Yi ff „Item" kwijt na een matig Kamerdebat Kapitaalmarkt op proef gesteld door emissies Financieel weekoverzicht 8g a 3 st Slechte kaas is niet aan vijf daagse'te wijten Geen nationalisatie van gezondheidswezen j^lgemeen pondsenbezit I MAAK NU GEBRUIK VAN DE STERK GEDAALDE BEURSKOERSEN VAN NEDERLANDSE AANDELEN SCHEEPVAARTBERICHTEN nsaa,- WEER NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 de proef gesteld, nu na de j* Staat ook de Bank voor de Ned. Ge- j meenten met een paar nieuwe emis- 9-i sies voor de dag is gekomen, terwijl he< bedrijfsleven in stijgende mate verkrijging van de nodige middelen rich tot de markt moet wenden. Het ei gevolg van een en ander is, dat de v*rentevoet opnieuw een stijgende rich- e' ting is ingeslagen, daar het aanbod ze van kapitaal onvoldoende is om de nijpende vraag tegen de oude rente ,idte bevredigen. Het ziet er naar uit, dat de krappe kapitaalmarkt voor- v lopig blijft bestaan. De mislukking van de jongste staats. Mening heeft de obligatie-markt geen •goed gedaan. Nu is de Bank voor Ned eaGemeenten verschenen met een zes jjprocemslening tegen pari. alsmede imet een uitgifte van rentespaarbrie- ifiven. Daarnaast heeft Unilever mede gedeeld. dat zij een 6 pet obl. lening 'Jjvan f 300 miljoen gaat uitgeven, waar van maximum f 100 miljoen in het [^buitenland zal worden geplaatst. Van tühet restant ad f 200 miljoen zal hoog- istens f 75 miljoen bij zg. voorplaatsing dsworden uitgegeven, waarop de stor- eljting op een later tijdstip zal geschie dden- Hier is te denken aan de institu- jjationele beleggers, die regelmatig geld )5ter belegging binnen krijgen en bij „^voorbaat de nieuwe zes procentlening het internationaal concern willen en. Er blijft dan nog over f 125 iljoen uit te geven obligaties, welke in december aan het publiek zul- worden aangeboden. Verder is de sformatorenfabriek Willem Smit de markt met circa f 9 miljoen pet conv. obligaties, met voorkeurs- :ht voor de aandeelhouders, ten slot- is Bredero Vast Goed met f 10 min pet winst delende obligaties versche- Uit een en ander merkt men wel, er veel vraag naar geld Is. hetgeen blijkt uit de toestand op de onder- ise markt, waar zelfs meer dan procent rente is te maken. De opnieuw stijgende rente heeft ':ekenis voor de hele beurssituatie, voor de aandelenmarkt, die er nstig door beïnvloed wordt- Voorts ken wij aan de brouwerij, die tenge- 'olge van de schaarste, maar nog door de duurte van het geld, ver dreigt te worden. Waar dit Btalles nog op uit tal lopen, is nog niet Ogoed te tien. maar we kunnen het be grijpen, dat serieute bouwers zich op ybet ogenblik niet „te ver van huis'' "durven te wagen. De financiering jfraagt de grootste torg. el E.M.S. Onwillekeurig denken wij nu aan de r Zwolsman, die vorig jaar in de '1 dreigde te komen, toen de West- dse Hypotheekbank „een staak in het d" der lustig draaiende E.M.S. stak aflossing van leningen verlangde na op van onroerende goederen. De Zwolsman is toen „de dans ont- 1 Iprongen". maar het heeft niet veel ge- icheeld of de liquiditeitsmoeilijkheden 3.hadden de overhand gekregen. 