Nieuwe Leidse Courant IGouverneur Gibbs gaf aan Ian Smith volmachten s# Veroordeling van V eiligheidsraad Jitstel beraad over lieuwe loonpolitiek Penicilline in fabrieksmerk Onthulling van Wilson in Lagerhuis: landpunten in SER dichter bij elkaar AUTOPARADE Na behandeling van koeien Weinig bij cle consument Botsingen op overweg bij Boxtel en Cuyk Wilt u bepaald huis, bel dan maar even Vakanties *66 in buitenland waarschijnlijk duurder Commentaren Herstelkansen Eisenhower zijn goed N.V. weerbericht Indonesisch leger blijft censuur uitoefenen I Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur. Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stentvestigk ghebleveo mijn hart in toghenipoetf JSaïertJag 13 november 1963, 46sie Jaargang Elektronische Orgels Piano's Keuze uit vele merken BOOT Bodegraven KERKSTRAAT 2 28 Telef. 01726—2541 - VRAAGT BROCHURE V Abonnémentsprijzen p.w.'f 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 LONDEN In het stampvolle Lagerhuis heeft premier Wilson gisteren onthuld, dat het regime van Ian Smith voor de eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring van Rhodesia de Britse gouverneur heeft weten „te be wegen" een lange lijst van Rhodesische ministers aan te wijzen, voor het geval dat de gouverneur zijn taak niet zou kunnen uitvoeren. Kennelijk doelde Wilson op de mogelijkheid, dat het Rhodesische kabinet een soort staatsgreep voorbereid had. De gouverneur sir Humphrey Gihbs, had vol gens de premier geen andere keus dan het tekenen van de volmachten. IAN SMITH staatsgreep De gouverneur heeft volgens be richten uit Salisbury zijn residentie reeds verlaten, nadat hem daartoe van de zijde van het nu illegale ka binet van Ian Smith een verzoek had (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het overleg, dat de lister van sociale zaken en volks- zondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, teravond met dc Stichting van dc Pastoor laat weten: Kapelaan mag geen kusjes geven MAASTRICHT Via een in gezonden stuk in een provinciaal dagblad heeft pastoor J. Brou wers uit Amby (Limburg) laten weten, dat hij er tegen is, dat kapelaans kusjes uitdelen. Wat was het geval? Kapelaan W. Schrouff (36) van de St. Remi- giusparochie uit Simpelveld werd onlangs winnaar van een wielerronde in Simpelveld, ge organiseerd ten bate van de mis sie en het r.k. thuisfront. Net als bij een echte wielerronde ont ving de zegevierende kapelaan een beker, bloemen en boven dien kussen van de ronde-miss Tanny Meyers uit Nieuwenha- geni de miss universe 1965 van Sinjo zuid. ,Jndien be paalde kapelaans excentriek willen doen of zich origineel wensen aan te stellen, dan kun nen we daar geen bezwaar te gen hebben. We zijn immers de tijd van de lachende kerk. Maar wanneer wij een kapelaan miss universe 1965 publiek zien om helzen, dan schudden we toch wel bezorgd het hoofd. We we ten, dat ook deze priester bij 'zijn wijding de ■vrijwillige ver plichting op zich nam reserve in acht te nemen bij zijn omgang met de andere sexe en de goege meente geen aanstoot te geven. Maar ja, we waren het bijna vergeten, de priester moet uit 'zijn starheid treden en met de mensen meeleven tot en met de zoen", schrijft pastoor Brouwers. Op zijn ingezonden stuk worden dagelijks van alle zijden scherp gereageerd OCCASIONS AUTO BIERMAN Stationsweg 11-17 LEIDEN p er ook morgen van 12 tot 17 uur. plooie auto's, winterprijzen en •ventucel gratis winterberging. Arbeid zou voeren over de volgend jaar te hanteren loonpolitieke spelre gels, is uitgesteld tot volgende week donderdagmiddag. Dit besluit is gistermiddag gevallen om twee redenen. In de eerste plaats is het kabinet nog niet geheel gereed met het bepalen van zijn standpunt ten aanzien van de loonpolitieke pro blemen, die zich na het mislukken van de besprekingen in de Stichting van de Arbeid bleken voor te doen, en in de tweede plaats heeft de Sociaal- Economische Raad gisteren geprobeerd de verdeelde standpunten op enkele onderdelen wat dichter bij elkaar te brengen. Dit gebeurde bij de behandeling van het ontwerp-advies aan de regering over het ilieuwe loonpolitieke systeem, welk ontwerp is voorbereid door een commis sie onder leiding van het S.