'eep van het reus-ach tige f ^jjj Miljardenplan Hoogovens voor vijf tot zes jaar SER waarschuwt de vakorganisaties ei EEN LITERATOR ÓVER CALVINISME Zindelijke - burgerheren voor prof. Oud Beatmuziek schadelijk voor het gehoor Unilever leent inderdaad 300 miljoen Weer politiek twistpunt uit de weg geruimd PTT houdt over 1965 miljoenen guldens over Paul van T. veroordeeld tot 6 maanden simcai&no SSSSssS» Ss£rHS=* "ÜHWIffl»» Stel huwelijk nou; even uit WEWE LETD.SE COURANT ls VRIJDAG 12 NOVEMBER 1965 Door dr. C. RIJNSDORP "DIJ DE MOSLIMS heeft de verhouding van Allah tot -L' gelovige van meet af aan iets steriels gehad. De structuur van het oosterse leven bleef eeuwenlang in hoofdlijnen onveranderd. Wat de gevolgen zullen zijn van de huidige beroeringen in de mohamedaanse wereld, zal nog moeten blijken. Zij wordt dagelijks geconfronteerd met westerse techniek, communistische infiltratie en het bestaan van de Israëlische staat, die doorn in haar vlees. In alle wereldgodsdiensten wordt het reus-achtige, de levenskrachtige vermenging van gepredikte „heilige" over tuigingen met historisch gegroeide levensvormen, op een zware proef gesteld. Want vroeg of laat worden zulke levensvormen tot bom- ijs: ze hebben geen draagkracht meer. Dit geldt ook voor Nederland, waartoe we ons uiteraard in hoofdzaak bepa len. De levenskrachtigste vermenging zal men daar aantref fen, waar de boodschap een sterk gezag heeft en de aangesproken mens eenvoudig van geest is. Het calvinisme predikt een souvereine God en een in zichzelf verloren mens. Voordat Kuyper met zijn „wij calvinisten" zijn klein luyden de vereiste bewustheid inprentte, was het zo dat de kleine boer de schipper, handwerksman, knecht doordron gen was van zijn geringheid niet alleen tegenover God, maar ook tegenover de hogere en meer ontwikkelde standen. God kon niet majestueus genoeg en de mens niet afhankelijk genoeg worden voorgesteld. De geldingsdrang die nu eenmaal niet uit te roeien is vond moeizaam een uitweg. Men kon zich namelijk van anderen onder scheiden door een subtieler inzicht in alles wat zondig was, een rigoureuzer inkrimping van de menselijke actie radius en een ingewikkelder manier om Gods spaarzame- lijke genade deelachtig te worden. De afstand tussen God en mens werd verabsoluteerd. In de achttiende en groten deels ook in de negentiende eeuw. zolang de sociale structuur niet al te zeer veranderde, kon hier van een krachtige vermenging worden gesproken. De christenen van het oud-gereformeerde type leefden binnen duidelijk getrokken grenzen en werden daar nauwelijks of in het geheel niet gestoord. Nu ja, de dragonades en inkwartierin gen! Maar de maatregelen tegen de Afgescheidenen waren van incidentele aard en volgden niet dwingend uit de maatschappelijke structuur. De toen losgekomen volkshaat tegen de fijnen kwam uit een diepere bron. GEDRAG VAN HET REUS-ACHTIGE Zoals gezegd: in een samenleving die zich weinig wijzigt, kon zulk een vermenging lang krachtig blijven. Ongecompliceerde volksmensen, die de Statenbijbel en Cats lazen en voorts Bunyan en wat nu oude schrijvers heten, konden lang bij het oude volharden en aan de gereformeerde traditie vasthouden in een tijd dat de ontwikkelden door rationalisme en later door de roman tiek waren aangetast. Het kan dan heel lang duren eer men merkt in een verkeerd isolement te zijn geraakt In onze eeuw is men zijn kracht steeds meer moeten gaan