Blanken hielden zich niet aan spelregels Logboek Geen militaire maatrei 'gelen De onafhankelijkheid van Rhodesia Sancties tegen Rhodesië Passagieren tussen mensen en wolken krabbers Vijf moeten wachten 9 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1%5 (Van een onzer redacteuren) U"ET kwart miljoen Eropeancn in Zuid-Rhodesië (sinds het onaf hankelijk worden van Noord-Rhodesië en Njassaland Rhodesia genoemd) heeft tot voor enkele jaren aangenomen, dat de blanken altijd onbetwist heer en meester in dat gebied zouden blijven. Te laat hebben z(j ervaren, dat in de internationale samenleving van de zestiger jaren de sociale en politieke eisen van bjjna vier miljoen niet-blanken niet genegeerd kunnen worden. Wel werd de rassen scheiding officieel opgeheven en werd een nieuwe grondwet inge voerd, die voor het eerst de „Afrikanen" (waarmee in dit artikel de niet-blanken worden bedoeld) recht gaf op vertegenwoordiging in het parlement. De Europeanen moesten echter tot de verontrus tende ontdekking komen, dat met iedere schrede naar gelijkheid het Afrikaanse nationalisme feller werd, zodat langzaam maar zeker de verbittering en de haat tegen de blanken geen grenzen meer kenden. DREMIER Ian Smith heeft zijn land Rhodesië eenzijdig onafhanke lijk verklaart. Hier verlaat hij de kabinetszitting, waar zojuist het fatale besluit is genomen. Hij schudt verwoed aan een medicijn flesje. Politieke waarnemers hebben het verband tussen dit gebaar en de onafhankelijkheidsverklaring niet kunnen ontdekken. Premier Wilson: „illegale daad" LONDEN De Britse rege' ing eeft gistermiddag, niet. geaarzeld p zeep korte termijn maatregelen |gen fjiet optreden van de Rhode- Jsche regering te nemen. Enkele ren na dé afkondiging van de bnzijdige onafhankelijkheid deel- premier Wilson in het Lager- üis mee, dat Rhodesië buitenge nten is uit het Sterlinggebied. De fgeringen van het Gemenebest terd verzocht geen betrekkingen iet de Rhodesische autorite-'ten te derhoudeh en voorts moest de odesische hoge commissaris in igeland het Britse grondgebied erlaten. Wilson veroordeelde de onaf hankelijkheidsverklaring als een illegale daad, die geen wetskracht bezit. „De rebellie is uitgevoerd door een. groep kleine en ver schrikte mannen, die een politie staat instelden", aldus Wilson, die Smith een gevangene van extre misten in het Rhodesische kabi net doemde. Hij maakte geen ge wag van enige militaire actie tegen Rhodesië. Later zei hij in de televisie-uitzending nog: ..Op dit zorgwekkende ogenblik hoop ik dat niemand in Rhodesië zal jdenken dat Groot-Britannië hem heeft vergeten of dat we bereid \zijn onze taak, het welzijn van clle volkeren in Rhodesië, op te teven." Re Algemene Vergadering van de N aanvaardde gisteren de afkeuren- resolutie met 107 tegen twee stern en (Zuid-Afrika en Portugal) en in onthouding (Frankrijk). De reso- tie was ingediend door enkele Afri- lans-Aziatische landen. Engeland erd zelfs gevraagd zonodig „geweld" gebruiken. De Britse afgevaardigde lm overigens niet aan de stemming lel. Zijn Franse collega liet weten. lt Rhodesië Frankrijks onthouding et moest beschouwen als een blijk in neutraliteit. Maatregelen zelf bestuurd en is zij verantwoordelijk geweest voor de vooruitgang, ontwikke ling en welvaart van het volk, meende Smith. Bij sancties tegen ons land zal de Rhodesische negerbevolking voorrang krijgen bij werkgelegenheid. Smith zei groot vertrouwen te hebben in de Rho desische bevolking om eventuele moei lijkheden gemeenschappelijk het hoofd te bieden. Ten slofte riep hij zijn landge noten op de regering trouw te blijven. Intussen heeft president Kaocnda van Zambia voor zijn gehele land bijzondere nood veiligheidsmaatregelen afgekondigd. Zambia, het voormalige Noord-Rhodesic, vormde vroeger met Zuid-Rhodesië en Njassaland de Rhodesische federatie. Het land is voor zyn aanvoerwegen van Rho desië afhankelijk. Reacties Gisteravond stroomden uit alle de len van de wereld de reacties binnen op de ontwikkelingen in Rhodesië. President