Logboek Blanco volmacht pf voor Wilson TREINEN IN EUROPA WORDEN DUURDER Geknoei met graftombe? Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom denkt u? ASPIRIN BAYER Kinderen uit de Sow jetzone naar Westen? Vader" v an tv /a eea Ky, gestorven Computer gewenst bi, diagnose iets voor haar flets! Erhard eerder j Ambassadeur Izeki DINSDAG 16 NOVEMBER 1965 Het is fijn weer te leven zonder pijn! Aspirin helpt elke dag miljoenen mensen vlug en zeker van hun pijn af. Hoofdpijn? Verkoudheid? Griep? Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op! /-fjv. UAAh blAAI ACHTER 20% voordeel bij aankoop v, crpaklcing van 100 tabletten. Het wisselen van de Afrikaanse wacht bij het gouvernements gebouw in Salisbury (Rhodesia). De vrouwen rechts staan er niet om naar de wacht te kijken. Zij wachten op hun beurt om het bezoekersboek te tekenen. Daar mee willen zij hun aanhanke lijkheid betuigen aan koningin Elizabeth. Alarmtoestand in Rhodesia BERLIJN De autoriteiten van de Sou-jetunie van Duitsland tonen grotere bereidheid om kinderen, die van hun ouders (in West-Berlijn of de Duitse Bondsrepubliek) gescheiden leven toe te staan zich bij die ouders te voegen. De Westduitse regering zegt. dat in de Sowjetzóne 2.000 kinderen van hun ou ders in de Bondsrepubliek gescheiden le ven. De meeste ouders vluchtten destijds zonder hun kinderen of werden van hun kinderen gescheiden toen de communis ten in 1961 de muur door Berlijn bouw- Nog vóór Kerstmis zou een groep kin- Anderzijds zullen ook kinderen uit West- Berlijn en West-Duitsland naar hun ou ders in de Sowjetzóne gaan. Vermoedelijk is het aantal kinderen, dat naar de zóne zal gaan slechts gering. De regering van Singapore zal min der buitenlanders toelaten die in de staat werk komen zoeken. Het is de bedoeling „de hoogste levensstandaard in Zuid- oost-Azië" te handhaven. Vooral de Ma- leisiërs zullen worden getroffen daar maandelijks ongeveer achthonderd voor werk naar Singapore komen. Zeven landen verhogen de tarieven UTRECHT Zeven van de veertien Westeuropese spoorweg maatschappijen hebben besloten hun reizigerstarieven te verhogen. Op deze wijze hoopt men de verlie zen weg te kunnen werken. De landen waar de trein duurder wordt zijn België, Duitsland (met uitzondering van de lange trajec ten) Engeland, Zweden en Neder land. De verhoging van de tarieven zul len ook van invloed zijn op de extra treinen van de reisbureaus. De kwes tie is reeds besproken tijdens een bijeenkomst in München van verte genwoordigers van de spoorwegen en de reisbureaus. De conferentie was vrij optimistisch gestemd over de ontwikkeling van het extra treinvervoer. In vele landen neemt dit vervoer toe, ondanks de toe nemende concurrentie van het vlieg tuig. Tweede Op de Westeuropese ranglijst van „toeristen leverende landen" heeft Ne derland nu de tweede plaats veroverd, na Duitsland en voor Engeland. Dit laatste land ondervindt vooral veel concurrentie van het vliegtuig. Het pa troon van extra reisbureautreinen uit Nederland naar andere landen zal in de zomer van 1966 weinig verschillen van dit jaar: in de topweken rijden weer zeven tot acht treinen per week naar Oostenrijk, waarvan vier met rechtstreekse doorgaande verbindin gen over de Brenner naar Italië. Twee treinen per week rijden naar Italië via Zwitserland en twee per week naar Zuid-Frankrijk. De speciale vakantie verbindingen naar Parijs (het gehele jaar door), de Harz, de