'ii Nog steeds is de rust rondom de irfe.M.S. niet teruggekeerd en de omzetten DVan deze week. meermalen per dag ho efeer dan f 400.000 nom„ getuigen ervan eJ Algemeen is het aanbod aan de ver ontruste aandeelhouders van de E.M.S. bm hun stukken om te wisselen in 6 pet ^converteerbare obligaties in de verhou ding van drie obligaties tegen één aan- Lfeeel. bekend. Wij noemden dit vorige giweek een nieuwe „stunt" van de beer Zwolsman. Dat vindt de beurs ook; blijk baar ook zijn mededirecteur en com- rissen. die de verantwoordelijkheid deze stunt niet wilden dragen en gingen. Het is o.i. een drogreden menen, dat de keiharde zakenman, de heer Zwolsman is. zo te doen met die arme speculanten, die nor- illter niet tot de potentiële aandeel- i (althans volgens de heer wols- gerekend kunnen worden. Het isselingsaanbod beoogt „een sane- te brengen van het wel zeer onge zonde beursklimaat rondom de E.M.S Van dit klimaat dreigde een groot aantal mensen de dupe te worden". Aldus de heer Zwolsman. Men zou tranen in de ogen krijgen over zulk medelijder, maar wij geloven er niet aan. De verrassende vondst van het omwisselingsaanbod, dat Beurs van New York iliin Cenir N Y -Centr .-fennsyivania ■souin Pacific Aiueo caem A C F -3 r.austr Am Smeiting kAm I A T ,11 Ara Tobacco Anaconaa Betbj Steel S* Oen M ÜG<,oa V ''Am Mo S.I f 'TA m\ 1011 «li 10% 10% 10»/* 66* 65% 66% lMtt 151.20 152.20 ..Stand Brands Nsuna OU NJ g.Stua Sr PacH On Aircraft UnCurp 76 82% 20% 26 Si, 242.50 68 Obligaties EMS wellicht zeventig pet. (Van een medewerker) een erg vreemde figuur in vennoot- schapsland is. lijkt ons meer voort te spruiten uit de overweging, dat de be langen van de Zwolsman-Groep, die de meerderheid der aandelen E.M.S. heeft, ermede gebaat zijn. In hoeverre het aanbod aan de ver ontruste aandeelhouders aanvaardbaar is, hangt af van verdere informaties, welke beloofd zijn, ook t.a.v. de positie der Zwolsman-Groep. Opmerkelijk is het, dat de aand E.M.S. deze week niet verder dan 216 pet op de beurs zijn gekomen, terwijl daarvoor toch drie 6 pet obligaties straks te verkrijgen zijn plus een recht op conversie in aandelen over 5 jaar. De koers van deze 6 pet conv. obl- wordt ter beurze op slechts circa 70 pet aangeslagen, hetgeen voor een goed stuk toch wel uitzonderlijk laag zou zijn. Het tekent het door en door bedorven klimaat, waarbij wij niet de baisse, maar vooral het gemis aan ver trouwen primair willen stellen. Aandelen De aandelenmarkt verkeerde deze week over het algemeen in een mineur stemming. De cijfers over het derde kwartaal van Kon. Olie, Unilever en Philips zijn deze week verschenen. De resultaten van de Kon. Shell vielen niet tegen met een stijging van de nettowinst met 5 pet. ondanks de aanhoudende prijs- druk. De chemische afdelingen hebben stijgende omzetten en zullen wel goed bijdragen tot de winsten. Olies waren deze week iets beter op f 152.20. Unilever viel tegen met een winstda ling van 8 pet, terwijl de omzet toch met 7 pet opliep. De nettowinst daalde in het derde kwartaal tot f 151 miljoen tegen f 164 miljoen v.j. De kostenstijging en regeringsmaatregelen t.a.v. de verkoop prijzen speelden een rol. De koers van dit fonds liep, ook al in verband met de grote obl. lening, terug van f 127 tot f 122. Philips had een omzetstijging van 9 pet, maar de sterker stijgende kosten remden de netto winststijging geheel af. zodat die onveranderd f 88 miljoen was. De voortdurend dalende winstmarges in Drs. H, A, Korthals blijft nog voorzitter V.V. HILVERSUM De voorzitter van het Verbond voor veilig verkeer, drs, H. A. Korthals, heeft gisteren tijdens de vergadering van de verbondsraad meegedeeld zijn functie nog enige tijd te willen continueren. De heer Korthals, die eerder te ken- ;n had gegeven zijn voorzitterschap met ingang van het nieuwe vereni- jaar te willen beëindigen, zal aanblij. ven tot de reorganisatie en opbouw van het Verbond zullen zijn voltooid. diverse ondernemingen spreken o.i. dui delijke taal en de effectenbeurs verstaat die taal wel, gelet op de lauwe stemming, die er nu al maanden heerst. In West-Dui-tsland heeft bondskanselier