zoeken in afweer tegen het nieuwe, in struisvogelpo litiek of in een kras dualisme, waarbij b.v. een fabrieksbe- ambte in de week zijn werk doet te midden van de modernste apparatuur en zich 's zondags terugtrekt in een eeuwenoude, overgeleverde taal- en vormenwereld. Calvi nisme en oppervlakkigheid sluiten elkaar uit, zodat dit dualisme als het niet tot huichelarij leidt voor gevoelige naturen ernstige psychische gevolgen kan hebben- Vermenging leidt vaak tot vereenzelviging en deze identi ficatie van goddelijke waarheden met vaderlandse levens vormen die oud en verouderd en nabij de verdwijning zijn, brengt een conflictsituatie mee die vele jongeren van kerk en geloof heeft vervreemd. Door persoonlijke ont moetingen ben ik niet zonder hoop dat een jongere studerende en nadenkende generatie hier zoekt naar eer schriftuurlijk verantwoorde uitweg. Ondertussen blijkt dal het reus-achtige tot bedenkelijke situaties leiden kan. Men spreekt dan meestal van conservatisme, maar het lijkt mij zuiverder van reus-achtigheid te gewagen, omdat bij dit laatste het uitgangspunt: geloof in een geopenbaarde waarheid, gehonoreerd blijft. In de geest van ons lagen-schema kan men opmerken dat de eenvoudige vromen van de gereformeerde gezindte het monumentaal-patriarchale en het Nederlands-mystieke element hebben weten vast te houden ondanks invloeden van rattionalisme en romantiek. Maar de Duitse romantiek is ondenkbaar zonder het daaraan voorafgegane piëtisme. De Nederlandse, protestantse mystiek heeft zich niet geïsoleerd ontwikkeld. Het réveil was al evenmin een specifiek-Nederlandse aangelegenheid. Zo heeft de Neder landse bevindelijkheid in de negentiende eeuw romanti sche trekken aangenomen. Nog omstreeks 1902 zongen we in de eerste klassen van de lagere „bijbelschool": Vol van heilige gedachten, treed ik vaak naar 't kerkhof heen. Daar voel ik mijn leed verzachten, daar voel ik mij heel alleen. In de kerk werden alleen psalmen gezongen, misschien een onbewuste poging het monumentaal-patriarchale ka rakter van het authentieke calvinisme te handhaven tegen invloeden van buiten. Maar men kende zichzelf niet, want uit de psalmen koos men vaak de dierbare en achter het monumentale front woekerde een gevoelscultus met een eigen terminologie. Het ceremonieel-idyllische, het biedermeier in onze calvinistische volksgroep heeft-een taai leven gehad. Het past precies bij het klein-burgerlijke levensgevoel, maar niet bij de meer primitieve schippers, boeren en vissers. Ook de eerste wereldoorlog was voor de idylle niet veilig; wie daaraan twijfelt moet het kerstnummer van Timo- theus (chr. weekblad) van 1914 er maar eens op naslaan. Zelfs een tweede wereldoorlog is niet in staat gebleken alle resten op te ruimen. Het vrome biedermeier proeft men onmiddellijk uit talloze christelijke versjes, verhalen, erieromans, die nu toch wel langzamerhand naar de ichterhoede zijn afgezakt. Het reus-achtige geeft zich in ;een enkele vorm gauw gewonnen! In de vragenrubriek /an het Rotterdammer-kwartet komt men herhaaldelijk /erzoeken tegen als deze: „Uit mijn jeugd herinner ik mij .•en gedichtje, dat met de volgende regel begint (volgt jitaat). Kunt u mij zeggen waar ik dit vers vinden kan?" Het aangehaalde fragment spreekt dan een duidelijke biedermeiertaai. