„Kiek Uw kijkkast", een fotowedstrijd van KRO Het geheime dorp am® Verkeerd beeld van de gehandicapte Brick Bradford School-tv: prot, chr. liturgie lessen 'Qsueücr' Uit de Haagse hol geplukt. 1 Senmoet PUROL DUET VRIJDAG 12 NOVEMBER 1965 ÊTHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHEROOIVEN. Vieuws van festival Monte Carlo MONTE CARLO Het jaarlijkse t- visiefestival, dat in 1966 van 1 tot 12 februari voor de 6e maal wordt gehouden, heeft nieuws in het regle ment aangebracht. Het festival, dat ge heel is gericht op amusement in televi sieprogramma's, deelt gouden nimfen uit voor de beste inzendingen in cate gorie. Dit jaar zal een geldprijs van ongeveer 8000 los van de nimfen-toe- kenning komen te staan en toegekend worden aan het programma dat de Elke amateur kan meedoen Conferentie werkers voor blinden Voorlichting s radio- en tv-redactie) van de Amateurfotografie, zal 40 prij- HILVERSUM Communistische Partij van Neder- 3.30 Jazz-Rondo: 18.50 Naar onze me- critisch commentaar: 19.00 Voor de 19.30 Literair programma: De 50-jarige V.C.S.B.: klankbeeld. VARA: 21.00 Verkorte uitvoering van de opera Schoppenvrouw: 22.30 Nieuws: 22.40 Aktuall- 'en. 22.50 Lichte grammofoonmuzlek; 23.45 :lalistisch nieuws jn Esperanto: 23 55-24.00 hoogste technische en esthetische kwa komt met een geheel nieuw liteiten vertoont. Commentaar Nathan de Wijze Na een nog niet helemaal losgeko men programma „Mensen kijken" waarvan Heieen van Meurs de char mante presentatrice is, en waarin dit maal vooral het gesprek met de be jaarde dame trof, bood de VPRO ons gisteravond een voortreffelijke voor stelling van Lessing's dram.atisch ge dicht „Nathan de Wijze" aan. Wij kunnen niets dan lof hebben voor de opvoering, die weliswaar in het be gin even leed onder aarzeling in de moeilijke, gedragen dialogen, maar 1weldra bijna feilloos verliep. Geen stuk voor publiek dat vermaak zoekt op de beeldbuis, aangezien het traag lis van handeling en vrijwel uitsluitend gericht op de filosofische kern van de wederzijdse betogen, slechts in beperk te mate natuurlijke emoties toelaten de, al is het in wezen op de diepste emoties, die van de godsdienstige be wogenheid en de menselijke liefde, in- gesteld. Guus Hermus beheerste het spel in de rol van Nathan volkomen en Ann Hasekamp blonk uit in die van het meisje Rachel, al offerde zij te veel aan de lyriek ten koste van jeugdige onbevangenheid. In bijna steriele decors van Wijnand Grijzen werd alle aandacht van de kij ker op het spel samengetrokken en dat maakte de voorstelling zeer rustig voor het oog. Naar ons werd medegedeeld, had den verschillende scholen hun eind- exavpdleerlingen opdracht gegeven, de uitzending te gaan zien en te ex cerperen als bijdrage voor het laatste studiejaar. Zij zijn daarmee niet slecht uitgekomen. Wie liever bij de NCRV naar wat luchtigers keek kon o.m. genieten van het tweede vrolijke programma „Ik hou van Hollands", waar de soldaten liedjes met lang-vergeten teksten het initiatief: een nationale Beeldbuisfoto wedstrijd, en ja, zulk een woord mag men dan, voor de allereerste keer, wel met een hoofdletter schrijven. Een waar pretje voor alle amateurfotogra fen, KRO-lid of niet, dat doet er niet toe. De iubilerende !zen m0*cn toekennen met een totale j Soda „hï nif r*rd.vr,, l0.