copie van een arti kel dat op 25 september in het ge- illustreerde Nederlands! weekblad Re vue verscheen na een vraaggesprek van een van de redactrices van Revue met de Prins. Daarbij had het secreta riaat van de Prins het uitdrukkelijke beding gemaakt, dat dit artikel niet doorverkocht mocht worden. Nu blijkt een Engels persagentschap waarmee Revue, relaties heeft het toch door verkocht te hebben. De RVD was cr gisteren vlug bij om de waarheid aan het licht te brengen. Daily Express suggereerde, dat nu het huwelijk van prinses Beatrix nadert de Prins zijn mening had gegeven over de republi keinse gezindheid van een groep Neder landers onder de kop: ..Wat zegt vader?". De Prins heeft tegenover Revue ver klaard. dat de Koningin vanaf haar prille jeugd hard voor Nederland heeft gewerkt Ook prinses Beatrix en hij hadden veel voor ons land gedaan, daarom vond hij het zo jammer, dat veel briefschrijvers hen nu in de hoek schuiven als drie on nozele. onverantwoordelijke en waarde loze schepsels die geen rekening houden met land. volk en positie. De Prins noemde Claus von Amsberg uitstekend geschikt voor zijn taak aan Beatrix' zijde. R i j school h oud ers voorstanders van „links-voorrang" DEN HAAG Rijcshoolhouders. aan gesloten bij de BOVAG, hebben gis teren op de jaarljjkse ledenvergadering te Arnhem gepleit voor links voor rang. Invoering van dit systeem zou van groot belang zijn voor de oplei ding tot verkeersdeelnemer, aldus een motie van de rijschoolhouders. De inleiding over dit onderwerp werd gehouden door jhr. ir. S. Laman Trip. voorzitter van het comité, „links voor- AMSTERDAM De 200-dollar-cheques van de 27-jarige Amerikaan Elvin Tho mas S„ die de vorige week in Amster dam werd aangehouden, blijken na een onderzoek van de recherche ongedekt te zijn. De Amerikaan is thans wegens op lichting ingesloten. taot Orgaan (waarvan ook de vakcentra- len deel uit maken) voor een deel het zelfde werk doet als het CCO Wat pre cies de taak wordt van de sinds kort be staande commissie voor consumenten aangelegenheden van de SER staat nog niet vast. maar het CNV vreest, dat er nieuwe doublures zullen ontstaan als een bond beslist alles zelf wil blijven doen. Het acht het gevaar van geld- tijdverspilling dan ook niet denkbeeldig. Het CNV was hoewel niet enthousi ast bereid om te komen tot een betere wnp k a h>n -m n hei CCO mogelijk bleek, door toe te treden tot de consumentenbond. De afwijzende hou ding van de bondsraad van de NCB be rust volgens het CNV op onjuiste be weegredenen. Er is, aldus De Gids, geen enkele redeni3HÉlHi druk door dc vakcentralen, wanneer zi) h(«. n totaal achttl stuurszetels krijgen. Het CNV acht nieuwe bezinning in het CCO nu dringend nodig. Het vindt, dat er zelfs alle aanleiding is tact orgaan nieuw leven in te blazen, ook al laten de bescheiden financiële midde len kostbare warenonderzoeken niet toe. Ook met voorlichting en publiciteit op het gebied van de prijzen kan volgens het CNV veel worden bereikt. Het CNV zou het ernstig betreuren wanneer de consumentenbond zoals al eens is aangekondigd uit het CCO zou treden Met een verdere versnippering de Studenten bieden Brussel nieuw Manneken aan NIJMEGEN Het studendendispuut SSS wil het gemeentebestuur van Brus sel een kopie aanbieden van het Manne ken Pis, dat verleden week werd gesto- Enige tijd geleden hebben de studenten in de Belgische hoofdstad een gips mo del van het originele beeldje laten ma ken. Zij hebben B. en W. van Brussel voorgesteld „hun" Manneken op het voetstuk te zetten tot er een beeldje li gemaakt. Oudste inwoonster van Nederland (105) vierde verjaardag MIDDELBURG De oudste inwoon ster van Nederland, mevrouw J. A. Pou- waart-Ratelband. vierde gisteren haar 105e verjaardag samen met haar vijf kinderen, zeven kleinkinderen en dertien achterkleinkinderen. Zij werd gefelici teerd door tal van vooraanstaande per sonen uit Zeeland. Bijzonder trots was zij op het felicitatietelegram van de Ko- Engeland krijgt er weer een pi ratenzender bij: Radio Scotland, gestationeerd voor de Schotse kust. De Britse eilanden zullen dan zijn belegerd door zes illegale zenders, die reclame en „ingeblikte" muziek produceren. De kans bestaat, dat begin volgend jaar er nog twee piratenzenders bijkomen. Drie van de thans bestaande vijf illegale zenders zijn op schepen ingericht; de beide andere zenden vanuit forten in de mond van de Theems, die niet meer worden ge- Radio Caroline, die op de 199 meter band ook in ons land talrij ke luisteraars heeft, was anderhalf jaar geleden de eerste piratenzen der. Zij is ook de sterkste; de andere kunnen in ons land niet worden ontvangen. Maria Cole zingt weer De weduwe van Nat King Cole, Mrs. Maria Cole, gaat weer zingen. Vóór haar hu welijk in 1937 was Maria Ellington vocaliste bij het orkest van The Duke (géén familie). Mrs. Cole schenkt haar verdiensten aan het pas op gerichte kankerfonds, dat de naam van haar overleden Na haar optreden op het Grand Gala du Disque Po pulaire is de vraag naar platen van „The Sweetheart of the