-E.R.-kroonlid prof. mr. W. C. L. van der Grinten. Het ziet ernaar uit, dat deze poging, althans gedeeltelijk, is geslaagd, want in het ont werp-advies zal een groot aantal wijzi gingen worden aangebracht, zo verluidde in de wandelgangen van het S.7E.R.- gebouw. Als gevolg daarvan is het niet mogelijk het definitieve advies vóór be gin volgende week „op papier" te heb- Drukke dag De Sociaal-Economische Raad heeft een drukke dag achter de rug. De Raad heeft nl. de gehele morgen en de gehele middag vergaderd, waarbij niet alleen het nieuwe loonpolitieke systeem in be handeling kwam, maar ook het ontwerp advies aan de regering over het vraag stuk van de loonindexering (koppeling j van de loonontwikkeling aan de prijs index van het levensonderhoud) en het halfjaarlijkse economisch rapport. De vergadering van gisteren was één van de langstdurende in het bestaan van de S.-E.R., een nieuw bewijs van het feit dat de overgang naar een vrijere loon vorming met veel zweetdruppels gepaard Mijdt dit iveekeinde de Maastunnel ROTTERDAM Tot maandag zes uur 's morgens, zal de westelijke buis van de Maastunnel wegens herstelwerkzaamhe den zijn gesloten. Het autoverkeer in bei de richtingen zal dan via één tunnelbuis worden geleid. De politie raadt auto bestuurders aan gedurende het weekend zo veel mogelijk de Maastunnel te mijden en gebruik te maken van de Van Brie- nenoordbrug en de Willemsbrug. bereikt. Sir Humphrey zou zich nu op zijn boerderij bij Boelawayo be vinden (in de omgeving van welke plaats zich gisteren ernstige ongere geldheden hebben voorgedaan). Hij heeft enige dagen respijt gekregen om zijn zaken te regelen. In het Lagerhuis werd Wilson ge vraagd, wat Engeland zal doen, als de gouverneur om militaire bijstand zou vragen. Deze vraag volgde op de mede deling van de premier, dat Engeland niet denkt over een militaire invasie in Rhodesia, waarop in de Afrikaanse lan den heel sterk wordt aangedrongen. Wil son antwoordde op bedoele vraag, dat elk veraoek om hulp of bijstand van de gouverneur, teneinde recht en orde te herstellen, de volle aandacht van dc Britse regeririg zal hebben. Intussen hebben enkele landen (zoa.3 de Ver. Staten en Frankrijk) hun con suls-generaal uit Rhodesia teruggeroe pen. Egypte heeft bepaald, dat Rho desische schepen geen gebruik mogen maken van het Suezkanaal. Engeland zal krachtige steunzenders naar Afrika brengen om de bevolking van Rhodesia voor te lichten. De strenge censuur van nu houdt de mensen onwetend. „Matiging'' De Veiligheidsraad tenslotte aanvaard de een resolutie, waarin het rebelleren de bewind in Rhodesia wordt veroor deel en alle leden van de VN worden uitgenodigd, zich van erkenning van en steun aan dit bewind te onthouden. Frankrijk onthield zioh van stemming, maar deelde mede, niet tot erkennning van Rhodesia te zullen overgaan. De re solutie werd aanvaard, nadat Nederland op matiging had aangedrongen. Ver wacht werd dat later een krachtiger re solutie zal worden ingediend. Mogelijk zullen de sancties tegen Rho- desië de vorming van een oppositie te gen het rebellenbewind van Ian Smith tot gevolg hebben. Britse functionarissen hopen namelijk dat de publieke opinie zich tegen Smith zal keren als de bevolking de gevolgen van de strafmaatregelen aan den lijve gaat ondervinden. Tenslotte heeft Verwoerd gezegd geen partij te zullen kiezen in het conflict, dat hij als een binnenlandse aangelegen heid beschouwt. Onder de gemeente Dinther (N.B.) is gisteren de vijftigjarige pater Lesger uit Amsterdam, conrector van het Sint- Norbertus gymnasium te Heeswijk bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij vloog