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de Tweede-Ka mer is gisteren weer een politiek struikelblok uit de weg geruimd. Mi nister Bogaers' huurvoorstellén, waar over vorige week nog bijna een ka binetscrisis dreigde te ontstaan, haal den nu royaal de eindstreep met steun an de overgrote meerderheid van de PvdA-fractie. Het gevaarlijke ar dement-Nelissen (kath. v.), dat huur verhoging mogelijk wilde maken voor goedkope, vóór 1921 gebouwde hui- van goede kwaliteit, werd inge trokken en daarmee was hét twist punt tussen enerzijds minister Bogaers en de PvdA en anderzijds de KVP en ARP de wereld uit. Partijen vonden elkaar op het door de minister voorgestelde compromis om ter ien van de vóór 1921 gebouwde goed kope huizen artikel 17 van het Bijzonder Besluit Huurprijzen 1954 te hanteren. Dit artikel geeft de minister de bevoegdheid huurverhoging toe te staan als blijkt dat m aanmerkelijk verschil in huurprijs bestaat met een vergelijkbare woning, een erschil dat niet op kwaliteitsverschillen an® Na „mannenbroeders" etc,: AMSTERDAM Hier werd giste ren het eerste exemplaar van het door H. J. L. Vonhoff geschreven boek „Zindelijke burgerheren" aan £>rof. mr. P. J» Oujd overhandigd, i „Van een burger aan de burger der aat»urgers" (een variant op het standbeeld Ivan Thorbecke) luidt de opdracht. Von_ nhoff heeft de evolutie van het oorspron kelijke liberalisme van Thortbecke via het deftige, steriele liberalisme der „pal- air» staanders en afkeurders" tussen de we reldoorlogen naar het moderne liberalis.- cipjme van de WD, links van het midden, 'besohreven. De „Zindelijke burgertheren" is het e'vierde week in de reeks van „Ihet Rijke Roomsohe leven", Parade der m: meibroeders en Taanie rooie rakkers. 1. i Produktie van 2,8 naar 4 miljoen ton staal IJMUIDEN.- De Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken hebben een plan van f 970 miljard, voor 60% te besteden in Nederland, goedgekeurd om in vijf-zes jaar de prodiuktie van ruw staal van 2,8 miljoen ton staal te verhogen tot 4 miljoen. De totale in vesteringen van het gehele IJmuidense bedrijf zullen zelfs f 1,4 miljard be dragen, ongerekend de investeringen der dochters. Hierdoor zal behoefte ontstaan aan 3300 man personeel, waarin zij voor een deel zullen voor zien door rationalisatie van bestaande bedlrijven en verschuivingen. Toch zul- Vraagdtuk vertegenwoordiging UTRECHT Het lid van de SER p prof. mr. N. E. H. Esveld heeft ge- tflwaarschuwd, dat ernst moet worden gemaakt met de vertegenwoordiging in de SER. In het „Sociaal maandblad arbeid", schrijft de Rotterdamse hoogleraar, dat ^de gevestigde organisaties uiteraard ge- Jneigd zijn hun oordeel over anderen te Jbaseren op eigen inzichten, maatstaven Jen gebruiken. Wie velt het oordeel over het niet Jstructief zijn van vakbondsactie? Wie ■durft zich te vermeten tot een uitspraak, |dat zijn visie op de strategie van de vak bonden in de strijd om een rechtvaardige maatschappij juist is en die van de orga- Inisatie, die zich voor een representatie verklaring aanmeldt niet? Het érnst maken van het vraagstuk van representativiteit en categoralisme bete kent volgens prof. Van Esveld niet, dat men de categorale organisaties wil be voordelen ten koste van de in de drie trales verenigde vakorganisaties. Boven de gevestigde belangen uit moet men zich rekenschap geven van de t van democratie en zorgvuldigheid in maatschappelijk verkeer. Wij moeten zuinig zijn op onze demo cratische beginselen, aldus prof. Van Es veld. Inhoud Kamerlid Scheps (soc.): Discriminatie