Johnson noemde de onaf hankelijkheidsverklaring van „het blan ke bewind een onwettige machts greep". Hij sprak van een „rebellen- bewind". Het Amerikaanse ministerie, van buitenlandse zaken deelde later mee. de regering-Smith niet te zullen erkennen. Het eerste land dat deze maatr egel nam was Zweden. Van de zijde van de Neder landse regering werd verklaard de ont wikkelingen in Rhodesië te betreuren. Nederland was vorige week een van de negen landen die in de Algemene Ver gadering van de VN tegen een resolutie stemden, waarin Groot-Britannië werd verzocht een eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring te verhinderen. Neder land stemde toen vooral tegen omdat in de resolutie een oproep tot wapengeweld was opgenomen. „Een aanbeveling van deze aard zou enerzijds de ernstige pogingen van de Britse regering om alsnog tol een vreed zame oplossing te geraken, doorkruisen, anderzijds niet alleen een burgeroorlog maar wellicht zelfs een oorlog in heel zuidelijk Afrika ten gevolge hebben", zo stond in de toelichting van zaterdag jl. Gisteren stemde Nederland wel vóór de resolutie die oproept tot het gebruiken van wapengeweld tegen Rhodesië. Ethiopië Keizer Haile Selassi van Ethiopië zei bereid te zijn mee te doen aan een mili taire actie tegen Rhodesië samen mei andere Afrikaanse landen. Op het hoofd kwartier van de Organisatie voor Afri kaanse eenheid in Addis Abeba werd gezegd, dat het ondenkbaar is dat de Afrikanen hun broeders in Rhodesië hun lot zouden overlaten. Nigeria en Kenia en nog enkele andere Afrikaanse landen hebben verklaard, dat het thans de beurt is van de gehele we reld om op de Rhodesische daad te rea geren. Premier Verwoerd van Zuid-Afri- daarentegen dat zjjn land de Aanvankelijk hielden de Afrikaanse nationalisten zich nog voornamelijk be zig met het streven naar sociale gelijk heid en betere lonen. Later eisten zij echter het volle recht op, het land te regeren overeenkomstig de belangen van de Afrikaanse (dus niet-blanke) meerderheid. Op morele gronden kon die eis niet worden betwist. De Euro peanen meenden dan ook de steen der wijzen te hebben gevonden, toen zij de nieuwe grondwet zo in elkaar zet ten, dat aan de Afrikanen minder dan een derde van de zetels in het parle ment zou worden gegeven. Zij zouden dan geen invloed kunnen uitoefenen op een eventuele grondwetswijziging. De Afrikanen zagen daarin (wellicht niet ten onrechte) een taktische zet om de Britse regering, die steeds heeft aangedrongen op kiesrecht ten gunste vatieve premier Douglas Home en la ter onder die van de socialist Wilson, weigerde echter op basis van de voor lopige grondwet van 1962 onafhanke lijkheid te verlenen aan een door een kleine blanke minderheid bestuurd ge bied. Blanken In mei van dit jaar werden in Rho desia parlementsverkiezingen gehou den. Van de 65 zetels zijn er 50 voor het kwart miljoen blanken en 15 voor de bijna vier miljoen niet-blanken. Smith had zijn politieke tegenstanders onder de blanken al bij voorbaat uitge schakeld door van de verkiezingen een soort volksstemming te maken, die een demonstratie van vastbeslotenheid moest zijn, dat de blanke Rhodesiërs Slechter de niet-blanken, enigszins tevre- zonodig hun eigen weg zouden gaan. Smith veroverde op die manier alle 50 zetels. Vijftien niet-blanken bevolken nu ook het parlement, maar zij kun nen niet eens worden aangemerkt als vertegenwoordigers van de Afrikaanse bevolking, omdat deze de verkiezingen en masse heeft geboycot. Enkele dui zenden Afrikanen zitten nu om politie ke redenen gevangen. Vooraanstaande blanke politici, die zich niet met de politiek van Smith kunnen verenigen, hebben huisarrest gekregen... De feiten laten een dergelijke inter pretatie toe, al dient men een andere mogelijkheid niet geheel uit te sluiten. Niet uitgesloten is nl„ dat de toenmali ge premier Whitehead deze bepaling in de grondwet heeft opgenomen om juist de blanken heel voorzichtig te laten wennen aan de gedachte, dat Afrikanen politieke invloed