met zijn personenauto uit de bocht en kwam in een sloot terecht. De pater, die waarschijnlijk de bocht te laat heeft opgemerkt, was op slag dood. De vaste rubrieken van de zaterdagkrant Voetangels en Rozen (pagina 2); Nieuws achter het nieuws (pagina 5); Kam er muziek (vandaag nog eens over het debat van woensdag)Financieel weekoverzicht (Zwolsman en de kleine aandeel- houderzie pagina 7 Politiek Perspectief - zie Zondagsblad Studentenfabbi geweigerd in Joodse mensa pag. Kern- merk. Veldkamp: geen nationalisatie van 't gezondheidswezen pagina 7. Onopgeloste moordzaken: een on zer redacteuren wijdt er vandaag een pagina aan. ,,Als jij een oplossing weet om uit de financiële misère te komen, zeg het dan onmiddellijk. (Van onze soc.-ecoh. redactie) DEN HAAG De Christelijke Boeren- en Tuindersbond maakt zijn orgaan van deze week melding van een toenemend aantal klachten van melkverwerkende fabrieken over het feit dat veehouders melk af leveren waarin zich penicilline be vindt. Als gevolg daarvan lijden di verse fabrieken grote schade, omdat deze melk ongeschikt is voor ver werking tot zuivelprodukten als bo ter, kaas en yoghurt. Ongeveer één procent van alle vee houders in ons land levert penieilline- houdende melk af. De oorzaak daar- Treinverkeer lange tijd gestagneerd Autobestuurder gedood UTRECHT Door botsingen op overwegen is het treinverkeer gis teravond op enkele trajecten lange tijd gestagneerd geweest. Bij Boxtel kwam een trein op een met automa tische knipperlichten beveiligde overweg in botsing met een truck met aanhanger. En bij Cuyk botste een personenauto op een eveneens beveiligde overweg tegen een trein. De bestuurder van deze auto, de ne gentienjarige B. A. Degger uit Ven- lo kwam hierbij om het leven. De botsing bij Boxtel was zo hevig, dat het treinverkeer urenlang moest worden omgelegd via Den Bosch. De vrachtauto met oplegger, waarop een hijskraan was geplaatst, kwam op de bevloering van de overweg (die met een aki is uitge rust) klem te zitten, kort voordat de trein uit de richting Tilburg daar moest Pas seren. Lichtsignalen Mr. Luns nog weer eens anders: onze minister van buitenlandse zaken als Flying Dutchman tij dens een van zijn vele. vele rei zenditmaal aan boord van een machine van de Koninklijke Luchtmacht. trein tegemoet te lopen en te trachten de machinist met lichtsignalen te waar schuwen. Dit bleef niet onopgemerkt. Maar de afstand bleef ondanks zo krachtig mogelijk remmen te kort om een botsing te voorkomen. De oplegger en de hijskraan werden gedeeltelijk over de lijn in een sloot geslingerd. Ontsporing Een deel van het eerste rijtuig van de trein ontspoorde, maar het treinstel bleef wel overeind staan. De machinist liep een hoofdwond op en dc chauffeur van de vrachtauto een shock. Beide sporen wa- geheel versperd, zodat verder trein verkeer lange tijd onmogelijk was. Bij de botsing bij Cuyk was een trein betrokken die onderweg was van Venlo naar Nijmegen. Van ongeveer zes tot zeven uur was ook hier geen Een grote fabriekloods van de firma treinverkeer mogelijk. De bestelauto Hoegen Dijkhof te Emmeloord is gister- werd totaal vernield. avond tot de grond toe afgebrand. van is. dat dit geneesmiddel meer meer wordt voorgeschreven bij de be handeling van koeien tegen uieront stekingen, tepelverwondingen e.d., veel voorkomende kwalen, waartegen een penicilline-preparaat dikwijls zeer ef fectief is. Resten Bij het gebruik van penicilline wordt de veehouders doorgaans voorgeschreven, dat zij na de behandeling drie maal 24 uur (zes melkbeurten) geen melk mogen afleveren. In de praktijk blijkt echter dat ook daarna nog penicillineresten in de melk kunnen voorkomen, zij het in klei ne hoeveelheden. Met de tegenwoordige onderzoekmethoden is men in staat deze resten op te sporen. In de melkfabrieken worden boter, kaas en yoghurt vervaardigd met ver schillende bacterieculturen, die bijzon der gevoelig zijn voor