bij toewijzing van woning DE NHAAG Het Tweede-Kamer lid Scheps (soc.) heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gevraagd of er discriminatie wordt toegepast bij de toewijzing van woningen. De heer Scheps vermeldt in dit verband op het geval met een speler van DOS en een Chinees in Amsterdam. De heer Scheps wil we ten of de woningen in deze gevallen gebouwd waren met steun van de overheid. Het Tweede-Kamerlid Van Rijckevorsel (kath. v.) heeft de minister van buiten landse zaken gevraagd naar de rechts persoonlijkheid van het defence and aid fund. De heer Van Rijckevorsel wil graag weten hoe de regering de besteding denkt te controleren van de 100.000 gulden die Nederland aan dit fonds wil schenken. De Rotterdamse hoogleraar vraagt zich af hoe de representativiteit van vakver enigingen inhoud kan krijgen, nu blijkt dat zowel het gevolg geven aan een maal uitgesproken verklaring als het be trekken in het overleg over de arbeids voorwaarden op zoveel weerstand stuit Zijn antwoord is: de rechter moet inge schakeld worden. De normen, die de S.E.R. hanteert bij het beoordelen van de represenativiteit zijn op zichzelf wel goed. Maar de han tering en de interpretatie "leveren moei lijkheden op. Monopolisme dient verme den te worden, waarschuwt prof. Van Esveld. De hoogste democratische begin selen zijn in het geding. Geen beroep op kapitaalmarkt len er 2000 tot 2500 nieuwe werkne mers nodig zijn. merendeel Nederlan ders. In de zes jaar tot eind 1971 zal f 940 min. uit afschrijving vrijkomen, de belastinglatenties zullen met f 140 min. toenemen en bovendien zal eind 1965 f 200 min. aan liquiditeiten beschikbaar zijn, zodat men slechts f 120 min. te kort komt. Dit bedrag wordt nog ver kleind door in bedrijf te houden win sten. Bij dit tekort is nog niet reke ning gehouden met de investerings plannen der dochters, terwijl men ook niet alle liquiditeiten kan uitputten. Desondanks zal de behoefte aan nieu we middelen niet groot zijn. Hoogovens overwegen geen aandelen- uitgifte, maar zal in de behoeften uit sluitend voorzien door leningen. Aange zien de financieringsbehoeften eerst eind 1968 of in 1969 zullen gaan dringen, be hoeft men niet te vrezen dat Hoogovens binnenkort de kapitaalmark-t zullen aan spreken. Voor de Breedbandtransactie hebben Hoogovens de laaSste maanden f 155 min geleend tegen een betrekkelijk lage rente. Uitbreidingen Hoogovens willen zich door deze plan nen op de zich uitbreidende staalmarkt handhaven. Zij verwachten dat het aan deel van de zogenaamde platte produk- ten in het verbruik van walserij produk- ten zich zal uilbreiden. De warmband walserij werkt echter reeds op volle kracht en daarom wil men een nieuwe, snellere walserij bouwen met grotere capaciteit, ter compensatie van de stij gende lonen en handhaving van winst marge en rentabiliteit Dit vergt weer uitbreiding van capa citeit elders, zodat het plan ook verhoog de levering van halffabrikaten inhoudt. De jaarcapaciteit dezer walserij wordt 2 min. ton en later 4 min. Tegelijkertijd zal men een derde blokwalserij bouwen voor het maken van stalen „pakken" met 1 min. ton jaarcapaciteit De staalvoorziening maakt de tweede oxystaalfabriek nood zakelijk met 2,5 min. jaarcapaciteit, uit gerust met twee converters. Om de ver hoogde ruwstaalproduktie te kunnen halen, geeft de in uitvoering zijnde Hoogoven VI voldoende ovenvolume. UTRECHTMen heeft bij Deense