Rijn, Sauer- land en Belgie-Luxemburg blijven on. gewijzigd. LONDEN Premier Wilson mag Rhodesië bjj decreet bestu ren. Een desbetreffend wetsont werp is vannacht door beide hui zen van het Britse parlement goedgekzeurd. De wet is bedoeld om de Britse soe vereiniteit over de kolonie duidelijk te stellen. Zy geeft machtiging tot sanc ties of andere maatregelen wel'ke de Britse regering noodzakelijk mocht achten. Nadat koningin Elizabeth de wet had getekend werd zij om 7 mi nuten voor drie vannacht van kracht. Toen het na een debat van acht en een half uur op stemmen aankwam was slechts een lid van de Conserva tieve partij bereid, zijn bezwaren zo zwa»r te laten wegen, dat hii verklaar de er tegen te blijven. Het ontwerp werd daarna zonder formele stemming aanvaard. Ook het Hogerhuis gaf er zijn goedkeuring aan, ondanks hard nekkig verzet van rechtse conserva tieven onder aanvoering van Lord Sa lisbury, de 72-jarige voorvechter van een blanke regering in Rhodesia. Intussen bracht de afgezette premier Smith gisteren twee bezoeken aan sir Humphey Gibbs, de Rhodesische gou verneur, die thans het enige wettige gezag uitoefent. Smith erkent dit ge. zag edhter niet en tracht Gibbs te be wegen, het gouverneurspaleis te ver laten. Gibbs houdt echter vol, dat hij slechts door koningin Elisabeth uit zijn functie kan worden verwijderd. Gisteren verklaarde Smith, dat Gibbs niet met geweld uit zijn ambtswoning zal worden gezet. In de hoofdstad Salisbury deden zicth enkele incidenten voor. Negers gooi den autobussen omver. Leerlingen van Afrikaanse scholen bleven weg. In Boelawayo (fabrieksstad) werden 24 negers gearresteerd, omdat ze zich aan „intimidaties" schuldig hadden ge maakt. De politie is in staat van alarm gebracht. Aan de grens met Zambia zijn Rhodesische troepen gelegerd. Vermelden we nog, dat de handel tussen Rhodesia en Zuid-Afrika vrij wel tot stilstand is gekomen. De Zuid- afrikaanse bedrijven willen geen goe deren leveren, zolang niet zeker is, dat zijner voor betaald zullen worden. Dit is dan sir Humphrey Gibbs. de Rhodesische gouverneur, die slechts bevelen van koningin Elizabeth en niet van de afgezette premier Smith wil uitvoeren. Hij verlaat hier de Anglicaanse ka thedraal in Salisbury, waar een herdenkingsdienst werd gehouden. Het was voor het eerst, dat Gibbs in het openbaar verscheen, sinds Smith eenzijdig de onafhankelijk heid van Rhodesia proclameerde. Aan boord s.s. Rotterdam, zondag. Van onze speciale verslaggever LINK van BRUGGEN JA ET vlaggeschip van de H.A.L. vaart o zo zuide lijk. Als de koers niet naar het noorden wordt omgebogen, gaat het dwars over de Azoren heen. wat bepaald niet de bedoeling kan zijn. De zee is rustig; de zon staat stralend aan het firmament. En de temperatuur is zo aangenaam zacht dat je ■moeite hebt je te realiseren dat het al november is. Duidelijk is dat de warme golfstroom zijn in vloed doet gelden. Maar 22 graden Celcius en de daarbij behorende koestering moeten voor de tijd van het jaar toch als hoge uitzonderingen worden gezien. Op de brug verneem je dat het Zijn lijn is ziekenhuizen, en zowel guldens per stuk vereisen, is een een paar honderd mijl noordelijker in New York en Boston als in Phi- niet eenvoudig te beantwoorden hard waait. Met de weerkaart in ladelphia en Washington heeft hij braag. Veel hangt af van de tijd de hand vertelt men erbij dat de er in een maand een dozijn be- van bezetting, van de