D ZATERDAG 13 NOVEMBER 196S Van een onzer verslaggevers kE vondst in het Amsterdam-Rijnkanaal (eind september) van het in zeildoek gewikkelde lijk van de Britse filmregisseur Claude Ber keley (30) heeft het aantal sinds de bevrijding on opgeloste moordzaken op 29 gebracht. Een en dertig mensen zijn gewelddadig om het leven gebracht zon der dat de politie er ondanks uitgebreide naspeurin gen in is geslaagd de daders te arresteren. Hieronder geven wij een summier overzicht van de onopgehelderde moorden. Daarbij zijn ook de beide zaken opgenomen, waarin de verdachten we gens gebrek aan bewijs werden vrijgesproken. De bevrijding was nog geen maand oud, toen op de grond van 30 mei 1945 de Haagse advocaat mr. H. de Boer (65) door twee revolverschoten in de deuropening van zijn huis aan de Goudenregenstraat werd gedood. De onbekend gebleven moordenaar vuurde meteen nadat de advocaat op het bellen de deur had geopend. Mr. De Boer had voor het verzet belang rijk werk gedaan. Door zijn invloed by de SD had hij tal van mensen voor de kogel kunnen sparen. Ook was hij goed op de hoogte van de schandalige praktijken van Zwarte illegalen", die er alleen op uit waren zichzelf te verrijken. Vermoedelijk heeft een van hen de advocaat vermoord. Angst dat mr. De Boer hun namen aan de politie zou doorgeven kan de drijfveer zijn geweest. De advocaat bewaarde de gegevens over de malafide groep in een schrift. De dag na de moord kwam een recher cheurhet cahier ophalen; het tweede exemplaar bleek later eveneens spoorloos verdwenen. 'WL V- DOSSIERS VAN POLITIE BEVATTEN KLEINE DERTIG ZAKEN Geknoeid Op een dijk in de buurt van Gorinchem verloor pater L. A. Bleys op 15 augustus 1945 bet leven, toen hij met zijn jeep over de "kop sloeg. Een van de wielen was van de wagen gelopen. Dc r.-k. geestelijke was hoofd aalmoezenier bij de staf van Prins Bernhard en lid van de Grote Adviescommissie der Illegaliteit Na het ongeluk ging het gerucht, dat de jeep van pater Bleys in een Utrechtse garage met opzet on deugdelijk was gemaakt. De zaak werd onderzocht, maar de speur tocht leidde niet tot arrestaties. Identiek. Op precies dezelfde wijze als de Haagse advocaat De Boer werd op 1 maart 1946 voor de deur van zijn woning in Leiden ir. F. H. E. Guljé neergeschoten. Kort daarvoor was hij vrijgelaten uit een kamp voor politieke gevangenen, waar zijn on schuld zou zijn vastgesteld. De heer Guljé was voorzitter van het Katholiek Werkgeversverbond. was die nacht wakker geschrokken door gestommel op de trap, maar zij had er geen acht op geslagen. Het gebeurde wel meer, dat er iemand zo laat het huis verliet. De andere morgen vond een buur meisje het lijk van Surinaamse Betty. Alles wees er op dat zij hevig had gevochten om de aan de moordenaarshanden te ontkomen. Vergeefs! De dader ontkwam wel. Hij was misschien al op zee, toen de gruwelijke ontdekking werd gedaan. Alles wees erop, dat de 24-jarige Fatale pil kinderverzorgster Corry Theewes uit Gilze-Rijen het slachtoffer was geworden van een lustmoordenaar, toen haar stoffelijk overschot op 22 maart 1955 langs de Lovense Kanaaldijk bij Tilburg werd ge vonden. Zij was met talrijke mes steken gedood en haar gezicht was met een steen verminkt. Corry Theewes was naar Tilburg gekomen voor een feestje bij vrien dinnen. Onderweg daarheen heeft /.ij vermoedelijk de man ontmoet, die haar van het leven beroofde, nadat hij haar naar de eenzame plek langs het kanaal had meege troond. de 42-jarige H. Goyaerts, gevon den: vermoord om een bedrag van 73. Een van de huurders werd als verdachte gepakt, maar later weer 'vrijgelaten. Ruim een jaar later werd op nieuw een arrestatie verricht. De man, een ziekenverpleger, bleef hardnekkig ontkennen en werd tenslotte