jongelui on herstelbare gehoorbe- schadigingen geconsta teerd die duidelijk ver oorzaakt zijn door het luisteren naar een beat- groep Dit onthult dr. G- H. C. H. Kath in Ge zondheidszorg. het or gaan van het Groene Kruis. Er bestaat voor het ge hoor een tolerantiegrens van ruim 90 decibel (een meetbare geluids eenheid). Het geluids volume van een beat- groep, ligt volgens dr. Kath vaak tussen 100 en 120 decibel, dus boven de tolerantiegrens Dergelijke gehoorbe- schadigingen kunnen worden voorkomen door aan Beatgroepen mati ging te vragen. Hij be seft. dat zulks vrijwel onbegonnen werk is en volstaat daarom met de waarschuwing niet te dicht bij de muzikanten te komen en/of geluids- dempertjes in de oren te dragen. Een remedie heeft dr. Kath, medisch directeur van Het Groene Kruis ook. In Denemarken wordt onder het motto „beter voorkomen dan genezen" in scholen ge discussieerd over vra gen „Is beatmuziek la waai?" en „moeten we het schieten op oude jaarsavond afschaffen", want ook dat laatste kan gehoorbeschadigingen veroorzaken. Dr. Kath beveelt dit voorbeeld ter navolging in Nederland warm aan. Een en ander ma^Kt het nodig meer erts te lossen en op te slaan. De tweede ertskade in aanbouw zal verder worden vergroot en van een ertsopslag worden voorzien. Men overweegt de stichting van een nieuw sinter- of een pelletise- ringsbedrijf, of het betrekken van pellets van elders. Voorts zal men de cokesfa- briek uitbreiden en een nieuwe bouwen. Het vrijkomende gas zullen Hoogovens zelf gebruiken. Verder wordt de capaci teit van de kouwwalserij verhoogd en er zijn sporen, wegen, magazijnen en werk plaatsen nodig. Twee motorrijders op Maasdijk bij frontale botsing omgekomen MAASDIJK De 22-jarige A. Noor- dam uit Maasdijk en de 27-jarige G. Olsthoom uit Naaldwijk zijn gister avond om het leven gekomen, toen zij omstreeks zeven uur op de Maas- dijk._ in de bocht bij de Nolweg, bij een inhaalmanoeuvre met hun motors frontaal botsten. De motoren zijn ge heel vernield. Een van de slachtof fers, Abr. Noordam, was vier weken geleden in het huwelijk getreden. De 17-jarige PP. van Rhee uit Oirlo is vannacht tussen Leunen en Oirlo on der Venray met de door hem bestuurde wagen over de kop geslagen. De jongen overleed ter plaatse. De 27-jarige bromfietser L. van Stegen uit Venlo is gisteren op de rijks weg in Venlo door een vrachtauto ge grepen. Hij overleed op weg naar ziekenhuis. Een 23-jarige in West-Duitsland ge legerde Britse militair, L. R. Baets, reed gisteravond in Susteren met zijn auto een straat in d everboden richting waarna hij in botsing kwam met vrachtwagen. De heer Baets werd gedood, zijn drie mede-inzittenden (allen Engelse militairen) werden zwaar gewond. De 20-jarige H. P. Joris uit Ubach- Palenberg (West-Duitsland) vond gister avond in Beek op de Rijksweg Maastricht Roermond de dood, toen de door hem bestuurde auto een andere wagen in de flank aanreed. Twee personen, onder wie de bestuurder van de andere auto, wer den ernstig gewond. T egemoetkoming onvoldoende, zeggen bonden UTRECHT De r.k. bond van werkne mers in industriële bedrijven Sint Wille- brordus en de Christelijke bedrijfsgroe pencentrale vinden dat de wijze waarop werkgevers de oplossing van het vraag stuk georganiseerden -ongeorgan iseerden willen verordenen, nog ver verwijderd van het door de fabrieksarbeidersbonden gekozen uitgangspunt. De uitkering voor elk lidmaatschaps jaar bij