gemiddelde Rotterdam zich eigenlijk tussen zocht. Met een boek vol waardevol- verpleegduur dus. twee depressies in bevindt. Het ho- le aantekeningen, zomede met een gedrukgebied met zijn zon en grote stapel documentatiemate- warmte kan de 38.000-tonner ech- riaal, gaat hij nu weer naar Neder- bezetting per bed van 18 a 19 da- ter blijven vergezellen. Met dezelf- land terug. Hij is daar nauw be- gen rekenen. In Amerika is dit cij- de snelheid en in dezelfde richting trokken bij hospitaalplanning en fer veel lager, namelijk 8 k 9. Het van het schip beweegt het zich -replanning Heel merkwaardig Nijmegen, uitgangspunt: zo kort mogelijk in voort over de Atlantische Oceaan. Utrecht, Zwolle en Amersfoort. het ziekenhuis; uitzieken en her- ziekenhuizen", zegt hij, „zijn stel van krachten zoveel mogelijk thuis, heeft natuurlijk veel met het I IfBBB. ÜL__ Bi.. lage peil der sociale voorzieningen kanten, binnen een etmaal te beva- bevinden. Omdat de bedverzorging te maken. Voor een Amerikaan, ren is. humaan moet zijn, dient de tech- die niet al te hoog verzekerd is. Je luiert wat in een dekstoel, die niek zoveel mogelijk buiten de ge- kan een lang ziekenhuisverblijf voor drie dollar per reis kan wor- zichtskring van de patiënt te blij- zijn faillissement betekenen. Maar den gehuurd, en die voor 't eerst in ven. Aan de andere kant moet die er is meer, zoveel meer zelfs dat de buitenlucht kan worden gezet, zelfde techniek over zijn wel en ook wij de gemiddelde verpleeg- Je bent niet de enige, die van dit Wee waken, terwijl haar toepas- duur met zeker een dag of vier, extraatje, deze „Indian summer" singsmogelijkheden zo rationeel vijf kunnen reduceren." op de Oceaan, geniet. Honderden mogelijk dienen te zijn". Berdrijfsorganisatie Computer En dan begint de heer Verlinden aan zijn stokpaardje: het gebruik van de computer bij de diagnose. In vele Amerikaanse ziekenhuizen is dit elektronisch werkende verza- melbrein reeds met succes geïntro duceerd. In Nederland werkt men er nog niet mee, hoewel een nieuw Bi ziekenhuis in het zuiden van het per boot terug. Dit kan tegenwoor- stallatie tracht men dié combinatie land de ingebruikneming ervan dig op het zelfde reisbiljet, dank te vinden welke 't meeste profijt overweegt. passagiers doen precies hetzelfde, terwijl even pauzerende beman ningsleden met open boord en opge rolde hemdsmouwen langs de rai ling staan. Links van je liggen de neefs Van bedrijfsorganisatie. Het vak als zo- Driel, die in Hoofddorp in land- danig komt er trouwens vandaan, bouwwerktuigen doen, en die in de Wat het doordenken op details be- Verenigde Staten hun leveranciers treft, is men in de Verenigde_Sta- rij een overeenkom,,, die tussen de oplevert computer voor te, onder- cpprdf» interne 7ipkenhuistran- zoek kan betekenen. In de machi- KLM en de HAL is gesloten. Ziekenhuisplanning Rechts van je zit de heer J. P. Verlinden uit Tilburg. Hij is me de-firmant van een bedrijf, dat zich in bedrijfsorganisatie en bouwprogrammering specialiseert. Opening' moet mysterie van Tsaar Alexander onthullen Geldontwaarding Terecht heeft de heer Holtrop en. nv.'t zoveel woorden ook de heer W.immers gezegd, dat ons geld in vijf j: iijds maar eventjes 21 procent in waarde is gedaald. Dit betekent dat indien men in 1959 ƒ1000 op de RPS zou hebben gezet en dit tot en met 1964 erop had laten staan, men voor deze duizend gulden plus interest min der kon kopen dan voor de