Hendrik Kraemer, dienaar van de wereldkerk -DE DOKTER aan 't woord Fen woord voor vandaag Groot zendingsp ionier ging heen NBG moet adviesraad uit de kerken hebben St.Nicolaas Stellingen lokken discussie uit Ds. Weijland promoveert op tucht bij Augustinus Wvjf'Av Ml Rennies^ ASTMA VRIJDAG 12 NOVEMBER 1% „Gij hebt mijn rechterhand gevat; Gij zult mij leiden door Uw raad" (Psalm 73 24). Aan deze zekerheid gaat iets anders vooraf. De dichter van deze Psalm heeft het buitengewoon moeilijk gehad. Hij ver gelijkt de positie van hen, die zich van God niets aantrekken met diewaarin hij verkeert. En hij komt tot de voor hem onbegrijpelijke conclusie, dat het de goddelozen beter gaat dan de kinderen Gods. Leest maar eens wat hij allemaal ver telt: moeiten hebben zij nietmet andere mensen wor den zij niet geplaagd de inbeeldingen van hun hart lopen overEn hijzelf? „De ganse dag word ik geplaagd, mijn bestraffing is er elke morgenik tobde erover om dit te begrijpen, een kwelling was het in mijn ogen." Laten we deze dichter maar niet veroordelen, immers, kennen wij niet dezelfde klacht? Is in ons hart ook soms niet de over legging, dat het hun, die zich van God en Zijn gebod niets aantrekken beter gaat in het leven dan hun, die proberen te leven naar Gods wil? Maar dan ineens die ontdekking: „Toen mijn hart verbitterd was, toen was ik een grote dwaas en zonder verstand." Want en dan komt het: „Gij hebt mijn rechterhand gevat, Gij zult mij leiden door Uw raad." God heeft onze rechterhand gevat, Hij leidt ons door Zijn raad, hoe de weg zich ook aftekent. Wij gaan niet alleen, Hij is er bij, en dat is onze troost, wat ons ook overkomen mag. Wij lezen vanavond: Exodus 28 vers 29 tot 43. wachts heengegaan en zoals vaker is ook deze Nederlander in het geweest, buitenland even bekend geworden als in eigen land. Hoe dikwijls I kregen hij en zijn vrouw in hun woning in Driebergen niet bezoek Leek uit het buitenland en dan uit alle werelddelen! Meestal waren het in deze laatste jaren van zijn mannen en vrouwen, die ergens op het zendingsveld stonden, hetzij j in eigen land, hetzij uitgezonden naar Afrika of Azië. Wam is een der grote pioniers van de wereldzending geweest. Man zonder macht maar met gezag W' Prof. dr. R. Bijlsma stelt voor: (Van onze kerkredactie) WOUDSCHOTEN Juist nu is het nodig dat het Nederlands Bij belgenootschap een adviesraad krijgt, waarin kerken en geloofs gemeenschappen officieel verte genwoordigd zijn. Dit stelde giste ren prof. dr. R. Bijlsma uit de Bilt voor aan de vertegenwoordi gers van 15 kerken en kerkelijke gemeenschappen, die zich bezinnen op de taak voor het NBG. Gisteren i advies, waarin de kerken en geloofsge- bespraken zij een groot aantal mo- 1 m*enschappen officieel zijn vertegen- gelijke richtlijnen voor het NBG. W Naast het hoofdbestuur, bestaande die de bijbelverspreiding en het j uit afgevaardigden van de districten bijbelgebruik moeten stimuleren. e.P. ^n aantal deskundigen, kon dan ding en legde hij de vergadering een concept richtlijnen voor. Als dienst aan de Kerk reikt het bijbelge nootschap ons de vertaalde bijbel. En hij vroeg: „Kan di tin onze tijd nog vruchtbaar gebeuren, wanneer niet een nauwer contact-in-verantwoor delijkheid wordt gelegd tussen de bij belgenootschappen en de kerken cn geloofsgemeenschappen. Adviesraad Als weesjongen in Amsterdam op gevoed werd hij voor de posterijen opgeleid. Ondertussen kwam het ver langen naar de zending bij hem op en op de zendingsschool te Rotterdam werd door de rector zijn grote be gaafdheid voor talen ontdekt. Het La tijn, waar andere leerlingen een jaar over deden, kreeg hij in zes weken onder de knie. Het is dan ook geen wonder dat hij al spoedig naar Leiden ging om daar Oosterse talen te gaan studeren. Na