Forces" Vera Lvnn weer snel gestegen. De be langstelling is het grootst voor haar oude successen: „From the Time you say goodbye", „We'll meet again" en „Auf Wieder- sehn". In dc goedkope prijs klasse is onlangs een lang- speler met twaalf nummers van Vera Lynn verschenen. DINSDAG 16 NOVEMBER 1965 y Risico Hij heeft er flink wat geld inge stoken. Maar dat risico neemt hij op de koop toe. De verkoopcijfers moeten hem duidelijk maken wie er gelijk heeft: de grammofoonpla tenmaatschappijen óf hij! Overi gens is de kans, dat hij een finan ciële strop lijdt ook weer niet zo groot: Roberto, de zakenman, heeft een groot aantal platen naar Suri name laten verschepen. Hij is er zeker van, dat ze worden verkocht, want hij is daar „even populair als Anneke Grönloh en Rob de Nijs" hier. aanhangig te maken, omdat zij voor de uitzending van grammo foonplaten geen rechten aan de bond betalen. De bond dreigt in Engeland de uitzending van alle platen te verbieden en hoopt op deze manier de regering te dwin gen, strenge maatregelen tegen de etherpiraten te nemen. 2. This Strange Effect (Dave Berry) 3. Satisfaction (Rolling Stones) 4. Eve of Destruction (Barry McGuire) 5. Shame and Scandal in The Family (Shawn Elliott) 6. Ill Go Crazy (Phantoms) 7. You've Got Your Troubles (Fortunes) 8. Help (The Beatles) 9. Sophietje (Johnny Lion) 10. II Silenzio (Ninni Rosso) JjE Surinaamse zanger Roberto Flores (artiestennaam voor Wilfred de Faria) is in zijn hart een onrustige zwerver gebleven. Een half jaar geleden heeft hij zijn benepen woning in Rotter dams oude binnenstad geruild voor een gerieflijke flat op de ver afgelegen Zalmplaat, waar zijn drie kinderen zichtbaar groeien. Hij heeft voldoende werk en nóg meer plannen. Het lijkt er dus op, dat hij helemaal „gesettled" is. Maar als hij over Suriname. Curasao en Vene zuela vertelt, klinkt er iets van heimwee in zijn stem Toen hij zeventien was, pakte hij zijn gitaar en ging op goed geluk op stap. Met wat hij ver diende betaalde hij zijn reis- en verblijfkosten. En hij verdiende goed. Hij trad op in clubs en voor televisie en radio en hij werd in korte tijd geweldig populair. Tevo ren had Roberto van zijn elfde jaar af regelmatig voor de micro foon van de Avros gestaan, één van de oudste omroepen te Para maribo. Hij had een contract van zes jaar en dat verplichte hem nergens anders op te treden. Dat was geen ramp, want de radio was een goede springplank. Speculerend Opnieuw speculerend op zijn ge luk kwamen Roberto, zijn vrouw en (toen nog enig) dochtertje vijf jaar geleden naar ons land. In de West had hij zoveel over Neder land gehoord, dat hij besloot er zelf eens te gaan kijken. Wat hij wist had hij alleen van „horen en zeggen". Toen hij van boord stapte, kende hij nog niemand, maar een paar uur later had hij al een contract van een jaar: bij Max Woiski op het Amsterdamse Rem- brandtplein. Toen dat jaar voorbij was, begon Roberto voor zichzelf. Van zijn Portugese vader (zijn moeder was Jodin en kwam uit Amsterdam) had hij de zakelijke inzichten meegekregen, die hem vertelden, dat hij alleen méér geld kon ver dienen. Hij speelde met eigen trio's en trad ook op in het grote orkest van de Belg Eddy de Latte, de vaste begeleider van Catharina Valente. Sinds ruim twee jaar woont en werkt Roberto in de Maasstad. Componeren Behalve zingen, componeert hij ook. Trea Dobbs en Anneke Grön loh zingen liedjes op muziek, die hij heeft gemaakt. Hij is er niet erg gelukkig mee. De platenmaat schappij heeft de composities zó naar buitenlandse (vooral Duitse) voorbeelden gecopieerd, dat hij zijn eigen werk er nog nauwelijks in kan terugvinden. Dat imiteren stuit hem tegen de borst. Hij heeft er een hekel aan om buitenlandse artiesten na te doen; hij wil alleen „puur zingen" en voorkomen, dat hij zijn buik vasthoudt, als hij over zijn hart zingt... Roberto weigert mee te doen aan de rage, dat alles wat uit het buitenland komt goed is. Daarom heeft hij kort geleden een eigen grammofoonplatenmaatschappij tje opgericht, de Surine (oorspronke lijke naam van Suriname) Record Company (SRC): als een uitdaging aan de grote platenproducenten. Op het eerste (en zeker niet het laat ste) plaatje heeft hij puureigen producten gezet: muziek, tekst, ar rangementen en zang zijn allemaal van Roberto. De draaiers en plaatjes-praters werken twee weken aan boord van het zender-schip. Daarmee verdie nen ze ongeveer 250 per week. Hun werkgevers zorgen voor hon derd sigaretten per man per week, gratis maaltijden en twee flessen bier per dag. Met de inrichting van een pira tenzender is twee miljoen gulden gemoeid. Dat is een kostbare in vestering, vooral nu er steeds meer piraten voor de kust komen en de spoeling dus dunner wordt. Sinds kort werkt Radio Caroline zonder verlies, maar het duurt nog tot het einde van dit jaar voor er winst wordt gemaakt. Pooces Er zijn nog meer dan uitsluitend financiële moeilijkheden: de En gelse bond van musici is van plan een proces tegen de piratenzenders

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7