kregen. Als hij toen een groter percentage dan een derde aan de niet-blanken had gegeven, zou §r helemaal geen nieuwe grondwet gekomen zijn. Hoe dan ook, de Afrikanen voelden zich beetgeno men, verwierpen achteraf de grondwet en kwamen tegen de blanken in actie. Het contact tussen beide bevolkings groepen was eerder slechter dan beter geworden. Afrikanen voelden zich ook door Engeland verraden. Veranderd Het wonderlijke is nu, dat de blan ken, die destijds met grote tegenzin deze grondwet (in 1961) hebben aanvaard, zich er de laatste tijd op hebben beroepen ter verkrijging van onafhankelijkheid op hun voorwaar den. Een zekere Ian Smith, van wie toen nog maar weinigen hadden ge hoord, was een fel tegenstander van deze grondwet. En juist hij was het, die met name in de afgelopen maan den met dit document in de hand onaf hankelijkheid eiste. Smith, die pas de laatste jaren naar voren is gekomen (of geschoven) maakt echter een grote fout, als hij dit doet. Want toen in 1961 deze grondwet met instemming van de Britse regering werd opgesteld, maakte Zuid-Rhodesië (dat thans dus Rhodesia heet) deel uit van de Cen- traal-Afrikaanse federatie, samen met Noord-Rhodesië en Njassaland. Deze grondwet is nooit bedoeld geweest als de grondslag voor het onafhankelijk verklaren van dat ene gebied. Weigering De praktijk In de grondwet van 1961 is voorzien in tweeërlei stemmen, een A- en eer B-stem. Iedereen, die een mini- mum-opleiding heeft ontvangen, kan een A-stem uitbrengen. Wie niet deze voorwaarde voldoen, mogen B-stem in de bus deponeren. Theore tisch zou het dus mogelijk zijn dat de Afrikanen de meerderheid in het parle ment krijgen. In de praktijk zal dit echter onmogelijk zijn. De grondwet is nu al vier jaar van kracht geweest. En het is dan ook tekenend, dat nog vrijwel geen enkele niet-blanke tot de A-stemmers kan worden gerekend. Dit laatste was een van de grote grie ven van de Britse regering. Uit eigen belang laten de blanken de zaken zoals zij zijn. Zij hebben er geen enkel belang bij, de niet-blanken snel uit hun economische, sociale en dus ook politieke achterstand op te heffen. Rhodes Als deze federatie (die door het uittreden van Noord-Rhodesië en Njas- ïii1! Plaats in- In 1914 lieP het charter van Sfïtitï. ri*en Rhodes af. De blanke kolonisten werd Cecil Rhodes, heeft niet kunnen ver moeden, dat deze problemen zich zou den voordoen in het gebied, dat zijn krijgen (de Afrikanen noe men het Zimbabwe). Minder dan een eeuw geleden was het zijn privé-bezit. Rhodes was een van de bouwers van het Britse Imperium. Tegen het einde van de vorige eeuw trok hij van Zuid- naar Midden-Afrika. In 1888 kreeg hij een koninklijk charter om het gebied te exploiteren en het te besturen uit naam van de Britse kroon. Deze situa tie bleef meer dan dertig jaar gehand haafd. Het land leverde rijkdommen op aan goud, diamanten, katoen, sui ker en tabak. Inboorlingen werden van de rijke landbouwgronden verdre- blanke kolonisten namen hun verklaard, zou dat pas kunnen gebeu ren nadat met Engeland overeenstem- j ming zou zijn bereikt over de wijze, waarop en de omstandigheden waaron der dat het geval zou zijn. Njassaland en Noord-Rhodesië bereikten hierover j met Engeland overeenstemming. Zij nemen nu als resp. Malawi en Zambia hun plaats in onder de vrije volkeren van Afrika. Zuid-Rhodesië moest even eens met Engeland tot een akkoord komen, ook al was het al geruime tijd zelfbesturend gebied. De Britse rege- de vraag voorgelegd, of zij aansluiting bij Zuid-Afrika wensten. Zij kozen i; 1923 echter voor de status van zelfbe- sturende Britse kolonie. Britten Na de tweede wereldoorlog kwamen duizenden blanke immigranten uit Engeland naar Rhodesia. Het waren niet de aristocraten, die Kenja gekolo niseerd hebben, maar voornamelijk Aan boord s.s. Rotterdam, donderdag T/A1V een verlatenaan zijn trossen uitrustend schip ga je 's morgens in alle vroegte de steen woestenij van New York binnen. De pier van de Holland-Amerika Lijn grenst direct aan de West