Erhard, na de verkiezingen, zijn stem verheven, om te waarschuwen voor de gevaren, die de economie bedreigen uit de inflatoire spanningen. Terwijl wij hier aan nog grotere gevaren bloot staan dan de Bondsrepubliek! De obligatiemarkt was zwakker van toon. De jongste 5.75 pet staatslening daalde tot 98 pet. De staffellening liep ongeveer een punt terug tot 78 pet. De crisis van Rhodesië, waaruit nog veel kan voortkomen, werkte een gere serveerde houding op de beurs in de Boze secretaris vakgroep: UTRECHT De secretaris van de vak groep zuivel van de algemene Neder landse agrarische bedrUfsbond, de beer J. Koster, is gisteren op een vergadering van ANAB-zuivelbewerkers fel van leer getrokken tegen de stelling, dat de slech te kwaliteit van de Nederlandse kaas een gevolg zou zjjn van de vijfdaagse werkweek. Men moet voorzichtig met het beschul digen van de kaasmakers. Als dat zc blijft, zullen wij als bond uit een ander vaatje moeten gaan tappen, zei de heer Koster verontwaardigd. Een kwart van de Nederlandse kaas is waardeloos, zo gaf hij toe, maar te goedkoop vond hij het de achuld te schuiven op de vijfdaagse werkweek. Een commissie is thans bezig met een onderzoek naar de slechte kwa liteit van de kaas. De heer Koster heeft zitting in deze commissie. Minister Veldkamp op congres geneeskunde: AMSTERDAM „De overheid wijst de nationale gezondheidszorg af". Dit zei minister Veldkamp van morgen in Amsterdam op het con gres van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst. „Een nationale gezondheidszorg past niet bij het in ons land geldende stel sel van sociale zekerheid", zo betoog de de bewindsman van sociale za ken en volksgezondheid. Dr. Veldkamp onderstreepte, dat de maatschappelijke orde in ons laand ge baseerd is op een evenwicht van per soonlijke en sociale verantwoordelijk heid. waarbij zijns incziens een natio nale gezondheidszorg niet past. „Het past daar niet bij voor de pa tiënten, niet voor de gezondheidswereld en niet voor de overheid". Dr. Veld kamp wees in dit verband op de grote waarde die moet worden toegekend aan de relatie patiënt-arts. De verant woordelijkheid van de artsen is niet overdraagbaar aan de overheid. De overheid wordt in een staatsgezond- heidszorg een verantwoordelijkheid op gelegd, die haar niet toekomt, aldus de minister. Hij noemde handhaving van 't soc. gezondheidsbestel, dat in over stemming is met de Nederlandse maat schappelijke orde, van het allergroot ste belang. Arts-patiënt Met grote nadruk wees de minister er op, dat de nationalisering van de gezond heidszorg problemen zal opleveren voor zuivere verhouding arts-patiënt en op de essentiële betekenis, die aan het dragen van een persoonlijke verantwoor delijkheid in onze maatschappij moet worden gehecht. De minister ging na of het voor iedere burger mogelijk is binnen het bereik te komen van voldoende ge zondheidsvoorzieningen. Hij beant woordde deze vraag ontkennend, zeker voor wat betreft de zware geneeskun dige risico's. Volgens zijn mening is dit wel het geval, maar dan in beperkte mate, met normale risico's. Voor de genen die beneden de weistandsgrens dr. med. Rollf Schlögell, Hauptgeschafts- grote verbetering betekenen, wanneer de bestaande ziekenfondsverzekering zou worden uitgebouwd in de richting van een volksverzekering, met hand having van een Kostenbesef Minister Veldkamp deelde mee, dat binnen afzienbare tijd de indiening van een wetsontwerp tot de instelling van een volksverzekering tegen zware genees kundige risico's kan worden tegemoet- gezien. Hij deed op zijn gehoor een be roep op een groeiend kostenbesef. en