ook op vrije voe ten gesteld. verliet. Was dat het motief om haar te doden? De dader heeft zich in dat geval vergist, want de vrouw had slechts tweehonderd gulden bij zich. Een gerucht uit de onderwereld zegt, dat tante Bet ergens in Gel derland ligt begraven. Drijfveer acht huizen en banktegoeden tot twee ton na, o.a. aan het Neder lands Kankerinstituut. De namen en telefoonnummers van haar vrienden vond de politie in een notitieboek. Velen van hen werden verhoord, maar de moor denaar werd niet gevonden. De dag na Kerstmis 1955 open de mevrouw M. van Kuyk uit Voorburg de deur voor een vrouw, die zich mevrouw Woudenberg noemde. Zij zei een kennis te zijn van de zwager vj Kuyk in Amsterdam De Amsterdamse politie heeft middels aanplakbiljetten verscheidene tips GS6n SpOTGH over de koffermoord binnengekregen. Tot nu toe echter zonder succes. Kapotte rem? Vlakbij Laren werd op 26 juni 1946 de auto van de toneelschrijver' Eduard Veterman (45) door een militaire vrachtwagen bij een bot sing geheel vernield. De heer en mevrouw Veterman werden op slag gedood. Ook na dit ongeluk werd het gerucht verspreid, dat de reminstallatie van de auto van de auteur onklaar was gemaakt. Dit zou zijn gebeurd in de garage waar ook aan de jeep van pater Bleys zou zijn geknoeid. De heer Veterman maakte tij dens de oorlog deel uit van het verzet. Zaak-Schallenberg In de ondiepe vijver (30 cm) bij de Haagse Groothertoginnelaan werd op de morgen van 14 sep tember 1949 het lijk van de 44- iarige Duitser Frits Schallenberg (ook wel Friedrich von Wirtz) gevonden. Zelfmoord, concludeerde de politie. Niemand wilde daar aan. Er brak een stroom van geruchten los, die ertoe leidde, dat vijf dagen later het stoffelijk over schot werd opgegraven. De sectie wees dood door verdrinking uit. Nóg was bijna niemand bereid dit te aanvaarden. De geruchten ble ven aanhouden, zelfs nadat drie maanden later de procureur-gene raal in een communiqué meedeel de. dat er geen aanknopingspunten voor een misdrijf waren gevonden. Schallenberg had zelfmoord ge pleegd. Officieel was hiermee de zaak van de baan, maar de publie ke opinie was niet bevredigd. Schallenberg had lang geen vlekkeloos verleden. Hij was bij de Feldgendarmerie geweest en had ook in het verzet gezeten. Verder zou hij op de hoogte zijn geweest van de moord op de Haagse advocaat De Boer en van de houding van een aantal Haagse politiemensen tijdens de oorlogsjaren. De geruchtenstroom bracht Schallenberg in verband met het verdwenen vermogen van zekere dr. Mucke (ƒ280.000 aan effecten) en met andere duistere affaires. Journalisten ontdekten later, dat een destijds met name genoemde Hagenaar meer met de dood van de Duitser te maken had gehad. De politie heeft met die aanwij zingen niets gedaan; de Hagenaar werd geen enkele maal gehoord. Katendrecht Hij woonde recht tegenover de te horen, dat zij geen aandacht vijver, waarin het lijk van Schal- had geschonken aan een tip, die lenberg werd gevonden.,. wellicht tot de arrestatie van de dader zou hebben geleid. Beroofd Vroeg op de morgen van 18 april 1951 doodden twee schoten de vijftigjarige veehandelaar Mels van Krieken op het erf van diens woning in Echtelg (bij Tiel). Toen zijn tachtigjarige vader en een nichtje hem een paar minuten later vonden, was hij al gestorven. Uit zijn zak was zijn portefeuille met achtduizend gulden verdwe- Week later In de nacht van 28 op 29 juli 1953 werd de 28-jarige prostituée Betty Mentj ox op Katendrecht met haar handdoek gewurgd. Haar moordenaar was waarschijnlijk een buitenlandse zeeman. Suri naamse Betty, zoals zij in de rosse buurt van Rotterdam werd ge noemd, was 's avonds gezien in het gezelschap van een naar schatting dertigjarige man met een bruine