Side Highwayeen drukke verkeersweg, die een groot deel van de zware haventransporten op moet vangen. Je loopt slechts zeven minuten naar de dichtstbijzijnde halte van de ondergrondse, je raast binnen het kwartier naar het fel kloppende hart van Manhattan: Broadway, Times Square, de Fifth Avenue, 42 Street. Van onze speciale verslaggever LINK van BRUGGEN Je deint tussen haastige mensen massa's over brede trottoirs, en als je omhoog kijkt naar de daklijn van de grauwe gebouwen en wol kenkrabbers voel je je kleiner dan ooit. Het individu wordt door een moloch als New York totaal opge slokt, hoewel er toch miljoenen in dividuen zijn, 3500 kerken en 15.000 taxi's telt de metropool. Het valt je moeilijk je voor te stellen dat het prille begin een door Ne derlanders gebouwde houten palli- sade is geweest die voortleeft in de naam Wall Street, sinds tiental len jaren het klankbord van de hele financiële wereld. Je merkt plotseling dat ook de grootste stad wel eens klein kan zijn. Voor je steekt „Ik, Jan Cre- mer" de straat over, sinds kort ingezetene van New York. De schrijver van de dubieuze Neder landse bestseller woont in een goedkoop hotelletje in West 23 Street, en hoopt nog altijd op goede zaken in de Verenigde Sta ten. „Er is nu een Amerikaanse verta ling van m'n boek gekomen", zegt hij hakkelend. „Het volgend jaar ga ik naar Hollywood, want daar wordt alles ook nog een keer ver filmd". Vietnam Jonge Jan, die meer in de Ameri kaanse dollar dan in de Nederland se gulden ziet, verdwijnt met achterlating van zijn lila naam kaartje. Je stapt het reusachtige complex van het vele verdiepingen tellende busstation binnen om een kop koffie te drinken. Je koopt een paar kranten, zoals alle New Yor kers doen, en je verdiept je in de schreeuwerige stukken over de oorlog in Vietnam. Al lezend realiseer je je voor 't eerst in een land te zijn dat de wapens tegen het Chinese commu nisme heeft opgenomen. In Zuid-Oost Azië vallen wekelijks tientallen van Amerika's beste zo nen, terwijl er in het achterland een enorm oorlogspotentieel is opgebouwd. De koppen over de met wisselend succes gevoerde strijd beginnen de gewone man kennelijk reeds lang 1 te vervelen. Hij"draait de vele pagi na's net zólang door tot hij bij het toren en werkplaatsen niet wilden her vatten, maar de wijde hemel van Cen- traal-Afrika verkozen. Hun levens standaard ligt aanmerkelijk hoger dan die van hun landgenoten in Europa. De meesten kunnen zich twee man huispersoneel, twee auto's en een eigen huis veroorloven. En men be grijpt dus dat het voor deze mensen een bijzonder hard gelag is, als zij van dit alles afstand moeten doen. In we zen verklaart dit de eensgezindheid onder de blanken. Zij zijn wellicht nog wel bereid aan te nemen, dat zij ook onder een niet-blanke meerder heids-regering in Rhodesia kunnen blijven wonen en werken. Maar met hun uitzonderingspositie zou het spoe dig gedaan zijn. Smith ring eerst onder leiding van de Conser- oud-strijders, die hun bestaan in kan- Om de gevolgen van de sancties R™°ePr S^lêsÏT" ,"£5™ b""ïïfSf»"™rK^ Trt tn voortirtt.n Db S.wjrtm.ib tbn sloltb 5SSs,Su!l,teper ÏS vïïS.''SiiëA l'J: Lsels voor betaling buiten Rhodesië s*rev. let meer mogen worden verkocht en Inkopen van buitenlandse effecten zul- p niet meer mogen worden gedaan. Seruit: mag volgens minister Wrathall iet worden geconcludeerd dat er bij de Igering ook maar enige twijfel bestaat >n het vermogen van Rhodesië een tonorrjische aanval af te slaan. De in- servergunningen die de afgelopen zes fien Zijn verleend, zijn ingetrokken. „Alle wetten zullen van kracht blijv... 