Nieuwe Leidse Courant ENGELAND BOYCOT RHODESIË Geen wapens en geen andere Britse produkten Geen telefoon, dan berichten Commentaren oeing-727 van United Airlines vliegt bij landing in brand Tientallen per bromdienst haar kleren in brand MJTO PARADE OCCASIONS AUTO BIERMAN Buit in Amsterdam f850.- Gewapende overval op postagentschap Eigenaar aan doocl ontsnapt Brandweer redt patiënt uit top van schoorsteen landen: geen erkenning Moeder steekt Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vrijdag 12 november 1965, 46sl'e jaargang Vannacht licht vriezend De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met In de kust provincies enkele regen- of sneeuwbui- tjes. Matige aan de knst af en toe krach tige noordoostelijke wtnd. Vannacht licht vriezend. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag (Opge maakt om 11.15 uur) HANDEN OMHOOG.... CJANDS UP'', sprak Big Bill en hij richtte zijn zware colt op de r nen tegenover hem.'' Deze en dergelijke zinnetjes zijn in dtii den cowboy/boeken geschreve beelding gebracht. In het Tsjec zich zo'n beroemde colt. De i teerd wordt door een charmante jongedame, is een pronkstuk uit de Praagse verzameling. Het wapen dateert uit de Amerikaanse pioniertijd. En wel uit 1861. Onder bedreiging behoeft u niemand te dwingen abonnee op ons blad te worden. De nieuwe leden van onze groeiende familie moeten dat uit eigen vrije wil doen. Velen deden dat al. We zijn er dankbaar voor. Maar er kunnen er altijd nog meer bij. De bolbon van de achterkant is er voor. Origineel idee van Amsterdammer BESCHAMEND Over het besluit van :1e blanke min derheid in Rhodesië valt heel veel te zeggen. Op deze plaats volstaan wij met vast te stellen, dat het besluit beschamend is vanwege de superio riteitswaan, die eruit spreekt Zeker, wij willen wel aannemen dat de donkergekleurde meerderheid in bestuurlijke en technische bekwaam heid ten achter staat Ver ten achter staat zo men wil bij de blanke minderheid. Zoals er ook het nodige valt aan te merken op andere, wel door donkergekleurde geregeerde Maar wat hebben de blanken zelf aan de bekwaammaking gedaan? Ligt in dit alles niet ook een duide lijke aanklacht tegen in gebreke blij- van van eeuwen christendom? Ook in Rhodesië is de kloof scherp en diep. En de eenzijdige handeling van de Rhodesische blanken kan niet worden beschouwd als een oplossing van de hier liggende vragen. Ze brengt integendeel tot ver buiten het land in gang zijnde ontwikke ling. hoe moeilijk reeds, achterop. DIENSTKNECHT In professor Henk Kraemer is heen gegaan een getrouw dienstknecht van zijn Heer. Niet zo lang geleden hebben wij nog eens het boek herlezen, dat zijn leer ling dr. Van Leeuwen in 1959 over hem heeft geschreven. En wij zijn opnieuw stil geworden van eerbied en dankbaarheid. Dienaar der wereldkerk deze on dertitel heeft Van Leeuwen aan zijn boek gegeven, en in deze enkele woorden wordt ook duidelijk aange geven wat prof. Kraemer heeft be tekend en wat hij is geweest- Zending en gemeente-bouw In deze beide is Kraemer werkzaam ge weest met heel zijn krachtige en stu wende persoonlijkheid. Organisator, prediker, schrijver maar dit alles in de bezielde en be zielende en daarom ook anderen aan stekende. dienst van de Koning der Kerk Wat Kraemers leven heeft voortge dreven er bezield, behoort niet aan het verleden, schrijft Van Leeuwen ergens in zijn boek. Het is spring levend. ja het ligt grotendeels nog in de toekomst. Wij kunnen nemoedigd en getroost verder gaan. COMPROMIS Regeren is kiezen. Kiezen uit moge lijkheden. En de keuze wordt als re gel bepaald door de eisen van het compromis. Is dit in het algemeen al zo. hoeveel te meer dan in een ingewikkelde materie als die van de huren, waar over zo vele en zo uiteenlopende me ningen bestaan. In de Tweede Kamer heeft men el kaar gisteren dan weer gevonden, nadat men elkaar aanvankelijk even was kwijtgeraakt. Zozeer zelfs ge vonden, dat de minister voor de bouw een geduchte meerderheid in de Kamer kreeg- Niet dat dit stemmen over de gehele linie van harte ging. De socialisten deden het aarzelend en niet allen gingen mee. Maar tenslotte draagt ook heel