Bezinning en gelukwensen bij omroepplechtigheid Het geheime dorp Doorzetster, die alles zichzelf aanleerde lehaar - BRINK Uit de Haagse hof geplukt. Brick Bradford Senmoet ÉTHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHfRGOlVEN-ETHERGOLVEN ITHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN- POTTER'S CATARRH PASTILLES Radio morgen 0nvfl Hilversum I, 402 m. VARA: 74» Nieuws, weeë ®cht,e7dKy'""astiek: 7-23 Lichte grammofoon- r,,,e, muziek; 8 00 Nieuws; 8.10 Lichte grammo- Kuas foonmuziek (verv); 9.00 Praatje voor de dut; huisvrouw; 9.05 Klassieke grammofoonmu- n ziek; 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 School- radio. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmu- Klej1. ziek; 10.45 Voor de kleuters; 11.00 Nieuws: 11.02 Voor de vrouw; 11.40 Pianorecital: mo derne muziek; 12.00 Stereo: Licht instrumen taal septet; 12.22 Voor het platteland; 12.27 1; Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Salonorkest en zangsolist; 13.00 Nieuws: 13.10 Actualiteiten en kalender; 13.25 Licht instru mentaal trio; 13.45 Gesproken portret; 14.0C Radiophilharmonisch orkest: klassieke en se- mi-klassieke muziek; 14.45 Kerkorgelconcert, moderne gewijde muziek; 15.00 Voor de jeugd; (Om 16.00 Nieuws); 17.00 Voor de zieken: 17.30 VARA's Popshow: dansorkest en solisten. Hilversum H, 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws herhaling SOS-berichten; 7.10 Dagope- Llchte grammofoonmu;r Voor de zieken; 9.40 Voor de hi 10.10 Moderne orkestwerken (gr.); 10.30 Mo- fendienst; 11.00 Klassieke orkestwerken (gr.); 11,30 Lichte grammofoonmuziek; 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 '7 Reportages en lichte grammo- Buiteni schil klassieke muziek; 14.45 Omroeporkest en solist: klassieke en moderne muziek; °6 1550 Bijbelvertelling voor de jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.00 Lichte grammofoonmu- (da' ziek: 17.15 Jazzmuziek (opn.); 17.50 Over- *np heidsvoorlichting: Werk en welzijn. Rat en muis. 18.00 Klassieke grammof oonmuziek; 18.05 Vocaal ensemble met instrumentale be- KRO niet nodigwel gewenst' T.n rej geleiding (opn): gewijde muziek; 18.30 Het Spektrum: nieuws uit de prot.-christelijke va) organisaties; 18.50 Licht vocaal ensemble e! (gr.). ha]( Hilversum m (F.M.-kanalen). NRU/KRO: 900 Nieuws; 9.02 Lichte grammofoonmuziek; 10.00 Nieuws; 10.02 Van uur tot uur: aktuali- ver teiten; 10.05 Betty: licht muziekprogramma (gr.); 11.00 Nieuws; 11.02 Van uur aktuallteiten; 11.05 Licht muziekpi va (gr.) en praatje; 12.00 Nieuws; 12.02 nuai tot uur: aktualiteiten; 12.05 Lichte foonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.02 Van uur tot uur: aktualiteiten; 13.05 Licht muziekpro- enlf. gramma (gr.): 14.00 Nieuws; 14.02 Van uur 71 dl tot uur: aktualiteiten; 14.05 Gevarieerd mu- iaa' ziekprogramma (gr.); NRU/AVRO: 15.00 lonrii Nieuws; 15.02 Lichte grammofoonmuziek; ,enu 16.00 Nieuws: 16.02 Volksliedjes; 16.30 °cen Rhythm and blues (gr.); 17.00 Nieuws; rdoo! 17.02—18.00 Gevarieerd platenprogramma •jjgei voor automobilisten. Minister kwam met onderscheidingen HILVERSUM „Als ik vraag: moet er in Nederland een KRO zijn, dan is het antwoord „neen' maar als ik vraag: is het gewenst, dan moet het „ja" zijn." Tot deze conclusie kwam mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de KRO, in het openingswoord dat hij sprak tijdens de plechtige zitting waarin zijn omroepstichting gisteren haar 40-jarig bestaan herdacht, zulks in aanwezigheid van talrijke hoog waardigheidsbekleders en andere genodigden. Onder deze gasten kardinaal Al- frink, de bisschop van Utrecht, de com missaris van de koningin in de provin cie, de burgemeester van Hilversum, omroepbestuurders en Kamerleden bevond zich minister mr. M. Vrolijk, die