gelaatskleur, die in gebroken En gels sprak. Heeft hij haar op haar kamer in de Atjehstraat ver moord? Een andere bewoonster Op Tweede Paasdag 1955 werd in de bossen bij Harderwijk het stoffelijk overschot gevonden van Diewerke van de Vlegel (25), por tierster van sanatorium Sonne- vanck. Zij was met haar eigen shawl gewurgd, vermoedelijk op 6 april. Aanknopingspunten ontbra ken, geen sporen van een worste ling, beroving of aanranding. Eén tip had de politie op weg kunnen helpen. Een verpleegster had de vermoedelijke dader in de bossen gezien; het meisje heeft zich ech ter nooit gemeld. Roof moet ook de drijfveer zijn geweest van de man. die op 28 december 1956 de 69-jarige Sijtje Koster in haar café te Broek in Waterland wurgde. Werd de moor denaar bij zijn gruwelijke daad gestoord? Het is niet bekend, maar feit is, dat het kapitaal van het vrouwtje (ruim zestien mille) on aangetast werd gevonden in de kel- lingenlegioen aangehouden. De po litie kon echter niet voldoende be zwarende feiten tegen hem verza melen en moest hem na verloop van tijd weer vrijlaten. Voorgevoel Chinese Annie Op 30 december 1956, 's nachts om twee uur, werd in een huis aan de O.Z. Achterburgwal te Am sterdam het ontzielde lichaam ge vonden van Chinese Annie, een 31-jarige prostituée. Zij lag op bed en was met een nylonkous ge wurgd. Is Zwarte Jeanne <351, enige dochter van een welgestelde fami lie, op 3 december 1962 vermoord of heeft zij zich van het leven beroofd? Op de avond van die dag verdween zij; drie maanden later werd haar lijk tussen de ijsschot- sen in de Schinkel gevonden. De bermprostituée Zwarte Jean ne had vrijwel doorlopend hevige ruzie met haar man, die van haar profiteerde. Toen zij hem voor de derde maal wegens souteneurschap had aangeklaagd, werd zij door de familie van haar man afgetuigd. Het leek of zij er een voorgevoel van had, dat er iets met haar ging gebeuren. Tegen de concierge van haar flat in Amsterdam zei zij, toen zij die avond wegging: „Waarschuw de politie, als ik om elf uur nog niet terugben". Brekelsveld Spoorloos Om 73. YUTAKA KAMEDA Vastgebonden in zijn stoel en met een ingeslagen schedel werd op de avond van 23 augus tus 1955 de eigenaar van een vrijgezellenpension aan de Am sterdamse Eerste Helmersstraat, Mysterieus tot de dag van van daag is de spoorloze verdwijning op 30 juni 1957 van de 28-jarige beroepskorporaal bij de mari niers Jacob van Berkel gebleven. Zijn stoffelijk overschot werd zeven weken later op de kust van Wieringen gevonden. Zeer vermoedelijk is hij vermoord. Onbekend Rotterdam werd op 9 febru ari 1963 opgeschrikt door wat de dubbele moord van het Bre kelsveld is gaan heten. Gealar meerd door gestommel in haar sigarenwinkel verliet de 38-jari- ge weduwe Barbara van den Hoff-van Heek de slaapkamer Ruim een week later, op 27 april 1951. werd in Amsterdam de vijf tigjarige mandenmaker J. Mulder vermoord. Hij werd met ingesla gen schedel gevonden in zijn werkplaats op de tweede verdie ping van een oud pand in de Elleboogsteeg. Wraak? „Ik kom een boek brengen voor uw man", zei de ongeveer 35-jarige man met zeer lang haar op 6 februari 1952 tegen de Utrechts» mevrouw W. Brits-Knipschild (62). Zonder de minste argwaan invi teerde zij de bezoeker in haar woning aan de Bollenhofsestraat Daarmee haalde zij haar moorde naar in huis, want nauwelijks bin nen haalde de man een hamer onder zijn jas vandaan en begon hij de vrouw op het hoofd te slaan. Toen op haar hulpgeroep een buurman binnenkwam, vlucht te de overvaller naar buiten en reed hij snel weg in een auto. Het kenteken van de wagen werd ge noteerd: NA 43—62. Dit gegeven leverde de politie echter niets op; het nummer behoorde bij een overvalwagen van de Arnhemse politie. Ook