het regeringsbeleid het ka rakter van een compromis en te ver wachten valt dat bij een andere ge legenheid. wellicht over geheel ande re materie, de socialisten ruimer be vrediging zullen verkrijgen. Zoiets is in ons geschakeerde politie ke beeld nu eenmaal te venvachten, ja zelfs onvermijdelijk. Tegen brander J. C. de H. uit Zaan dam en typograaf D. E. H. uit Amster dam zijn gisteren in de Spaarneetad door de staat resp. twee jaar en achttien maanden geëist wegens poging tot dief stal in het station van Zaandam. Geen gekooide vogel meer (dank zij een offer met de handen) - pagina 13 Brilfjant) van een miljoen: rijk gezicht pagina 13 Kraemereen leven in dienst van Kerk en Zending W pagina Kern merk Wie, wat, waarom in Rhodesië pagina 9 Foto-val hij flessehals reusachtige pagina 15 Hoogovens gaat geweldig - uitbreiden pagina 15 „Hé, zie je dat? Gewone mensen, zoals wij... 41 doden, 27 gewonden, 21 ongedeerden SALT LAKE CITY Bij de lan- ng is gisteravond laat een Boeing- 7 van de United Airlines door het dingsgestel gezakt en in brand evlogen. Volgens de eerste berich- zijn er 21 ongedeerden, 27 ge- on den en 41 doden. De meeste pas sagiers waren in Denver aan boord gegaan. Het toestel kwam uit New York. Uit Omringende gebieden zijn zieken wagens naar de rampplaats gestuurd. Een ooggetuige vertelde dat het toestel „hoog kwam invliegen". Onmiddellijk na de landing brak het landingsgestel en achterin het vliegtuig ontstond brand. De meeste passagiers konden aan de veilige kant het toestel verlaten, maar voor som migen kwam hulp te laat. In korte tijd zijn drie Boeings neerge stort. Enige maanden geleden en deze week, ook in Amerika, waarbij 58 doden geteld werden. Enquête wijst uit: Meeste huisvrouwen willen bakloze woensdag UTRECHT Nu de bakkeis in ver band met de vijfdaagse werkweek een bakloze dag moeten instellen heeft Co- op Nederland een enquête onder huis vrouwen laten instellen over de vraag: wanneer? Zestig procent van de ondervraagden wil een bakloze woensdag, vijftien pro cent is het om het even welke dag, acht procent wil geen bakloze dag en procent wenst de vrijdag. Twee jongemannen roofden gis termiddag uit een postagentschap in Amsterdam-oost twee postzak ken met ongeveer 850 gulden. Een van de mannen loste een schot op de agentschaphouder; de kogel ket ste evenwel af op de kassa. Op de foto de agentschapshouder en zijn vader; in de kassa zit een flinke deuk van de kogel. ambtenaar ieder ogenblik kon arrive ren om de postzakken te halen. Eén bleef bij de deur staan en hield de mensen in het kantoor onder schot. De ander riep „Geld. geld. waar is het", zo vertelde de heer Kelder. Schot in paniek De rover begaf zich intussen naar het gangetje achter de toonbank en nam twee postzakken weg. Daar alles zich in kort tijdsbestek afspeelde, realiseerde de hr. Kelder zieh toen pas goed dat er een overval werd gepleegd en riep hij zijn zoon om hulp. Toen deze tevoorschijn kwam loste de man in paniek een schot op hem. Daarop renden zij de winkel uit en stapten in een auto. De politie beschikt over een signale ment van de twee mannen wier leeftij den tussen de 18 en 23 jaar worden gc- ENSCHEDE Vrijwillige brand weerman J. L. Vollenbroek heeft giste ren het leven gered van een zeventien jarige ziekenhuispatiënt, die in over spannen toestand het topje van de veertig meter hoge schoorsteen van het gebouwencomplex was beklom men. De patiënt onderging een behan deling in het ziekenhuis en nam in j pyjama, toen hij van de ene naar een andere afdeling werd overgebracht, de vlucht. Al spoedig vond de man een luik, dat naar het dak onderaan de schoorsteen leidde. Vervolgens beklom hij de ijzeren treedjes van het hoge gevaarte om in de top kleumend te blijven zitten. Van alles bedacht de ziekenhuisleiding om de man naar beneden te krijgen. Ten slotte werd de brandweer gewaarschuwd. Brandweerman Vollenbroek ging met 'n touw voor eventuele beveiliging van de Soebandrio: Bijna was revolutie vernietigd c DJAKARTA De beweging van 30 september had bijna de Indonesische revolutie vernietigd. Zij heeft haar in elk geval acht jaar achterop gebracht. Dit verklaarde