°0: i' vs* Z draagt 250, de tweede 150 gulden, en Hilvi deze som loopt af tot 20 prijzen van v"]ksYiedi ƒ5. (gr.): 20.10 Prisma: gevarieerd programma: Alleen de bekroonde foto's blijven20.50 Geestelijke liederen (opn.); 21.20 eigendom van de KRO, die dan het 1 ve^'iezfng 302'Nieuws-^"'" recht behoudt ze te publiceren, ev. I wereld: 23.00 studio met verzoek om toezending van het Nieuw-, negatief, dat men daarna terug krijgt. \f\ y NCRV: 19.00 Nieuws 23 55-24.00 Eerste voorwaarde is: men moet fo to's nemen op de 27ste november, de 1 Xr u 1 j j dag waarop de KRO 's morgens v^egl Niet-bekroonde foto s worden, aag waarop de KRO 's morgens vroeg l (ot 's avond! laat jubilertSd, op de ™en met een Ultlltglijst, teruggeaon beeldbuis is. Men moet er drie maken, e£" maar... één ervan la verplicht. De P"'zen w°r£" Begeven Om die verplichte te kunnen nemen. vorm- van waardebonnen, welke ïoet men in elk geval die zaterdag tussen 6.30 en 8 uur aan het scherm zitten. Want in die tijd (U moet zelf opletten, wanneer) zal de omroepster instructies geven. De KRO, die bereid is op verzoek alle inlichtingen te geven (een brief kaart KRO, Emmastraat, Hilversum is voldoende) tipt alvast het volgende. Beeldbuisfoto's maken is een eenvou dige zaak, men kan het doen met elk type camera. Het beeld moet contrast- ï7»«" man; 20.00 Nws: rijk. maar piet te fel zijn afgesteld °Z: I.ÏIWE :"i". T,' Lawaai en schim: nieuw bij NCRV 19.35 Vogels uit atuurfilm. NTS: 20.00 Jour- en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brand- 20.50 Amerikaanse TV-show; 21.30 Bo- levering 22): centraal? (Van een medewerker) BEEKBERGEN Het blijkt in onze samenleving niet in de eer ste plaats te gaan om de gehandi capte zelf, maar om het beeld, dat de niet gehandicapte medemens zich van de gehandicapte heeft gevormd. De mens bepaalt zijn houding en handelen namelijk niet naar de werkelijkheid, maar naar het beeld, dat hij van de werke lijkheid heeft. Dit betoogde drs. L. Layendekker tijdens de studieconferentie van wer kers voor blinden, die in het Troel stra-oord in Beekbergen is gehou den. Het onderwerp was: De voor lichting. Het beeld, dat het publiek van de blinde beeft, is historisch belast. Het gevolg hiervan is vaak een minder prettige stereotype. Daarom ook is een goede voorlichting nodig, aldus drs. Layendekker, die is gericht op de ken nis van het beeld, dat het voor te lichten publiek van de gehandicapte heeft. De leiding van de conferentie had de heer Kanters uit Rotterdam, waar nemend voorzitter van de Vereniging het Nederlandse Blindenwezen. Drs. A. T. van Mourik, hoofd var het Internaat van het Koninklijk Insti tuut tot Onderwijs van Blinden te Bus- sum sprak speciaal over de voorlich ting aan het publiek. Hij wees de pro paganda af. De voorlichting dient zich te beperken tot de feiten en moet ge leid worden uit een centraal punt, na melijk de vereniging het Nederlandse Blindenwezen. Maar vergeten mag niet worden, dat bijna iedere blinde en slechtziende in zijn contact met de medemens aan voorlichting doet. Tijdens de discussie bleek, dat velen het niet eens waren met het afwijzen van elke vorm van propaganda. De heer Van Schendel, directeur van het revallditeitscentrum De Schansen- berg te Loenen, sprak over voorlichting aan het bedrijfsleven. Hij ging uitvoerig in op de ontwikkeling van de arbeidsmo gelijkheden voor blinden en slechtzien den. zowel in het vrije bedrijf als in het beschutte verband. De inlichtingen kun nen worden verstrekt door de school, de werkplaats of het revalidatiecentrum, de bijzondere arbeidsbemiddelaar, door de werkende blinde zelf en door de commu nicatiemiddelen. De voorlichting moet aan twee eisen voldoen: 1. Er moet een strenge scheftllng worden gemaakt tussen propaganda ter ver krijging van de materiële middelen en de voorlichting over de mogelijkhe den van de blinden in het bedrijfsle- 2. Ook de service-clubs, zoals de Rotary, en de organisaties van werknemers en werkgevers moeten In de voorliifitlng worden betrokken. Pers en radio moe ten van goede informaties worden voorzien. De voorlichting aan de ouders van ge handicapte kinderen is zeer belangrijk. Maar even belangrijk is de voorlichting aan de kinderen zelf. Dit stelde dr. R. Verhorst, revalida- tie-arts te Zeist. De individuele voorlich ting, vervolgde hij, moet consequent en openhartig zijn: de mogelijkheden en onmogelijkheden van het gehandicapte kind moeten worden besproken. Voor de voorlichting met een medische achtergrond is de huisarts de aangewe zen persoon. Van belang zijn ook de contactbijeen komsten van ouders van gehandicpate kinderen, die in eenzelfde instituut zijn opgenomen. 