deze studie ging hij als taalgeleerde naar Indonesië. Reeds spoedig werd hij daar betrokken de zending, zijn nog steeds uitermate belangwekkend. Hij is een der eersten geweest die de noodzaak zag van onaf hankelijke kerken, los van de zendings genootschappen en de kerken in het moederland. Langzamerhand werd zijn gezag ook buiten Indonesië zo groot, dat hem gevraagd werd het grote boek te schrijven dat zou moeten dienen ter voorbereiding van de wereldzendings- conferentie te Tambaram in India in 1938. Dit boek, „De christelijke bood schap in een niet-christelijke wereld", heeft een bijzonder grote invloed uit geoefend. niet alleen op de zending, maar op het kerkelijk leven in het algemeen. Gemeenteopbouw In 1937 kwam Kraemer terug in het moederland, waar hij hoogleraar in de godsdienstgeschiedenis werd in Leiden. Het professoraat zonder meer lag hem Vrijwel alle Nederlandse kerken zijn vertegenwoordigd en ook ge loofsgemeenschappen als de Vergader ingen van Gelovigen, de pinksterge meenten en de zevendedagsadven- tisten. Bovendien zonden de Bijbelki osk Vereniging, de Internationale Bij- belbond en de Vereniging tot Versprei ding van de Heilige Schrift hun direc teuren. Om leiding te geven aan het gesprek in vijf discussiegroepen gaf prof. dr. R. Bijlsma gisteren een inlei- 't Is weer gauw In vele modellen en prijzen: 5,95/7.95/ 10.-/11.-/12.50/16.50 tl. 020-235047-231227 dit college helpen, vooral daar, waar het het NBG gaat om het uitgeven van hulpmiddelen om het bijbelge bruik te stimuleren. In de tweede plaats dacht prof. Bijlsma aan de mo gelijkheid van een jaarlijks beraad van een brede groep van medewerkers en representatieve figuren uit de ker ken, waarin belangrijke vragen inzake de voortgang van het werk aan de orde kunnen komen. Commentaren Een aantal punten, meest nog ne gatieve, bleken zonder meer aanvaardbaar op deze discussiedag. Het is niet de taak van NBG om commentaren op de bijbel uit te ge ven en evenmin moet het NBG pro beren om te komen tot een standaar deditie van een kinderbijbel. Ook moet het NBG zich niet wagen aan meditaties. Maar ook en veel meer) positiever gedachten werden geooperd, door gesproken en bekritiseerd. Een con cept werd opgesteld door de discussiegroepen en in plenaire zitting besproken. Vanmorgen werd een defi nitieve tekst vastgesteld. Films In het concept richtlijnen werd de gedachte geopperd om de Verenigde Bijbelgenootschappen te verzoeken, waar mogelijk bij produktie van films over bijbelse gegevens, positieve en kritische hulp aan te bieden. Dr. A. Dronkert liet gisteravond een paar films en filmfragmenten zien als illustratie van mogelijkheden en geva ren op dit gebied. In de plenaire zitting bleek dat de vergadering unaniem van mening was I dat er mogelijkheden zijn van samen- I werking met rooms-katholieken. In j het bijzonder werden de pogingen toe- I gejuicht om te komen ott een unifor me spelling van de bijbelse namen. Maar de vergadering wilde meer. Voor de vertaling van het Oude Testa ment, zo werd gezegd, zou meer con tact gezocht moeten worden met Joodse geleerden. gend jaar in Stadskanaal worden gehou den van 12 tot 14 mei. Dit is besloten in de h^rfstvergadering van de uniecommis- Begrafenis prof. Kraemer DRIEBERGEN Maandag 15 no vember zal de begrafenis van prof. dr. H. Kraemer plaatsvinden om drie op de Nieuwe Algemene Begraaf plaats te Driebergen. De rouwdienst wordt gehouden in nn._ de Hervormde Kerk van Driebergen I roepen 'tot 'gehoorzaamheid' om half twee. niet erg. maar het werd hem gegeven om al zijn gaven en talenten te ontplooi en toen tijdens de oorlog de vernieu- wingsarbeid in de Nederlandse Hervorm de Kerk op gang kwam. Hij was diep ongelukkig over de kerkelijke situatie in Nederland met haar richtingsstrijd