op een streven naar effenciency. Hij zei ver der nog. persoonlijk voorstander te zijn van een beperkt eigen risico. Op dit congres werd verder o.m. ge sproken door dr. J. H. Kruisinga. direc teur-generaal van de volksgezondheid, dr. med. Rolf Schlögell, hauptgeschafts- Ziihrer der kassenaertztlichen Bundes- vereinigung, en dr. Derek Stevenson, secretaris-generaal van de British medi cal association. tot z'n ware proporties terug gebracht. De ingezonden-stukken- schrijvers en de jongens van Brandpunt, Achter het Nieuws en Zo is het zijn een „item" kwijt, want de Kamer heeft een opgebla zen zaak kalm gereduceerd tot een betrekkelijk ondergeschikt punt aan de periferie van de grote politiek. „U ziet de zaken nooit in de grote lijnen, altijd in de kleine lijnen' verweet Surinames gevolmachtigd minister dr. Einaar de Kamerleden. Donderdag hervond althans de pers weer de grote lijn: de avondbladen openden met Rhodesië en de aan vaarding van de toestemmingswet haalde nauwelijks de voorpagina's. Tegen de tijd dat de Eerste Ka mer moet beslissen, zal de discussie nog wel weer even oplaaien, maar zoals het geweest is wordt het niet meer, ook ndet op de huwelijksdag. Al die voorspellingen over demon straties en relletjes bij de trouwerij beginnen aan waarschijnlijkheid te verliezen. Ais de anti-CLaus-extre- misten iets op dit gebied hadden wil len presteren, hadden ze het woens dag moeten doen. Er zouden orde verstoringen op het Binnenhof ko men, luidde de prognose, maar de extra-politiebewaking had behalve een koude ook een stomvervelende e de in- was zelfs De 65.000 Nederlanden die het spookbeeld van BVD en AOW-verlies hadden ge trotseerd door dapper hun handteke ning onder „het" verzoekschrift te plaatsen, zaten bij de warme kachel t.v.-uitzending te consumeren. Matig Ik weet niet hoe het u is vergaan, maar wij vonden dit (.historische") debat maar matig. Dat is altijd zo in de Kamer: als je denfot dat het heel wat wordt valt het tegen, en als je rekent op verveling kom je soms voor verrassingen te staan. Venras- sringen waren er 's Middags werden tevoren aan de pers waren strekt en waarvan slechts een hoogst enkele keer werd afgeweken. Op zo'n manier kan nooit een debat ont staan. 's Avonds brachten een gela den premier Gals en een onverwachts agressieve dr. Einaar wat leven in de (oranjeboom) brouwerij. Einaar draafde wel een beetje Zuidameri- om te beleggen in de ruim gespreide aandelenportefeuille A.F. Pmrticipatiebewijzen A.F. in .1/1, 1/2 en 1/10 coupures, dagelijks verkrijgbaar via elke commissionair in effecten of bankier. Huidige prijs ca. F. 130.- per 1/10 fractie. DR. EINAAR en dan? -Haar Moeder' liseren, dat het koningschap zich be vindt aan het eind van de over gangsfase naar een moderne versie. Door de invloed van de moderne communicatiemiddelen wordt het vorstenhuis met de dag gewoner en wordt er ook met de dag minder verheven over gepraat. Des te op merkelijker was het, dat in de be togen van sommige Kamerleden toch nog de aloude dierbare toon door klonk. Dat doet het niet meer. De ter minologie van de Oranje-adoratie uit vervlogen tijden spreekt alleen nog een heel kleine minderheid aan. Men merkt dbt aan taal en stijl van oudere briefschrijvers die de afge lopen maanden hun trouw aan het vorstenhuis betuigden. Ook zij zijn geëvolueerd. Evenmin past in deze tijd nog het overdadig gebruik van hoofdletters yiSSERIJNIEUWS IJMUIDEN De haringvisserij in Het Kanaal leverde bijna niets op. In totaal kwamen alle schepen tot slechts 35 kantjes. De spanvissers tussen de Sandettie en de Noordhinder waren heel wat fortuinlijker. Zy