duizend die m»n vijf jaar tevoren bij de spaar bank had gebracht. Ik heb eens uitge rekend hoevéél minder. Men kon met di" duizend plus vijf jaar interest e- venveel doen als met ƒ926,52 in 1960! In plaats van rente te trekken derft men dus geld! Men moest eens weten hoevelen de dupe zijn van die geldont waarding. Kan daar nu werkelijk niets tegen worden gedaan? Katwijk aan Zee C. Vooljs Spaarbrieven Als minister Vondeling na vijf ja ren voor elke door hem voorgestane sraarbrief ƒ130 terug betaalt, dan be tekent dit een vergoeding van 5',5 procent samengestelde interest. Indien de belastingbetaler ƒ100 naar de spaarbank had gebracht, dan was zijn bezit naar mijn berekening tot ƒ118.76 aangegroeid (3% procent ren te Maar hij belegt dat niet in voort durend devaluerende guldens, maar in zijn bedrijf, in een huis, in elk geval in „Sachwerte". De minister ont neemt hem echter zijn beschikkings macht. want spaarbrieven zijn niet verhandelbaar. (Op verzoek her plaatst red.) Den Haag K. Dijk ERU voorstander uniform systeem kleurentelevisie FRANKFORT Het bestuur van de Europese Radio Unie (ERU) heeft zich voor een uniform kleurentelevi siesysteem in Europa uitgesproken. Het bestuur is tot de overtuiging gekomen, dat een dergelijk stelsel in het belang zou zijn van alle Europese tv-organisaties. Dit gold zowel in eco nomisch opzicht als wat de internatio nale programma-uitwisseling betrof. Het ERU-bestuur is tot deze conclusie gekomen na een bijeenkomst van vier dagen te Frankfort. Communistische partij in Soedan verboden KARTOEM (SOEDAN) De Soe- danese communistische partij is gis teren ontbonden. Alle partijen heb ben in een resolutie gestemd tot ont binding van de partij. Deze maatre gel volgde na vier dagen van felle anti-communistische betogingen waar bij tenminste 50 mensen werden ge wond. De communisten hadden 13 ze tels in het parlement. (Van een correspondent) MOSKOU, 16 nov. Al meer dan een eeuw houden Russische geschiedschrijvers en andere pro minente auteurs zich bezig met het mysterie rond de dood van tsaar Alexander I in 1825. Van Tolstój tot aan Engels toe is er in histori sche geschriften ruime aandacht aan besteed. Volgens hardnekkige geruchten, gesteund door recente aanwijzingen, is de jonge Russi sche keizer, die eens Parijs bezette en de geestelijke vader was van de Heilige Alliantie, pas in 1863 ge storven. De jaren tussen 1825 en 1863 zou hij hebben doorgebracht als zwervend geleerde onder de naam Theodore (Fjodor) Kuzmich. Het eerste, dat over de persoon van Kuzmich bekend werd, was zijn verbanning naar Siberië in 1836. Hij was door plaatselijke autoriteiten op gebracht wegens landloperij, nadat hij geweigerd had inlichtingen over zijn verleden te geven. Zijn prachti ge. dure paard en zijn beschaafde omgangsvormen hadden de aandacht getrokken. Verdoezeling Ljew Ljoebimow. eer schrijver en his toricus, die vele jarer. in Parijs door bracht en daar een boek over hetzelfde onderwerp publiceerde, heeft sinds zijn terugkeer in de Sowjetunie in 1948 inten- 3'eve onderzoekingen naar de waarheid ir deze zaak geleid Hij verklaart, dat de tsaristische regering belang had bij de rerdoezeling van de waarheid, daar de tsaar, wiens vroeg-lilierale denken reden tot bezorgdheid en een ziekelijke vrees voor revolutie gaf. zijn verlangen zich incognito onder de gewone bevolking te begeven, ten uitvoer bracht. Zo'n onthul ling zou een schaduw werpen op de wet