antibiotica en dus ook voor penicilline. Het gevolg is uit met antibiotica besmette melk deze produkten niet goed kunnen worden vaardigd. Penicilline kan, ook bij n male hoeveelheden, bij de rijping zuivelprodukten een grote verschuiving in het biochemisch evenwicht tot gevolg hebben. Consumptie Bij nadere informatie vernamen wij dat er geen vrees behoeft te bestaan voor een schadelijke invloed op de volksgezondheid, bijvoorbeeld door de aanwezigheid van penicilline in sumptiemelk. Hoewel niet voor honderd procent kan worden gegarandeerd dat er in deze melk nimmer penicilline zal voorkomen is de kans daarop, in het algemeen ge zien. toch wel zeer klein. Het thans gel dende melkbesluit verbiedt de levering van melk. waarin antibiotica voorkomen. Aangenomen mag worden, zo werd ons gezegd, dat de keuringsdienst van waren streng op de naleving van dit besluit toe- R'dam (dagen nacht) (Van onze R'damse redacteur) ROTTERDAM Sinds enige dagen kan men door het draaien van een telefoonnummer (R'dam -141814), inlichtingen krijgen over bepaalde categorieën woningen, die in Rotter dam beschikbaar zijn. Deze inlich tingen, die op een band zijn opge nomen, zijn van maandag 9.30 uur tot vrijdag 17 uur dag en nacht te beluisteren, met uitzondering van de periode' van half negen tot half tien 's morgens, omdat in die tijd dage lijks een nieuwe tekst wordt „inge sproken". De Rotterdamse dienst van volkshuis vesting, die op deze wijze van informa tieverstrekking verzorgt, beoogt hiermee de eerste plaats om houders van een zg. huurmachtiging de gelegenheid te ge ven. zich kandidaat te stellen voor wo ningen. die de eigenaren gemeld zijn iemand zonder huurmachtiging. De kandidaten zonder huurmachtiging zul len pas worden geaccepteerd, als blijk dat niemand met een huurmachtiging is die deze woningen willen accepteren. MÜNCHEN De vakanties die men in het buitenland doorbrengt zullen volgend jaar zeer waarschijnlijk duur der worden. Dat geldt voor bijna alle Europese landen. Op de gisteren in München beëindigde internationale reisbureau-treinconferentie hebben ze ven van de veertien Europese spocr- weg-directies namelijk verhoging van de tarieven voor speciale vakantie- breinen aangekondigd. Dit zou niet zonder gevolgen voor tarieven van de reisbureaus blijven, werd ter conferentie vernomen. Dodedlijk ongeval Bestelauto kwam bovenop jongen terecht VENLO Op onverklaarbare wijze is in de afgelopen nacht de 17-jarige Peter van Rhee uit Oirlo (gem. Ven- ray) met de bestelauto van zijn va der tussen de kerkdorpen Leunen en Oirlo van de weg geraakt en in de berm gereden. De auto kantelde en kwam bovenop de bestuurder recht. De jongen moet op slag dood zijn geweest. Een uur later zag een passerende automobilist de wagen liggen. De gewaarschuwde politie ontdekte naderhand pas de jongen. Een tragische omstandigheid was dat enkele uren later de ouders van de jon gen voorbij reden op weg van een brui- lofsfeest naar huis. Ze ontdekten hun wagen en vernamen ter plaatse wat er was gebeurd. Bij een frontale botsing op de Zwol- seweg bij Kampen tussen een personen auto en een busje zijn vannacht de be stuurder van de personenauto, de 22- jarige J. Zwanepol uit Kampen gedood en zijn de drie inzittenden van het busje ernstig gewond.. Voor het leven van van hen, de 20-jarige bestuurder H. J. W., wordt gevreesd. De brandweer had drie kwartier nodig om de bestuur ders uit de wrakstukken te bevrijden. MOED De Evangelische kerk in Duitsland verdient respect om het moedige me morandum dat zij in het licht heeft gegeven over de oostelijke grenzen van Duitsland. Het werd ook tijd dat men van de verstarring op dit punt, zoals deze nog veelal in de Duitse hoofden wordt gevonden, afstand gaat ne- Trouwens, velen ook in Duitsland neigen tot de overtuiging dat deze starheid in het denken een hinder nis vormt voor de Duitse eenwording, waaraan en begrijpelijk zozeer wordt gehecht. In