en gebrek aan verantwoordelijkheid voor datgene wat er zich in de wereld af speelde. Reorganisatiepogingen die heil ver wachtten van het invoeien van een nieuwe kerkorde wees hij af. De Her- vormde Kerk zou volgens hem alleen uit de impasse geraken wanneer werd opgeroepen tot het vormen van levende gemeenten. Zo werd hij voorzitter van de werkgroep Gemeenteopbouw, welke een geestelijke vernieuwing van de ge meentelijke en kerkelijke arbeid beoog de. De Hervormde Kerk heeft onnoeme lijk veel aan deze man te danken, die het als zijn taak voelde om in gesproken geschreven woord kerkmensen op te - bekering. reisde hij telkens weer naar de meest verschillende plaatsen in de wereld: naar Schotland en Amerika, naar het nabije Oosten en Japan om adviezen te geven op het gebied van kerk en zending en op te roepen tot missio naire arbeid. Het bewonderenswaar- iige daarbij is dat hij niet vasthield aan eens verworen inzichten maar een scherp oog had voor de noodzaak in snel veranderende tijden met nieuwe ideeën en projecten te werken. Daarom werd tot het laatst toe ook de jongere generatie geboeid en gegrepen. Zelf leek en geen theoloog van professie had hij met name onder de leken een grote aanhang. Het is onbegrijpelijk hoe deze man, die niet sterk was en zijn gehele leven geleden heeft aan hevige slapeloosheid, het zo lang heeft volgehouden. De laatste tijd was hij ook lang niet meer de oude, maar nog gedurende de laatste dagen van zijn leven brachten hij en zijn vrouw een bezoek aan hun kinderen in Zürich. De kerken in Nederland en in het buitenland mogen dankbaar zijn dat deze man, die een merkwaardige combinatie vertoonde van profeti sche allure en wetenschappelijke eruditie, hun de weg heeft gewezen naar de gestalte van de ene wereld kerk, die er is om haar getuigende en dienende taak te vervullen in een ontkerstende wereld. DR. J. M. VAN VEEN, directeur van Kerk en Wereld (Van onze kerkredactie) RAMPEN Het is de gewoonte, om aan een proefschrift een aantal stellingen toe te voegen, die deels betrekking I hebben op de stof van de dissertatie zelf, deels een veel breder I terrein beslaan. Dr. Weijland is er uitnemend in geslaagd s^el"l lingen te formuleren, die voldoen aan het doel: de uitlokking! van discussie. Wij kunnen maar enkele van zijn 23 stellingen |j weergeven: 11. Christus heeft ons in het „Onze Vader" niet zozeer een for muliergebed, maar veeleer een ge bedspatroon willen geven. 12. De zinsnede in artikel 28 van meente in de liturgische leiding,I die de synode aan de kerken heeft Ei te geven. 20. Het behoort tot de taak van m de kerk de overheid ambtelijk ter de Nederlandse Geloofsbelijdenis: vermanen om haar morele ver-l „En opdat dit (namelijk de kerk plichtingen ten opzichte van del _i. oohtorpehleven aebieden op eenl het lichaam van Christus) te beter onderhouden zou kunnen worden, zo is het ambt aller gelovi gen, volgens het Woord Gods. zich af te scheiden van degenen, die niet van de kerk zijn en zich te voegen tot deze vergadering, hetzij op wat plaats dat God ze praktijk meer kerkverdelend, dan gesteld heeft" (curs. W.) werpt de kerkverenigend gewerkt en dient „achtergebleven gebieden" op i voor deze landen aanvaardbai wijze na te komen. 21. Het adagium „gehoorzaam-1 heid aan de Heilige Schrift" heeft I onder de gereformeerden in deB deur open naar een doperse kerk beschouwing. 