Meneer Liempde voelt zich géén gekooide vogel meer „F oto - snelheidsval" Avondje uit met bril van miljoen gulden... José moest even blozen Man van Irene ere ■joekel Geïllustreerd proces-verbaal thuisbezorgd Diplomatentas met springstof teruggevonden 13 VRIJDAG 12 NOVEMBER 19m Wéér een klinker erbij Da's geen bestaand woord Nou. heb ik er één Had je niet gedacht (Van een onzer redacteuren) Bijna achttien jaar woont hij ii dat betrekkelijk kleine kamertje als een vogel in een kooi en met weinig zon. Hij beweegt zich uiterst moei lijk en het doet hem altijd pijn. Een vriend helpt hem met aan en uitkle- 3en. Gaat, als het mooi weer is en dat is het de laatste tijd vaak met hem een wandelingetje maken. Wat 'eniet hij, als-ie in z'n wagen wordt rondgereden. e mevrouw, waar hij bij in huis is. kookt voor hem. Gelukkig kan hij zich zelf wel redelijk helpen met het eten. Z'n kleine afwasje kan hij warempel ook nog aan. Al is hy voor elke be weging gevoelig. Want hij is reuma-pa tiënt. Een vriendelijke masseuse komt regel- natig en dait helpt. Maar toch, beter wor- s er niet bij in zijn (chronische) ;eval. Hij mag blij zijn als hij blijft :oals-ie nu is: dat hij min of meer zelf- itandag kan blijven huizen in z'n be- irekkelijk kleine kamertje als een vogel i een kooi en met weinig zon. Soms denkt hij wel eens. ook al heeft lij ondanks alles zijn opgewekte natuur lehouden: ik ben nog maar 51. Dat be ekent, als ik de gemiddelde leeftijd in »ns land in aanmerking neem, nog ruim wintig jaar te leven. Zou dat altijd lier zijn In diit betrekkelijk kleine :amertje als een vogel in z'n kooi en net weinig zon Goeie jongen Jaja hij heeft heus wel aanloop Tiend is erg behulpzaam; ddet v ar hem. Hij mérkt wel dat eei leling hem soms zwaar valt. Tenslotte leeft die vriend zijn werk, zijn ijn kinderen. Maar van „dan maa vil hij nooit horen. Goeie jongen. Ook de mensen waar hij bij in huis geven hem echt wel meer dan op jd z'n eten. Maar toch. Je zou er wel helemaal UIT willen hé. Een „ge il" mens heeft toch ook op zijn tijd onderbreking in het leven van alle- ag nodig Dat alles kost natuurlijk geld leeft niet zoveel. Hij mag al blij zijn at hy zichzelf, zoals alles nu reilt en eilt, volledig kan bedruipen. Trouwens, ingenomen dat hy er het geld voor lad, wie zou hem op z'n eventuele va- antie-adres moeten helpen met z'n spe- iale dieet, z'n aan- en uitkleden en >u er met hem willen wandelen Vant op vakantie wil je tenslotte wat ien, nietwaar Laat nu de zuster-van-de-massage met m geweldig plan komen. He leek wel f ze gedachten kon lezen. Mameer Liemp- zei ze, als u een week met vakantie 'lt kunt u mee naar Valkenburg ver de centjes zou ik me maar niet te, ruk maken Eerst „nee" Ze vertelde allerlei verhalen over ijn het er wel was. Eerst vond hij het i onwennig idee. vergroeid als tij bleek te zijn met zijn vertrouwde Ueime kamertje met weinig zon. Zelfs as het by hem eerst „nee", zoiets als :n vogel in een kooi die het deurtje Bpen ziet gaan, maar niet weg durft te vliegen. Maar de zuster praatte hem om tn hij begon het vooruitzicht langzaam Blaar zeker prettig te vinden. Toen kwam DE dag. Al woonde hij In een uithoek van Friesland, prompt op le afgesproken tijd stopte een grote bus voor de deur om hem en z'n koffer hij zat al uren kant en klaar op te Balen Een zuster kwam opgewekt z'n kamer binnen, gevolgd door de chauf feur en één, twee, drie hoepla, voor hy iet wist zat-ie in een gemakkelijke reis- naar zijn verdwijnende kamerraam te kijken. De tocht waar hij eerst zo tegenop ge- detien had was niet vermoeiend. De stem ming aan boord van de bus was ópper- Best. Zo alleraardigst als de mensen stuk foor stuk waren. Elke stopplaats waar keer een andere vakantieganger of -ster kerd opgehaald betekende een beleve- Jis. In één uur lachte hy meer af dan an- I Iers in jaren. Technische