brachten het in sommige gevallen tot behoorlijke dagvangsten. Het grootste gedeelte wordt in het dichtbij gelegen Breskens verkocht maar verschillende kot ters hebben er de lange reis naar IJmuiden voor over om hun vangst de wal te brengen. In die haven wordt over het algemeen de hoogste prijs de haring betaald. In de Noord had men nog geen reden tot klagen. De meest voorkomende soorten waren koolvis en schelvis. Maar nu werd er ook iets meer gul en kabel jauw gevangen dan op de voorgaande da gen. De grote kotters tussen 55 en 56 NB moesten het voornamelijk hebben var guL schelvis en wijting. Zij aasden be gerig op kabeljauw maar kregen var deze vissoort weinig of niets te zien. De makreel wenste zich ook niet erg te laten verleiden. De tongvisserij bij de P-boeicn bleef goede resultaten opleve ren. De kleinere soorten waren veruit in de meerderheid maar na de langdu rige periode van schaarste wordt elk bruikbaar tongetje in dank aanvaard. Sommige vaartuigen bereikten een dag totaal van 400 kilo. Daar kwamen nag 10 a 15 manden andere vis bij. voorna melijk schol en wijting. Tarbot werd betrekkelijk weinig aangetroffen. De loggers en kotters onder de Nederlandse kust eisten eveneens hun portie op. Hier lag het gemiddelde per trek op 40 kilo tong en vier manden andere vis. Ook hier moest men het bepaald niet hebben m de tarbot. In enkele gevallen kon en een beetje gul bergen Wat er was Aan de IJmuider markt verschenen 46 vaartuigen. Zij zorgden voor een aan- van 7770 kisten vis, waarvan 1150 kisten schelvis, 300 kisten radio. 120 kisten wijting, 80 kisten gul en kabel jauw, 320 kisten kleine gul. 560 kisten koolvis, 440 kisten treilharing, 2000 kis ten spanharing, 450 kleine kisten haring, 690 kisten makreel. 100 kleine kisten ma kreel 880 kisten schol 45 kisten tarbot. 185 kisten diversen, 120 stuks stijve ka beljauw en 50.000 kilo tong. De grotere tongoorten haalden hogere prijs maar de tong 1 en moesten met veel lagere notering genoe gen nemen. Eerstgenoemde soort zat tus sen de f 2.54 en de f 2.41, en de slips tussen de f 1.88 en de f 1.49. Deze daling was niet zo verwonderlijk want bij de dag wordt er meer van Jeze kleine tong aangevoerd De schol was duurder op de voorgaande dagen. De grote de grootmiddel zaten op de eerste afslag met f 98 dicht bij de honderd gulden. Voor hen sloot de markt op f 72. Eenzelf de slotkoers was weggelegd voor de kleiromiddel en de schol 1 die op f 81. waren begonnen. De haring lag weer bijzonder goed in de markt. Op de eerste afslag was men bereid f 44 neer te tel len. De mindere kwaliteiten brachten uiteraard minder op maar kwamen al tijd nog tot f 28. De makreel zette op f 40 goed in maar sloot met f 19, aanmer kelijk lager. Bij de schelvis haalden de pennen op de eerste afslag met f 65 de beste notering. De markt sloot voor de ze soort op f 43. De grote schelvis moest gevoelige klappen incasseren en kon het niet verder brengen dan een notering van f 47. De wijting wist zich enigszins te herstellen. Zowel de gestripte als de dichte wijting bleef boven het minimum. De gul zakte nog iets verder weg en moest wat de grote betreft tevreden met een top van f 51. De grotecaiu> zwarte koolvis is wel eens duurder ge weest dan de f88. die ditmaal in de boe ken van het Staatvissershavenbedrijf verscheen. De grote kabeljauw werd met f 128 tot f 112 iets beter betaald dan de middel die tussen de f 122 en de f 108 zat. Thuisstomend Voor de maandagmarkt waren thuis stomend de IJM 26 's Gravenhage met 1750 kisten en 250 kleine kisten haring en makreel de KW 121 Brittenburg met 1000 kisten en 50 stuks stijve kabeljauw In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 400 kisten schelvis. 