14. De (aan Zwingli's gedachten verwante) gangbare avondmaals- opvatting onder de gereformeer- den is voor een belangrijk deel de n[sche roeping ligt niet zozeer in daarom in de discussie over de oecumenische vragen met grote omzichtigheid gehanteerd te wor den. 22. Het vervullen van de oecume- oorzaak van de kerkelijke verbrok keling in de „gereformeerde ge zindte" geweest, de aansluiting bij een „raad van kerken", als wel in de hartelijke bereidheid het eigen kerkverband 15. Het gebruik in sommige ker- ondergeschikt te stellen aan de we ken, dat iedere avondmaalsganger zenlijk ondeelbare liefdeband van uit een eigen bekertje drinkt, is al Gods kinderen, die in deze we- niet in overeenstemming met de reld openbaar moet worden. communio-gedachte, die Christus 23. Vorming van grote in het avondmaal tot openbaring ringskapitalen in de kerk dient, wilde brengen. als strijdig met de eigen aard van de kerk, krachtig te worden tegen- 16. Het voortdurend aanvullen, gegaan. Waar fondsvorming onver- weer weglaten en „verbeteren" in mijdelijk is, dient dit geld uitslui-i r begin met Ds. T. v. d. Meulen (61) overleden Politiek Waar liggen de grenzen der kerk? Een hoog amht heeft hii in de kerk nimmer bekleed. Hij heeft het slechts gebracht tot ouderling-afgevaardigde van de classis Leiden in de generale ZUIDLAREN In de leeftijd van synode. Men zou zelfs kunnen zeggen 61 jaar is overwacht overleden ds. T.dat Kraemer een man was zonder! van de Meulen, emeritus predikant macht, maar met veel gezag. En datj van de Gereformeerde Kerk van Kom- geldt niet alleen voor zijn bijdrage aan i hom in Groningen. De rouwdienst zal I de kerkelijke vernieuwing. Zij het dan maandag 15 november worden gehou- ook op de achtergrond weerde hij zich in de politieke strijd. Dank zij een ervaring van lange jaren I in het voormalig Nederlands-Indië sprak! hij ook met gezag over onze politiek ten aanzien van Indonesië en spaarde nie-1 mand. Maar reeds eerder tijdens de oor- j log wist men wat men aan Kraemer had. In juli 1942 werd hij met een aantal' andere hoogleraren uit Leiden naar St.-1 Michielsgestel gebracht. En na de oorlog ging het hem waarlijk niet alleen om een vernieuwing van het kerkelijk leven, maar ook van het politieke leven. Krae mer was een man van grote moed. Ook in de wereldkerk was Kraemer een man zonder macht, maar met buiten gewoon veel gezag. Hij is een van de pioniers van de oecumenische beweging geweest en het was geen wonder dat de Wereldraad van Kerken hem vroeg om de leiding van het nieuwe oecumenisch centrum van Bossey bij Genève op zich te nemen. Begin 1948 vertrok hij naar Zwitserland, waar hij tot 1955 gewerkt heeft en dit nieuwe instituut op een stevige grondslag heeft geplaatst. In 1956 gaat Kraemer dan met zijn New York. Hij zal anderhalf (Van onze kerkredactie) KAMPEN Aan de Theologi sche Academie, uitgaande van de Johannes Calvijnstichting, is van middag gepromoveerd tot doctor in de theologie drs. H. B. Weij land, gereformeerd predikant te Arnhem. Als promotor trad op prof. dr. A. D. R. Polman. De titel van zijn dissertatie luidt „Augus- tiftuï eh dekéfkël'ijk'e fucflt! 'Ekn In juli van dit jaar is de overledene met vervroegd emeritaat gegaan, waarna hij naar Zuidlaren verhuisde. Hij werd 26 maart 1904 geboren. Zijn eerste gemeente was Daarle, waar hij in 1933 werd bevestigd. In 1947 ging hij naar Kornhorn. Volksonderwijs viert 100- jarig bestaan (Vu onderwijsredactie) i 1966 AMSTERDAM Op 20 zal de vereniging Volksonderwijs haar honderdjarig bestaan vieren in Leeuwar den. Volksonderwijs telt nu 854 afdelin gen met ruim 152.000 leden. Het jubi leumgeschenk is een derde buitencen trum te Noordgouwe op Schouwen-Dui- Ijaar in de Verenigde Staten blijven Tevens zullen een feestpocket Daantje i colleges en lezingen te geven. Eind 1957 zou naar school toe gaan..100 jaar volks- keren zij dan naar Holland terug met onderwijs van C. Wilkeshuis en een kin- het vaste voornemen daar nu te blijven, derboek De zevensprong verschijnen. I Zij vestigen zich in Driebergen dicht bij Hier moet een ventilator komen onderzoek naar de grenzen van de kerk bij Augustinus tegen de ach tergrond van