20.50 Voor de Men stoppe een film van 2527 DIN in de camera en Dlaatse die dan (liefst los van de hand) op IV2 meter recht voor de buis; 1/25 of 1/30 seconde is noodzakelijk om een goed beeld op de foto te krijgen. Er moet beslist geen flits worden gebruikt; de kamer hoeft niet donker gemaakt te worden, er kan daglicht of kunstlicht zijn. dat doet er niet toe, als men maar oppast dat er geen licht- nunten reflecteren in het glas van de buis. Aangezien de opnamen van de televi sie op het negatief vrij klein zijn, ver dient het aanbeveling, ze te vergroten, maar zó dat de randen van het scherm de omlijsting van de opname vormen en het zwarte daarnevens helemaal wegvalt. Eigendom De inzending van de (natuurlijk zwart-wit) foto's sluit op 15 december a.s. Het adres is KRO, postbus 5000 Hilversum en op de enveloppe moet duidelijk staan: Beeldbuisfotowed strijd. Op de achterzijde van de foto's nog best deden onder regie van Kitty I moeten naam en adres van de inzen- Knappert. Een instructieve documeri- der(ster) zijn geschreven. £cirIe>f0ücr luchtbeveiliging boven Ne- De jury, gevormd door KRO-mede- ierland besloot de uitzending van de werkers, een fotojournalist en de direc- jNt-ftv. I teür van de Stichting ter bevordering BUSSUM Opnieuw geeft de Ne derlandse schooltelevisie een cursus, waarnaar vele volwassenen graag zul len meekijken. Dat zijn drie lessen ttver geschiedenis en opbouw van de prot.christelijke liturgie, bestemd voor de hogere klassen van het vhmo. het middelbaar en het hoger beroepsonder wijs. Te beginnen op 16 november a.s. worden de lessen op dinsdagochtend tussen 11.35 en 12 uur op het scherm gebracht. Vrijdags op dezelfde tijd, ook via Ned. 1, herhaling. In de eerste uitzending, welke min of meer een inleiding vormt, wordt de ontwikkeling van de liturgie in de oude kerk geschetst. Daarbij krijgt vooral, in overeenstemming met de richting van het nieuwere onderzoek Dp dit gebied, de joodse herkomst van le christelijke liturgie de nodige aan- aacht. De tweede les geeft een gedeeltelij ke reconstructie van de liturgie welke Calvijn in Straatsburg gebruikte, dit »ls model van een calvinistische ere dienst. Dat de derde uitzending als voor beeld van een poging tot liturgische vernieuwing een dienst laat zien van het type zoals dat is ontwikkeld in de oocturnen en matinen in Amsterdam, üdus Iaat de NTS ons weten, is een kwestie van welbewuste keuze. Er zijn ook vernieuwingspogingen tón te wijzen van volstrekt ander ka rakter: huisdiensten, introductie van filmfragmenten in kerkdiensten, lanpassing in woord en muziek in mo derne jeugd-stijl enz. Men heeft echter bovengenoemde vorm gekozen, omdat een reeks welke de geschiedenis en de opbouw van de liturgie tot onderwerp heeft, het meest j vanzelfsprekend wordt afgesloten met een antwoord op de' vraag of al de gegevens uit het verleden op het ogen blik relevant zijn of kunnen wor den. De titels van de drie programma's zijn: „Wat is een liturgie?", „De eeuw van de reformatie" en „Liturgische vernieuwingen". De uitzendingen ko men tot stand door samenwerking van de NCRV en de Stichting Prot.christe lijke Onderwijsfilm. Eveneens op dinsdag, juist vooraf gaande aan de liturgielessen, zullen tweede klasse-leerlingen van vglo, la ger beroepsonderwijs, ulo en vhmo een cursus Engelse