in een lange complimenteuze rede vol gelukwensen en overheidsdank- baarheid jegens de KRO die zo voor treffelijk zijn taak vervult, mede uit weidde over de stand van zaken in de huidige omroepbesprekingen en de werkzaamheden welke hopelijk zullen leiden tot het bereiken van een voldoe ning schenkende omroepwet. De minister deelde mede, dat de mi nister van justitie enkele uren geleden de algemene maatregelen van bestuur inzake het nieuwe radio- en televisie- beleid had ontvangen en dus mag wor den verwacht, dat deze binnen enige dagen in het staatsblad zullen worden gepubliceerd: „En dan kunnen wij aan het werk gaan", aldus de minister. Minister Vrolijk merkte verder o.m. op, zich ervan bewust te zijn dat de ombouw van NRU en NTS naar „nieu we stijl" (in een overgangsperiode van 2 jaar) veel inspanning zal vergen, Vanavond Rika Jansen op tv (Van onze radio- en tv-redactie) t en BUSSUM Eens was ze bekend als ïllen «Zwarte Riek uit de Jordaan", die, ste vig geproportioneerd, in jak en baaien rok smartlappen kweelde met een wel harde en doordringende, maar niet zo'n erg mooie stem. Zij stond in de kleine, volgerookte etablissementjes op een beperkt podium of liep langs de tafeltjes, evenals Johnny Jordaan raai dat deed, en ze had haar reputatie en haar eigen publiek. Via een plaatje stel- liep er wel eens een spoor van haar het land door („Mijn wiegie was een stijfselkissie"), maar niemand ontdek- Zij maakte eenvoudig zichzelf tot ecm apart soort vurige ster aan het fir- heb- mament van de showbusiness: zij is •ees- nu Rika Jansen, die niet alleen in Am h« sterdam, maar in vele Europese lan- het den en zelfs in Amerika, in Israël en haiu op de Antillen is toegejuicht in haar dra- one woman show. nen- Een merkwaardige, zelfverzekerde en onzekere vrouw, deze Rika Jansen, die het niet nodig had zich een brillan- te toneelnaam aan te schaffen om „er te komen". Vanavond zult u haar kunnen zien in het KRO-programma op Ned. I in de eerste van vier shows die zij nu op 'hl de televisie gaat brengen. Ze heeft wel eens vluchtig voor de camera's ge- r staan, maar nooit zo zelfstandig als oofo nu Djt wordt voor Rika een zoveelste debuut. Het zit haar dwars, zoals elk optre den dat nog doet. Als ze tevoorschijn fj 1 komt, is ze één en al bijna brutale zelfverzekerdheid.... niettemin staat ze van tevoren rillend van de zenuwen in ontredderde onzekerheid tussen de cou lissen: „Dat zal wel nooit anders wor- hall den", zegt ze berustend. rBaJ Lords laten b Rob de Nijs ge- J -\ in de steek AMSTERDAM Rob de Nijs heeft gebroken met zijn begeleiders, de Lords, die hem vier jaar hebben ge volgd. Oorzaak is het feit, dat de Lords meer geld willen verdienen. De vaders van de tienerzanger en van de Lordr hebben een einde gemaakt aan de verbintenis. Vader De Nijs wordt ervan beschuldigd een mcer aan zyn zoon en <je Lords te ver der dienen dan hem toekomt. Hij zou een lers te hoge gage eisen, sen Met dit verwijt is de heer De Nijs het Volstrekt niet eens. Hij vindt, dat hij recht heeft op zijn honorarium, omdat hij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat voor zijn zoon en de Lords in touw is. £)e platenmaatschappij van Rob de Nijs en- zoekt intussen koortsachtig naar een andere begeleidingsgroep, vooral met het oog op de komende televisieshows y J tienerzanger. Toch... vanavond betekent het tra-spanning voor haar. Want Rika Jansen weet maar al te goed, dat zij het niet in de eerste en laatste plaats moet hebben van haar stem, die nog altijd niet fraai en soepel is, waarmee ze heel best kan schreeuwen, niet echt muzikaal zingen. Neen, zij heeft meer nodig. Haar lenige, opmerkelijke figuur, dat ge huld is in een soort paarse overal, die bijzonder afsteekt tegen haar zwarte rattenkopje, de