storing Toen de bus plotseling moest stoppen in cén van de dames daardoor wel heel «gemakkelijk kwam te zitten de zus- Ier was verder naar achteren bezig Jtopte de chauffeur met de mededeling «technische storing". Daarna zette hij de pssagiere handig en vlot In de Jnlste positie en reed weer door. Die chauf- eur was in één woord geweldig. Men- •en zoals jullie, zei hij zonder omwegen, leb ik het liefst. Nooit gekanker, alleen haar dankbaarheid. Een voorproefje van wat komen ging treeg meneer Liempde in Groesbeek bij Nijmegen. Daar arriveerde, bijna tege- Wkertijd. ook de tweede bus. die een pdere route had genomen Hij kon nu het de zestig vakantiegangers aanschui- Ver^aan een originele Brabantse koffie- Het leek of iedereen iedereen onmid- kende Men plaagde elkaar ten- direct als vertrouwde vrienden, het dametje dat velen al gauw loeke" noemden, omdat ze zo zorg- was voor haar vriendin. Zorgzaam, óók hongerig, want ze leek onver- iigbaar, zodat de vakantiegangers al uw zeiden: Hier is nog wat op de •naai. moeke, en dan maakte ze ook ït restje weer soldaat Hotel Rooding in Valkenburg waar hy fenslotte aankwam was volledig gereed hn allen te ontvangen. He leek wel of ie directie, de dokter die de hele week Hulp vanuit je beroep Dienst aan de ander kan op allerlei manieren op een mens afkomen. Ook via zijn of haar beroep. Daarvan geven we zo maar eens een voorbeeld: twee reizen, die elk voor- en naseizoen georganiseerd worden door de Ned. vereniging tot reumatiek- bestrijding. Per ja^r kunnen zo ongeveer 120 „mail" een week naar Val kenburg. Ze worden begeleid door een twaalftal zusters, die haar vakantie daarvoor opgeven alsmede door een specialist die zijn eigen patiënten daarvoor even aan collega's overlaat. Men kan gerust zeggen, dat deze vakanties mogelijk worden omdat de belangeloze medische begeleiders er zijn. Och, het geld komt er altijd wel, maar ZIJ brengen een offer met hun han den! Een offer? Ze formuleren het zelf anders: het is fijn als je zoiets kunt doen. Terecht menen zij: als die patiënten reeds zo véél missen, moet dat dan ook nog een vakantie van (let wel) eens in de vijf jaar zijn? Want dat is de realiteit: slechts eens in de vijf jaar komt deze cate gorie van merendeels nog rede lijk valide patiënten aan zo'n vakantie toe. Venlose opticien introduceert brillen ah sieraden vele troeven makkelijk A snel gewassen nooit strijken y nooit kreuken lang meegaan ^aangenaam ventilerend Jf, gecontroleerd Kind dronk lysol - geen levensgevaar Gedurende één uur van zijn va kantie lachte meneer Liempde meer af dan anderen in jaren. GRONINGEN De 3-jarige Frede- rik Verheul uit Utrecht werd in Gro ningen waar hij bij zijn oma logeerde gistermiddag in aller ijl naar het zie kenhuis vervoerd, omdat hij kans had gezien een fles met lysol te pakken en er enkele ferme teugen uit te nemen. Het snelle transport bleek gun stig, want Frederik is buiten levensge- blijven, de zusters, de kelners op alles hadden gerekend. De moeilijkste en waren of werden namelijk nog vervuld. Geen apartheid Hoe bijvoorbeeld die twee kelners in van de mannelijke vakantiegangers in touw waren. De man kon door zijni reumatische aandoening alleen maar staan1 of liggen. Maar hij zou zich in de groep op die manier zo „apart" gaan voelen.; Wel. met behulp van een barkruk, annex: allerlei geïmproviseerde voorzieningen, slaagden de kelners, die tot laat in de avond bezig waren,, erin voor hem iets construeren dat des dokters goedkeu ring had en waardoor de man toch staat zou zijn zo goed en zo kwaad als het ging een zittende houding aan te nemen. De dokter Hem was niets teveel. Hij beschouwde allen als zijn kinderen iedereen kon altyd by hem terecht: Dokter, mag ik het ook eens met haar krukken proberen Dokter, zou sage aan m'n schouder de pyn wat minderen Dokter, zou ik de middag- ist