300 kisten wijting, 280 kisten gul en kabeljauw, 50 kisten koolvis, 450 kisten haring van de Ierse Westkust, 2100 kisten spanharing, 40 kis ten makreel, 220 kleine kisten makreel 1000 kleine kisten haring, 400 kisten schol, 500 stuks stijve en ijskabeljauw en 17.500 kilo tong Ierland In de eerste zes maanden van 1965 vertegenwoordigde de aanvoer "van vis in Ierland een waarde van 734.000 pond tegen 641.000 pond in dezelfde pe riode over 1964. Over heel 1964 bereikte de Ierse visproduktie een recordhoogte. Indien de gunstige ontwikkeling zich in de tweede helft van 1965 blijft voortzet ten zal dit jaar ongetwijfeld een nieuw record te zien geven. Zwitserland In de eerste helft van 1965 importeerde Zwitserland 3.462 ton verse en bevroren zeevis ter waarde van 12.4 miljoen franc tegen 3.364 ton ter waaide van 10.5 mil joen franc over dezelfde periode 1904. Denemarken leverde 2.155 ton, Noorwegen 552 ton, Nederland 363 ton en West-Duitsland 227 ton. Bancgal^ M.xlagnskar -Ex" AKWtoSDAM 13 10 a Colombo GA ASTTHLAND 1; °n:.i Hector 11 W Algiers KARACH^2£K^ KhasaleaiiM!2 Urapojl™ "rovina 14 Ballkpajxan verw KlootterdUk 13 Ooataacoalooe LYRIEKERK 13 p Kp Oomorin Mohammed Resa Shah 12 Z7W NO SanniQuel i^ÓNO^Ókinatt-a UawLlssafron SuCZ Naess Commander 12 NW Jedda '"JESS*. 12 v Landse.nd PBPERKÜST12 NXO Los^Pahnj kaans door, maar au fond had hij ge lijk: de Kamer dacht alleen aan zich zelf, aan Nederland, aan het ko ninkrijk in Europa. Door er met geen woord van te rappen deed ze alsof de instemming van Suriname en de Antillen met het huwelijk even relevant is als de opinie van de Eskimo's terzake. Maar neen de Kamer dat kwalijk. Duid haar eens euvel dat ze, vamiüt haar eigen verantwoorde lijkheid de vraag beantwoordend of de kroonprinses met een Duitser en ex-Wehrmachtssoldaat kan trouwen, geen rekening hield met de mening van de mensen in de West, die de oorlog niet hebben meebeleefd. Het is geen schandaal, dat op zulke mo menten de natuur van door het ver leden beheerste gedachten en emo ties sterker blijkt dlan de leer van het kunstmatige koninkrijk-] stijl. Het pleit voor haar sportiviteit dat de Kamer Einaar's schrobbering niet alleen nam, maar er ook nog voo,r applaudiseerde. En applaus is in de Kamer minstens zo ongebrui kelijk als brandalarm. Niet in discussie In de West is het koningschap niet in discussie. Daar vertoont het zelfs nog de mytisohe, pseudo-religieuze glans die er bij ons zo'n dertig jaar (en langer) geleden over lag. Dat verklaart mede de mogad boze woor den van de Surinaamse vertegen woordiger. Hij en zijn landgenoten moeten zich bijzonder geërgerd heb ben aan de mander, waarop hier de laatste tijd in pers, radio en t.v. het vorstenhuis tot een twistappel is ge maakt. De Kamer heeft daar woensdag overigens nietaan meegedaan. Ook de heer Nederhorst niet, die zijn brief voorzichtig terugdraaide en de ..eigenzinnige" prinses nu prees om haar „intelligentie, wilskracht en idealisme". Deze lofzang werd aJleern overtroffen door wat de heren Sehmelzer, Geertsema en freule Wttewaall van Stoetwegen over de persoonlijke eigenschappen van de Prinses te berde brachten. Strikt formeel geredeneerd was dat eigen lijk even „inconstitutioneel" als de inhoud van Nederhorsts beruchte epistel. Leden van het konnnlklijk huis behoren immers niet persoon lijk in de discussie te worden be trokken. Dat zei tenminste mr. Cals toen hij veertien dagen geleden na mens het kabinet de brief van Ne> derhorst kraakte. Maar in feite is zijn uitspraak niet