drukke mimiek van haar handen, het contact met haar ei gen pittige combo en alle vurigheid, die van haar afstraalt. En dan... de wisselende belichting: paars, rood, geel, waardoor haar kle ding van kleur verandert, een stuk levendigheid dat haar typische show tot een wervelwind van al éven kleur rijke liedjes en felle monoloogjes Die kleurenwisseling moet ze vana vond missen: ze komt alleen in zwart-wit de huiskamer binnen. Zal dat gelukken? Zal dat de indruk van haar optreden aantasten? Rika weet het niet, ze zit erover in spanning. rt&utceT Hilversum I, 402 i 18.15 Actualiteiten: 18.25 Licht ork< zangsolist. 18.55 Voor de kleuters: 19.00 Paris gesproken brief uit Parijs; 19.05 Indonesisch programma; 19.35 Het Orff op school en in gezin, muzikale Nieuws; 20.05 Volksliedjes; Schulwer lezing; Sans, radiostrip; 21.00 Dansorkest: -. - 21JS Radar: radioperiodiek: 21.45 Stereo: Prorn» •kest: Nederlandse lichte muziek; 22.25 loof. datpraatje; 22.30 Nieuws; 22.40 assieke muziek; 23.55—24.00 Nws. Nederland I: NTS: 19.00 Nieuws in hc kort; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 Journaal voc gehoorgestoorden; 19.33 Engelse les. (Les barmhartigheid, epiloog. NTS: 22.25 Joi naai; 22.30 Pauze. TELEAC: 22.45—23.15 Sa- en leven nu en morgen (les 7). Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Luipaard op schoot, docu- ntaire TV-film; 20.25 Samantha, de scho- heks. TV-film; 20.50 Sportpanorama; 21.25 kind van hiernaast, gedramatiseerde do- nentaire. NTS: 22.10 Journaal. RKK; 22.15—22.40 Bijbel voor alleman?, religieus België. Nederlands progr. Kan. 2 enlO; 19.00 Zandmannetjr 19.05 De houtwerf, film. klucht; 19.20 Tienerklanken: 20.00 Nws; Bonanza; 21.15 De streek, enquête; 22 30 ook van -de omroeporganisaties. Deze hebben echter door vruchtbare samen werking op allerlei terrein reeds bewe zen, tot goed overleg te kunnen ko men. In dit verband herinnerde de minis ter aan het verwijt, dat hem via om- roep-uitzendingen is gemaakt aangaan de de zinsnede in zijn Memorie van Antwoord „dat de radio zich zal moe ten aanpassen bij de mogelijkheden van de televisie". Hij wenste deze uit spraak als volgt toe te lichten: het medium televisie heeft grote verande ringen teweeggebracht in het Neder landse volk, er is meer samenbinding betere kennismaking met alsmede waardering voor elkanders principes meningen ontstaan. „Een algemene verzoeking der gees ten is er niet tot stand gekomen, maar wel is er via de televisie meer open heid bereikt dan door middel van de radio ooit is mogelijk geweest." Met genoegen kweet minister Vro lijk zich van de taak, twee onderschei dingen uit te reiken. De eerste, die van Ridder in de Orde van Oranje Nassau, was bestemd voor mr. W. J. A. Wagenaar, sinds 1935 verbonden aan de KRO en thans adjunct-direc teur afd. radio. Voorts ontving mejuffrouw W. Kup- pers, lid van de administratie en oud ste medewerkster van de KRO (die alleen tijdens de oorlog zich heeft te ruggetrokken) de eremedaille in goud behorende bij de Orde van Oranje Nas sau. Zelf speldde de minister beiden de versierselen cp. Mr. Van Doorn legde er nog de na druk op, dat de KRO zich als enige r.k. omroep ter wereld rijn positie wel bewust is. Gaarne werkt de KRO ter gelegenheid van zijn jubileum dan ook mede aan een actie voor het op richten van een r.k. radiozender k Afrika. Binnen de mogelijkheden van het nieuwe bestel wil de KRO straks een eigen gezicht bewaren in kijk- en luis terprogramma's. Op opiniërend terrein zal een zekere pluriformiteit worden betracht, niet alleen omdat er ook vele niet-katholieken de kwaliteitsprogram ma's van de KRO volgen, maar mede omdat de eigen geloofsgenoten niet o- ver alle zaken hetzelfde denken, het geen, aldus mr. Van Doorn, in menig opzicht gelukkig