het donatistisch schisma". De wijze, waarop de tucht wordt uitgeoefend, is volgens dr. Weijland in zekere zin het spiegelbeeld van de kerk. Er ligt volgens hem een direkte en onverbrekelijke samenhang tussen het geestelijke leven in de gemeente en de houding, die de kerk aanneemt et betrekking tot de ernstige zondei) i haar midden. „Zeg mij, hoe gij de tucht uitoefent en ik zal u zeggen, hoe 'gij kerk zijt." vv - Het is namelijk dezelfde liefde van Christus, die niet alleen de kinderen Gods tot één lichaam in deze wereld constitueert, maar hen ook dringt tot de verheerlijking van Gods Naam door de afdwalenden terug te brengen, hen met de kerk en de naasten te verzoenen en de gegeven ergernis uit de gemeente weg te nemen. De sekte der donatisten grepen naar het middel van het schisma, om in een tijd van diep verval weer een „heilige kerk" te krijgen. Volgens Augustinus is de kerk echter als belichaming van het liefdegebod van Christus wezen lijk ondeelbaar. De schismatieken heb ben de liefde niet, omdat zij door het creëren van een nieuwe „alleen zalig makende" gemeenschap impliciet alle andere gelovigen verdoemen. Dit is voor Augustinus het zekerste bewijs, dat de Geest niet in hun midden woont. Tolerantie in n inl° tief: Dikwijls moeten ter wille vrede zondaars worden geduld kerk. Dit hoort bij de ergernissen i Schrift voorzegd, om de gelovigen op proef te stellen. 'ei ""iar daarnaast stelde hij de heilighfoi de kerk veilig door het wezen kerk te leggen in de gemeenschap u heiligen. Dit is de eigenlijke kerk als u lichaam van Christus, waaraan ernslr zondaars geen deel hebben, zolang I11 zich niet bekeren. I Door zo over de kerk te spreldc schiep Augustinus volgens dr. Weijlaj ruimte voor een liefdevolle wijze t tuchtoefening, die genezend op de zj daar wil inwerken, om hem zo moger Christus te behouden. Hoewel 1 nooit geaarzeld heeft, om hopeloos hafl nekkige gevallen met de ban uit te sIS ten, heeft hij ook door zijn psychoid] sche benadering er toe bijgedragen, i de harde tuchtpraktijken van die 1 meer in overeenstemming gebracht vy den met het liefdegebod van Christus. 6 Dr. Weijlands dissertatie is op wijze niet alleen voor de bezinn,, over de tucht, maar ook voor de ack; le discessie i tussen Rome en de Ree 'fhatle ovéi-hét't^ézèn der kérk !t belangrijke bijdrage. Hendrik Bernard Weijland werd 6 1928 te Bedum geboren. Hij studeer aan de Theologische Hogeschool te Kf pen. Zijn promotor van vandaag bevesl de hem op 21 september 1952 als pra kant te Hasselt. Vervolgens diende r Weijland de gemeenten Nieuwer AmstP Noord en De Lier. In 1963 deed hij intrede in de Gelderse hoofdstad. p Augustinus en de kerkelijke tucht door B. Weijland. Uitgave 3. H. Kok N.V. Kampen (226 pag.). Brandend maagzuur? helpen direkt! Ds. G. J. Koolhaas; (81) overleden HILVERSUM Op 81-jarige ld Dr. Weijland bespreekt dan met name tijd is in zyn W00nplaats Hilversl ds. G. J. Koolhaas overleden, emeriti de vraag, of de kerkvader tegenover de donatistische tuchtopvatting tot de volks- i kerkgedaebte is gekomen, zoals prof. dr. j D. H. Th. Vollenhoven meent. Tegenover ernstige zondaars hanteert Augustinus allereerst het tolerantie- I (re)organisatie van de unie. Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE »»n de verdere groei ven de krent Uw nieuwe abonnee heet i Naam Adres Woonplaats* betaling per WEEK/MAAND/KWART A Al Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee i Naam Adres Woonplaats Ik ontvang als geschenk 0 HYACINTHENBOl MET HOU .DE DOKTER ZEGT' II 0Ep .DE DOKTER ZEGT' i 0 TIP-PARADE-TWEE («Ik deel is een (ander) geheel) J streep door wat u niet wenst. Vragen »p mpdlurh gebied eenden aan de redactie van nna b!