de andere sporen lie pen dood, hoewel mevrouw Brits voordat zij tien dagen na de over val overleed een nauwkeurig sig nalement had gegeven. Wat was het motief van de laffe aanslag? Zeer vermoedelijk heeft de man zich willen wreken op de heer Brits, die toezicht heeft ge houden op vrijgelaten ex-politieke delinquenten. Geen cent Van de stokdove opoe Van Gce- nen (75) werd verteld, dat zij in haar bovenhuis aan de Amster damse Van Beuningenstraat dui zenden guldens bewaarde. Werd zij daarom op 16 juni 1953, op klaarlichte dag, met twee strijkij zers vermoord? De politie stelde vast, dat er niets werd vermist. Dat klopte want opoe Van Geenen had geen cent in huis! Het onderzoek Pd heeft mij helemaal genezen. U krijgt ook zo'n pil van mij. Dan wordt u ook van de pijn verlost". Twee dagen later nam zij de pil in; 's nachts werd zij ziek en op Oudejaarsdag raakte zij buiten kennis. Ze overleed nog dezelfde avond. Bij de sectie werd fosfor gevonden. Mevrouw Woudenberg moest daar meer van weten, maar haar adres in de hoofdstad bleek vals. Zij was en bleef onvind- Onderwereld Hans Schreuder, dertigjarige schoenmaker uit de psychiatrische inrichting te Heiloo, moet om streeks 25 augustus 1956 met een dolk zijn gedood. Vijf maanden la ter werd zijn stoffelijk overschot op de hei bij Huizen gevonden. Een boswachter zag twee schoenen boven de grond uitsteken. Toen hij wat aarde wegschepte, ontdek te hij de overblijfselen van een man. De politie verspreidde zijn signalement en een paar weken later herkende zijn moeder daarin Nadat hij uit de inrichting was verdwenen, kwam hij in de Am sterdamse onderwereld terecht. Volgens geruchten heeft de penoze hem uit de weg geruimd, omdat hij in die kringen niet werd geac cepteerd. Nooit geïdentificeerd is de romp van de man, die op 10 augustus 1957 in de buurt van Zandvoort werd gevonden. Hij moet in 1955 gestorven zijn. Vrijgesproken Magere Josje, de 33-jarige prosti tuée van de Amsterdamse Walle tjes, werd op 11 augustus 1957 ver moord. Vijftien maanden later kreeg de politie een tip, die wees in de richting van haar man Joop S. Hij had op de dag van de moord met Magere Josje gevoch ten. De rechtbank veroordeelde hem tot tien jaar, maar in hoger beroep werd Joop S. vrijgespro- De datum waarop de 73-jarige heer C. H. A. Canter-Visscher met een bijl werd doodgeslagen staat niet vast; het moet omstreeks 2 a 3 augustus 1958 zijn geweest. Dagen later werd hij in zijn afgelegen huisje te Ede gevonden. Hij lag vastgebonden op zijn bed. Geen bekentenis F.LLY HAGERS-SEGOV haar man op kamers woonde. op de vroege morgen van 23 1964 het lijk van de huishoudler res Elly Hagers-Segov (2€ den, gewurgd. Een van dachten was haar man, bleek weldra buiten alle verdd king te staan. Hij wist zelfs nife waar zijn vrouw woonde. Serieiq verdachte was wel een jongem uit IJsselmonde, die 's nachts 1 haar was geweest. Hij werd echtf in de eerste week van weer vrijgelaten. Ongeveer een half jaar speelde de politie haar laatste troèn ven uit met de mededeling dat b|V het lijk een zilveren kettinkje een manchetknoop waren gevondefc Tot nu toe had zij hierover zwegen. Het onderzoek liep vast, to«* deze onthulling evenmin aanknr pingspunten opleverde. De politie heeft sterk het vermoeden, dat 4 moordenaar in een witte Volksw gen heeft gereden. Daarom hee zij nagegaan wie er ir achter het stuur van zitten. Maar ook die poging haali niets uit. CLAUDE BERKELY Koffermoord Spelende jongens zagen w. dagmiddag 25 augustus 1965 L. Jacob van Lennepkade te Amsta dam een aluminiumkoffer drijva De politie vond er de romp vj een nog jonge man in. Na dagjL werd zijn identiteit vastgestef Yutaka Kameda, 32 jaar, hoofdvm tegenwoordiger voor Europa een Japanse