mag worden ge noemd. De programma's zullen in hun vele facetten: ontspanmng, amusement, in formatie en ontwikkeling, de grootst mogelijke openheid betrachten, ook omdat er veel is veranderd na de Tweede Wereldoorlog: er zijn geen „knoppen" meer die het volk in part jes verdelen en men treft nog maar weinig gezinnen aan, die uit principe de programma's van andere omroepen negeren. In een ernstige rede besprak kardi naal B. Alfrink de positie en de taak van een katholieke omroep: een eigen radio- en tv-instituut bergt misschien het gevaar van een zeker isolement zich. daarvoor moet men een open oog hebben. Het is goed. zich steeds be wust te zijn van het feit dat ook anders denkenden meeluisteren en -kijken, anderen, voor wie de kerk toch ook een boodschap heeft. Men kan gerust stellen, aldus de kardinaal, dat een confessionele omroep een delicate zaak is, zowel uit religieus als uit nati onaal oogpunt bezien, maar, indien op juiste wijze gehanteerd, is zulk een omroep tevens een kostbaar bezit. De eigenlijke herdenkingsrede werd uitgesproken door het bestuurslid nrof. dr. J. M. G. Thurlings, die stelde, dat de diverse Hilversumse omroepen in een onbehaaglijk klimaat van „jacht op de zuilen" hun 40-jarige be- staansfeesten tegemoet zijn gegaan: geen aanklacht zo dwaas, of radio en televisie riin er blijkbaar goed voor. Prof. Thurlings ging dieD in op het begrip zuilenstructuur en de reële be tekenis daarvan: in feite dateert de „verzuiling" al uit de 80-jarige oorlog, toen het land uiteenviel in r. katholie ken, protestanten, liberalen en later ook de socialisten. Voorts bezag hij de toestand „in de ether": eerst tegenstellingen in de om roepen, later begrip voor elkaar en samengaan', een „zuilenstelsel", waar op Nederland kan bouwen, dat het be hoedt voor teveel opsplitsing in de ether, en bovendien het principe van de verschillende volksdelen hooghoudt. De paus heeft de plechtige hij- eenkomst ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de KRO in theater Gooiland via een grootbeeldscherm toegespro- Ten slotte keek men gezamenlijk naar een film uit Rome, waarin paus Paulus de KRO gelukwensen aanbood, de organisatie op haar taak wees en nadrukkelijk betoogde, wat er in het concilie aangaande de publiciteitsme dia is vastgesteld. Na de plechtige samenkomst volgde er een bijzonder drukke receptie, wel ke tot in de vooravond duurde. Commentaar De NTS-docwmentaire /Inburgeren" ook in de tweede aflevering boeiend gebleven, al zal een zeker deel van het kijkerspubliek niet zo direct de sa menhang hebben begrepen tussen de verschillende vormen van beïnvloe ding zoals men die in het gemeen schappelijke leven onweerspreekbaar ondergaat. Daarom had het bindende betoog van Han hammers iets helder der mogen zijn: juist zulke fragmen tarische illustraties hébben strakke toelichting nodig. Bij de NCRV keken we tevoren naar de nieuwe rubriek „De antwoordman", die wel een zeer getrouwe kopie bleek te zijn van het voormalige radiopro gramma. We waren vergeten, dat het vragen en antwoorden tussen de aar dige presentatrice (Noortje de Vries) en de geheimzinnige alweter gepaard dient te gaan met allerlei kokette grapjes, die, wanneer ze netjes op toon worden voorgelezen, allerverve lendst in de huiskamer aankomen. Maar ja, ze waren er helaas weer bij. We hebben heus niets tegen op een losse gesprekstoon, wanneer die spon taan is en niet herinnert aan een ko mische voordracht „voor één dame en één heer". Veel vragen waren er nog niet, laten we hopen dat de kijkers pittige dingen in het programma gaan opwerpen, dankan het bij besnoeide dialoog wel aardig worden als pen dant van VARA's radioraad. VANAVOND TE ZIEN 8.20 uur reportage van de gisteren in Hilversum gehouden plechtige jubileumherdenking. 