les krijgen van de Zweedse schooltelevisie. Dit wordt een serie van vijf afleve ringen, die er speciaal op zijn gericht het reeds geleerde van de Engelse taal in spreken om te zetten. In de uitzen dingen wordt ook uitsluitend Engels gesproken: ongeveer 500 van de meest-gebruikte Engelse woorden wor den gehanteerd. Elk programma bestaat uit een spel situatie en wordt besloten met een spreekoefening onder leiding van de presentator. Begin van de les (Ned. 1) om 11.10 uur en herhaling telkens op de volgen de vrijdagmorgen, zelfde tijd. En- 19.55 De Weer- Studio frei. va- e van Michel Seup- i 21.55-22.55 On the Bowery. 8.10 Lichte gram foonmuziek (verv.): 9.15 Harmonie-ort 9.35 Waterstanden VPRO: 9.40 Gemeenti meervoud; gesprekken; 955 Klndere eel sportnieuws; 13.00 Nieuws; 13.10 VA RA-Varla; 13 15 Stereo: Licht muziekpro gramma: 13.40 Uitlaat, programma twintigers nu en la gers uit vroeger jaren: 1 e W001 KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Klassieke piano- Geestelijke de net: één van de Amerikaanse televi- hei sie en één vrij naar een bekende AVRO-radioreeks van jaren geleden. Lawaai en schim zijn de kenmerken van deze programma's. Ten eerste dan het lawaai, dat men aantreft op een Amerikaanse tienerpar ty. De juiste Amerikaanse vertaling van dit woord is „Hullaballoo" en u kunt het van maandag af vierweke- lijks op uw scherm verwachten. Bij de Amerikaanse tieners is deze serie „oneindig" populair, zegt de NCRV en zij wil eens zien, of het ook in Nederland lukt met de uitzen ding. Er is telkens een verheven „ster" gastheer: in de eerste aflevering zal dat Paul Anka zijn. Hij ontvangt een stuk of acht eveneens (in Amerika!) bekende vocalisten of groepen en onder zijn gasten zijn de 20-jarige Syl- vie Vartan (echtgenote van Johnny Halliday) en Rita Pavone, de Italiaan se die ook op het Grand Gala du Dis- que Populaire optrad, alsmede Chubby Checker. Het tweede nieuwtje van de NCRV betreft het optreden van „De Antwoordman", die vragen van kijkers gaat beantwoorden, zolang die zich ten minste niet op medisch of juridisch terrein bewegen. Bleef de vroegere Antwoordman bij de AVRO-radio niet meer dan een stem-zonder-naam, op het scherm zal hij in evenveel anonimiteit fungeren versi als schim. Waarom? Dat weet alleen S"«m de NCRV: „Wij vinden het leuk als fand! hij onbekend blijft." De betweter! De Antwoordman zal een beetje ver der gaan dan alleen maar praten: hij verlucht zijn mededelingen met stuk jes film en op andere visuele wijze. Noortje de Vries zal in de studio zijn om de vragen te stellen: van haar moogt u zonder meer weten, wie zij is. Maar de naam van de Antwoordman... neen, die moet geheim blijven. U hebt reeds begrepen, dat de gehe le pret op het tweede net wordt uitge zonden, aangezien Ned. 1 op maandag voor de NTS gereserveerd blijft: wij krijgen daar het tweede deel van de opvoedkundige documentaire „Inbur geren" en als hoofdfilm een Duit se misdaadgeschiedenis. De NCRV stelt daar niets dan luch tigheid tegenover: de Antwoordman jleve* jiu cit krijgt een kwartier de tijd, de Ameri- van textlef;" 1 1.30-12.ÖÓ Teïeac^Van kaanse lawaai-tieners echter 50 minu-jtot meetkiok. ncrv: 16.00 Filatelistisch au }pri lei; 16.20 Automobielkroniek; 16.45-17.30 Vi de kinderen. België: Nederlands progr. kan. 2 en Draadomroep vanavond '7 00-'eMS""""""v"le- ederen; 7.55 Overweging; 8.00 ij inn; (8 30 Nieuws); 10.45 Kla luziek '(gr.); 11.00 Nationaal Katholiek •ont herdenkt de- gevallenen; 12.15 Klassle- e grammofoonmuziek; 12.24 Marktberich- ;n; 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuln- ouwi 12.30 Nieuws; 12.40 Grammofoomtou- lek; 12.45 Overheidsvoorlichting: Geven en emeu. De familie Van Buuren. praat weer 1255 Lichte grarrimofoon- ifoonmuziek; 15.00 Metropole-or lentsmuziek; 1550 Franse en N» chansons (opn.); 16.00 Muzikale 8.20-18,30 Sportperiscoop); 18.50 L NRU/AVRO: .00 Nieuws; 9.02 Orkestenpara- Nieuws; 10.02 Tienertijd. 