het verlaten van de actieve dienst vinden beide bonden niet het juiste mid del om waardering duidelijk te maken. Er zijn ook bedenkingen tegen het vooi •tel om voor het vormingswerk van c vakbonden tien gulden per lid te be talen. ROTTERDAM Unilever zal in derdaad binnenkort f 300 miljoen 6 pet. obligaties uitgeven tegen nog vast te stellen koers. Het prospec tus zal begin december verschijnen en de storting zal midden januari geschieden. Een syndicaat van de Amsterdam-Rot terdam Bank als leider,-alspiede Pier- -Heldring en Piérson en de Algeme. Bank Nederland zal de inschrijving openen. Van dit bedrag zal ten hoogste f 100 min bij inschrijving toegewezen worden aan een beperkte verkoopgroep van buitenlandse banken ter plaatsing uitsluitend in het buitenland op inschrij. vingsvoorwaarden. Voorts zal aange zien men niet terstond het volle bedrag nodig heeft een voorplaatsing van f 75 min geschieden met latere storting. Midden december zal men goedkeuring dezer lening voorstellen aan preferente en gewone aandeel-houders. Geen crisis om huurverhoging De eigenaren van de bewuste huizen kunnen bij de minister een verzoek huurverhoging indienen als de huurprijs na 1 januari 1966 ten minste 7,5 pet. en na 1 januari 1967 nog eens ten minste 7,5 pet., dus in het totaal ongeveer 15 pet. lager komt te liggen dan de huur huizen met een vergelijkbaar woon- gerief die wél onder de huurverhoging Amendementen Toen dat eenmaal vast stond, trok de socialist Brandsma zijn amendement tussen 1921 en '45 gebouwde goedkope huizen niet in huur te verhogen in C.C.O.: Geen verhoging tarieven DEN HAAG Het Consumenten Contact Orgaan meent dat er in de naaste toekomst geen enkele aanlei ding kan bestaan tot verdere verho ging van PTT-tarieven. brief aap V#keer en Water- -£GRi4f} ee^ herziene raming bedrijfsresultaat over '65 een positief saldo van 97.7 miljoen gulden oplevert, hetgeen niet in overeenstemming is met de in april uit gesproken verwachting, dat in '65 zonder tariefsverhogingeen een negatief bedrijfs resultaat zou zijn ontstaan als gevolg van verdere stijging van de personeels lasten in dit jaar. CCO zegt dat, ook al wordt rekening gehouden met aanzienlijke verdere kos tenstijgingen, voor 1966 gerekend mag worden op een eindresultaat, dat I stens dat van '65 evenaart. verwierp de Kamer het amendement- Van der Peijl (cJi.), dat ongevcc- net- zelfde beoogde als het (ingetrokken) voorstel-Nelisscn. Eenzelfde lot onderging het amendement-Visser (lib.) om o.m. alle vóór 1921 gebouwde huizen onder de huurverhoging te laten vallen, met de mogelijkheid van beroep op de huurad viescommissies. Vóór het voorstel-Van der Peijl stemden slechts CHU, WD, GPV en Boerenpartij, voor het amen dement-Visser WD. BP. SGP. GPV. Verworpen werd ook het amendement- Aantjes (a.r.) om huurbescherming te onthouden aan huurders die een duur dere, soortgelijke woning niet willen be trekken hoewel die meer overeenkomt met hun inkomen. De voorgestelde huurverhogingen van gemiddeld 10 pet per 1 januari 1966 en nog eens gemiddeld 10 pet. per 1 januari '67 werden tenslotte met 104 tegen 10 stemmen aanvaard. Vóór de stemming had de heer Neder- horst nog een verklaring afgelegd. De PvdA-fractie, zei hij, wil in overgrote meerderheid voor de huurverhoging stem men, maar doet dat zonder enig enthou siasme alleen op grond van zuiver zakelijke overwegingen. Een huurverho ging van deze omvang acht