van vandaag eens mogen overslaan, ■ant ik voel me zo fit? De zusters gingen mee naar het dorp, zorgden zo nodig voor een wagentje, re den zo nodig overal met de mensen mee, waakten bij toerbeurt 's nachts, wasten met een blijde lach alle patiënten die zichzelf niet konden helpen. Kortom, ook zij gaven alles wat ze geven konden. En dat is veel. want een reuma-patiënt goed te helpen vereiste routine. Ongeloof lyk veel gezien heeft meneer Liempde in die week. Hij heeft een bus tocht naar Duitsland en een toer België gemaakt Hij heeft op het Maas trichtse Vrijthof gezeten en de duiven gevoerd. Hij heeft gewinkeld in Valken, burg en koffie gedronken in menig res taurant. Gulle Vlaming Een keer. in België was het. werden allen door de kastelein! heet de man niet zo op z'n Vlaams) ontvangen. Toen de hele groep wat gezeten liet hij be halve de bestelde koffie een sigaar vooi de heren en versnaperingen voor de da mes aanrukken. Nu, die goede Vlaming zal ook niet veel aan de invasie hebben overgehouden De week vloog om voor meneer Liemp de en het afscheid nemen viel hem en de anderen bepaald niet gemakkelyk Wat hadden ze 's avonds met elkaar gebab beld en spelletjes gedaan. Vooral scrab belen bleek populair. Alleen het met an dere lotgenoten te kunnen omgaan en ervaringen uit te wisselen gaf al zo'n voldoening. Hu was geconfronteerd ge weest met mensen die het veel moeily- ker hadden dan hij en dat brengt een mens vanzelf tot een conclusie als: „Ben ik eigenlijk niet verschrikkelyk ondank- Aan de andere kant is het óók net. nu hij er weer een tijdje achter staat, of hy een lange tijd mee uit is geweest. Nog steeds voelt hij zich heerlijk ont spannen en bly. Hij kan er echt weer even tegen en het lijkt op zijn betrek kelijk kleine kamer groter is geworden. Minder als een vogel in een kooi voelt hij zich tenminste en het is of de meer door zyn ramen schijnt dan hij ooit heeft vermoed. Jeugdige Nederlanders mogen niet meer in Duitsland werken WINTERSWIJK Om een eventue- le trek van jongeren naar Duitsland tegen te gaan hebben directeuren van arbeidsbureaus in Nederland en Duits land besloten van Duitse zijde geen arbeidsvergunningen aan Nederlanders beneden 15 jaar af te geven. Het is in Duitsland, in tegenstelling tot Neder land. wel toegestaan dat kinderen van 13 a 14 jaar in het arbeidsproces wor den opgenomen. Het besluit is vooral preventief, want er hebben zich nog maar enkele gevallen voorgedaan waar bij 14-jarige Nederlanders in Duitsland werkzaam waren. DE BILT In de luchtdrukverdeling komt boven Europa weinig verande ring. De oostcirculatie zal zich ook het komende etmaal handhaven. De afge lopen nacht is reeds koudere en drogere continentale lucht binnengestroomd en daalde het kwik tot dicht bij het vries punt. Stroomopwaarts komt 's nachts licht vriezend weer voor bij matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Ook ons land wordt verwacht dat het weer nog iets kouder zal worden. Ove rigens blijft het in het binnenland overwegend droog weer, maar in kustprovincies kunnen enkele regen- of sneeuwbuitjes voorkomen. In cen traal Europa, waar zich gisteren een uitgebreide regenzone bevond, is door het uitvloeien van koude vrieslucht uit Rusland de regen in sneeuwval over gegaan. Boven Spanje is de depressie aangekomen die uit de subtropen kwam en bij Ierland naar het zuidoos ten afzwenkte. ZON EN MAAN Zaterdag 13 november: zon op 7.56, on der 16.52: maan op 20.14, onder 12.58. Dinsdag 16 november: laatste kwartier. Hoogwater Scheveningen 13 november: 5.28 v.m., 17.47 njn (Van een onzer verslaggevers) VENLO In het begin moest ik steeds even blozen als de mensen me zo indringend aankeken. Ik wist niet of ze naar mij of naar de bril keken. Maar ik was er gelukkig gauw aan gewend. Met een char mant gebaar schikt de slanke 23- jarige Amsterdamse mannequin