1100 Nieuws; 11.02 Lichte itmuziek (gr.); 11.30 Leger des Hellsmu- (gr 1: 12.00 Nieuws: 12.02 Licht muziek- amma; 12.30 Tienerama; ,13.00 Nieuws; Gevarieerd Nederlands muziekprogram- 14.00 Nieuws: 14.02 Volksmuziek; 14.30 kunst voor allen: Werken van grote "1Hoogte- j-sicals en films; 16 00 6 02-18.00 Matinee met de lichte /arieerd muziekprogramma; (17.00 aatla Twee ogenblikken zijn er in het geen auto toen het verblijf van een ambassadeur in Den kwam halen om n___ Haag, die hij nooit vergeten zal. Het gaan. Zo'n auto is altijd zwart eerste is de aanbieding van de geloofs- groot ---«•■ U' glimmend. Maar waar haal brieven aan H.M. de Koningin, het je binnen de halve minuut garage te bellen was niet. Nu hebben we heel deftige I's in Den Haag, maar ook van die het volkslied. Er heel gewone met een miniatuur licht- tweede zijn afscheidsbezoek ten hove, te, grote, glimmende auto plus chauf- Vooral bij het eerste komen allerlei feur vandaan? zenuwtoestanden voor. Het is dan ook zo streng protocollair, zo precies omschreven, compleet met ere-escorte en zoveel maten va mag niets mislopen. Natuurlijk loopt er wel eens iets mis. Zoals bij een ambassadeur, die in de nog dikgepakte koffers de gesp van een of ander hoog ordelint niet kon vinden. Zijn vrouw prikte het toen vast met een veiligheidsspeld en de arme man heeft doodsangsten uitgestaan, dat of de speld zou sprin gen of een deskundig oog het manke- ,- (nent zou merken. Het is me een keer overkpmen. dat hotel binnenliep, -escorte hem Intussen zijn voor dinsdag al vier Soestdijk te auto's besteld, groot, zwart en glim mend. Vier ambassadeurs gaan dan naar Soestdijk om hun geloofsbrieven aan te bieden. Ieder apart natuurlijk en telkens met een half uur tussen ruimte. Vier ambassadeurs uit vier werel den: de ambassadeur van Frankrijk, de ambassadeur van Ceylon, de ambassadeur van Congo Leopoldsville en de ambassadeur van Bulgarije. Het is leuk een nieuwe ambassa deur op te wachten na terugkomst van Soestdijk. Omdat ze allemaal pre cies hetzelfde reageren. Wat opge lucht omdat het allemaal goed gegaan is. Wat blij dat het galapak weer uit kan. Snel een glas champagne offre rend. En dan het verhaal voorzichtig verteld, omdat ze geen vertrouwen willen schenden, over de ontmoeting zaken bleek. op de hoogte zo eenvoudig was. Maar zijn das zat zo scheef en het Hoera, vierde zwart en groot. Nou ja, Een verhaal waar nooit nieuws in bandje piepte uit zijn jas, dat ik het niet zo glimmend misschien en wel zit en dat toch in wezen zoveel 1— hele met het voorgeschreven Haagse ooie- inhoudt. Dat is dan het begin van aartje aan de flank. Een kniesoor hun Haagse leven en ze zijn er alle- l!~ J-"zou letten. Taxi voor. maal en altijd verrukt van. En zo is het gebeurd dat voor het eerst in de geschiedenis een heel ge wone taxi met een ietwat verbijsterde chauffeur, omringd door een knallend daverend motorescorte, naar Soest dijk is gereden. niet kon aanzien. Het lange man en op mijn tenen heb ik toen in de portiersloge zijn das staan die daar op rechtfriemelen. We hadden het allebei En zo is even benauwd! Nog benauwder heeft de nieuwe ambassadeur van IJsland het van de week gehad. Door een afschuwelijk misverstand was er dem SeiH bedrijven op tekst van Gottlieb. Stephanit der Juengere naar Christoph Friedrich Bretz- ner Plaats en tijd van handeling: het land soap1 Klein-Aziè in het midder Walter Franck; Konstanze, e (sopraan): Maria S 1: Blondchen, meisje rji) Rita Streich: beimonie uenori: Ernst Haefllger, Sebastian Fischer; Pedrillo. nde van Beimonte en opzichter over de n van Bassa (tenor): Martin Vantin. Wolfgang Spier; Osmin, opzichter over het landhuis van Bassa (bas): Joseph Greindl; RIAS Kamerkoor. RIAS Symphonie Orkest Berlijn: Dirigent: Ferenc Fricsay. Voor huidgezondheid spaar plezierig met ISfYLONS 4 4^ met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 KRO 7.05 uur Telixer. nieuw magazine voor jongeren. 