«(l mei linksboven np de envelopi „Medische mbrlek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt In deze robrlek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet lange deze ereg gewenet I», geschied! per brief. Er zullen maar weinig mensen zijn, die niet veten wat astma voor soort ziekte is. Daartegen over zullen er waarschijnlijk velen zijn, die .liet weten, dat bijna 10 pet. van de Nederlandse oevolking lijdende is aan een of andere vorm van astma of de gevolgen daarvan. Dat betekent ruwweg dat er net zo veel astmalijders zijn als inwoners van Amsterdam! We mogen dus gerust spreken van een volksziekte. Een volksziekte is een ziekte, die alleen doelmatig bestreden kan worden als er veel hulp wordt geboden, net zo als bij de bestrijding van tuberculose, kanker of polio. Wat is astma eigenlijk voor ziekte? Er moet eerst een misvers and worden weggenomen. We kenner in de medische terminologie twee vormen van astma, namelijk de as'.ma bronchiale, die zijn oorzaak heeft in de bronchiën of luchtpijpjes, en de astma cardiale. die zijn oorzaak heeft in een minder goede functionering van het hart. en waar we het niet over zullen hebben. De astma bronchia le wordt gekenmerkt door aanvallen van hevige benauwdheid, waarbij vooral de uitademing wordt oelemmerd. door een kramp van de kleinste lucht- vegen. Bij de inademing kan met 'oehulp van verschillende spiertjes de belemmering in de door gankelijkheid wel worden overwonnen, doch bij df uitademing die voornamelijk passief plaats vind treden de moeilijkheden pas echt op. De ongeluk kige krijgt het soms zo benauwd, dat zijn gezich rood tot paars aanloopt. De aanval eindigt jr gaan de longen uiteindelijk uitzetten, wat te verkla- kunnen we de patiënt trachten .j doordat „de rek eruit is". Men spreekt zo'n geval van „emphyseem". Deze mensen blijven ook buiten de aanvallen kortademig. Bovendien kan er zich in de luchtpijpjes bij patiënten met astma of emphyseem gemakkelijk ontsteking vor men. Dan moeten we spreken van een astmatische bronchitis. De astma werd vroeger altijd tot de allergische nekten gerekend. Het valt niet te ontkennen, dat vele gevallen van astma inderdaad veroorzaakt wor den door overgevoeligheid tenopzichte van bepaal de stoffen. Het is gelukkig niet zo. dat iedereen door een bepaalde stof astma krijgt. De overgevoe ligheid is sterk individueel, zodat sommige mensen op een bepaalde stof reageren met een overgevoelig heidsreactie doch anderen niet. Naast de overgevoel igheidsreacties op bepaalde stoffen ziet men ook vel reacties op bepaalde omstandigheden, zoals bij- ■jorbeeld vochtige woningen. Waarschijnlijk zijn te maken tegen deze stoffen. De patiënten worden dan regel matig ingespoten met steeds stijgende kleine hoeveel heden van deze stoffen, waardoor het lichaam ge prikkeld wordt tegenstoffen te maken. In vele ge vallen gelukt het dan de patiënt te immuniseren. Naast de allergische fase van het ziektebeeld ken nen we ook de psychische fase. Het blijkt regelma tig dat astmapatiënten niet overgevoelig zijn voor bepaalde stoffen maar voor bepaalde toestanden. Soms zijn er moeilijkheden in het gezin of op het werk, waarop de mens reageert met astmatische aanvallen. In dergelijke gevallen spreken we van psycho-somatische aandoening. Deze factor mai oil astmapatiënt zeker niet verontachtzaamd ..