José Sandee het miljoen op haar lieve neusje recht. Wél zwaar, geeft ze toe. Maar een rijk gevoel? Ze beseft maar nauwelijks, dat de bril voor haar starende blau we ogen een miljoen gulden waard is: een platina montuur, met twee grote stenen van elk 25 karaat en nog enkele honderden kleine bril jant j es met een totaal gewicht van 90 karaat José, vorig jaar Nederlands elegante „Miss Bril", showde het kostbare kleinood gistermiddag op initiatief van de V&nlose juwelier en opticien S. van Gelder bij de opening van diens nieuwe zaak. Het was een stunt om schijnwerperlicht te richten op zijn nieuwe idee: de bril cachet te geven, dat wil zeggen: er een sieraad van te maken. En daarom zal men Conoco-boring bij Dronten geëindigd DRONTEN De Continental OU Company (Conoco) heeft gisteren de proefboring nabij Dronten (Oostelijk Flevoland) beëindigd. Het geheel, uit gevoerd in technische samenwerking met Dow chemical international, heeft een totaal bedrag van ruim een mil joen gulden gevergd. Het is nog niet bekend of Conoco plannen heeft voor proefboringen elders in ons land. niet minder dan 450 gulden kosten, maar de meeste komen op veel meer dan 1000 gulden tot zelfs een miljoen verrassing Optimistisch als hij is, hoopt hij op een flinke belangstelling. Voor de bril van gisteren in eigen atelier gemaakt had hij tenminste al direct een serieuze gegadigde: een Duitse miljonair, die e: zijn vrouw wel mee wilde verrassen Voor velen zal het kunstwerk ongetwij feld ietwat vreemd lyken. Een broche, een armband en twee dure oorklipsen zijn nu eenmaal geen alledaagse deco raties van een brilmontuur. Maar, zegt de heer Van Gelder, waarom zouden we van een j)ril géén sieraad mogen maken? Het publiek moet vande ge dachte af, dat een bril een noodzakelijk kwaad is. Waarom wél een kostbare armband of een collier als men naar de schouwbrug gaat en geen aandacht voor een charmante bril? Hij gaat zelfs zover te zeggen, dat men een brU moet kopen passend bij een bepaald avondtoilet of een kostuum. En. natuurlijk, bij de drager of draag ster. Want elke persoonlijkheid vraagt weer een eigen ontwerp. Waarmee hij maar duidelijk wil maken, dat men bi.i het kiezen van een brU even selectief te werk moet gaan als bij het kopen van juwelen. Decoratie En daarom besteedt juwelier Van Gel der bijzondere aandacht aan het decoratieve karakter ervan. De bril van 450 gulden is voor hem slechts een „gewone": het gouden montuur is het enige wat het van andere dellen onderscheidt. Als hij spreekt over sieraden, denkt hij aan brillen met briljanten. En die zijn niet onder de duizend gulden te leveren Toch is hij ervan overtuigd kopert en (vooral) koopsters te vinden. Zo maar Er is de laatste jaren veel veranderd, zegt hij. Velen beschouwen de bril al lang niet meer als een kwaad. Er zijn er zelfs die er een dragen, terwyl dat helemaal niet nodig is. Alleen maar omdat het hem of haar beter staat. Concurrentie vande contactlenzen vreest hy niet. Ook al omdat slechts 20 procent van alle brülenden deze kan verdragen. De bril is in opmars, zegt hy in zijn beroepsenthousiasme. Dat hy er ook vanavond in het t.v.-programma van Willem O. Duys samen met de „Miss BrU" van dit jaar, de Haagse mej. Domen, een vurig pleidooi voor zal hou den, laat zich makkelijk raden BREDA Prins Charles Hugues van Bourbon Parma heeft het ere-lidmaat- schap van de Bredase carnavalvereniging De Joekels aanvaard. Daarmee is hy ere», joekel geworden. Prins aanvaardde de onderscheiding in een brief met als briefhoofd Hertog van Madrid. Het bestuur achtte hem „deze eer waar. dig, wegens betoonde wilskracht, konink. lijke karaktergrootheid en doortastend heid". Ook de Rotterdamse acteur Guus Oster werd erelid. Een van de bekendste ere- joekels is mr. V. G. M. Marijnen, voorzit- /an de Rijnmondraad. tussen de Pauwmolen en het vliegveld