Soebandrio. eerste vice- premier en minister van buitenlandse zaken, van wie wordt gezegd, dat hy de voornaamste grondlegger van de staats greep was. Soebandrio zei voorts dat de opstand de woede en verontwaardiging van het volk had opgewekt. Het Indone sische volk moet naar zijn mening de ziekte van het links-radicalisme uit li chaam en geest bannen. Intussen zijn de generaals niet te spre ken over de voortdurende' anti-Indone sische verklaringen van radio-Peking, die voornamelijk tegen het leger zijn ge richt. Zij vrezen voorts, dat communis tische illegale organisaties zullen begin nen met het ontvoeren en doden van mensen en met brandstichting, nu de staat van beleg in Djakarta en omgeving is opgeheven. Er zouden vijf organisaties zijn, die elk hun eigen operatieterrein hebben, aldus het leger. Ook vliegramp in Columbia Johnson President Johnson heeft op een kabi netsvergadering de onafhankelijkheids verklaring in scherpe bewoordingen ver oordeeld. Tientallen landen hebben al laten weten, de regering van premier Ian Smith niet te zullen erkennen. Een van de grootste negergroeperin gen in Rhodesië heeft gisteravond de vorming van een „regering van het volk" voor Rhodesië bekend gemaakt. De eenzijdige onafhankelijkheidsver klaring noemde de leider van deze groepering „een oorlogsverklaring" aan de negers van Rhodesië. De regering van Smith heeft tal van maatregelen afgekondigd die beogen de gevolgen van financiële en handelssanc ties op te vangen. Censors Voorts houden de door de regering van Smith aangestelde censors op de redacties van dagbladen en bij de ra diostations toezicht op het nieuws, dat binnenkomt. Zo is het Rhodesische volk nog onkundig van de maatregelen die Engeland heeft genomen. Premier Smith heeft inmiddels ook een nieuwe grondwet afgekondigd, die een verklaring bevat waarin de „funda mentele vrijheden van alle Rhodesiërs", ongeacht ras of geloof, worden gewaar borgd. (Zie ook pag. 5). De Rhodesische premier Ian Smith en; zijn elf 'ministers gisteren allen door gouverneur sir Humhrey Gibbs geschorst na de eenzijdige onafhankelijkheidsvtr- klaring kwamen vanmorgen in Salis- bury in vrolijke stemming bijeen voor een kabinetsvergadering. Smith stak voor het regeringsgebouw een fles champagne om hoog in een violet en wit hulsel (de kleu- SOUTH BEND (V.S.) Naar thans be kend is geworden, heeft een jonge moe der, de 24-jarige mevrouw Celene Jan- kowski, woensdagavond uit protest tegen de Amerikaanse politiek inzake Vietnam getracht zelfmoord te plegen door voor haar huis haar kleren in brand te steken. De vrouw moest met derde graads brand wonden naar een ziekenhuis worden ge- brdtht. Dit is het vierde geval van zelfver branding in de V.S. uit protest tegen de oorlog in Vietnam. ren van zijn partij, het Rhodesisch front) en riep uit: „Nu is het schip te water". Hij zwaaide ook met een bosje ttlegrammen en zei: „Kijk eens wat ik gekregen heb". Het feit dat een kabinetsbijeenkomst wordt gehouden duidt erop, dat Smith en zijn ministers niet van plan zijn, zich j ook maar iets aan te trekken van de schorsing. bijzondere frankeerzegels i met een bijslag ten bate van de j 1CEM (Intergouvernementele Commissie voor Europese Migra tie) zullen van 31 januari t.m. 28 februari 1966 verkrijgbaar zijn. De frankeer waar den zijn 18 7 i 40 20 ct. Op de zegel staat J in gecalligrafeerde vorm een bood schap van de Koningin: Brengt I hen naar een veilige haven, met 1 daaronder de handtekening van Hare Majesteit. Sow jetunie lanceert ruimtevaartuig naar Venus MOSKOU De Sowjetunie heeft van- ^Uag een interplanetair station in de ui Venus afgeschoten. Volgens persbureau Tass functioneren alle -umenten aan boord goed. I Het ruimtevoertuig, de Venus 2, is gemand en weegt 963 kilo. Het werd eerst i een baan om de aarde gebracht i de richting van Venus gescho- Het zal ongeveer drie-en-een-halve nd duren voordat de plantet wordt ikt. station zal talrijke onderzoekingen met behulp van instrumenten die rgie betrekken van chemische en tterijen. van STATIONSWEG 11-17 LEIDEN tijdag tot 22 uur. Zaterdag 10 tot 20 u. '1 Zondag 12 tot 17 uur. Eventueel gratis