8.50 uur Amerikaanse show met Sammy Davis en gasten. 9.30 uur Bonanza: Pao Cartwright gaat (op vrijersvoeten??) achter een kostbare steen aan. Nederland 2 AVRO 8.01 uur Danny Kaye-show met heel veel dans. 8.50 uur „Voor de vuist weg" met Willem Duys. 10.10 uur uitgesteld Televizier (van woensdagavond) met een docu mentaire van 50 minuten, gewijd aan de Franse president de Gaulle hij diens 75ste verjaardag. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VPRO en VARA 8.25 uur het Radiokoor zingt onder leiding van Meindert Boekei geestelijke liederen. 9.00 uur fragmenten uit Tsjaikowski's „Schoppenvrouw", uitgevoerd door Omroeporkest en -koor - 'itenlandse solisten. 10.50 uur amusementsplaatjes. Hilversum II NCRV 39 Joep was bij Heintje in de ondergrondse hut achtergebleven. Ze waren heel alleen, al had het de hele avond door druk gelopen. „Somber? Hele maal niet, maar ik ben moe. We moesten maar naar bed gaan. Morgen is het bonnendag. Gert heeft de nieuwe kaarten al gebracht. Hij moet ze nu overal vandaan halen, onze gemeente kan er zoveel tegelijk niet meer opleveren." „Het is prachtig werk dat de jongens doen. Ik geloof niet, dat de mensen beseffen wat ervoor gewaagd wordt." „En hoevelen ermee gaan, noch de mensen in het Geheime Doip, noch de mensen daarbuiten i| snappen dat." i „Lieverd, ben je verdrietig?", vroeg hij weer. 1 Toen legde zij haar hoofd tegen zijn arm en 'I zuchtte. |j „Ik weet het niet. Chris, ik voei me niet ge- i rust." I „Egelpennen?" j „Nee." „Is het de film die je dwars zit?" |j Zc knikte. J „Kom nu, dwaze meid. dat is nu eenmaal ge beurd, daar moet je niet over inzitten." Om haar af te leiden vertelde hij haar, toen ze I in bed lagen, over de tocht met de Joden. Er was een oud heertje bij, maar hij leek al dadelijk niet DOOR H. H. VAN NIJNATTEN— DOFFEGNIES erg enthousiast over het hele gedoe. De bossen rondom vond hij naargeestig en toen hij de hutten zag, wilde hij het liefst rechtsomkeert maken. Christina's belangstelling was gewekt. „Waar heb je hem ondergebracht?", vroeg ze. „In de villa." Ze zat meteen rechtop in bed. „Je meent toch niet, dat je hem in het lege onderbed gestopt hebt?" „Ja, waarom niet, er was nergens anders plaats." „Lieve hemel, weet je dan niet, dat daar de jongen slaapt, die het 's nachts nog wel eens in zijn bed doet?" Ze begon ineens onbedaarlijk te lachen, toen ze zijn verbouwereerde gezicht zag. „Omdat de dokter zegt, dat het kind zover moge lijk van de vochtige grond moet slapen." „Weten de anderen dat dan niet?" „Waarschijnlijk wel, maar wat kan hun dat schelen. Het kind zelf zal er zijn mond niet over opendoen, die krijgt al genoeg voor op zijn kop." ,.Nu", zuchtte Chris, „we zullen er het beste maar van hopen. Jij moet die boel morgen maar regelen. Die Duitse familie moet je ook maar weer laten verhuizen. Er is geen land met ze te bezei len, zeggen de mensen, met wie ze nu samenwo nen." Christina zag er ineens strijdlustig uit. Ze zwiep te de naar voren gevallen vlecht op haar rug. „Wacht maar, ik zal ze verbannen naar de ver ste hoek van het terrein, al moet ik er het gehele Geheime Dorp voor ondersteboven keren." Ze trok met een ruk het licht uit Oom Chris grinnikte en toen ze vroeg waarom, zei hij: „Nu, daarnet dacht ik heus, dat je aan de grond zat, maar ik zie dat ik me vergist heb." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11