tigheid van Alexander's opvolger, Nico- laas I en het regime verzwakken. Ljoebimow's artikel, dat binnenkort in „Woprosi Istorii" (Historische vra gen) zal verschijnen, pleit voor oplos sing van het mysterie rond de dood van Alexander door opening van de graftombe. Portier Er zijn twee aanwijzingen, dat er iets met de tombe niet ir. de haak is. Een portier van een ziekenhuis, die in zijn testament een grote som geld aan zijn moeder vermaakte, onthulde, dat het geld afkomstig was uit de keizerlijke schatkist. Het was hem uitbetaald in ruil voor zijn belofte, dat hij zou zwijgen over „zekere gebeurtenissen", in de tom be. Volgens de legende zou een lichaam misschien dat van de keizer in 1860 uit de kist verwijderd zijn en vervangen door het iijk van een oude man. Volgens ten andere lezing heeft men toen ont dekt. dat de kist al leeg was. In 1930 vernam Ljoebimow van de dochter van een lid van Alexander de Derde's hofhou ding, dat de tsaar de tombe in aanwezig heid van haar vader geopend had en bij die gelegenheid outcekte. dat hij leeg In 1921 verspreidde zich in Rusland en daarbuiten het gerucht, dat de Sovjet-au- tcriteiten de tombe geopend hadden, maar Ljoebimow heeft daarover in de archieven geen zekerheid gevonden. Als de tombe nu geopend zou worden, zou men in elk geval zekerheid geven, be toogt Ljoebimow. A-.c de tombe zou blij ken leeg te zijn. zo i dat veelbetekenend zijn, daar het lichaam dan door de tsaris tische regering zou ziin verwijderd. Als er wel een lichaam in de tombe ligt, dan zou dat evenveel betekenis heb ben, omdat Alxeander In 1825 48 jaar was, terwijl Theodore Kuzmich als een oude mail stierf. Dankzij moderne onder zoekmethodes kan men uit het skelet thans gemakkelijk opmaken welke leef tijd het lijk had, toen het werd bcgra- Te Graz (Stiermarken) wordt van 1 tot 5 dec. een jubileumpostzegel tentoonstelling gehouden waarop zegels voor een gezamenlijke waarde van vijf miljoen gulden te zien zullen zijn waaron der de zeldzaamste ter wereld, de kleurenmis- druk van de „drie skil- ling-Zweden nummer een". De Stockhoimse politie arresteerde zaterdag een zwaar beschonken man die een slang van 120 cm in zijn zak had. De slang, afkomstig uit India, was van een zeer giftig soort. I In Engeland is grote be roering ontstaan rondom een tv-uitzending van BBC waarbij een zoge naamd „schuttingwoord" is gebruikt Kenneth Ty nan, letterkundige bij het British National Theater, bezigde het woord in een vraaggesprek met de Amerikaanse schrijfster Mary McCarthy. I Koning Boudewijn en ko ningin Fabiola keren te rug naar hun land in ver band met de ziekte van koningin-moeder Elisa beth. Zij hebben daar voor hun bezoek aan Bra zilië bekort. I Noord-Chili is waar schijnlijk getroffen door een aardbeving. De seis mograaf van Fordham University te New York registreerde gisteren een „tamelijk sterke" schok op een afstand van 7.000 km. Een geleerde noem de Noord-Chili al meest waarschijnlijke I Met de op 12 november gelanceerde ruimtestation Venus-2 hebben Russi sche geleerden reeds zes maal radiocontact gehad. Alle instrumenten func tioneren normaal. Ve- nus-2 koerst naar de pla neet Venus, aldus het Russische persbureau Ta ss. 79 NEW YORK Dr. Allen Bal- com du Mont, die dikwijls de va der der t.v. genoemd werd, is op 64 jarige leeftijd gestorven. Du Mont zorgde ervoor dat de eerste geheel elektronische t.v.