3 de Britse vlag zal in Rhodesië blijven japperen. Ook wordt het volkslied „God ive the Queen" gehandhaafd", MÈÏÉM Zeg het met... Ian Smith, die in 1919 werd geboren als zoon van een kolonist, die in 1898 naar Afrika was gegaan gaf enige van zijn beste jaren aan zijn Britse vader land. Tijdens de tweede wereldoorlog werd hij tweemaal met zijn RAF-toe- stel door de Luftwaffe neergeschoten. Zijn gezicht werd in die tijd ontsierd door littekens, die hij van ernstige ver wondingen had overgehouden. Terug in Rhodesia wijdde hij zich aan de veeteelt en bemoeide hij zich zoals iedere boer daar met-de politiek. Zijn partij, het Rhodesische front, be haalde enkele jaren geleden een forse overwinning. Voor het eerst in de ge schiedenis van het land hadden de boe ren de macht in handen gekregen. Zij vormden de voorhoede van het Europe se extremisme en waren resolute te genstanders van emancipatie der niet- blanken. Smith werd hun woordvoerder ien voorvechter. Zij brachten hem I aan de macht en begonnen te drei- I gen met het eenzijdig uitroepen van de onafhankelijkheid. Dit- dreigement hebben zij nu waar i gemaakt Toestand Elizabeth van België gunstig BRUSSEL De toestand van konin-1 gin-moeder Elisabeth (onlangs getrof-| fen door een hartaanval) is goed. Hart i en slagaders eisen nochtans een voort-j durend toezicht, zo maakte gisteren communiqué en... bestel tijdig! UTRECHT De Nederlanders ir Ethiopië ontvangen in de maanden de cember eri januari pastoraal bezoek uit ons land van de oud-hoofdvlootpre- dikant ds. J. H. Sillevis Smitt uit Bus- sum. In dezelfde tijd bezoekt ds. A. W. Brink uit Zeist, emeritus-predikant van de Hervormde Kerk, de Nederlan ders in Perzië. hft oen &ojt£e lij. sportgedeelte is gekomen. Het nieuws en de nieuwtjes, die hierin staan, worden van het eerste tot het laatste woord verslonden. Je oog valt op een advertentie, die de burgemeester van New York, Robert F. Wagner, in alle plaatselijke bladen heeft laten zet ten. Het is een aan alle burgers gerichte oproep op de brede Fifth Avenue voor het Amerikaanse be leid in Vietnam te demonstreren. Op zichzelf is deze ongewone daad van een eerste burger al een be wijs dat de militaire krachtsinspan ningen van de Verenigde Staten in Zuid-Oost Azië niet bij iedereen even populair zijn. Je praat er over met een man, die naast je zit. En deze weet je met een grimmige lach te vertellen dat die advertentie een achter grond heeft. „Het is een tegenac tie", verklaart hij, „een tegenactie wegens een demonstratie, die een paar weken geleden tegen de oorlog in Vietnam gehouden is. De burgemeester meent dat deze ge beurtenis teveel in de publiciteit heeft gestaan, waardoor de naam van de New Yorkers is ge schaad". Je gaat wat lopen in de stad, die je niet goed kent, maar waar je je toch vrij gauw in thuis voelt. De stratenindeling is practisch en heeft iedere vreemdeling vrij gauw door. Straten, of wel blokken van Oost naar West, avenuen, „lanen", van Noord naar Zuid. Heel wat moeilijker is de loop van de onder grondse, ook al, omdat er drie, onafhankelijk van elkaar opereren de maatschappijen bij betrokken zijn, die er elk een eigen systeem van exploitatie op nahouden. Je dwaalt door Central Park: 400 hectare groen temidden van beton en steen. De recreatie, die er bedre ven kan worden, is opmerkelijk groot. Je vindt er een dierentuin, een Shakespeare Festival theater, een schaatsbaan, een vijver voor modeljachten, twee vijvers om op te roeien, een carrousel etc. Het brok New York, dat je zo opDervlakkig ziet. is weliswaar het bekendste en het voornaamste, doch slechts een klein onderdeel van de totale agglomeratie. Oyer de East River met de machtige overspanningen liggen Queens en Brooklyn, over de Harlem River The Bronx. En aan de andere kant van de Hudson begint New Jersey, waar dag en nacht lange en vooral brede stromen woon-werkverkeer doorheen vloeien. Restaurant Met voeten, die zwaarder zijn dan lood, zijg je tegen zessen op een stoel neer in een Chinees res taurant. De keuze is groot, de be diening vlot en zakelijk. Tijd voor een sigaretje is er bijna niet. Je neemt een tafeltje in, dat geen pro- duktie meer maakt. De kelner, die tot aan de tip toe, vriendelijk ge glimlacht heeft, kijkt je bijna de zaak uit. 