8.40 uur Rika Jansen: een half uur show. 9.10 uur reportage over stationsarchitectuur. Ned. 2 AVRO 8.01 uur Luipaard op schoot: belevenissen in het Okefenokee-moeras. 8.25 uur de schone heks bemoeit zich met stoplichten. 8.50 uur sportrubriek. 9.25 uur gedramatiseerde documentaire „Het kind van hiernaast". Hilversum 1 AVRO 8.05 uur volksliedjes uit binnen- en buitenland. 8.30 uur radiostrip „4 Sans": deel 2 „De verloofde van Lydia". 9.45 uur romantische muziek door het Promenadeorkest. 10.25 uur jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen in de rubriek „Ik ge loof, dat 11.00 uur swing en jazz in Ritme Club. Hilversum II KRO 7.35 uur eerste aflevering „Toernooi van het lichte lied". 8.05 uur concert door het Promenadeorkest. 8.45 uur documentaire „Radio over de radio". 10.45 uur eerste deel van het oratorium van Haydn „Die Schöpfung", Oostenrijkse bijdrage aan de Intern. Radioweek. Dirigent Herbert von Karajan. Herfstwandeling? DROSTE pastilles altijd welkom! Combinatie imitatiebont/wollen jersey in de nieuwe turbanlijn. In zwart, bruin en grijs. 16,95 Amsterdam Den Haag Rotterdam Ka Kerst r. 23 Spuisir. 42 K. Hoogstr. 7 Ook telefonisch te bestellen 020 - 234677, Amsterdam. Bestelnr. B19 Televisie morgen De naamdag van de Koning der tot 1826 toen onder hertog Ernst de Dan weer in de volgende salon, Belgen, dat was het gisteren. Nationale personele unie tot stand kwam tussen waar drentelpas en babbelpraat grote Coburg reizende doorgebracht op weg Brussel, waar zijn grootmoeder konin- mij zorgen gin Elisabeth ernstig ziek is. Wel Iedereen vreemd eigenlijk zulke tegenstellingen, zichzelf en anderen. In Den Haag een stroom van zwarte auto's naar de Jacob Catslaan, glimlachende ambassadeur en bai Van der Straten Waillet die ontvan gen. ministers, staatssecretarissen, le den van de hofhouding. Kamerleden, ambtenaren, kunstenaars, society. Iedereen die maar iets met ons buur land te maken heeft De 15de november heet officieel in België Dag van de Dynastie en des Konings. Een moeilijke geschiedkun dige zaak. De naamdag van Boude- wijn weet ik niet en nasporingen ble ven bij de beperkte bronnen, ik over beschik, vruchteloos. De Gotha onder het Saksische naar toevoerden, de grote Victor van n. Leopold I was een jon- Vriesland breeduit discussierend over ui uci van deze hertog Ernst. Vlaamse literatuur en naast hem op- Niemand ter receptie die zich met eens minister Bot, oud-premier Mary- iij zorgen over deze dingen maakte, nen, honderden gezichten waar be- Iedereen had het veel te druk met kende namen achter horen, chzelf en anderen. Ik miste, maar dat kan aan een Middelpunt van veler belangstelling verkeerde salonroute nebben gelegen, dr. Einar, de gevolmachtigd ml- de vrouw die In Nederland wel de au, een was ui. gaiuai, uc Ecvuiuiai.iiu6u mi- ------ barones nlster v„ Snrimune. Zijn woorden K^rSS long. Heel, heel lang geleden waren we samen op school en wat later werd zij het grote succes van de school, toen ze de gouvernante van het kleine prinsje Boudewijn werd. Tot 1940 is Naamdag Boudewijn ze dat geweest. De smartelijke dagen van mei 1940. de vlucht eerst naar verleden week in het parlement heb- Frankrijk, toen naar Spanje heeft ze Boude- ben meer wakker geschud dan hij op met de kroonprins meegemaakt. Her dat ogenblik zelf vermoedde. De lof- inneringen die nooit vergeten raken, tuitingen, die hem van alle kanten Maar ook over die dingen praat men •er- toegezwaaid werden, nam hij lachend niet op zo'n diplomatieke receptie, koning Boudewijn is het maar toch kennelijk met vele korrel- JonDaar is het handjes geven, knikjes niet, want hij werd op 7 september tjes zout. Hij heeft daar in de Tweede knikken, lachjes lachen, glaasje drin- geboren. De dag der