„v hevige hoestaanval. waarbij met moeit wat taai over het algemeen helder sputum word jpgevevpn De aanvallen kunnen elkaar soms sne opvolgen, doch het komt ook voor dat er dagen oi weken tussen de aanvaren liggen Sporadisch komi een aanval niet ten einde en blijft de patiënt in een desolate toestand, waaraan riechts met moeite dooi de arts een einde gemaakt kan worden. Wanneer de patiënt reeds enige tijd lijdende is aan astma. chter ook hierbij bepaalde overgevoelig eidsstoffen aanwezig, die we wellictit nog nie; illemaal kennen. Bekend is wel de reactie op uisstof, evenals de reactie op bepaalde schimmel.' doordat vele reactieveroorzakende stoffen nu be- end zijn, is men in staat om bij de overgevoeligi nens na te gaan voor welke stoffen hij gevoelig is 'vten doet dit door middel van een proet, waarbi men kleine hoeveelheden van de bekende stoffen een °P de huid van de rU8 aanbrengt, om na enige tijd dé reacties in de vorm van kleine jeukende verhe- venheidjes na te gaan Wanneer we weten welke stoffen verantwoordelijk gesteld moeten worden. orden! Hoewel de astma vaak al op jonge leeftijd zich openbaart, ziet men toch ook wel astma ontstaan op oudere leeftijd, doch dan heeft men meer kans dat er een psychisch conflict in het spel is. Het zal inmiddels wel duidelijk zijn geworden, dat er veel werk verricht moet worden om precies na te gaan waardoor de astma is veroorzaakt, ter wijl ook de behandeling in vele gevallen niet eenvoudig is. Om deze reden is in Nederland het gehele werk rondom de astma in de „Stichting het Nederlands Astma Fonds" ondergebracht. Naast de ze Stichting is er nog de „Vereniging tot steun aan het Nederlandse Astma Fonds" die dient als brug tussen de Stichting en het Nederlandse volk Deze vereniging houdt zich bezig met het geven van voorlichting, het winnen van leden, maken van propaganda, enzovoorts. De Stichting en de Vereni-- Ting zijn pas enige jaren oud en verdienen onze Meun ten volle. Wie meer wil weten over de sociale problematiek oude de astma moeten zeker niet nalaten a.s. maan- lagavond om 22.35 uur het televisietoestel af te stemmen op Nederland 1, waar een interessante film over de astma zal worden vertoond, als inlei ding op de collecte die volgende week zal worden gehouden ter verbetering van het Astmafonds. de financiële positie predikant van de Nederlandse vormde Kerk. Enkele maanden leden overleed de zoon van Koolhaas, dr. A. A. Koolhaas j Amersfoort, de vroegere praeses de synode der Hervormde Kerk. Ds. Gerard Jan Koolhaas werd' februari 1884 in Waardenburg geboij Hij studeerde aan de rijksuniversiteit1 Utrecht en werd in 1913 kandidaat Overijssel. Datzelfde jaar bevestigde J broer, ds. B. C. Koolhaas uit Utra hem te Kamperveen in het predikant Daarna diende hij de gemeenten I Barneveld. Oldebroek, Oud-Beijerl# Rotterdam-Charlois waar hij tien j| stond Huizen (N.H.) en Lopikerkai waar hij in 1948 door zijn zoon A. A. Koolhaas werd bevestigd. In i ging hij met emeritaat. Later ging I in Hilversum wonen, waar hij nog hulpprediker heeft gewerkt j Ds. Koolhaas behoorde tot de Gerei meerde Bond in de Herv. Kerk. overledene was onder andere lid i het hoofdbestuur van het Nederland! Bijbel Genootschap en heeft ven functies op allerlei gebied vervuld, was hij bestuurslid van de Gereformee Bond van verenigingen en stichtini barmhartigheid in Nederland secundus kerkvisitator-generaal. Tijdl de bezettingsjaren deed hij veèl vi joden en onderduikers. De regerl De begrafenis zal zaterdag plaatsvin! omstreeks 12.30 op de begraafpü Zuiderhof in Hilversum, na een ke dienst om 11 uur in de Grote Kerk. Beroenmuswerl NED. HERV. KERK Aangenomen naar Oasterwolde (Gl<i Lekkerkerker te Hagestein. die I dankte voor Aalst (Gld.) en voor I (U.); naar Utrecht (wijkgem. Noord brug): A. Kool te Rijssen. Bedankt voor Vinkeveen: J. Vos GEREF. KERKEN Beroepen te Hardinxveld-Giessenda P. Homburg te Heerjansdam. Bedankt voor Borger: I. Vergeer Tzum. GEREF KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Dordrecht fvac. wijlen Reyenga): A. I. Krijtenburg te Zaamsl GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdani-Zuidwjjk: Schipaanboord te Apeldoorn. Bedankt voor Gorinchem: H. Ligt berg te Oudemirdum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2