de PvdA op dit moment een ongelukkige zaak. Het is echter de prijs die de socialisten hebben betaald voor het slagen van de kabinetsformatie. Tegenover dit nadeel staan veel meer positieve punten in het AMSTERDAM Het gerechtshof heeft de 43-jarige Utrechtse boekhande laar Paul van T. bij verstek veroor deeld tot een onvoorwaardelijke gevarv- genisstraf van zes maanden wegens het voorraad hebben en verspreiden van het boek „Adolf Hitier, sein Kampf gegen die Minusseele." Het Hof achtte bewezen, dat er in het boek passages voorkomen die be ledigend zijn voor het Joodse deel de bevolking. Voonts beval het Hof de ontrekking aan het venkeer van de exemplaren van dit nazistische eis van de procureur-generaal luidlde: zes maanden gevangenisstraf bovendien vijf jaar ontzetting uit het recht het beroep van boekhandelaar uiit te oefenen. j. .ne||e, voorname Op overweldigend vege* o 1^00 GL en GLo "u k us Uit lietst AUTO BIERMAN N.V. Nieuwe cao voor de boekhandel alleen de secundaire arbeidsvoorwaar. den zijn geregeld. De belangrijkste wij ziging in de nieuwe c.a.o. heeft betrek- king op de arbeidstijd. Er wordt een vijf daagse werkweek van gemiddeld 45 uur ingevoerd. De werknemersbonden moe ten dé c.a.o. nog goedkeuren. HOR LOGE! MEESTERWERKEN VAN Z TOT A Staatssecretaris Grosheide: Meer opwinding over Grieks dan beroepsonderwi j s (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er ontstaat in ons land meer opwinding over de vraag of Grieks als vak op het gymnasium B moet worden gehandhaafd dan over het uitbreiden van de leervak ken op de HTS. Tot deze conclusie kwam staatssecretaris Grosheide gis teren tijdens de vergadering van de vaste commissie van Onderwijs en Wetenschappen. De staatssecretaris meent -dat de ge ringe belangstelling voor het hoger be roepsonderwijs veroorzaakt wordt door he* feit dat men met een zelfde diploma kan kiezen tussen dit onderwijs en de studie aan de universiteit. Hij wil de doorstroming bevorderen van leerlingen uit het middelbaar be roepsonderwijs en het MAVO naar het hoger beroepsonderwijs. Mr. Grosheide deelde de commissi* voorts mee. dat in de toekomst alle vis- serijscholen een drie-jarige cursus zul len krijgen. De toeloop naar deze scho len is. aldus de staatssecretai is, zorg wekkend. Dr. Van Dijk (lib.) deed de suggestie, onderwijzers uit de ontwikkelingslanden, die voor hun opleiding naar Nederland kwamen, in Suriname te laten studeren. Minister Diepenhorst had voor dit denk beeld wel belangstelling. Hij wees er echter op dat dit alleen mogelijk is voor een basisopleiding. Roosendaals advies i.v.m. woningnood C? ROOSENDAAL De woningnood h in Roosendaal (43 000 Inwoners) de san- leiding geworden, dat het bureau huls vesting verloofde paren ronde» adviseert hun huwelijk uit te stellen. Aten vreest, nu de befaamde geboortegolf van na de oorlog In trouwsferen is aangeland, de problematiek andera niet aan te knnnen. In de gemeente staan trans ruim 800 wo ningzoekenden ingeschreven Men ver wacht een scherpe stijging van dit toch al hoge aantal Vandaar het officiële be roep op verloofden nog wat tc wachten, omdat er juist voor de jongste woning zoekenden geen enkele speling is. Zoals men wellicht weet is het in Bra bant nogal eens de gewoonte vroegtij- voor de wet te trouwen, opdat men de diverse faciliteiten voor gehuwden kan profiteren. Het kerkelijk huwelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15