Ypenburg een maximum-snelheid van zeventig km per uur. Op dit wegge deelte wordt hard gewerkt aan een verbreding van het tracee, dat van vierbaans op zesbaans wordt gebracht. OpvaUend- is hier de weinige politie- surveUlance en evenzeer is dientenge volge opvallend het aantal hardrijders dat deze maximum-snelheid aan z'n auto banden lapt in het besef „wie doet me wat, ze zien me toch niet"! Dat laatste nu is een lelyke misre kening. Een paar dagen of weken nadat automobilist met te grote snelheid over deze weg rijdt, vindt hij in zijn brievenbus een proces-verbaal, netjes geïllustreerd met een foto van zijn auto met daarop aangegeven de datum en de tijd, waarop hij zijn overtreding beging de snelheid waarmee hij toen over de weg gesuisd heeft. Politiesurveillancc is hier namelijk helemaal niet nodig. Voor een goede registratie van iedere snelheidsovertre ding zorgt een ingenieus apparaat, dat in werking komt, zodra het wordt gepas seerd met een snelheid die boven de zeventig km per uur ligt. Tegelijk met de achterzijde van de verkeerszondaar met zijn nummer bord! worden datum, tyd en de in het apparaat gemonteerde snelheidsme ter gefotografeerd en de politie heeft yelnig anders te doen dan op gezette tyden dit apparaat „te lichten". Het apparaat is dit voorjaar in wer king gesteld en de oogst is héél groot. Zo te zien heeft de kostbare apparatuur haar geld aan boeten reeds lang en breed opgebracht. Van 1 april tot eind juli, in vier maanden dus. zijn er meer dan achthonderd van deze processen- verbaal uitgedeeld. Dat is gemiddeld byna zeven per dag, waarbij men dient te bedenken, dat deze automatische snel- heidsval niet elk uur van de dag bij staat „Anders zou onze fotografische dienst het werk niet eens aankunnen", ver telde een inspecteur van de Delftsc ver keerspolitie, die met de bediening is be- belast. Want de Delftse politie heeft wel in één uur tyd vijftig „coureurs" ge vangen! „Dat is een hele filmrol vol", ver telde men ons, ..wij hebben twee-en-vijftig tot drie-en-vijftig beeldjes op zo'n film. Interessant is dat de meeste overtre ders in Den Haag of Rotterdam wonen. De forensen hebben blijkbaar de meeste haast. Kilo marihuana bij vrijgelaten arrestant AMSTERDAM De Amsterdamse politie kwam op de goede gedachte nog eens huiszoeking te gaan doen bij de zojuist vrijgelaten gedetineer de, de 33-jarige Surinamer Tjoen J. Op zolder vond de politie, behalve een kip die de vrijgelatene had ge kocht om zijn vertrek uit de ge vangenis te vieren, goud ter waar de van 2500 gulden en ruim 4500 rijksdaalder per stuk op Zeedijk, marihuanasigaretten die tegen een Leidseplein en Rembrandtsplein wor den verkocht. De man was bij de huiszoeking niet thuis: hij was aan het verhuizen. Zijn vrouw verraadde door haar zenuwachtig heid de schuilplaats. J. was veroordeeld omdat hy hasjisj rookte. CO HAARLEM De zwartleren diplo matentas met zes detonatiepijpjes, die gisteren in Haarlem was zoekgeraakt, is door een gemeente-arbeider gevon den. De arbeider wilde de tas met pijpjes, ter grootte van een sigaret, met trotyl geladen en bijzonder gevaariyk voor de gene die er ondeskundig mee omspringt, 's avonds naar de politie brengen. Toen hij echter via de radio vernam dat de tas De eigenaar had de tas naast zijn auto werd vermist, belde hij direct de politie, geplaatst toon hij het portier moest ope nen. Hij reed echter weg zonder de tas mee te nemen. Na honderd meter kwam hij pas tot de ontdekking en stelde toen de politie op de hoogte. Minister De Jong (defensie) zal op uitnodiging van zijn Britse ambtgenoot Denis Healy van maandag 15 november tot donderdag 18 november een bezoek aan Engeland brengen. Dit bezoek valt in het kader van de regelmatige bespre kingen tussen de ministers van defensio van de NAVO-landen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13