winterberging. BOGOTA In zuidelijk Colum bia is, naar eerst nu bekend is ge worden, een Columbiaans passagiers vliegtuig met 35 inzittenden in een onherbergzaam gebied neergestort. Aanvankelijk werd aangenomen dat allen waren omgekomen, maar van uit een helikopter zijn zes mensen gezien van wie men vermoedt dat zij overlevenden zijn. Verbandmiddelen, voedsel en dekens werden voor hen gedropt. Het toestel, een DC-3, was tegen een piek in het An- desgebergte gevlogen. Het lag half ver scholen tussen de pijnbomen Boeren uit de omgeving maakten de piloten van red dingsvliegtuigen op het wrak opmerk- De mogelijkheid bestaat ook nog dat de zes mensen overlevenden zijn van een klein amfibievliegtuig met zes inzitten den, dat al enige dagen in deze omge ving wordt vermist. Minister Den Uijl heeft gisteren de nieuwe machinefabriek te Acht van de N. V. Philips gloeilanmenfabriek ge opend. Hij werd hiertoe uitgenodigd door de president van de raad van bestuur, ir. Philips. O AMSTERDAM Twee ongemas kerde mannen zijn gistermiddag om kwart over vijf met getrokken vuur wapens een postagentschap annex sigarenmagazijn op de Fahrenheit- singel binnengedrongen en ervan doorgegaan met twee postzakken met tezamen circa 850 gulden. Een van de mannen loste daarbij een schot op de eigenaar. De kogel trof ech ter wonder boven wonder geen doel doordat zij tegen de stalen rand van de kassa afketste, aan kracht verloor en achter de toonbank terecht kwam. Indien het schot twee centimeter ho ger was gericht was de eigenaar, de heer G. Kelder, waarschijnlijk wel getroffen zei inspecteur D. Lagerwaard van het bureau Linnaeusstraat. De mannen kwamen het kantoor binnen op een tijdstip dat een PTT- Rende weg in pyjama O LONDEN De eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring door de premier van Rhodesië is allerwege scherp veroordeeld en is voor de Britse regering aanleiding geweest strenge maatregelen te nemen. De algemene vergadering van de Ver. Naties aanvaardde vannacht een resolutie, waarin er bij Engeland op wordt aangedrongen alle midde len, geweld inbegrepen, te gebruiken om een eind te maken aan de „rebel lie" in Rhodesië. De Veiligheidsraad zou vanmiddag om half vijf Ned. tijd vergaderen om de crisis in Rhodesië te bespreken. Zij kwam gisteravond niet onmiddellijk bijeen ondanks hardnekkige pogingen van Afrikaanse en Aziatische landen voor een directe actie. In het Lagerhuis heeft premier Wilson gistermiddag bekendgemaakt, dat alle Britse hulp aan Rhodesië zal worden stopgezet, dat alle Rhodesische ministers in opdracht van koningin Elizabeth, zijn ontheven en dat uitvoer van wapens en van alle andere Britse produkten naar Rhodesië is verboden. De Britse premier Harold Wilson verlaat met een bezorgd gezicht de ambtswoning in de Lortdense Doumingstreet. Hij zal de toestand in Rhodesië in het Lagerhuis gaan bespreken. AMSTERDAM Een originele hoofdstedeling heeft het plan opgevat I een centrale boodschappendienst te or ganiseren. Hoewel dc dienst nog niel I lang functioneert heeft hij het er maar I druk mee. Zijn taak acht hij het men- I sen die niet over telefoon beschikken j van dienst te zijn. Wil iemand een ander spreken die niet telefonisch bereikbaar is dan gaat de Amsterdammer er op uit om de man op het verzoek van de ander te attenderen. Automobilisten bellen ook nogal eens op als ze onderweg pech hebben of op een andere manier zijn verlaat en ze hun vrouw niet kunnen bereiken. Zijn instrumenten zijn een bromfiets (gaat veel vlugger dan een auto) en een wacht aan zijn telefoon. Nederlander door Spanje uitgeleverd BARCELONA De Rotterdammer Jan Hendricks, die enkele weken geleden door de Spaanse politie is gearresteerd, is weer uitgelevtrd aan Nederland op ver zoek van de Rotterdamse rechtbank. Hendricks wordt verdacht van diefstal van een auto en een cheque van 83.000 gulden van zijn werkgever, de handel maatschappij S. A. Williamson. patiënt naar boven, praatte langdurig met hem en slaagde erin de jongeman te kalmeren, met wie hij ten slotte de tocht naar beneden aanving. Het avontuur duurde precies een uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1