textielfabriek, won^ in Brussel. In de Belgische hooifl stad woonde een vriend van meda, zijn landgenoot Okagaki. zou de kroongetuige zijn gewore in deze zaak. als hij niet bij botsing met zijn sportwagen leven had verloren. Op het ogenblik lijkt elk spofc naar de ontknoping van de k<L fermoord te ontbreken. De polilT beschikt alleen over de verklaril* van een vrouw, die Kameda zatffcj dagmiddag 21 augustus voor hf Centraal Station te Amsterdaf heeft gesproken, toen hij haar je weg vroeg naar een reisbureau Spoedig daarna moet hij zijn va. moord. Hoe? Door wie? Waal* Waarom? Zullen deze vragen o<P worden beantwoord? Ie Vergist de 'moordenaar leverde niets Na de tip van een vrouic, die meende in een gracht het in plastic verpakte ook deze zaak ^in£^in^het hoojd van Kameda te hebben gezien, heeft de Amsterdamse politie geruime tijd gedregd. Zij vond echter niets. Van de Amsterdamse caféhoud ster Elisabeth Schevenhoven (56) heeft niemand na de avond van 16 oktober 1956 meer iets vernomen. Tante Bet, zoals haar klanten haar noemden, was van haar café in de Sint Jacobsstraat onder weg naar de zaak van haar man, Rooie Jan, toen zij op de Dam van een automobilist een lift kreeg. Naar alle waarschijnlijkheid is hij haar moordenaar. Zij moet de man goed hebben gekend, want anders zou zij nooit in zijn wagen zijn gestapt. Er was sprake van, dat tante Bet zesduizend gulden in haar tas had, toen zij haar café De wurgmoord op de 45-jarige Amsterdamse prostituée Zwarte Truus in de nacht van 17 op 18 mei 1959 leek opgelost, toen in 1963 een tuinman (28) uit Maarsbergen na een tip van een andere prosti tuée werd gearresteerd. Aanvan kelijk legde de man een bekente nis af, maar later trok hij die weer Blonde Dolly Sybille Niemans, alias Blondy Dol ly, die op 30 oktober 1959 in haar woning aan de Haagse Nieuwe Haven wend gewurgd. Blonde Dol ly was de maitresse van vele rijke zakenlieden, die haar regelmatig meenamen op buitenlandse reizen. Vaak verkeerde zij ook in de kringen van de Haagse society. haar vermogende vrienden. Zij liet en ontdekte beneden een inbre ker bij de brandkast. Toen de man haar zag, greep hij een ijze ren staaf en begon als een wil deman op haar los te slaan. Haar achtjarig zoontje Marcel schrok van het hulpgeroep van Engelsman zijn moeder wakker en holde op blote voeten de trap af naar de winkel. Hij werd op dezelfde ma nier gedood. Toen zij de volgende morgen opstonden, vonden de andere kin deren hun moeder en broertje in een grote plas bloed liggen. De politie begon meteen een uitge breid onderzoek; zij volgde tiental len sporen, maar vond geen hou vast. Diverse mensen werden ge arresteerd, maar na enige dagen weer losgelaten. In de omgeving van het Brekelsveld werd twee maal een buurtonderzoek ingesteld, eveneens tevergeefs. De maanden lange spaurtocht leverde alleen de vondst van een portefeuille in de Waalhaven op. De moordenaar heeft die waarschijnlijk in het water geworpen. Elly Hagers Ruim een maand later, op dim dagmiddag 28 september, werd li, het Amsterdam-Rijnkanaal Weesperkarspel het stoffelijk over schot van een Engelsman opgÉ haald. Hij werd geïdentificeerd f de sinds 20 september vermis) filmregisseur Claude BerkeW <30). Opnieuw zag de Amsterdam Kolitie zich voor een schijnbal opeloze zaak geplaatst De dirtf teur van Berkeley met wie hij e zakelijk conflict had, werd fc hoord. maar bleek niets met i moord te maken te hebben, politie zoekt nog steeds in homofiele kringen, waar de gelsman vaak vertoefde. Tot n zonder enig resultaat. Blijft onopgehelderd? (De gegevens voor d; overzicht zijn ontleed aan „Moordenaarswerk van mr. Hans van Strati en aan de archieven vi onze krant).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 18