helemaal juist. De Grondwet zegt alleen, dat de koning „onschend baar" is (dit houdt ook een agn. „af geleide onschendbaarheid" voor de andere leden van het vorstenhuis in). De koning mag niet aangevallen of ter verantwoording worden geroe pen. Men mag hem wel persoonlijk in de discussie betrekken als dat op een prettige manier gebeurt. Mr. Cals handelde trouwens in strijd met zyn eigen stelling toen hü in de me- mori evan antwoord over de goed keuringswei de persoonlijke mening van het verloofde paar over de keu ze van Amsterdam als plaats van zodra Soestdijk en Drakesteyn in zicht komen. Als de kranten niet meer schrijven over de Prinses en en Haar Koninklijke Moeder, moet een volksvertegenwoordiger dat dan wel doen Het riekt een beetje naar de duurdoenerij waarvoor minister Vondeling deze week zo'n plastische kwalificatie bezrgde. Kouwe kak In een interview hekelde de mi nister wat hij noemt de .Duitse kant van ons volk": het statiusgedoe. de waanzinnige lijst van titels in de zakagenda's en de koninklijke on derscheidingen naar rang en stand. Hij noemt dat allemaal „kouwe kak". Van die uitdrukking schijnt hij tot dusver weinig plezier te hebben be leefd. Hoe hardnekkig in dit land de angst is om bepaalde taaitaboes te doorbreken, blijkt wel uit som mige ingezonden stukken, waarin de minister als een „vuilbekker" wordt afgeschilderd. De essentie van zijn betoog laat men voor wat ze Eén van die brieven (afgedrukt in De Telegraaf van donderdag) is af komstig van de Utrechtse theoloog prof. dr. G. Quispel. „Is", zo schrijft hij, „kouwe kak tegenwoordig een gangbare uitdrukking in de mond van een minister? Zo ja, mag dan een hoogleraar ook al zeggen: Ik heb sohijt aan Vondeling Aanhoudend vorst DE BILT Boven Scandinavië ligt een gebied van hogeluchtdruk, waar omheen door noordoostelijke tot ooste lijke winden koude continentale lucht naar onze omgeving wordt gevoerd. De afgelopen nacht heeft het dientenge volge in Nederland 7 tot 5 graden ge vroren Aaangezien het oostelijk van Nederland in het algemeen iets kouder is, zal gedurende het weekeinde ook bij ons de temperatuur nog iets gaan dalen en is plaatselijk matige vorst mogelijk. In de koude lucht komen bo ven de Noordzee en de Duitse Bocht sneeuwbuitjes voor. Enkele hiervan zullen het uiterste noorden van het land kunnen binnendrijven. Een om vangrijk gebied met lichte sneeuwval, dat Zuid-Duitsland en Tsjechoslowa- kije bedekt, reikte vanmorgen tot tn Limbwrp. Het tiëemf in betekenis af. HOOGWATER SCHEVENINGEN 14 november: 6.11 v.m.: 18.33 n.m. 15 november: 7.01 v.m.: 19.30 a.m. Zon en maan Zondag 14 november: zon op 7.58, onder 16.51; maan op 21-33. onder 13.45. Maandag 15 november: zon op 8.00, on der 16.49; maan op 22.58, onder 14.18. Dinsdag 16 november; laatste kwartier. Simon de Wit maakte kostenstijging goed ZAANDAM. Simon de Wit meldt lat de resultaten in 1965 Iets gunsti ger zijn. Toegenomen omzet maakte de kostenstijgingen goed. Ook wierp voortgezette rationalisatie ever vruchten af. is goede hoop, dat de jaarwinst zich ten minste zal handhaven. Algemeen Burgerlijke Pensioenwet aanvaard (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag met algemene stem men het ontwerp Alg. Burgerlijke Pen sioenwet dat een nieuwe regeling bevat de pensioenen van burgerlijke amb. en en hun nabestaanden, aanvaard. Met 66 tegen 47 stemmen (tegen KVP. ARP, GPV, SGP en de heer Scholten van de CHU) aanvaardde de Kamer een amendement-Corver (lib.) om ook een wezenpensioen toe te kennen aan onwet tige kinderen van vrouwelijke ambte- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7