's Avonds slenter je nog wat op en om Broadway, de glinsterwereld van reclame en vermaak. Het onpersoonlijke neonlicht zoemt in kilometers buis. Op Times Square verlang je zo naar wat doodgewo ne straatlantaarns dat je het spoe dig de rug hebt toegekeerd. In de Winter Garden wordt nog altijd de musical Funny Girl ge toond met Barbra Streisand als top hit en idool. Sammy Davis Jr. viert nieuwe triomfen in Golden Boy, ook al een musical die het grote Majestic Theatre elke avond weer op de kop zet. Je loopt de Radio City Music Hall in het Rockefeller Centre bin nen, het grootste theater, dat er op de wereld bestaat. De hal is net zo ruim als twee bioscopen, in de foy er passen wel drie mijnenvegers. Dan een zaal, zo uitgestrekt als een dierentuin. Er zijn 6.200 zitplaat sen; orkesten en balletgroepen rij zen als het ware op uit de grond om er na de uitvoering weer in te verdwijnen. Je bent het passagieren moe. Je wilt alleen nog naar de shakers'ln Greenwich Village kijken, die met ritmische trilbewegingen van hoofd, lichaam en ledematen het publiek urenlang in de ban hou den. Als je ook deze versie van rock-and-roll hebt gezien en met verbazing hebt geconstateerd dat de marathon-dansers en -danse ressen wel ónder de verdovende middelen moeten zitten loop je de lange weg terug naar de Rotter dam. Het is stil nu in het havenge bied; enkele van hun werk terugke rende negers haasten zich huis waarts. Het schip is nog de rust zelve. Maar morgen vaart het weer. Waarom niet direct een goede gasaansteker? S1LVERMATCH FIRST CLASS I Henri en Jeanne Gou- pe, café-eigenaars te Gre- velingen, (bij Duinker ken), eisen 22.000 gulden schadevergoeding van de Franse nationale radio. Reden: hun befaamde pa pegaai Coco (bekend door zijn optreden voor radio Luxemburg) is ge storven door een „emotio nele schok". Hij vloog te gen de tralies van zijn kooi toen mensen van de Franse radio/tv met boog lampen en tv-camera's binnenkwamen voor opna men. Voordat Coco de laatste adem bles zei hij, volgens de café-eigenaars: „Ik voel me niet erg goed, oma. Ga Henri ha len." I Kinderen in stad en provincie Groningen vier den gisteravond weer het Sint Martinusfeest. Toen het schemerduister werd kwamen duizenden kinde ren met hun kleurige lam pionnen op straat. Vol gens aloude traditie trok ken zij van huis tot huis liedjes zingend en kleine gaven in ontvangst ne mend. I Te New York is giste ren een man aangehou den op beschuldiging van bedreiging tegen het le ven van president John son. Dit is niet de eerste keer. Sinds Johnson aan het bewind is heeft hij vele bedreigingen moeten aanhoren. De politie stelt een onderzoek in. AMSTERDAM De oplossing van de huidige crisissituatie in de De Belgische Nationale j EEG moet worden beproefd in het huidige bestel van de EEG. De Vijf moeten een gemeenschappe lijke gedragslijn vaststellen en er daarbij van uitgaan, dat Frank rijk niet alleen uittreedt, maar binnen niet al te lange tijd weer volledig zal meedoen. Dit schrijft het Tweede Kamerlid mr. P. A. Blai. se in Economisch-statis- sloten colonne auto's stap- tische berichten van deze week Een voete van Breda in de gemeenschap van de Vijf acht hij op richting Antwerpen be- den duur geen levensvatbare zaak. Hij w°°6- ontraadt ten sterkste een toenadering feestdag (gisteren) voor een groot aantal van onze zuiderburen aanlei ding geweest een dagje naar ons land te komen. Tegen de avond zijn blijk baar alle Belgen tegelijk weer huiswaarts vertrok ken. Gevolg was dat zich omstreeks vijf uur een ge- Zou Frankrijk zich blijvend afzijdig houden van de op grond van de ver dragen van Rome en Parijs in gang gezette integratie, dan dienen pas na een zeker tijdsverloop nieuwe part ners voor samenwerking in Europa te worden gevonden. Een samenwerking in Atlantisch verband op basis van een kwalitatief gelijkwaardig deelge nootschap is voor Amerika en Europa slechts zinvol, mits aan twee voorwaar den wordt voldaan, aldus mr. Blaisset Europa zal zich in breder verband die nen te organiseren en moet eensgezind zijn met betrekking tot de hoofdpun ten van het interne en externe beleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9