Duitsland zijn zwaarwichtige dis cussies gaande, in hoeverre iemand aanspraak mag maken op een recht op vaderland. Een wat vreemd be grip, dat ons noch theologisch noch ook juridisch gemakkelijk te funde ren lijkt. In de geschiedenis zijn bovendien grenzen nogal eens aan wisselvallig heid onderhevig geweest. De Evangelische kerk heeft met haar stuk heilzaam ontnuchterend gewerkt. PENSIOENWET Bij wat deze week, ook in de par lementaire sfeer, de aandacht bezig hield, zou gemakkelijk aan de at tentie kunnen ontsnappen dat de Tweede-Kamer ook nog de nieuwe pensioenwet voor ambtenaren heeft aangenomen. Het is een regeling geworden waar van ook op het meer gewone be drijfsleven invloed kan uitgaan. Daar immers blijft het vraagstuk van de pensioenering al evenzeer de gemoe deren bezig houden, ware het slechts wanneer het probleem van de waar devastheid in het geding is. Niet aanvaardbaar is een situatie waarin de positie van de ambtena ren zich duidelijk gunstig onder scheidt van het gewone bedrijfsleven. Evenmin trouwens als omgekeerd- Er komen terecht spanningen uit voort, die aan rust en leefbaarheid van het maatschappelijk bestel ten nadele zullen strekken. Artsen verklaren: FORT GORDON (V.S.) De artsen van de voormalige president van de V.S., generaal Dwight Eisenhower, hebben verklaard, dat diens kansen op herstel uitstekend zijn. De periode van het groot ste gevaar is voorbij. Dr. Mattingly, een hartspecialist uiit Washington, zei niet te geloven, dat Eisenhower een „hartinva- lide" zal worden. VOLAUTOMATISCHE Iets lagere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: In het algemeen weinig bewolking, maar in het uiterste noorden van het land enkele sneeuwbultjes. Overwegend matige noordoostelijke wind. Vannacht lichte, hier en daar matige vorst. Morgen over dag temperaturen om het vriespunt. (Op gemaakt om 11.15 uur). Opperbestuur wordt hervormd DJAKARTA Radio Indonesia staat weer onder burgerlijk beheer, aldus het hoofd van de legervoor- lichtingsdienst, brigade-generaal Soeproto, die echter tevens vertelde dat het leger het algemeen toezicht blijft uitoefenen en vooral op nieuwsuitzendingen zal letten. De chef-staf van het leger, gene raal Soeharto, heeft bij Soekarno ver slag uitgebracht over de hervorming van de Koti, het hoogste politieke lichaam, dat nu ook het bestuur van de economische en sociale aangele genheden in handen heeft. Het leger meldt dat in Midden-Borneo ;n communistische opstand is verij deld, welke de gedeserteerde majoor Jahja, bevelhebber van het district Boentok had willen ontketenen. Hij had zijn gevangen genomen manschap pen willen bevrijden. Thans is hij voort vluchtig. Het leger heeft 24.000 mannen, vooral jongeren opgeleid om communistische aanvallen op dorpen te verijdelen. Zij zijn o.a. bewapend met bamboesperen. De leider van de communistische par tij zou zUn schuilplaats bij Solo hebben verlaten en zich in de omgeving van Djokja bevinden. Hij zou vergezeld zijn van drie officieren van de Dipo-Negoro- divisie. Veel mensen willen de nieuwe bank biljetten van 2500 roepiah niet meer aannemen omdat déze geheime commu nistische tekens zouden bevatten. Vol gens Mimbar Revoloesi. een Mohamme daans blad, zijn er inderdaad met behulp van een microscoop hamer-en-sikkel tekens waar te nemen. De eerste vice-premier, dr. Soeban- drlo, heeft verklaard dat Indonesië en rood China spoedig weer de onderlinge handel zullen hervatten, en dat China weer hulp zal verlenen bij de bouw van een textielfabriek en van de verga derzaal voor de conferentie van jonge landen (Conefo). Hij had de Chinese handel zullen hervatten, en dat China de campagne tegen Soekamo's bewind zou staken. De minister van ondernemingen, Frans Seda, verklaar, dat Indonesië geleidelijk vijftig buitenlandse ondernemingen zal naasten en het buitenlands kapitaal in termijnen zal terugbetalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1