-ontvanger in Amerika verkocht kon worden. Hij richtte een gesloten circuit op voor de eerste commerciële t.v.-uïtzendingen. Hij ontwikkelde de kathodestraalbui- zen de beeldbuizen voor t.v., radar, oscillografen en andere meetapparaten. LEOPOLDSTAD Evariste Kimba, wiens regering zondag niet het vertrou wen van het parlement kreeg, moet van president Kasavoeboe opnieuw proberen kabinet te formeren. Kimba heeft opdracht aanvaard, t deze opdracht valt af te leiden, dat Kasavoeboe er nog niet aan denkt Tsjombe een kans te geven als premier. Oceaan reaulUten bereikt, waarbij met hun al of niet verholpen kwa len en de gevolgde therapieën. Meldt zich nu iemand met klach ten, dan drukt men de hierop be trekkinghebbende toetsen in. De gegevens, die worden geproduceerd, geven richting aan de heelkundige lijn van denken. Ongeveer zeven tig procent van de variabelen wordt er langs mechanische weg uitgelicht. Tijdbesparing „De computer", aldus de h°er Verlinden, „verlicht in hoge mate de taak van de arts, die een hoog gè- specialiseerde vakman is. Een stuk wij aan deze kant onze vingers van het diagnostisch gesprek, het kunnen aflikken. Hoewel de gebou- routine-deel, dat vaak zeer tijdro- wen misschien niet allemaal even vend is, vervalt er door. De patiënt mooi zijn, worden ze aan het tran- komt in eerste instantie bij een sportsysteem dienstbaar gemaakt, assistent of assistente terecht, die en niet andersom. uiteraard geen interpretatierecht De meest rationele, interne tran- bezit. De machine doet dan de rest sportinstallatie heeft de heer Ver- terwijl de geneesheer pas in laatste linden overigens in Zwitserland ge- instantie wordt ingeschakeld. Een zien. Het betrof een monorail, die voordeel is bovendien dat de gege- o.m. op het vliegveld van Zürich vens van de diverse, behandelende wordt gebruikt, en waarvan de bij- specialsiten op één kaart verwerkt behorende wagentjes apart in be- worden. Dit betekent eveneens tijd- weging kunnen worden gezet. De besparing, en de kans om een fout zogenaamde paternoster, die veel te maken, wordt kleiner", in ziekenhuizen voorkomt, heeft „Hoe zit 't met het medische be- het nadeel dat voor het geringste roepsgeheim?" vraag je. vervoer het hele systeem in wer- „Geen probleem", antwoordt de king komt. De gevolgen hiervan computer-promotor. „Het is bijzon zijn meer onderhoud en hogere uit- der eenvoudig om met codes te .gaven op de personeelsstaat. werken". „Zljlt" ziekenhuizen Met haar gemêleerde en steeds weer wisselende samenleving Met gevouwen handen en achter- ploegt de Rotterdam die avond over liggend in zijn dekstoel medi- door het stille water van de Atlan- teert de bedrijfsorganisator annex tische Oceaan. Amerika ligt meer bouwprogrammeur over „zijn" zie- dan twee dagen varen achter je, Eu- 'n geschenk voor moedor naar Tnlinsnn wordt overgeplaatst aai J 01111, 011 naar Zuid-Korea WASHINGTON Bondskanselier Erhard zal president Johnson op 3 en TOKIO De Japanse ambassadeur 4 december bezoeken in plaats van in Nederland Joejiro Izeki (57) wordt vovergeplaatst naar Zuld-Korea. aldus het persbureau Kyodo. Izeki is de eerste Japanse ambas sadeur die in Zuid-Korea een post krijgt. Het Japanse parlement heeft vorige week het verdrag tot normali sering van de diplomatieke betrek kingen met Zuid-Korea bekrachtigd. 68 december zoals eerder is aange kondigd. De wijziging was op verzoek van Bonn, aldus een woordvoerder van het

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5