dynastie Kamer alleen maar gezegd wat hem ken, hapje happen. Om acht u»r was ook duister. De Beleen zeiden, op het hart lag en geen ogenblik _de receptie algelopen, om nej bleef ook duister. De Belgen zeiden, op het hart lag en geen ogenblik de receptie afgelopen, om negen dat was 15 november 1930, dat moet kunnen denken, dat hij daarmee zich lag de vorstelijke ambassade - -on populariteit zou veroveren. in «.a n» .AA hwf-ca—.h auu .cauvcac. donker in park Zorgvliet De natio- Aan de andere kant van de zaal nale feestdag, de Dag des Konings en - jje Dynastie was voorbij. koos het Belgisch congres Leopold gezicht. Sociale zaken lijken van Saksen-Coburg tot koning. Hij zorgelijk departement, werd op 21 juli 1831 als koning ge- den huldigd. Mijn nasporingen dag der dynastie brachten volk samenstromen, maar de de portefeuillehouder ziet men dat ook niet aan. 42 „Kom", zei ze, „ik zit hier m'n tijd maar te verkletsen, er staat nog een afwas in de keuken en straks komt de hele bende weer aanzetten. De meisjes uit Amsterdam, Jackie en Annet, willen hier ook logeren. Bonsma heeft ze laten aanruk ken om te assisteren met de Joden en de post." „Ik help je", zei oom Chris, „als je maar zegt wat ik doen moet. En bar veel tijd heb ik ook niet, ik moet die vent van de dempoplaten aanpor ren. Als Bonsma i- J1 T-J altijd wat af voor gebouwd heb, kan i muis meer bij." Christina vroeg: „Vergeet je de kippen niet, heb je ze al gevoerd?" „Ja, maar ik heb niet heel veel haver meer; ik zal ook nog de boer op moeten om wat op te scharrelen. En straks komt er een man om me te spreken over een vereniging, waar ik vroeger lid van was. Dat zal ook wel weer op een of ander baantje uitdraaien: beheren en laten onderduiken van kasgelden als ik het goed begrepen heb." „Man, je bent gek", zei Christina nu echt veront waardigd, „haal nu nog niet meer aan. Soms krijg ik het gevoel, dat we in een dolgeworden mallemo len rondzwiepen!" En als ze hem daar wat verle gen zag staan: „Nou, schiet maar op, dat beetje rommel maak ik alleen wel aan de kant of anders E D O O B H. H. VAN NIJNATTEN— l DOFFEGNIES helpen Joep en Annet straks wel even. Ik moet eigenlijk ook nog even naar het dorp. Daar is een partij goed aangekomen en ik moet proberen mijn deel ervan binnen te krijgen. Dirk heeft me laten waarschuwen. Ik heb ook nog een paar kolenbon- nen, die ik moet inleveren, anders verlopen ze. En aan het contactadres bij Wiilems, aan het andere eind van het dorp, kan ik dikke breipennen gaan halen, waar ze in het Geheime Dorp om gevraagd hebben." Toen begon hij hard te lachen, zij n ogen vol vrolijke spot. „Je moet nodig wat van mij zeggen! De pot verwijt de ketel, dat hij zwart ziet" Hij greep zijn hoed en maakte dat hij weg kwam. Voor de vierde keer sinds de bezetting is de lente over het verdrukte land gekomen en nog altijd gaan de Nederlanders fier rechtop met weg- etarende ogen aan de Duitsers voorbij. De Rus rukt op, de invasie staat voor de deur, maar het zwaarste moet nog komen. Het is aan de Duitsers te merken, dat het misgaat, strenger worden de straffen, feller de haat, meedogenlozer de metho» moeten met meer voorzichtigheid geschieden. Gro te vrachten wekken argwaan, ook de C.C.D. is op pad. W.A. doorkruist de Veluwe. Op een dag worden Heintje en oom Chris door een W.A-auto ingehaald en aangehouden. Er zit een hoge officier in, met zijn gevolg van zwart geüniformeerde N.S.B.'ers. Ze willen weten wat er in de pakken achter op de fietsen zit en waar dat allemaal heen gaat. Oom Chris blijft heel kalm. Hij kijkt de die hem ondervraagt en veel nerveuzer li;' ;.n hij, recht in het gezicht, wijst in de verte en zegt: „Voor het vakantieoord daar." (Wordt vervoVjd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11